Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σημερα είχα την πρώτη γερή πτώση.. Το tempered glass εσωσε την οθονη για τα καλα.. Σε πρώτη φαση ουτε γρατζουνια!!! :lol::lol: Φτηνά την γλίτωσα.. Αλλά.... μου βγαζει μήνυμα οτι δν μπορει να συνδεθει στη μπροστα καμερα... απο ότι φαίνεται παιζει απο την πτώση να τα επαιξε.. εκανα ενα restart μπας και, αλλα τιποτα.... Εχει κανεις καμια ιδεα?? :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Σημερα είχα την πρώτη γερή πτώση.. Το tempered glass εσωσε την οθονη για τα καλα.. Σε πρώτη φαση ουτε γρατζουνια!!! :lol::lol: Φτηνά την γλίτωσα.. Αλλά.... μου βγαζει μήνυμα οτι δν μπορει να συνδεθει στη μπροστα καμερα... απο ότι φαίνεται παιζει απο την πτώση να τα επαιξε.. εκανα ενα restart μπας και, αλλα τιποτα.... Εχει κανεις καμια ιδεα?? :cry::cry::cry:

 

Το πιθανοτερο με την πτωση να ξεκουμπωσε απο την πλακετα το κονεκτορ συνδεσης της καμερας.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

::SLOVED

 

Έκανα 3 επανεκκινήσεις αλλά τίποτα. Eν τέλει το έκλεισα και το ξανά άνοιξα και όλα μια χαρά.. Άβυσσος η ψυχή της Lenovo.. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από τόσο καιρό TWRP με δυνατότητα backup & restore για όσους έχουν lollipop!!!!!
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

δυστυχώς μετά από πτώσεις την έσπασα την οθόνη. Είναι λειτουργική, εμφανίζει τα πάντα και δουλεύει και η αφή κανονικά. Όμως το γυαλί έσπασε και τρίβεται. Πρέπει να το αντικατατασήσω άμεσα. Πρέπει να παραγγείλω κάτι σαν κι αυτό που γράφτηκε λίγο νωρίτερα (http://www.aliexpress.com/item/Lenovo-X2-LCD-Display-Touch-Screen-Sensor-Tools-100-Original-Digitizer-Assembly-Replacement-Repair-Accessories-For/32381963442.html?spm=2114.01020208.3.38.qW9Uyv&ws_ab_test=searchweb201556_2_79_78_77_80,searchweb201644_5,searchweb201560_1) ή μου κάνει και κάτι σαν κι αυτό: http://www.ebay.com/itm/Black-Touch-Screen-Glass-Digitizer-Replacemen-t-For-Lenovo-Vibe-x2-Tools-/261878116395?fromMakeTrack=true

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα εχω την μαμισια ρομ τη cu σε πιο νημα ειναι οι οδηγιες για να περασω την ap lollipop??

 

ευχαριστω

mi8
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω την μαμισια ρομ τη cu σε πιο νημα ειναι οι οδηγιες για να περασω την ap lollipop??

 

ευχαριστω

 

το νημα ειναι 1567.

Edited by panosiq
Link to comment
Share on other sites

Το kingoroot καλλίτερα να το αποφύγεις!

Αν δεν μπορείς με κάποια εφαρμογή γκούγκλαρε και κατέβασε το zip αρχείο του superSU και εγκατέστησέ το από recovery αφού πρώτα εγκαταστήσεις και την εφαρμογή του superSU από το play store!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια, έχει κάνει κάποιος φλασάρισμα στην έκδοση Χ2-ΤΟ το έχω πάρει πριν λίγες ημέρες από το dx χωρίς να γνωρίζω και μου έστειλαν το Χ2-ΤΟ και ενώ δούλευαν κανονικά σήμα 4g κτλ δύο κάρτες ελληνικά και google apps store έκανα αναβάθμιση και χάθηκαν όλα το κινητό έχει γίνει κινέζικο χωρίς play store ελληνικά .

Τι να κάνω τα το ρισκάρω να το φλασάρω η να το στείλω πίσω για αντικατάσταση ?

