Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την χώρα προέλευσης μπορούμε να την αλλάξουμε μόνο με root; Έχω Βουλγάρικο και ακόμη περιμένω...
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την χώρα προέλευσης μπορούμε να την αλλάξουμε μόνο με root; Έχω Βουλγάρικο και ακόμη περιμένω...
Δεν μπορείς με κάτι τέτοιο να παίρνεις νωρίς αναβαθμίσεις.Θα πρέπει να ταυτίζεται ρομ και csc,δηλαδή αν υποθέσουμε οτι εσύ με τη βουλγάρικη αλλάξεις το csc σε πολωνικό η οτιδήποτε άλλο,δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις update.Aυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις μια ρόμ (ατόφια,με το csc που περιέχει) απο χώρα που συνήθως παίρνει νωρίς τα updates (πχ αγγλική BTU).
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς με κάτι τέτοιο να παίρνεις νωρίς αναβαθμίσεις.Θα πρέπει να ταυτίζεται ρομ και csc,δηλαδή αν υποθέσουμε οτι εσύ με τη βουλγάρικη αλλάξεις το csc σε πολωνικό η οτιδήποτε άλλο,δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις update.Aυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις μια ρόμ (ατόφια,με το csc που περιέχει) απο χώρα που συνήθως παίρνει νωρίς τα updates (πχ αγγλική BTU).

Αυτό γίνεται χωρίς να χαθεί εγγύηση και να γράψει το knox;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα δει οτι αμα γραψει ο knox (λογο root πχ.)

και να το φλασαρεις με official χωρις root μετα,

το OTA δε θα ξαναδουλεψει.

Ισχυει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται χωρίς να χαθεί εγγύηση και να γράψει το knox;
Αν αλλάξεις ρομ με άλλη official διαφορετικής χώρας,σύμφωνα με τούς όρους εγγύησης της samsung,η συσκευή σου θεωρείται τροποποιημένη και ως εκ τούτου βγαίνει εκτός εγγύησης.Βέβαια,υπάρχουν και αρκετές αναφορές απο χρήστες που τούς το πέρασαν κανονικά σε κάποια service ,αλλά δεν είναι ο κανόνας και όπως καταλαβαίνεις είναι ρίσκο.Ρίσκο είναι επίσης και για το αν θα γράψει ή οχι ο knox,ο οποίος συνήθως δεν γράφει με πέρασμα official rom αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σού κάνει το 0x1.

H απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις ρομ με άλλη official διαφορετικής χώρας,σύμφωνα με τούς όρους εγγύησης της samsung,η συσκευή σου θεωρείται τροποποιημένη και ως εκ τούτου βγαίνει εκτός εγγύησης.Βέβαια,υπάρχουν και αρκετές αναφορές απο χρήστες που τούς το πέρασαν κανονικά σε κάποια service ,αλλά δεν είναι ο κανόνας και όπως καταλαβαίνεις είναι ρίσκο.Ρίσκο είναι επίσης και για το αν θα γράψει ή οχι ο knox,ο οποίος συνήθως δεν γράφει με πέρασμα official rom αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σού κάνει το 0x1.

H απόφαση δική σου.

 

Πάρη ευχαριστώ!! Θα περιμένω, ελπίζω όχι για πολύ...

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεχάσει τον κωδικό για την απόρρητη λειτουργία του τηλεφώνου. .τον είχα. Βάλει οταν το είχα πάρει το κινητό και από τότε δεν το χρησιμοποιησα.

Τι κάνω τωρα???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το gps πως πάει σε εσάς?

 

έχω navigon και ενώ έχω το κινητό κολημένο στο μπαμπρίζ ξαφνικά χάνει σήμα ακόμα και σε ανοιχτό χώρο ανα 5 λεπτά και το ξαναβρίσκει σε 2-3 λεπτά

 

πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε κινητό και είχα πάρα πολλά

 

σε κανένα δεν κόλαγε το gps ποτέ

 

ξέρει κανείς τι παίζει? να το πάω για σέρβις?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το gps πως πάει σε εσάς?

έχω navigon και ενώ έχω το κινητό κολημένο στο μπαμπρίζ ξαφνικά χάνει σήμα ακόμα και σε ανοιχτό χώρο ανα 5 λεπτά και το ξαναβρίσκει σε 2-3 λεπτά

πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε κινητό και είχα πάρα πολλά

σε κανένα δεν κόλαγε το gps ποτέ

ξέρει κανείς τι παίζει? να το πάω για σέρβις?

