Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θρυλε εχεις και εσυ το lenovo a806???

 

αν ναι ειναι καλο??? ποσο δειαρκει η μπαταρια με internet

 

Μεχρι στιγμης εχω μεινει ικανοποιημενος. Σκοπευω μολις το χρησιμοποιησω για μερικες μερες ακομα να κανω ενα γενικοτερο post με εντυπωσεις κτλ. Η μπαταρια κραταει καλα. Με χρηση wifi μονο οταν χρειαζετε για κανενα application download κτλ μου κραταει μεσω ορο 2 μερες αλλα δεν το χρησιμοποιω πολυ ακομα οποτε δεν ειναι αξιοπιστο ακομα αυτο που λεω.

 

Με αυτή την έκδοση θα κάνεις
βλέποντας το βίντεο από το 1:02 και μετά

 

Οπως το υποψιαζομουν. Ο stock file explorer δεν διαβαζε ολα τα αρχεια. Πλεον βλεπω τους φακελους.

Το σημειο στο οποιο κολαω ειναι το 2:35 οπου δεν μου εμφανιζει το δεξι βελος για να παω στο importing my resources οπως βλεπω στο video.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης εχω μεινει ικανοποιημενος. Σκοπευω μολις το χρησιμοποιησω για μερικες μερες ακομα να κανω ενα γενικοτερο post με εντυπωσεις κτλ. Η μπαταρια κραταει καλα. Με χρηση wifi μονο οταν χρειαζετε για κανενα application download κτλ μου κραταει μεσω ορο 2 μερες αλλα δεν το χρησιμοποιω πολυ ακομα οποτε δεν ειναι αξιοπιστο ακομα αυτο που λεω.

 

 

 

Οπως το υποψιαζομουν. Ο stock file explorer δεν διαβαζε ολα τα αρχεια. Πλεον βλεπω τους φακελους.

Το σημειο στο οποιο κολαω ειναι το 2:35 οπου δεν μου εμφανιζει το δεξι βελος για να παω στο importing my resources οπως βλεπω στο video.

Θα πας διαχείριση εφαρμογών, θα βρεις το theme center και θα κάνεις καταργηση εγκαταστασης ενημερώσεων. Μετά θα εγκαταστήσεις το theme center από το link που σου έδωσα πριν και δεν θα κάνεις update. Θα δεις το βίντεο
από το 1:02 και μετά.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Στο Superuser (clockworkmod) ζητά ενημέρωση su binary και δεν εμφανίζεται η επιλογή εγκατάσταση, μόνο το "εγκατάσταση από λειτουργία recovery" το οποίο δε δουλεύει.

Εγκαθιστώ παλιότερο Superuser app εμφανίζεται η επιλογή εγκατάσταση αλλά πάλι δεν προχωρά σε ενημέρωση του SU binary.

Τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω πάλι πρόσβαση στο Superuser?

Όλα ξεκίνησαν όταν χρησιμοποίησα το hidemyroot app (μπορεί να είναι τυχαίο)... το οποίο πλέον έχω απεγκαταστήσει.

Σας ευχαριστώ.

Edited by neo134697
Link to comment
Share on other sites

Θα πας διαχείριση εφαρμογών, θα βρεις το theme center και θα κάνεις καταργηση εγκαταστασης ενημερώσεων. Μετά θα εγκαταστήσεις το theme center από το link που σου έδωσα πριν και δεν θα κάνεις update. Θα δεις το βίντεο
από το 1:02 και μετά.

 

Τώρα έγινε με επιτυχία. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει κάποια ειδοποίηση αλλα θεωρώ οτι θα δουλεύει. Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Αυτος ο φορτιστης http://www.e-shop.gr/blackberry-usb-charger-850mah-black-bulk-p-TEL.018093 κανει για το κινητο?

 

Γιατί να μην κάνει...

Απλά είναι λίγο αργός. 2500/850=2.94 ώρες για να φορτίσει το κινητό σου. Και αν υπολογίζεις οτι ενω ειναι εν λειτουργία ξοδεύει μέρος της μπαταρίας θα θελει λιγο παραπανω. Βεβαια αλλοι ισχυριζονται οτι η αργη φορτιση αυξανει τον κυκλο ζωης της μπαταριας..... Στην αγορα παιζουν και φορτιστες με 2000mah που σημαινει οτι θα θελουν 1.15 ωρες για πληρης φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι λίγο αργός. 2500/850=2.94 ώρες για να φορτίσει το κινητό σου..

