Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία θα δοκιμασω dirty flash.

 

Μια τελευταια ερώτηση: Έχω απο παλαιότερο backup ενα φάκελο πχ Messenger στο Gallery για τις φωτο που αποθηκεύονται μέσω messenger, τον οποίο τον δημιούργησε το κινητό. Τώρα όταν αποθηκευω φωτο απο Messenger κανει άλλο φάκελο και τα αποθηκεύει εκεί απο δω και περα. Κάνω merge τους φακέλους αλλά και παλι δημιουργεί άλλον.

 

Πως γίνεται να έχω εναν φάκελο για όλες; Δηλαδή να έχω εναν φάκελο Downloads, εναν φάκελο Facebook κλπ;

θα πάρεις τις φώτο από τον παλιό φάκελο και θα τις αντιγράψεις στον καινούργιο. Πρέπει να είναι λογικά ο Pictures/Messenger.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες το zip που έχεις μέσα στην κάρτα και όχι αυτό που έχεις στον υπολογιστή έτσι? Ξαναπροσπάθησε να κάνεις το update γιατί δεν δικαιολογείτε να βγάζει σφάλμα. Το zip της 1447 από εδώ θα βγάζει σφάλμα.

 

Τα link για να μπεις στην διαδικασία φλασαρίσματος με sp flash tool είναι

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

 

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 (δεν κάνεις πάλι εγκατάσταση τους lenovo drivers γιατί θα το έχεις κάνει στο 1. Επίσης αντί της έκδοσης του sp flash tool που κατεβαίνει από το link θα χρησιμοποιήσεις την έκδοση 5.1352.01 του sp flash tool (ή νεότερη) http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool)

 

Αν χρησιμοποιησω την εκδοση v5.1532 flash tool που ειναι και η νεοτερη θα έχω θέμα ή να βάλω την 1352 οπως μου αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιησω την εκδοση v5.1532 flash tool που ειναι και η νεοτερη θα έχω θέμα ή να βάλω την 1352 οπως μου αναφέρεις;
Την 1352 που την έχω δοκιμάσει και ξέρω ότι δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω από vickmall. Παζάρια τους έκανες για να σου δώσουν δεύτερη θήκη δερμάτινη και ακουστικά δώρο; Αν όχι στειλτους στο chat δεξιά τώρα και ίσως προλάβεις
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμια βοηθεια και σε μενα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα παΐδια χρειάζομαι τα φωτά σας.

1. είμαι μεταξύ να πάρω το α806 ή το α916, τι προτείνετε;

2. αρχικά το 806 έχει καλύτερες δυνατότητες, όσο αφόρα τον επεξεργαστή την rom και τη ram, αλλά το 916 έχει μεγαλύτερη οθόνη καλύτερο ντιζάιν και το σημαντικότερο που ανακάλυψα άδω έχει λιγότερα προβλήματα, αν ρίξετε μια μάτια θα δείτε ότι πολύ λιγότεροι έχουν πρόβλημα με το κινητό τους στην θεματολογία του 916.

3. κλείνω προς το 806 λογά δυνατοτήτων, θα χω σοβαρά προβλήματα, διάβασα διάφορα; είναι θέμα τύχης; όλοι μιλάτε για root και την 1447, στην αρχή της ενότητας έχει και διάφορα που λέει ότι πρέπει να κάνουμε, βουνό φαίνονται.

4. προτείνετε κανένα sait να το παραγκειλω, τι λέτε για το ebay, οπως και ακουω καλα σχολια και για το vickymail και το minideal.net. ποιο φτηνό από όλα είναι το ebay αλλά στα άλλα έχει πολλούς έλληνες που παραγκελνουν και ζητιάνε να τους κάνουν τις ρυθμίσεις. εσείς από που το πήρατε;

5. με τους φόρους τι παίζει, από το ebay άκουσα ότι το παίζεις κορόνα γράμματα, και αν χρειαστεί να πληρώσω πόσο θα είναι; Αία θα έρθει και σε 1 μηνά.

