Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα τελικά την 1536. Γενικά ωραία μου φαίνεται αν και έβαλα με την μια τον nova launcher μιας και τον έχω συνηθίσει. Με την κάμερα γίνεται αυτό που θέλω, οπότε και εγώ ας ευχαριστήσω τον kandilak για την rom.

 

Χρειάζεται πάλι να κάνω Calibraρισμα μπαταρίας???

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως μια από πάρα πολύ καλή εφαρμογή η οποία μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τη stock εφαρμογή διαχείρισης επαφών της Lenovo. Δεν είναι απλά ένας dialer.

mikekgr πολύ καλή η ανακάλυψη σου. Έχω ήδη παγώσει το Πρόγραμμα διαχείρισης επαφών της Lenovo και χρησιμοποιώ το true dialer.

 

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. Το έβαλα κι εγώ σε όλες τις συσκευές μου (οχι μόνο τη Lenovo)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. Το έβαλα κι εγώ σε όλες τις συσκευές μου (οχι μόνο τη Lenovo)

Επειδή παραθέτεις το post μου που λέει για πάγωμα του Προγράμματος διαχείρισης επαφών, όσοι το σκέφτονται θα πρέπει να έχουν υπόψιν τους όσα έγραψα στο προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω την 1536 του kandilak και όλα μέχρι στιγμής λειτουργούν.

 

Έχω διαπιστώσει όμως μια "περίεργη" δυσλειτουργία όσον αφορά στο WiFi. Μου το έκανε λίγες φορές, έχασε το WiFi και μετά ούτε ξανασυνδέθηκε στο "οικείο" WiFi αλλά ούτε εμφάνιζε WiFi stations στη λίστα. Ξέρετε γιατί? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή να κάνω?

 

Μου δυσλειτουργεί η σύνδεση bluetooth μέσα στο αυτοκίνητο στο bluetooth του αμαξιού (Ford Kuga). Πιο συγκεκριμένα ενώ συνδέεται, κάποιες φορές δεν έχει audio για να ακούσω και να με ακούσουν τοποθετώ το κινητό στο αυτί/στόμα μου. Υπάρχει κάτι που αν κάνω θα βελτιωθεί η κατάσταση?

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Μου τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία. Τι μου προτείνετε να κάνω για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας? Μέχρι τώρα δεν έχω πειράξει τίποτα στις σχετικές ρυθμίσεις...

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας.

 

Μιχάλης Κρανίδης

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πάγωμα του Προγράμματος διαχείρισης επαφών, όντως υπάρχει πρόβλημα στην κατάσταση απόλυτου εξοικονόμησης ενέργειας, όχι για τον dialer αλλά για επαφές και SMS. Αν δεν χρησιμοποιείται η εξοικονόμηση ενέργειας δεν υπάρχει θέμα εκτός του ότι θα πρέπει να εγκατασταθεί κάποια εφαρμογή για τα SMS γιατί ο true dialer δεν τα υποστηρίζει.

Οσον αφορα τις επαφες μπορείς να τις προσπελάσεις μέσα απο το dialer. Για τα sms έχω βάλει το textra το οποίο λειτουργει και στην απόλυτη εξοικονόμηση ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις επαφες μπορείς να τις προσπελάσεις μέσα απο το dialer. Για τα sms έχω βάλει το textra το οποίο λειτουργει και στην απόλυτη εξοικονόμηση ενεργειας

 

Επιβεβαίωσε αν όταν βάλεις την απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να δεχθεί μηνύματα το textra.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. Το έβαλα κι εγώ σε όλες τις συσκευές μου (οχι μόνο τη Lenovo)

Πως λέγετε η εφαρμογή παιδιά γιατί δε μου φορτώνει το λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω την 1536 του kandilak και όλα μέχρι στιγμής λειτουργούν.

 

Έχω διαπιστώσει όμως μια "περίεργη" δυσλειτουργία όσον αφορά στο WiFi. Μου το έκανε λίγες φορές, έχασε το WiFi και μετά ούτε ξανασυνδέθηκε στο "οικείο" WiFi αλλά ούτε εμφάνιζε WiFi stations στη λίστα. Ξέρετε γιατί? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή να κάνω?

 

Μου δυσλειτουργεί η σύνδεση bluetooth μέσα στο αυτοκίνητο στο bluetooth του αμαξιού (Ford Kuga). Πιο συγκεκριμένα ενώ συνδέεται, κάποιες φορές δεν έχει audio για να ακούσω και να με ακούσουν τοποθετώ το κινητό στο αυτί/στόμα μου. Υπάρχει κάτι που αν κάνω θα βελτιωθεί η κατάσταση?

