Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την ρυθμιση της οθονης οπου το "αυτοματο" δεν συμπεριφερεται σωστα υπαρχει σωτηρια ?

 

Γενικως το εχω στο manual πλεον ....

Αν εννοείς αυτο που καταλαβαίνω, ειναι διορθωμενο στις ρομ που βασίζονται στο νοτε5 (ολοιδιο ui με το νοτε 7 πλεον, απλα λιγοτερα προβλήματα).

Για το φιλο που λεει οτι ολες οι ρομ που στηρίζονται στο νοτε 7 εχουν θεμα, εξαρτάται.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι πρέπει να κανεις καποια πραγματα μονος σου, πχ διαδικασία για fingerprint, διαδικασία να προσθέσεις γλωσσα ελληνικη. Κλπ. Αμα δεν ξερεις πως να τα κανεις αυτα, όντως εχεις προβλημα σε αυτες τις ρομ. Αλλιώς κατι μικροθεματακια που στο 99% των χρηστων ουτε που θα παρεις χαμπαρι οτι υπάρχουν. Ή μπορει να μη δουλεύει κατι και να πρέπει να βαλεις καποια αλλη εναλλακτική εφαρμογή απο store. Το AOD εχει θεματακια αλλά ειναι κατι εντελώς άχρηστο που μονο μπαταρία καιει, και που ετσι και αλλιως παει περίπατο αν αλλάξεις lockscreen για να εχεις fingerprint. Αλλο τίποτα δε βλέπω. Δε χρησιμοποιώ και πολλα πράγματα της σαμσουνγκ βεβαια μιας και για καθε εφαρμογή υπάρχει και μια καλύτερη στο store αμα εισαι ψαγμενος και δε μενεις στις εφαρμογές της σαμσουνγκ οποτε μπορει να υπάρχουν εκει μικρς θεματα που ουτε τα γνωρίζω.

Προσωπικά με aurora v5 port 3, hilocker για fingerprint /lockscreen, ram kernel v5 (θελει εγκατασταση απο internal και όχι sd αλλιώς εχεις προβλήματα), nova, heavy debloat με titanium με βαση τη λιστα που ανεβασα παραπάνω, δεν υπάρχει το παραμικρο που να χρησιμοποιω και να μη δουλευει υποδειγματικα, ενω εχω το ποιο κρυο κινητο ολων των εποχων και με πολυ καλη μπαταρία πλεον, και το καλυτερο smoothness, με θεματα σε ολο το ui απο theme store, μια χαρα... . Χωρις το debloating δεν ειχα την ιδια εικονα. Κανει σημαντικοτατη διαφορα.

Εχω φαει ατελειωτες ωρες για να καταληξω σε αυτο το συνδιασμο, και θα μείνει μαλλον για μηνες ετσι.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παιδι 2 ποστ παραπανω αναφερει οτι η ρομ του δοκτορα ειναι αψογη, εκτος της αυξημενης καταναλωσης. Εσυ τι προβλημα αντιμετωπισες?

 

 

 

Δεν λειτουργει το δαχυτλικο , σφαλμα σε ορισμενες ρυθμισεις και δεν εχει ελληνικο μενου.

 

πως μπορεις να βαλεις ελληνικα?.

Link to comment
Share on other sites

Η λιστα μου για debloating μιας note 7 ported rom. Τη χρησιμοποιησα στην aurora v5 με ramkernel v5, που είναι απο τους ποιο smooth συνδιασμους κατα τη γνωμη μου. Χρησιμοποιω hilocker για να έχω lockscreen με δςχτυλικο αποτύπωμα.

Επίσης στη λιστα εχω παγωσει και το Touchwiz launcher, επομένως ή θα τον σβησετε απο τη λιστα ωστε να μη τον παγωσετε αν τον χρησιμοποιείτε, ή θα βαλετε πριν αλλο launcher. Χρησιμοποιω nova. Εχω παγωσει και εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ μιας και για μουσικη πχ χρησιμοποιώ poweramp κλπ.

