Jump to content

myphone POLL: iPhone 6, Αυτό που περιμένω, αυτό, αυτό;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;  

919 members have voted

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από τις συσκευές που παρουσιάστηκαν από την Apple;

    • Ναι, είμαι ευχαριστημένος με όλες τις συσκευές
      82
    • Είμαι ευχαριστημένος με κάποια/κάποιες από αυτές
      217
    • Όχι, δεν είμαι ευχαριστημένος με καμία από αυτές
      453
    • Δεν με ενδιαφέρει/Δεν απαντώ
      167


Recommended Posts

πολλά θα μπορούσε να κάνει, αλλά ξαναλέω γιατί να δώσει παραπάνω σε κάποιον που στην ουσία δεν το χρειάζεται.. σπαταλώντας χρήματα; γιατί σπατάλη θα είναι :)

Όλοι τα χρειάζονται αλλά δεν μπορούν να δώσουν τα παραπάνω χρήματα για περισσότερα gb.

 

Τέλος πάντων. Και για να τελειώνουμε με το θέμα, υπάρχουν δύο ειδών haters.

Αυτοί που θέλουν το iPhone πλήρες και τους την σπάει κάθε για η Apple.

Και αυτοί δεν δοκίμασαν ποτέ.

 

Ζητούσαμε 3 χρόνια μεγαλύτερη οθόνη για άνεση, για μεγαλύτερη μπαταρία και τελικά όταν το αποφασίζει δεν ολοκληρώνει την συσκευή ώστε να είναι πλήρης.

 

Αυτό είναι που δεν μπορούν να δεχτούν πολλοί από εμάς που γκρινιάζουμε.

 

Δύο είναι οι λόγοι που το κάνει αυτό.

Ο ένας για να κρατήσει το κόστος και ο άλλος για να αναγκάσει όσους το αγοράσουν να πάνε σε αλλαγή στον ένα χρόνο οι απαιτητικοί και στα δύο οι πολλοί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για μένα η σημαντική χρονιά για την apple θα είναι η επόμενη....και στο τι θα παρουσιάσει σαν αλλαγές/αναβαθμίσεις...

φέτος η αύξηση των ιντσών είναι από μόνη της ικανή να συνεχίσει την επιτυχία στις πωλήσεις και να συνεχίσουν οι χρήστες ios και στην αγορά του 6αριού, καλύπτοντας τυχόν αντιρρήσεις που μπορεί να έχει κάποιος είτε από το σχέδιο είτε από χαρακτηριστικά κτλ...

εμένα μου αρέσει το σχέδιο σε γενικές γραμμές..οχι περισσότερο από το 5αρι μιας και προτιμώ γωνίες και λιγότερο στρογγυλεμένα πλαίσια, αλλά και αυτό το βρίσκω αρκετά ωραίο.

 

το ζήτημα θα είναι με την έλευση των s όπου ο παράγοντας οθόνη δεν θα έχει την ίδια δυναμική για μια νέα αγορά συσκευής...ενδεχομένως το σπρώξιμο την εποχή εκείνη να είναι η ram(αν τελικά δεν έχει αυξηθεί τώρα) μαζί με τις καθιερωμένες αλλαγές στο software...

δε θα μου φανεί παράξενο πάντως να σπάσει του χρόνου η πολιτική 2ετιας που εφαρμόζει τόσα χρόνια και να δούμε κάποιες αλλαγές σε μερικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

iphone 6 plus ,το μόνο ενδιαφέρον απο όλο το νέο group που λάνσαρε η Apple...κρατάω τις επιφυλάξεις μου για το iwatch.Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι το κάτι παραπάνω απο όλα τα υπόλοιπα.Απο κατασκευή το θεωρώ στάνταρ να δούμε και τι ακριβώς θα κάνει.....

