Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά περισσότερο την εγγύηση σκέφτομαι (και εγώ). Όπως είπε και ο kostashark, είναι κρίμα να χάσεις την εγγύηση για ένα κινητό που έδωσες τόσα λεφτά.

Δεν είναι ότι έχω πρόβλημα με το κινητό όπως είναι τώρα (4.4.4), απλώς ήθελα να δω πως βλέπετε γενικά το θέμα περί ρουτ/εγγύηση.

 

Για μένα το root έχει νόημα μετά από χρόνια. Στην αρχή το τηλέφωνο πετάει. Μετά όλες οι εφαρμογές έχουν περισσότερες απαιτήσεις σε μνήμη και επεξεργαστική ισχύ. Τότε πρέπει να σκεφτείς το root.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας εχω το κινητο απο της 5/2 απο κοσμοτε και ακομα δεν το χρησιμοποίησα σαν κυρία συσκευή ουτε απτο σπιτι δεν το εχω βγάλει και σήμερα ειδα οτι στο τζαμακι της καμερας εχει ενα σκουπίδι τι κανω σε αυτην την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

4+ εμείς ακόμα hg και g στην Χίο κάρβουνο επαρχία βλέπεις δεν είναι τπτ απαραίτητο μόνο για το λογαριασμό μας θυμούμαι τέλος πάντων.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα δω από πια χώρα είναι το τηλέφωνο μου έχω περάσει την 5.01 την πολωνική ευχαριστώ

Αν σε βγάλει ο δρόμος σου προς Μαύρο Γυαλό ή Μαύρα Βόλια στα Νότια θα δεις 4G

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το κινητο απο της 5/2 απο κοσμοτε και ακομα δεν το χρησιμοποίησα σαν κυρία συσκευή ουτε απτο σπιτι δεν το εχω βγάλει και σήμερα ειδα οτι στο τζαμακι της καμερας εχει ενα σκουπίδι τι κανω σε αυτην την περίπτωση?

Εάν δεν επηρεάζει τις φωτογραφίες σου θα σου έλεγα να το αφήσεις ως έχει μιας και τη περίπτωση DOA τη ξεχνάμε.

Εάν όμως φαίνεται στις φωτογραφίες εννοείται πως θα το πας στο service (επειδή έχει αυτοκόλλητο επάνω στη κάμερα, βεβαιώσου πρώτα ότι δεν έχει σκαλώσει εκεί, γιατί το να μπήκε εκεί μέσα χνούδι και μάλιστα χωρίς ουσιαστική χρήση ακούγεται περίεργο).

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν επηρεάζει τις φωτογραφίες σου θα σου έλεγα να το αφήσεις ως έχει μιας και τη περίπτωση DOA τη ξεχνάμε.

Εάν όμως φαίνεται στις φωτογραφίες εννοείται πως θα το πας στο service (επειδή έχει αυτοκόλλητο επάνω στη κάμερα, βεβαιώσου πρώτα ότι δεν έχει σκαλώσει εκεί, γιατί το να μπήκε εκεί μέσα χνούδι και μάλιστα χωρίς ουσιαστική χρήση ακούγεται περίεργο).

Δ

Οχι δεν φαίνεται στης φωτογραφίες ,να μην το στείλω λες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν φαίνεται στης φωτογραφίες ,να μην το στείλω λες?

 

Προσωπικά αν δεν μου δημιουργούσε πρόβλημα στη λειτουργία της συσκευής (φωτογραφίες/βίντεο) δεν θα το έστελνα να σου πω την αλήθεια. Καλό θα ήταν να μην μπαίνει χέρι άνευ λόγου στη συσκευή, but you know that's just me! :p

Link to comment
Share on other sites

Με customιες εδω ασχολειται κανενας?Σκεφτομαι την αγορα του και μαις που δεν μπορω να μεινω στοκ λεω να χτυπησω με snap.Τυχον lags και καλυτερη αυτνομια βλεπουμε με Modding?
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Με customιες εδω ασχολειται κανενας?Σκεφτομαι την αγορα του και μαις που δεν μπορω να μεινω στοκ λεω να χτυπησω με snap.Τυχον lags και καλυτερη αυτνομια βλεπουμε με Modding?

