Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε agie τα πραγματα εχουν ως εξης. Αν θελεις root, αλλες rom κλπ χανεις την εγγυηση οποτε ξεκιναμε απο εκει. Αν λοιπον εχεις ακομα εγγυηση πρεπει να αποφασισεις αν θελεις ή οχι να την χασεις. Πολλοι οπως κι εγω αφου διαπιστωσαμε οτι το κινητο δεν εχει καποιο προβλημα κατασκευαστικο επελεξαμε την δευτερη λυση. Προσωπικα δεν θα μπορουσα ουτε μια μερα χωρις root συσκευη. Απο κει και περα λοιπον σκεψου τι εχεις σκοπο να κανεις και εδω ειμαστε.

Οδηγος για root υπαρχει και ειναι αρκετα ευκολη διαδικασια (αν δε τον βρεις εδω υπαρχει κ στο xda) οπως και rom pure android υπαρχουν ή ακομα καλυτερα cyanogen. Αν και προτιμαω Ν5 ports. Αν απλα δεν σου αρεσει ο touchwiz αλλαξε launcher (πχ nova τους εχω χρονια σε ολα) δεν χρειαζεται να rootαρεις για αυτο τον λογο. Σκεψου πρωτα τα της εγγυησης και αναλογως πράξε.

 

Υγ αν αποφασισεις να γραψεις knox δεν χρειαζετε να το κανεις root μπορεις να βαλεις μια ετοιμη rooted rom μεσω twrp εκτος αν θες την εργοστασιακη.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σ επειδή όλες τις συσκευές μ όλα τα χρόνια τις είχα ροοτ ειδικά μια τέτοια συσκευή πρέπει να γίνει η εταιρία έχει πολύ άχρηστο λογισμικό μέσα για μένα οποτε

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

*A G I O S*

www.epiplak.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είπες τη λέξη κλειδι

Άχρηστο λογισμικό.

Η ανικανοτητα του software division της samsung είναι μνημειωδης.

Είχα το ΝΟΤΕ4, το πούλησα τον Ιανουάριο, φυσικά του είχα κάνει ρουτ και custom rom

Το Φλεβάρη αποφάσισα να το ξαναπάρω και άντεξα ένα 2ωρο με το άθλιο bloatware της Samsung. Κατόπιν για μια μέρα το τεσταρα για πιθανά προβλήματα και κατόπιν την επόμενη το ρουταρα γιατί δεν άντεχα άλλο να το βλέπω να σέρνεται, κι ενώ ήξερα πως πάει με τη σωστή ρομ και ξηλωμα το bloatware.

 

Ασχέτως με αυτά που λέμε, η Samsung γενικά θα έπρεπε πραγματικά να ντρέπεται για το software που βάζει στις συσκευές της. Το s4 το είχα πουλήσει διότι το update ήταν τόσο τρισαθλιο που κατέστρεψε ένα σχετικά τίμιο κινητό.

Και το ΝΟΤΕ4 τώρα που βγάλανε την 6, προβλήματα διαβάζω.

Για το 910c η κορυφαία σε ταχύτητα μπαταρία χρηστικότητα είναι μακράν η simplite 5c. Για την ακρίβεια, δεν θυμάμαι να έχω δει τόσο απροβληματιστη ρομ σε συσκευή μου ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω απολυτα σε ολα. Εγω εχω την sixperience απο την πρωτη βδομαδα και το κινητο παει μπαλα σε ολα. Απο το γεναρη με τη V6 ειμαι και δεν αλλαζω rom παρα μονο οταν βγει Ν6 port σε mm αλλα θελει αρκετο καιρο ακομα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω για το c βρήκατε την κατάλληλη ρομ για το f εχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο και σαν αυτές του c?
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστώ στο κινητό κάποιες γραμματοσειρές μέσω του Hifont. Το -αναμενόμενο- πρόβλημα είναι πως δεν αλλάζουν οι ελληνικοί χαρακτήρες στο στυλ της νέας γραμματοσειράς. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό ή, έστω, αν έχουμε κάποιες επιλογές για γραμματοσειρές με ελληνικούς χαρακτήρες;
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστώ στο κινητό κάποιες γραμματοσειρές μέσω του Hifont. Το -αναμενόμενο- πρόβλημα είναι πως δεν αλλάζουν οι ελληνικοί χαρακτήρες στο στυλ της νέας γραμματοσειράς. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό ή, έστω, αν έχουμε κάποιες επιλογές για γραμματοσειρές με ελληνικούς χαρακτήρες;

 

Τρόπος όχι μιας και απλά δεν υπάρχουν οι εν λόγω Ελληνικοί χαρακτήρες στις γραμματοσειρές που θες.

