Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το google play services πριν κάνα μήνα μέχρι που ανακάλυψα ότι οφειλόταν στις ρυθμίσεις ενός τύπου εξοικονόμησης ενέργειας module του xposed (Amplify). Ψαχτείτε λοιπόν προς αυτή την κατεύθυνση ελέγχοντας ρυθμίσεις σε battery saver εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το google play services πριν κάνα μήνα μέχρι που ανακάλυψα ότι οφειλόταν στις ρυθμίσεις ενός τύπου εξοικονόμησης ενέργειας module του xposed (Amplify). Ψαχτείτε λοιπόν προς αυτή την κατεύθυνση ελέγχοντας ρυθμίσεις σε battery saver εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά δεν χρεισιμοποιώ καμιά τέτοια εφαρμογή.

 

Το μόνο που έχω ενεργό είναι το "Power Saving" από τον Power Manager !!!

 

Καμιά άλλη ιδέα ? Πρέπει να ξαναπεράσω την ROM ? Φοβάμαι ότι και σε μια τέτοια περίπτωση πάλι θα επαναληφθεί το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά δεν χρεισιμοποιώ καμιά τέτοια εφαρμογή.

 

Το μόνο που έχω ενεργό είναι το "Power Saving" από τον Power Manager !!!

 

Καμιά άλλη ιδέα ? Πρέπει να ξαναπεράσω την ROM ? Φοβάμαι ότι και σε μια τέτοια περίπτωση πάλι θα επαναληφθεί το πρόβλημα!

Δοκίμασες με απενεργοποιημένο το power saving?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με απενεργοποιημένο το power saving?

 

Okay, το έβαλα σε Normal Mode, έκανα και ένα restart και θα το παρακολουθήσω. Αν έχω νεώτερα θα σου πω.

 

To power saving όμως και καλά δεν έκανε κάποια εξοικονόμηση ενέργειας ? Τώρα η μπαταρία θα πέφτει ακόμη πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από εχθές το απόγευμα το A806 κάνει συνεχώς επανεκινήσεις. Σβήνει σε άκυρες στιγμές χωρίς να υπάρχει λόγος (ζόρισμα ή χαμηλή μπαταρία) και μετά δεν ανοίγει αν δε βγάλεις και ξαναβάλεις την μπαταρία .Πολλές φορές κολλάει στην εκκίνηση στο Logo της Lenovo και δουλεύει συνέχεια η δόνηση. Δοκίμασα να αλλάξω rom (έβαλα από την VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk, την 1536 light του kandilak με τη μέθοδο 2)- καμία απολύτως διαφορά . Δοκίμασα και με βγαλμένη sim & SD, δεν έβγαλα άκρη. Καμία ιδέα κάποιος πριν πετάξω το κινητό στον τοίχο;
Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς δοκιμασε άλλη μπαταρία

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το google play services πριν κάνα μήνα μέχρι που ανακάλυψα ότι οφειλόταν στις ρυθμίσεις ενός τύπου εξοικονόμησης ενέργειας module του xposed (Amplify). Ψαχτείτε λοιπόν προς αυτή την κατεύθυνση ελέγχοντας ρυθμίσεις σε battery saver εφαρμογές.

Ευχαριστώ

Μόνο που δεν έχω πειράξει καθόλου το exposed και to power saving που το γύρισα σε normal καμία αλλαγή και δεν μπορω΄να ανοίξω καμία εφαρμογή που χρισημοποιεί google play service

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Μόνο που δεν έχω πειράξει καθόλου το exposed και to power saving που το γύρισα σε normal καμία αλλαγή και δεν μπορω΄να ανοίξω καμία εφαρμογή που χρισημοποιεί google play service

Ποια είναι η έκδοση του playservices που έχεις τώρα? Έχει κάνει update στην 8.1.15?

Πριν αναγκαστείς να πας για ξαναφλασαρισμα rom με 2η ή 3ή μέθοδο , αφαιρέσε τον google λογαριασμό σου και μετά κάνε εκκαθάριση δεδομένων σε Google Play services, Play store, Πλαίσιο υπηρεσιων google, μετά επανεκκίνηση και ξαναπέρασε τον google λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα παρέλαβα το κινητό από Vickmall, ήρθε χωρίς root με Αγγλοκινεζικη ΡΟΜ.....

 

Το άνοιξα για να ρίξω μια ματιά μόνο και δεν συνδέεται με το Wi-Fi μου, παρόλο που βάζω το σωστό password..... όπως επίσης και δεν έχει gapps, φυσιολογικό....

