Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι άπαιχτος :clap:

Αυτή η διευκρίνιση από που το πήρε......πάλι καλά δεν έγραψε "μέσω internet το πήρα"!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είσαι άπαιχτος :clap:

 

????????????? Τέλος πάντων το πήρα απο αυτόν τον seller

 

http://www.ebay.com/itm/LENOVO-A8-A806-MT6592-6590-1-7GHz-5-HD-Screen-2GB-16GB-Android-LTE-4G-White-/171571067304?pt=AU_Mobile_Phones&hash=item27f26eb9a8

 

Αυτο ακριβως ειναι το απο πανω

Αυτό και εγώ περίμενα να γράψεις!

Από 1η ματιά,το σωστό τηλ. είναι.Το "μαγαζί" δεν το ξέρω.

Ελπίζω να μην έμπλεξες στη μεταφορά την DHL και σου'ρθει κανα 50-ρικο τελωνείο!

Αν και μέσω ebay έχω δει κάτι τέτοια περίεργα......

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο καιρο εδω στις ενοτητες και προσπαθωντας να καταληξω αναμεσα σε Coolpad F1 και Lenovo a806 αποφασισα να παρω αυτο το κινητο για τα καλυτερα χαρακτηριστικα του και επισης για την υποστηριξη που υπαρχει εδω μεσα απο καποια ατομα οπως ο Kandilak (btw Respect).

To κινητο ηρθε πριν μια βδομαδα απο το vickmall και φορουσε την 9432 (αν θυμαμαι σωστα το νουμερο) και πηγαινε σφαιρα το οποιο με χαροποιησε παρα πολυ...βεβαια εβλεπα την μπαταρια να πεφτει ακομα και οταν ειχα απενεργοποιημενη την οθονη. Κοιταξα το consumption στις εφαρμογες και παρατηρησα οτι εφταιγε το Twitter το οποιο και εκανα freeze. Ειδα οτι σταματησε να χανει μπαταρια στα κλεισιματα της οθονης παρολα αυτα η μπαταρια επεφτε πιο γρηγορα απο οτι περιμενα...ειδικα με 3G την ξεζουμιζε.. ειδα εδω ατομα να γραφουν για την ρομ οτι γενικα τρωει μπαταρια γρηγορα και οτι ολα φτιαχνουν αν περασεις αλλη ρομ.. ειπα οκ θα πρεπει να την αλλαξω.

Χρησιμοποιοντας τον οδηγο του Kandilak και πειραζοντας πρωτη φορα κινητο εγιναν ολα ευκολα και περασα την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 παρολα αυτα η μπαταρια συνεχιζει να πεφτει γρηγορα.. Πχ προχθες σε 14ωρες με 2.5 ωρες απο αυτες In Use (χρησιμοποιοντας 3G σε αρκετο μερος αυτων των 2.5 ωρων) η μπαταρια επεσε στο 30%.. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα εμενα μου φαινεται πολυ λιγο οταν ακουω ατομα οτι την κραταν 2 μερες την μπαταρια ανετα.. Διαβασα οτι στρωνει η μπαταρια μετα απο μερικες φορτισεις αλλα μετα απο 4-5 που εχω κανει δεν βλεπω καμια διαφορα.. Χθες την φορτισα ξημερωματα και επεσα για υπνο αμεσως μετα... οταν ξυπνησα μετα απο 9 ωρες το κινητο εγραφε 99% λεω οκ.. μεσα σε 10 λεπτα και ανοιγοντας το 3G για να κοιταξω Fb ενα λεπτο επεσε στο 90%.

Επισης αυτο το Weatherservice που τρεχει πισω το χρειαζομαστε; γιατι καποιες φορες οπως θα δειτε παρακαταω τρωει αρκετο ποσοστο.. και δεν χρησιμοποιω καποιο widget με καιρο κλπ..

Το κινητο κατα τα αλλα παει σφαιρα και το χαιρομαι πολυ αλλα αυτο με χαλαει αρκετα.. ειχα και Samsung Galaxy Ace πριν και καταλαβαινετε τη διαφορα πιστευω :p Αν εχετε να δωσετε καποια συμβουλη ή οτιδηποτε μην διστασετε! :D

 

ΥΓ. Η μπαταρια βρισκεται στο 77% στην παρακατω εικονα με ενα 6λεπτο που μιλησα στο τηλεφωνο και 3-4 λεπτα browsing με 3G.

