Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια κάνουμε freeze όταν έχουμε True Phone Dialer;;

Μόνο το Πρόγραμμα διαχείρισης επαφών (Contacts manager). Θα πρέπει όμως να έχεις εγκαταστήσει κάποιο πρόγραμμα για την διαχείριση SMS (Textra, Handset κλπ).

Δεν είναι υποχρεωτικό βέβαια να παγώσεις το contact manager για να δουλεύεις το true phone dialer.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απ' όλα ηρεμία. Εσύ μπορεί να μην ξέρεις τι έκανες λάθος όμως αν περιγράψεις τι έκανες τότε μπορεί να σου πούμε εμείς τι έκανες λάθος και τι πρέπει να κάνεις τώρα.

Επειδή τώρα φεύγω για δουλειά θα είναι λίγο δύσκολο να δώσω απάντησεις - λύσεις άμεσα αλλά αργά η γρήγορα θα το κάνω.

 

Λοιπόν, το επανέφερα με το backup που είχα πάρει.....

 

Αλλά, ενώ ακολουθώ την όλη διαδικασία, το κάνω root αρχικά με το Kingroot, το ελέγχω ότι είναι rooted και είναι ΟΚ, βάζω με το Mobile Uncle Tools το TWRP recovery, κάνω boot στο TWRP, κάνω το Swipe τo Factory Reset, μέχρι εδώ καλά.....

 

Μετά, όταν επιλέγω την ΡΟΜ για εγκατάσταση, ενώ δείχνει ότι ξεκινάει, βγάζει σφάλμα μετά από λίγο.... Το δοκίμασα 3 φορές και τίποτα.... Αναγκάζομαι μετά να κάνω restore το backup της ΡΟΜ που πήρα.... Και πάλι από την αρχή....

 

Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει που κατέβασα την ΡΟΜ στον ΗΥ και μετά την έβαλα στην κάρτα SD και την κάρτα στο κινητό....

 

Τώρα την ΡΟΜ την κατεβάζω απευθείας στο Lenovo και θα ξανακάνω την διαδικασία από την αρχή....

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι corrupted η ΡΟΜ που κατεβάζω από το link σου;

 

Άλλο που να φταίει;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το επανέφερα με το backup που είχα πάρει.....

 

Αλλά, ενώ ακολουθώ την όλη διαδικασία, το κάνω root αρχικά με το Kingroot, το ελέγχω ότι είναι rooted και είναι ΟΚ, βάζω με το Mobile Uncle Tools το TWRP recovery, κάνω boot στο TWRP, κάνω το Swipe τo Factory Reset, μέχρι εδώ καλά.....

 

Μετά, όταν επιλέγω την ΡΟΜ για εγκατάσταση, ενώ δείχνει ότι ξεκινάει, βγάζει σφάλμα μετά από λίγο.... Το δοκίμασα 3 φορές και τίποτα.... Αναγκάζομαι μετά να κάνω restore το backup της ΡΟΜ που πήρα.... Και πάλι από την αρχή....

 

Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει που κατέβασα την ΡΟΜ στον ΗΥ και μετά την έβαλα στην κάρτα SD και την κάρτα στο κινητό....

 

Τώρα την ΡΟΜ την κατεβάζω απευθείας στο Lenovo και θα ξανακάνω την διαδικασία από την αρχή....

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι corrupted η ΡΟΜ που κατεβάζω από το link σου;

 

Άλλο που να φταίει;

Υπάρχει πιθανότητα να κατεβαίνει μεν οκ η rom και να γίνεται corrupted κατά την μεταφορά της στην microsd λόγω προβληματική κάρτας. Έχει ξανασυζητηθει παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ήρθε η συσκευή του θέματος στα χέρια μου!

Ήρθε με την 1447_739.1 που βάζει το vickmall. Το πήρα για συγκενικό πρόσωπο και θέλω να το δώσω σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται (από θέμα ROM)

δεν κατάφερα να περάσω το twrp recovery γιατί μάλλον δεν δέχονταν το PC του lenovo drivers. διαθέτω windows 8.

να αφήσω αυτή ως έχει?

Με ενοχλεί η γραμματοσειρά - αλλά διαβάζοντας το θέμα είδα ότι διορθώνεται και μερικές κινέζικες βλακειούλες.

Δεν είμαι poweruser γι αυτό αν έχετε να προτείνετε κάτι ώστε να το παραδώσω όσο καθαρότερο γίνεται, πείτε το με διευκρινήσεις :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

(έχω αρχίσει και ψάχνω το θέμα αλλά είναι μεγάλο - γνωρίζω πως τα guides είναι στην πρώτη σελίδα)

 

ΥΓ. να του αλλάξω ρομ?

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ήρθε η συσκευή του θέματος στα χέρια μου!

Ήρθε με την 1447_739.1 που βάζει το vickmall. Το πήρα για συγκενικό πρόσωπο και θέλω να το δώσω σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται (από θέμα ROM)

δεν κατάφερα να περάσω το twrp recovery γιατί μάλλον δεν δέχονταν το PC του lenovo drivers. διαθέτω windows 8.

