Jump to content

[Προς κυκλοφορία] Jiayu S3


Giorgos9
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βιντεάκι απο την touch screen του κινητού καθως και φωτος απο πραγματικό hands on και της φωτεινοτήτας σε σχεση με ενα htc.

 

http://technigret.ru/news/devices/jiayu-s3-na-foto-i-video/

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Απο την αρχη του preorder το 2gb ηταν στα 190 δολ. Τωρα όμως απο χθες βλέπω ειναι out of stock. Πιστεύω οτι οταν κυκλοφορήσει κανονικα στο πρωτο διάστημα θα τσιμπήσει λίγο η τιμη και ανάλογα και με το γκελ που θα κανει στην αγορα. Μετα απο κανά 2 -3 μηνες νομιζω θα αποκλιμακωθεί.

 

Δηλαδή συμφέρει να το προπαραγγείλουμε τώρα;

Να ρωτήσω, θα βγάλει μοντέλο με τα ίδια χαρακτηριστικά πιο μικρό 4.7 ή 5 ίντσες; Ποιο θα είναι γνωρίζουμε και πότε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 728
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχω ιδιαίτερη εμπειρια απο προπαραγγελιες. Πάντως τωρα το 2gb δεν ειναι διαθέσιμο απο Vick.

Θεωρω οτι ενα μοντέλο που πρόκειται να κανει μπαμ και να τραβήξει πολυ συμφέρει η προπαραγγελια, καθως πιθανόν να προλάβεις φούσκωμα τιμής . Αυτο όμως δεν μπορείς να το ξερεις απο πριν. Επισης εχει να κανει με την διαθεσιμοτήτα . Μια προπαραγγελια μπορει ενδεχομένως οπως σε αυτη την περίπτωση να αργήσει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συμφέρει να το προπαραγγείλουμε τώρα;

Να ρωτήσω, θα βγάλει μοντέλο με τα ίδια χαρακτηριστικά πιο μικρό 4.7 ή 5 ίντσες; Ποιο θα είναι γνωρίζουμε και πότε;

 

 

 

http://www.gizchina.com/2014/11/03/jaiyu-s4-renders-turn-4-colours-lollipop/

 

http://www.gizchina.com/2014/11/11/first-official-jiayu-f2-photos/

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Thankin συμφωνω και εγω πιστευω πως τις πρωτες μερες θα ειναι λιγο ανεβασμενη η τιμη του. Ειναι καλη επιλογηηπροαπαραγγελια ειδικα απο βικμολ. Απο την αλλη ομως δεν μπορεις να δεσμευσεις τα χρηματα σου για αγνωστο χρονικο διαστημα.

 

Minotavros το s4 ειναι εξαιρετικη προταση στις 4.7 . Μονο το 720p display και 2500 mAh διαφερουν πολυ καλο. Μου αρεσει πολυ. Ποτε θα ειναι διαθεσιμο;

 

Δας ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει πολύ με το s4. Πρέπει όμως να κρατάμε επιφυλάξεις και για τις φωτογραφίες αλλά και για τη διάθεση του καθώς είναι νωρίς ακόμα. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

το κοβω την τελευταια μερα προπαραγγελιας να ριχνω και

γω την αιτηση παραλαβης js3..

 

εμ πως να κρατηθεί κανείς ...

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

το κοβω την τελευταια μερα προπαραγγελιας να ριχνω και

γω την αιτηση παραλαβης js3..

 

εμ πως να κρατηθεί κανείς ...

 

Ποια ειναι η τελευταία μερα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το S3 παιδιά, αλλά μεγάλο. Το S4 φαίνεται καλύτερη επιλογή για κάποιον που δεν θέλει μεγάλη οθόνη, έχει και πολλά και καλά χαρακτηριστικά, μια χαρά το βλέπω αν ισχύσουν όλα αυτά που γράφουν. Ξέρουμε όμως πότε θα είναι διαθέσιμο το S4;
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το S3 παιδιά, αλλά μεγάλο.

 

Όπως όλα τα κινητα 5.5"!

5.5" και με μαζεμένες διαστάσεις δύσκολα. Ολα περίπου 150Χ75 ειναι +-5mm

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα κινητα 5.5"!

5.5" και με μαζεμένες διαστάσεις δύσκολα. Ολα περίπου 150Χ75 ειναι +-5mm

Μόνο οι 5.5'' με χάλαγαν από το κινητό, αλλά τώρα που είδα το S4 περιμένω λίγο

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι 5.5'' με χάλαγαν από το κινητό, αλλά τώρα που είδα το S4 περιμένω λίγο

 

Εντάξει γουςτα ειναι αυτα. Συνήθως οι 5.5 " ειναι προβλημα μεχρι να το συνηθίσεις. Κάτοχος εδω και 2.5 χρονια 5.5" το εχω συνηθίσει και δεν πέφτω σε λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει γουςτα ειναι αυτα. Συνήθως οι 5.5 " ειναι προβλημα μεχρι να το συνηθίσεις. Κάτοχος εδω και 2.5 χρονια 5.5" το εχω συνηθίσει και δεν πέφτω σε λιγότερες.

