Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρωτο

Είναι στα 8 και θέλω να πάω στα 10 και να περάσω και το τελευταίο update

 

Αν το πρόβλημα είναι στη χωρητικότητα αφαίρεσε ότι πρόγραμμα μπορείς και καθάρισε το tablet με το ccleaner από τη σαβούρα όλα αυτά για να κερδίσεις ότι μπορείς και επανάλαβε τη διαδικασία εγκατάστασης των windows 10.

Τι άλλο να κάνεις;

Υπάρχει τρόπος να επεκταθεί η χωρητικότητά του πχ usb;

Μετά με τα windows 10 περασμένα καθαρίζεις το φάκελο windows.old σαν πρώτο άμεσο βήμα για να ανακτήσεις χώρο αναπνοής (υποθέτω έχεις τρόπο να βάλεις τα windows 8 αν κάτι πάει στραβά και έχεις σβήσει την παλιά εγκατάσταση του tablet)

Πάντως και τα windows 8.1 είναι εξαιρετικά σε tablet αρκεί να τρέχουν άνετα.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια όσοι περάσατε την επετειακή εχει αισθητή διαφορά με τις προηγούμενες εκδόσεις ;εγω εχω μείνει στην φθινοπωρινή που είχαν δώσει ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι στη χωρητικότητα αφαίρεσε ότι πρόγραμμα μπορείς και καθάρισε το tablet με το ccleaner από τη σαβούρα όλα αυτά για να κερδίσεις ότι μπορείς και επανάλαβε τη διαδικασία εγκατάστασης των windows 10.

Τι άλλο να κάνεις;

Υπάρχει τρόπος να επεκταθεί η χωρητικότητά του πχ usb;

Μετά με τα windows 10 περασμένα καθαρίζεις το φάκελο windows.old σαν πρώτο άμεσο βήμα για να ανακτήσεις χώρο αναπνοής (υποθέτω έχεις τρόπο να βάλεις τα windows 8 αν κάτι πάει στραβά και έχεις σβήσει την παλιά εγκατάσταση του tablet)

Πάντως και τα windows 8.1 είναι εξαιρετικά σε tablet αρκεί να τρέχουν άνετα.

 

Μπορω να περάσω την επετειακή από το παραπάνω link, κατευθείαν στα 8ρια που έχει τώρα? Αν όχι, πως μπορώ να περάσω τα 10ρια? Δεν υπάρχει δυνατότητα Usb παρα μόνο micro SD

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ανεβάσω μία φωτογραφία μέσω postimage.org, αλλά δεν τα καταφέρνω. Είναι ένα screenshot από τον κάδο ανακύκλωσης, όπου είναι γεμάτος από αρχεία με κατάληξη .dat .dll .tmp κα άλλα. Όταν πηγαίνω άδειασμα του κάδου, ενώ φαίνεται ότι προχωράει η διαδικασία, δεν διαγράφεται τίποτα και είναι πάλι εκεί. Ανόητη ίσως σκέψη, αλλά υπάρχει περίπτωση να μου μπλοκάρουν ας πούμε την «αναγκαστική» επετειακή αναβάθμιση που προσπαθώ να κάνω; Επίσης το laptop μου έχει γίνει αρκετά αργό και έχω την εντύπωση πως επηρεάζει και αυτό. Όλα αυτά τα «σκουπίδια» λέτε να είναι από τα windows 7 που είχα πριν; Είχα κάνει βέβαια τότε καθαρή εγκατάσταση.

 

Τελικά τα κατάφερα, δείτε και εσείς.

http://s5.postimg.org/vxlne0dwn/2016_08_12_2.png

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

 

Κατά τη διάρκεια της μαύρης οθόνης πατάς κάποιο πλήκτρο και δεν υπάρχει αντίδραση φαντάζομαι όσο και να περιμένεις!

