Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πρόβλημα από την Google και θα λυθεί με update στην εφαρμογή Google services... Μία λύση είναι κάθε φορά που θα φορτίζει πλήρως θα το κάνεις επανεκκίνηση...και το σύστημά android θα επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα του 2%..

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,ελπιζω να βγει γρήγορα η αναβάθμιση γιατί ξανά τα ίδιο βλέπω να γίνεται,πρώτο είναι πάλι στην κατανάλωση το σύστημα android.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,ελπιζω να βγει γρήγορα η αναβάθμιση γιατί ξανά τα ίδιο βλέπω να γίνεται,πρώτο είναι πάλι στην κατανάλωση το σύστημα android.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και το σύστημα το βιολί του..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μεγάλο πρόβλημα κάθε φορά με το update του Facebook. Κρατάει πολλή ώρα, σπάνια πετυχαίνει με την πρώτη, τις υπόλοιπες κρεμάει το κινητό, κολλάνε τα πάντα, crashάρουν βασικές υπηρεσίες google και μετά χρειάζεται επανεκκίνηση για να το στρώσω. Υπάρχει άλλος που να το έχει αντιμετωπίσει αυτό και να μου πει τρόπο λύσης; Moto G 2014 Android 6.0 και rooted.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι τωρα αν θελησω να κανω update το fb κανω απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση.Κανονικο update δε καταφερα να κανω ακομα.Το ιδιο κανω και στο messenger.

Αργει κ ετσι αλλα τουλαχιστον δε κολλαει το συμπαν και στο τελος γινεται η δουλεια.

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω κρατήσει μόνο το messenger,fb μπαίνω από uc.

Ή κατάσταση ήταν τραγική ένιωθα να διαλύει το κινητό...Έκαιγε , κολλούσε

 

Sent from my XT1068 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι θα υπάρχει αναβάθμιση μέσα στον Ιουλίου με κάποιο fix για το memory leak που γίνεται στο marshmallow ελπίζω να γίνει αυτό και ελπίζω να δουλεύει καλύτερα η συσκευή μετά από αυτό. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι το 1 gb ram είναι λίγο πια.

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλως ή κακως το κινητο πλεον δεν κανει για πολλα περαν των ακρως απαραιτητων λειτουργειων (τηλεφωνα, μηνυματα και ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ σερφαρισματος).
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα κάθε φορά με το update του Facebook. Κρατάει πολλή ώρα, σπάνια πετυχαίνει με την πρώτη, τις υπόλοιπες κρεμάει το κινητό, κολλάνε τα πάντα, crashάρουν βασικές υπηρεσίες google και μετά χρειάζεται επανεκκίνηση για να το στρώσω. Υπάρχει άλλος που να το έχει αντιμετωπίσει αυτό και να μου πει τρόπο λύσης; Moto G 2014 Android 6.0 και rooted.

 

Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το update του Facebook. Καποιες φορες εφαγε τετοιο κολλημα που νομιζα οτι brickαρε εντελως το κινητο.

 

Η λυση που βρηκα ειναι να κανω wipe cache partition και μετα να περναω το update.

Ειναι ψιλοσπαστικη και χρονοβορα διαδικασια, αλλα λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει απόφαση να του περάσω την αρχική 4.4. Μόνο τότε είδα πραγματικά γρήγορο κινητό. Από την 5.0.2 άνοιξε η μαύρη τρύπα. ή θα του βάλω την 4.4 ή την CM purity με τον halogen kernel για οικονομία μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πολλά προβλήματα με ανεπάρκεια μνήμης και αργή ανταπόκριση κάνοντας πολλά πειράματα τελικά κατάφερα να το διορθώσω σε ικανοποιητικό βαθμό.

πχ τώρα η αναβάθμιση fb γίνεται (καθυστερημένα, αλλά) χωρίς προβλήματα, μπορώ χρησιμοποιώ συνεχόμενα εναλλάξ viber, fb, fb messenger, κάμερα σχεδόν χωρίς lags, όλα ξαναανοίγουν αμέσως στην κατάσταση όπως την άφησα κατά την τελευταία χρήση και επανεκκίνηση εφαρμογών να είναι σπάνιο φαινόμενο :yahoo:

 

Λύση

Κράτησα μόνο εφαρμογές που χρειάζομαι.

