Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι να έχεις αποτέλεσμα, αλλά μην περιμένεις απάντηση που θα είναι διαφορετική από την στερεότυπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας έχω έναν ξαδερφο στην

Αυστραλία και θέλει να μου στείλει ένα ουίσκι δώρο αξίας 65 € τι θα πληρώσω όταν έρθει Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

[65€ + μεταφορικά+ασφάλεια (αν βάλει)]*24% + τέλος ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Το αλκοόλ υπόκειται σε ειδικό φόρο κατανάλωσης και το πιθανότερο είναι να κατασχεθεί και να καταστραφεί ( θα το πιούν στην υγειά σου)

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε μια ερώτηση πάντως και σε κάποιο τελωνείο, πριν στο στείλει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα χαρακτηριστει gift

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποια πρόταση το πώς μπορεί να γίνει αυτή η περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η αξία, αλλά το είδος. Απαγορεύεονται τα οινοπνευματώδη, τα είδη καπνού, τα ατμιστικά. Αν ελέγξουν το δέμα και δούνε ότι περιέχει ουίσκυ, θα το κατάσχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνο αν το κουβαλήσει ο ίδιος επιτρέπεται να φέρει μια φιάλη και 4-5 πακέτα τσιγάρα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έχω έναν ξαδερφο στην

Αυστραλία και θέλει να μου στείλει ένα ουίσκι δώρο αξίας 65 € τι θα πληρώσω όταν έρθει Ελλάδα;

 

Να σου στειλει μια καρτα καλυτερα. Δεν το βλεπω να ερχεται Ελλαδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

Παρέλαβα από Tinydeal ένα κινητό το οποίο δεν δουλεύει.

Έχω πληρώσει κατά την παραλαβή του τελωνείο και δασμούς.

Θα μου στείλει το Tinydeal νέα συσκευή προς αντικατάσταση.

Αν το σταματήσουν στο τελωνείο θα πληρώσω πάλι ΦΠΑ και δασμούς?

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον? Αν ναι χρειάζεται κάποια διαδικασία-χαρτιά για να το αποδείξω?

Πρέπει ο αποστολέας να εσωκλείσει κάποιο χαρτί που να δηλώνει ξεκάθαρα πως είναι για αντικατάσταση?

Θέλω να γνωρίζω με έγκυρες λεπτομέρειες αλλιώς να προχωρήσω σε dispute στο Paypal.

 

Ευχαριστώ

 

Ειναι κριμα που κλεισαν οι σελιδες που φιλοξενουσαν τα καταστηματα. Θα εβλεπες οτι το συγκεκριμενο, ειχε θεματα. Αν το στειλεις προς αντικαστασταση δεν θα πληρωσεις ουτε δεκαρα. Αρκει να πας στα ΕΛΤΑ να σου πουνε πως πρεπει να κινηθεις.

Υπαρχει αυτη η παραμετρος, και δεν χρεωνεσαι κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όπως και να έχει είτε για αγορά είτε για δώρο το ουίσκι θα κατασκευές στο τελωνείο γιατί είχα σκοπό και να αγοράσω και από το eBay.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή όπως και να έχει είτε για αγορά είτε για δώρο το ουίσκι θα κατασχεθει στο τέλος στο τελωνείο; Γιατί είχα σκοπό και να αγοράσω ένα από το eBay.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα χαρακτηριστει gift

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποια πρόταση το πώς μπορεί να γίνει αυτή η περίπτωση;

 

Ο χαρακτηρισμός ενός δέματος, που έρχεται από τρίτη χώρα, ως δώρου, δεν μας απαλλάσσει από τα έξοδα εκτελωνισμού, εάν αυτό εννοείς.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στη 2η φράση.

