Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε chomp sms, σφυράει! Εχω δοκιμάσει τα άπαντα και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη. Πάγωσε την stock εφαρμογή με το titanium και καθάρισες. Επίσης βάλε την εφαρμογή true dialer και ξεφορτώσου τον άθλιο kinezo contact manager και θ αρχίζει να μοιάζει με κανονικό τηλέφωνο.

 

 

η stock εφαρμογή δεν φαίνεται στο titanium μήπως έχει άλλη ονομασία?

δουλεύει 100%?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μολις εβαλα xposed και εκανα reboot και εχει κολλησει στη boot screen εδω και 10 λεπτα?τι να κανω να βγαλω μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το να περάσεις την 1536 του kandilak δεν ηταν αρκετό...

Περιμενε για συμβουλές kandilak.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω την ROM VIBE_V2.0_9432_ST_A806 απο minideal οπως ηρθε. Ποια ROM να βαλω για καλυτερη διαχειριση μπαταριας και να δεχεται και xposed ; αν υπαρχει καποιο λινκ παρακαλω, ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μολις εβαλα xposed και εκανα reboot και εχει κολλησει στη boot screen εδω και 10 λεπτα?τι να κανω να βγαλω μπαταρια?
Βγάλε την μπαταρία για να κλείσει τι κινητό και μετά ξαναβάλε τη και άνοιξε το. Με το που πάει να ξεκινήσει άρχισε να πατάς το πλήκτρο menu επανειλημμένα και γρήγορα μέχρι να κάνει μια μακρια δόνηση το κινητό. Μετά θα μπει κανονικά.

Για να δουλέψει το xposed σε VibeUI rom θέλει κάποια προεργασία. Πάτα το 3ο link στην υπογραφή μου για να βάλεις την 1536 multilanguage η οποία πληρεί τις προϋποθέσεις για xposed.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια εχω την ROM VIBE_V2.0_9432_ST_A806 απο minideal οπως ηρθε. Ποια ROM να βαλω για καλυτερη διαχειριση μπαταριας και να δεχεται και xposed ; αν υπαρχει καποιο λινκ παρακαλω, ευχαριστω εκ των προτερων!
3o link στην υπογραφή μου.
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ? Με επαναφερει στην 1501 οπως την πρωτο φορεσα η επιστρεφει το τηλ στα κινεζικα ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδη να μην ακολουθήσει τις οδηγίες όπως περιγράφονται στο post της 1536 multilanguage?

Στο ποστ για την 1441 περιγραφεις αναλυτικα πως να παρει καποιος Backup ενω στην 1536 γραφει απλα παιρνετε Backup .

Κανε επικολληση στο ποστ του 1536 την διαδικασια του Backup για να μην υπαρχουν αποριες .

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ για την 1441 περιγραφεις αναλυτικα πως να παρει καποιος Backup ενω στην 1536 γραφει απλα παιρνετε Backup .

Κανε επικολληση στο ποστ του 1536 την διαδικασια του Backup για να μην υπαρχουν αποριες .

Κάνε εσύ edit το post σου και βάλε το link της 1441 γιατί έβαλες άλλο. Επίσης θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις σε αυτόν που θα ακολουθήσει της οδηγίες για την 1441 για να βάλει την 1536 ποια βήματα πρέπει να παραλήψει.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω φτιαξει οδηγο πως να κανεις πρωτα backup τις εφαρμογες και μετα να περασει καποιος την 1536 με τον clean flash τροπο που εκανα και γω . Προσαρμοσε στο ποστ της 1536 οποια σημεια θεωρεις ενδιαφεροντα απο αυτα που εγραψα για να ειναι ολα μαζεμενα .

 

Οδηγος για backup και clean flash για την 1536

ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙΣ BACKUP ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

1. Κατεβαζεις το Titanium Backup (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&hl=el)

2. Για να κανεις backup πατας επιλογες/ μαζικες ενεργειες/ Στο "Δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας" πατας Εκτελεση στην πρωτη επιλογη "Αντιγραφα ασφαλειας ολων των δεδομενων του χρηση"/ Με επιλεγμενες ολες της εφαρμογες πατας το πρασινο ν πανω δεξια και περιμενεις να τελειωσει το backup.

 

 

 

ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΗΝ 1536

Κατεβαζουμε την 1536 απο εδω: https://mega.nz/#!XcwXDSSJ!LkXUnTIUTg2h7FO4U5qNse7liuWW43Nts1cGilhYdNA

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el)

2. Κατεβάστε το TWRP recovery (https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/recovery_twrp.img) και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

4. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

5. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

6.Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

7. Κάνετε Wipe cache & dalvik

8. Πατάτε back και μετά Reboot system.

9. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).

 

ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Για να επαναφερεις τις εφαρμογες με τα απο φορματ ή διαγραφη, στην εφαρμογη Titanium Backup πατας στην καρτελα "Επαναφορα"/ πατας Εκτελεση στην πρωτη επιλογη "Επαναφορα απουσων εφαρμογων με τα δεδομενα τους"/ Επιλογεις ολες την εφαρμογες ή οσες θες και πατας το πρασινο ν πανω δεξια.

*Εαν με την πρωτη κι ολλας εφαρμογη σου βγαζει προβλημα τοτε πηγαινεις στην εφαρμογη SuperSU που εχεις στο κινητο/ πας δεξια δεξια στην καρτελα Ρυθμισεις/ Και ξεκλικαρεις την επιλογη "Mount namespace separation"/ Κανεις επανεκκινηση στο κινητο/ και ξανακανεις τα βηματα για να επαναφερεις τις εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πέρασα την ρομ του kandilak αρκετά καλή δουλειά (light)

θα ήθελα να ρωτήσω πάγωσα security και power saving θα έχω κάποιο θέμα?πέρασα hibernation manager.

επίσης θα ήθελα να μου πείτε με ποια ονομασία είναι stock εφαρμογή μηνυμάτων δεν εμφανίζει ούτε το εικονίδιό της για να την αναγνωρίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

βρηκα το a806 στο minideal αλλα μου λενε οτι δεν ειναι root, τι παιζει με το root;

και σκεφτομαι να κανω απευθειας την πληρωμη απο την προπληρωμένη καρτα πειραιως που έχω γιατι μεσω paypal που δοκιμασα σε αλλο site δεν μου την επερνε, τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
βρηκα το a806 στο minideal αλλα μου λενε οτι δεν ειναι root, τι παιζει με το root;

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

 

και σκεφτομαι να κανω απευθειας την πληρωμη απο την προπληρωμένη καρτα πειραιως που έχω γιατι μεσω paypal που δοκιμασα σε αλλο site δεν μου την επερνε, τι λετε;

 

Έχουμε άλλο θέμα για τέτοιες συζητήσεις... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398525

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πέρασα την ρομ του kandilak αρκετά καλή δουλειά (light)

θα ήθελα να ρωτήσω πάγωσα security και power saving θα έχω κάποιο θέμα?πέρασα hibernation manager.

επίσης θα ήθελα να μου πείτε με ποια ονομασία είναι stock εφαρμογή μηνυμάτων δεν εμφανίζει ούτε το εικονίδιό της για να την αναγνωρίσω.

Μηνυματα και κλησεις ειναι η ιδια εφαρμογη. contacts manager

 

τι εννοει; ποιο post;

To πρωτο ποστ ειναι το πρωτο ποστ, δεν εχει περαιτερω εξηγηση. Ποστ αριθμος #1.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε unistall updates στο play services και μετά άνοιξε τις ρυθμίσεις google play, πάτα τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, μετά "βοήθεια και σχόλια", μετά πάλι τις τρεις τελίτσες, μετά Προβολή στο Google play store, και όταν εμφανίσεις τις Υπηρεσίες Google play στο playstore πάτα ενημέρωση.

Έχω την 8.3.00 και δεν έχω πρόβλημα με location. Κάθε εκδοση του play services έχεις έναν τριψίφιο αριθμό στο τέλος ο οποίος διαφέρει ανάλογα την έκδοση android , τον τύπο του επεξεργαστή, και το DPI της συσκευής που προορίζεται. Για το A806 είναι το 036. Αν δεν πρόσεξες και έβαλες όποια 8.1.15 έκδοση βρήκες τότε θα είχες πρόβλημα με τα gapps.

 

Δουλεψαν αυτά που μου είπες και όλα οκ. Αλλά οταν εκανε update στην 8.3 απο μονο του, πλεον κρασαρε και δν εβγαζε μονο το "ΟΚ" αλλα και το report σαν επιλογη. Με τα πολλά γύρισα σε 8.1.15 και δουλεύουν όλα απλά το αναφέρ αν έχεις κάποια ιδέα.Επίσης ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μηνυματα και κλησεις ειναι η ιδια εφαρμογη. contacts manager

 

 

To πρωτο ποστ ειναι το πρωτο ποστ, δεν εχει περαιτερω εξηγηση. Ποστ αριθμος #1.

