Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι προφανώς δεν είναι φυσιολογικό. Πρέπει να βρεις την εφαρμογή που στο κάνει αυτό. Αν θυμάμαι καλά όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα (νομίζω στο προηγούμενο κινητό) ήταν ο εκατομμυριούχος που το έκανε.

 

Και πώς το βρίσκεις αυτό;

Σίγουρα δεν έχω τον Εκατομμυριούχο εγκατεστημένο (προφανώς αναφέρεσαι σε εφαρμογή), και δεν περνάει από το μυαλό μου ποια εφαρμογή μπoρεί να φταίει!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περασα την CM13 στο oneplus one και ολα καλα .

Το μονο θεμα που έχω είναι με την καμερα .

Κουτσουρεψανε το μενου για τα καλα και το κανανε και πιο δυσχρηστο . Αλλα το χειροτερο προβλημα μου ειναι οτι οταν τραβαω βιντεο κανει συνεχεια focus/unfocus με αποτελεσμα να βγαινει χαλια το βιντεο .Αν τραβηξω ταυτοχρονα και φωτο , σχεδον παντα βγαινει θολη .

Πριν ηταν κρυσταλλο και οποτε δεν εκανε καλο focus παταγα πανω στην οθονη , τωρα αν πατησω βγαζει φωτογραφια αντι να διορθωνει την θολουρα...

Δοκιμασα να κατεβασω και Googla Camera App , και προς εκληξη μου διαπιστωσα οτι ειναι το ιδιο Interface ακριβως , με τα ιδια προβληματα.

Αλλα Camera apps κανουν κανονικα focus οποτε θελω , αλλα δεν έχουν feature να τραβας φωτο ταυτοχρονα.

Εχετε τα ιδια προβληματα? Υπαρχει λυση? Εβαλα manual exposure αλλα και παλι ενα focus glitch το κανει , και το βιντεο κατανταει κουραστικο . :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει το better battery stats ή κατι παρόμοιο.

Έχω και BBS και Wakelock Detector, αλλά τι μπορεί να φταίει όσον αφορά τo θέμα με το Ambient Display, δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Σ' ευχαριστώ πάντως.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είπα μετά από αρκετό καιρό να ενεργοποιήσω το Ambient Display.

Aρκετές φορές και ενώ έχω το κινητό πάνω στο γραφείο μου, η οθόνη ανάβει για ~3'' και σβήνει χωρίς κανένα λόγο. Ειδοποίηση δεν έρχεται καμία.

 

Ήταν και ο λόγος που είχα απενεργοποιήσει το feature και την πρώτη φορά που το είχα δοκιμάσει. Τότε θυμάμαι άναβε χωρίς κανένα απολύτως λόγο το βράδυ την ώρα που το φόρτιζα.

 

Το χρησιμοποεί κανείς;

Συμπεριφέρετται το ίδιο και σ' εσάς; Ή έτσι λειτυοργεί κι εγώ δεν έχω καταλάβει τον λόγο;

 

Ετσι ακριβως λειτουργει και σε μενα με CoS 12.1. Μαλιστα οταν το σηκωσω απο το τραπεζι, παλι αναβει η οθονη για πολυ λιγο και κλεινει.

 

Εχω την εντυπωση παντως οτι ετσι πρεπει να λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την CM13 στο oneplus one και ολα καλα .

Το μονο θεμα που έχω είναι με την καμερα .

Αυτά δεν έχουν να κάνουν με την cm13 αλλά με το photo app.

Γιατί δεν δοκιμάζεις την oppo camera; Ξέρεις, αυτή με τα πολλά Plugin.. που έχει κ το feature με τα 50mpixel.. δε μου έχει κάνει κάτι τέτοιο.

Αν θες δοκίμασε κι την SnapDragon Camera, την έχω και τις δύο.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως λειτουργει και σε μενα με CoS 12.1. Μαλιστα οταν το σηκωσω απο το τραπεζι, παλι αναβει η οθονη για πολυ λιγο και κλεινει.