Ολα τα βασικα δουλευουν. Φυσικά οτι χρησιμοποιείτε θα πρέπει να το αφαιρεσετε.

Γράφω στα αγγλικά παρακάτω πως να εισαγετε αυτη τη λιστα στο titanium ωστε να παγωσουν ολα οσα εχω αυτοματα χωρις να τα επιλεγετε ενα προς ενα.

Το ειχα ανεβάσει στο xda, ας το βαλω και εδω.

Προχωρατε οποίος θελει με δικη σας ευθύνη. Μετα την αφαίρεση των παρακάτω, το κινητό γίνεται ποιο smooth και με καλύτερη μπαταρία. Δεν εχω αφαιρέσει τιποτα απο το ui ή spen, τηλέφωνο, μυνηματα, live wallpaper.

Δεν μπαίνω καθε μερα επομενως μπορει να μη δω τυχόν ερωτήσεις. Good luck.. :)

 

My list of Full Bloatware remover.

 

Use titanium for freeze. You can do it in one step doing this :Copy this list in clipboard, go to Titanium, create label, give some name eg FROZEN, add remove elements, import from clipboard.

Now selecting FROZEN LABEL go to batch actions, freeze/defrost, and select freeze all...

All important working. Tested in aurora v5 but probably work to all roms.

Ofcourse if you use any of this you must defrost it.

**Important I use nova so i have frozen Touchwiz launcher. You must have other launcher or dont freeze Touchwiz launcher.

Do at your oun risk. Phone is much smoother after this and better battery.

 

 

