Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθε το κινητό. Μια ερώτηση μόνο, έρχεται αποφορτισμένο? Πατάω το Power και δεν ανοίγει. Επίσης όσον αφορά το ρεύμα οι Κινέζοι είναι περίεργοι και στην συσκευασία δεν είχε ευρωπαικό φορτιστή. Θα φορτίσει με οποιονδήποτε universal USB φορτιστή?

Πρώτα βγάλε την ταινία από τις επαφές της μπαταριας. Μπορείς να το φορτίσεις και με άλλους φορτιστές.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια ουδεμία σχέση έχει το Messenger με την rom.

Για το power manager δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Και όταν γίνεται αυτό τότε κάνω clean flash την rom για να μην πω φλασαρισμα με την 3η μέθοδο.

Καλησπερα φιλε kandilak τελικα εκανα την 3η μεθοδο και δουλευουν προς το παρων αυτα που δεν μ δουλευαν σωστα ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Σωστά με το update που έκανες έχασες και το TWRP. Ξανακάνε wipe user data και όταν ανοίξει το τηλέφωνο επέλεξε γλώσσα τα αγγλικά στο αρχικό setup. Μετά ακολούθα από το προηγούμενο link που σου έδωσα το κομμάτι προς το τέλος που λέει για την εγκατάσταση του TWRP και πως να κάνεις root το τηλέφωνο. Πρώτα κάνεις root και μετά βάζεις twrp.

 

edit: Αν πάλι βγάζει πρόβλημα και δεν μπορείς να δουλέψεις το τηλέφωνο για να κάνεις το root, κατέβασε την 1508-ST από το http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ (πρέπει να κάνεις register και login στο needrom για να μπορείς να κατεβάσεις) και αποθηκευσέ την στην εσωτερική ή εξωτερική sdcard (όχι σε φάκελο) και μετονόμασε την σε update.zip. Μετά μπούταρε στο lenovo recovery και πάτα install update package. Όταν μπουτάρεις επέλεξε english για γλώσσα και προχώρα για να κάνεις root το τηλέφωνο και να περάσεις το TWRP recovery.

 

Δυστυχως δεν γινοταν τιποτα απο αυτα που μου ειπες φιλε μου..Το πηγα στο Public και εκει μου ειπαν τα δυσαρεστα οτι καηκε η ROM και οτι μπορει να φτιαχτει απο εκει που το πηρα δηλαδη απο το Vickmall...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παΐδια χρειάζομαι τα φωτά σας.

1. είμαι μεταξύ να πάρω το α806 ή το α916, τι προτείνετε;

2. αρχικά το 806 έχει καλύτερες δυνατότητες, όσο αφόρα τον επεξεργαστή την rom και τη ram, αλλά το 916 έχει μεγαλύτερη οθόνη καλύτερο ντιζάιν και το σημαντικότερο που ανακάλυψα άδω έχει λιγότερα προβλήματα, αν ρίξετε μια μάτια θα δείτε ότι πολύ λιγότεροι έχουν πρόβλημα με το κινητό τους στην θεματολογία του 916.

3. κλείνω προς το 806 λογά δυνατοτήτων, θα χω σοβαρά προβλήματα, διάβασα διάφορα; είναι θέμα τύχης; όλοι μιλάτε για root και την 1447, στην αρχή της ενότητας έχει και διάφορα που λέει ότι πρέπει να κάνουμε, βουνό φαίνονται.

4. προτείνετε κανένα sait να το παραγκειλω, τι λέτε για το ebay, οπως και ακουω καλα σχολια και για το vickymail και το minideal.net. ποιο φτηνό από όλα είναι το ebay αλλά στα άλλα έχει πολλούς έλληνες που παραγκελνουν και ζητιάνε να τους κάνουν τις ρυθμίσεις. εσείς από που το πήρατε;

5. με τους φόρους τι παίζει, από το ebay άκουσα ότι το παίζεις κορόνα γράμματα, και αν χρειαστεί να πληρώσω πόσο θα είναι; Αία θα έρθει και σε 1 μηνά.

στο vickymail από 100 στο δεινού 118 στο eu warehouse και στο στελνουν σε 2 μέρες.