 

Εντάξει σίγουρα το συνηθίζεις. Έπιασα 4,7'' κινητό και μου φάνηκε καλό σε θέμα μεγέθους και έλεγα άντε να φτάσω μέχρι 5'' κινητό. Το παραπάνω το φοβόμουν. Μπορεί όμως κάποιους να τους αρέσει πιο πολύ να έχουν μεγάλη οθόνη, γούστα είναι αυτά όπως είπες

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι αρκετα μεγαλο ενα κινητο 5.5" . Γιαυτο αλλωστε χαρακτηριζεται και ως phablet!

Το θεμα. δεν ειναι η συνηθεια ειναι η φοριτοτητα οπου προσωπικα σε καποιες δραστηριοτητες στην καθημερινοτητα μου θα με δυσκολεψει.

 

Ποτε ομως θα ειναι διαθεσιμο το s4. Θα καταληξω στο s3 μονο εαν το s4 καθυστερισει πολυ.

Συμφωνω και εγω, η 19 του μηνα ειναι καταλληλη για προπαραγγελια του s3, γλιτωνει καποιος νομιζω ενα εικοσαρικακι τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι αρκετα μεγαλο ενα κινητο 5.5" . Γιαυτο αλλωστε χαρακτηριζεται και ως phablet!

Το θεμα. δεν ειναι η συνηθεια ειναι η φοριτοτητα οπου προσωπικα σε καποιες δραστηριοτητες στην καθημερινοτητα μου θα με δυσκολεψει.

 

Ποτε ομως θα ειναι διαθεσιμο το s4. Θα καταληξω στο s3 μονο εαν το s4 καθυστερισει πολυ.

Συμφωνω και εγω, η 19 του μηνα ειναι καταλληλη για προπαραγγελια του s3, γλιτωνει καποιος νομιζω ενα εικοσαρικακι τουλαχιστον.

 

ωπα 20 ληγουν οι προπαραγγελιες?

οχι 26?

minideal κοιταγα..

 

για να ρεει η πληροφορία αδέρφιααααα!!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι αρκετα μεγαλο ενα κινητο 5.5" . Γιαυτο αλλωστε χαρακτηριζεται και ως phablet!

Το θεμα. δεν ειναι η συνηθεια ειναι η φοριτοτητα οπου προσωπικα σε καποιες δραστηριοτητες στην καθημερινοτητα μου θα με δυσκολεψει.

 

Ποτε ομως θα ειναι διαθεσιμο το s4. Θα καταληξω στο s3 μονο εαν το s4 καθυστερισει πολυ.

Συμφωνω και εγω, η 19 του μηνα ειναι καταλληλη για προπαραγγελια του s3, γλιτωνει καποιος νομιζω ενα εικοσαρικακι τουλαχιστον.

 

Για το S4 πριν 2 μήνες γραφόταν αυτά, αλλά τόσο καιρό ησυχία δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση. Μακάρι να βγει προς Φεβρουάριο το αργότερο Μάρτιο,αλλιώς κοιτάω αλλού. Το S3 δεν είναι λίγο ρίσκο για προπαραγγελία ρε παιδιά (όπως και για όλα τα κινητά);

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω, η 19 του μηνα ειναι καταλληλη για προπαραγγελια του s3, γλιτωνει καποιος νομιζω ενα εικοσαρικακι τουλαχιστον.

 

Οταν λες πως θα γλιτωσουμε ενα εικοσαρικακι αν το παραγγειλουμε στις 19 τι εννοεις? Ποιος θα το φτηνυνει?

