Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια φοραω τη cu και εχει κινεζικο pc suite.εφαγα το κοσμο να βρω το αγγλικο pc suite και τιποτα μπορει να βοηθησει καποιος??
mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια φοραω τη cu και εχει κινεζικο pc suite.εφαγα το κοσμο να βρω το αγγλικο pc suite και τιποτα μπορει να βοηθησει καποιος??

 

post #1353

σελίδα 91

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

εχω την CU έκδοση της συσκευής.

Περνάω με επιτυχία TWRP και root access όταν φοράω την 4.4.2 CU Rom.

 

Με την 5.0 (εχω δοκιμάσει CU, AP, EU) δεν μπορώ με τιποτα να το ροοτάρω (Kingroot) αλλά ούτε να περάσω TWRP και να ρουτάρω από εκει.

Με το που φλασάρω το TWRP από το SP_Flash_Tool και πάω να μπω στο πρώτο reboot στο recovery εμφανίζει απλά μια μαύρη οθόνη.

Με το που κάνω επανεκκίνηση μπαίνει στο android αλλά μου περνάει την stock recovery.

 

Κανεις καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

...Με την 5.0 (εχω δοκιμάσει CU, AP, EU) δεν μπορώ με τιποτα να το ροοτάρω (Kingroot) αλλά ούτε να περάσω TWRP και να ρουτάρω από εκει.

Με το που φλασάρω το TWRP από το SP_Flash_Tool και πάω να μπω στο πρώτο reboot στο recovery εμφανίζει απλά μια μαύρη οθόνη.

Με το που κάνω επανεκκίνηση μπαίνει στο android αλλά μου περνάει την stock recovery.

Κανεις καμιά ιδέα;

Μια ιδεα που θυμηθηκα απο αλλο κινητο lenovo:

"Οταν φλασαρεις recovery με το restart πρεπει να μπεις αμεσα στο recovery πριν κανει boot και να βαλεις το SuperSU. Αλλιως φλασαρει το μαμα λενοβο".

Την 1η φορα χρειαζεται, μετα ειναι οκ. Για δοκιμασε το και εδω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

εχω την CU έκδοση της συσκευής.

Περνάω με επιτυχία TWRP και root access όταν φοράω την 4.4.2 CU Rom.

 

Με την 5.0 (εχω δοκιμάσει CU, AP, EU) δεν μπορώ με τιποτα να το ροοτάρω (Kingroot) αλλά ούτε να περάσω TWRP και να ρουτάρω από εκει.

Με το που φλασάρω το TWRP από το SP_Flash_Tool και πάω να μπω στο πρώτο reboot στο recovery εμφανίζει απλά μια μαύρη οθόνη.

Με το που κάνω επανεκκίνηση μπαίνει στο android αλλά μου περνάει την stock recovery.

 

Κανεις καμιά ιδέα;

 

Θα επιμείνεις με το kingroot.

Προσωπικά, όπως έγραψα και πιο πάνω το ρουταρε μετά από ώρες και καμμιά 80, ίσως και παραπάνω προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

 

nek4d αυτό κάνω που λες αλλά δεν μπαίνει σε κανένα recovery, μια μαύρη οθόνη δίχνει μόνο.

 

dimitris2004 ευχαριστώ θα το δοκιμάσω, πια έκδοση kingroot έβαλες την τελευταία 4.50 να φανταστώ; Εμένα σε όλες τις εκδόσεις κολλάει στο 25% και κάνει restart. To app έβαλες φαντάζομαι, όχι το kingroot που είναι για Pc.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.

 

nek4d αυτό κάνω που λες αλλά δεν μπαίνει σε κανένα recovery, μια μαύρη οθόνη δίχνει μόνο.

 

dimitris2004 ευχαριστώ θα το δοκιμάσω, πια έκδοση kingroot έβαλες την τελευταία 4.50 να φανταστώ; Εμένα σε όλες τις εκδόσεις κολλάει στο 25% και κάνει restart. To app έβαλες φαντάζομαι, όχι το kingroot που είναι για Pc.

