Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πλέον έληξε η εγγύηση λέω επιτέλους να το ρουταρω και να κάνω μια ανανέωση γιατί έχω ψιλό βαρεθεί να βλέπω συνέχεια τα ίδια έχει κανείς να προτείνει καμία ROM της προκοπής για το C;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή πλέον έληξε η εγγύηση λέω επιτέλους να το ρουταρω και να κάνω μια ανανέωση γιατί έχω ψιλό βαρεθεί να βλέπω συνέχεια τα ίδια έχει κανείς να προτείνει καμία ROM της προκοπής για το C;

 

Δες ditto note 7 στο xda

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Σε 2- 3 μερες ληγει η εγγυηση του Note 4 N910f που εχω.

Λεω να ρουταρω σημερα και θα ηθελα καμια προταση για rom.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Σε 2- 3 μερες ληγει η εγγυηση του Note 4 N910f που εχω.

Λεω να ρουταρω σημερα και θα ηθελα καμια προταση για rom.

 

καλησπέρα, θα με ενδιέφερε και εμένα κάποια πρόταση για rom για το N910F. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την Dr.Ketan's Ν7 port. Όλα δουλεύουν κανονικά, αν και μερικά (κάμερα, fingerprint scanner) χρειάζονται μερικές επανεκκινήσεις και μικροεπεμβάσεις από τον χρήστη, που παρέχονται όμως ενσωματωμένες στην rom.

Απλά η αυτονομία μου έχει πάει περίπατο από την στιγμή που έφυγα από Lollipop. Τότε την μιάμιση ημέρα την είχα πολύ άνετα, τώρα μετά βίας βγάζω μία πολυάσχολη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα την Dr.Ketan's Ν7 port. Όλα δουλεύουν κανονικά, αν και μερικά (κάμερα, fingerprint scanner) χρειάζονται μερικές επανεκκινήσεις και μικροεπεμβάσεις από τον χρήστη, που παρέχονται όμως ενσωματωμένες στην rom.

Απλά η αυτονομία μου έχει πάει περίπατο από την στιγμή που έφυγα από Lollipop. Τότε την μιάμιση ημέρα την είχα πολύ άνετα, τώρα μετά βίας βγάζω μία πολυάσχολη.

 

ευχαριστώ Voodooman!!

 

τελικά πέρασα την ROM του γιατρού... πάρα πολύ καλή! άλλο κινητό το 4αράκι :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Voodooman!!

 

τελικά πέρασα την ROM του γιατρού... πάρα πολύ καλή! άλλο κινητό το 4αράκι :D

 

EDIT: Τελικά επέστρεψα στην stock rom, καθώς δεν κατάφερα να σετάρω την εφαρμογή Airwatch που χρειάζομαι για τα εταιρικά mail.

Παρόλο που δοκίμασα εκτός από του Dr. Ketan, και τις Aurora (την Ν7 και την Ν5), δυστυχώς δεν μπόρεσα σε καμμία να σετάρω το Airwatch. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι είναι custom rom και χτυπάει εκεί.

Το πρόβλημα είναι, ότι ενώ ξεκινάει κανονικά το σετάρισμα, λίγο πριν ολοκληρωθεί και ενώ έχει φτάσει στο σημείο που αναφέρει ότι κάνει "install Enterprise policies" εκεί "κολλάει" και δεν προχωράει παρακάτω.

 

ΥΓ. από την μικρή χρήση που πρόλαβα να κάνω, η Aurora Ν5 μου αφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Τελικά επέστρεψα στην stock rom, καθώς δεν κατάφερα να σετάρω την εφαρμογή Airwatch που χρειάζομαι για τα εταιρικά mail.

Παρόλο που δοκίμασα εκτός από του Dr. Ketan, και τις Aurora (την Ν7 και την Ν5), δυστυχώς δεν μπόρεσα σε καμμία να σετάρω το Airwatch. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι είναι custom rom και χτυπάει εκεί.

Το πρόβλημα είναι, ότι ενώ ξεκινάει κανονικά το σετάρισμα, λίγο πριν ολοκληρωθεί και ενώ έχει φτάσει στο σημείο που αναφέρει ότι κάνει "install Enterprise policies" εκεί "κολλάει" και δεν προχωράει παρακάτω.

 

ΥΓ. από την μικρή χρήση που πρόλαβα να κάνω, η Aurora Ν5 μου αφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!

Η autora n5 port 4 εχει και σύστημα να παγώνει οποιες εφαρμογές θες οταν κλεινει η οθονη.. Κατι σαν ενσωματωμένο greenify δηλαδη.

Απροβληματιστη, οτι ποιο smooth και battery friendly. Τωρα για τη συγκεκριμένη εφαρμογή σου δεν ξερω γιατι δε μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Η autora n5 port 4 εχει και σύστημα να παγώνει οποιες εφαρμογές θες οταν κλεινει η οθονη.. Κατι σαν ενσωματωμένο greenify δηλαδη.