Απο κει και πέρα δεν ασχολούμε καν με το 4.7'', κατ εμε παντελώς αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 6: μπορούσε και καλύτερα

iPhone 6 Plus: εντάξει καλο..θα το έπαιρνα πχ άμα είχα την οικονομική ευχέρεια(και το 6 θα έπαιρνα αλλα προτιμώ το plus)

iWatch:Ότι νάναϊ...Το βρίσκω τελείως άχρηστο...ούτε καν κινητό δεν είναι για να πεις ότι το έχεις για να μην παίρνεις το Smartphone μαζί σου.Και τα αλλα features τα έχει και το κινητό υποτίθεται...

Παρεπιπτόντως είμαι huge iPhone(μονο) fan και πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα κινητά για gaming (μέχρι τώρα τουλάχιστον) και γενικότερα για όλα τα πράγματα (ειδικά με jailbreak γίνετε πολύ καλο) απλά δεν ήταν τόσο γουάου το Event...Ποιος ξέρει μπορεί μετά από τόσα χρονια παρουσιάσεων να συνήθισα...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μόνο haters/lovers. Υπάρχουν και άνθρωποι (πχ εγώ) που απλά δεν ενδιαφέρονται παρά ακαδημαϊκά μόνο για το iphone. Για παράδειγμα εγώ τις 5s (όπως και τη 5, όπως και τη 4s κ.ο.κ) τις έβρισκα μια χαρά -αν και υπερτιμολογημένες γι αυτά που προσφέρουν- συσκευές.

 

Ποτέ δεν έχω δώσει πάνω από 450 ευρώ για κινητό και ούτε σκοπεύω να το κάνω. Πείτε με περίεργο αλλά γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί ένα κινητό να είναι πιο ακριβό από ένα καλό πλυντήριο. Από την άλλη ωστόσο δεν θα κράξω αυτόν που πληρώνει 900 ευρώ για κινητό και ούτε με ενδιαφέρει τι χρήση θα του κάνει. Κουμάντο ο καθένας κάνει στα δικά του λεφτά και τις δικές του ανάγκες.

 

Όντας χρήστης σε Android εδώ και δύο χρόνια και έχοντας βολευτεί πάρα πολύ με δαύτο δεν βρίσκω κάποιο καλό λόγο να φύγω από εδώ ούτε προς Iphone αλλά ούτε και προς windows, τα οποία τον τελευταίο χρόνο έχουν βγάλει *ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ* αξιόλογες συσκευές.

 

Έτσι είμαι σε θέση να καταλάβω κάποιον που έχει βολευτεί με το οικοσύστημα της Apple (ή της Microsoft) και δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη να μπει σε νέες περιπέτειες εφόσον δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Εφόσον λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι και σύμφωνα με τις δικές τους ανάγκες και ικανότητες μπορούν να δικαιολογήσουν το κόστος μετάβασης στο επόμενο Iphone με γεια τους με χαρά τους και μαγκιά τους.

 

Στο διά ταύτα: Και οι τρεις συσκευές που παρουσιάστηκαν με άφησαν παγερά αδιάφορο, σε αντίθεση με τις προηγούμενες φορές που έλεγα "οκ, δεν ενδιαφέρομαι ωστόσο να μια καλή και όμορφη συσκευή η οποία *είναι* αναβάθμιση από την προηγούμενη"

 

Θα μου πεις δεν είναι το μέγεθος αναβάθμιση και μάλιστα ουσιαστική;

 

Ναι, είναι ωστόσο αυτή από μόνη της -όσο και ουσιαστική αν είναι- με τα δικά μου κριτήρια δεν αρκεί. Επίσης θεωρώ ότι αυτή η αναβάθμιση του μεγέθους δεν έγινε σωστά. Βάλτε δίπλα το Iphone 6 (4.7") με ένα G3 (5.5"). Είναι σχεδόν ίδια στο μέγεθος με το G3 να είναι με σχεδόν μια ίντσα μεγαλύτερη οθόνη. Αφού μπόρεσε η LG και το έκανε θα μπορούσε να το κάνει και η Apple αν δεν ένιωθε τόσο επαναπαυμένη και τόσο σίγουρη ότι και χαζομάρα να κάνει δεν θα τιμωρηθεί.

