Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παίδες το αγόρασα από κοτσωβολο και

Το ρουταρησα.αλλά διέγραψε κατά λάθος κάτι αρχεία από το σύστημα..έχω το anbroid 5.0 ..έκανα εργοστασιακή επαναφορά αλλά τίποτα.. .υπάρχει δυνατότητα να ξαναπέρασω από την αρχή το λειτουργικο και δεν θα το ξαναρουταρω..δεν νομίζω ότι μου είναι χρησιμο το ρουταρισμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποιος να μπορεί να μου επανεγκαταστιση ξανά το 5.0 με καποιο μικρο κοστος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εχω την ΑΡ έκδοση 5.0. Παρατηρώ πως δεν έχω ακριβή τοποθεσία στο gps. Δηλαδή με βγάζει με απόκλιση 10 μέτρων από το σημείο που βρίσκομαι. Ετρεξα τα σχετικα προγράμματα που υπάρχουν στο store.. Αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Γνωρίζει κανείς κάποια λύση? Η είναι προβλημα της cpu?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γραφω εδω για ενα "πιθανο" προβλημα που προεκυψε απο την αναβαθμιση λογισμικου.

Μεχρι πριν λιγο καιρο χωρις να εχω κανει αναβαθμιση στην AP-S224 ROW ROM οταν εκανα

επιλογη πια καρτα θα εχει το 4G ( 1η ή 2η) δεν ειχα κανενα θεμα και ολα δουλευαν μια χαρα.

Μετα την αναβαθμιση οταν επιλεγω την δευτερη καρτα , ενω βγαζει το 3G ή H+ δεν παιζει καλα.

Ενημερωτικα θα πω οτι στην πρωτη καρτα εχω Vodafone και στη δευτερη Cosmote.

Εκει που ξεκινα να δουλευει και να ρουφαει data , εκει σταματα και δεν κανει τιποτα.

Υπεθεσα οτι ισως ειναι το σημα της Cosmote ασθενες (1-2 γραμμες) αλλα οταν το δοκιμασα στο σπιτι

με σημα 4 γραμμες εκανε και παλι τα ιδια. Να φταει η καρτα ? Να φταει το τηλεφωνο ?

Να φταει το modem ?

Εχει παρατηρηση καποιος τετοιο θεμα ?

 

To ίδιο θέμα είχα και εγώ. Όποια κάρτα και να επέλεγα για δεδομένα, δεν κατέβαινε τίποτα.

Παίζοντας με τα μενού πήγα ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-->ΧΡΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ --> επέλεξα στην τύχη την δεύτερη κάρτα που είναι Vodafone, γιατί από εκεί είχα εκείνη την ώρα επιλογή για δεδομένα.

Στο τέλος κάτω γράφει στο μενού : Εφαρμογές δικτύου 60. Το πάτησα και από τότε δεν έχω πρόβλημα με τα δεδομένα.

 

Στην sim1 (wind) υπάρχει το : Εφαρμογές δικτύου 64, αλλά συχνά πυκνά το νούμερο αλλάζει.

Μπορεί να είναι τυχαίο, αλλά μου δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

dimitris2004....

Αυτο που εχω παρατηρηση ειναι οτι στην SIM2 (Cosmote) αλλαζει η ενδειξη 3G σε Η+ συνεχεια

και στις Ρυθμισεις-Διαχειριση καρτας SIM δεν δειχνει HSPA αλλα UMTS 3G.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το κινητό αρχές Μαρτίου από minideal.net με Kitkat-CU. Με το που διατέθηκε η Lollipop-AP, την εγκατέστησα και τότε μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα.

Μέχρι πριν από τρεις μέρες που παρατήρησα ότι σε ένα τμήμα της οθόνης (πάνω δεξιά) δεν λειτουργεί το touch, όπως επίσης όταν περνάω το δάκτυλο πάνω από το νεκρό τμήμα, το touch τρελαίνεται για μερικά δευτερόλεπτα. Επίσης από τον Αύγουστο, στην δεξιά μεριά της οθόνης έχει δημιουργηθεί μια μικρή κιτρινίλα, η οποία όμως δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα. Το κύριο πρόβλημά μου είναι αυτό με το touch.

Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο? Ξέρετε αν είναι θέμα hardware ή software (αν και υποψιάζομαι το πρώτο)? Μέσα σε μισό χρόνο τέτοια ζημιά?! Είχα 4 χρόνια το 4s και ακόμα σκυλί (το χρησιμοποιεί η σύζυγος), και έχω ξενερώσει με αυτό το γεγονός.

Παρακαλώ για βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το κινητό αρχές Μαρτίου από minideal.net με Kitkat-CU. Με το που διατέθηκε η Lollipop-AP, την εγκατέστησα και τότε μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα.