να αφήσω αυτή ως έχει?

Με ενοχλεί η γραμματοσειρά - αλλά διαβάζοντας το θέμα είδα ότι διορθώνεται και μερικές κινέζικες βλακειούλες.

Δεν είμαι poweruser γι αυτό αν έχετε να προτείνετε κάτι ώστε να το παραδώσω όσο καθαρότερο γίνεται, πείτε το με διευκρινήσεις :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

(έχω αρχίσει και ψάχνω το θέμα αλλά είναι μεγάλο - γνωρίζω πως τα guides είναι στην πρώτη σελίδα)

 

ΥΓ. να του αλλάξω ρομ?

3ο link στην υπογραφή μου. Προς το τέλος λέει για το πως περνάς TWRP και αν δεν εισαι root πως να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να κατεβαίνει μεν οκ η rom και να γίνεται corrupted κατά την μεταφορά της στην microsd λόγω προβληματική κάρτας. Έχει ξανασυζητηθει παρόμοιο πρόβλημα.

 

Αυτό ήταν, corrupted ROM με την μεταφορά ....την κατέβασα απευθείας στο κινητό και .....ναι, με την 5η προσπάθεια, πέρασε η ΡΟΜ!!!!

 

Τώρα κουράστηκα, αύριο θα συνεχίσω το σεταρισμα....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum. Θα ήθελα να ρωτήσω μια μικρή λεπτομέρεια. Παρατηρώ στο τηλ μου ότι δεν εμφανίζεται ποτέ η ένδειξη "4G" παρά μονο "3G" και στην καλύτερη περιπτωση με ανοιχτά δεδομένα το "Η+". Ειμαι με την 1447 απο vickmall αλλα ειδα στο ιδιο τηλ ενος φιλου απο minideal (με την αρχική του ROM) εμφανιζει κανονικα το 4G. Είναι θέμα ROM ή θέμα εταιρίας?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Wind, έτσι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Wind, έτσι;

 

Mάγος είσαι; :P Ισχύει και αυτό που είπε ο παρακάτω για την ενεργοποίηση; Θυμάμαι πως οταν το πήρα τους ρώτησα αν χρειάζεται να το ενεργοποιήσω και μου είπαν οτι ήταν ενεργοποιημένο!

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, αλλα συνηθως ειναι ενεργοποιημενο εδω και χρονια, θα πρεπει δλδ να εχεις την ιδια καρτα SIM εδω και καμια δεκαετια για να μην ειναι..

Εγω πιανω 4g στο κεντρο της Αθηνας και οταν λεω κεντρο εννοω Μεταξουργειο, Ομονοια κλπ..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, αλλα συνηθως ειναι ενεργοποιημενο εδω και χρονια, θα πρεπει δλδ να εχεις την ιδια καρτα SIM εδω και καμια δεκαετια για να μην ειναι..

Εγω πιανω 4g στο κεντρο της Αθηνας και οταν λεω κεντρο εννοω Μεταξουργειο, Ομονοια κλπ..

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Επικοινώνησα με wind και λέει πρέπει να αλλάξω SIM ενώ μου ειχαν πει οτι ειναι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

3ο link στην υπογραφή μου. Προς το τέλος λέει για το πως περνάς TWRP και αν δεν εισαι root πως να το κάνεις

 

τελικά έφτεγαν τα PCια, δοκίμαζα σε windows 8.1 Και windows 10 Και δεν πέρναγε τους lenovo drivers, το έβαλα σε win 7 και όλα οκ, έχω twrp πλέον !

αφού έχεις ασχοληθεί τόσο, θα ήθελα την γνώμη σου για ποια ρομ να περάσω?

αυτές που έχεις στην υπογραφή σου είναι καθαρές από κινέζικα και με φτιαγμένες γραμματοσειρές?

Link to comment
Share on other sites

τελικά έφτεγαν τα PCια, δοκίμαζα σε windows 8.1 Και windows 10 Και δεν πέρναγε τους lenovo drivers, το έβαλα σε win 7 και όλα οκ, έχω twrp πλέον !

αφού έχεις ασχοληθεί τόσο, θα ήθελα την γνώμη σου για ποια ρομ να περάσω?

αυτές που έχεις στην υπογραφή σου είναι καθαρές από κινέζικα και με φτιαγμένες γραμματοσειρές?

Αν διάβαζες με προσοχή το 3ο link θα έβλεπες ότι δεν χρειάζεται PC για να αλλάξεις την rom.

Rom για να δοκιμάσεις υπάρχουν πολλές! Ρώτα τα υπόλοιπα παιδιά να σου προτείνουν ποια να βάλεις.