στο minideal.net το έχει 101 αλλά στο eu warehouse δεν το έχει και τι γίνεται άδω το παραγκελνω και περιμενω ποτε θα θυμηθούν να το στείλουν;

 

βοηθείστε την κατάσταση, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν γινοταν τιποτα απο αυτα που μου ειπες φιλε μου..Το πηγα στο Public και εκει μου ειπαν τα δυσαρεστα οτι καηκε η ROM και οτι μπορει να φτιαχτει απο εκει που το πηρα δηλαδη απο το Vickmall...

 

συγνωμη που επεμβαινω αλλα μην τους πολυ πιστευεις ειναι μ....ς πριν κανεις την αναβαθμιση δεν σ ειχε βγαλει επιλογη για να κανει backup???

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω αλλα μην τους πολυ πιστευεις ειναι μ....ς πριν κανεις την αναβαθμιση δεν σ ειχε βγαλει επιλογη για να κανει backup???

 

Σιγουρα κραταω μια πισινη... Απλα επειδη δεν ειμαι ιδιαιτερος γνωστης οτι εχω μαθει απο εδω μεσα το εμαθα..Ειχα βαλει την 1447 και εκανα την μ....α και εκανα αναβαθμιση στην 1536 η οποια δεν εχει αγγλικα...Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και απο τοτε τελος...Οποτε το ανοιγω μου βγαζει ενα μηνυμα στα κινεζικα που μετα απο μεταφραση σημαινει ''ο power wizard εχει σταματησει να λειτουργει''... Μου χει σπασει τα νευρα το ρημαδι...Σκεφτομαι να το παω στο καταστημα της Lenovo που εχουμε εδω στη Θεσσαλονικη μηπως γινει κατι αν και πολυ φοβαμαι οτι επειδη ειναι κινεζικο θα φαω χυλοπιτα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω ένα πρόβλημα πέρασα την 1536 multi το τηλέφωνο ξεκινάει κανονικά μου ζητάει να δώσω το pin της sim το δίνω μετά πατάω OK και τα πάει να ξεκινήσει μου γράφει η εφαρμογή dekstor έχει σταματήσει τι μπορεί να φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Θα περίμενα να συνέχιζες το post σου παραθετοντας τα πλην της VibeUI σε σχέση με AOSP που σε κάνουν να ξαναγυρίσεις στην AOSP. Αν εξαιρέσεις την καλύτερη συμβατότητα με τα modules του xposed η AOSP rom είναι εξαιρετικά ελλιπής στο να υποστηρίξει extra χαρακτηριστικά του A806 (Black gestures, Clearmotion για την βελτίωση ροής βίντεο, ξυπνητήρι ενεργό ακόμα και με κλειστό τηλέφωνο, micro hand screen και κάποια άλλα που χρειάζεται modules του xposed για να γίνουν).

Δυστυχώς το developing της AOSP για το A806 περιορίστηκε σε ένα σχετικά "φτηνό " port της AOSP rom από ένα άλλο τηλέφωνο με παρόμοιο hardware.

Kandilak, πραγματικά δεν γνωρίζω όλα όσα μου αναφέρεις και φυσικά σε καμμία περίπτωση δεν τα αμφισβητώ μιας και πραγματικά είσαι γνώστης και σέβομαι απόλυτα την άποψή σου.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το τηλ. κυρίως σαν τηλέφωνο και λιγότερο τα άλλα.

Σαν τηλ. η aosp δουλεύει τέλεια και επιπλέον βγάζει και την τοποθεσία (πόλη) του καλούντα, κάτι που στις VibeUi δεν γίνεται.

Το GPS κλειδώνει ποιο γρήγορα και δουλεύει καλύτερα από ότι στις VibeUi.

Η μπαταρία στο δικό μου τηλ. με την aosp κρατάει περισσότερο.

Όταν το αγόρασα, και για ένα μήνα μου είχε σπάσει τα νεύρα με την απότομη αποφόρτιση (και σβήσιμο) της μπαταρίας. Το είχα ποστάρει και το είχαμε συζητήσει.

