Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παλιοτερα ειχε και free. Τωρα δε το βλεπω ουτε εγω!

Κατεβασε απο εδω.

 

ευχαριστω κατεβαζω. Βλεπω να θέλει κάνα 2 μέρες ολόκληρες. Τα ζώα μου αργά πηγαίνει.. χαχαα. Τραγικο

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας. Ήμουν σε μμ και πέρασα την N910FXXU1DPH2_N910FOXA1DPH2_DBT αναβάθμιση. Από τότε είχα τρέλα κολλήματα και επανεκκινήσεις. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την ξαναπερασα αλλά Τζιφός δε του κάθεται με τπτ. Χάνω κλήσεις τρώω επανεκκινήσεις και γενικά το τηλέφωνο είναι σε μη χρησιμοποιήσιμη κατάσταση. Το έχω Ρουτ και πιο παλία είχα δοκιμάσει τη Ρομ του γιατρού. Τώρα δοκιμαζω την εμοτιον αλλά πάλι δε με καλύπτει. Βασικά θέλω να μου σύστησετε μια Ρομ που να είναι σε μμ να δουλεύει απαραίτητα το snote και να είναι σταθερή και γρήγορη. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου και ούτε με νοιάζει αν δουλεύει το αποτύπωμα, το shealth, knox, και γενικά το υπόλοιπο bloat της σαμσουνγκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

F μοντέλο!

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να παρω το galaxy note 4. Δεν εχω αποφασίσει ακομα αναμεσα στο C kai F μοντελο.

Κλείνω λιγο πιο πολύ στο C. Αλλα το βλεπω το f λογο snapgragon είναι πιο "ανοιχτο" και με πολυ μεγαλυτερη ποικιλια από ρομ.

Βασικα δεν είναι ότι θελω να αλλαζω συνεχεια ρομ, απλα θελω να ρωτησω αν για το C μοντελο υπαρχει σταθερη ρομ με τα καλούδια του Note 5 και γενικα τι παιζει σε αυτό τον τομεα. Δεν φλασαρω το κινητο κάθε μερα, κραταω τις ρομ για αρκετο καιρο.

Μηπως είναι καλυτερα να παω στο F για μελλοντικες ανεπίσημες αναβαθμησεις?

Link to comment
Share on other sites

Nαι το C εχει αυτη https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160826/3f9f4475c34ddffd0cdba56d8eae481d.jpg

 

 

 

Θα την αλλαξω ΜΟΝΟ οταν βγει N7 port

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας. Ήμουν σε μμ και πέρασα την N910FXXU1DPH2_N910FOXA1DPH2_DBT αναβάθμιση. Από τότε είχα τρέλα κολλήματα και επανεκκινήσεις. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων την ξαναπερασα αλλά Τζιφός δε του κάθεται με τπτ. Χάνω κλήσεις τρώω επανεκκινήσεις και γενικά το τηλέφωνο είναι σε μη χρησιμοποιήσιμη κατάσταση. Το έχω Ρουτ και πιο παλία είχα δοκιμάσει τη Ρομ του γιατρού. Τώρα δοκιμαζω την εμοτιον αλλά πάλι δε με καλύπτει. Βασικά θέλω να μου σύστησετε μια Ρομ που να είναι σε μμ να δουλεύει απαραίτητα το snote και να είναι σταθερή και γρήγορη. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου και ούτε με νοιάζει αν δουλεύει το αποτύπωμα, το shealth, knox, και γενικά το υπόλοιπο bloat της σαμσουνγκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

F μοντέλο!

Kurama Rom v3 αν δεν κάνω λάθος. Την είχα περάσει πριν μερικούς μήνες και την έχω backup σαν σταθερή επιλογή. MM βασισμένη σε S7 edge με όλες τις λειτουργίες του note. Το ίδιο ευχαριστημένος και με την προηγούμενη τους ρομ Kyuby. Kernel xceed.

