Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kανεις για βοηθεια σε unroot κινητο?:wacko:
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ, εν αρχήν, Χρόνια Καλά και Πολλά, με ελπίδα κια πρόοδο το 2015.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι (και κυρίως του φίλτατου kandilak). Εχω παραλάβει το 806 μου, του έβαλα την τελευταία ROM και θέλω να το στρώσω στα κακώς κειμενά του.

Πείτε μου σας παρακαλώ πολύ τή "διορθώσεις" "freezes applications" κλπ πρέπει να κάνω.

Για την ώρα έκανα την διόρθωση των 7 digits στον dialer.

Εέχω όμως θεματάκι με τα ελληνικά στο notification και φαντάζομαι και άλλα που θα μου πείτε εσείς οι τοσο καλοί του κινητού αυτού. Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

 

Με εκτίμηση,

Μιχάλης

Για τα ελληνικά notification, θα εγκαταστήσεις το theme center από αυτό το link και δεν θα κάνεις update. Θα δεις το βίντεο

από το 1:02 και μετά. Θα χρησιμοποιήσεις τα προγράμματα που φαίνονται στο βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

kandilak ξεκινησα απο τον ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC.Μεχρι και το 6ο βημα ολα καλα.Μου εβγαλε το πρωτο μνμ οτι απετυχε με το νεο υλικο,πατησα κλεισιμο αλλα δεν μου βγαζει το σφαλμα στο sp flash tool για να πατησω και εκει κλεισιμο για να ξεκινησει το φλασαρισμα.Εχεις καμια ιδεα?Εν τω μεταξύ σε ολη την διαδικασια το pc κανει το ηχο οταν συνδεεις η αποσυνδεεις κατι απο μια θυρα συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

kandilak ξεκινησα απο τον ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ TWRP RECOVERY ΜΕΣΩ PC.Μεχρι και το 6ο βημα ολα καλα.Μου εβγαλε το πρωτο μνμ οτι απετυχε με το νεο υλικο,πατησα κλεισιμο αλλα δεν μου βγαζει το σφαλμα στο sp flash tool για να πατησω και εκει κλεισιμο για να ξεκινησει το φλασαρισμα.Εχεις καμια ιδεα?Εν τω μεταξύ σε ολη την διαδικασια το pc κανει το ηχο οταν συνδεεις η αποσυνδεεις κατι απο μια θυρα συνεχεια.
Αποσύνδεσε το τηλέφωνο και ξανασύνδεσε το

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μισό λεπτό. Ποια rom έχεις. Λογικά πρέπει να είσαι root. Φλασαρε το TWRP με το mobileuncle tool.

 

Edit: καλά .....σας έχω μπερδέψει μου φαίνεται.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω την VIBEUI V2.0 9432 ST A806 και τσεκαρα στο mobileuncle tool στην μπλε οθονη και μου γραφει ψηλα αριστερα με κοκκινα γραμματα unroot.Εσυ καλα τα γραφεις αλλα ελα που ειμαι και ασχετος.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω την VIBEUI V2.0 9432 ST A806 και τσεκαρα στο mobileuncle tool στην μπλε οθονη και μου γραφει ψηλα αριστερα με κοκκινα γραμματα unroot.Εσυ καλα τα γραφεις αλλα ελα που ειμαι και ασχετος.:lol:

τελικά μπήκε το TWRP?

Link to comment
Share on other sites

Αποσύνδεσε το τηλέφωνο και ξανασύνδεσε το

 

Το εκανα πολλες φορες αλλα μπααα!Δεν γινεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα πολλες φορες αλλα μπααα!Δεν γινεται τιποτα.

κατέβασε το USBdeview (για 64bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview-x64.zip και για 32bit το http://www.nirsoft.net/utils/usbdeview.zip) τρέξε το και από την λίστα των drivers που εμφανίζει θα βρεις ότι preloader driver υπάρχει και θα πατήσεις δεξί κλικ και θα επιλέξεις unistall selected devices. Για να τους βρεις πιο εύκολα στην λίστα θα πας στην στήλη Drive letter και θα κοιτάξεις της καταχωρήσεις COM (πχ COM5, COM 10 κλπ). Αφού τους απεγκαταστήσεις κάνε το εξής.

Εγκατέστησε τους Lenovo drivers με το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoUsbDriver_autorun_1.0.9.exe

Αφού τους εγκαταστήσεις, κλέισε το τηλέφωνο, βγάλε την μπαταρία, και με βγαλμένη την μπαταρία σύνδεσε το τηλέφωνο στο PC. Περίμενε να γίνει εγκατάσταση νέου υλικού. Μετά αποσύνδεσε το τηλέφωνο από το PC αλλά μην βάλεις την μπαταρία.