Ο δικος μας τι V/ MAH γραφει?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Στο Superuser (clockworkmod) ζητά ενημέρωση su binary και δεν εμφανίζεται η επιλογή εγκατάσταση, μόνο το "εγκατάσταση από λειτουργία recovery" το οποίο δε δουλεύει.

Εγκαθιστώ παλιότερο Superuser app εμφανίζεται η επιλογή εγκατάσταση αλλά πάλι δεν προχωρά σε ενημέρωση του SU binary.

Τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω πάλι πρόσβαση στο Superuser?

Όλα ξεκίνησαν όταν χρησιμοποίησα το hidemyroot app (μπορεί να είναι τυχαίο)... το οποίο πλέον έχω απεγκαταστήσει.

Σας ευχαριστώ.

Μέσα από το hide my root έχει κάποιες επιλογές για restore su binary και su app . Τις δοκίμασες πριν το απεγκαταστήσεις?

Αν δεν γίνεται από το hide my root τότε πρέπει να βάλεις το TWRP και να φλασάρεις από εκεί το SuperSU

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το hide my root έχει κάποιες επιλογές για restore su binary και su app . Τις δοκίμασες πριν το απεγκαταστήσεις?

Αν δεν γίνεται από το hide my root τότε πρέπει να βάλεις το TWRP και να φλασάρεις από εκεί το SuperSU

 

Ναι, πάτησα restore su binary και γράφει Make sure your SU app has been restored first. Δε βρίσκω όμως κάποια επιλογή για το restore του su app. Μόνο reinstall το οποίο με παραπέμπει στο superuser chainsdd και όχι στο clockworkmod που εχω προεγκατεστημενο.

Το dropbox που μου προτείνεις αφορά στο clockworkmod ή δεν έχει σημασία?

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειπα εβαλα την τελευταια ρομ συμφωνα με τον οδηγο και θελω να ρωτησω με το security της λενοβο τι παιζει; το χετε βγαλει; ειναι απαραιτητο; πολυ ραμ δε τρωει αυτο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και πως βγαινςι αν βγαινει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εντιτ

 

Τελικα το βρηκα κ εκανα φριζ το security και το dr safety και οντως ρολαρει καλυτερα τωρα. Τωρα τι να χρησιμοποιησω για προστασια; ειναι απαραιτητο;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να χρησιμοποιησω για προστασια; ειναι απαραιτητο;

Απο την στιγμη που δεν βαζεις αρχεια apk απο αγνωστες σελιδες οχι δεν εχεις κανενα προβλημα, το play store δεν εχει ιους και γω παγωμενες τις εχω τις 2 αυτες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάτησα restore su binary και γράφει Make sure your SU app has been restored first. Δε βρίσκω όμως κάποια επιλογή για το restore του su app. Μόνο reinstall το οποίο με παραπέμπει στο superuser chainsdd και όχι στο clockworkmod που εχω προεγκατεστημενο.

Το dropbox που μου προτείνεις αφορά στο clockworkmod ή δεν έχει σημασία?

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το SuperSU και το superuser κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά προτείνω το SuperSU. Όταν το φλασαρεις θα αντικαταστήσει την οποία su εφαρμογή έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

  • 1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools
  • 2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)
  • 3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την official 1441 rom. Εάν την έχετε κατεβάσει μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota
  • 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.
  • 5. Κατεβάστε τα gapps και αποθηκεύστε τα στην sdcard
  • 6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.
  • 7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.
  • 8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.
  • 9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.
  • 11. Με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση. Μετά από λίγο θα μπει πάλι στο TWRP recovery.
  • 12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".
  • 13. Για να βάλετε Ελληνικά εγκαταστήστε από το Playstore το Locale more pro. Τρέξτε την εφαρμογή και στην καρτέλα Locales επιλέξτε "Greek (Greece)". Την 1η φορά που θα το κάνετε θα πετάξει μήνυμα του Superuser στο οποίο θα πατήσετε "Grant". Αμέσως μετά ξαναπατήστε το "Greek (Greece)" και η γλώσσα των εφαρμογών που υποστηρίζουν ελληνικά θα γυρίσει στα ελληνικά. Τη γλώσσα στο μενού ρυθμίσεων συστήματος θα παραμείνουν στα αγγλικά.