com.android.bluetoothmidiservice

com.android.browser.provider

com.android.calendar

com.android.dreams.basic

com.android.keychain

com.android.nfc

com.android.printspooler

com.android.proxyhandler

com.android.sharedstoragebackup

com.android.vpndialogs

com.aurora.advance.settings

com.baidu.map.location

com.bst.airmessage

com.bst.spamcall

com.enhance.gameservice

com.gd.mobicore.pa

com.ghareeb.battery

com.google.android.configupdater

com.google.android.feedback

com.google.android.partnersetup

com.mobeam.barcodeService

com.romcn.developer

com.samsung.aasaservice

com.samsung.android.allshare.service.fileshare

com.samsung.android.allshare.service.mediashare

com.samsung.android.app.accesscontrol

com.samsung.android.app.advsounddetector

com.samsung.android.app.assistantmenu

com.samsung.android.app.colorblind

com.samsung.android.app.filterinstaller

com.samsung.android.app.galaxyfinder

com.samsung.android.app.galaxylabs

com.samsung.android.app.mirrorlink

com.samsung.android.app.sbrowseredge

com.samsung.android.app.vrsetupwizardstub

com.samsung.android.app.watchmanagerstub

com.samsung.android.beaconmanager

com.samsung.android.email.provider

com.samsung.android.fmm

com.samsung.android.game.gamehome

com.samsung.android.intelligenceservice2

com.samsung.android.keyguardwallpaperupdator

com.samsung.android.mdm

com.samsung.android.MtpApplication

com.samsung.android.personalpage.service

com.samsung.android.provider.filterprovider

com.samsung.android.provider.shootingmodeprovider

com.samsung.android.scloud

com.samsung.android.sdk.professionalaudio.app.audioconnectionservice

com.samsung.android.sdk.professionalaudio.utility.jammonitor

com.samsung.android.SettingsReceiver

com.samsung.android.universalswitch

com.samsung.android.voicewakeup

com.samsung.android.weather

com.samsung.android.widgetapp.briefing

com.samsung.app.highlightplayer

com.samsung.app.newtrim

com.samsung.app.slowmotion

com.samsung.dcmservice

com.samsung.festival.chinadefault

com.samsung.hs20provider

com.samsung.location

com.samsung.safetyinformation

com.samsung.sec.android.application.csc

com.samsung.SMT

com.samsung.svoice.sync

com.samsung.upsmtheme

com.samsung.voiceserviceplatform

com.sec.allsharecastplayer

com.sec.android.app.applinker

com.sec.android.app.bluetoothtest

com.sec.android.app.chromecustomizations

com.sec.android.app.DataCreate

com.sec.android.app.factorykeystring

com.sec.android.app.filtermanager

com.sec.android.app.hwmoduletest

com.sec.android.app.launcher

com.sec.android.app.mt

com.sec.android.app.music

com.sec.android.app.parser

com.sec.android.app.personalization

com.sec.android.app.sbrowser

com.sec.android.app.SecSetupWizard

com.sec.android.app.servicemodeapp

com.sec.android.app.soundalive

com.sec.android.app.sysscope

com.sec.android.app.tourviewer

com.sec.android.app.wfdbroker

com.sec.android.app.wlantest

com.sec.android.AutoPreconfig

com.sec.android.daemonapp

com.sec.android.easyonehand

com.sec.android.fido.uaf.asm

com.sec.android.fido.uaf.client

com.sec.android.gallery3d.panorama360view

com.sec.android.Preconfig

com.sec.android.preloadinstaller

com.sec.android.provider.badge

com.sec.android.providers.tasks

com.sec.android.RilServiceModeApp

com.sec.android.service.health

com.sec.android.service.sm

com.sec.android.splitsound

com.sec.android.uibcvirtualsoftkey

com.sec.android.widgetapp.samsungapps

com.sec.app.RilErrorNotifier

com.sec.app.samsungprintservice

com.sec.automation

com.sec.bcservice

com.sec.di.SmartSelfShot

com.sec.enterprise.knox.cloudmdm.smdms

com.sec.factory

com.sec.factory.camera

com.sec.hearingadjust

com.sec.smartcard.manager

com.sec.spp.push

com.wssnps

de.axelspringer.yana.zeropage

org.simalliance.openmobileapi.service

Καλημέρα. Οταν λες τα βασικα δουλεύουν εννοείται και F/B Viber Messenger εκτος απο κλήσεις μυνήματα κ.τ.λ ; που Titanium χρησιμοποιείς το απλο η το Pro ; Ευχαριστώ

From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Οταν λες τα βασικα δουλεύουν εννοείται και F/B Viber Messenger εκτος απο κλήσεις μυνήματα κ.τ.λ ; που Titanium χρησιμοποιείς το απλο η το Pro ; Ευχαριστώ

Αυτα που αναφέρεις ειναι εφαρμογές playstore οποτε ειναι αυτονόητο οτι θα δουλευουν. Αφαιρω μονο πράγματα που βαζει η σαμσουνγκ στο λειτουργικό κυριως. Ουσιαστικά το μετατρεπω σε ενα nexus, κρατοντας μονο το ui της σαμσουνγκ και οτι αλλο αυτη προσθετει και το θελω πχ θεματα κλπ.

Αφαιρω ομως πχ υποστήριξη για smart watch, υποστήριξη για smart samsung tv (δεν εχω), και πολλές υπηρεσίες που τρέχουν ασκοπα συνέχεια απο κατω για να κανουν πράγματα που ητε δεν θελω, ητε δε χρησιμοποιώ ητε καινε πολυ μπαταρία ενω υπάρχει αλλος τρόπος να κανεις το ιδιο πραγμα. Αφαιρω Touchwiz και ολες τις υπηρεσίες του (δεν το χρησιμοποιώ βαζω nova). Φυσικά δεν αφαιρω το spen. Αφαιρω ομως ίντερνετ σαμσουνγκ, βίντεο σαμσουνγκ, πχ ακομα και τον Player της σαμσουνγκ αν και είναι καλος, αφου δεν τον χρησιμοποιώ (ο poweramp εχει καλύτερες δυνατότητες). Οποιος τον χρησιμοποιει, τον ξεπαγωνει απ τη λιστα μεσα απ το titanium.