Έκανες επανεκκίνηση βίαια μέχρι τώρα και εξακολουθεί να μη αντιδρά μένει στη μαύρη οθόνη;

Θυμάμαι παλιότερα μου πήρε δύο επανεκκινήσεις μια τέτοια περίπτωση για να κατορθώσω να ξεκινήσει πατούσα το space το enter μήπως και αντιδράσει ο φορητός αλλά τίποτα στο τέλος έκανα βίαιο κλείσιμο και επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Φαντάζομαι δεν θα έχεις δημιουργήσει ένα recovery drive http://www.howtogeek.com/131907/how-to-create-and-use-a-recovery-drive-or-system-repair-disc-in-windows-8/ είναι για τέτοια περίπτωση.

 

Μπορείς να μπεις σε safe mode http://www.howtogeek.com/107511/how-to-boot-into-safe-mode-on-windows-8-the-easy-way/ διαβάζοντας το άρθρο αυτό ώστε να κάνεις επαναφορά σε προγενέστερο σημείο ή επιδιόρθωση του avast;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχουν πολλές αναφορές στο διαδίκτυο σχετικά κάνε το repair που σου υπέδειξα και είσαι ok.

Α! και το recovery drive σε ένα usb για τέτοιες περιπτώσεις είναι λουκούμι μαζί με ένα εβδομαδιαίο σημείο επαναφοράς.

:thanks:

Έκανα 3 επανεκκινήσεις απο το on/off του laptop.

Στο τέλος πατησα F8 και με έβαλε μονός του στα windows ενω περίμενα να μπω σε safe mode. Έχει δικό του recovery partition αλλά είναι στα 7αρια.

Έχω και το DVD με το iso των 10ριων απο όπου τα πέρασα ξανά αυτήν την εβδομάδα.

Πάντως τώρα δουλεύει κανονικά. Θα δείξει. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αν αντιμετωπίσω νέο πρόβλημα θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω μετά την αναβάθμιση έχετε πρόβλημα με τον Edge; γενικά σαν να αργεί λίγο και το πιο σοβαρό είναι οποτε βλέπω βίντεο στο YouTube κολλάει πολύ και το βίντεο και γενικά όλη σελίδα. πριν την αναβάθμιση δεν είχα τέτοιο θέμα και αν μπαίνω με το Mozilla πάει σφαίρα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω μετά την αναβάθμιση έχετε πρόβλημα με τον Edge; γενικά σαν να αργεί λίγο και το πιο σοβαρό είναι οποτε βλέπω βίντεο στο YouTube κολλάει πολύ και το βίντεο και γενικά όλη σελίδα. πριν την αναβάθμιση δεν είχα τέτοιο θέμα και αν μπαίνω με το Mozilla πάει σφαίρα.

Οχι κανενα προβλημα, και μαλιστα νομιζω οτι παει καλυτερα απο οτι πριν

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανενα προβλημα, και μαλιστα νομιζω οτι παει καλυτερα απο οτι πριν

 

μ...κατάλαβα. τι να πω,πάντως κολλάει παρα πολύ στο YouTube.

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολη η διαδικασία με το ccleaner? η απλά το εγκαθιστώ και ψάχνω για maxthon?

 

 

 

Sent via Zopo Speed Plus 7

 

Κάνεις εγκατάσταση του ccleaner και επιλέγεις το μητρώο κατόπιν κάνε "έλεγχο για ζητήματα" να επιλέξεις μόνο αυτά που αναφέρουν το maxthon που σε απασχολεί ώστε ο καθαρισμός να ενεργήσει μόνο σε αυτά τα κλειδιά του μητρώου και πάτα το "διόρθωση επιλεγμένων ζητημάτων..." θα σου προτείνει να αποθηκεύσει αυτά τα κλειδιά ώστε να είναι δυνατή η επανεισαγωγή τους σε μελλοντικό χρόνο το οποίο και θα κάνεις, να δημιουργήσεις από το παράθυρο που σου πετάει ένα νέο φάκελο στον C, στα έγγραφα όπου εσύ θέλεις και δώσε του ένα όνομα ας πούμε ΜΗΤΡΩΟ εκεί θα σου αποθηκεύει όσα κλειδιά διαγράφει μελλοντικά και επιλέξεις αποθήκευση στη προτροπή πριν την αφαίρεση που βγάζει. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι με ένα κλικ πάνω σε αυτά γίνετε επανεισαγωγή αυτών των κλειδιών αυτόματα.