Δοκίμασε και με το GPS Status ή κάτι παρόμοιο, αν το πρόβλημα συνεχιστεί μάλλον πρέπει να επισκεφτείς το σέρβις.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το gps πως πάει σε εσάς?

 

έχω navigon και ενώ έχω το κινητό κολημένο στο μπαμπρίζ ξαφνικά χάνει σήμα ακόμα και σε ανοιχτό χώρο ανα 5 λεπτά και το ξαναβρίσκει σε 2-3 λεπτά

 

πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε κινητό και είχα πάρα πολλά

 

σε κανένα δεν κόλαγε το gps ποτέ

 

ξέρει κανείς τι παίζει? να το πάω για σέρβις?

Θα κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων των βασικών εφαρμογών που χρησιμοποιούν το gps και ένα reboot τη συσκευή.Την πρώτη φορά που θα το ανοίξεις άνοιξε τα data (Όχι Wi-Fi) για να κατεβάσει την "εφημερίδα" με τους δορυφόρους.Δοκίμασε αυτά και ενημέρωσε
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω.. Πως κάνω reboot;; χρειαζεται;; και κάθε πότε;; ευχαριστώ

 

Δεν χρειάζεται, αλλά γιατί θέλεις να κάνεις; Έχεις κάποιο πρόβλημα;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω.. Πως κάνω reboot;; χρειαζεται;; και κάθε πότε;; ευχαριστώ

 

Πατώντας πατημένο το power button -αν λες αυτό- έχει επιλογή για επανεκκίνηση.Αλλά δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος όπως είπε και ο φίλος παραπάνω να κάνεις κάτι τέτοιο εκτός αν έχεις πατατηρήσει κάποιο bug σε κάποια εφαρμογή ή στην συσκευή γενικά…

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ χαρά σε όλους!

 

Καταρχάς είναι το πρώτο μου post οπότε συγχωρέστε με αν υπάρχει κάτι παρόμοιο κ εγώ δεν το είδα.

 

Έχω το Samsung Galaxy Note 4 κ είναι πραγματικά πολύ φοβερό τηλέφωνο.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για να μου απαντήσει κανείς, αν ξέρει.

 

Πρώτον, το Samsung Kies, έχει κατέβει από το Play Store κ το GALAXY apps;! Πως μπορώ να συνδέσω το laptop με το Note;!

Επίσης, θα ήθελα να κάνω backup τις επαφές μου κάπου. Έχω κατεβάσει το G Cloud αλλά δεν μπορώ να επιλέξω τι ακριβώς θέλω εγώ να ανεβάσω ούτε κ μπορώ να κάνω κάτι manual. Ακόμα δεν ξέρω αν συγχρονίζεται όταν αλλάξεις κάτι σε μία επαφή. Κ ακόμα δεν ξέρω πως μπορώ να συνδεθώ στο G Cloud εκτός τηλεφώνου μου.

 

Επίσης έχω κατεβάσει μία εφαρμογή για επαγγελματικές κάρτες, την CamCard. Πολύ καλή εφαρμογή αλλά αυτό που θα ήθελα, είναι να την κάνω upload κάπου όπως ακριβώς είναι. Ή έστω τις κάρτες που έχω περάσει όπως ακριβώς είναι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μια εκκαθάριση δεδομένων των βασικών εφαρμογών που χρησιμοποιούν το gps και ένα reboot τη συσκευή.Την πρώτη φορά που θα το ανοίξεις άνοιξε τα data (Όχι Wi-Fi) για να κατεβάσει την "εφημερίδα" με τους δορυφόρους.Δοκίμασε αυτά και ενημέρωσε

 

πως κάνω αυτή την εκκαθάριση?

 

να πω οτι χρησιμοποιώ θήκη otterbox defender.Μήπως φταίει αυτό?

 

θα δοκιμάσω και με την sview θήκη μπας και δω διαφορά

 

 

να ρωτήσω και κάτι που παρατήρησα τώρα?

 

το move to sd card από το application manager για τα προγράμματα δουλεύει κανονικά?

 

πχ έχω το evernote που χρησιμοποιεί πολλά gb.Μπορώ να τα πάω στην sd έτσι απλά?νόμιζα οτι ήθελε root για να το κάνεις αυτό

 

για το gps δοκίμασα το gps fix και το gps status και θα σας πω αποτελέσματα μόλις το δοκιμάσω έξω

Edited by magiarti
Link to comment
Share on other sites

πως κάνω αυτή την εκκαθάριση?

 

να πω οτι χρησιμοποιώ θήκη otterbox defender.Μήπως φταίει αυτό?

