Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ νομίζω πως αφού γράφει status code 2 έχει κλειδωμένο bootloader. 0 είναι όταν είναι κλειδωμένο αρχικά, 3 όταν ξεκλειδώσει και αν κλειδώσει ξανά γίνεται 2 αντί για 0. Αν δεν κάνω λάθος, με κλειδωμένο δεν δουλεύουν οι εντολές fastboot flash/boot.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ νομίζω πως αφού γράφει status code 2 έχει κλειδωμένο bootloader. 0 είναι όταν είναι κλειδωμένο αρχικά, 3 όταν ξεκλειδώσει και αν κλειδώσει ξανά γίνεται 2 αντί για 0. Αν δεν κάνω λάθος, με κλειδωμένο δεν δουλεύουν οι εντολές fastboot flash/boot.

 

Sent from my XT1562

 

 

 

Εχει δίκιο ο Mark πρέπει να ξεκλειδώσεις πάλι φιλε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο Mark πρέπει να ξεκλειδώσεις πάλι φιλε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δυστυχώς η Motorola δεν δίνει για δεύτερη φορά κωδικό ξεκλειδώματος.

Το fastboot oem get_unlock_data δίνει:

 

3A95920655779554#00000000000000

00000000585431303638000000#9E4C

A9DD04B4BC510FA5CD4867CD141DC61

2C508#966383040F000000000000000

0000000

 

Γιατί όμως εμφανίζεται η προειδοποίηση σχετικά με τον ξεκλείδωτο bootloader σε κάθε επανεκκίνηση του κινητού;

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χρειάζεται κωδικό αλλά αν ναι, γιατί να μην κάνει ο ίδιος; Λογικά αυτή την ακολουθία χαρακτήρων πρέπει να είχες δώσει όταν το ξεκλείδωσες πρώτη φορά και θα σου ήρθε με e-mail o κωδικός.

 

Η προειδοποίηση που βλέπεις στην αρχή, προέρχεται από το αρχείο logo.bin που σου βγάζει το λογότυπο της Motorola στην αρχή. Στην πραγματικότητα έχει 2 εικόνες, την κανονική και αυτήν με την προειδοποίηση για ξεκλείδωτο bootloader. Υποθέτω πως όταν έχει lock status 0 δείχνει κανονικά το σήμα της Motorola, ενώ όταν έχει οτιδήποτε άλλο βγάζει το κείμενο. Η λύση σε αυτό είναι να φλασάρεις κάποιο τροποποιημένο logo.bin αρχείο για τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χρειάζεται κωδικό αλλά αν ναι, γιατί να μην κάνει ο ίδιος; Λογικά αυτή την ακολουθία χαρακτήρων πρέπει να είχες δώσει όταν το ξεκλείδωσες πρώτη φορά και θα σου ήρθε με e-mail o κωδικός.

 

Η προειδοποίηση που βλέπεις στην αρχή, προέρχεται από το αρχείο logo.bin που σου βγάζει το λογότυπο της Motorola στην αρχή. Στην πραγματικότητα έχει 2 εικόνες, την κανονική και αυτήν με την προειδοποίηση για ξεκλείδωτο bootloader. Υποθέτω πως όταν έχει lock status 0 δείχνει κανονικά το σήμα της Motorola, ενώ όταν έχει οτιδήποτε άλλο βγάζει το κείμενο. Η λύση σε αυτό είναι να φλασάρεις κάποιο τροποποιημένο logo.bin αρχείο για τη συσκευή σου.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πια το e-mail με τον κωδικό ξεκλειδώματος, επομένως το κινητό δεν μπορεί να ξαναγίνει root. Όσο για την προειδοποίηση δεν είναι κάτι το ενοχλητικό από τη στιγμή που σπανίως κάνει κανείς επανεκκινήσεις.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να πάρεις για 2η φορά τον κωδικό;