Αν κάτι γίνει λάθος και είναι απαραίτητο το κλειδί στο σύστημα θα υπάρχει δυσλειτουργία στον υπολογιστή γιαυτό πάντα backup στα κλειδιά που αφαιρούνται ακόμα και αρχείων που δεν χρειάζονται πια.

Να πω εδώ ότι μπορείς να αφαιρέσεις και όλα τα κλειδιά που βγάζει στη λίστα γιαυτό τα βγάζει δεν χρειάζονται πλέον από το σύστημα εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις εγώ θα τα αφαιρούσα όλα πάντα αποθηκεύοντας τα για ασφάλεια.

Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι επαναφορά του υπολογιστή σου σε restore point σημείο επαναφοράς πριν την εγκατάσταση του maxthon browser αυτή η ενέργεια επαναφέρει το μητρώο στην τότε κατάσταση και όλα τα προγράμματα και το λειτουργικό αλλά δεν επηρεάζει τα δεδομένα σου όσα έχεις δημιουργήσει μετά την εγκατάσταση του browser με οποιοδήποτε πρόγραμμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθώ να ανεβάσω μία φωτογραφία μέσω postimage.org, αλλά δεν τα καταφέρνω. Είναι ένα screenshot από τον κάδο ανακύκλωσης, όπου είναι γεμάτος από αρχεία με κατάληξη .dat .dll .tmp κα άλλα. Όταν πηγαίνω άδειασμα του κάδου, ενώ φαίνεται ότι προχωράει η διαδικασία, δεν διαγράφεται τίποτα και είναι πάλι εκεί. Ανόητη ίσως σκέψη, αλλά υπάρχει περίπτωση να μου μπλοκάρουν ας πούμε την «αναγκαστική» επετειακή αναβάθμιση που προσπαθώ να κάνω; Επίσης το laptop μου έχει γίνει αρκετά αργό και έχω την εντύπωση πως επηρεάζει και αυτό. Όλα αυτά τα «σκουπίδια» λέτε να είναι από τα windows 7 που είχα πριν; Είχα κάνει βέβαια τότε καθαρή εγκατάσταση.

 

Τελικά τα κατάφερα, δείτε και εσείς.

http://s5.postimg.org/vxlne0dwn/2016_08_12_2.png

 

Αυτά τα αρχεία πως προέκυψαν στο κάδο ανακύκλωσης;

Σε πρώτη ανάγνωση δεν θα τα διέγραφα γιατί το πιθανότερο να χρειάζονταν να τα κάνω επαναφορά.

:worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορω να περάσω την επετειακή από το παραπάνω link, κατευθείαν στα 8ρια που έχει τώρα? Αν όχι, πως μπορώ να περάσω τα 10ρια? Δεν υπάρχει δυνατότητα Usb παρα μόνο micro SD

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

Δεν ξέρω αν σου δίνει τη δυνατότητα το πρόγραμμα της microsoft να κάνεις εγγραφή στη microsd κάρτα ώστε να την αξιοποιήσεις για αναβάθμιση του tablet, αλλά κάνε μια προσπάθεια ίσως είναι δυνατόν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδιά να ρωτήσω μετά την αναβάθμιση έχετε πρόβλημα με τον Edge; γενικά σαν να αργεί λίγο και το πιο σοβαρό είναι οποτε βλέπω βίντεο στο YouTube κολλάει πολύ και το βίντεο και γενικά όλη σελίδα. πριν την αναβάθμιση δεν είχα τέτοιο θέμα και αν μπαίνω με το Mozilla πάει σφαίρα.