Απροβληματιστη, οτι ποιο smooth και battery friendly. Τωρα για τη συγκεκριμένη εφαρμογή σου δεν ξερω γιατι δε μπαίνει.

 

Όντως η Ν5 v4 όπως ανέφερα και ποιο πάνω μου άφησε την καλύτερη εντύπωση σε σχέση με τις άλλες δύο (Aurora N7, Dr.Ketan M12) και κυρίως σε σχέση με την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Τώρα, σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την εφαρμογή του Airwatch, μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι root η συσκευή! Υπάρχει κάποιος τρόπος να την κάνω unroot ενώ έχω custom rom προκειμένου να το ξανά δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Όντως η Ν5 v4 όπως ανέφερα και ποιο πάνω μου άφησε την καλύτερη εντύπωση σε σχέση με τις άλλες δύο (Aurora N7, Dr.Ketan M12) και κυρίως σε σχέση με την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Τώρα, σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την εφαρμογή του Airwatch, μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι root η συσκευή! Υπάρχει κάποιος τρόπος να την κάνω unroot ενώ έχω custom rom προκειμένου να το ξανά δοκιμάσω;

Δεν είμαι σίγουρος γιατί δε μου χρειάστηκε ποτέ, αλλά νομιζω οτι υπαρχει ενα xposed plugin που ορίζεις σε ποιες εφαρμογές δε θες να φαίνεται το ροοτ. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος οπως ειπα, γιατι δε μου χρειάστηκε. Νομιζω οτι καπου το ειχα διαβασει παλαιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω ενα 910f πριν απο μια εβδομαδα αρχισε να κολλαει και τελος μου εβγαλε μια οθονη που μου ελεγε να κανω ανακτηση λογισμικου.ουτε ανοιγε ουτε τιποτα αλλο.το συνδεα στο smart sync αλλα μολις ξεκινουσε η αναβαθμιση εσβηνε.τελος το πηγα στον Αβραμιδη θεσ/νικη οπου αφου δεν καταφεραν και αυτοι να το κανουν αναβαθμιση μου ειπαν οτι θελει αλλαγη πλακετας και επειδη ειδαν οτι το εχω φλασαρει θελουν 342€.οποιως γνωριζει πως μπορω να το επαναφερω η τι να κανω παρακαλω ας μου πει.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανένας οδηγός για να περάσω την nemesis rom για note 4 910c, είμαι τελείως noobas πρώτη φορά θα περάσω custum rom.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τον Apus launcher;Τον είχα βάλει κάποτε,αλλά όταν έκαναν μηδενισμό στο σέρβις,έφυγε.Γι' αυτό ρωτάω εσάς,αν έχετε άποψη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 910f πριν απο μια εβδομαδα αρχισε να κολλαει και τελος μου εβγαλε μια οθονη που μου ελεγε να κανω ανακτηση λογισμικου.ουτε ανοιγε ουτε τιποτα αλλο.το συνδεα στο smart sync αλλα μολις ξεκινουσε η αναβαθμιση εσβηνε.τελος το πηγα στον Αβραμιδη θεσ/νικη οπου αφου δεν καταφεραν και αυτοι να το κανουν αναβαθμιση μου ειπαν οτι θελει αλλαγη πλακετας και επειδη ειδαν οτι το εχω φλασαρει θελουν 342€.οποιως γνωριζει πως μπορω να το επαναφερω η τι να κανω παρακαλω ας μου πει.ευχαριστω.

 

Αν δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι οι τεχνικοί στον Αβραμίδη που το είδαν και από κοντά, τι να σου πούμε εμείς και από απόσταση κι όλας; Αυτά με τις πλακέτες, δυστυχώς συμβαίνουν στα κινητά, μια στο τόσο. Εμένα μου έχει συμβεί σε 2 συσκευές μου (HTC hd2 και galaxy S3). Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν υπάρχει κάτι να κάνεις, προσπάθησε να βρεις φτηνή πλακέτα, 342 δεν αξίζει να δώσεις, καλύτερα να το πάρεις ξανά μεταχειρισμένο και να έχεις και την συσκευή σου για ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχω απο γνωστό μου ενα N910f το οποίο κολλαγε μετα απο λίγη ωρα χρήσης. Βέβαια αφού ο ίδιος δοκίμασε με διάφορους τρόπους να το κάνει να δουλέψει δεν τα κατάφερε. Έτσι όταν ήρθε στα χέρια μου το Knox έγραφε και δεν άνοιγε καν, όπως ειναι λογικο δεν υπάρχει πλέον εγγύηση.