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Μου τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία. Τι μου προτείνετε να κάνω για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας? Μέχρι τώρα δεν έχω πειράξει τίποτα στις σχετικές ρυθμίσεις...

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας.

 

Μιχάλης Κρανίδης

Για το πιο σημαντικό θα πρέπει να ρυθμίσεις (με προσοχή) τα autostarts των εφαρμογών απο το security και δοκίμασε και το greenify από το playstore. Επίσης το πόσο κρατάει η μπαταρία το βλέπουμε από το 100% μέχρι το 10% και όχι μέχρι το 50%. Επίσης αποφεύγετε να δουλεύετε power hungry εφαρμογές στο τηλέφωνο κατά την φόρτιση γιατί κάνει κακό στην μπαταρία.

Για wifi και bluetooth μπορεί να είναι σχετικά ή άσχετα με το τηλέφωνο. Έχω ξαναπεί ότι μεμονομένες περίεργες συμπεριφορές πρέπει να τσεκάρονται και μετά από φλασάρισμα της rom με την 3η μέθοδο. Στο bluetooth σιγουρέψου ότι είναι συνδεδεμένο και ότι είναι τσεκαρισμένο και ο ήχος τηλεφώνου και ο ήχος πολυμέσων (αν υποστηρίζει).

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως λέγετε η εφαρμογή παιδιά γιατί δε μου φορτώνει το λινκ!

True Phone Dialer & Contacts

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωσε αν όταν βάλεις την απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας μπορεί να δεχθεί μηνύματα το textra.

Δουλεύει κανονικά το textra με τα sms. Έχω και floating ειδοποίηση και ηχο

Link to comment
Share on other sites

Για το πιο σημαντικό θα πρέπει να ρυθμίσεις (με προσοχή) τα autostarts των εφαρμογών απο το security και δοκίμασε και το greenify από το playstore. Επίσης το πόσο κρατάει η μπαταρία το βλέπουμε από το 100% μέχρι το 10% και όχι μέχρι το 50%. Επίσης αποφεύγετε να δουλεύετε power hungry εφαρμογές στο τηλέφωνο κατά την φόρτιση γιατί κάνει κακό στην μπαταρία.

Για wifi και bluetooth μπορεί να είναι σχετικά ή άσχετα με το τηλέφωνο. Έχω ξαναπεί ότι μεμονομένες περίεργες συμπεριφορές πρέπει να τσεκάρονται και μετά από φλασάρισμα της rom με την 3η μέθοδο. Στο bluetooth σιγουρέψου ότι είναι συνδεδεμένο και ότι είναι τσεκαρισμένο και ο ήχος τηλεφώνου και ο ήχος πολυμέσων (αν υποστηρίζει).

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

True Phone Dialer & Contacts

Την εφαρμογή Με το πράσινο εικονίδιο σωστά?

 

Μπορώ τώρα να freezarw τα contact manager και contact storage όπως και τα phone/messaging και phone 4.4. 2 vibeui?

 

Επίσης όταν πάω να ανεβάσω μια φώτο η screenshot όσο μικρη η μεγάλη είναι μου πετάει το παρακάτω μήνυμα:

 

Exceeds forum quota χ ΚΒ

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή Με το πράσινο εικονίδιο σωστά?

 

Μπορώ τώρα να freezarw τα contact manager και contact storage όπως και τα phone/messaging και phone 4.4. 2 vibeui?

 

Επίσης όταν πάω να ανεβάσω μια φώτο η screenshot όσο μικρη η μεγάλη είναι μου πετάει το παρακάτω μήνυμα:

 

Exceeds forum quota χ ΚΒ

Freeze μόνο το conatcts manager και το contacts storage....τίποτα άλλο!!!! Αν παγώσεις τα άλλα που λες δεν θα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ούτε μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Freeze μόνο το conatcts manager και το contacts storage....τίποτα άλλο!!!! Αν παγώσεις τα άλλα που λες δεν θα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ούτε μηνύματα.

 

To contacts storage θέλει freezarisma και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

To contacts storage θέλει freezarisma και αυτό?

Νομιζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να το παγώσεις και αυτό αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να παγώσεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να το παγώσεις και αυτό αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να παγώσεις τίποτα

Το δοκίμασα. Αν παγώσεις το χώρο αποθήκευσης επαφών τότε στον dialer δεν βλέπεις καμία επαφή

Link to comment
Share on other sites

Freeze μόνο το conatcts manager και το contacts storage....τίποτα άλλο!!!! Αν παγώσεις τα άλλα που λες δεν θα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο ούτε μηνύματα.

Ευχαριστώ! Το άλλο θέμα που δε μπορώ να ανεβάσω εδώ screenshot ξέρουμε μήπως γιατί γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Αν παγώσεις το χώρο αποθήκευσης επαφών τότε στον dialer δεν βλέπεις καμία επαφή

Τις επαφές σου που τις έχεις αποθηκευμένες? Στο τηλέφωνο? Γιατί εγώ δεν τις αποθηκεύω στο τηλέφωνο αλλά στο google account και τις βλέπω κανονικά. Έν πάση περιπτώσει καλύτερα να μην το παγώσουμε λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές σου που τις έχεις αποθηκευμένες? Στο τηλέφωνο? Γιατί εγώ δεν τις αποθηκεύω στο τηλέφωνο αλλά στο google account και τις βλέπω κανονικά. Έν πάση περιπτώσει καλύτερα να μην το παγώσουμε λοιπόν.

Όλες στο google. Ίσως ήθελε παλι συγχρονισμό, δεν ξέρω, αλλά αφού δουλεύει δεν το πειραζω

Link to comment
Share on other sites

Όλες στο google. Ίσως ήθελε παλι συγχρονισμό, δεν ξέρω, αλλά αφού δουλεύει δεν το πειραζω

Μετά από επανεκκίνηση του τηλέφωνου ούτε σε μένα φαίνονται επαφές. Άκυρο λοιπόν το πάγωμα του contacts storage.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: θελω να το παρω για τον πατερα μου και δεν ασχολουμαι με ροοτ,ρομ κλπ.

 

Δουλευει σαν ολα τα κινητα out of the box?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Έσπασε η οθόνη απο ένα κινητο lenovo s60 που εχει ο αδελφος μου. Υπαρχει καποιο μαγαζι που τα επισκευαζει ή καποιο site που μπορω να παραγγειλω οθονη;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: θελω να το παρω για τον πατερα μου και δεν ασχολουμαι με ροοτ,ρομ κλπ.

 

Δουλευει σαν ολα τα κινητα out of the box?

Αν το παρεις απο το vickmall θα ερθει κανονικα ρουτ και με την σταθερη ρομ. Αλλα θα πρεπει να του κανεις 2 - 3 ρυθμισεις και να βγαλεις με το link2sd 3 - 4 εφαρμογες που δεν χρειαζονται. Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα θα πρεπει να κατσεις να τις κανεις στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια

Έχω την 1536 του Kandilak

Και λεχω πλέον συμφιλιωθεί με την περιεργη συμπεριφορά του bluetooth και κάποιες τσαχπινιές του γιατι όλλα τα υπόλοιπα λειτουργούν εντάξη.

Αλλά τις τελευταίες μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα το "google play services have stopped".

Πετάγεται κάθε τρείς και λίγο κι δεν μπορείς να ανοίξεις εφαρμογή που χρησιμοποιεί το google play services - και είναι πολλές...

Delete cache, uninstall updates, restart δεν έκαναν τίποτα.

 

Υπάρχει κάποια σίγουρη λύση, πριν χρειαστεί να ξαναφλασάρω rom;

Και το ξαναμαναflashάρισμα θα κάνει τίποτα ή τσάμπα κόπος;

Δεν έχω την παραμικρή όρεξη ούτε τον χρόνο να στήνω απο την αρχη.

dirty flash μήπως;

 

Κάπου διάβασα για defragment της cache - αλλα σε flash δεν είναι καθόλου καλό κάνεις defragment - το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εχω καιρό να μπω να γράψω αλλά να που έσκασε το πρόβλημα!

 

Εχω την έκδοση VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk του φίλου μας του kandilak και εδώ και μερικές ημέρες , και ενώ κάνω πλοήγηση, ή έχω ανοίξει κάποια εφαρμογή μου πετάει συνεχώς παράθυρο με το παρακάτω μήνυμα

 

"Unfortunately υπηρεσίες google play has stopped"

 

Από την στιγμή που πεταχτεί το 1ο παράθυρο έπειτα πετιέται συνεχώς !!!

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει ?

 

Φιλικά

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...