Μέχρι πριν από τρεις μέρες που παρατήρησα ότι σε ένα τμήμα της οθόνης (πάνω δεξιά) δεν λειτουργεί το touch, όπως επίσης όταν περνάω το δάκτυλο πάνω από το νεκρό τμήμα, το touch τρελαίνεται για μερικά δευτερόλεπτα. Επίσης από τον Αύγουστο, στην δεξιά μεριά της οθόνης έχει δημιουργηθεί μια μικρή κιτρινίλα, η οποία όμως δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα. Το κύριο πρόβλημά μου είναι αυτό με το touch.

Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο? Ξέρετε αν είναι θέμα hardware ή software (αν και υποψιάζομαι το πρώτο)? Μέσα σε μισό χρόνο τέτοια ζημιά?! Είχα 4 χρόνια το 4s και ακόμα σκυλί (το χρησιμοποιεί η σύζυγος), και έχω ξενερώσει με αυτό το γεγονός.

Παρακαλώ για βοήθεια!

 

Πιθανο προβλημα hardware.....

Μηπως το χτυπησες καπου καταλαθος ? Μηπως πατηθηκε μεσα σε καμια τσεπη ή τσαντακι σε εκεινο το σημειο ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Πιθανο προβλημα hardware.....

Μηπως το χτυπησες καπου καταλαθος ? Μηπως πατηθηκε μεσα σε καμια τσεπη ή τσαντακι σε εκεινο το σημειο ?

 

Το πρώτο σίγουρα όχι, αλλά το δεύτερο παίζει (κυρίως όταν κοιμάμαι). Το θέμα είναι τώρα τί κάνω!?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σίγουρα όχι, αλλά το δεύτερο παίζει (κυρίως όταν κοιμάμαι). Το θέμα είναι τώρα τί κάνω!?

 

Λογικά αφού το πήρες αρχές Μαρτίου είναι μέσα στην εγγύηση. Μιλάς με minideal και τους το στέλνεις για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αφού το πήρες αρχές Μαρτίου είναι μέσα στην εγγύηση. Μιλάς με minideal και τους το στέλνεις για επισκευή.

 

Ωχ κατάλαβα, δύο μήνες χωρίς κινητό. Τί να κάνουμε κομμάτια να γίνει. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ κατάλαβα, δύο μήνες χωρίς κινητό. Τί να κάνουμε κομμάτια να γίνει. Ευχαριστώ πάντως.

 

Ελα να πιουμε ενα τσιπουρο να το δω μπας και δεν ειναι τιποτα.....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ελα να πιουμε ενα τσιπουρο να το δω μπας και δεν ειναι τιποτα.....

 

Αν είναι για τσίπουρο, που να αρνηθώ. Ευχαριστώ για την πρόσκληση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Ακολούθησα όλα τα βήματα για flasharισμα σε AP, κι εκεί που όλα πήγαιναν καλά, το sp flash σταμάτησε στο 30%. Μετά από αυτο δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο (uknown device). Περιτό να πω οτι δεν ανοίγει καν! Δοκίμασα και σε άλλους υπολογιστές αλλά τίποτα. Το έκανα σε pc με win 7x64. Καμιά ιδέα?

 

Άκυρο!! Μετά απο πολύ ψάξιμο, κράτους το power πατημένο όταν το σύνδεσα και έγινε κανονικά!

Edited by sgavros
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το digitizer.

 

Κάναν οδηγό για να το αλλάξω μόνος μου υπάρχει;

Δε μπορεις ν αλλάξεις το digitizer. Χρειάζεσαι lcd separator. Στείλε μου πμ για πληροφορίες, ειμ ο μοναδικός που μπορεί να στο αναλάβει σ όλη τη χώρα

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις ν αλλάξεις το digitizer. Χρειάζεσαι lcd separator. Στείλε μου πμ για πληροφορίες, ειμ ο μοναδικός που μπορεί να στο αναλάβει σ όλη τη χώρα

 

Σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ θα έλεγα !

 

Σιγα το δυσκολο... Προσοχή θελει μονο...

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και θα μου χρειαστούν και εμένα στο μέλλον μάζεψα μέσα σε ένα φάκελο κάποια χρήσιμα αρχεία.

1) Lenovo Vibe X2 USB Drivers

2)Modem V40

3)Modem V41

4)TWRP V2.8.6.0 for X2 EU-AP Lollipop

5)SuperSU V2.48

Για όποιον τα θέλει μπορεί να τα κατεβάσει από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApMUJxTlVYV3QyeXc/view?usp=sharing

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα στην παρέα.

Μιας και θα μου χρειαστούν και εμένα στο μέλλον μάζεψα μέσα σε ένα φάκελο κάποια χρήσιμα αρχεία.

