Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Εν ολίγοις δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Για να μην "μπουκώνει" η RAM φρόντισε να μην τρέχουν στο background εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι. Δες και το greenify από το play store για αυτή τη δουλειά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Για να μην "μπουκώνει" η RAM φρόντισε να μην τρέχουν στο background εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι. Δες και το greenify από το play store για αυτή τη δουλειά.

 

Το greenify είναι για συσκευές με mtk επεξεργαστή. Όσοι το δοκίμασαν σε Snapdragon επεξεργαστή (όπως το δικό μας τηλ) τους δημιούργησε σοβαρά προβλήματα

 

EDIT :

Άκυρο το παραπάνω, αφού υπάρχουν μέλη που το έχουν δοκιμάσει με επιτυχία και σε Snapdragon επεξεργαστή, όπως αναφέρουν και στα επόμενα ποστ.

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Το greenify είναι για συσκευές με mtk επεξεργαστή. Όσοι το δοκίμασαν σε Snapdragon επεξεργαστή (όπως το δικό μας τηλ) τους δημιούργησε σοβαρά προβλήματα.

 

Eγώ το έχω εδώ και δύο μήνες και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, αντίθετα έχει βελτιώσει την απόδοση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το greenify είναι για συσκευές με mtk επεξεργαστή. Όσοι το δοκίμασαν σε Snapdragon επεξεργαστή (όπως το δικό μας τηλ) τους δημιούργησε σοβαρά προβλήματα.

 

Πίστεψε με, το έχω δουλέψει σε πολύ περισσότερες συσκευές από εσένα και με Snapdragon και χωρίς και δεν τίθεται τέτοιου είδους γενικευμένο θέμα.

 

Εν ολίγοις αυτό που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω εδώ και δύο μήνες και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, αντίθετα έχει βελτιώσει την απόδοση της συσκευής.

 

 

 

Πίστεψε με, το έχω δουλέψει σε πολύ περισσότερες συσκευές από εσένα και με Snapdragon και χωρίς και δεν τίθεται τέτοιου είδους γενικευμένο θέμα.

 

Εν ολίγοις αυτό που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

 

Τότε μάλλον έχω καταλάβει λάθος. Σορρυ...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χτες βράδυ την 3.19 (ερχόμενος απο 3.18). Σήμερα η συσκευή σαν τηλέφωνο είναι μαντάρα. Πολλές φορές όταν πάω να καλέσω, χάνεται η οθόνη κλήσης (μαυρίζει) και δεν αποκρίνεται με τίποτα. Αναγκάζομαι να βγάλω μπαταρία.

Καποιες φορές έχασε το σήμα της 1ης sim (έβγαζε Χ).

Πολλές φορές έβγαλε ειδοποίηση πως η εφαρμογή "τηλέφωνο" και air phone σταμάτησε να λειτουργεί.

Ξαναπέρασα την rom μήπως δεν είχε κάτσει κάτι σωστά αλλά δεν διορθώθηκε.

Δεν είναι γενικό πρόβλημα γιατί οι υπόλοιποι χρήστες δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

 

 

υ.γ Και επιβεβαιώνεται αυτό που έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ μέσα : αν κάτι δουλεύει σωστά, το αφήνεις στην ησυχία του.

Μια χαρά δούλευε η 3.18, τι την ήθελα την καινούργια ; :X

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Καλα και μενα ενω εμεινα στην 18 και το ξανασεταρα

Το swype πληκτρολογιο αναδυεται οπως γουσταρει

Και οποτε γουσταρει επισης μπαινει σε μοντ δεδομενων και δονησης

Πολυ αυτονομια και σταθεροτητα βλεπω:lol:

 

Τεσπα για 115 που εδωσα ειναι υπερπληρες

Και υπομονη εχουμε

Αλλα για εργαλειο δουλειας δε θα το επαιρνα ποτε

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλα και μενα ενω εμεινα στην 18 και το ξανασεταρα

Το swype πληκτρολογιο αναδυεται οπως γουσταρει

Και οποτε γουσταρει επισης μπαινει σε μοντ δεδομενων και δονησης

Πολυ αυτονομια και σταθεροτητα βλεπω:lol:

 

Τεσπα για 115 που εδωσα ειναι υπερπληρες

Και υπομονη εχουμε

Αλλα για εργαλειο δουλειας δε θα το επαιρνα ποτε

 

Αυτό είναι το θέμα μου. Ότι είναι βασικότατο εργαλείο της δουλειάς. Και σήμερα με κρέμασε μέχρι εκεί που δεν πάει.

Αλλά είπαμε φταίω και εγώ. Όσο το κράτησα με την 3.18 δεν είχα παράπονο. Ούτε FC είχα (που στην 3.17 μας είχε πεθάνει).

Τέσπα, υπάρχει κάποιος που το έχει με την multilanguage απο xiaomi.eu και του δουλεύει απροβλημάτιστα ?

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χτες βράδυ την 3.19 (ερχόμενος απο 3.18). Σήμερα η συσκευή σαν τηλέφωνο είναι μαντάρα. Πολλές φορές όταν πάω να καλέσω, χάνεται η οθόνη κλήσης (μαυρίζει) και δεν αποκρίνεται με τίποτα. Αναγκάζομαι να βγάλω μπαταρία.

Καποιες φορές έχασε το σήμα της 1ης sim (έβγαζε Χ).

Πολλές φορές έβγαλε ειδοποίηση πως η εφαρμογή "τηλέφωνο" και air phone σταμάτησε να λειτουργεί.

Ξαναπέρασα την rom μήπως δεν είχε κάτσει κάτι σωστά αλλά δεν διορθώθηκε.