στο vickymail από 100 στο δεινού 118 στο eu warehouse και στο στελνουν σε 2 μέρες.

στο minideal.net το έχει 101 αλλά στο eu warehouse δεν το έχει και τι γίνεται άδω το παραγκελνω και περιμενω ποτε θα θυμηθούν να το στείλουν;

 

βοηθείστε την κατάσταση, ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ρε παιδια δωστε καμια βοηθεια και σε μενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το lenovo A806 έχω 10 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα άρα αυτό προτείνω (χωρίς να ξέρω το άλλο κινητό).

Από το vickmall θα το πάρεις και θα τους κάνεις παζάρια δεξιά στο chat για να σου δώσουν δώρο δεύτερη δερμάτινη θήκη και ακουστικά. Τα παζάρια είναι : αν δεν μου δώσετε τα δώρα τότε θα πάρω το κινητό από το minideal :-P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε βοηθαει κανεις γιατι πρεπει να μαθεις την ΑΒιτα πρωτα.. Ειναι λάθος μερος για συγκρισεις εδω (αλλο το ενα κιν αλλο το αλλο), αν πας για το Α806 δεν το παιρνεις απο ebay και οταν ερθει ακολουθεις τον οδηγο που υπαρχει εδω στην υπογραφη του kandilak και κανει το βουνο ισωμα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε βοηθαει κανεις γιατι πρεπει να μαθεις την ΑΒιτα πρωτα..

Καλα χαλάρωσε και συ και μην κρίνεις τους άλλους χωρίς να τους ξέρεις. Εδώ είναι forum για κινητά και μόνο. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν απάντησε κανένας στον φίλο λόγω της ορθογραφίας του; Αρκετά ρατσιστικό για να το πιστέψω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβες; Δε μιλαω κυριολεκτικα για την αλφαβήτα, εδω εχουν γραφτεί άλλα και άλλα. Τεχνολογικά το λεω, δε μπορουμε να αναλύσουμε εδω τι ειναι ρουτ, πώς περνιεται τελωνειο και οτι αλλο.. Ειναι ολες οι παραβασεις του φορουμ σε ενα ποστ..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ε πως να το καταλάβω όταν δεν γράφεις τεχνολογική ΑΒήτα ή έστω να βάλεις εισαγωγικά; Τεσπα η ουσία είναι ότι το κινητό το περνουμε από το vickmall.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου kandilak με το που παταω το download στο sp flash tool συνδεω το τηλεφωνο μετα με το pc χωρις μπαταρια ετσι;;;Ουτε το ανοιγω ουτε τιποτα ε? Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου απλα δε θελω να κανω καμια πατατα!!! Και το ανοιγω οταν τελειωσει το download ετσι???
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου kandilak με το που παταω το download στο sp flash tool συνδεω το τηλεφωνο μετα με το pc χωρις μπαταρια ετσι;;;Ουτε το ανοιγω ουτε τιποτα ε? Συγνωμη για την ασχετοσυνη μου απλα δε θελω να κανω καμια πατατα!!! Και το ανοιγω οταν τελειωσει το download ετσι???

Ναι χωρίς μπαταρία. Όταν βγάλει το OK το αποσυνδέεις από το PC , βάζεις την μπαταρία και το ανοίγεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμια βοηθεια και σε μενα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ρε παιδια δωστε καμια βοηθεια και σε μενα!!!!

 

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Kandilak εκανα dirty flash αλλά αντί για το User Center τώρα έχει ενα άλλο app , το My account που δεν μπορώ να το κάνω disable. Αυτό είναι μονίμως ανοιχτό, το Google Play Services, το Calendar & το SuperSU.
Link to comment
Share on other sites

Kandilak εκανα dirty flash αλλά αντί για το User Center τώρα έχει ενα άλλο app , το My account που δεν μπορώ να το κάνω disable. Αυτό είναι μονίμως ανοιχτό, το Google Play Services, το Calendar & το SuperSU.