 

Αυτό είναι το μεγάλο λάθος των Apple lovers, συγχωρούν και όσο συγχωρούν τόσο η μαμά Apple δεν θα δίνει δεκάρα.

 

Ωστόσο αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα και για το λόγο αυτό συνεχίζω να υποστηρίζω πως το καλύτερο τηλέφωνο είναι αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του ιδιοκτήτη του, όποιες και αν είναι αυτές, ακόμα και αν εγώ δεν μπορώ καν να τις δω σαν ανάγκες.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το νεο (νεα) iphone δεν ηταν ακριβως αυτο που περιμενα.

Ολοι θελαμε και ξεραμε οτι θα μεγαλωσει την οθονη. Τη μεγαλωσε, αλλα δεν το εκανε σωστα γιατι αφησε τα ιδια τεραστια bezels.

Ολοι θελαμε καλυτερη αυτονομια αλλα εκεινη προτιμησε να κανει ακομα πιο λεπτο το iPhone, λες και το 5αρι ηταν ηδη παχυ, θυσιαζοντας ετσι μια μεγαλυτερη μπαταρια και εχοντας ταυτοχρονα μια καμερα να προεξεχει πισω, το οποιο προσωπικα δε με ενοχλησε. Μου αρεσουν τα στρογγυλεμενα πλαϊνα, αλλα αυτες οι γραμμες πισω, ειδικα στο ασπρο ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ για μια εταιρια με παραδοση στο σχεδιο οπως η Apple. Οπότε μετρια πραγματα και στο σχεδιο.

 

Στα του hardware, αν και καθε αλλαγη γενιας iPhone αυξανε τη RAM, τωρα πηγε και μου εβαλε παλι ( ; ) 1 GB, το οποιο θα κανει το κινητο μη futureproof. Στην καμερα ηθελα να βαλει το OIS και στο μικρο μοντελο αλλα δεν το εκανε. Επισης ηθελα FHD οθονη αλλα ουτε αυτο. Στο μεγαλο μοντελο, αν εξαιρεσει κανεις την fhd οθονη, το OIS και τα 2 ( ; ) GB RAM, τα εκανε θαλασσα. Τεραστια bezels, απουσια γραφιδας και software που να την εκμεταλλευεται το κανουν μια μεγαλη αχρηστη ρακετα. Τo Νote ειναι και μικροτερο και κανει παπαδες.

 

Λογικα στο 6S θα εχουμε ουσιαστικες αναβαθμισεις, περαν της οθονης γιατι ουσιαστικα η Apple στην 6η εκδοση του κινητου της, ασχοληθηκε ΜΟΝΟ με την αυξηση της οθονης.

 

Τα υπολοιπα οταν το δουμε/πιασουμε απο κοντα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υποψία ειρωνίας, μπορεί κάποιος από τους apple (ή μη) lovers, που (εκτός της κάμερας) το απλό 6άρι υπερτερεί του ΗΤC ΟΝΕ Μ7 του 04/2013?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υποψία ειρωνίας, μπορεί κάποιος από τους apple (ή μη) lovers, που (εκτός της κάμερας) το απλό 6άρι υπερτερεί του ΗΤC ΟΝΕ Μ7 του 04/2013?

 

 

Πουθενά. Γι αυτό και θα πατωσει σε πωλήσεις. Ο κόσμος θα στραφεί στο ONE. Χωρίς υποψία ειρωνείας κι εγώ.