 

[ATTACH]54657[/ATTACH]

Edited by noellian
Link to comment
Share on other sites

Χθες περασα την 1447 και δεν εχω κανενσ προβλημα απλα μερικες φορες το. Notification ανοιγει μονο του το wlan το πωε γινετε γνωριζει κανενας

Το εχω κλειστο φιλε μου kandilak

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο καιρο εδω στις ενοτητες και προσπαθωντας να καταληξω αναμεσα σε Coolpad F1 και Lenovo a806 αποφασισα να παρω αυτο το κινητο για τα καλυτερα χαρακτηριστικα του και επισης για την υποστηριξη που υπαρχει εδω μεσα ποια ατομα οπως ο Kandilak (btw Respect).

To κινητο ηρθε πριν μια βδομαδα απο το vickmall και φορουσε την 9432 (αν θυμαμαι σωστα το νουμερο) και πηγαινε σφαιρα το οποιο με χαροποιησε παρα πολυ...βεβαια εβλεπα την μπαταρια να πεφτει ακομα και οταν ειχα απενεργοποιημενη την οθονη. Κοιταξα το consumption στις εφαρμογες και παρατηρησα οτι εφταιγε το Twitter το οποιο και εκανα freeze. Ειδα οτι σταματησε να χανει μπαταρια στα κλεισιματα της οθονης παρολα αυτα η μπαταρια επεφτε πιο γρηγορα απο οτι περιμενα...ειδικα με 3G την ξεζουμιζε.. ειδα εδω ατομα να γραφουν για την ρομ οτι γενικα τρωει μπαταρια γρηγορα και οτι ολα φτιαχνουν αν περασεις αλλη ρομ.. ειπα οκ θα πρεπει να την αλλαξω.

Χρησιμοποιοντας τον οδηγο του Kandilak και πειραζοντας πρωτη φορα κινητο εγιναν ολα ευκολα και περασα την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV_A806 παρολα αυτα η μπαταρια συνεχιζει να πεφτει γρηγορα.. Πχ προχθες σε 14ωρες με 2.5 ωρες απο αυτες In Use (χρησιμοποιοντας 3G σε αρκετο μερος αυτων των 2.5 ωρων) η μπαταρια επεσε στο 30%.. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα εμενα μου φαινεται πολυ λιγο οταν ακουω ατομα οτι την κραταν 2 μερες την μπαταρια ανετα.. Διαβασα οτι στρωνει η μπαταρια μετα απο μερικες φορτισεις αλλα μετα απο 4-5 που εχω κανει δεν βλεπω καμια διαφορα.. Χθες την φορτισα ξημερωματα και επεσα για υπνο αμεσως μετα... οταν ξυπνησα μετα απο 9 ωρες το κινητο εγραφε 99% λεω οκ.. μεσα σε 10 λεπτα και ανοιγοντας το 3G για να κοιταξω Fb ενα λεπτο επεσε στο 90%.

Επισης αυτο το Weatherservice που τρεχει πισω το χρειαζομαστε; γιατι καποιες φορες οπως θα δειτε παρακαταω τρωει αρκετο ποσοστο.. και δεν χρησιμοποιω καποιο widget με καιρο κλπ..

Το κινητο κατα τα αλλα παει σφαιρα και το χαιρομαι πολυ αλλα αυτο με χαλαει αρκετα.. ειχα και Samsung Galaxy Ace πριν και καταλαβαινετε τη διαφορα πιστευω :p Αν εχετε να δωσετε καποια συμβουλη ή οτιδηποτε μην διστασετε! :D

 

ΥΓ. Η μπαταρια βρισκεται στο 77% στην παρακατω εικονα με ενα 6λεπτο που μιλησα στο τηλεφωνο και 3-4 λεπτα browsing με 3G.