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια του "gift" (πραγματικό) χαρακτηρίζει και την αξία του βασικά, δηλαδή ότι δεν έχει αξία. Δηλαδή ένα ουίσκι πώς καθορίζεται ότι δεν έχει 17€ όπως στο σούπερ μάρκετ, αλλά 65€? Και αν του αλλάξει μπουκάλι? Παράδειγμα λέω, μπορεί να είναι και παλιά βιβλία, σημειώσεις πανεπιστημίου, θα πληρώσει και για αυτά;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια του "gift" (πραγματικό) χαρακτηρίζει και την αξία του βασικά, δηλαδή ότι δεν έχει αξία. Δηλαδή ένα ουίσκι πώς καθορίζεται ότι δεν έχει 17€ όπως στο σούπερ μάρκετ, αλλά 65€? Και αν του αλλάξει μπουκάλι? Παράδειγμα λέω, μπορεί να είναι και παλιά βιβλία, σημειώσεις πανεπιστημίου, θα πληρώσει και για αυτά;

 

Ναι, αντιμετωπίζεται σαν εισερχόμενο δέμα από τρίτη χώρα, με τη μόνη διαφορά ότι, εάν το στέλνει συγγενικό πρόσωπο, χωρίς να έχει πληρώσει ο παραλήπτης, δηλαδή θεωρείται ως αποστολή μη εμπορικού χαρακτήρα, η ατέλεια ανεβαίνει στα 45€, και πρέπει να συντρέχουν 3 προϋποθέσεις.

Περισσότερα στο κεφάλαιο 6 του οδηγού αυτού του νήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το στείλεις πίσω με διαδικασία εξαγωγής για αντικατάσταση, μέσω τελωνείου, πιθανά, να απαλλαγείς από δασμολόγηση του νέου.

Δεν γνωρίζω άλλη διαδικασία που θα μπορούσε ο πωλητής να παρακάμψει τη δασμολόγηση του νέου.

 

To τελωνείο μου απάντησε τηλεφωνικά για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.

1. Κρατάω οπωσδήποτε όλα τα έγγραφα της αρχικής αγοράς με τα αποδεικτικά πληρωμής του Paypal-καταστήματος καθώς και τα αποδεικτικά πληρωμής των ΕΛΤΑ για την εισαγωγή.

2. Πηγαίνω στα ΕΛΤΑ για την αποστολή του αντικειμένου προς αντικατάσταση - επισκευή και ζητώ να μου δώσουν το δελτίο αποστολής που να αναφέρει καθαρά το σκοπό διακίνησης.

3. Κατά την εισαγωγή του νέου προιόντος καταθέτουμε στο τελωνείο όλα τα παραπάνω έγγραφα και παραλαμβάνουμε χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

Imagination is more important than knowledge.

Knowledge is limited;

Imagination encircles the world.

Albert Einstein

Sent with my Private Mail Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για αγορές μπαταριών lipo από το εξωτερικό,ΕΝΤΟΣ Ε.Ε. και συγκεκριμένα Γερμανία ή Αγγλία?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχω μια ερώτηση. Ισως έχει απαντηθει καποια στιγμή σε αυτό το νήμα αλλα δεν βρήκα κατι σχετικό όσο έψαξα.

 

Έχει γίνει αγορά ενώς αξεσουάρ σκάφους απο αμερική και έχει εκτελωνιστεί κανονικά. Το πρόβλημα είναι οτι το συγκεκριμενο αξεσουαρ δεν ταιριάζει για την χρήση που το θέλω οπότε πρέπει να επιστραφεί ή να αλλαχθεί με ένα διαφορετικό μοντέλο. Ο εκτελωνιστής των ΕΛΤΑ κατά τον εκτελωνισμό ανέφερε οτι για να γίνει αλλαγή και να μην περάσει τελωνείο ξανά θα πρέπει να είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο με αλλο σειριακό αριθμό. Μιας και η αξία του αντικειμένου είναι ήδη μεγάλη το να περάσει τελωνείο 2η φορά δεν είναι εφικτό.

 

Γνωρίζετε τι συμβαίνει με την επιστροφή? Υπάρχει πρόβλημα στο τελωνείο αν το στείλω πίσω στον πωλητή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχω μια ερώτηση. Ισως έχει απαντηθει καποια στιγμή σε αυτό το νήμα αλλα δεν βρήκα κατι σχετικό όσο έψαξα.