 

Τέλος πάντων, θα διαβάσω την πρώτη σελίδα και θα περάσω το βράδυ την ΡΟΜ του kandilak....ελπίζω... Χαχαχαχαχα

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα παρέλαβα το κινητό από Vickmall, ήρθε χωρίς root με Αγγλοκινεζικη ΡΟΜ.....

 

Το άνοιξα για να ρίξω μια ματιά μόνο και δεν συνδέεται με το Wi-Fi μου, παρόλο που βάζω το σωστό password..... όπως επίσης και δεν έχει gapps, φυσιολογικό....

 

Τέλος πάντων, θα διαβάσω την πρώτη σελίδα και θα περάσω το βράδυ την ΡΟΜ του kandilak....ελπίζω... Χαχαχαχαχα

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις πολύ.

Θα ανοίξεις το 3ο link της υπογραφής μου και εκεί προς το τέλος έχει link για το πως θα το κάνεις root και πως θα περάσεις το TWRP, ώστε μετά να είσαι σε θέση να περάσεις την rom.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο μαγαζι που να επισκευαζει σπασμενες οθονες σε κινητα lenovo κατα προτιμηση Θεσσαλονικη??

λίγο δύσκολα για το κινητό μας αλλα αν θέλεις,

PM να σου δόσω κάποια τηλ να ρωτήσεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια είναι η έκδοση του playservices που έχεις τώρα? Έχει κάνει update στην 8.1.15?

Πριν αναγκαστείς να πας για ξαναφλασαρισμα rom με 2η ή 3ή μέθοδο , αφαιρέσε τον google λογαριασμό σου και μετά κάνε εκκαθάριση δεδομένων σε Google Play services, Play store, Πλαίσιο υπηρεσιων google, μετά επανεκκίνηση και ξαναπέρασε τον google λογαριασμό

 

έχω την 8.2.99

θα δοκιμάσω να βγάλω acccounts (έχω 3) και θα σου πώ τι γίνεται

πάντως αφού ξαναέκανα την δουλειά με το power manager 2 kai 3 φωρες και restart προς το παρών δέν έχω πρόβλημα μέχρι να ξαναεμφανιστεί

Και παλιότερα όταν είχα αυτο το προβλημα με το google play services has stopped - έκανα clear cache κλπ και έστρωνε για λίγο και μετά πάλι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

έχω την 8.2.99

 

εμένα όλες οι συσκευές μου έχουν μείνει στην 8.1.15. Εσένα γιατί αναβάθμισε στην 8.2.99? Πιθανόν καποια google εφαρμογή που χρησιμοποιείς και δεν χρησιμοποιώ εγώ απαίτησε το update του play services και πολλές φορές τέτοια update δημιουργούν θεματάκια μέχρι διορθωθούν με νέο update.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

παταω να μπω στο theme center και μου βγαζει συνεχως το

 

δυστυχως η εφαρμογη ρυθμιεις εχει σταματησει

και ετσι δεεν μπορω να μπω εκει μεσα

γνωριζει καποιος τι και πως το επαναφερω ????

ειμαι απο την ημερα που το πηρα απο vickmal με την 9432 διχως κανενα αλλο προβλημα μεχρι τωρα :rolleyes:

ευχαριστω

ακυρο

εψαξα και το εκανα unfreeze και ολλα οκ ουφφφφ

Edited by jiannis50
Link to comment
Share on other sites

kANDILAK αβαλα την ρομ σου VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk_Multi _light και μετα την ολη εγκατσταη εχει κολλησει σε flight mode και δεν μπορω να κανω κλησεις μηνυματα τιποτα...εκανα επαναφορα twrp backup παλι τιποτα ξανα φλασαρα τιποτα...:(:(:(:( καμια βοηθεια????
Link to comment
Share on other sites

Εμ.. Το κουμπι της flight mode το πατησες; Δε στεκει να μην επανερχεται μετα απο backup restore..

IMEI εχει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερώτηση

έχει κανείς θέμα με το bluetooth;

Συνδέεται άψογα με hands free και stereo a2dp για μουσική κανένα πρόβλημα εκεί.

 

Το θέμα παίζει όταν είναι να συνδεθεί με οποιαδήποτε άλλη συσκευή απλά δεν γίνεται!

Πχ με τον υπολογιστή για να στείλω ένα αρχείο (φωτογραφλια ας πούμε)

 

Ειδικά όταν μια εφαρμογή θέλει να χρησιμοποιήσει τι bluetooth to ίδιο το κινητό με τρολάρει.

Για παράδειγμα το γνωστό unified remote.