Roboto (light/condensed/black), Storopia χρησιμοποιώ εγώ για ελληνικά.

 

Βλέπω για το c βρήκατε την κατάλληλη ρομ για το f εχετε να προτείνετε κάτι ανάλογο και σαν αυτές του c?

 

Προσωπικά θα συνιστούσα Kyubi για lollipop εκδόσεις και Kurama για Marshmallow, χωρίς όμως flashing εξτρά mods κλπ.

Έχω περάσει και τις δύο και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Σίγουρα υπάρχουν βέβαια κι άλλες αξιόλογες, απλά αυτές δοκίμασα εγώ το τελευταίο εξάμηνο και είμαι ικανοποιημένος.

 

Καλή ιδέα και το Good lock της Samsung!

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος όχι μιας και απλά δεν υπάρχουν οι εν λόγω Ελληνικοί χαρακτήρες στις γραμματοσειρές που θες.

Roboto (light/condensed/black), Storopia χρησιμοποιώ εγώ για ελληνικά.

 

Το φοβόμουν, απλά ήλπιζα να υπήρχε κανένας μερακλής που να έχει ασχοληθεί...

Την Roboto την χρησιμοποιώ, θα δοκιμάσω και την Storopia, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια καινούρια ROM από port ΝΟΤΕ 5/S7 Edge με τα νέα χρώματα τις μπάρας ελέγχου έχει βγεί για NOTE 4C?

Ξανακάνω την ίδια ερώτηση μπας και....:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα για δεύτερη φορά το νοτε 4f. κ θελω παλι τη βοήθεια σας αν κ σίγουρα καπου θα έχει ξανα απαντηθεί, δεν μπορεσα να βρω κατι, ειμαι με Mm κ θελω οδηγό για ροοτ - twrp, και αν με stock Mm μπορω να παω σε kyubi και ποια ειναι η τελευταία της εκδοση (λινκ) ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μετα απο το s7 ξανα στην πιστή καλή notαρα.Το είχα αφήσει με erobot v14 επειδή εχω χάσει λίγο τη σειρα τί προτείνετε τώρα για το c?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες μετα απο το s7 ξανα στην πιστή καλή notαρα.Το είχα αφήσει με erobot v14 επειδή εχω χάσει λίγο τη σειρα τί προτείνετε τώρα για το c?

Μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι από S7 επεστρεψες στο νοτελι. Γιατί;

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δούλευα για ενα μήνα το (edge)παράλληλα με το note,Ομορφο αλλα μικρή οθόνη και κάπως άβολο στο κράτημα,πέρα απο την δυνατή κάμερα και την καλύτερη μπαταρια δεν μου έδινε τίποτα ουσιαστικα πάνω σε σχέση με το note που να άξιζε τα χρήματα του μόνο χάσιμο σε οθόνη,spen και ir blaster.θα περιμένω το νεο note 7 Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Αν και το υφακι του παιδιου ειναι απαραδεκτο και συντομα θα γινει αυτο που πρεπει, το σκεπτικο του με βρισκει συμφωνο.

Για να εχεις εγκαταστησει την kyubi παλιοτερα, σημαινει οτι ξερεις/εχεις χρησιμοποιησει root και twrp, αρα τα περι αποριας και αγνοιας με συγχωρεις αλλα δεν τα δεχομαι. Δεν γινεται να μας λες οτι ξερεις να λυνεις διαφορικες εξισωσεις και να μας ρωτας το αποτελεσμα μιας πρωτοβαθμιας. Νομιζω οτι απλα βαριεσαι να googλαρεις κατι το οποιο εχεις ηδη χρησιμοποιησει στο παρελθον!!!

Ολο αυτο δεν θα με πειραζε καν αν δεν ειχα βγαλει τα ματια μου διαβαζοντας σελιδες επι σελιδων σε νηματα, βλεποντας να επαναλαμβανονται συνεχως ανα 10-20 σελιδες οι ιδιες ερωτησεις.