 

Μήπως το σύστημά σου είναι οριακά επαρκές για το λειτουργικού σε τέτοιο σύστημα μπορεί να είναι όντως βαρύτερος στο anniversary ο browser αλλά δεν είμαι σίγουρος πάντως με τίποτα δεν θα άλλαζα περιηγητή σε edge... no way ahead που λένε.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το σύστημά σου είναι οριακά επαρκές για το λειτουργικού σε τέτοιο σύστημα μπορεί να είναι όντως βαρύτερος στο anniversary ο browser αλλά δεν είμαι σίγουρος πάντως με τίποτα δεν θα άλλαζα περιηγητή σε edge... no way ahead που λένε.

 

το μόνο σίγουρο πως όχι! με intel τετραπυρηνο επεξεργάστης,6gb ram και 2gb κάρτα γραφικών δεν νομίζω να έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο σίγουρο πως όχι! με intel τετραπυρηνο επεξεργάστης,6gb ram και 2gb κάρτα γραφικών δεν νομίζω να έχω θέμα.

 

Πράγματι!

Εμένα μου έβγαλε 2 φορές δεν το θυμάμαι τώρα ακριβώς *** watchdog violation το έψαξα και ήταν θέμα οδηγού στον SSD αν και με την εγκατάσταση του win 10 του είχε κάνει αναβάθμιση περίεργο μου φάνηκε αλλά έβαλα τη beta που είδα στον ιστότοπο της Intel και έκτοτε καμία ενόχληση.

 

...

 

Για τον edge δεν είμαι σε υπολογιστή τώρα αν έχει επαναφορά στο μενού του να του κάνεις μία ίσως δεις άλλη συμπεριφορά.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εγκατάσταση του ccleaner και επιλέγεις το μητρώο κατόπιν κάνε "έλεγχο για ζητήματα" να επιλέξεις μόνο αυτά που αναφέρουν το maxthon που σε απασχολεί ώστε ο καθαρισμός να ενεργήσει μόνο σε αυτά τα κλειδιά του μητρώου και πάτα το "διόρθωση επιλεγμένων ζητημάτων..." θα σου προτείνει να αποθηκεύσει αυτά τα κλειδιά ώστε να είναι δυνατή η επανεισαγωγή τους σε μελλοντικό χρόνο το οποίο και θα κάνεις, να δημιουργήσεις από το παράθυρο που σου πετάει ένα νέο φάκελο στον C, στα έγγραφα όπου εσύ θέλεις και δώσε του ένα όνομα ας πούμε ΜΗΤΡΩΟ εκεί θα σου αποθηκεύει όσα κλειδιά διαγράφει μελλοντικά και επιλέξεις αποθήκευση στη προτροπή πριν την αφαίρεση που βγάζει. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι με ένα κλικ πάνω σε αυτά γίνετε επανεισαγωγή αυτών των κλειδιών αυτόματα.

Αν κάτι γίνει λάθος και είναι απαραίτητο το κλειδί στο σύστημα θα υπάρχει δυσλειτουργία στον υπολογιστή γιαυτό πάντα backup στα κλειδιά που αφαιρούνται ακόμα και αρχείων που δεν χρειάζονται πια.

Να πω εδώ ότι μπορείς να αφαιρέσεις και όλα τα κλειδιά που βγάζει στη λίστα γιαυτό τα βγάζει δεν χρειάζονται πλέον από το σύστημα εσύ επιλέγεις τι θα κάνεις εγώ θα τα αφαιρούσα όλα πάντα αποθηκεύοντας τα για ασφάλεια.

Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι επαναφορά του υπολογιστή σου σε restore point σημείο επαναφοράς πριν την εγκατάσταση του maxthon browser αυτή η ενέργεια επαναφέρει το μητρώο στην τότε κατάσταση και όλα τα προγράμματα και το λειτουργικό αλλά δεν επηρεάζει τα δεδομένα σου όσα έχεις δημιουργήσει μετά την εγκατάσταση του browser με οποιοδήποτε πρόγραμμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτά τα αρχεία πως προέκυψαν στο κάδο ανακύκλωσης;

Σε πρώτη ανάγνωση δεν θα τα διέγραφα γιατί το πιθανότερο να χρειάζονταν να τα κάνω επαναφορά.

:worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν ξέρω αν σου δίνει τη δυνατότητα το πρόγραμμα της microsoft να κάνεις εγγραφή στη microsd κάρτα ώστε να την αξιοποιήσεις για αναβάθμιση του tablet, αλλά κάνε μια προσπάθεια ίσως είναι δυνατόν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μήπως το σύστημά σου είναι οριακά επαρκές για το λειτουργικού σε τέτοιο σύστημα μπορεί να είναι όντως βαρύτερος στο anniversary ο browser αλλά δεν είμαι σίγουρος πάντως με τίποτα δεν θα άλλαζα περιηγητή σε edge... no way ahead που λένε.

 

Τίποτα.

Και τώρα εγκλωβίστηκα στα 8ρια.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Και τώρα εγκλωβίστηκα στα 8ρια.....

Διαβασε αυτό φιλε μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5231774#post5231774 και κανε ότι γραφω προσεκτικα, κατεβασε από εδώ πρωτα από εδώ https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 το ISO των windows 10.
Link to comment
Share on other sites

@aby

Σε προγενέστερη απάντηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6853007#post6853007

αναφέρει ότι δεν έχει δυνατότητα usb ας το κάνει εγγραφή το iso σε microsd δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν αυτό βέβαια γράφοντας το iso σε άλλον υπολογιστή στο microsd με το εργαλείο https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10.

 

@montoya_42

Καλό είναι πρώτα να αφαιρέσεις οτιδήποτε μπορείς από τα windows 8 ξεκίνα με εφαρμογές του store όσες αφαιρούνται καθώς και εκκαθάριση του "δίσκου".

Να μη κάνει update το windows 8 πριν κάνεις την αναβάθμιση στα win 10 και σου φορτώσει δεδομένα στη περιορισμένη χωρητικότητά του tablet προσοχή.

Δεν πιστεύω να είναι προαπαιτούμενη η αναβάθμιση σε 8.1 πριν την μετάβαση στα 10 έχει κανείς γνώση πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

@aby

Σε προγενέστερη απάντηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6853007#post6853007

αναφέρει ότι δεν έχει δυνατότητα usb ας το κάνει εγγραφή το iso σε microsd δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν αυτό βέβαια γράφοντας το iso σε άλλον υπολογιστή στο microsd με το εργαλείο https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10.

Κοιτα φιλε μου εχει τραβηξει μεγαλο καναλι, το να μπλεκει ετσι τοσες φορες και να μη του βγαινει το πιο απλο είναι να παρει ένα usb stick 8gb είναι πάμφθηνα και να το κανει, και θα το εχει και για άλλες φορες, έπισεις ένα πληκτρολογιο ποντικι από υπολογιστη αν δεν εχει ο ιδιος καποιος φιλος συγγενης θα εχει να το δανειστεί για μια ωριτσα, εχει τραβηξει γολγοθα τσαμπα για μια υποθεση συνολικα το ανωτερο 1-1.5 ωρα Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

@aby

Σε προγενέστερη απάντηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6853007#post6853007

αναφέρει ότι δεν έχει δυνατότητα usb ας το κάνει εγγραφή το iso σε microsd δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν αυτό βέβαια γράφοντας το iso σε άλλον υπολογιστή στο microsd με το εργαλείο https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10.

