Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες ξαφνικα εδω και μία εβδομάδα έχω τρελό drain απο το system ui,μιλάμε για 20 % σε 7 ώρες.Μιάς που θα ξαναφλασάρω τί προτείνετε να πάω σε mm η να μείνω lollipop?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η rom ήταν η hani http://forum.xda-developers.com/note-4/development/rom-hani-base-t3355958

Και το μόντεμ αυτό που λέει μέσα. Τώρα έχω την simple

Link to comment
Share on other sites

Η rom ήταν η hani http://forum.xda-developers.com/note-4/development/rom-hani-base-t3355958

Και το μόντεμ αυτό που λέει μέσα. Τώρα έχω την simple

Για την hani δεν εχω γνωμη, αλλα η simple, και ειδικα η simple lite ειναι ταχυτατη και σουπερ αξιοπιστη. Αρα αν δεν σου λειπει κατι συγκεκριμενο απο την αλλη ρομ, θα σου προτεινα να κρατησεις την simple.

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα ηθελα να δοκιμασω μια 6αρα να δω τι εκανε και η samsung με το update, και γιατι τοσο καιρο που φλασαρω ποτε δεν μου ειχε τυχει κατι τετοιο. αν και πολυ λιτη η simple, θα ηθελα μια καλη καινουρια sweet παλι
Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα ηθελα να δοκιμασω μια 6αρα να δω τι εκανε και η samsung με το update, και γιατι τοσο καιρο που φλασαρω ποτε δεν μου ειχε τυχει κατι τετοιο. αν και πολυ λιτη η simple, θα ηθελα μια καλη καινουρια sweet παλι

Δοκιμασε του Dr.Ketan την M5, ειμαι πολυ ικανοποιημένος αυτες τις 2 βδομάδες που την εχω

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα ηθελα να δοκιμασω μια 6αρα να δω τι εκανε και η samsung με το update, και γιατι τοσο καιρο που φλασαρω ποτε δεν μου ειχε τυχει κατι τετοιο. αν και πολυ λιτη η simple, θα ηθελα μια καλη καινουρια sweet παλι

Πολλές φορές χρειάζεται και δεύτερη προσπάθεια εγκατάστασης του modem όπως και επανεκκίνηση σε download mode χειροκίνητα και όχι μέσω recovery.

 

Για κατόχους 910F με Kurama Rom, ερώτηση..

Οι λειτουργίες του spen σας δουλεύουν; Όταν βγάζετε το spen εμφανίζονται οι επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε η νέα έκδοση android, παρουσιάστηκαν διάφορα άτομα εδώ μέσα που ανέφεραν πρόβλημα. Εγώ εξ αρχής όπως είχα απαντήσει, δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Πλέον έχω εδώ και 1-2 μέρες. Πληροφοριακά να πω πως έχω περάσει τη νέα έκδοση από την 1η μέρα που κυκλοφόρησε πιστεύοντας πως αν έχει κάποια αλλαγή, θα είναι ως προς όφελος του καταναλωτή, δηλαδή προς όφελος όλων μας. Δυστυχώς εδώ και 1-2 μέρες, δεν έχω καλό σήμα ΚΑΙ στο ίντερνετ, ακόμα και ένα μέτρο απο το ρούτερ. Εκτός αυτού είμαι σίγουρος πως δε φταίει η σύνδεση μου αφού ταυτόχρονα δουλεύει η κόρη μου η μικρή παιχνίδια με ίντερνετ με το galaxy S3 που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με τη σύνδεση. Και φυσικά δεν είναι μόνο το σημα σύνδεσης του ίντερνετ αλλά και του 3G & 4G όπως θα έλεγα και του 2G αφού πολλές φορές για να μιλήσω βγαίνω στο μπαλκόνι. Όλα αυτά όμως δεν υπήρχαν και γι'αυτό μπορώ να εκφέρω γνώμη στη διαφορά του πως δουλεύει αφού το έχω το ΝΟΤΕ4 αυτό εδώ και 15-16 μήνες.