Ουσιαστικά η λίστα μου ειναι μια βαση, ενας οδηγός, του τι μπορείς να αφαιρεσεις χωρις πρόβλημα και απο εκει και περα να προσθέσεις ή να αφαιρεσεις βαση της δικής σου χρησης.

Facebook κλπ που αναφερεις, οχι απλα δουλευουν, αλλα δουλεύουν καλυτερα. Υπάρχει τρόπος να το τεσταρω αυτο. Οι ειδοποίησεις έρχονται ακαριαια, και οχι 5, 6 δευτερόλεπτα αργότερα οπως στο νορμάλ λειτουργικό που ειναι πολυ βαρυ οπως το εχει η σαμσουνγκ, το Android auto στο αμαξι δουλευει ακαριαία πχ για να αναφερω κατι που χρησιμοποιώ. Ενα πολύ Light λειτουργικό πετάει και αυτο φαίνεται.. Ενω η μπαταρία μπορει να είναι καπου 20-30% πανω. Αρκει να ξερεις τι κάνεις βέβαια.. Στην πράξη αφαιρω και αλλα που δεν εχω συμπεριλαβει στην παραπάνω λιστα, πχ το πληκτρολόγιο της σαμσουνγκ (δεν είναι παρα μια παλαια εκδοση του SwiftKey. To super SwiftKey απο xda ειναι πολυ καλυτερο ειδικα στις προβλεψεις και στα θέματα) αλλα αμα βαλω και αυτα εδω οι περισσοτεροι θα έχουν προβλήματα.

Titanium το paid.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Με γεμισες φιλε σε ευχαριστώ και αν εχεις χρονο στείλε μου μυνημα τι αλλα αφαιρεσες και αν ειναι πολλα δεν πειράζει. Ευχαριστω και παλι. Σαββατοκύριακο θα ενημερωσω πως τα πήγα
From N9
Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτο σε τι συχνότητα δουλευει κυρίως ο cpu

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_20170112-145838_zpsvaoqx30q.png

Η μπαταρία είναι πολυ πεσμενη. Με καινούργια +2 ωρες οθονη εχω.. (εδω η οθονη ειναι περίπου 2 ωρες με 50% μπαταρία).

Αλλα εδω φαίνεται ποσο χαμηλα δουλευει συνήθως ο cpu, κυρίως στα 300mhz και στη μεση, στα 1500 περίπου. Ψηλά λιγα λεπτα ή δευτερόλεπτα.

Και η χρήση που κανω δεν είναι ελαφριά. Fb με βίντεο κλπ, dolphin με 10 καρτελες ανοιχτες utub κλπ. Μονο παιχνίδια δεν εχω παιξει, αλλα ετσι light το λειτουργικό και παιχνίδια 3d να παιξεις κυριως κοντα στα 1500 τρεχει.

Πριν το debloat με την ιδια χρηση βαράγε ψηλα για πλακα.. Γιατι τρεχαν ενα σωρο υπηρεσίες απο κατω, που δεν μπορούσε να τα υποστηρίζει ολα με 1500 mhz, αλλα χρειαζόταν 2000+. Εκει καιει πολυ παραπάνω μπαταρία και εκει οφείλεται η διαφορά.

Το λειτουργικό δεν είναι πολυ Light γιατί προσθετω xposed με διαφορα pligin που χρησιμοποιώ. Τουλάχιστον λειπουν αυτα που δεν χρησιμοποιώ.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Να ειμαι ειλικρινής δεν ασχολήθηκα με κατι τετοιο απο τον καιρό που είχα το Ν900 το εχω ακομα :) παιζω παιγνίδια το COC KAI TO CR . Θα το κανω και θα βαλω φώτο να μου πεις τι γνώμη σου
From N9
Link to comment
Share on other sites

Ελα το εκανα και ολαν πηγαν τελεια. Λεπτομέρειες αλλη στιγμή . Τωρα ομως δεν αναγνωρίζετε απο το λαπτοπ. Πριν τις παγωσω ολα καλα μετα το παγωμα δεν. Τι παγωσα λες;;;

Οταν το ενώσω κατω δεξια το αναγνωριζει οταν ομως πάω στο My Computer για να το ανοίξω και να δω internal storage and memory card δεν υο βλέπω καθόλου ενω το ταπλετ το ειδα κανονικά.