 

Απενεργοποίησα τις παρακάτω εφαρμογές(που δεν χρειάζομαι):

com.android.email

com.android.exchange

com.android.facelock

com.android.noisefield

com.android.phasebeam

com.google.android.apps.books

com.google.android.apps.cloudprint

com.google.android.apps.magazines

com.google.android.apps.plus

com.google.android.music

com.google.android.play.games

com.google.android.talk

com.google.android.videos

com.motorola.motocit

 

Έκρυψα με εντολή pm hide (μέσω adb χρησιμοποιόντας pc, δεν λειτουργεί μέσω terminal emulator, επαναφορά αν χρειαστεί γίνεται με την εντολή pm unhide) τις εφαρμογές:

com.google.android.apps.inputmethod.hindi

com.google.android.inputmethod.korean

com.google.android.inputmethod.pinyin

com.motorola.ccc.devicemanagement

com.motorola.motocare

com.motorola.motocare.internal

com.motorola.ccc.ota

com.motorola.ccc.checkin

com.motorola.ccc.mainplm

com.motorola.ccc.notification

com.motorola.android.dm.service

com.lmi.motorola.rescuesecurity

com.motorola.motgeofencesvc

com.motorola.android.nativedropboxagent

com.motorola.context

com.motorola.contextual.smartrules2

com.motorola.genie

com.motorola.bodyguard

com.motorola.motosignature.app

com.motorola.onetimeinitializer

com.motorola.setup

com.motorola.wappushsi

(κάποιες μπορεί να απενεργοποιηθούν με κλασικό τρόπο)

 

Μοναδικό πρόβλημα που παρατήρησα η εφαρμογή συλλογή βγάζει σφάλματα 2 φορές μετά την επανεκκίνηση μετά όλα ΟΚ ... λειτουργεί χωρίς παράπονο (Όποιος βρει την λύση ας γράψει, γιατί δεν με ενοχλεί τόσο και βαρέθηκα το ψάξιμο).

 

Προσοχή δεν φέρω καμία ευθύνη για τυχών προβλήματα.

Καλό είναι να κάνετε backup, και να ξέρετε πως να επαναφέρετε το κινητό σας, αν χρειαστεί.

Edited by kiovlad
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για τη συγκεκριμένη συσκευή πλέον είναι μονόδρομος το ξεκλείδωμα για custom rom. Η CM 13 είναι άψογη και απογειώνει το κινητό. Κυκλοφορούν και 1-2 ακόμα που έχω δοκιμάσει που είναι πραγματικά πολύ καλές.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για τη συγκεκριμένη συσκευή πλέον είναι μονόδρομος το ξεκλείδωμα για custom rom. Η CM 13 είναι άψογη και απογειώνει το κινητό. Κυκλοφορούν και 1-2 ακόμα που έχω δοκιμάσει που είναι πραγματικά πολύ καλές.

 

Αυτό σκεφτικά αρχικά και γω, αλλά με αρκετά πειράματα βρήκα την λύση που έγραψα στο προηγούμενο post ... με original ROM, χωρίς ξεκλείδωμα και χωρίς να παραβιάζω την εγγύηση.

τώρα έχω >300MB RAM free, όλα πετάνε, παρόλο που έχω φορτωμένα στο κινητό το facebook και το fb messenger :up:

Edited by kiovlad
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτικά αρχικά και γω, αλλά με αρκετά πειράματα βρήκα την λύση που έγραψα στο προηγούμενο post ... με original ROM, χωρίς ξεκλείδωμα και χωρίς να παραβιάζω την εγγύηση.

τώρα έχω >300MB RAM free, όλα πετάνε, παρόλο που έχω φορτωμένα στο κινητό το facebook και το fb messenger :up:

 

Θενξ για τις οδηγίες, πιθανόν να το προσπαθήσω μέσα στον Ιούλιο με φίλο που σκαμπάζει από προγραμματισμό.