Με την aosp (και με την MiUi παλιότερα) δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο. Αντίθετα με το που έβαλα τη δική σου 1536 multi κάποια στιγμή από το 40% μου έσβησε. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά έγινε.

Από την άλλη πρέπει να πω πως στην τελευταία rom που ανέβασες πραγματικά έχεις κάνει καταπληκτική δουλεια και συγχαρητήρια. Μήπως να βελτίωνες και κάποια από τις υπόλοιπες, aosp, ΜiUi ή δεν αξίζουν το κόπο;

Όπως και νάχει, είσαι η ψυχή του φόρουμ και ο Άνθρωπος που έδωσες αξία στο Α806 και έλυσες τα προβλήματα όλων μας. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τυχαίο, δε συμβαίνουν αυτά..

Για το GPS δεν ξέρω, δεν έχω συγκρίνει, με αυτήν πάντως κάνεις τη δουλειά σου, αλλά σε σύνδεση χωρίς ίντερνετ μόνο με gps έχει προβληματάκια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω ένα πρόβλημα πέρασα την 1536 multi το τηλέφωνο ξεκινάει κανονικά μου ζητάει να δώσω το pin της sim το δίνω μετά πατάω OK και τα πάει να ξεκινήσει μου γράφει η εφαρμογή dekstor έχει σταματήσει τι μπορεί να φταίει.

Έχεις κάνει την εγκατάσταση με την 1η μέθοδο και τα δεδομένα της έκδοσης του Lenovo launcher που είχες πριν δημιουργούν πρόβλημα με την έκδοση του launcher που έχει αυτή η rom. Αν μπορείς με κάποιο τρόπο να ανοίξεις τις Ρυθμίσεις και να πας στην Εφαρμογές να βρεις το Le desktop και να κανεις εκκαθάριση δεδομένων και κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων ( αν έχει γίνει) θα φτιάξει το πρόβλημα, διαφορετικά θα πρέπει να επαναφέρεις το backup που πρέπει να έχεις πάρει πριν φλασαρεις την rom, να εγκαταστήσεις έναν άλλον launcher από το playstore ( πχ Nova launcher) και να τον κάνεις προεπιλεγμενο launcher και μετά να φλασαρεις πάλι την rom.

Όταν ανοίξει πάλι το τηλέφωνο κανείς εκκαθάριση δεδομενων και κατάργηση εγκατάστασης ενημέρωσεων στο Le desktop και μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά αλλάζοντας το προεπιλεγμένο launcher αν δεν σου αρέσει ο Nova.

Ελπίζω να έπιασες το νόημα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχως δεν γινοταν τιποτα απο αυτα που μου ειπες φιλε μου..Το πηγα στο Public και εκει μου ειπαν τα δυσαρεστα οτι καηκε η ROM και οτι μπορει να φτιαχτει απο εκει που το πηρα δηλαδη απο το Vickmall...

Δηλαδή τι εννοείς δεν γινόταν τίποτα? Κατέβασες την rom? Την αποθήκευσες στην κάρτα SD? Που κόλλησε η διαδικασία?

Αυτό που είπες για τα public δεν το σχολιάζω.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,μολις εβαλα την τελευταια ρομ χαρη στον φιλο καντιλακ,εχω δυο,ας τα πουμε,προβληματα .Εχω χασει τον ορθογραφικο ελεγχο απο το πληκτρολογιο και στην προηγουμενη ρομ,1447,ειχες δυνατοτητα να δονειται το πληκτρολογιο μονο στην επιστροφη.ευχαριστουμε καντιλακ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τον τελευταίο καιρό δεν μου λειτουργεί το ξυπνητήρι. Έχω την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806.

Πρέπει να περάσεις πιο νέα έκδοση ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα την μετονομασα οπως μου ειπες την αποθηκευσα στην sd card, πατησα μετα install update package και τιποτα..ΜΟυ βγαζει failure οταν παταω να κανει install..Eτσι οταν παταω reboot συνεχιζει να βγαζει το ιδιο μηνυμα... Edited by Takis2015
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα την μετονομασα οπως μου ειπες την αποθηκευσα στην sd card, πατησα μετα install update package και τιποτα..ΜΟυ βγαζει failure οταν παταω να κανει install..Eτσι οταν παταω reboot συνεχιζει να βγαζει το ιδιο μηνυμα...