 

Έχει γίνει αγορά ενώς αξεσουάρ σκάφους απο αμερική και έχει εκτελωνιστεί κανονικά. Το πρόβλημα είναι οτι το συγκεκριμενο αξεσουαρ δεν ταιριάζει για την χρήση που το θέλω οπότε πρέπει να επιστραφεί ή να αλλαχθεί με ένα διαφορετικό μοντέλο. Ο εκτελωνιστής των ΕΛΤΑ κατά τον εκτελωνισμό ανέφερε οτι για να γίνει αλλαγή και να μην περάσει τελωνείο ξανά θα πρέπει να είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο με αλλο σειριακό αριθμό. Μιας και η αξία του αντικειμένου είναι ήδη μεγάλη το να περάσει τελωνείο 2η φορά δεν είναι εφικτό.

 

Γνωρίζετε τι συμβαίνει με την επιστροφή? Υπάρχει πρόβλημα στο τελωνείο αν το στείλω πίσω στον πωλητή?

 

Δυστυχώς θα ξαναπληρώσεις τελωνείο για το επόμενο που θα έρθει.

Μπορείς να κάνεις το εξής.

Να ρωτήσεις τον πωλητή αν είναι δυνατόν να το στείλεις πίσω ως ελατωματικό και να σου στείλει το νέο ως αντικατάσταση ως ίδιο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις τον πωλητή αν είναι δυνατόν να το στείλεις πίσω ως ελατωματικό και να σου στείλει το νέο ως αντικατάσταση ως ίδιο μοντέλο.

 

Σωστός.....;).

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Aν αγοράσω ενα PC απο USA και το στείλω με κούριερ στην Αγγλια σε φυσικό πρόσωπο που κατοικεί εκεί γνωρίζετε αν θα επιβαρυνθεί με έξοδα εκτελωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Aν αγοράσω ενα PC απο USA και το στείλω με κούριερ στην Αγγλια σε φυσικό πρόσωπο που κατοικεί εκεί γνωρίζετε αν θα επιβαρυνθεί με έξοδα εκτελωνισμού;

Θα επιβαρυνθεί ναι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα προσπάθησα να μπω στο λογαριασμο μου στο alie express και μου βγάζει αυτο το μύνημα''.Your account has been deactivated due to abusing the buyer protection programs.''Μπορεί να με βοηθήσει κάποιοσ?
Link to comment
Share on other sites

Aν αγοράσω ένα τηλέφωνο απο κίνα (AliExpress) και το στείλει στα Σκόπια (έχω τον αδελφό μου στην πρεσβεία) σε φυσικό πρόσωπο που κατοικεί εκεί γνωρίζετε αν θα επιβαρυνθεί με έξοδα εκτελωνισμού ?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να μπω στο λογαριασμο μου στο alie express και μου βγάζει αυτο το μύνημα''.Your account has been deactivated due to abusing the buyer protection programs.''Μπορεί να με βοηθήσει κάποιοσ?

προσπαθησε να μιλησεις στο chat χωρις να συνδεθεις στο λογαριασμο σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aν αγοράσω ένα τηλέφωνο απο κίνα (AliExpress) και το στείλει στα Σκόπια (έχω τον αδελφό μου στην πρεσβεία) σε φυσικό πρόσωπο που κατοικεί εκεί γνωρίζετε αν θα επιβαρυνθεί με έξοδα εκτελωνισμού ?

Μάθε τι καθεστως υπαρχει στα Σκοπια

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια παιδιά που ανησυχούσαν για το priority direct του Banggood που ξεκινούσε με LX, παραγγελία που έφυγε 5/3 έκλεισε σήμερα από ΚΔ.Αεροδρομιου χωρίς πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ψαχνομαι να παρω κινητο απο σαητ του εξωτερικου και θελω να μαθω αν ειναι ειναι αξιοπιστο γενικα το honorbuy.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ψαχνομαι να παρω κινητο απο σαητ του εξωτερικου και θελω να μαθω αν ειναι ειναι αξιοπιστο γενικα το honorbuy.
Αυτό το θέμα είναι πιο σχετικό με την ερώτηση σου

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...