Αλλιώς θα πάμε για καστομιά.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια ,

η γυναικα μου εχει αυτο το τηλεφωνο αλλα δεν παει καλα τελευταια και ετσι θελω να τις κανω update ..

εχει μαμα εκδοση 6 τωρα ...

τι πρεπει να κανω για να γινει root ? τι εκδοση βαζω μετα ? τι προγραμματα θελω ? ποια ειναι τα βηματα ?

μπορει καποιος που να γβωριζει να μου πει ?

 

ευχαριστω πολυ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει απόφαση να του περάσω την αρχική 4.4. Μόνο τότε είδα πραγματικά γρήγορο κινητό. Από την 5.0.2 άνοιξε η μαύρη τρύπα. ή θα του βάλω την 4.4 ή την CM purity με τον halogen kernel για οικονομία μπαταρίας.

 

Έχω πάνω τη cm purity που βρίσκεται στο θέμα εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=416210

Ρουτ, ξεκλείδωμα bootloader, greenify πάντα φυσικά

 

Πάνω από 70 εφαρμογές, με ακόμα 2gb ελεύθερα στη συσκευή

Ραμ 250-300 mb ελεύθερα κάθε φορά που τσεκάρω

Δεν κολλάει τίποτα, όλα πάνε σαν την πρώτη μέρα που αγόρασα το τηλέφωνο.

Πραγματικά δεν μπορώ να ζητήσω τίποτα παραπάνω, σαν να κρατάω τηλ 600 ευρώ, όλα πάνε ρολόι, και κάνω τρελή χρηση σε παιχνιδια, fb κτλ.

Το μόνο κακό, που το οφείλω 100% σε δική μου τεράστια χρήση είναι η μπαταρία, φορτίζω 2 φορές την ημέρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα για όσους θέλουν το fb/messenger/twitter και έχουν προβλήματα με αυτές τις εφαρμογές ( Ξέρω οτι υπάρχει το fb lite, αλλά δεν μ αρέσει καθόλου).

 

Δοκιμάστε το Metal Pro. έχει και τα 3 πάνω, λειτουργεί άψογα, χωρίς καθόλου προβλήματα και πιάνει ελάχιστο χώρο στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Το metal δεν σου ανοίγει τα σχετικά άρθρα που βρίσκονται σε παράταξη κάτω από το βασικό άρθρο μιας σελίδας στις ενημερώσεις. Επίσης, το touch της εφαρμογής μου φαινόταν υπερευαίσθητο και μου άνοιγε σελίδες, ενώ εγώ απλώς σκρόλλαρα προς τα κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχοντας πολλά προβλήματα με ανεπάρκεια μνήμης και αργή ανταπόκριση κάνοντας πολλά πειράματα τελικά κατάφερα να το διορθώσω σε ικανοποιητικό βαθμό.

πχ τώρα η αναβάθμιση fb γίνεται (καθυστερημένα, αλλά) χωρίς προβλήματα, μπορώ χρησιμοποιώ συνεχόμενα εναλλάξ viber, fb, fb messenger, κάμερα σχεδόν χωρίς lags, όλα ξαναανοίγουν αμέσως στην κατάσταση όπως την άφησα κατά την τελευταία χρήση και επανεκκίνηση εφαρμογών να είναι σπάνιο φαινόμενο :yahoo:

 

Λύση

Κράτησα μόνο εφαρμογές που χρειάζομαι.