 

Τώρα δοκιμάζω την X-Rom v2 note 7 port, σίγουρα δίνει επίσης άλλες δυνατότητες και αέρα στη συσκευή, αλλά ακόμα δεν έχουν διορθωθεί αρκετά πράγματα όπως π.χ. δακτυλικό αποτύπωμα, αυτόματος φωτισμός κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με nameless rom και λεω να δοκιμασω και κατι αλλο, κατεβαζω την kurama v3 αλλα τα link για τον bootloader και modem δεν υπαρχουν πλεον. μηπως τα εχει καποιος ;
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με nameless rom και λεω να δοκιμασω και κατι αλλο, κατεβαζω την kurama v3 αλλα τα link για τον bootloader και modem δεν υπαρχουν πλεον. μηπως τα εχει καποιος ;

 

Είχα ανεβάσει εγώ κάποια αρχεία με το ξεκίνημα της Rom αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι το σωστό.. αν θες ρίξε μία ματιά στο thread και λογικά θα βγάλεις άκρη (το ένα .rar αρχείο πρέπει να είναι η τελευταία έκδοση kernel του xceed).

Αρχεία εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με nameless rom και λεω να δοκιμασω και κατι αλλο, κατεβαζω την kurama v3 αλλα τα link για τον bootloader και modem δεν υπαρχουν πλεον. μηπως τα εχει καποιος ;

 

Εγώ σκέφτομαι να περάσω την nameless. Ποιά είναι η εμπειρία σου με αυτήν; Τι δε σου άρεσε; Και πως την περνώ; Κατεβάζω την v4 και τη φλασάρω;

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι η nameless, το μονο μου θεματακι ειναι δεν μπορώ να παω πανω απο 3ω 40λ στο σοτ. κατι πρέπει να κανω για τη μπαταρια ωστε να εχω περισσοτερη αναμονη..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την nameless v4 αρκετά εύκολα. Κατεβάζεις το ζιπ και αν είσαι ήδη σε μμ μπαίνεις στο twrp κάνεις format και το περνάς. Δεν χρειάζεται τπτ άλλο. Μέχρι στιγμής μια χαρά πάει.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Κάτοχος 910F φοράει στοκ 6.0.1 απειραχτο.

 

Ψάχνω για custom ROM κ λέω για nameless ή emotion.

 

Έχει κάποιος δοκιμάσει κ τις 2 να πει εντυπώσεις? ?

 

Θέλω να βγαλω επίσης ότι bloat υπάρχει

 

 

Υπάρχει κάποιο debloat script ή οδηγός για το τι να αφαιρέσω? ?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Έχω το f μοντέλο. Πήγα να περάσω με odin την έκδοση N910FXXS1DPHB_N910FOXA1DPH2_N910FXXU1DPB1_HOME.tar και μου έκανε fail σε διαφορετικό σημείο του system κατά τη διάρκεια του flashαρισματος. Δοκίμασα διαφορετικές θύρες και καλώδια μέχρι που έφτασε σε σημείο να χάσει το Pit file. Το βρήκα και το πέρασα και τώρα προσπαθώ να του περάσω την παλιά έκδοση που είχε N910FXXU1DPH2_N910FOXA1DPH2_N910FXXU1DPB1_HOME.tar και πάλι τα ίδια δεν την δέχεται. Τι να κάνω; Έχει χαλάσει με κάποιο τρόπο το Partitioning της μνήμης του τηλεφώνου;
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Έχω το f μοντέλο. Πήγα να περάσω με odin την έκδοση N910FXXS1DPHB_N910FOXA1DPH2_N910FXXU1DPB1_HOME.tar και μου έκανε fail σε διαφορετικό σημείο του system κατά τη διάρκεια του flashαρισματος. Δοκίμασα διαφορετικές θύρες και καλώδια μέχρι που έφτασε σε σημείο να χάσει το Pit file. Το βρήκα και το πέρασα και τώρα προσπαθώ να του περάσω την παλιά έκδοση που είχε N910FXXU1DPH2_N910FOXA1DPH2_N910FXXU1DPB1_HOME.tar και πάλι τα ίδια δεν την δέχεται. Τι να κάνω; Έχει χαλάσει με κάποιο τρόπο το Partitioning της μνήμης του τηλεφώνου;