Edited by Andreasole
From N9
Link to comment
Share on other sites

Ελα το εκανα και ολαν πηγαν τελεια. Λεπτομέρειες αλλη στιγμή . Τωρα ομως δεν αναγνωρίζετε απο το λαπτοπ. Πριν τις παγωσω ολα καλα μετα το παγωμα δεν. Τι παγωσα λες;;;

Οταν το ενώσω κατω δεξια το αναγνωριζει οταν ομως πάω στο My Computer για να το ανοίξω και να δω internal storage and memory card δεν υο βλέπω καθόλου ενω το ταπλετ το ειδα κανονικά.

Δεν ξερω.. Αυτη είναι και η δυσκολία σε αυτα. Εφόσον σου χρειάζεται αυτό θελει ψαξιμο. Δοκίμασε να ξεπαγωσεις τα μισα και δεν τι γίνεται, αν εισαι οκ καποιο απ τα μισα πρωτα είναι αλλιως τα αλλα μισα. Μετα τα μισα των μισων :lol: κοκ. Στο τελος θα σου μεινουν 4, 5 που θα δοκιμάσεις 1 1.. Και το κακο ειναι οτι θες ρεσταρτ σε καθε αλλαγη για να εισαι σιγουρος..

Μπορεί και να το βρω αν ψαξω μιση ωριτσα αλλα δεν εχω το χρόνο αυτη τη στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω τα συνηθισμένα ενημερωση usb κλπ αν και φαίνεται οτι κατι παγωσα. Αλλα θα ηθελα να ξερω ομως πριν αρχισω το defrost να μου πεις αν έχεις το ιδιο πρόβλημά. Πάντως το κινητό πεταει και δεν θελω να το χαλάσω
From N9
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω τα συνηθισμένα ενημερωση usb κλπ αν και φαίνεται οτι κατι παγωσα. Αλλα θα ηθελα να ξερω ομως πριν αρχισω το defrost να μου πεις αν έχεις το ιδιο πρόβλημά. Πάντως το κινητό πεταει και δεν θελω να το χαλάσω

Ναι, εχεις δικιο.. Βλέπεις η σύνδεση με το pc ειναι επισης κατι που κανω σπάνια.. :lol:

Συνηθως το κανω ασύρματα. Οταν βρω χρονο θα το ψαξω και θα ποσταρω τι πρέπει να ανοιξεις αν δεν το εχεις βρει μεχρι τοτε. Απλα δεν έχω πολύ χρονο αυτο τον καιρο..

Υπαρχει πιθανόν και αλλο ενα θεματακι αν πας να μεταφερεις φωτο απο ενα φακελο σε αλλο.. Είναι 2 3 πράγματα που θελουν ψαξιμο, απλα δεν είναι κατι που δινω προτεραιότητα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο.. Βλέπεις η σύνδεση με το pc ειναι επισης κατι που κανω σπάνια.. :lol:

Συνηθως το κανω ασύρματα. Οταν βρω χρονο θα το ψαξω και θα ποσταρω τι πρέπει να ανοιξεις αν δεν το εχεις βρει μεχρι τοτε. Απλα δεν έχω πολύ χρονο αυτο τον καιρο..

Υπαρχει πιθανόν και αλλο ενα θεματακι αν πας να μεταφερεις φωτο απο ενα φακελο σε αλλο.. Είναι 2 3 πράγματα που θελουν ψαξιμο, απλα δεν είναι κατι που δινω προτεραιότητα.