Κατάφερα μέσω Odin να το επαναφερω αλλά τα κολλήματα συνεχιζαν. Πριν καταφυγω για το τυχών αλλαγή motherboard ήθελα να δοκιμασω για custom ROM μπας και...

Έτσι αφου έγινε root και μπήκε το twrp του έβαλα μια Ρομ (την RR 7.1)απλα να δω.

Αυτό που έχω ανησυχία, αν όλα έγιναν σωστα μια και δεν μπορω να σκεφτώ το λογο που υπάρχει ενα μήνυμα πανω αριστερά τη στιγμή που μπουταρει στο logo της Samsung και πριν μπει στο λειτουργικό.

Έβγαλαν φώτο για να το ανεβασω αλλά δεν δείχνει καθαρά ετσι απλα το γράφω.

"Set warranty Bit: kernel"

Έχει κανείς γνώσει για αυτό ή τι ενέργεια μπορω να κανω.?

Ακόμα απο την στιγμή που έχω twrp να μου προτείνει μια ROM.

Οποία συμβουλή θα μου είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γράφει όταν εισαι root κι έχει γράψει ο knox. Είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί. Αυτό που πρέπει να φοβάσαι είναι αν συνεχίσει να τρώει κολλήματα είναι το mmc fail που δυστυχώς απαιτεί αλλαγη μητρικης

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γράφει όταν εισαι root κι έχει γράψει ο knox. Είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί. Αυτό που πρέπει να φοβάσαι είναι αν συνεχίσει να τρώει κολλήματα είναι το mmc fail που δυστυχώς απαιτεί αλλαγη μητρικης

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι η εγγύηση έχει παει περίπατο..

Πολύ το φοβάμαι αυτό οτι παει για αλλαγη motherboard,μια και δοκιμάζοντας να του βάλω στον πέρασα τα πανδηνα!

Έχεις απο την εμπειρία σου εικόνα για το ποσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει η αντιπροσωπεια μπορεί να σου ζητήσει έως και 300 ευρώ. Η μεταχείρισμενη ή από aliexpress που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post. Εγώ μάλλον θα το έδινα για ανταλλακτικά δεν νομίζω να έμπαινα στη διαδικασία επισκευης

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει η αντιπροσωπεια μπορεί να σου ζητήσει έως και 300 ευρώ. Η μεταχείρισμενη ή από aliexpress που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post. Εγώ μάλλον θα το έδινα για ανταλλακτικά δεν νομίζω να έμπαινα στη διαδικασία επισκευης

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταλαβαίνω..

Ευχαριστώ πολύ για το χρονο σου

Καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει η αντιπροσωπεια μπορεί να σου ζητήσει έως και 300 ευρώ. Η μεταχείρισμενη ή από aliexpress που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post. Εγώ μάλλον θα το έδινα για ανταλλακτικά δεν νομίζω να έμπαινα στη διαδικασία επισκευης

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

91 δολλάρια από Aliexpress.

https://www.aliexpress.com/item/100-Original-Main-Motherboard-For-Samsung-Galaxy-Note-4-N910C-32G-Unlocked/32740509759.html

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, αν κανω αγορά αλλου motherboard το οποίο δεν διαθέτει imei μπορούμε να του φορτωσουμε το υπάρχον απο την παλιά και να δουλέψει ή πρέπει να κοιτάξω αποκλειστικά μια με imei?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανένας οδηγός για να περάσω την nemesis rom για note 4 910c, είμαι τελείως noobas πρώτη φορά θα περάσω custum rom.

 

Κάνεις καμιά βοήθεια? Δεν εχω βρει μέχρι τώρα αναλυτικό οδηγό και φοβάμαι μη κάνω καμία .... και καταστρέψω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις καμιά βοήθεια? Δεν εχω βρει μέχρι τώρα αναλυτικό οδηγό και φοβάμαι μη κάνω καμία .... και καταστρέψω το κινητό.

 

Στην πρώτη σελίδα και στο πρώτο post αυτού του thread μιας και είσαι αρχάριος μπορείς να διαβάσεις κάποια links και να πάρεις κάποιες βασικές πληροφορίες πως γίνεται όλη η διαδικάσια… Τώρα για ποιο αναλυτικά βήματα μπορείς να παρακολουθήσεις διάφορα videakia που κυκλοφορούν στο youtube όπως αυτό:

Για το πως κάνεις εγκατάσταση custom rom συνοπτικά τα βασικά βήματα μπορείς να τα δεις και στο παρακάτω link: https://www.xda-developers.com/how-to-install-custom-rom-android/

 

Θα σε συμβούλευα πρώτα να διαβάσεις καλά τις διαδικασίες και δες αρκετά videkia στο youtube για να πάρεις ιδέες...Καλή επιτυχία! ;)

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...