Τώρα ξαναξεκίνα να κάνεςι τον οδηγό φλασαρίσματος TWRP από το PC από το βήμα 3 και μετά. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου βγάλει σφάλμα και θα γίνει το φλασάρισμα αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

εχω την 1443 και δεν ειχα σκοπο να την αλλαξω μιας και δουλευε ΑΨΟΓΑ το τηλεφωνο χωρις το παραμικρο προβλημα. Σημερα ξαφνικα παρατηρησα οτι πανω στο status bar εμφανιζει την ταχυτητα του wifi. Δεν ειναι το widget του security center. Το παρατηρησα την ωρα που κατεβαζα απο το playstor το "καιρος-weather" και τον "dolphin Browser". Παρολο που απεγκατεστησα και τις δυο εφαρμογες η ένδειξη παραμενη... Γιατι εμγανιστηκε αυτο και πως φευγει? Μου διαφευγει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Για να τους βρεις πιο εύκολα στην λίστα θα πας στην στήλη Drive letter και θα κοιτάξεις της καταχωρήσεις COM (πχ COM5, COM 10 κλπ).

 

Φιλε στην στήλη Drive letterδεν εχει ουτε μια καταχωρηση com

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στην στήλη Drive letterδεν εχει ουτε μια καταχωρηση com

Δες και στην στήλη description αν υπάρχει καταχώρηση που να περιέχει την λεξη preloader. Αν πάλι δεν υπάρχει, συνέχισε με την εγκατάσταση των drivers από το link που σου είπα πριν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω την 1443 και δεν ειχα σκοπο να την αλλαξω μιας και δουλευε ΑΨΟΓΑ το τηλεφωνο χωρις το παραμικρο προβλημα. Σημερα ξαφνικα παρατηρησα οτι πανω στο status bar εμφανιζει την ταχυτητα του wifi. Δεν ειναι το widget του security center. Το παρατηρησα την ωρα που κατεβαζα απο το playstor το "καιρος-weather" και τον "dolphin Browser". Παρολο που απεγκατεστησα και τις δυο εφαρμογες η ένδειξη παραμενη... Γιατι εμγανιστηκε αυτο και πως φευγει? Μου διαφευγει κατι?

Settings-->Notification center-->ξετίκαρε το "Display current network speed"

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι απαντησε ο kandilak

Γιατι εμγανιστηκε αυτο και πως φευγει? Μου διαφευγει κατι?

Για κοιτα στο ρυθμισεις/ Κεντρο ειδοποιησεων (Νοtification center)/ display current network speed

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε Kandilak εισαι θεος λεμε!!!!Ολα καλα,το φλασαρα το εργαλειο.Σ ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.

 

 

 

Υ.γ. Μην πας για υπνο,ισως να σε χρειαστω στη συνεχεια:p

 

 

Σ ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε Kandilak εισαι θεος λεμε!!!!Ολα καλα,το φλασαρα το εργαλειο.Σ ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.

 

 

 

Υ.γ. Μην πας για υπνο,ισως να σε χρειαστω στη συνεχεια:p

 

 

Σ ευχαριστω και παλι

Τώρα πας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ναι,επιτελους τα καταφερα.Γι ακομα μια φορα ευχαριστω παρα πολυ τον kandilak:D
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι απαντησε ο kandilak

 

Για κοιτα στο ρυθμισεις/ Κεντρο ειδοποιησεων (Νοtification center)/ display current network speed

 

Ευχαριστω οσους απαντησαν....δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμφανιστηκε ξαφνικα αλλα μικρο το κακο :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα και γω.. Πολυ καλο boxing απο vickmall, τρομαξα να το ανοιξω. Εχει περασμενη ζελατινα, αλλα με ατελειες γυρω απο ανοιγματα καμερας κλπ και ψιλογρατζουνισμενη, ενω ειναι και κατι μεταξυ ματ-γυαλιστερη και χανει πολυ η οθονη, θα φυγει αμεσως μολις το σεταρω. Ευτυχως πηρα πακετο και tempered glass. Φαινεται πολυ μεγαλο αν και δεν ειναι, λιγο μεγαλυτερο απο hongmi με μικροτερα bezel. Hρθε με μολις 25% μπαταρία, μαλλον το ρουταραν και ουτε καν το φορτισαν..