Βάλε την micro SD με το μετονομασμένο αρχείο σε έναν υπολογιστη και τσεκαρε το md5 του αρχείου να συμφωνεί με το

md5 = 277B46711C93E9B3D2B5E5AE5420D66A

Για να το κάνεις αυτό κατέβασε το http://winmd5.com/ . Αν δεν συμφωνεί τότε είτε το κατέβασες στον υπολογιστή corrupted οπότε πρέπει να το ξανακατεβάσεις , είτε έγινε corrupted κατα την αντιγραφή του στην microSD πιθανόν λόγω κακής κατάστασης της microSD.

 

Αν συμφωνεί το md5 τότε θα πρέπει να περάσεις την έκδοση της 1447 που είναι για φλασάρισμα με το sp flash tool σύνδέοντας το τηλέφωνο στο PC. Τις λεπτομέρειες γι ' αυτό θα πρέπει να ψάξω να τις βρω μέσα στα μηνύματα μου αλλά πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσεις ότι το md5 συμφωνεί γιατί η διαδικασία με το sp flash tool για κάποιους είναι γολγοθάς.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την micro SD με το μετονομασμένο αρχείο σε έναν υπολογιστη και τσεκαρε το md5 του αρχείου να συμφωνεί με το

md5 = 277B46711C93E9B3D2B5E5AE5420D66A

Για να το κάνεις αυτό κατέβασε το http://winmd5.com/ . Αν δεν συμφωνεί τότε είτε το κατέβασες στον υπολογιστή corrupted οπότε πρέπει να το ξανακατεβάσεις , είτε έγινε corrupted κατα την αντιγραφή του στην microSD πιθανόν λόγω κακής κατάστασης της microSD.

 

Αν συμφωνεί το md5 τότε θα πρέπει να περάσεις την έκδοση της 1447 που είναι για φλασάρισμα με το sp flash tool σύνδέοντας το τηλέφωνο στο PC. Τις λεπτομέρειες γι ' αυτό θα πρέπει να ψάξω να τις βρω μέσα στα μηνύματα μου αλλά πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσεις ότι το md5 συμφωνεί γιατί η διαδικασία με το sp flash tool για κάποιους είναι γολγοθάς.

 

To md5 συμφωνει με αυτο που μου εδωσες....Να περασω το zip της 1447 και να το μετονομασω και αυτο ως update.zip ?

Link to comment
Share on other sites

To md5 συμφωνει με αυτο που μου εδωσες....Να περασω το zip της 1447 και να το μετονομασω και αυτο ως update.zip ?
Τσέκαρες το zip που έχεις μέσα στην κάρτα και όχι αυτό που έχεις στον υπολογιστή έτσι? Ξαναπροσπάθησε να κάνεις το update γιατί δεν δικαιολογείτε να βγάζει σφάλμα. Το zip της 1447 από εδώ θα βγάζει σφάλμα.

 

Τα link για να μπεις στην διαδικασία φλασαρίσματος με sp flash tool είναι

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

 

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 (δεν κάνεις πάλι εγκατάσταση τους lenovo drivers γιατί θα το έχεις κάνει στο 1. Επίσης αντί της έκδοσης του sp flash tool που κατεβαίνει από το link θα χρησιμοποιήσεις την έκδοση 5.1352.01 του sp flash tool (ή νεότερη) http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool)

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες το zip που έχεις μέσα στην κάρτα και όχι αυτό που έχεις στον υπολογιστή έτσι? Ξαναπροσπάθησε να κάνεις το update γιατί δεν δικαιολογείτε να βγάζει σφάλμα. Το zip της 1447 από εδώ θα βγάζει σφάλμα.

