Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

πηρα προχτες το lenovo Α806 και αντιμετωπιζω ενα θεματακι με τις κλησεις μου. Με παιρνουν τηλέφωνο και η κληση διακοπτεται μετα απο λίγα δευτερόλεπτα, και στελνεται αυτοματα ενα γρηγορο μηνυμα (τυπου οδηγω, θα τα πουμε αργοτερα). Και φαινεται σαν να το κλιενω στον αλλο. Γνωρίζει κάποιος πως μπορω να το διορθωσω ;

καλά θυμάται η Βασιλική

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6198188#

Link to comment
Share on other sites

kandilak πως διορθωνουμε το 3gp στο βιντεο? Ειναι μεγαλη διαδικασια?
Πρέπει να βάλεις το xposed framework και με το vibexpert module έχει , μεταξύ άλλων , επιλογή να αποθηκεύονται τα βίντεο σε mp4. Αλλιώς μπορείς να βάλεις το camera mx από το playstore και να χρησιμοποιείς αυτό για λήψη βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

Ή άκου κάτι τρελό: Google it! :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

 

έχω ακολουθεί τους οδηγους του kandilak για root, twrp, flash. Έχω περάσει την VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk.

όμως έχω παρατηρήσει το εξής προβλημα:

τα βίντεο δεν παίζουν στο speaker, παρα μόνο απο το ακουστικό κλήσης. Τυχαία έκανα battery calibration και διορθώθηκε το θέμα. Όμως μετά από λίγες ώρες παρουσιάστηκε πάλι.

Το έχει συναντήση κανείς και έχει καταφέρει να το λύσει? Κάνει κάτι εμπλοκή?

 

Επίσης νομίζω πως ανοίγει το GPS μόνο του.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

ευχαριστώ!

 

Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει?

 

Να προσθέσω ότι όταν γίνεται restart τοτε δουλεύει ξανα το ηχείο και τα βίντεο. όμως σε ανύποπτο χρόνο σταματάει πάλι.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να κάνεις τον τρίτο τρόπο φλασαρισματος, σβήσιμο των πάντων από την εσωτερική μνήμη και πέρασμα της ρομ..

Κοίτα και τη μικρή περίπτωση να μην έχουν τα απαραίτητα δικαιώματα οι εφαρμογές αναπαραγωγής

Αρχικά βέβαια μπορείς να κάνεις ένα wipe cache/dalvik για το καλό...

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ή άκου κάτι τρελό: Google it! :lol:

Ουαου!! Λες αλήθεια?? :p

Όταν μάθω αγγλικά θα το ψάξω. Δεν είναι απλή εφαρμογή το xposed framework:cool:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Φίλη έχει τη συσκευή κι έχει το γνωστό θέμα «Οδηγώ, θα καλέσω αργότερα». Αν κάνω clean install της πιο πρόσφατης ROM, θα εξαλειφθεί; Δε θέλω να το κάνω root κλπ, δε της κολλάει και δεν έχει θέμα. Πώς γίνεται clean install σ' αυτή την περίπτωση; Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι λίγο, γιατί έχω ακούσει ότι τα κινέζικα με ΜΤΚ chipsets γίνονται bricked εύκολα και δε φτιάχνουν. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν απαντήθηκε πιο πίσω!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας γράψεις τι γράφει αν πας ρυθμίσεις/ σχετικά με το τηλέφωνο/ πληροφορίες συσκευης/ αριθμός έκδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Φίλη έχει τη συσκευή κι έχει το γνωστό θέμα «Οδηγώ, θα καλέσω αργότερα». Αν κάνω clean install της πιο πρόσφατης ROM, θα εξαλειφθεί; Δε θέλω να το κάνω root κλπ, δε της κολλάει και δεν έχει θέμα. Πώς γίνεται clean install σ' αυτή την περίπτωση; Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι λίγο, γιατί έχω ακούσει ότι τα κινέζικα με ΜΤΚ chipsets γίνονται bricked εύκολα και δε φτιάχνουν. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν απαντήθηκε πιο πίσω!
Πάρε το 3ο link από την υπογραφή μου.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το 3ο link από την υπογραφή μου.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είχα βρει το λινκ πριν ποστάρω, αλλά έκανα wipe το laptop και το έχασα. Θα δοκιμάσω όποτε μπορέσω :) Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην ειναι; απλα τα πληκτρα της εντασης δεν αυξομειωνουν την ενταση, αλλα τερμαρτιζουν την κληση, δλδ ειναι και τα 3 το ιδιο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου εξηγήσει κανείς τι είναι αυτό όταν τελειώνω μια κλήση;

https://www.dropbox.com/s/fg4kpthjwnvis81/Screenshot_2015-10-03-11-55-29-945.jpeg?dl=0