 

Τα ίδια έκανε και εμένα.

Κολούσε σε διάφορα ποσοστά. Είχα κάνει πιο μπροστά update βέβαια και για αυτό ίσως να δυσκολεύεται. Τα υπόλοιπα παιδιά αν κατάλαβα πρώτα έκαναν root και μετά update.

Ναι την εφαρμογή την έβαλα στο κινητό για το ρουτάρισμα. Δοκίμασα και τις 3 εκδόσεις της 4.50 και αυτή που πέτυχε ήταν η πιο πρόσφατη.

Είχα δοκιμάσει το root genius από το PC αλλά έφαγα πόρτα.

Δοκίμασε να βγάλεις τις Sim κατά τις προσπάθειες ρουταρίσματος.

Root θα γίνει. Υπομονή να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αφού έκανα root με kingroot εγκαταστάθηκε το Kinguser. Όμως όλα ήταν κινέζικα και δεν καταλάβαινα τι γινόταν. Έτσι δοκίμασα να εγκαταστήσω το supersu. Δε μπορούσε όμως να το εγκαταστήσει. Τελικά βρήκα στο playstore μια εφαμογή η οποία αναλαμβάνει να σου απεγκαταστήσει το κινέζικο και να σου εγκαταστήσει το supersu. Λέγεται supersu me-pro. Δουλεύει μια χαρά. Μόνο μειονέκτημα το κόστος της...4,32ευρώ:(:(
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αφού έκανα root με kingroot εγκαταστάθηκε το Kinguser. Όμως όλα ήταν κινέζικα και δεν καταλάβαινα τι γινόταν. Έτσι δοκίμασα να εγκαταστήσω το supersu. Δε μπορούσε όμως να το εγκαταστήσει. Τελικά βρήκα στο playstore μια εφαμογή η οποία αναλαμβάνει να σου απεγκαταστήσει το κινέζικο και να σου εγκαταστήσει το supersu. Λέγεται supersu me-pro. Δουλεύει μια χαρά. Μόνο μειονέκτημα το κόστος της...4,32ευρώ:(:(

 

Μπορούσες από twrp recovery να φλασάρεις to Supersu.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω flashάρει στο κινητό την AP-ROM, έκανα το update σε S224 και στη συνέχεια το rootαρα(kingroot μετά από καμιά 20αριά προσπάθειες και reboots). Από τη στιγμή που πέρασα την AP-ROM η sim2(Cosmote) δείχνει να είναι απενεργοποιημένη γράφοντας "μη έγκυρο IMEI" ενώ στη sim1 γράφει κανονικά WIND. Επίσης όταν ανοίγω τα δεδομένα δικτύου για 3G επιλέγοντας την wind, το κινητό δείχνει να κάνει εναλλαγή καρτών και σαν sim1 να βάζει την Cosmote(Σε αυτήν την περίπτωση πιάνουν και οι 2 κάρτες σήμα αλλά όχι για πολύ). Έχω δοκιμάσει το imei.exe (αλλά απότι κατάλαβα θελει αγορά το root explorer για να διεισδύσει στα data) καθώς και να περάσω τα αρχεία modem(πάλι μέσω root explorer) όπως δόθηκαν σε προηγούμενο post αλλά το modem.img δεν αντικαθιστάται.

έχω :

Έκδοση βασικού φάσματος(Υποδοχή 1) : X2-L.MD2.V3,2015/05/11 10:14

Έκδοση βασικού φάσματος(Υποδοχή 2) : X2-AP-L.V2,2015/5/20 16:26

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν επαναλαμβάνω κάποια ήδη απαντημένη ερώτηση αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

αντικατεστησες όλα τα αρχεία που έχει μέσα το zip η μόνο το montem.img;

επειδη τα εχω κανει....μην πω πως μαλλον θα περασω ξανα την x2-ap.

Αντικατέστησα μόνο το modem για να δω την έκδοση και μόνο.