Ξέρει κανείς τίποτα περί αυτού; Αν το γυρίσω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις μπορεί άραγε να λυθεί το πρόβλημα;

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Υ.Γ. έχω διαβάσει αμέτρητες φορές για root κλπ. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ root εκτός απο το galaxy S3. Και αυτό το είχα κάνει διαβάζοντας οδηγίες ταυτόχρονα. Σε αυτό όμως δεν δοκιμάζω κάτι που δεν γνωρίζω (παραδέχομαι δεοντολογικά όντας τεχνικός σε άλλα πράγματα, πως όταν δεν ξέρεις κάτι που μπορεί να κάνεις κάτι που ΔΕΝ γυρνάει πίσω, καλύτερα να μη το κάνεις. Πόσο μάλλον να προσπαθήσεις να γυρίσεις μια έκδοση πίσω, μια ενέργεια που δεν έχω ξανακάνει ποτέ μου. Και το λέω αυτό επειδή ήταν το 1ο που σκέφτηκα να κάνω.) Αυτό το σκέφτηκα γιατι τελικά η προηγούμενη έκδοση δε με χαλούσε καθόλου. Μάλιστα πλέον με χαλάει η τωρινή.

Ευχαριστώ όλο τον κόσμο ανεξαιρέτως εκ των προτέρων.

Edited by eloy4s
Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε η νέα έκδοση android, παρουσιάστηκαν διάφορα άτομα εδώ μέσα που ανέφεραν πρόβλημα. Εγώ εξ αρχής όπως είχα απαντήσει, δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Πλέον έχω εδώ και 1-2 μέρες. Πληροφοριακά να πω πως έχω περάσει τη νέα έκδοση από την 1η μέρα που κυκλοφόρησε πιστεύοντας πως αν έχει κάποια αλλαγή, θα είναι ως προς όφελος του καταναλωτή, δηλαδή προς όφελος όλων μας. Δυστυχώς εδώ και 1-2 μέρες, δεν έχω καλό σήμα ΚΑΙ στο ίντερνετ, ακόμα και ένα μέτρο απο το ρούτερ. Εκτός αυτού είμαι σίγουρος πως δε φταίει η σύνδεση μου αφού ταυτόχρονα δουλεύει η κόρη μου η μικρή παιχνίδια με ίντερνετ με το galaxy S3 που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με τη σύνδεση. Και φυσικά δεν είναι μόνο το σημα σύνδεσης του ίντερνετ αλλά και του 3G & 4G όπως θα έλεγα και του 2G αφού πολλές φορές για να μιλήσω βγαίνω στο μπαλκόνι. Όλα αυτά όμως δεν υπήρχαν και γι'αυτό μπορώ να εκφέρω γνώμη στη διαφορά του πως δουλεύει αφού το έχω το ΝΟΤΕ4 αυτό εδώ και 15-16 μήνες.

Ξέρει κανείς τίποτα περί αυτού; Αν το γυρίσω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις μπορεί άραγε να λυθεί το πρόβλημα;

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Υ.Γ. έχω διαβάσει αμέτρητες φορές για root κλπ. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ root εκτός απο το galaxy S3. Και αυτό το είχα κάνει διαβάζοντας οδηγίες ταυτόχρονα. Σε αυτό όμως δεν δοκιμάζω κάτι που δεν γνωρίζω (παραδέχομαι δεοντολογικά όντας τεχνικός σε άλλα πράγματα, πως όταν δεν ξέρεις κάτι που μπορεί να κάνεις κάτι που ΔΕΝ γυρνάει πίσω, καλύτερα να μη το κάνεις. Πόσο μάλλον να προσπαθήσεις να γυρίσεις μια έκδοση πίσω, μια ενέργεια που δεν έχω ξανακάνει ποτέ μου. Και το λέω αυτό επειδή ήταν το 1ο που σκέφτηκα να κάνω.) Αυτό το σκέφτηκα γιατι τελικά η προηγούμενη έκδοση δε με χαλούσε καθόλου. Μάλιστα πλέον με χαλάει η τωρινή.

Ευχαριστώ όλο τον κόσμο ανεξαιρέτως εκ των προτέρων.

Φίλε μου κι εγώ με μαμίσια 6 είμαι κι εδώ και λίγες μέρες εχω πρόβλημα με το σήμα του wifi.Τώρα κάθομαι βεράντα και το router είναι ενα μέτρο μακρυά και εχω μία μπάρα από τις τέσσερις.Αν πάω στα μέσα δωμάτια δεν εχω καθόλου.Και η γυναίκα μου με το MLS full σήμα στη βεράντα!!! Στο σήμα του 4g δεν έχω δει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασατε:

1. Να αλλαξετε καναλι στο ρουτερ σε καποιο που να μη χρησιμοποιειται απο γειτονικα ρουτερ?