Ωραια αρα ξερουμε οτι εχει να κανει με το παγωμα. Μπορει να μην βρω το χρονο για αρχισω να ξεπαγωμα διοτι αν καταλαβα οπως ειπες πιο πανω καθεφορα με επανεκκίνηση. Μικρο το κακο θα το βρουμε αλλα το προβλημα σου θα ειναι οτι θα τα ακους και απο XDA :)

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα ξερουμε οτι εχει να κανει με το παγωμα. Μπορει να μην βρω το χρονο για αρχισω να ξεπαγωμα διοτι αν καταλαβα οπως ειπες πιο πανω καθεφορα με επανεκκίνηση. Μικρο το κακο θα το βρουμε αλλα το προβλημα σου θα ειναι οτι θα τα ακους και απο XDA :)

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

Χτυπα mtp στο titanium και ξεπαγωσε το mtp application 1.0

Link to comment
Share on other sites

Και μετα επανεκκίνηση?οταν παο batch actions-freeze / defrost δεν βλεπω τις αλλες εφαρμογες εκτος μονο μια αυτην που εκανα defrost, ετσι ειναι η πρεπει να τις κανω ξανα freeze? Edited by Andreasole
From N9
Link to comment
Share on other sites

Και μετα επανεκκίνηση?οταν παο batch actions-freeze / defrost δεν βλεπω τις αλλες εφαρμογες εκτος μονο μια αυτην που εκανα defrost, ετσι ειναι η πρεπει να τις κανω ξανα freeze?

Μη πας απο εκει. Βαλτο να δειχνει ολες τις εφαρμογές και κανε αναζητηση (στην καρτελα backup restart. Οταν γραφεις κατι εκει για αναζήτηση, βγαζει κατι σαν χωνι Αν πατήσεις εκει βγαζει κατι επιλογες που ψαχνει. Κοιτα να μην εχεις τικ σε κάποιο φιλτρο, αλλα να ψαχνει στα παντα, να σου εμφανιζει ολες τις εφαρμογές) . Πατας σε αυτο και κανε defrost.

Ξεπαγωσε και το face provider, εμποδιζει τη μεταφορά φωτο απο φακελο σε φακελο.

Μεχρι στιγμης οτι εψαξα δουλεψε χωρις ρεσταρτ, αλλα μπορει να μην ισχύει παντα.

Για αυτα τα 2 ουτε ρεσταρτ δε χρειάζεται.

Αν βρω κατι αλλο θα το γραψω.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Μη πας απο εκει. Βαλτο να δειχνει ολες τις εφαρμογές και κανε αναζητηση (στην καρτελα backup restart. Οταν γραφεις κατι εκει για αναζήτηση, βγαζει κατι σαν χωνι Αν πατήσεις εκει βγαζει κατι επιλογες που ψαχνει. Κοιτα να μην εχεις τικ σε κάποιο φιλτρο, αλλα να ψαχνει στα παντα, να σου εμφανιζει ολες τις εφαρμογές) . Πατας σε αυτο και κανε defrost.

Ξεπαγωσε και το face provider, εμποδιζει τη μεταφορά φωτο απο φακελο σε φακελο.

Μεχρι στιγμης οτι εψαξα δουλεψε χωρις ρεσταρτ, αλλα μπορει να μην ισχύει παντα.

Για αυτα τα 2 ουτε ρεσταρτ δε χρειάζεται.

Αν βρω κατι αλλο θα το γραψω.

Καλημέρα . Ναι καταλαβα απο που το εκανα ηδη και εκανα και ρεσταρ. Το Face Provider άφαντο ειτε face γράψω ειτε provider ειτε και τα δυο δεν το βρίσκει. :rolleyes:

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Ναι καταλαβα απο που το εκανα ηδη και εκανα και ρεσταρ. Το Face Provider άφαντο ειτε face γράψω ειτε provider ειτε και τα δυο δεν το βρίσκει. :rolleyes:

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

Sosimple έχεις ιδέα γιατί δεν σ

συγχρονίζει το SNote ;;;

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

Sosimple έχεις ιδέα γιατί δεν σ

συγχρονίζει το SNote ;;;

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

Η λίστα που έγραψα παραπάνω αποτελει μια βάση οπως ειπα για το τι μπορεις να κλεισεις. Η δυσκολία σε ολα αυτα, ειναι οτι καθενας χρησιμοποιεί διαφορετικά πράγματα οπότε δεν υπάρχει λιστα που να δουλευει για ολους.