 

Τα link για να μπεις στην διαδικασία φλασαρίσματος με sp flash tool είναι

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

 

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833 (δεν κάνεις πάλι εγκατάσταση τους lenovo drivers γιατί θα το έχεις κάνει στο 1. Επίσης αντί της έκδοσης του sp flash tool που κατεβαίνει από το link θα χρησιμοποιήσεις την έκδοση 5.1352.01 του sp flash tool (ή νεότερη) http://androidxda.com/smart-phone-flash-tool)

 

Ναι το zip της micro SD τσεκαρα και ξαναπροσπαθησα να κανω update και παλι σφαλμα βγαζει. Μου ειπες να το ονομασω update.zip σκετο ετσι δεν ειναι;;Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και θα σε ενημερωσω για το αποτελεσμα! Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το μετενομάζεις μέσα από το pc πρόσεχε μην πάρει δύο φορές την κατάληξη .zip..

Προφανώς δεν είναι εκεί το θέμα αλλά λέω τώρα..

Ναι το zip της micro SD τσεκαρα και ξαναπροσπαθησα να κανω update και παλι σφαλμα βγαζει. Μου ειπες να το ονομασω update.zip σκετο ετσι δεν ειναι;;Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και θα σε ενημερωσω για το αποτελεσμα! Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω την custom rom του kandilak. Εκπληκτική, δεν έχω παράπονα. Μήπως όμως υπάρχει τρόπος να κάνω disable τα default της Lenovo; user center, theme center κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω την custom rom του kandilak. Εκπληκτική, δεν έχω παράπονα. Μήπως όμως υπάρχει τρόπος να κάνω disable τα default της Lenovo; user center, theme center κλπ;
Πιθανολογώ ότι έχεις κάποια από τις προηγούμενες 2 rom και όχι την τελευταία (3ο link στην υπογραφή μου) όπου έχω αφαιρέσει μεταξύ άλλων και το user center) . Το theme center χρειάζεται και μην το πειράξεις.
Link to comment
Share on other sites

Την 1516_7.195.1_ST_A806 έχω που μάλλον δεν είναι αυτή που μου λες. Επειδή είμαι απο Tapatalk δεν βλέπω υπογραφές. Αν βάλω την τελευταία ROM σου ακολουθώ τις οδηγίες των προηγούμενων; Θέλει σβήσιμο των πάντων πάλι;
Link to comment
Share on other sites

Την 1516_7.195.1_ST_A806 έχω που μάλλον δεν είναι αυτή που μου λες. Επειδή είμαι απο Tapatalk δεν βλέπω υπογραφές. Αν βάλω την τελευταία ROM σου ακολουθώ τις οδηγίες των προηγούμενων; Θέλει σβήσιμο των πάντων πάλι;

Ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν στο 3o link. Επειδή κάποιος χθες συνάντησε ένα πρόβλημα με την έκδοση το lenovo launcher που έχω στην rom δες και αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6326401#post6326401

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,μολις εβαλα την τελευταια ρομ χαρη στον φιλο καντιλακ,εχω δυο,ας τα πουμε,προβληματα .Εχω χασει τον ορθογραφικο ελεγχο απο το πληκτρολογιο και στην προηγουμενη ρομ,1447,ειχες δυνατοτητα να δονειται το πληκτρολογιο μονο στην επιστροφη.ευχαριστουμε καντιλακ...

Αν μιλάς για το πληκτρολόγιο που έχει μέσα η rom και όχι άλλο που έχεις βάλει από playstore , κατέβασε το http://www.mediafire.com/download/15bije38ai9r6jt/AOSP_JB-Keyboard_dictionaries-signed.zip και μετά μπουταρε στο TWRP και κάνε το install . Για την δόνηση δες στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου τι σε βολεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ χρησιμοποιώ Nova , θα έχω πρόβλημα ;

Όχι δεν θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα δοκιμασω dirty flash.

 

Μια τελευταια ερώτηση: Έχω απο παλαιότερο backup ενα φάκελο πχ Messenger στο Gallery για τις φωτο που αποθηκεύονται μέσω messenger, τον οποίο τον δημιούργησε το κινητό. Τώρα όταν αποθηκευω φωτο απο Messenger κανει άλλο φάκελο και τα αποθηκεύει εκεί απο δω και περα. Κάνω merge τους φακέλους αλλά και παλι δημιουργεί άλλον.

 

Πως γίνεται να έχω εναν φάκελο για όλες; Δηλαδή να έχω εναν φάκελο Downloads, εναν φάκελο Facebook κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...