 

θα δοκιμάσω και με την sview θήκη μπας και δω διαφορά

Θα πας στις ρυθμίσεις - γενικά - διαχειριστής εφαρμογών , σκρολάρεις στις καρτέλες και πας σε αυτήν που λέει ΟΛΑ, ψάχνεις στην λίστα μέχρι να βρείς τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς για gps (πχ navigon,sygic κλπ) και πατάς πάνω τους.Στο μενού που θα σου ανοίξει πατάς το "εκκαθάριση δεδομένων"...αυτό ήταν ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις ρυθμίσεις - γενικά - διαχειριστής εφαρμογών , σκρολάρεις στις καρτέλες και πας σε αυτήν που λέει ΟΛΑ, ψάχνεις στην λίστα μέχρι να βρείς τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς για gps (πχ navigon,sygic κλπ) και πατάς πάνω τους.Στο μενού που θα σου ανοίξει πατάς το "εκκαθάριση δεδομένων"...αυτό ήταν ;)

 

 

ευχαριστώ.το έκανα.

 

θα το δοκιμάσω έξω το gps μήπως δω διαφορά

 

να ρωτήσω και κάτι που παρατήρησα τώρα?

 

το move to sd card από το application manager για τα προγράμματα δουλεύει κανονικά?

 

πχ έχω το evernote που χρησιμοποιεί πολλά gb.Μπορώ να τα πάω στην sd έτσι απλά?νόμιζα οτι ήθελε root για να το κάνεις αυτό

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.το έκανα.

 

θα το δοκιμάσω έξω το gps μήπως δω διαφορά

 

να ρωτήσω και κάτι που παρατήρησα τώρα?

 

το move to sd card από το application manager για τα προγράμματα δουλεύει κανονικά?

 

πχ έχω το evernote που χρησιμοποιεί πολλά gb.Μπορώ να τα πάω στην sd έτσι απλά?νόμιζα οτι ήθελε root για να το κάνεις αυτό

Αν σε αφήνει να το κάνεις δεν υπάρχει πρόβλημα,αλλά βασικά μεταφέρει κάποια mb και όχι όλα τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, το Samsung Kies, έχει κατέβει από το Play Store κ το GALAXY apps;! Πως μπορώ να συνδέσω το laptop με το Note;!

Επίσης, θα ήθελα να κάνω backup τις επαφές μου κάπου. Έχω κατεβάσει το G Cloud αλλά δεν μπορώ να επιλέξω τι ακριβώς θέλω εγώ να ανεβάσω ούτε κ μπορώ να κάνω κάτι manual. Ακόμα δεν ξέρω αν συγχρονίζεται όταν αλλάξεις κάτι σε μία επαφή. Κ ακόμα δεν ξέρω πως μπορώ να συνδεθώ στο G Cloud εκτός τηλεφώνου μου.

 

Επίσης έχω κατεβάσει μία εφαρμογή για επαγγελματικές κάρτες, την CamCard. Πολύ καλή εφαρμογή αλλά αυτό που θα ήθελα, είναι να την κάνω upload κάπου όπως ακριβώς είναι. Ή έστω τις κάρτες που έχω περάσει όπως ακριβώς είναι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

 

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες στο myphone. :-)

 

Το Samsung KIES και το Galaxy apps ήταν προεγκατεστημένα στη συσκευή σου, δεν θα τα βρεις στο Play Store.

Για να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σου θα πρέπει ο υπολογιστής σου να έχει τους σωστούς drivers (σε περίπτωση που δεν έχεις ίντερνετ ή έχεις παλιό λογισμικό αλλιώς θα στο αναγνωρίσει ο υπολογιστής και αυτόματα), μπορείς να τους περάσεις είτε εγκαθιστώντας το Samsung KIES από το site της Samsung είτε κάνοντας απλά μια αναζήτηση τους στο διαδίκτυο.

Προσωπικά να πω πως ποτέ μου δεν χρησιμοποίησα το KIES, το θεωρώ σχετικά βαρύ και δεσμευτικό.

Εφόσον περάσεις τους σωστούς drivers λοιπόν, κάθε φορά που θα συνδέεται η συσκευή σου θα μπορείς να βλέπεις εσωτερική και εξωτερική μνήμη(αν έχεις συνδέσει sdcard) σαν εξωτερικούς σκληρούς.

 

Όσον αφορά τις επαφές σου μπορείς να τις αποθηκεύσεις και τοπικά σε ένα αρχείο (Επαφές, 3 τελίτσες, ρυθμίσεις, επαφές, εισαγωγή/εξαγωγή) αλλά και online σε κάποιο λογαριασμό σου που πιθανόν θα έχεις δηλώσει (Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί, Google, επιλέγεις λογαριασμό και έπειτα ότι θες να συγχρονίζεις με τον λογαριασμό αυτόν).