 

Εχω την εντυπωση παντως οτι ετσι πρεπει να λειτουργει.

 

Από αυτά που ξέρω, ναι, όταν το σηκώνεις από το τραπέζι πρέπει να ανάβει η οθόνη, αλλά ΜΟΝΟ όταν έχεις κάποια ειδοποίηση.

Όταν δεν έχεις ειδοποίηση δεν υπάρχει λόγος να ανάβει ούτε στα καλά καθούμενα όπως συμβαίνει στο δικό μου την ώρα μάλιστα που δεν το ακουμπάω, ούτε όταν το σηκώνεις από το τραπέζι.

 

Πάντως, ψάχνοντας, βρήκα ότι έχουν τα ίδια προβλήματα και πολλοί με Nexus 6P και πιστεύουν ότι θα διορθωθεί με software update, κάτι το οποίο δεν το πιστεύω εγώ, γιατί το πρόβλημα υπήρχε και στην Lollipop που το είχα πρω-δοκιμάσει, το έχω και τώρα με Marshmallow.

 

Οπότε disable και είμαστε μια χαρά.

Απλά πιστεύω ότι θα βοηθούσε κάπως στην κατανάλωση μπαταρίας. Άλλωστε αυτός είναι και ο βασικός λόγος ύπαρξής του.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν έχουν να κάνουν με την cm13 αλλά με το photo app.

Γιατί δεν δοκιμάζεις την oppo camera; Ξέρεις, αυτή με τα πολλά Plugin.. που έχει κ το feature με τα 50mpixel.. δε μου έχει κάνει κάτι τέτοιο.

Αν θες δοκίμασε κι την SnapDragon Camera, την έχω και τις δύο.

 

Ευχαριστώ φίλε μου , φανταστικο application , απειρες επιλογες και χωρις προβλημα διαρκους focus :clap:

Link to comment
Share on other sites

εδώ και μερικές μέρες έχω περάσει την Resurrection Remix M v5.6.4!

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος εκτός βέβαια απο την εφαρμογή της κάμερας. Πέρασα την oppo camera αλλά δεν έχει time-lapse. Έχει να μου προτείνει κάποιος κάποια άλλη εφαρμογή για κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα μια φορα η cyanogen δειχνει ποσο οτι να' ναι εταιρια ειναι και μη αξιοπιστη σε οσα λεει/κανει. Ακομα και η samsung, καλυτερο support εχει στο os της που ειναι και πιο πολλες. Η cyanogen, τι εχει? 5 συσκευες που κι αυτες, ξεχασμενες τις εχει.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις παράπονα, γιατί απλά δεν πουλάς την συσκευή? Γκρινιάζεις εδώ και μήνες επειδή για κάποιο λόγο δεν θες να περάσεις κάποια custom rom που είναι καλύτερες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,ενας φιλος εχει ενα 64αρι op και εχει την 4.4.

πως θα περασουμε την καινουρια αναβαθμιση?ειναι με cyanogen και πραγματικα εχω μπερδευτει.δοκιμασα αυτο,αλλα μολις ανοιγει το cmd μενει στο waiting for device.

τι μπορω να κανω?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λοιπον παιδια,ενας φιλος εχει ενα 64αρι op και εχει την 4.4.

πως θα περασουμε την καινουρια αναβαθμιση?ειναι με cyanogen και πραγματικα εχω μπερδευτει.δοκιμασα αυτο,αλλα μολις ανοιγει το cmd μενει στο waiting for device.

τι μπορω να κανω?

