Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Teo σ'ευχαριστώ για την βοήθεια και τις διευκρινίσεις. Έτσι όπως τα λες κάπως εύκολα μου ακούγονται. Χμ θα το ψάξω λίγο ακόμα και ίσως το επιχειρήσω.

Θα "ξαναενοχλήσω" αν χρειαστώ κάτι.:)

Link to comment
Share on other sites

Teo σ'ευχαριστώ για την βοήθεια και τις διευκρινίσεις. Έτσι όπως τα λες κάπως εύκολα μου ακούγονται. Χμ θα το ψάξω λίγο ακόμα και ίσως το επιχειρήσω.

Θα "ξαναενοχλήσω" αν χρειαστώ κάτι.:)

 

Το παίρνεις και περνάς την τελευταία multi rom (1536) του kandilak και είσαι ωραίος, έχεις και Ελληνικά κι έχεις το κεφάλι ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σε λίγες μέρες φτάνει το Lenovo A806 στα χέρια μου και θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το "Vibe UI". Αλλάζει εντελώς το interface? Και επίσης αν δεν μου αρέσει, είναι δυνατόν να φλάσαρω μια κανονική android ROM? Edited by johnaris1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εχω τα εξης θεματακια με την 1536 και θα ηθελα να μου καποιος εαν ξερει πως γινεται να διορθωθουν πρωτον οταν μπαινω στο messenger ενω μου δειχνει το ιστορικο των μηνυματων οταν παω στην καρτελα να δω ποιοι ειναι online δεν μ δειχνει κανεναν δευτερο θεματακι ειναι οτι δεν μπαινει σε εκτακτη αναγκη και το τριτο ειναι το γνωστο με τον chrome. ειχα την 1516 του kandilak και περασα την 1536 multilanguage με clean flash ευχαριστωω!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα εχω τα εξης θεματακια με την 1536 και θα ηθελα να μου καποιος εαν ξερει πως γινεται να διορθωθουν πρωτον οταν μπαινω στο messenger ενω μου δειχνει το ιστορικο των μηνυματων οταν παω στην καρτελα να δω ποιοι ειναι online δεν μ δειχνει κανεναν δευτερο θεματακι ειναι οτι δεν μπαινει σε εκτακτη αναγκη και το τριτο ειναι το γνωστο με τον chrome. ειχα την 1516 του kandilak και περασα την 1536 multilanguage με clean flash ευχαριστωω!!

Όσον αφορά messenger εμένα δείχνει τους διαθέσιμους, αρκεί να έχεις ενεργοποιημένες τις συνομιλίες. Για το chrome τα έχουμε ξαναπεί ότι το κάνει σε πολλές συσκευές. Για την έκτακτη ανάγκη , μπορεί να έχει φάει κανένα κόλλημα το power manager. Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στο power manager (Διαχείριση ενέργειας)

Link to comment
Share on other sites

Teo σ'ευχαριστώ για την βοήθεια και τις διευκρινίσεις. Έτσι όπως τα λες κάπως εύκολα μου ακούγονται. Χμ θα το ψάξω λίγο ακόμα και ίσως το επιχειρήσω.

Θα "ξαναενοχλήσω" αν χρειαστώ κάτι.:)

Για να ειμαι δικαιος, περα απο 2-3 ρυθμισεις με την εφαρμογη Link2SD βγαζεις και καποιες κινεζικες εφαρμογες και εισαι οκ. Τεσπα αποφασισε να παρεις το κινητο (απο το vickmall οπως σου ειπα) και εδω ειμαστε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειχα ενα θεματακι με το τηλ και προσπαθησα να του κανω Hard Reset και το τηλ τωρα ανοιγοντας μου βγαζει το μυνημα οτι το Setup wizard has unfortunally stopped working και δεν κανει τιποτα τι κανω του ξανακανω format data και wipe data αλλα τα ιδια τι κανω ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειχα ενα θεματακι με το τηλ και προσπαθησα να του κανω Hard Reset και το τηλ τωρα ανοιγοντας μου βγαζει το μυνημα οτι το Setup wizard has unfortunally stopped working και δεν κανει τιποτα τι κανω του ξανακανω format data και wipe data αλλα τα ιδια τι κανω ευχαριστω εκ των προτερων