Ηρθε με την 9432, για 2 μερες εχασα την multi 1447, αλλα εχω root και αυτο θα μου κανει τη ζωη πιο ευκολη.

 

Τωρα ομως δε θα εχω υπολογιστη ολη μερα, να ξεκινησω τη διαδικασια; Δεν πιστευω να χρειαστω καπου υπολογιστη..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα και γω.. Πολυ καλο boxing απο vickmall, τρομαξα να το ανοιξω. Εχει περασμενη ζελατινα, αλλα με ατελειες γυρω απο ανοιγματα καμερας κλπ και ψιλογρατζουνισμενη, ενω ειναι και κατι μεταξυ ματ-γυαλιστερη και χανει πολυ η οθονη, θα φυγει αμεσως μολις το σεταρω. Ευτυχως πηρα πακετο και tempered glass. Φαινεται πολυ μεγαλο αν και δεν ειναι, λιγο μεγαλυτερο απο hongmi με μικροτερα bezel. Hρθε με μολις 25% μπαταρία, μαλλον το ρουταραν και ουτε καν το φορτισαν..

Ηρθε με την 9432, για 2 μερες εχασα την multi 1447, αλλα εχω root και αυτο θα μου κανει τη ζωη πιο ευκολη.

 

Τωρα ομως δε θα εχω υπολογιστη ολη μερα, να ξεκινησω τη διαδικασια; Δεν πιστευω να χρειαστω καπου υπολογιστη..

δεν θα χρειαστείς υπολογιστή.

 

backup και πέρασμα μέσω recovery!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 1501_DEV για το A806 .

Το changelog μεταφρασμένο από google translate

A806 update log is as follows 

[Recommend]
New Speed ​​candid features 
new intelligent scene a whole new experience to upgrade 
the new version of Address Book new experience 
optimized sliding response to experience, to resolve a list of slide strenuous 
optimization system upgrade data backup Compatibility 

[system]
to optimize sliding response experience, struggling to resolve a list of slide 

] [intelligent Scene
Intelligent Scene add new courses scene 
permanent new notification bar set 
new import and export functions 
to optimize scene classification 
optimize the timing conflict scenario time judge 

set [Features]
New Speed ​​candid function 

[music] desktop
folder new game 
new quick change wallpaper 
optimize all presets icon 

[Lenovo directories
dial before new intelligent IP dialing increase "without IP dial numbers" and "phone numbers 0 "option 
added contact smart finishing order, to help you clean up the air without a name and contact number 
of new groups to support the new contact details, edificator more convenient 
list of new slide adjustment dial, delete, add a black slide get 
new life Pages: eat, drink, catch 
new support group picture show: more visually 
new intelligent packet of information by mass: mass text messages more convenient 
list of new Avatar: browsing more intuitive 
new Smart finishing Contact: From No names and no numbers farewell contacts 
new set of colorful bubbles: personalized information bubble style. 
Edit address book contacts to optimize mailing address default option, the domestic version of the adjustment for city streets 
optimize information popups delete and closed layout adjustments, to avoid misuse 
optimize calls including the country code, seven straight matches to significantly more accurate 
optimization of sliding delete messages increase dynamic efficiency, more vivid 
optimized two-finger poke simple switch / Detail mode: simple detailed Or, call what you can 
add contacts to optimize QQ QQ account automatically generated e-mail: for you to think one step 

[upgrade]
to optimize data backup compatibility 

[recorder]
New Recordings folder 
folder new multimedia recording 
new call recording folder

 

Είναι αγγλοκινέζική rom. Αν σας βγάλει ειδοποίηση για system update, σκεφτείτε καλά πριν το κάνετε. Θυμηθείτε ότι χάνετε multilanguage , root, και πιθανότατα TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βγει rooted..?

Εγω τωρα θα περασω τη 1447, την κατεβαζα απο το stock browser και μολις εφτανε στο 100% εκλεινε και η ρομ αφαντη στη μνημη..!

Τα κατεβασα απο Chrome.

Παταω το home και αργει καπως να βγαλει τα recent apps...

Aλλα βλεπω free 1341/2Gb Ram :clap: που δεν το`χω ξαναδει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανενας πως επιλεγουμε πολη στην αρχικη οθονη του lenovo widget weather?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843348#post5843348

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου βγαζει καν στην τοποθεσια οτι εχει προσβαση o καιρος lenovo

Link to comment
Share on other sites

δεν μου βγαζει καν στην τοποθεσια οτι εχει προσβαση o καιρος lenovo

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλα μαλλον πρεπει να σεταρεις το gps πρωτα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...