Αμα σε ενδιαφέρει ο συγχρονισμός του snote πρέπει να ανοίξεις κάποιο το οποιο δε θα ψαξω ποιο ειναι γιατι απλα δε με ενδιαφέρει ο συγχρονισμός του snote που ειναι απ τις ποιο ενεργοβορες διαδικασίες, απο τη στιγμή που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Σε ενα ρουταρισμενο κινητο επαναφερεις τα παντα με το titanium οποτε δεν εχει καν νοημα..

Αλλιως αφήνεις τα παντα ανοιχτα και τελειωνεις ή ψαχνεις να βρεις ποιο ειναι και το ξεπαγωνει, αλλα καθενα που ξεπαγωνεις τρωει παραπάνω μπαταρία και βαραινει επιπλέον..

Edit το face provider που δε βρήκες, δεν ξερω γιατί. Πιθανότατα εχεις αλλη ρομ στην οποια το εχουν αφαιρεσει.

Ποια ρομ εχεις?

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα που έγραψα παραπάνω αποτελει μια βάση οπως ειπα για το τι μπορεις να κλεισεις. Η δυσκολία σε ολα αυτα, ειναι οτι καθενας χρησιμοποιεί διαφορετικά πράγματα οπότε δεν υπάρχει λιστα που να δουλευει για ολους.

Αμα σε ενδιαφέρει ο συγχρονισμός του snote πρέπει να ανοίξεις κάποιο το οποιο δε θα ψαξω ποιο ειναι γιατι απλα δε με ενδιαφέρει ο συγχρονισμός του snote που ειναι απ τις ποιο ενεργοβορες διαδικασίες, απο τη στιγμή που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Σε ενα ρουταρισμενο κινητο επαναφερεις τα παντα με το titanium οποτε δεν εχει καν νοημα..

Αλλιως αφήνεις τα παντα ανοιχτα και τελειωνεις ή ψαχνεις να βρεις ποιο ειναι και το ξεπαγωνει, αλλα καθενα που ξεπαγωνεις τρωει παραπάνω μπαταρία και βαραινει επιπλέον..

Edit το face provider που δε βρήκες, δεν ξερω γιατί. Πιθανότατα εχεις αλλη ρομ στην οποια το εχουν αφαιρεσει.

Ποια ρομ εχεις?

Εχο την Αurora v3 . Κατανοητός για τα πιο πάνω αλλα να σε ρωτήσω σαν αυτο που ειχα θεμα με το pc που δεν το αναγνώριζε πως έψαξες και το βρηκες; έριξα μια ματια αλλα δεν μου εκανε κλικ κατι για να ξεπαγωσω.

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

Εχο την Αurora v3 . Κατανοητός για τα πιο πάνω αλλα να σε ρωτήσω σαν αυτο που ειχα θεμα με το pc που δεν το αναγνώριζε πως έψαξες και το βρηκες; έριξα μια ματια αλλα δεν μου εκανε κλικ κατι για να ξεπαγωσω.

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

Πρεπει να εχεις εμπειρία περιπου τι κανει το καθενα.

Για αυτο που ψαχνεις θα δοκιμαζα τα backup and restore και οτι παρόμοιο να τα ξεπαγωσω.,

Cloud agent, sharedstorage, personal data manager, push service.

Αν δεν είναι κάποιο απο αυτα, τη μέθοδο στήν εχω ξαναγράψει.