Πριν δυόμιση μήνες είχες πρόβλημα με αυτό το τηλέφωνο και παρότι πήρες απάντηση , δεν εκανες τον κόπο να ενημερώσεις για την εξέλιξη που είχε η περίπτωση σου. Τώρα μετά από τόσο καιρό , στο 2ο ποστ σου ζητάς πάλι λύση σε πρόβλημα σου. Παρόλ' αυτά θα πάρεις απάντηση στο πρόβλημα σου. Πρέπει να ξαναφλασαρεις την rom το τηλέφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά messenger εμένα δείχνει τους διαθέσιμους, αρκεί να έχεις ενεργοποιημένες τις συνομιλίες. Για το chrome τα έχουμε ξαναπεί ότι το κάνει σε πολλές συσκευές. Για την έκτακτη ανάγκη , μπορεί να έχει φάει κανένα κόλλημα το power manager. Πήγαινε στην διαχείριση εφαρμογών και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στο power manager (Διαχείριση ενέργειας)

 

ευχαριστω για την απαντηση σου εκανα αυτο που ειπες με την διαχειριση αλλα δυστυχως δεν αλλαξε κατι , το messenger το απεγκαταστησα και το ξανα περασα αλλα παλι τα ιδια μου δειχνει μονο οσους παταω απο το ιστορικο μηνυματων μετα μου τους εμφανιζει οταν ειναι online εχει συμβει σε κανεναν αλλο????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω πολυ το φλασαρα αλλα το vibeui που εβαλα δεν εχει ουτε ελληνικα ουτε playstore τι κανω, βρηκα και αλλα vibeui που εχουν αυτα που θελω αλλα δεν μπορω να τα περασω ξανα
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου εκανα αυτο που ειπες με την διαχειριση αλλα δυστυχως δεν αλλαξε κατι , το messenger το απεγκαταστησα και το ξανα περασα αλλα παλι τα ιδια μου δειχνει μονο οσους παταω απο το ιστορικο μηνυματων μετα μου τους εμφανιζει οταν ειναι online εχει συμβει σε κανεναν αλλο????
Έχεις δώσει στη Διαχείριση ενέργειας δικαιώματα root? Άνοιξε το SuperSU και δες αν υπάρχει μια κόκκινη δίεση δίπλα από το "Διαχείριση ενέργειας". Αν είναι κόκκινη πατά πάνω και άλλαξε το αποκλεισε σε χορήγησε και μετά αποθήκευση.

Στο messenger όταν το ανοίγεις βλέπεις το ιστορικό. Για να δεις τους online θα πας στην καρτέλα με τις τρεις τελιτσες και παύλες και θα πατήσεις το κουμπί Διαθέσιμοι. Μην τα θέλετε όλα στο πιάτο! Παιδέψτε το λιγάκι μόνοι σας.....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μου δουλευει ουτε TWRP ουτε SPF tools ουτε τιποτα δεν υπαρχει τροπος να περασω τα ελληνικα και το playstore με κανενα αλλο τροπο, οπως πχ να γραψω το αρχειο στηην SD card και να κανω update απο εκει, δεν ειναι root το τηλ μου λεει και δεν ανοιγει καθολου το TWRP και το flash tool δεν κανει αυτο το download, εχω φτασει στο αμην δεν ξερω τι αλλο να κανω !
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα έχω το δικό μου A8. Δεν μου αρέσει το Vibe UI της Lenovo και θα του περάσω κάποια AOSP ROM, αλλά δεν έχω ξαναπεράσει ROM σε κινητό. Θα ήθελε κάποιος να με βοηθήσει μέσω Skype?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας!Επειδή το θέμα έγινε τεράστιο αν μπορεί κάποιος ας μουα παντήσει σε μερικά ερωτήματα!

Καταρχήν μιλάμε γιαυτό το τηλέφωνο έτσι?:

http://www.vickmall.com/original-lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

Το θέλω για την κουνιάδα μου, απλή χρήση, πλοήγηση και φώτο.

Ποια είναι τα κύρια μειονεκτήματά του?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Ναι,αυτό είναι. Κι απ ότι βλέπω η τιμή του έπεσε εξευτελιστικά.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Στο messenger όταν το ανοίγεις βλέπεις το ιστορικό. Για να δεις τους online θα πας στην καρτέλα με τις τρεις τελιτσες και παύλες και θα πατήσεις το κουμπί Διαθέσιμοι. Μην τα θέλετε όλα στο πιάτο! Παιδέψτε το λιγάκι μόνοι σας.....

Σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου μεχρι πριν που ειχα την 1516 ολα ηταν οκ περα απο το chrome οπως θα δεις και απο τις φωτο δεν εχω μπλοκαρει τιποτα και στα στελνω μεσω κινητου αυτη την στιγμη και παλι ευχαριστω

Edited by andreasA806
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα έχω το δικό μου A8. Δεν μου αρέσει το Vibe UI της Lenovo και θα του περάσω κάποια AOSP ROM, αλλά δεν έχω ξαναπεράσει ROM σε κινητό. Θα ήθελε κάποιος να με βοηθήσει μέσω Skype?