Όταν πάει να κάνει σύνδεση βλέπει τον υπολογιστή το επιλέγω και μετα

πετάγεται αυτό το μύνημα καθε δευτερόλεπτο με αποτέλεσμα να μην γίνεται η σύνδεση ποτέ:

"App 'τάδε' wants to comunicate with 'όνομα συκευής/υπολογιστή' via bluetooth

deny/allow"

όσα allow και να πατήσω μετα απο κανα δευτερόλεπτο το ξαναπετάει

Το ίδιο γίνεται και με κάθε αλλη app πχ το torgue klp klp klp

 

Σε ότι ρομ κι αν δοκίμασα το κάνει αυτό αρρα δεν φταίει η ρομ και δεν είναι και hardware το πρόβλημα αφου για ήχο δολέυει άψογα

Link to comment
Share on other sites

εμένα όλες οι συσκευές μου έχουν μείνει στην 8.1.15. Εσένα γιατί αναβάθμισε στην 8.2.99? Πιθανόν καποια google εφαρμογή που χρησιμοποιείς και δεν χρησιμοποιώ εγώ απαίτησε το update του play services και πολλές φορές τέτοια update δημιουργούν θεματάκια μέχρι διορθωθούν με νέο update.

 

πιθανό

έβαλα πρόσφατα για δοκιμή σχεδόν όλλες τις google εφαρμογες όπως hangouts kai G+ και λίγο καιρό μετά αρχισε αυτή η ιστορία

προς το παρών είμαι οκ ίσως επιδεί εχω βγάλει και αυτές τις εφαρμογες. αν ξαναεμφανιστεί βγαζω google acounts και ενημερώνω

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:

εβαλα την ρομ VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk_Multi _light και μετα την ολη εγκατσταση εχει κολλησει σε flight mode και δεν μπορω να κανω κλησεις μηνυματα τιποτα...εκανα επαναφορα twrp backup παλι τιποτα ξανα φλασαρα τιποτα... καμια βοηθεια επαναφορα με uncletool τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις πολύ.

Θα ανοίξεις το 3ο link της υπογραφής μου και εκεί προς το τέλος έχει link για το πως θα το κάνεις root και πως θα περάσεις το TWRP, ώστε μετά να είσαι σε θέση να περάσεις την rom.

Φίλε μου δεν ξέρω τι έκανα λάθος αλλά μου φαίνεται ότι το γ@μησα το κινητό..... :(

 

Δεν ανοίγει και κολλάει στην εικόνα φορτωματος....

 

ΠΠερισσότερα σε λίγο, αφού ηρεμήσω και δεν το σπάσω.... :(

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:

εβαλα την ρομ VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk_Multi _light και μετα την ολη εγκατσταση εχει κολλησει σε flight mode και δεν μπορω να κανω κλησεις μηνυματα τιποτα...εκανα επαναφορα twrp backup παλι τιποτα ξανα φλασαρα τιποτα... καμια βοηθεια επαναφορα με uncletool τιποτα...

 

FIX IT!!! flash official rom me sp tools kai upgrade firmware και ολα καλα:cry::cry::cry:...

Link to comment
Share on other sites

FIX IT!!! flash official rom me sp tools kai upgrade firmware και ολα καλα:cry::cry::cry:...

Μάλιστα.....δεν σε πρόλαβα αλλά αφου το έφτιαξες μόνο σου όλα ΟΚ. Την official rom για το sp flash tool από που την βρήκες?

Ρωτάω γιατί από αυτά που έγραψες μέχρι τώρα καταλαβαίνω ότι το τηλέφωνό σου είναι A808T και όχι A806.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου δεν ξέρω τι έκανα λάθος αλλά μου φαίνεται ότι το γ@μησα το κινητό..... :(

 

Δεν ανοίγει και κολλάει στην εικόνα φορτωματος....

 

ΠΠερισσότερα σε λίγο, αφού ηρεμήσω και δεν το σπάσω.... :(

Πάνω απ' όλα ηρεμία. Εσύ μπορεί να μην ξέρεις τι έκανες λάθος όμως αν περιγράψεις τι έκανες τότε μπορεί να σου πούμε εμείς τι έκανες λάθος και τι πρέπει να κάνεις τώρα.

Επειδή τώρα φεύγω για δουλειά θα είναι λίγο δύσκολο να δώσω απάντησεις - λύσεις άμεσα αλλά αργά η γρήγορα θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε ολο το χαος των μηνυματων με τα προβληματα, να επιβεβαιωσω κι εγω για την πληρη ικανοποιηση μου για την εφαρμογη True phone dialer and contacts. Πραγματικα αψογη δωρεαν εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...