Ας βοηθησουμε ρε παιδια λιγο ολοι μαζι να κανουμε τη ζωη ολων ευκολοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το υφακι του παιδιου ειναι απαραδεκτο και συντομα θα γινει αυτο που πρεπει, το σκεπτικο του με βρισκει συμφωνο.

Για να εχεις εγκαταστησει την kyubi παλιοτερα, σημαινει οτι ξερεις/εχεις χρησιμοποιησει root και twrp, αρα τα περι αποριας και αγνοιας με συγχωρεις αλλα δεν τα δεχομαι. Δεν γινεται να μας λες οτι ξερεις να λυνεις διαφορικες εξισωσεις και να μας ρωτας το αποτελεσμα μιας πρωτοβαθμιας. Νομιζω οτι απλα βαριεσαι να googλαρεις κατι το οποιο εχεις ηδη χρησιμοποιησει στο παρελθον!!!

Ολο αυτο δεν θα με πειραζε καν αν δεν ειχα βγαλει τα ματια μου διαβαζοντας σελιδες επι σελιδων σε νηματα, βλεποντας να επαναλαμβανονται συνεχως ανα 10-20 σελιδες οι ιδιες ερωτησεις.

Ας βοηθησουμε ρε παιδια λιγο ολοι μαζι να κανουμε τη ζωη ολων ευκολοτερη.

 

δέχομαι μερικα απο τα λεγόμενα σου.. η ερώτηση μου ηταν σχετικα με την εκδοση ΜΜ. και οχι με lollipop που υπαρχει στις περισσότερες απαντησεις. παιδια αν σας κουρασα με μια ερωτηση μου επιπλέον σας ζητω συγνωμη. επισης εχω ζητήσει κ τη διαγραφή μου απο το φορουμ. συνεχιστε τη καλη δουλειά που κάνετε. μονο κ μονο που σκέφτομαι οτι αρχιζει μια βαβουρα γκρινια κτλ κουραζομαι.. δεν ειναι ετσι ομως τα φορουμ χωρις να σήμαινει οτι κ εγω ειμαι 100% σωστος. παρακαλω να τελειωσει εδω ολο το θεμα που προέκυψε απο την ερώτηση μου, καθως επίσης αν κρινουν οι mods οτι χρειάζεται, να λαβουν θεση κ να τελειώσει το θεματακι.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα θεμα, προς θεου. Ετυχε η δικη σου ερωτηση και η αγενης απαντηση που δοθηκε να με κανει να γραψω κατι που βλεπω πολυ καιρο απο πολλα, κατα τ' αλλα συνεργασιμα, μελη του φορουμ. Ενω δηλαδη εχουν κοσμια συμπεριφορα και οι πιο πολλοι φαινεται να εχουν καποιες βασικες γνωσεις της λειτουργιας των φορουμ και του δικτυου γενικοτερα, ρωτανε πραγματα που με ενα απλο search στο νημα θα βρουν την απαντηση 2 και 3 φορες.

Ηδη βεβαια γεμισα κι εγω με 2 τελειως περιττα ποστ το χρησιμο αυτο νημα.:):)

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ την Stock mm στο F εδω και κάνα μήνα με Root, χθες άνοιξα το titanium και μου λέει δεν έχω root, πάω στο superSU και μου λέει οτι λείπει Binary...ε λέω θα το ξαναρουταρω και θα μπει, το κάνα και μου λέει παλι το ίδιο, εκανα ένα καθάρισμα στα δεδομένα της εφαρμογής superSU μπας και έχει φαει κάνα κόλλημα αλλά παλι τα ίδια...γνωρίζει κανεις τι έχει γίνει;;

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο εκανες root τη συσκευη?

CF Root

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Tο cf ειναι ο πιο ευκολος κι αποτελεσματικος τροπος για root.

Αν εχεις κατεβασει το σωστο αρχειο για τη συσκευη, και δεν εχεις τικαρισμενο το repartition στο odin κατα το ρουταρισμα, δεν μου ρχεται κατι αλλο που μπορει να γινεται λαθος.

Εναλλακτικα μπορεις να φλασαρεις μια prerooted stock rom μεσω twrp.