Η rom στο 3ο link τα έχει όλα διορθωμένα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Παρέλαβα προχθές ενα λευκό από vickmall για ένα φίλο. Όλα καλα, αν εξαιρέσεις τα ελληνικα στα notifications. Όμως έχουμε κι ένα άλλο θεμα, ενω η πίσω κάμερα δουλεύει μια χαρα, η μπροστινή είναι κάπως θολη. Δεν έχει καθόλου σκονη μέσα να προσθέσω. Το κινητο φοράει την 1447. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρομ? Δε μου είναι εύκολο να την αλλαξω μιας δε το χω στη κατοχή μου κι ο κάτοχος είναι άσχετος. Το χει συναντήσει κάποιος άλλος;;;
Link to comment
Share on other sites

μόλις πέρασα την 1536 του φίλου kandilak.

τον ευχαριστώ για τις οδηγίες και φυσικά τους οδηγούς που ασχολήθηκε και έγραψε.

 

Νομίζω πως τώρα το τηλέφωνο είναι έτοιμο να δοθεί στην κάτοχο του.

 

ΥΓ. διάβασα για κάποιο θέμα που δεν εμφανίζει τις επαφές στα μηνύματα, ισχύει και στην moded 1536 multi?

 

edit ΥΓ2

προβλέπεται official lollipop από την λενόβο για το 806?

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

μόλις πέρασα την 1536 του φίλου kandilak.

τον ευχαριστώ για τις οδηγίες και φυσικά τους οδηγούς που ασχολήθηκε και έγραψε.

 

Νομίζω πως τώρα το τηλέφωνο είναι έτοιμο να δοθεί στην κάτοχο του.

 

ΥΓ. διάβασα για κάποιο θέμα που δεν εμφανίζει τις επαφές στα μηνύματα, ισχύει και στην moded 1536 multi?

 

edit ΥΓ2

προβλέπεται official lollipop από την λενόβο για το 806?

Για 2η φορά θα σου πω ότι δεν διάβαζεις προσεκτικά το 3ο link . Αν το έκανες δεν θα ρωτούσες για ονόματα επαφών σε κλήσεις και μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα Plantronics Explorer 10 bluetooth.

Ολα μια χαρα, και ακούγεται τέλεια.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ακούω ήχο απο το κινητό. Βλεπω ενα video δηλαδη στο facebook και ο ηχος πηγαινει στο bluetooth αντι να ακουω σε ανοιχτη ακροαση απο το ηχείο.

Πώς το απενεργοποιώ? Το Ακουστικό το θέλω μόνο για τις κλήσεις.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα Plantronics Explorer 10 bluetooth.

Ολα μια χαρα, και ακούγεται τέλεια.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ακούω ήχο απο το κινητό. Βλεπω ενα video δηλαδη στο facebook και ο ηχος πηγαινει στο bluetooth αντι να ακουω σε ανοιχτη ακροαση απο το ηχείο.

Πώς το απενεργοποιώ? Το Ακουστικό το θέλω μόνο για τις κλήσεις.

 

Ρυθμίσεις--Bluetooth-- Πατάς το γρανάζι δίπλα στην συσκευή bluetooth που έχεις συνδεθεί και ξετσεκάρεις το "Ήχος πολυμέσων".

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--Bluetooth-- Πατάς το γρανάζι δίπλα στην συσκευή bluetooth που έχεις συνδεθεί και ξετσεκάρεις το "Ήχος πολυμέσων".

 

Ευχαριστώ πολύ!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω ενα προβλημα με το κινητο, το χω περιπου ενα χρονο , οσο να ναι εφαγε τα χτυπηματα του κλπ, και εδω και και καιρο αρχισε να κλεινει απροειδοποιητα και να κανει επανεκκινηση. Συνεχεια. Μεχρι το σημειο που δεν προλαβαινει καν ν ανοιξει η οθονη και κλεινει ξανα, οποτε μονο με βγαλσιμο μπαταριας επαναφερεται. το καλο ειναι οτι αυτο το κανει σχεδον μονο οταν δεν ειναι στην φορτιση, οποτε υποθετωντας οτι φταιει η μπαταρια (γενικα το χω καψει κυριολεκτικα στις ενεργιοβορες εφαρμογες) παρηγγειλα μια οριτζιναλ μπαταρια να δω μηπως κανει τη δουλεια.. αν δεν δουλεψει αυτο, καποια αλλη αποψη για το τι μπορω να κανω; (το κινητο το πηρα απο το minideal.net απ την κινα και δεν υπαρχει πιθανοτητα να το γυρισω για σερβις εκει)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μου πεσε το κινητο και καταφερε και ραγισε η οθονη (παροτι φορουσε tempered γυαλι+θηκη με καπακι).Λειτουργει κανονικα παντως η αφη. Για αλλαγη του γυαλιου αρκει να αλλαξω το digitizer ; πχ http://www.aliexpress.com/item/Replacement-Capacitive-Touch-Screen-Black-For-Lenovo-A8-A808T/2034538340.html

Το χει κανει κανεις,κ αν ναι ειναι ευκολη διαδικασια; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει κανονικα παντως η αφη. Για αλλαγη του γυαλιου αρκει να αλλαξω το digitizer ;

Ο φιλος ειχε γραψει αυτο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6290820#post6290820

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...