 

@montoya_42

Καλό είναι πρώτα να αφαιρέσεις οτιδήποτε μπορείς από τα windows 8 ξεκίνα με εφαρμογές του store όσες αφαιρούνται καθώς και εκκαθάριση του "δίσκου".

Να μη κάνει update το windows 8 πριν κάνεις την αναβάθμιση στα win 10 και σου φορτώσει δεδομένα στη περιορισμένη χωρητικότητά του tablet προσοχή.

Δεν πιστεύω να είναι προαπαιτούμενη η αναβάθμιση σε 8.1 πριν την μετάβαση στα 10 έχει κανείς γνώση πάνω σε αυτό;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Δυστυχώς τίποτα. Θυμάμαι όταν είχα περάσει τα δεκαριά την πρώτη φορα είχα δεινοπαθήσει. Τώρα ούτε με αίμα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια δεν ξερω ανα ειμαι στο σωστο thread αλλα θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα το laptop μου ( toshiba satelite) με εγκατεστημενα τα win.10...

Μετα απο φορματ που εκανα για να ξεμπουκωσει λιγο το pc παρατηρησα οτι δεν μου δουλευουν τα πληκτρα του ηχου και τωρα τελευταία οταν βγαινω απο youtube στην οθονη μου βγαζει κατι σαν pixel και φευγει μονο αφου επανεκκινηθει. Παραθετω και φωτο της οθονης...

20160820_093539.jpg

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι το pixel τελικα μου το κανει μονο οταν μπαινω απο το youtube του Opera. Εντωμεταξύ στην διαχειριση συσκευων που κοιταξα ειδα οτι οι drivers ειναι περασμενοι μεσα...Μαλλον θα ξανακανω φορματ αλλα αυτην την φορα χωρις να κρατησω λογαριασμους μεσα μηπως και φτιαξουν και τα πληκτρα της εντασης

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Guys, πήρε κανείς σας (ή έβαλε από μόνος του), το anniversary update? Υποστηρίζεται η Κορτάνα τελικά ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι το pixel τελικα μου το κανει μονο οταν μπαινω απο το youtube του Opera. Εντωμεταξύ στην διαχειριση συσκευων που κοιταξα ειδα οτι οι drivers ειναι περασμενοι μεσα...Μαλλον θα ξανακανω φορματ αλλα αυτην την φορα χωρις να κρατησω λογαριασμους μεσα μηπως και φτιαξουν και τα πληκτρα της εντασης

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να κατεβάσεις τους drivers απο την τοσιμπα που είναι για τις διάφορες λειτουργίες. Πχ απο το http://support.toshiba.com/support/modelHome?freeText=1200006732 ,και απο πιο παλιά win (πχ 7 ή 8 ) κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, προσπάθησα 2 φορές να κάνω εγκατάσταση το Anniversary Update μέσω του Βοηθού Αναβάθμισης των Windows 10, την πρώτη φορά στην δεύτερη επανεκκίνηση μετά την είσοδο στο περιβάλλον εγκατάστασης με έβγαλε ότι κάνει επαναφορά της προηγούμενης έκδοσης των Windows 10, την δεύτερη φόρα, στο 30% τα γράμματα εξαφανίζονται και κολλάει, δεν δουλεύει ο δίσκος, τον κλείνω βίαια, τον ανοίγω και μου κάνει πάλι επαναφορά. Δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα όταν τελειώνει η επαναφορά και ανοίγουν τα Windows, την δεύτερη φορά είχα απενεργοποιήσει το avast και το defender που μετά ενεργοποιήθηκε μόνο του. Γιατί δεν μου κάνει εγκατάσταση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Guys, πήρε κανείς σας (ή έβαλε από μόνος του), το anniversary update? Υποστηρίζεται η Κορτάνα τελικά ή όχι;

Όχι δεν υπάρχει ακόμα στα ελληνικά

Edited by foktheo
Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα win 10 και μετα απο format στον υπολογιστη γυρισα στα 8.1 με τα οποια και αγοραστηκε ο υπολογιστης.