2. Να αφαιρεσετε/ξαναπροσθεσετε το ρουτερ στη λιστα των wifi σας?

3. Να συνδεθειτε σε αλλο ρουτερ (δουλειας ή καφε) για να δειτε τη συμπεριφορα της συσκευης?

 

Στη μικρη μου πειρα στα κινητα, οτι προβληματα εχει μια ρομ εμφανιζονται αμεσα, οχι μετα απο 2-3 μηνες.

Ειναι οντως πολυ παραξενο παντως, αφου δυστυχως δεν ειστε μεμονωμενες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασατε:

1. Να αλλαξετε καναλι στο ρουτερ σε καποιο που να μη χρησιμοποιειται απο γειτονικα ρουτερ?

2. Να αφαιρεσετε/ξαναπροσθεσετε το ρουτερ στη λιστα των wifi σας?

3. Να συνδεθειτε σε αλλο ρουτερ (δουλειας ή καφε) για να δειτε τη συμπεριφορα της συσκευης?

 

Στη μικρη μου πειρα στα κινητα, οτι προβληματα εχει μια ρομ εμφανιζονται αμεσα, οχι μετα απο 2-3 μηνες.

Ειναι οντως πολυ παραξενο παντως, αφου δυστυχως δεν ειστε μεμονωμενες περιπτωσεις.

  1. Δοκίμασα και έβγαλα αρχικά το αυτόματο σε κανάλι 4 που για λίγο έπιανε καλύτερα. Για λίγο όμως. Μετά επανήλθε όπως ήταν πριν, δλδ δίπλα σχεδόν στο ρούτερ και ενώ φαινόταν να έχει σήμα, ήταν εικονικό. Παρεμπιπτόντως το Galaxy S3 που έπαιζε η κόρη μου παιχνίδι είχε σήμα φουλ.
  2. και αυτό το έκανα καθώς και επανεκκίνηση. Άλλωστε μόνο που άλλαξα για λίγο κανάλι, έγινε restart στο router
  3. Επειδή το είδα και σε καφέ με ίντερνετ μου έκανε εντύπωση. Ειδικά όταν έπιαναν όλοι εκτός απο μένα.

 

Υ.Γ. Στην πείρα που έχω και γω, το ίδιο ακριβώς θα έλεγα. Άλλωστε αυτό ήταν και το πρώτο που είπα: Πως μου έκανε εντύπωση, που εγώ που καθόμουν και έλεγα με βάση το τηλέφωνό μου σαν παράδειγμα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη νέα έκδοση, και μου ήρθε ξαφνικά το προβλημα. Είναι πολύ περίεργο. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρχει ακόμα και δυσπιστία, που κακώς κατ εμένα αν υπάρχει, αφού δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάθομαι να γράφω λες και θέλω να πείσω κάποιον για οτιδήποτε. Ούτε διαφήμιση κάνω, ούτε δυσφήμιση.

Edited by eloy4s
Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 910F. Ήμουν με στοκ αρκετό καιρό έκανα ρουτ, είχα για λίγο τη ρομ του dr και τώρα ξαναπέρασα σε στοκ γιατί έπινε την μπαταρία. Παρατήρησα ότι με κάποιο περίεργο τρόπο ξαφνικά χάθηκε το ρουτ, λόγο knox ίσως. Τώρα με τρώει να ξαναδοκιμάσω κάποια custom. Για την cm τι γνώμη έχετε; Βασικά θέλω να έχω όλες τις λειτουργίες του spen, να τρέχει xposed και να έχει όσο λιγότερο bloat της σαμμι γίνεται.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος 910F. Ήμουν με στοκ αρκετό καιρό έκανα ρουτ, είχα για λίγο τη ρομ του dr και τώρα ξαναπέρασα σε στοκ γιατί έπινε την μπαταρία. Παρατήρησα ότι με κάποιο περίεργο τρόπο ξαφνικά χάθηκε το ρουτ, λόγο knox ίσως. Τώρα με τρώει να ξαναδοκιμάσω κάποια custom. Για την cm τι γνώμη έχετε; Βασικά θέλω να έχω όλες τις λειτουργίες του spen, να τρέχει xposed και να έχει όσο λιγότερο bloat της σαμμι γίνεται.