 

Για πες γιατι και γω ελεγα να μην το κανω προπαραγγελια και τελικα βγει το elephone p7000 νωριτερα και εγω εχω δεσμευτει στο jiayu αλλα απ οτι βλεπω το p7000 δεν ακουγεται και πολυ και το jiayu επισημα εστω λενε πως θα αρχισει στις 20 οποτε τωρα που ειδα οτι βγηκε και out of stock στο vickmall πανικοβληθηκα και μετανοιωσα που δεν το προπαρηγγειλα οσο μπορουσα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως τωρα εχει 190$ σαν προπαραγγελια. Στις 20-1 θα ειναι διαθεσιμο. Υποθετουμε πως μολις γινει διαθεσιμο, in stock δηλαδη , λογω της αυξημενης ζητησης θα ειναι διαθεσιμο προς 210-220$ . Χωρις αυτο να ειναι σιγουρο ετσι! Μπορει να πεσει η τιμη πχ να το ριξουν στα 170$ ολα ειναι πιθανα.
Link to comment
Share on other sites

Μη σας μπερδεύει το "out of stock" (γι' αυτό και για οποιοδήποτε άλλο κινητό). Είναι ο... τρόπος τους (πιθανώς αυτό που επιτρέπει το web page τους) να γράφουν απλά ότι το τηλέφωνο δεν είναι διαθέσιμο - και το γράφουν για οποιοδήποτε δεν έχει εμφανιστεί ακόμα - σε προ-παραγγελία ή μη.

 

Αν και μετά από κάποιο διάστημα το S3 (και όλη αυτή η νέα γενιά συσκευών) αναμένονται να πέσουν σε τιμή (φαίνεται ότι σιγά σιγά θα αποτελέσουν τη νέα mid-range κατηγορία!), η προσδοκία των περισσοτέρων μας είναι ότι στην αρχή θα τσιμπήσουν την τιμή όσο μπορούν (οι resellers, κατά βάση), για να τα πάρουν από όλους εμάς τους... χμμ... πωρωμένους*.

 

Αν αυτό είναι σωστό, η τιμή προ-παραγγελίας ενδέχεται να είναι χαμηλότερη από την τελική τιμή με την οποία θα γίνει διαθέσιμη (στην αρχή τουλάχιστον) η συσκευή (προκειμένου προφανώς να δελεάσει πιθανούς πελάτες), γι' αυτό και πολλοί σκέφτονται να την (προ)παραγγείλουν από τώρα.

 

Ένα ερώτημα βέβαια είναι κατά πόσο τα διάφορα μαγαζιά τιμούν την τιμή προπαραγγελίας όταν βγει το τελικό προϊόν - και η τελική τιμή. Μερικά αρκετά σίγουρα δε θα το κάνουν, καθώς από κάτω γράφουν με μικρά γράμματα disclaimer ότι η τιμή που αναγράφουν είναι μόνο κατ' εκτίμηση και η τιμή του τελικού προϊόντος πιθανόν θα είναι διαφορετική.

Οπότε όσοι σκέφτονται για πιθανή παραγγελία από τώρα, καλά είναι να... ψάξουν τη σελίδα του προϊόντος για τυχόν... ψιλά γράμματα.

 

Ένα άλλο πιθανό πρόβλημα με προ-παραγγελία οποιουδήποτε τηλεφώνου -αλλά και ειδικά από τη Jiayu- είναι ότι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την (πραγματική) ημερομηνία διάθεσης, οπότε κινδυνεύει κανείς

α) να βρεθεί με τα χρήματά του δεσμευμένα για μεγάλο χρονικό διάστημα και χωρίς τηλέφωνο,

β) να βγει/βγουν στην αγορά (και) άλλη/ες συσκευή/ές με καλύτερα χαρακτηριστικά ή (και) τιμή και να βρεθεί "δεμένος" με αυτό που έχει ήδη παραγγείλει (οκ, εκεί απλώς ακυρώνεις την παραγγελία και παραγγέλνεις το... άλλο που σου άρεσε περισσότερο!)

 

Ειδικά η Jiayu έχει δώσει στο παρελθόν κάποια όχι καλά δείγματα με πολύμηνες καθυστερήσεις μοντέλων της που είχε ανακοινώσει και ο κόσμος τα περίμενε πώς και πώς (αλλά δεν τα... έβλεπε!), με τελευταίο το G4.

Έτσι, είμαστε όλοι λίγο επιφυλακτικοί ως προς την όλη περίπτωση...

 

Κι εγώ πάντως με το S3 έχω... κολλήσει -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- αλλά μάλλον θα περιμένω την επίσημη διάθεσή του - και αν η τιμή εκτοξευθεί σε τίποτα παράλογα επίπεδα, θα περιμένω αναγκαστικά και μέχρι να πέσει λίγο - ή μέχρι να βγει κάτι άλλο αντίστοιχα δελεαστικό, καθώς πολλά φαίνονται να είναι καθ' οδόν.

______________________________________________

* άλλο ήθελα να γράψω, αλλά θα πήγαινε για... λογοκρισία! :lol:

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο petransfhp!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω το 2gb το εχουν στα 170€ preorder

 

κ μαλιστα το minideal λεει 6th Jan 2015

 

θα ανεβει λετε η τιμη του οταν γινει available

 

αξιζει γενικως να αγορασεις preorder?