 

Προς το παρών μάλλον μόνο εγώ!..

Βέβαια φαντάζομαι γνωρίζεις πως δεν υπάρχει τρόπος για root χωρίς να ρίξεις Knox, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου πάντως Ναι, με ένα Greenify σε συνδυασμό με custom kernel καταλαβαίνεις.. έχεις ένα τηλέφωνο πύραυλο, με 6+ SOT (έχω πιάσει κι 9). :p

 

Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως μάλλον δεν θα τα χρειάζεται μετά τη lollipop, τυχόν lags φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί.

Όπως έχω ξαναπεί το τηλέφωνο είναι γρήγορο έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν έχει το "smooth experience" ας το πω άλλων ανάλογων συσκευών λόγω λογισμικού, ε λοιπόν με lollipop πιστεύω το τερμάτισαν.. με τη καλή έννοια!

 

Περισσότερα βέβαια σχετικά με root κλπ καλύτερα στο θέμα - Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy Note 4 - ώστε να τα έχουμε όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών μάλλον μόνο εγώ!..

Βέβαια φαντάζομαι γνωρίζεις πως δεν υπάρχει τρόπος για root χωρίς να ρίξεις Knox, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου πάντως Ναι, με ένα Greenify σε συνδυασμό με custom kernel καταλαβαίνεις.. έχεις ένα τηλέφωνο πύραυλο, με 6+ SOT (έχω πιάσει κι 9). :p

 

Αλλά οφείλω να ομολογήσω πως μάλλον δεν θα τα χρειάζεται μετά τη lollipop, τυχόν lags φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί.

Όπως έχω ξαναπεί το τηλέφωνο είναι γρήγορο έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν έχει το "smooth experience" ας το πω άλλων ανάλογων συσκευών λόγω λογισμικού, ε λοιπόν με lollipop πιστεύω το τερμάτισαν.. με τη καλή έννοια!

 

Περισσότερα βέβαια σχετικά με root κλπ καλύτερα στο θέμα - Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy Note 4 - ώστε να τα έχουμε όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.

 

Ναι το ξερω για το knox..πηγα και τροποποιησεις αλλα λιγα πραγματα :lol: απλα κοιταω να δω ποιο απο τα 2 να παρω :) ευχαριστω

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ πλέον ενός note 4 f. Δε παιδιά το ρημάδι το YouTube γιατί δε βγάζει ανάλυση πάνω από 720p. Και σε αυτή την ανάλυση κάνει κάποια σπασίματα η κίνηση, το έχει παρατηρήσει κανείς? Κατα τ 'αλλα προερχόμενος από νότε 3 μου φαίνεται το 4 έχει πιο πολύ λαγκ. Φοράω 4.4.4 ελπίζω να βελτιωθεί όταν πάρει λολιποπ
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο.

Η νέα αναβάθμιση του you tube απο οσο διαβασα έχει τέτοιο θέμα οπότε και εγώ έχω μείνει στην παλιά μέχρι να δώσουν καινούρια.

Εγώ πάλι δεν βλέπω κανένα lag όλα τα ανοιγει άμεσα .. θα σου έλεγα να βάλεις nova αλλάζει το note, μια και το έχω βαλει και εγώ όπως πολλά παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά σ ευχαριστώ. Όσο για το YouTube τουπόλοιπο έκανα επιστροφή στη προηγούμενη έκδοση αυτή που είχε το κινητό πριν την αναβάθμιση της εφαρμογής και πάλι τα ίδια. Δε έχει επιλογή για 1080. σε αυτή την οθόνη το 720 δε φαίνεται τόσο καλό. Όσο για το νοβα το ξέρω αυτό φοραγα παντα στα άλλα κινητα αλλά έλαβα να μείνω λίγο με το toutchwiz, και βασικα πιο πολυ αργει το recent apps. Edited by KM24
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μιλάμε για κλασματα δευτερολέπτου μέχρι να ανοιξει , οι περισσότεροι δεν προλαβαίνουν να ανοιγοκλεισουν τα ματια τους σε αυτό το χρόνο. Από την άλλη είναι στην αντίληψή του καθένα το τι θεωρεί lag ή όχι (αν μιλάμε για τέτοιους χρονους). .. οπως και να εχει το κινητο είναι πολύ καλό και με αυτά που κάνει αυτά που συζηταμε είναι μηδαμινα!!