 

Απενεργοποίησα τις παρακάτω εφαρμογές(που δεν χρειάζομαι):

com.android.email

com.android.exchange

com.android.facelock

com.android.noisefield

com.android.phasebeam

com.google.android.apps.books

com.google.android.apps.cloudprint

com.google.android.apps.magazines

com.google.android.apps.plus

com.google.android.music

com.google.android.play.games

com.google.android.talk

com.google.android.videos

com.motorola.motocit

 

Έκρυψα με εντολή pm hide (μέσω adb χρησιμοποιόντας pc, δεν λειτουργεί μέσω terminal emulator, επαναφορά αν χρειαστεί γίνεται με την εντολή pm unhide) τις εφαρμογές:

com.google.android.apps.inputmethod.hindi

com.google.android.inputmethod.korean

com.google.android.inputmethod.pinyin

com.motorola.ccc.devicemanagement

com.motorola.motocare

com.motorola.motocare.internal

com.motorola.ccc.ota

com.motorola.ccc.checkin

com.motorola.ccc.mainplm

com.motorola.ccc.notification

com.motorola.android.dm.service

com.lmi.motorola.rescuesecurity

com.motorola.motgeofencesvc

com.motorola.android.nativedropboxagent

com.motorola.context

com.motorola.contextual.smartrules2

com.motorola.genie

com.motorola.bodyguard

com.motorola.motosignature.app

com.motorola.onetimeinitializer

com.motorola.setup

com.motorola.wappushsi

(κάποιες μπορεί να απενεργοποιηθούν με κλασικό τρόπο)

 

Μοναδικό πρόβλημα που παρατήρησα η εφαρμογή συλλογή βγάζει σφάλματα 2 φορές μετά την επανεκκίνηση μετά όλα ΟΚ ... λειτουργεί χωρίς παράπονο (Όποιος βρει την λύση ας γράψει, γιατί δεν με ενοχλεί τόσο και βαρέθηκα το ψάξιμο).

 

Προσοχή δεν φέρω καμία ευθύνη για τυχών προβλήματα.

Καλό είναι να κάνετε backup, και να ξέρετε πως να επαναφέρετε το κινητό σας, αν χρειαστεί.

1) Μπήκα στη λίστα εφαρμογών του android και δεν τις βρίσκω όλες αυτές τις εφαρμογές. Πώς στις βγάζει εσένα έτσι;

2) Πώς έκανες αυτό με το adb; Έβαλες το κινητό σε εντοπισμό σφαλμάτων usb, ξεκίνησες από υπολογιστή το minimal adb and fastboot, έκανες reboot στο κινητό σε fastboot και μετά από το terminal της εφαρμογής στα windows έδινες εντολή pm hide και το όνομα της εφαρμογής; Το ρωτάω επειδή μπερδεύτηκα με αυτό που είπες ότι δεν χρησιμοποίησες terminal emulator.

Link to comment
Share on other sites

Το metal δεν σου ανοίγει τα σχετικά άρθρα που βρίσκονται σε παράταξη κάτω από το βασικό άρθρο μιας σελίδας στις ενημερώσεις. Επίσης, το touch της εφαρμογής μου φαινόταν υπερευαίσθητο και μου άνοιγε σελίδες, ενώ εγώ απλώς σκρόλλαρα προς τα κάτω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1) Μπήκα στη λίστα εφαρμογών του android και δεν τις βρίσκω όλες αυτές τις εφαρμογές. Πώς στις βγάζει εσένα έτσι;

2) Πώς έκανες αυτό με το adb; Έβαλες το κινητό σε εντοπισμό σφαλμάτων usb, ξεκίνησες από υπολογιστή το minimal adb and fastboot, έκανες reboot στο κινητό σε fastboot και μετά από το terminal της εφαρμογής στα windows έδινες εντολή pm hide και το όνομα της εφαρμογής; Το ρωτάω επειδή μπερδεύτηκα με αυτό που είπες ότι δεν χρησιμοποίησες terminal emulator.

 

Το θέμα με τα σχετικά άρθρα δεν το γνωρίζω, μιας και σπάνια να ασχοληθώ με αυτά. Το touch όμως δεν νομιζω να ισχύει, χρησιμοποιω την εφαρμογη μηνες και δεν μ έχει τύχει ποτέ. Ίσως να ηταν παλιό πρόβλημα και να διορθώθηκε, μιας και ο τυπάς που έκανε την εφαρμογή την αναβαθμίζει συχνά

Link to comment
Share on other sites

γεια , ξεκελειδωσα τον boot loader και εβαλα ενα προγραμα το Kingroot gia root.