 

Καλημερα κ χρονια πολλα

εχω φτασει μεχρι το βημα 9 αλλα δεν βρισκω το zip της ROM μεσα στην καρτα πουθενα,το εβαλα 2 φορες χυμα κ μια φορα μεσα στον φακελο του TWRP μπας κ το βρω αλλα τιποτα δεν το εμφανιζει πουθενα,πρεπει να το αφησω στην εσωτερικη μνημη ή να του κανω μετανομασια? (το αρχειο το εκανα zip την δευτερη φορα που το εβαλα γιατι οταν το κατεβασα ηταν απλο .exe)

Edited by LenovoUser
επιπλεον πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ηταν το αρχειο zip? Μηπως ηταν κανενα spam πρόγραμμα απο το κατεβαστηρι; Γιατι exe δε μπορει να ήταν

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ χρονια πολλα

εχω φτασει μεχρι το βημα 9 αλλα δεν βρισκω το zip της ROM μεσα στην καρτα πουθενα,το εβαλα 2 φορες χυμα κ μια φορα μεσα στον φακελο του TWRP μπας κ το βρω αλλα τιποτα δεν το εμφανιζει πουθενα,πρεπει να το αφησω στην εσωτερικη μνημη ή να του κανω μετανομασια? (το αρχειο το εκανα zip την δευτερη φορα που το εβαλα γιατι οταν το κατεβασα ηταν απλο .exe)

Φίλε μου λίγες σελίδες πιο πίσω είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, δες --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5835464#post5835464 δηλαδή και μένα την MicroSd μου την έδειχνε άδεια! Θα κάνεις restore και βάλεις το zip της rom μέσα στο τηλέφωνο χύμα ώστε να το βρεις μετά επαναληπτικά αλλά τσέκαρε καλύτερα τι μου απάντησαν τα εξαίρετα μέλη για να μην στα πω εγώ και κάνω κάνα λάθος! Ξαναρώτα αν κολλήσεις κάπου... Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι ηταν το αρχειο zip? Μηπως ηταν κανενα spam πρόγραμμα απο το κατεβαστηρι; Γιατι exe δε μπορει να ήταν

 

την κατεβασα απο το λινκ που δινει στον οδηγο.

Link to comment
Share on other sites

την κατεβασα απο το λινκ που δινει στον οδηγο.

 

H rom του link είναι παλιά.

Κάνε αυτό που γράφω στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 για να βάλεις την τελευταία 1447 multilanguage+playstore+root rom .

Link to comment
Share on other sites

H rom του link είναι παλιά.

Κάνε αυτό που γράφω στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 για να βάλεις την τελευταία 1447 multilanguage+playstore+root rom .

Μου λεει οτι οι drivers του lenovo δεν εγκατασταθηκαν με επιτυχια οταν συνδεω το κινητο στο pc κ ακουγεται συνεχεια ο ηχος συνδεσης κ αποσυνδεσης του usb.Tην αναβαθμιση θελω να την κανω γιατι κρασαρει το notification center

Link to comment
Share on other sites

Χθες περασα την 1447 και δεν εχω κανενσ προβλημα απλα μερικες φορες το. Notification ανοιγει μονο του το wlan το πωε γινετε γνωριζει κανενας
Link to comment
Share on other sites

Μου λεει οτι οι drivers του lenovo δεν εγκατασταθηκαν με επιτυχια οταν συνδεω το κινητο στο pc κ ακουγεται συνεχεια ο ηχος συνδεσης κ αποσυνδεσης του usb.Tην αναβαθμιση θελω να την κανω γιατι κρασαρει το notification center

Δοκίμασε σε άλλη θυρα usb. Αν κάνει πάλι το ίδιο κατέβασε το USBdeview (για 64bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview-x64.zip και για 32bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview.zip) τρέξε το και από την λίστα των drivers που εμφανίζει θα βρεις ότι preloader driver υπάρχει και θα πατήσεις δεξί κλικ και θα επιλέξεις unistall selected devices. Για να τους βρεις πιο εύκολα στην λίστα θα πας στην στήλη Drive letter και θα κοιτάξεις της καταχωρήσεις COM (πχ COM5, COM 10 κλπ). Αφού τους απεγκαταστήσεις ξανακάνε την προηγούμενη διαδικασία. Αν πάλι κάνει τα ίδια δοκίμασε σε άλλη usb θυρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χθες περασα την 1447 και δεν εχω κανενσ προβλημα απλα μερικες φορες το. Notification ανοιγει μονο του το wlan το πωε γινετε γνωριζει κανενας