Στο δικό μου τηλέφωνο, το οποίο το έχω ξεκλείδωτο, σε bootloader mode έδωσα fastboot oem get_unlock_data , μου έβγαλε την ακολουθία των χαρακτήρων, τα έφτιαξα στη σειρά και τα έκανα paste εδώ και μόλις μου ήρθε ξανά e-mail με τον κωδικό για το ξεκλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να πάρεις για 2η φορά τον κωδικό;

Στο δικό μου τηλέφωνο, το οποίο το έχω ξεκλείδωτο, σε bootloader mode έδωσα fastboot oem get_unlock_data , μου έβγαλε την ακολουθία των χαρακτήρων, τα έφτιαξα στη σειρά και τα έκανα paste εδώ και μόλις μου ήρθε ξανά e-mail με τον κωδικό για το ξεκλείδωμα.

 

Έχεις δίκιο, δεν είχα βάλει στη σειρά την ακολουθία και ίσως γι αυτό δεν μου έδινε κωδικό ξεκλειδώματος.

Το ξεκλείδωσα αλλά με την επανεκκίνηση δεν ξεκινά το λειτουργικό. Έχει μείνει για περισσότερο από 15 λεπτά στο Logo της Motorola. Μάλλον πρέπει να επανεγκαταστήσω το λειτουργικό. Ελπίζω να μην έγινε κάτι άλλο γιατί στο cmd έγραψε {bootloader} partition not found και κατόπιν {bootloader} succesfully unlocked.

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Edit

Τελικά όλα μια χαρά!

Διέκοψα τη διαδικασία και με την επανεκκίνηση έγινε επανεγκατάσταση του λειτουργικού, μπήκαν TWRP & root κανονικά στη δεύτερη επανεκκίνηση και όλα ΟΚ.

Edited by nikomas50
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Αν θέλεις κατέβσασε και φλάσαρε αυτό το logo.bin για να σου φύγει και το μήνυμα στην εκκίνηση : https://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/fix-remove-unlocked-bootloader-warning-t2875385

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Αν θέλεις κατέβσασε και φλάσαρε αυτό το logo.bin για να σου φύγει και το μήνυμα στην εκκίνηση : https://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/fix-remove-unlocked-bootloader-warning-t2875385

 

Ευχαριστώ, το είχα βρει τυχαία και το έχω ήδη εφαρμόσει.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα.εω το κινητό εδώ και 2μιση χρόνια. Είναι απλά άψογο. Έχει εδώ και ένα μήνα ένα θέμα με την οθόνη και δεν ξέρω πως μπορώ να το λύσω. Ξαφνικά η οθόνη μαυρίζει, αν γυρίσει κάθετα ή αν βάλεις κάτι σε μια του πλευρα, ειδικά εκεί που είναι η μπροστινή κάμερα. Αν το γυρίσω σ κάποια γωνία τότε επανέρχεται. Δεν έχω αλλάξει έκδοση λειτουργικού πέραν αυτής που έρχεται OTA. Αυτη την στιγμή έχω 6.0.1. έχω κάνει 3 φορές hard reset αυτό το μηνα μήπως και λυθεί, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αν έχει κανείς καμιά ιδεα, ας την ρίξει μπας και σωθω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είδα ότι αυτό είναι από το proximity sensor και ψάχνω τρόπο να το διορθώσω χωρίς επιπλέον software μιας και έχουν πολλά κενά. Γνωρίζει κάνεις πως διορθώνουμε το proximity sensor στο moto g 2014?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά o proximity sensor μπορεί να έχει τη συμπεριφορά που λες κατά τη διάρκεια της κλήσης, κάτι που είναι πιο εμφανές όταν το βάλεις σε λειτουργία ανοιχτής ακρόασης. Στο κάνει συνέχεια;

 

 

Να ρωτήσω. Για επίσημο λογισμικό, αυτό της έκδοσης 6.0 με αριθμό build MPB24.65.34-3 με επίπεδο ενημέρωσης κώδικα ασφαλείας 1 Αυγούστου 2016, είναι το τελευταίο που έχει βγει για το τηλέφωνο;

Επίσης με αυτό στο περίπου πόσες ώρες sot βλέπετε;

Ευχαριστώ

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα, Φορτίζω, όλα πάνε καλά μέχρι που κάποια στιγμή, ενώ δείχνει ένα αρκετό ποσοστό μπαταρίας,ξαφνικά την άλλη στιγμή δείχνει 1% και κλείνει μόνο του.