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι τα ειδα,αλλα και παλι δε βγαζω ακρη

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .. εχω εδω και καιρο την RR M και ειχα προβλημα με το navigon europe .. πριν λιγο φλασαρα το gps fix for cm13 και ενω εδειξε οτι εγινε με επιτυχια μετα που πατησα reboot προσπαθουσε να ανοιξει αλλα ειχε κολλησει στο boot με το logo της RR ..κρατησα το power button πατημενο εσβησε το κινητο μετα το ανοιξα και εξακολουθουσε να ειναι κολλημενο στο boot .. το ξαναεσβησα προσπαθησα να μπω στην recovery τιποτα ... το κινητο πλεον δεν ανοιγει καθολου εντωμεταξυ το βαζω να φορτισει και δεν εχω καμια ενδειξη οτι φορτιζει .. καμια ιδεα ??
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,ενας φιλος εχει ενα 64αρι op και εχει την 4.4.

πως θα περασουμε την καινουρια αναβαθμιση?ειναι με cyanogen και πραγματικα εχω μπερδευτει.δοκιμασα αυτο,αλλα μολις ανοιγει το cmd μενει στο waiting for device.

τι μπορω να κανω?

 

Δώσε κανένα παραπάνω info όμως.. Ποιά είναι η καινούργια ανάβαθμιση; Ο φίλος έχει ξεκλέιδωτο τηλέφωνο; Ποιό αυτό δοκίμασες; Drivers έχει περάσει στο pc ?

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κανένα παραπάνω info όμως.. Ποιά είναι η καινούργια ανάβαθμιση; Ο φίλος έχει ξεκλέιδωτο τηλέφωνο; Ποιό αυτό δοκίμασες; Drivers έχει περάσει στο pc ?

 

drivers εχω περασει.

οταν λες ξεκλειδωτο?twrp?καπως ετσι?εχει ενα τετοιο μενου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξεκλείδωτο εννοεί bootloader, από τη στιγμή όμως που (μάλλον) έχει twrp recovery όλα μετά είναι εύκολα. Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις στη συσκευή του φίλου σου... θέλεις δηλαδή να του περάσεις stock, custom, cm rom;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γραφει οτι εχει μεινει στην 4.4 οποτε λογικα εχει βαλει twrp και δεν μπορει να περασει τα update κανονικα μεσω της ενημερωσης απο τις ρυθμισεις. Θα πρεπει να του βγαζει και μηνυμα οτι εχει κανει disable την Cyanogen recovery οταν παει να ψαξει για updates.

 

Οπως ειπε και ο athanaso77, τι ακριβως θελετε να κανετε? Να γυρισετε εντελως stock? Να βαλετε custom rom? Να κανετε update στην τελευταια COS 12.1?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με CM 12.1 (YOG4PAS2QL) και το τελευταίο TWRP (3.0.1.0 νομίζω). Για να περάσω Resurrection Remix 5.6.6. απλά flashαρω και κάνω τα wipes ή πρέπει να κάνω τίποτα ιδιαίτερο? Γενικά προτείνετε τη μετάβαση ή να περιμένω CM 13?!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με CM 12.1 (YOG4PAS2QL) και το τελευταίο TWRP (3.0.1.0 νομίζω). Για να περάσω Resurrection Remix 5.6.6. απλά flashαρω και κάνω τα wipes ή πρέπει να κάνω τίποτα ιδιαίτερο? Γενικά προτείνετε τη μετάβαση ή να περιμένω CM 13?!

 

Τι να περιμένεις; Η CM13 έχει βγεί εδώ και καιρό. Και ναι την περνάς απλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένεις; Η CM13 έχει βγεί εδώ και καιρό. Και ναι την περνάς απλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

 

Οκ ευχαριστώ. Έχει βγει CM13 stable και δε το έχω πάρει χαμπάρι? Τόσο πίσω έχω μείνει? Εννοώ COS13, μάλλον το έγραψα λάθος. Από τις δύο ποια είναι προτιμότερη?

Edited by kdami4
Link to comment
Share on other sites

Εχεις την COS 12.1 (Cyanogen)

 

Εχει βγει 2 εβδομαδες περιπου η CM 13 (cyanogenmod).

 

Περιμενουμε την COS 13 (Cyanogen) απο μερα σε μερα, μπορει και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...