Τι εννοείς ότι έχασε το pit file; Τι είδες και το λες αυτό; Το fail στο έβγαλε στο τέλος του flashing;

Link to comment
Share on other sites

ναι μου έβγαλε "There is no pit partition". επίσης παρατήρησα ότι με το odin v3.11.1 v3.12.3 μου βγάζει fail στην αρχή εντελώς ενώ με τα v3.10.6 και v3.10.7 μου βγάζει

<ID:0/004> system.img.ext4

<ID:0/004> FAIL! (Write)

κάπου στο 1/4 του συνόλου. Άρα παίζει να φταίει κάτι με την έκδοση του odin. Ποια χρησιμοποιείται εσείς και δουλεύει για αυτό το firmware;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την έκδοση v3.10 πήγε σχεδόν μέχρι τέρμα και μου έβγαλε

<ID:0/004> system.img.ext4

<ID:0/004> tz.mbn

<ID:0/004> RQT_CLOSE !!

<ID:0/004>

<ID:0/004> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας γιατί έχω μείνει με ένα τουβλάκι στο χέρι. Προφανώς κάτι κάνω λάθος στο Odin κάποια επιλογή και δεν μπορώ με τίποτα να φλασάρω κανένα stock firmware και έχω δοκιμάσει 3 μέχρι τώρα. Μπορώ όμως να του περάσω twrp. Από εκεί προσπαθώ να περάσω το zip nameless μπας και μπορέσω να έχω ξανά τηλέφωνο και μου βγάζει

Failed to map file 'cache:recovery/sec_csc.zip'

error installing zip file 'cache:recovery/sec_csc.zip'

failed to mount '/system' (invalid argument)

failed to mount '/data' (invalid argument)

unable to mount storage

.....

done!

nameless v4 final project installed

updating partition details...

failed to mount '/data' (invalid argument)

...done

Τι να κάνω ρε παιδιά για να έχω ξανά τηλέφωνο;

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ποία είναι μια καλή, αξιόπιστη Ρομ βασισμενη σε marshmallow;

Για μένα που μου αρέσουν οι Stock based αλλά δεν θέλω bloatware , να είναι ελαφριά και γρήγορη θα σ έλεγα nameless.

 

Μόνο να βγάλεις τον nameless kernel που έχει κ να βάλεις είτε H-Vitamin (σχεδόν στοκ) ή τον Xceed που έχω κ εγώ...

 

Άριστη κατανάλωση , τρομερή απόκριση κανένα πρόβλημα.

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα βάλω αυτά που λες γιατί θέλω να είναι stockbased. Μου άρεσε στο παρελθόν η CM αλλά αχρηστεύει την κάμερα ακόμη και με τις βελτιώσεις.

 

Μήπως έχεις απευθειας λινκ για ρομ και κερνελ;

 

Επίσης, ξέρεις άμα φλασάρεις κατευθείαν ή αν χρειάζεται να πας πρώτα σε Εργοστασιακή ρομ;

Link to comment
Share on other sites

ROM : https://www.androidfilehost.com/?fid=24572369242687338

 

Kernel : https://www.androidfilehost.com/?fid=24651430732234802

 

Αν είσαι ήδη σε MM απλά flash

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Η πας σε εργοστασιακή πρώτα για να σου περάσει bootloader/modem για ΜΜ κ μετά φλασαρεις.

 

Αλλιώς φλασαρεις απο odin bootloader κ modem κ περνας απευθείας την custom ROM.

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Χθες έβαλα επιτυχώς την Nameless. Σήμερα ειδα οτι καταναλωνε την μπαταρία και ειπα να περασω τον κερνελ που ανάφερε ο φιλος πιο πανω. Μετα το κινητο δεν άνοιγε. Ειχα κανει backup πριν αλλαξω ρομ . Εκανα restore αλλα παλι τιποτε δεν ανοίγει. Μου γραφει με κίτρινα γράμματα set warranty bit:kernel και μενει εκει που είναι το logo. Καποια βοηθεια;;;;
From N9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...