:)
Link to comment
Share on other sites

Σιγά που θα πατωσει. Λες και τα φανμποϊς θα δούνε άλλες συσκευές. Στα τυφλά θα πάνε στα Apple Stores, και εκει μέσα δεν έχει ούτε One ούτε Note 4 ούτε τίποτα... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σιγά που θα πατωσει. Λες και τα φανμποϊς θα δούνε άλλες συσκευές. Στα τυφλά θα πάνε στα Apple Stores, και εκει μέσα δεν έχει ούτε One ούτε Note 4 ούτε τίποτα... ;)

 

Οι apple lovers είναι ταγμένοι στο iOS και ως εκεί είναι λογικό. Ο αδελφός μου για παράδειγμα δεν μπορεί να φανταστεί κινητό που να μην έχει iOS (Προσπαθώ να τον αποτρέψω αλλά μάλλον θέλει τη μεγαλύτερη οθόνη). Αλλά για τους υπόλοιπους (εκτός τους ήδη Apple owners) που απλά θέλουν κινητό όμορφο & απροβλημάτιστο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δώσουν τόσα χρήματα....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η apple είναι ο ορισμός του "πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες" ! Λες και έχει κάνει μάγια στον κόσμο

και τα αγοράζουν σαν υπνωτισμένοι! Τα specs ΚΑΙ του iphone 6 είναι κατώτερα από πολλές συσκευές εκεί έξω!

Δεν βρίσκω το λόγο, κάποιος που διαθέτει τα χρήματα, να μην αγοράσει π.χ lg g3! Ανώτερο σε όλα!

Και θα του μείνουν και ρέστα!

Από μενα πάντως αυτή η απατεωνοεταιρία δεν πρόκειται να δει ούτε ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η apple είναι ο ορισμός του "πουλάω φύκια για μεταξωτές κορδέλες" ! Λες και έχει κάνει μάγια στον κόσμο

και τα αγοράζουν σαν υπνωτισμένοι! Τα specs ΚΑΙ του iphone 6 είναι κατώτερα από πολλές συσκευές εκεί έξω!

Δεν βρίσκω το λόγο, κάποιος που διαθέτει τα χρήματα, να μην αγοράσει π.χ lg g3! Ανώτερο σε όλα!

Και θα του μείνουν και ρέστα!

Από μενα πάντως αυτή η απατεωνοεταιρία δεν πρόκειται να δει ούτε ευρώ!

 

Ειναι γιατι καποιοι λατρευουν το ios,εχουν βολευτει με αυτα και τους αρεσει.

Οταν τα iphone μπορουν να παιξουν και το βαρυτερο παιχνιδι αριστα,κι οταν μπορουν αλαγκαριστα να δουλεψουν,γιατι να στεκεσαι στα specs;

Παντως περα απο τα παραπανω εχει μεινει πισω και στο θεμα οθονη.Την ωρα που αλλοι βγαζουν QHD οθονες εκεινη εβαλε FHD στο phablet της.Με πενακι και QHD οθονη το Note 4 μαλλον θα παιζει μονο του και φετος..

Το μικρο με το 1gb ram δεν θα ειναι κινητο 3ετιας οπως σκεφτοταν ο Jobs,αλλα με τα νεα δεδομενα(οτι φαμε) της Apple παμε για φετος και βλεπουμε..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να συμμαζέψουν λίγο τα bezels. Edited by ploumouris
[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υποψία ειρωνίας, μπορεί κάποιος από τους apple (ή μη) lovers, που (εκτός της κάμερας) το απλό 6άρι υπερτερεί του ΗΤC ΟΝΕ Μ7 του 04/2013?

 

  1. Στο λειτουργικό
  2. Στην εμφάνιση
  3. Στην κάμερα

Link to comment
Share on other sites

  1. Στο λειτουργικό
  2. Στην εμφάνιση
  3. Στην κάμερα

 

Για το λειτουργικό το ανέφερα, όπως βολευτεί ο καθένας αλλά έχοντας προσωπικά δει και τα δύο (το iphone για κανά 4ωρο χρήσης) δεν μπορώ να δω που υπερέχει (τουλάχιστον του sense 5.5-6 του ΟΝΕ). Όλα είναι υποκειμενικά βέβαια, αλλά στο θέμα της εμφάνισης ακόμα και αρκετά fanboys θα έλεγαν ότι το Μ7 είναι κλικσ πιο πάνω. Στην κάμερα το είπα πάω πάσο, αν και με καλύπτει για τα πορτραίτα των παιδιών μου σε εκτύπωση 10Χ15...