Στις ρυθμίσεις το "Συνδεση εντοπισμού WLAN" είναι κλειστό ή ανοικτό?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε άλλη θυρα usb. Αν κάνει πάλι το ίδιο κατέβασε το USBdeview (για 64bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview-x64.zip και για 32bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview.zip) τρέξε το και από την λίστα των drivers που εμφανίζει θα βρεις ότι preloader driver υπάρχει και θα πατήσεις δεξί κλικ και θα επιλέξεις unistall selected devices. Για να τους βρεις πιο εύκολα στην λίστα θα πας στην στήλη Drive letter και θα κοιτάξεις της καταχωρήσεις COM (πχ COM5, COM 10 κλπ). Αφού τους απεγκαταστήσεις ξανακάνε την προηγούμενη διαδικασία. Αν πάλι κάνει τα ίδια δοκίμασε σε άλλη usb θυρα.

 

Υπαρχει μια εκδοση VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay την οποια την προτεινει ενα μελος για εγκατασταση μεσω του οδηγου σου παραλειποντας το βημα 5,11,12 κ 13 αν το κανω θα διορθωθει το προβλημα του κρασαρισματος του notification center? μονο αυτο θελω να διορθωσω.Χωρις την χρηση pc για πιο γρηγορα κ ευκολα

Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει μια εκδοση VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay την οποια την προτεινει ενα μελος για εγκατασταση μεσω του οδηγου σου παραλειποντας το βημα 5,11,12 κ 13 αν το κανω θα διορθωθει το προβλημα του κρασαρισματος του notification center? μονο αυτο θελω να διορθωσω.Χωρις την χρηση pc για πιο γρηγορα κ ευκολα

Ναι μπορείς να το κάνεις και έτσι. Είναι η ίδια rom αλλά διαφορετικός ο τρόπος φλασαρίσματος. Θα διορθωθεί το πρόβλημα με το notification.
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το κάνεις και έτσι. Είναι η ίδια rom αλλά διαφορετικός ο τρόπος φλασαρίσματος. Θα διορθωθεί το πρόβλημα με το notification.

Mολις το εκανα κ πετυχε,δεν μου ζητησε αλλαγη γλωσσας ηταν αγγλικα κατευθειαν.Τωρα οσο αφορα τις εφαρμογες Game Center,Share it,Caller ID δεν σβηνουν,ειναι καπου χρησιμες για την σωστη λειτουργια του τηλ.? Να τις παγωσω με το security ή θα εχω προβλημα?

Παντως το interface πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Mολις το εκανα κ πετυχε,δεν μου ζητησε αλλαγη γλωσσας ηταν αγγλικα κατευθειαν.Τωρα οσο αφορα τις εφαρμογες Game Center,Share it,Caller ID δεν σβηνουν,ειναι καπου χρησιμες για την σωστη λειτουργια του τηλ.? Να τις παγωσω με το security ή θα εχω προβλημα?

Παντως το interface πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο.

πάγωσέ τις
Link to comment
Share on other sites

πάγωσέ τις

 

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις χρησιμες πληροφοριες,γλιτωσε το φουντο στη θαλασσα το κινητο κ εγω τον χωρισμο απο την κοπελα μου:lol:

Καλη χρονια να εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το apk και εγινε το εξης. Επειδη ειναι παλια εκδοση με προετρεψε μονο του να κανω update αυτοματα. Πλεον μπορω να κατεβασω το font με τιτλο διαφορα κινεζικα και το w3 που φαινετε στο 1:25 του https://www.youtube.com/watch?v=dbXQZtZMUL0. Επειτα ομως ανοιγει τον file explorer και ανοιγει τον φακελο system κτλ. Εγω αυτον τον φακελο δεν τον βρισκω. Ενεργοποιησα το διαβασμα κρυφων αρχειων. Μαλιστα το συνδεσα στο pc και κοιταξα και απο εκει εαν μπορω να βρω τον φακελο χωρις αποτελεσμα!

 

Τι μπορει να συμβαινει...;

Ακριβώς και εγώ το ίδιο. Δεν βρίσκω ούτε τον φάκελο "System" ούτε κατ επέκταση τον φάκελο "Fonts" μέσα από τον file explorer του τηλεφώνου αλλά ούτε και από το PC που το έχω συνδεδεμένο με αυτό. Επίσης μέσα από το κινητό έβαλα και την εμφάνιση κρυφών αλλά πάλι τίποτα! Ο φίλος thrylos_gate7 "ξεκόλλησε" από αυτό αλλά δεν είπε πως..;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...