 

[ATTACH]54657[/ATTACH]

Αν δεν το εχεις κανει ??μπες στο security -speed-up και μετα

Auto-start appl. Και απενεργοποιησε τα appk. Που ανοιγουν αυτοματα με την οθονη .Αυτο εκανα και παει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το εχεις κανει ??μπες στο security -speed-up και μετα

Auto-start appl. Και απενεργοποιησε τα appk. Που ανοιγουν αυτοματα με την οθονη .Αυτο εκανα και παει πολυ καλα.

 

Βασικα δεν λες απο το Security των System Settings αλλα απο το Security to application ε; Και δεν υπαρχει απο τις 12 που μου βγαζει καμια που ανοιγει με το ανοιγμα της οθονης... μονο auto-start at the boot, auto-start when networking και auto-start when unlocking. Και απο τις 12 που βγαζει τι να κοψω; Πχ το Maps που το χει auto-start when networking; Τεσπα εκοψα μερικες αν και δεν νομιζω να βοηθησει αυτο σε τπτ... θα δω και θα σου πω αν δω διαφορα.... Thanks παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Ενοω αυτο το πρασινο τετραγωνακι που το βρισκεις και κατεβαζωντας την κουρτινα της οθονης που γραφει security is active .Εκει το ανοιξα πατησα το speed-ap να ανοιξει κσι μετα το auto-start appk. Και εκει βρηκα να εχω δυο εφαρμογες που ανοιγαν αυτοματα οταν ενεργοποιουσα την οθονη,τα απεργενοποιησα να μην ανοιγουν αυτοματα μαζι με την οθονη και λυθηκε το προβλημα μου με την καταναλωση μπαταριας .

Βεβαια οταν δουλευω το ιντερνετ κτλ η καταναλωση ειναι αρκετη,αλλα οτσν ειναι κλειστο δεν καταναλωνει τιποτα .

Αυτο εφτιαξε το δικο μου προβλημα,ελπιζω να φτιαξει και το δικο σου και να μην ειναι τιποτες αλλο.

Το δε σκορ με το antutu και με την 9432 ρομ ειναι 32840:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και οι 2,κάποιες εφαρμογές που ήταν άχρηστες.security ,theme κλπ υπάρχουν κανονικά

Μπορεί να φταίει η μπαταρία, πχ να μην κάνει καλή επαφή με το τηλέφωνο. Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή που bugάρει, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Πόσες φορές στο έχει κάνει? Γιατί αν το έχει κάνει μια φορά, εντάξει μπορεί να ήταν τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα..το ιδιο πεφτει παλι τελικα..Αυτο το Lenovo weather αμα το κανω freeze θα χω προβλημα; Γιατι αυτο το weather service μου κανει κατι 15-20% στο power consumption..
Link to comment
Share on other sites

Μπα..το ιδιο πεφτει παλι τελικα..Αυτο το Lenovo weather αμα το κανω freeze θα χω προβλημα; Γιατι αυτο το weather service μου κανει κατι 15-20% στο power consumption..
Μπορείς να το παγώσεις. Εγώ το έχω παγωμένο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει η μπαταρία, πχ να μην κάνει καλή επαφή με το τηλέφωνο. Μπορεί να φταίει κάποια εφαρμογή που bugάρει, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Πόσες φορές στο έχει κάνει? Γιατί αν το έχει κάνει μια φορά, εντάξει μπορεί να ήταν τυχαίο.

Απο μια φορά έγινε,μακάρι να ειναι τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

Το freeze μεσω του titanium γινετε;

 

Να υποθέσω οτι το πρόβλημα με το call log που οταν κοιτας τις εισερχομενες αντι για ονομα βλεπεις το νουμερο οφειλετε στο +30 ; Δεν βρηκα καποια ρυθμιση, να υποθεσω μεσω app διορθωνετε;

Link to comment
Share on other sites

Το freeze μεσω του titanium γινετε;

 

Να υποθέσω οτι το πρόβλημα με το call log που οταν κοιτας τις εισερχομενες αντι για ονομα βλεπεις το νουμερο οφειλετε στο +30 ; Δεν βρηκα καποια ρυθμιση, να υποθεσω μεσω app διορθωνετε;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826955#post5826955

το freeze γίνεται και με το titanium

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826955#post5826955

το freeze γίνεται και με το titanium

 

το ειδα αυτο με το 7 digits αλλα θεωρησα οτι δεν θα κανει δουλεια. Στην περιπτωση που υπαρχουν επαφες με ολοιδια τηλεφωνα, εκτος του τελευταιου ψηφιου, πχ οικογενειακα/εταιρικα πακετα.