1) Lenovo Vibe X2 USB Drivers

2)Modem V40

3)Modem V41

4)TWRP V2.8.6.0 for X2 EU-AP Lollipop

5)SuperSU V2.48

Για όποιον τα θέλει μπορεί να τα κατεβάσει από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B4fai69pFpApMUJxTlVYV3QyeXc/view?usp=sharing

 

Μπήκε στο πρώτο post.

 

Οτιδήποτε θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο να βρίσκεται εκεί με ενημερώνετε. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω περασει την lolipop 223 και δεν εχω κανενα προβλημα ερωτηση πως θα περασω την αναβαθμιση 224 ευχαριστω. Edited by panosiq
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω περασει την lolipop 223 και δεν εχω κανενα προβλημα ερωτηση πως θα περασω την αναβαθμιση 224 ευχαριστω.

 

ρυθμίσεις

σχετικά με το τηλέφωνο

ενημέρωση συστήματος

 

απλά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.

 

Πέρασα στο κινητό φίλου μου την X2-AP_ROW_S223 από το needrom και την έκανα update σε S224.

 

Root δεν κατάφερα να την κάνω γιατί δεν έμπαινε το TWRP από spflash tools με τίποτα. Ολοκληρώνετε η διαδικασία αλλά πάλι μπαίνει στο μαμά recovery.

 

Του το έδωσα έτσι χωρίς root μιας και δεν του χρειάζεται σε κάτι το root και είχε gapps η ROM.

 

Αντιμετωπίζει όμως ένα πρόβλημα.

 

Αν κάνει επανεκκίνηση το κινητό, μετά δεν βλέπει την SIM. Πρέπει να την βγάλει και να την βάλει πάλι. Κάποιες φορές μου είπε έχασε μόνο του την SIM και δεν την έβλεπε χωρίς να έχει προηγηθεί επανεκκίνηση.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.

 

Πέρασα στο κινητό φίλου μου την X2-AP_ROW_S223 από το needrom και την έκανα update σε S224.

 

Root δεν κατάφερα να την κάνω γιατί δεν έμπαινε το TWRP από spflash tools με τίποτα. Ολοκληρώνετε η διαδικασία αλλά πάλι μπαίνει στο μαμά recovery.

 

Του το έδωσα έτσι χωρίς root μιας και δεν του χρειάζεται σε κάτι το root και είχε gapps η ROM.

 

Αντιμετωπίζει όμως ένα πρόβλημα.

 

Αν κάνει επανεκκίνηση το κινητό, μετά δεν βλέπει την SIM. Πρέπει να την βγάλει και να την βάλει πάλι. Κάποιες φορές μου είπε έχασε μόνο του την SIM και δεν την έβλεπε χωρίς να έχει προηγηθεί επανεκκίνηση.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Οποσδηποτε πρεπει να γινει ROOT και να περασεις το modem file απο την CU ROM.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Οποσδηποτε πρεπει να γινει ROOT και να περασεις το modem file απο την CU ROM.

Οκ ευχαριστώ, θα το πάρω το σαββατοκύριακο να το κάνω .

 

Απλά δεν ξέρω γιατί δεν περνιοταν το TWRP.

 

Εγώ έχω το Jiayu S3 advanced και πριν είχα το Lenovo A806 οπότε δεν ειναι κάτι άγνωστο σε μένα ή όλη διαδικασία .

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο να flasharei το TWRP μέσο spflash tools, να ολοκληρώνεται κανονικά ή διαδικασία αλλά να μην μπαίνει το TWRP;

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, θα το πάρω το σαββατοκύριακο να το κάνω .

Απλά δεν ξέρω γιατί δεν περνιοταν το TWRP.

Εγώ έχω το Jiayu S3 advanced και πριν είχα το Lenovo A806 οπότε δεν ειναι κάτι άγνωστο σε μένα ή όλη διαδικασία .

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο να flasharei το TWRP μέσο spflash tools, να ολοκληρώνεται κανονικά ή διαδικασία αλλά να μην μπαίνει το TWRP;

Για δοκιμασε αυτο το τρικ απο αλλο κινητο αν θυμαμαι καλα.

Μολις περασεις το twrp, στο reboot, μπες κατ'ευθειαν στο twrp, ειδαλλως ξαναγυρναει το εργοστασιακο.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε αυτο το τρικ απο αλλο κινητο αν θυμαμαι καλα.

Μολις περασεις το twrp, στο reboot, μπες κατ'ευθειαν στο twrp, ειδαλλως ξαναγυρναει το εργοστασιακο.

 

Αυτό ακριβώς πρέπει να γίνει! Έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο παρελθόν! ;)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...