Εχει το κινητο την 6.0 εκδοση

κερνελ¨3.4.42-γεφ77327

μνήμη 216 μβ απο 891

χώρος στην εσωτερική σε χρήση 1.59 απο 5.51GB

... τι ειναι καλυτερα να κανω ? να κατεβχ στην 5.χ ? και εαν ναι σε κατεβαζω και απο που ?

 

gapps απο εδω ? http://forum.xda-developer...ition-t2943330

ρομ απο εδω ? http://forum.xda-developer...26-04-t3093155

 

για πειτε βρε παιδια

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδία αυτό που είδα με τα ματια μου σημερα δεν το εχω ξαναδει πουθενα. Εχω την turbo rom http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/development/rom-turbo-rom-layers-t3364164

Με περασμένο FB και messenger δεν πηγαινε με τιποτα το κινητο. Βαζω ενα antutu test και βγαζει 13777. Σβήνω FB και Messenger και χωρις restart ξαναχτυπαω ενα antutu και βλεπω 18937. Τρελάθηκα! Μίλαμε για μεγάλη απατεωνιά, ενα μεγαθηριο σαν το facebook να μη βγαζει μια σωστη εφαρμογη , αλλα να σε αναγκαζει να αγοραζεις κινητα καθε λιγο και λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα μετά απο 1μιση μήνα απουσίας καθώς δεν χρησιμοποιούσα το κινητό, έχω να πω ότι με Cyanogen Mod 13 το κινητό πραγματικα πετάει. Βέβαια μιας και το 1 GB ram πλεον είναι πολύ λίγο, δεν χρησιμοποιώ chrome, αντ αυτό χρησιμοποιώ τον browser της Cyanogen που είναι βασισμένος στον chromium (όπως και ο chrome άλλωστε). Και όπως αναφέρθηκε και πιο πανω δοκιμασα και εγώ το metal pro και μέσα σε 5' με έπεισε να βγάλω το Facebook. Το κινητό πραγματικα είναι πολύ γρήγορο τουλαχιστον για τα δικά μου δεδομένα, αλλά και γαι τα χρόνια του.

 

Sent from my Moto G 2014 using Tapatalk

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ένα απλό restart έστρωσε το ηχείο, παράξενο.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Μολις σταματησε να λειτουργει και το δικο μου ενω ημουν σε κληση, δεν εστρωσε με restart, θα του κανω μια επαναφορα αν και με βλεπω για service εμενα.. :(

 

edit: Πηγε στο service τελικα, 3 μηνες πριν συμπληρωσει 2 χρονια..

Edited by yanniliki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα μετά απο 1μιση μήνα απουσίας καθώς δεν χρησιμοποιούσα το κινητό, έχω να πω ότι με Cyanogen Mod 13 το κινητό πραγματικα πετάει. Βέβαια μιας και το 1 GB ram πλεον είναι πολύ λίγο, δεν χρησιμοποιώ chrome, αντ αυτό χρησιμοποιώ τον browser της Cyanogen που είναι βασισμένος στον chromium (όπως και ο chrome άλλωστε). Και όπως αναφέρθηκε και πιο πανω δοκιμασα και εγώ το metal pro και μέσα σε 5' με έπεισε να βγάλω το Facebook. Το κινητό πραγματικα είναι πολύ γρήγορο τουλαχιστον για τα δικά μου δεδομένα, αλλά και γαι τα χρόνια του.

 

Sent from my Moto G 2014 using Tapatalk

 

 

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι, Έχεις σταθερή έκδοση ή nightlies? Υπάρχει σταθερή έκδοση για marshmallow? Αν ναι μπορείς να μου δώσεις το λινκ από όπου την κατέβασες;

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Σταθερή έκδοση για Marsmallow δεν έχει βγει ακόμη. Από εδώ κατέβασα https://download.cyanogenmod.org/?device=titan και γενικά κάμω σχετικά συχνά τα updates ανά δύο τρεις εκδόσεις.

 

Sent from my Moto G 2014 using Tapatalk

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...