Σκέπτομαι να φλασάρω την ΕU ή την AP Roms.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλη την παρέα. έχω ενα vibe Χ2 με CU rom (έγινε UPDATE από την αδελφή μου και πλέον δεν έχει gapps και έχει πολλά κινέζικα) VIBEUI_V2.0_1536_5.34.1_ST_X2-CU δηλώνει.

 

Προφανώς και πριν σας ενολήσω προσπάθησα να ακολοθήσω τις οδηγίες αλλά συναντώ προβλήματα που όντας αρχάριος δε μπορώ να λύσω μόνος μου και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

 

Δεν με ενδιαφέρει απόλυτα το dualsim όσο να έχω 3g και αν γίνεται 4g οπότε είτε EU ειτε AP καταφέρω να περάσω δε με δεσμεύει.

 

Προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες απο το πρώτο ποστ για την EU ρομ. Κολλάω στο Flash tool οπου παίρνω το μήνυμα οτι το "Load scatter file is invaid" το ίδιο μήνυμα και στο S115 και στο s120.

 

επίσης ενώ συνδέω το κινητό κλειστό και έχοντας περάσει τα drivers, μου ανοίγει μόνο του!

 

Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα αυτη, X2-AP_ROW_S223_150528.7z την περναω στο flash tool παταω firmware update kai download βαζω το κινητο κλειστο και δε γινεται τπτ... εχω εγκαταστησει ήδη το .exe των drivers... δωστε καμια βοηθεια ρε παιδια! Thx

 

σορρυ για το διπλο ποστ δε ξερω πως κανω edit το απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μόλις παρέλαβα το τηλέφωνο από το minideal.Επειδή ξεκίνησα να διαβάζω από την αρχή το φόρουμ και είναι πραγματικά κάποια πράγματα ακαταλαβίστικά επειδή είμαι αρχάριος και επειδή με φοβισε η μαύρη οθόνη που έβγαλε το κινητό ενώ το έπαιζα,θα ηθελα να ρωτήσω τα εξής.

1.Το τηλέφωνο δεν μου ήρθε σφαγισμένο άλλα πιθανόν αυτό έγινε γιατί περάσαν κάποια δεδομένα για να λειτουργεί στην Ελλάδα.Σωστα;

Δεν είχε μέσα user manual.Στην αρχή μου εμφάνιζε κάτι κινέζικα άλλα με την ενασχόληση μαζί του έφυγαν.

2.Ενώ το έπαιζα μου παρουσίασε μια μαυρη οθόνη άλλα έδειχνε ότι λειτουργούσε κανονικά.Είχα ηχο άλλα δεν είχα εικόνα.Με το power on/of button kai to volume button μαζί επανήλθε.Έπραξα σωστά;Υπάρχει περίπτωση να μου το ξανακάνει;

3.Μπορώ νακάνω κανονικά αναβαθμίσεις;

4.Υπάρχει περίπτωσηνα είναι κλώνος;Υπάρχει τρόπος να το διασταυρώσω;

και 5.Μπορώ να απευθυνθώ κάπου στην Ελλάδα σαν εγγύηση αν πάθει κάτι;

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση ξεχνατο δεν το περναει η lenovo στην ελλαδα διοτι ειναι αγορασμενο απο κινα.ποια εκδοση εχεις αγορασει;
Link to comment
Share on other sites

Δεν πουλαει κλωνους το minideal (so far at least).

Φυσιολογικο επισης που το ανοιξαν, γιατι περασαν ρομ για Ελλαδα (ασχετως που δεν ειναι η καλυτερη λυση). Αν ειχες ζητησει σφραγισμενο, θα στο εστελναν ετσι, ειδαλλως τα φτιαχνουν αναλογα την χωρα προορισμου για να εχουν λιγοτερα θεματα support.

Το προβλημα που σου εβγαλε, πιθανοτατα δεν ειναι τιποτε σοβαρο, δεν νομιζω να στο ξαναεμφανισει, μπορει να εχει να κανει με την πειραγμενη ρομ.