 

Τελευταία φορά που ψάχτηκα με CM είδα ότι δεν υποστηρίζει με τίποτα fingerprint scanner, οπότε τα παράτησα. Νομίζω ότι το Spen έχει πλήρη λειτουργικότητα, για το xposed δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το δικό μου όπως το βλέπω πάει για πλακέτα και είμαι εκτός εγγύησης, μάλλον θα κάνω μια δοκιμή αφού βγάλει update για τη σειρά Note.

Το γράφω εδώ για να έχετε το νου σας, μην το δοκιμάσετε, οι πιθανότητες να μείνετε χωρίς συσκευή είναι πολλές!

 

Knox reset

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερες.. για λιγακι και γω στην παρεα του note 4. αφου φανατικα ειχα μονο ολη την σειρα τις LG G2-3-4-5....πειτε μου λιγακι μπορω να κανω downgrade απο 6.0.1 στη 5.1.1 στο note 4c..?? και πως γινετε αυτο.??το κινητο ειναι εργοστασιακο αρουταριστο και δεν εχει γραψει ποτε knox..!!

ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερες.. για λιγακι και γω στην παρεα του note 4. αφου φανατικα ειχα μονο ολη την σειρα τις LG G2-3-4-5....πειτε μου λιγακι μπορω να κανω downgrade απο 6.0.1 στη 5.1.1 στο note 4c..?? και πως γινετε αυτο.??το κινητο ειναι εργοστασιακο αρουταριστο και δεν εχει γραψει ποτε knox..!!

ευχαριστω

 

γιατι να το κανεις αυτο η 6.0.1 ειναι καλυτερη απο την 5.1.1!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα με το Note 4 N910F. Είχα την rom του dr.ketan 5.1.1 (L16F) Όταν βγήκε η 6άρα από την Samsung λέω ας την περάσω να την δοκιμάσω μετά από κάνε μήνα άρχισε να μου κάνει επανεκκίνηση που και που και πήγαινε στο κωδικό που είχα για το δακτυλικο αποτύπωμα. Την πετάω και βάζω την rom του Ramrom που είναι και αυτή 6άρα και μου κάνει τα ίδια. Έχει κανένας παρόμοιο πρόβλημα και αν υπάρχει λύση; είναι θέμα της 6άρας; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

γιατι να το κανεις αυτο η 6.0.1 ειναι καλυτερη απο την 5.1.1!

Μπορώ να το κάνω?? Και πως ???? Ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο bootloader της 6 φορτωνει και 5 αλλα οχι 4.

Ολα αυτα με custom recovery.

Αν εισαι χωρις δεν εχεις κ πολλες επιλογες.

Δοκιμασε να περασεις το firmware με Odin.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ο bootloader της 6 φορτωνει και 5 αλλα οχι 4.

Ολα αυτα με custom recovery.

Αν εισαι χωρις δεν εχεις κ πολλες επιλογες.

Δοκιμασε να περασεις το firmware με Odin.

Πιο firmware να κατεβαζω να βάλω και από που??? Σορυ αλλά είναι οι πρώτες μέρες με samsung

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω βρισκεις τα official fw.

sammobile

Ψαξε το μοντελο σου και κατεβασε την τελευταια 5.1.

Δεν εχει σημασια ποιας χωρας ουτε θα χασεις την εγγυηση.

Την περνας με odin. Κανε ενα search στο google για λεπτομεριες.

Edited by sxizwdogwlo
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω βρισκεις τα official fw.

sammobile

Ψαξε το μοντελο σου και κατεβασε την τελευταια 5.1.

Δεν εχει σημασια ποιας χωρας ουτε θα χασεις την εγγυηση.

Την περνας με odin. Κανε ενα search στο google για λεπτομεριες.

 

δεν εχει επιλογη για δωρεαν κατεβασμα?? πρεπει να πληρωσω??

http://www.sammobile.com/firmwares/download/54679/N910HXXU1COH4_N910HOLB1COH4_XID/

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...