Ακόμη και έτσι, αν παραδεχτούμε ότι και στα 3 υπερέχει, για κάποιον που τώρα πάει να ανανεώσει το κινητό του από android ή και πιο πίσω αγοράζει κάτι τουλάχιστον ισάξιο overall με τα μισά λεφτά.....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό είναι επίσης υποκειμενικό. Το Android έχει πλεονεκτήματα σε σχέση με το "αρτηριοσκληρωτικό" iOS όπως παραμετροποίηση, τον ανοιχτό του χαρακτήρα και την ελευθερία εφαρμογών κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα το μόνο πράγμα που διαφοροποιει το ios με το Android πλέον είναι το App store. Που δεν λέω ότι κάποιο είναι ανώτερο ή κατώτερο απλά ότι είναι διαφορετικά. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια τα λειτουργικά ή παρουσιάζει ελλείψεις το ios.

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος μηλου απο το 09 καθε χρονο επαιρνα οτι εβγαινε... φετος εκτος απο την διασταση πλεον δεν μπορω να δεχτω οτι δεν υπαρχει καμια καινοτομια... οταν επιμενουν να βαζουν την εκδοση των 16gb που θα σου παρει 50 εφαρμογες και καμια 1200 φωτογραφιες το πολυ χωρις ουτε ενα τραγουδακι και οταν η τιμη του οπως φημολογειται θα ειναι ακομα πιο ακριβη.Θα κανω υπομονη η θα γυρισω σε WM
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος μηλου απο το 09 καθε χρονο επαιρνα οτι εβγαινε... φετος εκτος απο την διασταση πλεον δεν μπορω να δεχτω οτι δεν υπαρχει καμια καινοτομια... οταν επιμενουν να βαζουν την εκδοση των 16gb που θα σου παρει 50 εφαρμογες και καμια 1200 φωτογραφιες το πολυ χωρις ουτε ενα τραγουδακι και οταν η τιμη του οπως φημολογειται θα ειναι ακομα πιο ακριβη.Θα κανω υπομονη η θα γυρισω σε WM

 

Για να λέμε κάποια πράγματα συγκεκριμένα, τι καινοτομία περιμένουμε εν έτει 2014, τι ακριβώς λείπει από τις mobile συσκευές αυτή τη στιγμή;

 

Για το λειτουργικό το ανέφερα, όπως βολευτεί ο καθένας αλλά έχοντας προσωπικά δει και τα δύο (το iphone για κανά 4ωρο χρήσης) δεν μπορώ να δω που υπερέχει (τουλάχιστον του sense 5.5-6 του ΟΝΕ). Όλα είναι υποκειμενικά βέβαια, αλλά στο θέμα της εμφάνισης ακόμα και αρκετά fanboys θα έλεγαν ότι το Μ7 είναι κλικσ πιο πάνω. Στην κάμερα το είπα πάω πάσο, αν και με καλύπτει για τα πορτραίτα των παιδιών μου σε εκτύπωση 10Χ15...

Ακόμη και έτσι, αν παραδεχτούμε ότι και στα 3 υπερέχει, για κάποιον που τώρα πάει να ανανεώσει το κινητό του από android ή και πιο πίσω αγοράζει κάτι τουλάχιστον ισάξιο overall με τα μισά λεφτά.....

 

Υπάρχει ειδικό section για να καταχωρήσετε έναν διαξιφισμό Τεχνολογικοί διαξιφισμοί ο λόγος ύπαρξης τους είναι γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. παρακαλώ εκμεταλλευτείτε τον.