 

Πως μπορω να αναβαθμισω το υπολογιστη στα 10;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, προσπάθησα 2 φορές να κάνω εγκατάσταση το Anniversary Update μέσω του Βοηθού Αναβάθμισης των Windows 10, την πρώτη φορά στην δεύτερη επανεκκίνηση μετά την είσοδο στο περιβάλλον εγκατάστασης με έβγαλε ότι κάνει επαναφορά της προηγούμενης έκδοσης των Windows 10, την δεύτερη φόρα, στο 30% τα γράμματα εξαφανίζονται και κολλάει, δεν δουλεύει ο δίσκος, τον κλείνω βίαια, τον ανοίγω και μου κάνει πάλι επαναφορά. Δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα όταν τελειώνει η επαναφορά και ανοίγουν τα Windows, την δεύτερη φορά είχα απενεργοποιήσει το avast και το defender που μετά ενεργοποιήθηκε μόνο του. Γιατί δεν μου κάνει εγκατάσταση;

Το είχα και εγώ αυτό το θέμα. Δεν μου ερχόταν η αναβάθμιση και προσπάθησα μέσω του «σύμβουλου αναβάθμισης» να την κατεβάσω. Έκανα δύο αποτυχημένες προσπάθειες, όπου και στις δύο φορές στην δεύτερη επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση, το laptop έκλεινε και όταν το άνοιγα μου έκανε επιστροφή στην προηγούμενη αναβάθμιση των 10. Απελπίστηκα και το άφησα μήπως μου έρθει μέσω της ενημέρωσης. Τελικά πριν από τρεις ημέρες και αφού είχα χρόνο, μιας και η όλη διαδικασία χρειαζόταν δύο περίπου ώρες, έκανα άλλη μία προσπάθεια μέσω του σύμβουλου αναβάθμισης. Εγκαταστάθηκε κανονικά τελικά. Ίσως να ήθελε με την τρίτη προσπάθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα win 10 και μετα απο format στον υπολογιστη γυρισα στα 8.1 με τα οποια και αγοραστηκε ο υπολογιστης.

 

Πως μπορω να αναβαθμισω το υπολογιστη στα 10;

 

Εφόσον είχες τα win 10 τα έχεις κατοχυρώσει στο συγκεκριμένο hardware όποτε μπορείς να κάνεις εγκατάσταση μέσω του εργαλείου από τη σελίδα https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 να το γράψεις σε ένα usb και με αυτό να κάνεις:

 

1. αναβάθμιση του υπολογιστή σου σε winddows 10 με δυνατότητα να επιστρέψεις στα windows 8.1 μέσα σε 10 μέρες

2. να κάνεις καθαρή εγκατάσταση των windows 10 σε αυτή τη διαδικασία όλα τα δεδομένα που υπάρχουν σβήνονται οριστικά άρα οφείλεις να έχεις κάνει ένα αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σου πριν τη διαδικασία αυτή.

 

Το πλεονέκτημα της δεύτερης επιλογής είναι ότι πλέον το λειτουργικό είναι καθαρό από τα απομεινάρια που αφήνει το πέρασμα του χρόνου.

Και οι δύο περιπτώσεις χρειάζονται να εκκινήσει ο υπολογιστής από το usb δηλαδή να κάνει boot από κει και όχι από το σκληρό δίσκο ή το ssd. Αυτό το ρυθμίζεις μέσα από το bios δες τις οδηγίες του υπολογιστή σου για να το αλλάξεις.

Εφόσον έκανες format λογικά δεν υπάρχουν πλέον δεδομένα στον υπολογιστή και ανάγκη να γίνει backup δεδομένων αλλά για να μη γίνει παρεξήγηση το πισωγύρισμα σε windows 8.1 δεν είναι φορμάτ ε!

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...