Η διαδικασία να περάσεις τη rom είναι πάρα πολύ απλή, αρκεί να ακολουθήσεις τον οδηγό του kandilak. Αυτό κάνουμε όλοι. Όσο για τη rom, εγώ έχω την AOSP v3 και είναι πάρα πολύ καλή, αλλά με δυο μείον.

1. έχει σαν κύρια μνήμη την SD κι όχι του τηλεφώνου

2. δεν έχει Ελληνικά

Δοκίμασα και την τελευταία VibeUI που έκανε ο kandilak που είναι η ποιο πλήρης Vibe Ui rom, αλλά ξαναγύρισα στην aosp.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία να περάσεις τη rom είναι πάρα πολύ απλή, αρκεί να ακολουθήσεις τον οδηγό του kandilak. Αυτό κάνουμε όλοι. Όσο για τη rom, εγώ έχω την AOSP v3 και είναι πάρα πολύ καλή, αλλά με δυο μείον.

1. έχει σαν κύρια μνήμη την SD κι όχι του τηλεφώνου

2. δεν έχει Ελληνικά

Δοκίμασα και την τελευταία VibeUI που έκανε ο kandilak που είναι η ποιο πλήρης Vibe Ui rom, αλλά ξαναγύρισα στην aosp.

 

Το 1) νομίζω διορθώνεται με ένα fix που προτείνεται στη σελίδα needrom (θα το τσεκάρω).

Το 2) δεν με χαλάει ιδιαίτερα αφού θα έχει τουλάχιστον Αγγλικά. Και τα Ελληνικά που έχει είναι "κουτσά" έτσι και αλλιώς, π.χ. ΤΕΤΆΡΤΗ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΊΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Καινουργιος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα. Το κινητο το εχω εδω και ενα χρονο και εχω πειραματιστει αρκετα οσον αφορα τις rom. Τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες και εχω να πω οτι η τελευταια που ανεβασε ο kandilak ειναι η καλυτερη. Μια ερωτηση: αφου φλασαρα την ρομ του kandilak εχω θεμα με το network location. Δεν μου βρισκει την Αθηνα. Αν σας βοηθαει να σας αναφερω οτι εκανα βλακεια και εκανα install το networklocation fix που προοριζοταν για την προηγουμενη rom. Υπαρχει τροπος να λυθει το προβλημα χωρις να χρειαστει να ξαναφλασαρω τη rom?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Καινουργιος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα. Το κινητο το εχω εδω και ενα χρονο και εχω πειραματιστει αρκετα οσον αφορα τις rom. Τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες και εχω να πω οτι η τελευταια που ανεβασε ο kandilak ειναι η καλυτερη. Μια ερωτηση: αφου φλασαρα την ρομ του kandilak εχω θεμα με το network location. Δεν μου βρισκει την Αθηνα. Αν σας βοηθαει να σας αναφερω οτι εκανα βλακεια και εκανα install το networklocation fix που προοριζοταν για την προηγουμενη rom. Υπαρχει τροπος να λυθει το προβλημα χωρις να χρειαστει να ξαναφλασαρω τη rom?

Δεν υπάρχει θέμα που φλασαρες το fix πάνω στην 1536 multi. Μιλάς για το widget του Lenovo weather και την αναζήτηση πόλης και όχι την αναζήτηση τρέχουσας τοποθεσίας (Πόλη που εντοπίστηκε). Για να σου βρει την Αθήνα πρέπει να την γράψεις ακριβώς έτσι....... Αθήνα , με κεφαλαίο και τονισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα που φλασαρες το fix πάνω στην 1536 multi. Μιλάς για το widget του Lenovo weather και την αναζήτηση πόλης και όχι την αναζήτηση τρέχουσας τοποθεσίας (Πόλη που εντοπίστηκε). Για να σου βρει την Αθήνα πρέπει να την γράψεις ακριβώς έτσι....... Αθήνα , με κεφαλαίο και τονισμένη.

 

Ναι αυτο εννουσα kandilak. Το προβλημα λυθηκε. Σε ευχαριστω πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δηλ αν θες οπωσδηποτε 2 SIM , πας γι α'λλο? :confused:

 

Ναι το τηλεφωνο παιρνει 1 sim. Το παιδι μιλουσε για μια ρομ που εχει ως προεπιλογη την αποθηκευση στην εξωτερικη καρτα sd οταν κατεβαινει κατι. Δεν εχει σχεση με τη sim

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...