Περνα του μια καλυτερη ρομ (πχ AP) και παρακολουθεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αυτό εδώ παρήγγειλα.

http://www.minideal.net/lenovo-vibe-x2-4g-lte-mtk6595-2-0ghz-android-4-4-5-0inch-1080p-ram-2gb-rom-32gb-13-0mp-smartphone.html

Αν ξαναπαρουσιάσει κάποιο πρόβλημα τότε θα κοιτάξω να του περάσω κάποια άλλη ρομ αν και παντελώς άσχετος.Διάβασα ότι αν ακολουθήσεις κάποιον οδηγό που υπάρχει εδώ στο φόρουμ τότε δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Θέλω να αφαιρέσω κάποια προγράμματα που είχε μεσα όπως το shareit ,το security το antivirus και το superSU γιατι μου βάζει συνέχεια ένα μήνυμα για την διαχείριση του κινητού.

Τέλος υπάρχει κάποιο user manual στα ελληνικά γιατί στο πακέτο παραγγελίας δεν είχε τίποτα και αυτά που βρίσκω είναι για quich start;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει V-com drivers;

 

Γεια σου φίλε. Ελπίζω να είσαι καλά.

Δεν αναφέρομαι στο θέμα που συζητάς αλλά έχω κολλήσει μη μπορώντας να κάνω root την S228!!!

Ούτε με superSU μέσω TWRP, ούτε με kingroot, ούτε με τίποτα. Έχω κολλήσει πλέον και έχω ξαναflashάρει την S223 από την αρχή με αναβάθμιση σε S224.

Ξαναγύρισα πίσω δλδ. χωρίς root όμως περιμένοντας μια λύση.

Αν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία θα ήθελα να τη συζητήσουμε.

Σε σένα έγινε root με τη μία; Με ποιά TWRP; ποιά έκδοση zip file χρησιμοποίησες;

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά! :)

Την ΑΡ s228 κατάφερα να τη ρουτάρω μόνο με τον superSU από recovery!

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, απλά εγκατέστησα το ζιπ αρχείο!

Εδώ έχει τα πάντα: http://androiding.how/how-to-flash-supersu-using-twrp-recovery-and-root-any-android-device/

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά! :)

Την ΑΡ s228 κατάφερα να τη ρουτάρω μόνο με τον superSU από recovery!

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, απλά εγκατέστησα το ζιπ αρχείο!

Εδώ έχει τα πάντα: http://androiding.how/how-to-flash-supersu-using-twrp-recovery-and-root-any-android-device/

 

Tnx mate! το άφησα στην S224 προς το παρόν. Στην επόμενη αναβάθμιση θα το παλέψω...:D

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πάμπολες φορές κ δεν κατάφερε ούτε μια να κάνει το update του.

Ενώ στο παρελθόν είχα άμεσα αποτέλεσμα, τώρα τι ορέξεις έχει δεν ξέρω.

Όσον αφορά αυτό που ανέφερες ότι μετά την αναβάθμιση λειτουργεί καλά με το modem της AP, σε συνιστώ να το αλλάξεις με της CU διότι θα διαπιστώσεις πως εάν πας κάποιο ταξίδι σε άλλη περιοχή δεν θα λειτουργεί το 3G, 4G κ θα χρειάζεται επανεκκίνηση για να τα "δει"

Μην ξεχνάμε πως το αρχείο modem είναι οι drivers του. Άρα είναι κ οι σωστοί drivers της κάθε έκδοσης συσκευής. (το θέμα της αλλαγής του modem εγώ το είχα ανακαλύψει κ έδωσα τη λύση εδώ, αν θυμάσαι..;))

 

Ευχαριστώ πάντως για τη στήριξη...:):)

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!δυστυχώς μετά από αποτυχημένο OTA update σε AP 228 φλασαρα ξανά την 223 αλλά έχασα όλα τα αρχεία!(αν υπάρχει τρόπος να τα ξαναβρώ καλοδεχούμενος να τον πείτε[είχα κλείσει. Το sync με google] ) δεν λειτουργεί και το modem σωστά πλέον. Πως αλλάζω το modem; και ποιο είναι το καλύτερο; το v40 η το v41; ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω αγοράσει το lenovo vibe x2 από το ebay, όμως από την πρώτη κιόλας μέρα η οθόνη κολλάει και πατάω να ανοίξω κάτι και πατιέται κάτι άλλο! Πολλές φορές όταν το κλειδώνω πάλι και το ξεκλειδώνω είναι κομπλέ αλλά το πρόβλημα αυτό γίνεται όλο και πιο συχνά! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει τί να κάνω?? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...