Το my account είναι εφαρμογή διαχείρισης του Lenovo user ID με το οποίο συνεργάζονται κάποιες εφαρμογές όπως το security και το syncit για να μπορείς να πάρεις πχ backup στο cloud της lenovo. Αν πιστεύεις ότι δεν το χρειάζεσαι μπορείς να το "παγώσεις" με το titanium backup ή το link2sd από το playstore. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και για κάποιες ακόμα εφαρμογές που υπάρχουν στην rom , θα πρέπει όμως να γνωρίζεις με τι και τι ακριβώς έχουν σχέση για να μην αρχίσουν τα "περίεργα" στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον λόγο όταν συνδέω το τηλ στον υπολογιστή ενώ στην αρχή όλα δουλεύουν κανονικά μετά από περίπου δυο λεπτά κολλάει και χάνεται από το pc,τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον λόγο όταν συνδέω το τηλ στον υπολογιστή ενώ στην αρχή όλα δουλεύουν κανονικά μετά από περίπου δυο λεπτά κολλάει και χάνεται από το pc,τι μπορεί να φταίει?

Δοκίμασε άλλο καλωδιο και θύρα usb

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω από vickmall. Παζάρια τους έκανες για να σου δώσουν δεύτερη θήκη δερμάτινη και ακουστικά δώρο; Αν όχι στειλτους στο chat δεξιά τώρα και ίσως προλάβεις

 

Από vickmall θα το έπαιρνα αλλά προτίμησα το yeso. Θα ενημερώσω πως θα πάει.

Δωράκια μου έκανε θήκες, προστατευτική ζελατίνα αλλά όχι ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χωρίς μπαταρία. Όταν βγάλει το OK το αποσυνδέεις από το PC , βάζεις την μπαταρία και το ανοίγεις.

 

Φιλε kandilak σε ευχαριστω ειλικρινα για τη βοηθεια!!! Το κινητο αναστηθηκε!!! Εισαι μεγαλος παιχτης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kandilak σε ευχαριστω ειλικρινα για τη βοηθεια!!! Το κινητο αναστηθηκε!!! Εισαι μεγαλος παιχτης!!!!!

Ωραία αν είσαι τώρα root βάλε το TWRP και μετά προχώρα την αλλαγή σε 1536 multilanguage.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Tα δοκίμασα,το ίδιο ακριβως
Έχεις επιλεγμένο το MTP? Μπορεί να χρειάζεται να ξανά εγκατάσταση τους drivers.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες το syncit μου πετάει συνέχεια μια ειδοποίηση με παράθυρο στην μέση της οθόνης για έναν οδηγό πώς μπορώ να κάνω ενοποίηση επαφών, είτε το ανοίξω να μου πει το πώς είτε το αγνοήσω αυτό επαναλαμβάνεται κάθε λίγο, ξέρεις κάνεις πώς μπορώ να απενεργοποιήσω αυτή την ειδοποίηση?

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι αυτό το κατάστημα;

QUOTE=liras;6328929]Από vickmall θα το έπαιρνα αλλά προτίμησα το yeso. Θα ενημερώσω πως θα πάει.

Δωράκια μου έκανε θήκες, προστατευτική ζελατίνα αλλά όχι ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες το syncit μου πετάει συνέχεια μια ειδοποίηση με παράθυρο στην μέση της οθόνης για έναν οδηγό πώς μπορώ να κάνω ενοποίηση επαφών, είτε το ανοίξω να μου πει το πώς είτε το αγνοήσω αυτό επαναλαμβάνεται κάθε λίγο, ξέρεις κάνεις πώς μπορώ να απενεργοποιήσω αυτή την ειδοποίηση?

Απενεργοποίησε το backup επαφών στο syncit . Αν συνεχίσει τότε θα πρεπει μάλλον να διαγράψεις και τις επαφές που έχουν γίνει backup στο cloud της Lenovo. Μπορείς επίσης να ενοποιησεις τις διπλές επαφές που προτείνει αν το βρίσκεις σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...