 

χαχα, το 6th jan 2015, εγινε 26-jan-2015....προσοχη στα pre-sale παιδια εκτος αν ειστε resellers και εχετε επαφη μεσω skype μαζι τους..

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

 

Ένα ερώτημα βέβαια είναι κατά πόσο τα διάφορα μαγαζιά τιμούν την τιμή προπαραγγελίας όταν βγει το τελικό προϊόν - και η τελική τιμή. Μερικά αρκετά σίγουρα δε θα το κάνουν, καθώς από κάτω γράφουν με μικρά γράμματα disclaimer ότι η τιμή που αναγράφουν είναι μόνο κατ' εκτίμηση και η τιμή του τελικού προϊόντος πιθανόν θα είναι διαφορετική.

Οπότε όσοι σκέφτονται για πιθανή παραγγελία από τώρα, καλά είναι να... ψάξουν τη σελίδα του προϊόντος για τυχόν... ψιλά γράμματα.

 

Δλδ πχ εγω που ηδη το εχω ηδη παραγγείλει και εχω χρεωθει μεσω paypal στην visa μου μπορει να ερθει το vickmall και να μου πει φερε πχ αλλα 30 δολ για να στο στειλουμε? παιζει αυτο το σκηνικο?

Link to comment
Share on other sites

Jiayu S3 VS Meizu m1 note

 

http://ejiayu.com/userfiles/20150106/14205225303231.jpg

 

Απο το συγκριτικο με το meizu m1 note το s3 υπερεχει στα παρακατω αντικειμενικα :

 

στην κυρια καμερα sony/samsung

 

stereo speakers

 

αποσπωμενη μπαταρια

 

Double 4G

 

support 802.11ac

 

41381 vs 41261 antutu

 

ταχυτητα συνδεσης : 433mbps vs 135

 

βγαζει μια επιπλεον γραμμη στην οθονη για τις ιδιες ιντσες

 

Στα παρακατω υποκειμενικα:

 

εμφανιση με κερδιζει το κουρμπάρισμα στις ακρες του s3

 

βγαζει πιο θερμα χρωματα στις εξωτερικες φωτος, του m1 ειναι πιο θαμπα , επισης το ασπρο ειναι πιο καθαρο στο s3 στο αλλο βγαινει μπεζ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρων το συγκριτικό και αν συνυπολογίσεις και την διαφορά τιμής, η πλάστιγγα γέρνει ξεκάθαρα υπέρ του S3.

 

Παρατηρώ όμως γενικότερα, ότι πολλοί θεωρούν το Μ1 Νοτε ανώτερο από το S3,

όπως και σαν εταιρία την Meizu πιο δυνατή, αξιόπιστη, ποιοτική!!! Δια τίνα λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρων το συγκριτικό και αν συνυπολογίσεις και την διαφορά τιμής, η πλάστιγγα γέρνει ξεκάθαρα υπέρ του S3.

 

Παρατηρώ όμως γενικότερα, ότι πολλοί θεωρούν το Μ1 Νοτε ανώτερο από το S3,

όπως και σαν εταιρία την Meizu πιο δυνατή, αξιόπιστη, ποιοτική!!! Δια τίνα λόγο;

 

Γιατι ΕΙΝΑΙ ποιο αξιόπιστη και ποιοτική,ηταν και σε μεγαλύτερη κατηγορία τιμης βεβαια οπότε ΕΠΡΕΠΕ να ειναι ποιοτική, τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον. Βασικό το οτι αναβαθμιζονται ακόμα κινητά της meizu 2 χρονών σε κιτκατ με ενα απλο install update. Δε λεω πως ειναι καλυτερο το meizu m1,εγω το φτηνότερο και ποιο easy to get θα επερνα, για το παρελθόν της εταιρείας λεω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρων το συγκριτικό και αν συνυπολογίσεις και την διαφορά τιμής, η πλάστιγγα γέρνει ξεκάθαρα υπέρ του S3.

 

Παρατηρώ όμως γενικότερα, ότι πολλοί θεωρούν το Μ1 Νοτε ανώτερο από το S3,

όπως και σαν εταιρία την Meizu πιο δυνατή, αξιόπιστη, ποιοτική!!! Δια τίνα λόγο;

 

Δεν ειμαι γνωστής της κινεζικής βιομηχανίας κινητών. Απο αυτο που φτάνουν σε εμενα απο την ενασχόληση μου με το άθλημα η meizu ειναι πιο μεγάλη εταιρεία . Στοιχεια δεν εχω. Εμενα το m1 με χαλούσε αρχικά η μη αποσπώμενη μπαταρία. Τωρα βλέπω οτι το s3 υπερτερει και σε αρκετούς τομείς ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...