 

Λογικα ειναι η επιλογη "διακοπη", ωστοσο η επιλογη ειναι διαθεσιμη στην επι πληρωμη εκδοση.

 

Αλλη δοκιμασμενη εφαρμογη υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Από το link2sd απεγκατέστησα το κινέζικο clean master και πέρασα το clean master από το playstore. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνα πρόβλημα; Μέχρι στιγμής πάντως δεν είδα κάτι και το clean master που κατέβασα μου δουλεύει άψογα...
;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

το ειδα αυτο με το 7 digits αλλα θεωρησα οτι δεν θα κανει δουλεια. Στην περιπτωση που υπαρχουν επαφες με ολοιδια τηλεφωνα, εκτος του τελευταιου ψηφιου, πχ οικογενειακα/εταιρικα πακετα.

 

Λογικα ειναι η επιλογη "διακοπη", ωστοσο η επιλογη ειναι διαθεσιμη στην επι πληρωμη εκδοση.

 

Αλλη δοκιμασμενη εφαρμογη υπαρχει;

δοκίμασε με το link2sd

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να έχεις πρόβλημα... και γιαυτό δεν έχεις.
Ευχαριστώ πολύ, αλλά θα μπορούσα να μάθω αν ισχύει για όλες τις εφαρμογές το ίδιο και αν όχι ποιες είναι αυτές που απαγορεύεται αν ακουμπήσουμε (απεγκαταστήσουμε) από το τηλέφωνο ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα επιπλοκής..;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν θα πετάξεις εφαρμογές βασικές για τη λειτουργία της συσκευής (play store, κύριο πληκτρολόγιο, εφαρμογή τηλεφώνου, sms, google services κτλ).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πετάξεις εφαρμογές βασικές για τη λειτουργία της συσκευής (play store, κύριο πληκτρολόγιο, εφαρμογή τηλεφώνου, sms, google services κτλ).
Να σαι καλά!:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διευκρίνιση από που το πήρε......πάλι καλά δεν έγραψε "μέσω internet το πήρα"!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Αυτό και εγώ περίμενα να γράψεις!

Από 1η ματιά,το σωστό τηλ. είναι.Το "μαγαζί" δεν το ξέρω.

Ελπίζω να μην έμπλεξες στη μεταφορά την DHL και σου'ρθει κανα 50-ρικο τελωνείο!

Αν και μέσω ebay έχω δει κάτι τέτοια περίεργα......

 

 

Δεν νομίζω να γίνει κατι τέτοιο εχω ξανα παρει απο ebay και απο china

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω εξακολουθούν τα προβλήματα με το +30 στα μηνύματα και τις επαφές και στην τελευταία ρομ? Έχω την 1447. Αν ναι πως θα το διορθώσω?
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να ρωτήσω εξακολουθούν τα προβλήματα με το +30 στα μηνύματα και τις επαφές και στην τελευταία ρομ? Έχω την 1447. Αν ναι πως θα το διορθώσω?
Από τον kandilak και στο δικό μου πρόβλημα που λύθηκε...

"Θα πας στην εφαρμογή κλήσεων , θα πατήσεις menu, μετά "Περισσοτερα", μετά "More display options", μετά "Matching digits of number" και επέλεξε "7 digits""

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ευχαριστώ πάρα πολύ όλα τα παιδιά εδώ μέσα που δίνουν άμεσα απαντήσεις στα προβλήματα !!!!!
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και μενα στη M.Δ. περιοχης μου, ερθει δεν ερθει χαρτι, αυριο θα παω να το ζητησω...

Το +30 τελικα πρεπει να υπαρχει ή οχι; Αν σε μια επαφη εχουμε αποθηκευσει 2 φορες το νουμερο, απο προηγουμενες τετοιες περιπτωσεις, με +30 και χωρις, δε θα το βγαζει σωστα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...