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μου εξηγήσει κανείς τι είναι αυτό όταν τελειώνω μια κλήση;

https://www.dropbox.com/s/fg4kpthjwnvis81/Screenshot_2015-10-03-11-55-29-945.jpeg?dl=0

όταν το ξαναβγάλει πάτα το home παρατεταμένα για δεις αυτό το thumbnail σε ποια εφαρμογή αντιστοιχεί στην οθόνη προσφάτων εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ταλαιπωρία μπήκε τελικά η 1536 με εγκατάσταση από την μνήμη του τηλεφώνου.

 

Ευχαριστώ πολύ τον kandilak για τον χρόνο του και τις απαντήσεις του. Όντως η sd ψωφισε αλλα ευτυχώς σε είχα ακούσει και είχα πάρει backup.

 

2 θεματακια μόνο.

 

Πατώντας στον Chrome σε όποια σελίδα και αν είμαι πριν μεταφερθεί οπουδήποτε αλλού περιμετρικά της οθόνης γίνετε κόκκινο για ελάχιστα. Ξέρουμε από τι μπορεί να είναι; αν φταίει o Chrome Η τα παίζει το τηλέφωνο;

 

Και υπάρχει περίπτωση να οφείλετε σε θέμα software ότι δύσκολα νιώθει το πληκτρολόγιο μου το λ και το π σαν πάτημα;

Δοκίμασα και με άλλα πληκτρολόγια αλλα κάνει τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Φταιει ο chrome

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ταλαιπωρία μπήκε τελικά η 1536 με εγκατάσταση από την μνήμη του τηλεφώνου.

 

Ευχαριστώ πολύ τον kandilak για τον χρόνο του και τις απαντήσεις του. Όντως η sd ψωφισε αλλα ευτυχώς σε είχα ακούσει και είχα πάρει backup.

 

2 θεματακια μόνο.

 

Πατώντας στον Chrome σε όποια σελίδα και αν είμαι πριν μεταφερθεί οπουδήποτε αλλού περιμετρικά της οθόνης γίνετε κόκκινο για ελάχιστα. Ξέρουμε από τι μπορεί να είναι; αν φταίει o Chrome Η τα παίζει το τηλέφωνο;

 

Και υπάρχει περίπτωση να οφείλετε σε θέμα software ότι δύσκολα νιώθει το πληκτρολόγιο μου το λ και το π σαν πάτημα;

Δοκίμασα και με άλλα πληκτρολόγια αλλα κάνει τα ίδια

Είναι θέμα του Chrome το πρόβλημα που λες.

Για το πληκτρολόγιο συνήθως κάνει τέτοια κόλπα όταν είναι συνδεδεμένο και φορτίζει από PC. Αν το αντιμετωπίζεις σε άλλες στιγμές δοκίμασε να κλείσεις και να ξανανοίξεις την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πόπο παιδια έχετε γράψει πάρα πολλά! Ύστερα απο πολύ ψάξιμο βρήκα ότι τα χαρακτηριστικά του α806 με βολέβουν για τον λόγο που το θέλω. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος την καλοσύνη να μου απαντήσει (αλλιώς θα το ψάξω στις τόσες σελίδες) είναι αν το κινητο είναι σταθερό και δουλεύει out of the box! Το θέλω για την μητέρα μου και όπως καταλαβένετε η σταθερότητα και το να μη χρειαστεί διάφορα ρυθμίσεις ρουτ κλπ είναι απαραίτητο!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη θελει καποιες ρυθμισεις, αρα αν δεν εχεις υπομονη να τις κανεις και γενικα να διαβασεις τοτε μην το παρεις. Αν τις κανεις μετα δεν θα χρειαστει κατι αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα! Γιατί πραγματικά τα χαρακτηριστικά του σε αυτή την τιμή με βολεύουν πολύ για τον λόγο που το θέλω.

(Πολύ άσχημο πράγμα αυτό να μην υπάρχει σταθερότητα out-of-the box! -Μην πέσετε να με φάτε εσείς οι φίλοι του tweeking!:))

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν θα γραψει κατι, βασικα δεν ειναι κατι τρομερο μην τρομαζεις. Απλα πας στις ρυθμισεις του τηλεφωνου και επιλεγεις 4-5 διαφορετικες επιλογες. Το παραγγελνεις απο το vickmall οπου το στελνουν με ρουτ και την 1447 που ειναι σταθερη ρομ και τελος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...