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε κάποια πράγματα συγκεκριμένα, τι καινοτομία περιμένουμε εν έτει 2014, τι ακριβώς λείπει από τις mobile συσκευές αυτή τη στιγμή;

Προσωπικά είμαι αδιάφορος προς τα προιόντα της apple. Τυπικά παρακολουθώ λόγω του hype κτλ. και ενημερώνομαι ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω σε μια συζήτηση πχ.

Την καινοτομία, δεν την περιμένεις. Έρχεται και σε εκπλήσει απλά. Δεν περίμενα καμία καινοτομία από την apple. Απλά δεν περίμενα να είναι τόσο πίσω πια από τον ανταγωνισμό. Και δεν λέω για επεξεργαστές κτλ. Αν τσουλάει νερό το λειτουργικό με εφαρμογές ανοιχτές κτλ. δε με απασχολεί. Υπάρχουν διάφορα πράγματα που μπορούσε να είχε κάνει. Πχ για το απαράδεκτο μέγεθος των συσκευών που παρουσίασε, θα μπορούσε να τις έχει κάνει αδιάβροχες. Και για να ξεχωρίσει από τους άλλους, θα μπορούσε να τις αδιαβροχοποιήσει και για θαλασσινό νερό... Δε με νοιάζει πως ή αν είναι πολύ δύσκολο αυτό να γίνει. Είναι πανέυκολο για 700 και 800 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γιατι καποιοι λατρευουν το ios,εχουν βολευτει με αυτα και τους αρεσει.

Οταν τα iphone μπορουν να παιξουν και το βαρυτερο παιχνιδι αριστα,κι οταν μπορουν αλαγκαριστα να δουλεψουν,γιατι να στεκεσαι στα specs;

Παντως περα απο τα παραπανω εχει μεινει πισω και στο θεμα οθονη.Την ωρα που αλλοι βγαζουν QHD οθονες εκεινη εβαλε FHD στο phablet της.Με πενακι και QHD οθονη το Note 4 μαλλον θα παιζει μονο του και φετος..

Το μικρο με το 1gb ram δεν θα ειναι κινητο 3ετιας οπως σκεφτοταν ο Jobs,αλλα με τα νεα δεδομενα(οτι φαμε) της Apple παμε για φετος και βλεπουμε..

 

Mα αν δεν σταθείς στα specs, τότε που πρέπει να σταθείς? Υποτίθεται ότι αυτά είναι που πληρώνεις παραπάνω.

Αν είναι μόνο για το λειτουργικό, καλύτερα να πας σε wp, που είναι εξίσου βολικό και αλαγκάριστο και να σου μείνουν στην τσέπη

πολλά χρήματα!

Το θέμα όμως είναι ότι το iphone έχει καθιερωθεί σαν trend, σαν status symbol και θα πουλάει σαν ζεστό ψωμί όσο μάπα και να καταντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Mα αν δεν σταθείς στα specs, τότε που πρέπει να σταθείς? Υποτίθεται ότι αυτά είναι που πληρώνεις παραπάνω.

Αν είναι μόνο για το λειτουργικό, καλύτερα να πας σε wp, που είναι εξίσου βολικό και αλαγκάριστο και να σου μείνουν στην τσέπη

πολλά χρήματα!

Το θέμα όμως είναι ότι το iphone έχει καθιερωθεί σαν trend, σαν status symbol και θα πουλάει σαν ζεστό ψωμί όσο μάπα και να καταντήσει.

 

Δεν ειπα οτι συμφωνω με την τιμολογιακη πολιτικη της Apple.Αλλωστε ειμαι φανατικος χρηστης Android και δεν μπορω να αποχωρηστω την ελευθερια που μου δινει.

Αλλα το ζητουμενο αυτο δεν ειναι;Στο τελος να εχεις μια αλαγκαριστη,ταχυτατη και δυνατη συσκευη να κανει αυτα που πληρωσες να κανει.Τωρα αν εχει προπερσινα specs ή οχι αυτο ειναι θεμα του καθενος για το που θα δωσει τα λεφτα του.