 

Edit

 

επίσης παίζει ρόλο και η προηγούμενη συσκευή που είχε ο καθένας. . Εγώ προέρχομαι από i Phone 4s οπότε το note ειναι έτη φωτός πιο μπροστά. ..

Οπως περισυ που πήρα στην γυναίκα μου το note3 (και αυτή προερχόμενη από i phone ) και μετά κοιτούσαμε το i Phone που ειχα και γελούσαμε! !!

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

Με lollipop φεύγουν τυχόν lags που είχε η kit kat και γίνεται γενικότερα πιο ομαλή η εμπειρία χρήσης, στη δική μου συσκευή τουλάχιστον έτσι το νιώθω (ειδικά τα σκαλωματα του recent apps) οπότε υπομονή..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοντεύουν να την πάρουν όλες οι ναυαρχίδες την lollipop και εμείς ακόμα εκτός απο μια δυο χώρες. Αλλιώς μας είχε συνηθίσει η σαμμυ τα προηγούμενα χρονια.

Εχει αργήσει όπως και να το κάνουμε.

Και παραθέτω.

S5 lg G3 m8 την έχουν πάρει αρκετό καιρό τώρα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε και το αμερικάνικο μοντέλο. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αργούν τόσο πολύ. Εγώ έχω το exynos αλλά επειδή περνούσαν οι μέρες και τίποτα, πέρασα την πολωνική. Το τηλέφωνο πετάει αλλά έχει κάποια θεματάκια ακόμα που πρέπει να λύσουν. Πάλι έχει καθυστέρηση 2 δευτερόλεπτα για να εμφανίσει τις πρόσφατες εφαρμογές, έχει stuttering υπερβολικό θα έλεγα, όταν κάνεις schrolling στις πρόσφατες εφαρμογές. Η κάμερα κάνει 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίξει. Ενώ η στοκ εφαρμογή του αντρόιντ είναι ταχύτατη κάπου το χάνει η σάμσουνγκ και μάλιστα εσκεμένα. Επίσης χρειάζεται κι άλλη βελτίωση το tw κι όποιος έχει αντίθετη άποψη τότε δεν έχει χρησιμοποιήσει άλλη ναυαρχίδα. Είναι τραγικά λάθη αυτά για κινητό ναυαρχίδα αξίας 850 ευρώ. Αν δείτε βιντεάκια με το πως τρέχει το s6 και s6 edge θα καταλάβετε τι εννοώ. Θα μπορούσε να δώσει ακριβώς έτσι την αναβάθμιση. Δεν είναι τυχαίο βέβαια που στην παρουσίαση σύγκριναν το lollipop του note 4 με το lollipop του s6 επισημαίνοντας πολλές φορές μάλιστα για την νέα έκδοση στο s6 χωρίς λαγκς, χωρίς φαινόμενα stuttering, χωρίς χωρίς.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε και το αμερικάνικο μοντέλο. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αργούν τόσο πολύ. Εγώ έχω το exynos αλλά επειδή περνούσαν οι μέρες και τίποτα, πέρασα την πολωνική. Το τηλέφωνο πετάει αλλά έχει κάποια θεματάκια ακόμα που πρέπει να λύσουν. Πάλι έχει καθυστέρηση 2 δευτερόλεπτα για να εμφανίσει τις πρόσφατες εφαρμογές, έχει stuttering υπερβολικό θα έλεγα, όταν κάνεις schrolling στις πρόσφατες εφαρμογές. Η κάμερα κάνει 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίξει. Ενώ η στοκ εφαρμογή του αντρόιντ είναι ταχύτατη κάπου το χάνει η σάμσουνγκ και μάλιστα εσκεμένα. Επίσης χρειάζεται κι άλλη βελτίωση το tw κι όποιος έχει αντίθετη άποψη τότε δεν έχει χρησιμοποιήσει άλλη ναυαρχίδα. Είναι τραγικά λάθη αυτά για κινητό ναυαρχίδα αξίας 850 ευρώ. Αν δείτε βιντεάκια με το πως τρέχει το s6 και s6 edge θα καταλάβετε τι εννοώ. Θα μπορούσε να δώσει ακριβώς έτσι την αναβάθμιση. Δεν είναι τυχαίο βέβαια που στην παρουσίαση σύγκριναν το lollipop του note 4 με το lollipop του s6 επισημαίνοντας πολλές φορές μάλιστα για την νέα έκδοση στο s6 χωρίς λαγκς, χωρίς φαινόμενα stuttering, χωρίς χωρίς.:lol:

 

 

Η κοινή λογική λέει ότι θα πάρουμε και εμείς τον καινούριο TWZ τώρα με την λογική της σαμμη δεν ξέρω αμφιβάλω αν έχει λογική κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Η κοινή λογική λέει ότι θα πάρουμε και εμείς τον καινούριο TWZ τώρα με την λογική της σαμμη δεν ξέρω αμφιβάλω αν έχει λογική κιόλας

 

Μαζί σου εγώ..όταν έκανα πριν 3 εβδομάδες μέσω odin την αναβάθμιση, λέω πόσο καλύτερο μπορούν να το κάνουν ; Να που το έκαναν όμως κι εκεί νευριάζω γιατί αν τη δώσει την αναβάθμιση, που θα την δώσει, καλοκαίρι και μετα. Οπότε άστο..ζήτω που καήκαμε. Και μετά απορούν γιατί πέφτουν σε πωλήσεις. Ε μα πως αφού απαξιώνουν έτσι τις αμέσως προηγούμενες ναυαρχίδες τους που δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ έδωσα 850 ευρώ για να με έχει μια ζωή στο περίμενε..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου εγώ..όταν έκανα πριν 3 εβδομάδες μέσω odin την αναβάθμιση, λέω πόσο καλύτερο μπορούν να το κάνουν ; Να που το έκαναν όμως κι εκεί νευριάζω γιατί αν τη δώσει την αναβάθμιση, που θα την δώσει, καλοκαίρι και μετα. Οπότε άστο..ζήτω που καήκαμε. Και μετά απορούν γιατί πέφτουν σε πωλήσεις. Ε μα πως αφού απαξιώνουν έτσι τις αμέσως προηγούμενες ναυαρχίδες τους που δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ έδωσα 850 ευρώ για να με έχει μια ζωή στο περίμενε..:mad:

 

Η παροιμία λέει κάλιο αργά παρά ποτέ! Αν και το κινητό πετάει έτσι πάλι θα ήθελα να το πάρω όσο το δυνατόν νωρίτερα αλλά και πάλι δεν είναι μεγάλο το κακό αρκεί να το δώσει, με το λολλιποπ παντού από ότι βλέπω το νοτελι πετάει στην κυριολεξια αν πάρει και τον καινούριο TWZ νωρίς θα σκοτώσει πραγματικά το S6 & S6 Edge οπότε πιστεύω μετά το Πάσχα να το δώσει σε εμάς

Link to comment
Share on other sites

Η παροιμία λέει κάλιο αργά παρά ποτέ! Αν και το κινητό πετάει έτσι πάλι θα ήθελα να το πάρω όσο το δυνατόν νωρίτερα αλλά και πάλι δεν είναι μεγάλο το κακό αρκεί να το δώσει, με το λολλιποπ παντού από ότι βλέπω το νοτελι πετάει στην κυριολεξια αν πάρει και τον καινούριο TWZ νωρίς θα σκοτώσει πραγματικά το S6 & S6 Edge οπότε πιστεύω μετά το Πάσχα να το δώσει σε εμάς