"Δοκίμασε να ξεπαγωσεις τα μισα και δεν τι γίνεται, αν εισαι οκ καποιο απ τα μισα πρωτα είναι αλλιως τα αλλα μισα. Μετα τα μισα των μισων κοκ. Στο τελος θα σου μεινουν 4, 5 που θα δοκιμάσεις 1 1.. Και το κακο ειναι οτι θες ρεσταρτ σε καθε αλλαγη για να εισαι σιγουρος". Για να το κανεις αυτο ομως χωρις να σου βγει η παναγια, πρεπει να ξερεις να δουλευεις το titanium, κυριως πως να φτιάχνεις λιστες και να κάνει αυτοματα καποια πραγματα.

Χρονοβορα διαδικασία αλλα ειναι η μονη λυση. Για να καταληξω στην παραπανω λιστα, εγώ να δεις ποσο χρονο εχω φαει. Και θα ειχα φαει τον 100σταπλασιο χρονο αν δεν ειχε φτιαξει ειδη κάποιος παρομοια λιστα για το note 5, γιατι για το νοτε 4 που υπάρχουν λιστες, δε βοηθαει τοσο πολυ σε αυτες τις ρομ.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις εμπειρία περιπου τι κανει το καθενα.

Για αυτο που ψαχνεις θα δοκιμαζα τα backup and restore και οτι παρόμοιο να τα ξεπαγωσω.,

Cloud agent, sharedstorage, personal data manager, push service.

Αν δεν είναι κάποιο απο αυτα, τη μέθοδο στήν εχω ξαναγράψει.

"Δοκίμασε να ξεπαγωσεις τα μισα και δεν τι γίνεται, αν εισαι οκ καποιο απ τα μισα πρωτα είναι αλλιως τα αλλα μισα. Μετα τα μισα των μισων κοκ. Στο τελος θα σου μεινουν 4, 5 που θα δοκιμάσεις 1 1.. Και το κακο ειναι οτι θες ρεσταρτ σε καθε αλλαγη για να εισαι σιγουρος". Για να το κανεις αυτο ομως χωρις να σου βγει η παναγια, πρεπει να ξερεις να δουλευεις το titanium, κυριως πως να φτιάχνεις λιστες και να κάνει αυτοματα καποια πραγματα.

Χρονοβορα διαδικασία αλλα ειναι η μονη λυση. Για να καταληξω στην παραπανω λιστα, εγώ να δεις ποσο χρονο εχω φαει. Και θα ειχα φαει τον 100σταπλασιο χρονο αν δεν ειχε φτιαξει ειδη κάποιος παρομοια λιστα για το note 5, γιατι για το νοτε 4 που υπάρχουν λιστες, δε βοηθαει τοσο πολυ σε αυτες τις ρομ.

Ασε να δοκιμασω και θα σε ενημερώσω ;)

 

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ... θα ηθελα τη βοηθεια σας. ενω εχω κανει root το note 4 με exynos θελω μετα να περασω την twrp. μπαινω στο site αλλα δεν ξερω ποιο απ`ολα να κατεβασω... και αν την περναω μεσω odin. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Με odin τη περνας. Δύο λεπτά δουλειά ειναι

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν το εκανες root μεσω twrp και το έκανες με cfautoroot αφού ήθελες custom recovery

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με odin τη περνας. Δύο λεπτά δουλειά ειναι

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν το εκανες root μεσω twrp και το έκανες με cfautoroot αφού ήθελες custom recovery

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

βασικα χαζομαρα εκανα. αλλα δεν ηξερα πως θα το κανω μεσω twrp.. θελω να περασω και μια custom rom απο xda που εχω βρει γιατι εχω ψιλοβαρεθει τα ιδια και τα ιδια.

 

αυτο κατεβαζω ? https://github.com/TeamWin/android_device_samsung_treltexx/tree/android-6.0

 

ακυρο το βρηκα

Edited by leriban
Link to comment
Share on other sites

οταν παω να περασω αλλη rom κανω μεσω του twrp factory reset η wipe data? εχω περασει τη rom αλλα δεν εχω καρτα μνημης ειναι στη μνημη του κινητου...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...