Με τον δεύτερο τρόπο κάθε φορά που θα συγχρονίζει θα περνούν οι αλλαγές και online ώστε να τις έχεις παντού με τις αλλαγές τους (Ο συγχρονισμός μπορεί να γίνεται και χειροκίνητα και αυτόματα αναλόγως τί θα επιλέξεις).

 

Σχετικά με το CamCard δυστυχώς δεν γνωρίζω, το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα αλλά εν τέλη το έβγαλα και απλά περνάω τα στοιχεία στο κινητό. Παρ'όλα αυτά νομίζω σου δίνει την επιλογή την κάθε κάρτα να την περνάει σαν επαφή με φωτογραφία επαφής τη κάρτα (υπάρχει και δυνατότητα σύνδεσης διαφορετικών επαφών) οπότε ακολουθώντας τα παραπάνω μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.

 

Περισσότερα όμως σχετικά με εφαρμογές Android στο ανάλογο θέμα.

 

να πω οτι χρησιμοποιώ θήκη otterbox defender.Μήπως φταίει αυτό?

 

Δοκίμασε μια και χωρίς θήκη για να σιγουρευτείς..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται, αλλά γιατί θέλεις να κάνεις; Έχεις κάποιο πρόβλημα;

 

δεν εχω καποιο θεμα ευτυχως ,,απλα δεν ειναι καλο να το κανεις που και που ????

Link to comment
Share on other sites

.Ρίσκο είναι επίσης και για το αν θα γράψει ή οχι ο knox,ο οποίος συνήθως δεν γράφει με πέρασμα official rom αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να σού κάνει το 0x1.

Πάνω που ήμουν ετοιμος να ξεκινήσω την διαδικασία για να περασω την Γερμανική Lollipop διάβασα το παραπάνω...υπάρχει τέτοιος κίνδυνος? Μέχρι τώρα ήξερα ότι αν περνάς official rom δεν είχες κίνδυνο να γραψει ο Knox counter.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ήμουν ετοιμος να ξεκινήσω την διαδικασία για να περασω την Γερμανική Lollipop διάβασα το παραπάνω...υπάρχει τέτοιος κίνδυνος? Μέχρι τώρα ήξερα ότι αν περνάς official rom δεν είχες κίνδυνο να γραψει ο Knox counter.

 

Δεν γρφει με odin προχωρα!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ήμουν ετοιμος να ξεκινήσω την διαδικασία για να περασω την Γερμανική Lollipop διάβασα το παραπάνω...υπάρχει τέτοιος κίνδυνος? Μέχρι τώρα ήξερα ότι αν περνάς official rom δεν είχες κίνδυνο να γραψει ο Knox counter.
Ναι υπάρχει ο κίνδυνος και το έχουμε γράψει αμέτρητες φορές και το δικό μου έτσι έγραψε και δεν είμαι ο μόνος.

 

Δεν γρφει με odin προχωρα!
Ρε παιδιά θα παρακαλέσω να μην παροτρύνετε με τόση βεβαιότητα τους άλλους σε διαδικασίες που έχουμε επισημάνει κινδύνους.Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει ότι αυτός νομίζει στη συσκευή του αλλά μην ακυρώνετε με τέτοια πόστ όλα αυτά που μάλλιασε η γλώσσα μας να τα λέμε απλά και μόνο γιατί θεωρούμε υποχρέωσή μας να ενημερώνουμε τους χρήστες.Για όνομα δηλαδή!!! Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ο κίνδυνος και το έχουμε γράψει αμέτρητες φορές και το δικό μου έτσι έγραψε και δεν είμαι ο μόνος.

 

Ρε παιδιά θα παρακαλέσω να μην παροτρύνετε με τόση βεβαιότητα τους άλλους σε διαδικασίες που έχουμε επισημάνει κινδύνους.Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει ότι αυτός νομίζει στη συσκευή του αλλά μην ακυρώνετε με τέτοια πόστ όλα αυτά που μάλλιασε η γλώσσα μας να τα λέμε απλά και μόνο γιατί θεωρούμε υποχρέωσή μας να ενημερώνουμε τους χρήστες.Για όνομα δηλαδή!!!

 

Να σου πω κατι? Τοσες συσκευες samsung εχουν περασει απο τα χερια μου και καμια δεν εγραψε. Να ημουν τοσο τυχερος? Αφου και στα service ετσι το περνανε λετε να γραφει ο knox? Μηπως περασες custom και για αυτο σου εγραψε?

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...