 

Συμφωνώ και πάλι. Η apple γιατί δίνει το νέο ios σε όλα τα iphone πριν βγει στην αγορά το νέο μοντέλο; Εκεί η apple κερδίζει γιατί αν και η σάμσουνγκ κάνει το ίδιο οι πελάτες της θα μένουν ευχαριστημένοι και δεν θα τρέχουν σε αντίπαλα στρατόπεδα για να βρουν κάτι καλύτερο. Ειδικά στο αντρόιντ υπάρχουν πόσες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και πάλι. Η apple γιατί δίνει το νέο ios σε όλα τα iphone πριν βγει στην αγορά το νέο μοντέλο; Εκεί η apple κερδίζει γιατί αν και η σάμσουνγκ κάνει το ίδιο οι πελάτες της θα μένουν ευχαριστημένοι και δεν θα τρέχουν σε αντίπαλα στρατόπεδα για να βρουν κάτι καλύτερο. Ειδικά στο αντρόιντ υπάρχουν πόσες επιλογές.

 

Και εδώ υπάρχει απαντήσει που την δικαιολογεί εν μέρη πάντα έτσι! Η Apple βγάζει ένα τηλέφωνο χωρίς ξεχωριστές συχνότητες εκδόσεις και δεν συμμαζεύεται και τα δίνει τσακ μπαμ μιας και είναι και πιο εύκολη η υλοποίηση τους (εννοώ το upadate να το προσαρμόσει και να διορθώσει τα τυχόν σφάλματα κλπ κλπ) η σαμη δυσκολεύει την ζωή της με τα διαφορετικά μοντέλα εκδόσεις και υπό εκδόσεις και ούτε αυτήν δεν ξερει πόσα μοντέλα στο ίδιο κινητό έχει βγάλει με διαφορετικές υλοποιήσεις σε επεξεργαστές συχνότητες ξέρω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

αμα βαλω αυτην http://www.sammobile.com/firmwares/download/43168/N910FXXU1BOB4_N910FOXA1BOB4_DBT/

θα εχω καποιο θεμα? Θα γραψει το knox? Τελος το κινητο μου ειναι με πορτογαλικη rom αν βαλω αυτη που ειναι γερμανικη τα επομενα ΟΤΑ updates θα τα παιρνω οταν βγαινουν για γερμανια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

αμα βαλω αυτην http://www.sammobile.com/firmwares/download/43168/N910FXXU1BOB4_N910FOXA1BOB4_DBT/

θα εχω καποιο θεμα? Θα γραψει το knox? Τελος το κινητο μου ειναι με πορτογαλικη rom αν βαλω αυτη που ειναι γερμανικη τα επομενα ΟΤΑ updates θα τα παιρνω οταν βγαινουν για γερμανια?

Καλύτερα να μην ακουμπήσεις γερμανική ρομ γιατί έχουν λίγο περίεργο hidden.img και αν δεν έχει το ίδιο η δική σου θα σου μείνει στα χέρια.Για το knox τα έχουμε πει, υπάρχει πάντα η πιθανότητα, έστω και μικρή να γράψει και

μάλιστα είχαμε πρόσφατα πάλι τέτοιο κρούσμα σε θέμα άλλης συσκευής.Εσύ αποφασίζεις.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην ακουμπήσεις γερμανική ρομ γιατί έχουν λίγο περίεργο hidden.img και αν δεν έχει το ίδιο η δική σου θα σου μείνει στα χέρια.Για το knox τα έχουμε πει, υπάρχει πάντα η πιθανότητα, έστω και μικρή να γράψει και

μάλιστα είχαμε πρόσφατα πάλι τέτοιο κρούσμα σε θέμα άλλης συσκευής.Εσύ αποφασίζεις.

 

οκ θα περιμενω να βγει σε OTA. Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...