Θεωρητικά, το κάθε modem θέλει όλα τα αρχεία για να δουλέψει σωστά. Οπότε πρέπει να αντίστοιχα αρχεία να μπουν στους φακέλους

system -> etc -> mddb

system -> etc -> firmware

system -> etc ->extmddb

Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν το έχω κάνει ακόμα για να το τεστάρω.

Όταν το κάνω, θα post εντυπώσεις φυσικά.

 

έστειλα mail στο vickmall από όπου αγόρασα το κινητό να μου στείλουν την έκδοση που μου είχαν περάσει όταν και αγόρασα το κινητό. Μέσα σε λίγη ώρα μου την έστειλαν και την πέρασα (4.4.2), αμέσως εμφάνισε φουλ σήμα, 3G και data , ως δια μαγείας όλα έπαιζαν.
Μπορείς να post το link να την κατεβάσουμε και εμείς να την έχουμε backup plz?
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησα μόνο το modem για να δω την έκδοση και μόνο.

Θεωρητικά, το κάθε modem θέλει όλα τα αρχεία για να δουλέψει σωστά. Οπότε πρέπει να αντίστοιχα αρχεία να μπουν στους φακέλους

system -> etc -> mddb

system -> etc -> firmware

system -> etc ->extmddb

Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν το έχω κάνει ακόμα για να το τεστάρω.

Όταν το κάνω, θα post εντυπώσεις φυσικά.

 

Μπορείς να post το link να την κατεβάσουμε και εμείς να την έχουμε backup plz?

 

φίλε εδώ είσαι:

https://mega.co.nz/#!Wg8ESC4S!Og0bt2USiggXtSMIXqlPuYUs6FLEGRO87Siny9kI9YY

απλά ενημερώνω ότι έχει αρκετές κινεζιες και την έβγαλα και έβαλα του baralajbi.

 

θα δοκιμάσω και εγώ μόλις βρω λίγο χρόνο να αντκατασταστησω ξανα ολα τα αρχεια που χρειαζονται και θα ποσταρο.

εσενα την ενδειξη 3g, 4g στην εμφανιζει διπλα στο σημα με την x2-ap?

 

στο post #1751 θα βρεις και το μοντεμ v38 (αν θελεις μονο αυτο)

Edited by stra7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε τον φάκελο system της S224 AP, για να τον έχουμε ως ασφάλεια για κάθε περίπτωση;

Υπάρχει μόνο αυτός από OTA αλλά δεν νομίζω να κάνει τη δουλειά αυτή.

Αν έχει flashάρει πρόσφατα κάποιος την S223 AP και την αναβάθμισε σε S224 AP (πριν το root - καθαρό δλδ), καλό θα ήταν να την ανεβάσει κάπου.

Τα λέω αυτά διότι δεν υπάρχει πουθενά σε ROM η 224 για να πάρουμε εύκολα τον system φάκελο της για flashάρισμα.

...σε αναμονή του επόμενου update όποτε κι αν έρθει. Θυμάστε τι είχε συμβεί στην τελευταία αναβάθμιση και μας έσωσε αυτή ή λύση.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Φρεσκο κινητο, CU-x2 ρουταρισμο στα ελληνικα με 4.4 android.

 

Ανοιγω την καμερα και βγαζει μηνυμα:

'Εισαγετε καρτα SD πριν χρησιμοποιησετε την φωτογραφικη μηχανη'

Ανοιγει κανονικα η εφαρμογη αλλα δεν αποθηκευει/τραβαει φωτογραφιες.

 

Παρακαλω βοηθεια. Ευχαριστω

 

---

 

Οκ λυθηκε το θεμα, απλα αλλαξα φακελο dcim και επαιξε κανονικα μετα.

Edited by Psikarinio
Βρεθηκε λυση
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να εξηγήσει πως συνέβη αυτό;

Από ποιά ρύθμιση μπορεί να ήρθε;

Τι μπορεί να γίνει αν διαγράψω τα διαπιστευτήρια, μήπως και είναι από εκεί (που το αποκλείω..);[ATTACH]64240[/ATTACH]

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ενεργοποίησες το vpn; Αν ναι, μετά δεν γίνεται να είναι με απλό ξεκλείδωμα η συσκευή.