Το iphone ποτε δεν ηταν φτηνο κι ουτε θα ειναι.Δεν σε υποχρεωνει κανεις να το παρεις ;)

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς. Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι το iphone σε καμία περίπτωση δε σου δίνει πίσω αυτά που πλήρωσες. Και εξακολουθεί να το κάνει!

Για παράδειγμα θεωρώ αστείο να δίνεις 700+ ευρώ για να πάρεις ένα κινητό με μπροστινή κάμερα 1,2mp και με δυνατότητες browsing μικρότερες από πολύ φθηνότερα κινητά. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας για την τσέπη του...

Από μένα πάντως δεν έχει ούτε cent για την apple!

Edited by MLlumia625
Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε κάποια πράγματα συγκεκριμένα, τι καινοτομία περιμένουμε εν έτει 2014, τι ακριβώς λείπει από τις mobile συσκευές αυτή τη στιγμή;

 

Χωρίς καμιά διάθεση να γίνει ένα vs θα πω ότι στο note 4 είδαμε καινοτομίες στο edge και το vr. Να πω ότι "λείπουν" με την έννοια ότι είναι απαραίτητα όχι δεν λείπουν αλλά το ίδιο θα μπορούσα να πω πέρσι για τον fingerprintscanner και την 64bit αρχιτεκτονική του 5s. Ανοίγουν όμως νέες προοπτικές και πιθανόν νέες ευκολίες χρήσης. Θεωρώ όμως ότι οι περισσότεροι όταν αναφέρονται σε καινοτομίες ουσιαστικά εννοούν ότι περίμεναν μεγαλύτερο update σε σχέση με το 5s πέρα του μεγέθους.

 

Πέρα από αυτό εγώ κατακρίνω και την προσπάθεια διαφόρων φανς που και εσύ είσαι βέβαια στο να δίνουν άλλοθι στα κακώς κείμενα συνεχώς και ουσιαστικά είναι αυτοί που δίνουν το δικαίωμα στις εταιρείες να αισχροκερδούν σε βάρος των καταναλωτών. Ελεγες πχ πριν ότι είσαι αγοράζεις 32αρα έκδοση άρα η κατάργησή της σου δίνει 64GB στα ίδια χρήματα και δεν είχε λόγο να ξοδευτεί η apple αφού τα 16 είναι αρκετά για τους άλλους? Δηλαδή η apple δεν είχε λόγο να κάνει σπατάλη και να δώσει 32 σε κάποιον που του φτάνουν τα 16 αλλά εσύ που παίρνεις τα 32 έχεις λόγο να κάνεις σπατάλη και να πάρεις 64? Πριν βέβαια πεις ότι τα δίνει στην ίδια τιμή που έδινε πέρσι τα 32 δες πόσο κοστολογούν οι υπόλοιποι αυτή τη διαφορά. Τα ίδια μπορώ να πω και για διάφορα άλλα που βλέπω να δικαιολογούνται από φανς. Πχ η μπαταρία που θα μπορούσε να είναι πιο μεγάλη. Εγώ δέχομαι ότι μπορεί να βγάζει 1 ή και παραπάνω μέρα στη νορμάλ χρήση. Όταν όμως άλλοι κατασκευαστές δίνουν μεγαλύτερες μπαταρίες γιατί να μην το απαιτώ και να έχω ακόμη μεγαλύτερη αυτονομία? Και όλα αυτά ισχύουν και για διάφορα άλλα κακώς κείμενα και φυσικά για όλους τους φαν ανεξαρτήτου στρατοπέδου. Είναι λυπηρό ως καταναλωτές ειδικά στην Ελλάδα της κρίσης όχι απλά να μην απαιτούμε αλλά να προσπαθούμε και να δικαιολογούμε εταιρείες που μας πουλούν προιόιντα ειδικά σε τέτοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...