 

 

οκ τωρα το καταλαβα, αρα μπορω να το ρουταρο μονος μου, ευχαριστω για την βοηθεια.

αναφερεις στην απαντηση σου το tinydeal γιατι; καλο αλλα δεν μου δεχεται τα λεφτα μεσω paypal, δοκιμασα εχθες μια μικρη παραγγελια 5€ αλλα δεν το δεχοταν, δεν ξερω ισως κανω κατι λαθος με την paypal ή φταει το capital control.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα vodaphone και δείξε τους το menu του access point names και πες τους να περάσουν τα σωστά apn για το internet της vodaphone. Πριν το κάνεις αυτό σιγουρέψου ότι έχεις ενεργοποιημένο κάποιο πακέτο δεδομένων στον αριθμό σου .[color="#b?

 

Πηγα

Η ρυθμίσεις ειναι σωστές απο την εταιρία μου ειπαν μετά απο πολλές προσπαθειες να το φτιάξουν αλλά ειναι θέμα τηλ.μου λένε ,δεν τους αφηνει να μπουν απο οτι ψιλοκαταλαβα

Το vf mobile internet ενεργοποιημένο ειναι κανονικα και είδα οτι μπαίνοντας στο μενου αυτουνου οτι και να πατάς δεν ανοίγει ,δεν γνωρίζω ομως αν έτσι ειναι η οχι ?????????

Τι μπορει να φταίει εκεί τώρα ????τι μπορεί να έχει φραγη στο δικο μου που δεν εχουν τα αλλα ?????

Θα με Τρελανει το ατιμο

Link to comment
Share on other sites

Πηγα

Η ρυθμίσεις ειναι σωστές απο την εταιρία μου ειπαν μετά απο πολλές προσπαθειες να το φτιάξουν αλλά ειναι θέμα τηλ.μου λένε ,δεν τους αφηνει να μπουν απο οτι ψιλοκαταλαβα

Το vf mobile internet ενεργοποιημένο ειναι κανονικα και είδα οτι μπαίνοντας στο μενου αυτουνου οτι και να πατάς δεν ανοίγει ,δεν γνωρίζω ομως αν έτσι ειναι η οχι ?????????

Τι μπορει να φταίει εκεί τώρα ????τι μπορεί να έχει φραγη στο δικο μου που δεν εχουν τα αλλα ?????

Θα με Τρελανει το ατιμο

δοκίμασε μια άλλη SIM.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

βρηκα το a806 στο minideal αλλα μου λενε οτι δεν ειναι root, τι παιζει με το root;

και σκεφτομαι να κανω απευθειας την πληρωμη απο την προπληρωμένη καρτα πειραιως που έχω γιατι μεσω paypal που δοκιμασα σε αλλο site δεν μου την επερνε, τι λετε;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6366081#post6366081

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.Eχω στη κατοχή μου ενα Α808Τ(vibeui_v2.0_9432_st_A808t rooted)

Η ερωτησή μου είναι αν μπορώ να περάσω rom για Α806 χωρίς να έχω πρόβλημα ,άν όχι ξέρετε που μπορώ να βρω rom για το συγκεκριμένο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.Eχω στη κατοχή μου ενα Α808Τ(vibeui_v2.0_9432_st_A808t rooted)

Η ερωτησή μου είναι αν μπορώ να περάσω rom για Α806 χωρίς να έχω πρόβλημα ,άν όχι ξέρετε που μπορώ να βρω rom για το συγκεκριμένο μοντέλο?

Υπάρχουν κάποιες rom που έχεις επιλογή κατά την εγκατάσταση να επιλέξεις το μοντέλο που έχεις A806 ή A808t. Αν η rom δεν αναφέρει ότι έχεις τέτοια επιλογή δεν σου κάνει. Αυτές που έχουμε εδώ δεν σου κάνουν.

Μπορείς να δοκιμάσεις την http://www.movilesdualsim.com/tema/rom-mod-lenovo-a806-a808t-vibeui-2-0-1536-android-4-4-2-multilenguaje-por-manowaracero.115674/

Για να μην κάθεσαι να κάνεις registeration στο forum , ορίστε το link για την rom --> https://mega.nz/#!1w1RHZSA!t5ifVA0MS79xpIYhdDrxF8xzrzPZlaeKt8H105qKiks

Link to comment
Share on other sites

Σοορυ αλλα να ξανα ρωτησω. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων = επαναφορα της 1501 σε clean μορφη σωστα ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...