Όχι. Μόλις το τσέκαρα. Κάτι άλλο συμβαίνει...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόλις το τσέκαρα. Κάτι άλλο συμβαίνει...

Τελικά διορθώθηκε μόλις διέγραψα τα διαπιστευτήρια (ρυθμίσεις>Ασφάλεια και κλείδωμα οθόνης>Εκκαθάριση διαπιστευτηρίων). Αυτό είναι ένα κουσούρι σε όλες τις συσκευές με Android 5.0.2 όπως έμαθα.

Το διάβασα πως τυχαίνει και σε πολλές άλλες συσκευές (SONY, LG κ.α.)

 

Ας το ξέρουμε διότι μπορεί να τύχει σε κάποιον...

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου έσπασε το κρύσταλλο. Έπεσε σε γωνία πέτρας και ο ήχος από το κρακ ήταν συγκλονιστικός.

 

Η οθόνη δεν έπαθε τίποτε.

 

Έπρεπε να είχα βάλε tempered glass. Θα είχε σωθεί το τζάμι.

 

Παρήγγειλα καινούριο digitizer και το περιμένω. 15 ευρώ.

 

Θέλει λίγο μανούρα με θέρμανση για να διαχωριστεί η οθόνη από το digitizer, αλλά αλλάζει.

 

Έχει κανείς disassembly guide;

 

165 ευρώ κοστίζει στην Lenovo η αντικατάσταση. Αμ δε..

 

180 το βρίσκεις στο ebay.

 

Μετά από backup μέσω twrp, όταν κάνω επαναφορά επανέρχονται όλα όπως τα άφησα;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Kitkat rom μπορείς να το επαναφέρεις όπως ακριβώς είναι!

Με τη lollipop OXI!

Μιλάω μόνο για την ΑΡ. Για την EU δεν γνωρίζω!

Συγκεκριμένα μιλώντας, σου δίνει την επιλογή να κάνεις backup (και το κάνει).

Σου δίνει την επιλογή να κάνεις και restore (και αυτό το κάνει).

Όμως μόλις κανεις reboot μπρικάρει! Μόνο με φλασάρισμα επανέρχεται!

Δεν υπάρχει ακόμα πλήρως λειτουργική TWRPγια μας!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλισπερα..εκανα ρουτ μονος μου το κινητο και διεγραψα καπια αρχεια αχρηστα.κατα λαθος ομως διεγραψα και αρχεια απο το συστημα..πχ δεν μπορω να αλλαξω ηχο στο κινητο ουτε ταπατσαρια..μου βγαζει το μηνημα "δυστυχως η διαδικασια com.android.settings εχει σταματησει" και "δυστυχως η διαδικασια android.process.media εχει σταματησει''..ξερει κανεις τι μπορω να κανω? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γραφω εδω για ενα "πιθανο" προβλημα που προεκυψε απο την αναβαθμιση λογισμικου.

Μεχρι πριν λιγο καιρο χωρις να εχω κανει αναβαθμιση στην AP-S224 ROW ROM οταν εκανα

επιλογη πια καρτα θα εχει το 4G ( 1η ή 2η) δεν ειχα κανενα θεμα και ολα δουλευαν μια χαρα.

Μετα την αναβαθμιση οταν επιλεγω την δευτερη καρτα , ενω βγαζει το 3G ή H+ δεν παιζει καλα.

Ενημερωτικα θα πω οτι στην πρωτη καρτα εχω Vodafone και στη δευτερη Cosmote.

Εκει που ξεκινα να δουλευει και να ρουφαει data , εκει σταματα και δεν κανει τιποτα.

Υπεθεσα οτι ισως ειναι το σημα της Cosmote ασθενες (1-2 γραμμες) αλλα οταν το δοκιμασα στο σπιτι

με σημα 4 γραμμες εκανε και παλι τα ιδια. Να φταει η καρτα ? Να φταει το τηλεφωνο ?

Να φταει το modem ?

Εχει παρατηρηση καποιος τετοιο θεμα ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...