Link to comment
Share on other sites

Στην 6 για το C ,ποιά recovery δουλευετε; η twrp έχει βγάλει update για mm?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Αν και το υφακι του παιδιου ειναι απαραδεκτο και συντομα θα γινει αυτο που πρεπει, το σκεπτικο του με βρισκει συμφωνο.

Για να εχεις εγκαταστησει την kyubi παλιοτερα, σημαινει οτι ξερεις/εχεις χρησιμοποιησει root και twrp, αρα τα περι αποριας και αγνοιας με συγχωρεις αλλα δεν τα δεχομαι. Δεν γινεται να μας λες οτι ξερεις να λυνεις διαφορικες εξισωσεις και να μας ρωτας το αποτελεσμα μιας πρωτοβαθμιας. Νομιζω οτι απλα βαριεσαι να googλαρεις κατι το οποιο εχεις ηδη χρησιμοποιησει στο παρελθον!!!

Ολο αυτο δεν θα με πειραζε καν αν δεν ειχα βγαλει τα ματια μου διαβαζοντας σελιδες επι σελιδων σε νηματα, βλεποντας να επαναλαμβανονται συνεχως ανα 10-20 σελιδες οι ιδιες ερωτησεις.

Ας βοηθησουμε ρε παιδια λιγο ολοι μαζι να κανουμε τη ζωη ολων ευκολοτερη.

Μιλώντας σαν μεγάλοι άνθρωποι (πιστεύω ότι είμαστε οι περισσότεροι μεγάλοι και όχι παιδιά), "θεωρώ" ότι πολλές φορές πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλον γιατί έτσι έρχονται οι γνώσεις. Συμφωνώ ότι σε ένα πρόβλημα μπορεί να έχει δοθεί η απάντηση πάνω από 30 φορές σε ένα νήμα. Αλλά: ΔΕΝ μπορεί ο καθένας να κάθεται να ψάχνει όλο το ατελείωτο νήμα για να βρει μια απάντηση με φυσικό αποτέλεσμα να ψάχνει ο καθένας την "ευκολία" του. Μπορεί να πει κάποιος,,,,, και εγώ μ@λ@κς είμαι που κάθομαι και το ψάχνω για να του δώσω απάντηση;;; Είναι λογική ερώτηση, που θα την απαντήσω λογικά. ΚΑΝΕΙΣ δεν υποχρεώνει ΚΑΝΕΝΑΝ να ψάξει για κάτι. Κάποιοι έχουν χρόνο, κάποιοι όχι. Κάποιοι θέλουν την "εύκολη λύση" κάποιοι όχι. Κάποιους τους ενδιαφέρει να μαθαίνουν, κάποιους όχι. Δε μπορούμε να βάλουμε τον εαυτό μας στο ίδιο καζάνι με τον υπόλοιπο κόσμο, γιατί ο καθένας σκέφτεται και πράττει διαφορετικά.

Προτείνω σαν γνώμη μου πάντα, για αυτούς που "θέλουν έτοιμη απάντηση" να δώσουν τη λέξη κλειδί στην αναζήτηση και θα την βρουν την άκρια. Από κει και πέρα, πάντα υπάρχει κόσμος που θα βοηθήσει. Αλλά το να θεωρείς τον εαυτό σου "κάπως" επειδή ψάχνεις για κάποιον άλλο πράγματα, ,,,, είναι λάθος. Το θες και το κάνεις. Αν δε θες δε το κάνεις. Αυτή είναι η γνώμη μου, και συγνώμη για το "έξω από το θεμα μας", αλλά πιστεύω ότι χρειαζόταν και χρειάζεται ενίοτε.

Τα σέβη μου.

 

Υ.Γ. Αν δε ρωτήσεις, δε μαθαίνεις. Θες να μάθεις;;;; Ρώτα, αλλά πρώτα,,, ΨΑΞΕ !

Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχω μια απορια. εχω στο τηλεφωνο μια custom v5 android rom. ειπα να δοκιμασω μια 6 και φλασαρα μια κοντα στη στοκ απ το xda. φλασαρα και καινουριο modem οπως ελεγε ο uploader αλλα δεν ειχα σημα καθολου, αν και ξαναφλασαρα το ζευγαρι ρομ-μοντεμ. φλασαρα παλι την παλια μου 5 και παιζει κανονικα (οχι απο backup, φρεσκο installation). δε φλασαριστηκε το μοντεμ και γι αυτο δεν ειχα σημα;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...