Πάω μετά από μισή ώρα να το φορτίσω και με το που το ανοίγω μου δείχνει 28%

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία μάλλον.

Πόσο καιρό το έχεις;

 

Από το 2014, αν το πάω σε τεχνικό θα καταλάβει αν είναι μπαταρία? Γιατι το έχω για δεύτερο τηλέφωνο και δεν θέλω να πληρώσω άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν η μπαταρία αρχίζει και χαλάει κάπως έτσι κάνει.

Ένα άλλο τηλέφωνο που είχα ξεκίνησε κάπως έτσι, και σταδιακά σε λίγους μήνες έφτασε στο σημείο να μην ανοίγει αν δεν ήταν συνδεδεμένος φορτιστής. Του άλλαξα τη μπαταρία και όλα καλά.

 

Επειδή πήρα κι εγώ ένα ίδιο moto g μεταχειρισμένο, πιστεύω πως η μπαταρία του έχει αρχίσει να φθίνει κάπως. Δεν θα έλεγα πως είναι στα τελευταία της, μιας και βγάζω 4+ ώρες οθόνη μέχρι να φτάσει στο 10%. Αλλά μια φορά που έτυχε να είναι στο 9%, το έσβησα μόνος μου και μετά δεν άνοιγε καν. Το έβαλα στο φορτιστή και έδειχνε 0%. Μετά φόρτιζε κανονικά βέβαια και άνοιξε.

 

Σε γενικές γραμμές επειδή είναι μια χαρά τηλεφωνάκι, και το γουστάρω πολύ για 2ο, λέω να του αλλάξω μπαταρία. Δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να πάει σε τεχνικό(για μένα). Ήδη το άνοιξα μια φορά να δω ακριβώς το μοντέλο της μπαταρίας, και τη βρίσκω εδώ πέρα ~15€. Από έξω θα μου βγει 12-13€ οπότε δεν αξίζει τον κόπο. Και θα την αλλάξω μόνος μου. Δεν είναι πολύ δύσκολο τελικά. Υπάρχουν βιντεάκια που δείχνουν πως αποσυναρμολογείται. Μόλις το ανοίξεις απλά αποσυνδέεις 2 βυσματάκια από την μικρή πλακέτα που παίρνει τις 2 κάρτες sim και την sd, και στη συνέχεια αφού την αφαιρέσεις έχεις πρόσβαση στη μπαταρία. Η δε μπαταρία που φοράει τώρα είναι κατασκευασμένη από τη Sony. Καλά δεν περιμένω να βρω ίδια, μιας και από ότι φαίνεται υπάρχει από διάφορα εργοστάσια. Όπως ήταν αναμενόμενο βέβαια, είναι ακριβώς η ίδια(σαν μέγεθος/βύσμα σύνδεσης κλπ όσο και κωδικός) με αυτήν του πρώτου Moto G.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας εχω το κινητο και το βραδυ το εβαλα να φορτισει και οταν το ανοιξα εχει κολισει στο λογοτιπο τις εταιριας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Μου εδωσαν προσφατα το κινητο αυτο-την dual sim εκδοση- και θα ηθελα να το κανω root.Αυτη τη στιγμη τρεχει android 6.0, χωρις ξεκλειδωτο bootloader, γενικα χωρις ναναι πειραγμενο.Εχετε κανει root? με ποιον τροπο? Υπαρχουν μηπως καπου οδηγιες-στα ελληνικα κατα προτιμηση- για το πως να κανουμε root?

Δεν με απασχολουν ιδιαιτερα οι custom roms (εκτος και αν προσφερουν την τρελη αυτονομια), αλλα πιο πολυ το adaway, lucky patcher ,xposed. Ιδικα για το xposed, ξερετε αν λειτουργει σωστα σε marshmellow?

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει στο κινητό αυτό root + xposed στην τελευταία έκδοση marshmallow που είχε και όλα δούλευαν ρολόι. Δοκίμασε adaway, greenify, amplify, youtube adaway. Είναι ο μόνος τρόπος για να παίζει το κινητό αξιοπρεπώς στην σημερινή εποχή. Οδηγοί όμως υπάρχουν στο xda-developers που είναι μεν στα αγγλικά, αλλά είναι άκρως αναλυτικοί. Εγώ αυτούς ακολουθούσα και όλα γίνονταν πάντα σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μου εδωσαν προσφατα το κινητο αυτο-την dual sim εκδοση- και θα ηθελα να το κανω root.Αυτη τη στιγμη τρεχει android 6.0, χωρις ξεκλειδωτο bootloader, γενικα χωρις ναναι πειραγμενο.Εχετε κανει root? με ποιον τροπο? Υπαρχουν μηπως καπου οδηγιες-στα ελληνικα κατα προτιμηση- για το πως να κανουμε root?

Δεν με απασχολουν ιδιαιτερα οι custom roms (εκτος και αν προσφερουν την τρελη αυτονομια), αλλα πιο πολυ το adaway, lucky patcher ,xposed. Ιδικα για το xposed, ξερετε αν λειτουργει σωστα σε marshmellow?

Ευχαριστω :)

Υπάρχει και νήμα στο φόρουμ πολύ περιεκτικό εγώ από εκεί το έκανα. Θα σου στείλω το λινκ μόλις το βρω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ξαφνικά εκεί που πήγε να κάνει επανεκκίνηση μόνο του το motorola moto g 2 gen, γιατί κολλούσε ενώ χρησιμοποιούσα το ίντερνετ και την εφαρμογή Freeadblocker για browser, κόλλησε και δεν είναι ούτε ανοιχτό ούτε σβηστό...η οθόνη έχει μια μπλέ σκούρα απόχρωση περίπου ως κλειστό...τι κάνω; Περιμένω να αποφορτιστεί η μπαταρία του ώστε να το επανεκκινήσω; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα στην παρεα.εχω στα χερια μου ενα moto g δευερης γενιας ενος φιλου μου.το προβλημα ειναι οτι εκει που πηγε να το ανοιξει εχει μεινει σε fastboot και δεν ανοιγει.υπαρχει καποιος οδηγος του τι πρεπει να κανω για να περασψ εργοστασιακη ρομ η οτι αλλο μπορει να γινει?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιπτωση που ασχολειται κανεις ακομη με αυτο το κινητο.

Λοιπον, βαλτε Mokee ,ειναι η καλυτερη custom rom που εχω βαλει ως τωρα, καμια σχεση με την cyanogen. Ειναι 7,1,2 και τρεχει παρα πολυ καλα, την stock την παταει κατω.Λειτουγουν τα παντα και εχει και μπολικη free ram, 360+ οταν δεν τρεχει καμια εφαρμογη στο παρασκηνειο.Συν οτι σχεδον καθε μερα υπαρχει και απο ενα νεο update

https://download.mokeedev.com/?device=titan

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που ασχολειται κανεις ακομη με αυτο το κινητο.

Λοιπον, βαλτε Mokee ,ειναι η καλυτερη custom rom που εχω βαλει ως τωρα, καμια σχεση με την cyanogen. Ειναι 7,1,2 και τρεχει παρα πολυ καλα, την stock την παταει κατω.Λειτουγουν τα παντα και εχει και μπολικη free ram, 360+ οταν δεν τρεχει καμια εφαρμογη στο παρασκηνειο.Συν οτι σχεδον καθε μερα υπαρχει και απο ενα νεο update

https://download.mokeedev.com/?device=titan

Πόσο καιρό το έχεις περασμένο στο κινητό? Από μπαταρία πως πας (ειδικά αν το έχεις κανά 2χρονο...)?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...