Δεν είναι γενικό πρόβλημα γιατί οι υπόλοιποι χρήστες δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

 

 

υ.γ Και επιβεβαιώνεται αυτό που έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ μέσα : αν κάτι δουλεύει σωστά, το αφήνεις στην ησυχία του.

Μια χαρά δούλευε η 3.18, τι την ήθελα την καινούργια ; :X

 

 

Πρώτη φορα στο έκανε όταν πέρασες την 3.19? Όταν πέρασες την 3.18 ξανα καθαρισες την 3.19???

Σίγουρα δεν φταιει η ρομ αυτή καθεαυτή αλλα πολύ πιθανον να είχε καποιο πρόβλημα το αρχείο της ρομ ή κατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορα στο έκανε όταν πέρασες την 3.19? Όταν πέρασες την 3.18 ξανα καθαρισες την 3.19???

Σίγουρα δεν φταιει η ρομ αυτή καθεαυτή αλλα πολύ πιθανον να είχε καποιο πρόβλημα το αρχείο της ρομ ή κατι τέτοιο.

 

Ναι πρώτη φορά το έκανε με την 3.19. Τι εννοείς αν "ξανακαθάρισα" ;

Αν εννοείς wipe, τώρα παίρνω backup να του κάνω ένα full wipe.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτη φορά το έκανε με την 3.19. Τι εννοείς αν "ξανακαθάρισα" ;

Αν εννοείς wipe, τώρα παίρνω backup να του κάνω ένα full wipe.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κανεις είναι αυτό, αν δεν σου κανει δουλεια τότε παει αλλού το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ξαναπερασω τη 18 που λενε οτι ειναι καλη το βραδυ

Με ενα wipe cache πριν και ενα μετα:D

Αν δε δουλεψει θα ξηλωσω εφαρμογες τυπου flipboard που ολο παγωμενο ειναι το widget του

Και τπτ αλλο

Και θα συμβιβαστωνμε τα του τηλλεφωνου

Παντως plug & play δεν τα λες :X

Εχω βαρεθει πχ να βαζω την οθονη να κλεινει στο διλεπτο , αφου το γυριζει στα 30 δευτερα

Τα θεματα του μιουι ωστε να μην βαλω αλλον λοντσερ εχουν θεματα

Τα λοκσκριν τα ιδια

Καλα κρασα

 

Παιδευομαι εδω και 3 μερες να βγαλω σκριν σοτ

Τοσο δυσκολο ειναι πια ;

Η εγω ειμαι τραχανας εντελως;

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατανοητά τα προβλήματα σας αλλά ας μην το γενικεύουμε και να το εκλάβουμε ως μεμονωμένα περαστικά μιας και υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν δει ποτέ αυτά που αναφέρονται. Περνάω όλες τις rom από την 3.13 μέχρι και την 3.19 χωρίς ποτέ wipe και δεν είχα ποτέ πρόβλημα λειτουργίας ή αξιοπιστίας, ούτε ένα fc.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά τα προβλήματα σας αλλά ας μην το γενικεύουμε και να το εκλάβουμε ως μεμονωμένα περαστικά μιας και υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν δει ποτέ αυτά που αναφέρονται. Περνάω όλες τις rom από την 3.13 μέχρι και την 3.19 χωρίς ποτέ wipe και δεν είχα ποτέ πρόβλημα λειτουργίας ή αξιοπιστίας, ούτε ένα fc.

 

 

Στα περισσότερα θα συμφωνήσω, αλλα οι περισσότεροι μέχρι να βγει η 3.18 είχαμε χοντρό θέμα με τα fcs, ευτυχώς βέβαια στις δύο τελευταίες έχει λυθεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά τα προβλήματα σας αλλά ας μην το γενικεύουμε και να το εκλάβουμε ως μεμονωμένα περαστικά μιας και υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν δει ποτέ αυτά που αναφέρονται. Περνάω όλες τις rom από την 3.13 μέχρι και την 3.19 χωρίς ποτέ wipe και δεν είχα ποτέ πρόβλημα λειτουργίας ή αξιοπιστίας, ούτε ένα fc.

 

Σωστος

Δε το γενικευω

Γενικα μπορει να ειμαι οχι καλος παικτης.

Δεν ξερω τι κραταει μνημη τι τρεχει στο παρασκηνιο και δε με νοιαζει κιολας

Ενα τηλ να κανω δουλεια και χαβαλε θελω

Το να ειμαι πανω απο φορουμ ρομ και αλλα τετοια δε το ειχα

Βαλε ρε κινεζε 50 ευρω πανω και φτιαξτα να τα βαζεις πριζα και να παιζουν

Και παλι φθηνοτερος θα εισαι

 

Ξαναλεω για μην παρεξηγουμαι οτι εγω μπορει να κανω κακη χρηση

Αλλα και παλι θα εδινα ενα ποσοστο στο 60% δυσαναλογο των θεματων που αντιμετωπιζω

 

Τεσπα υπομονη

Εδω θα ειμαστε

 

Και να εισαι σιγουρος πως με 115 ευρω δεν εχω απαιτηση να εχω γκαλαξυ η αιφον

Edited by PETTROS
κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Σωστος

Δε το γενικευω

Γενικα μπορει να ειμαι οχι καλος παικτης.

Δεν ξερω τι κραταει μνημη τι τρεχει στο παρασκηνιο και δε με νοιαζει κιολας

Ενα τηλ να κανω δουλεια και χαβαλε θελω

Το να ειμαι πανω απο φορουμ ρομ και αλλα τετοια δε το ειχα

Βαλε ρε κινεζε 50 ευρω πανω και φτιαξτα να τα βαζεις πριζα και να παιζουν

Και παλι φθηνοτερος θα εισαι

 

Δεν διαφωνώ, αλλα δεν είναι θέμα τιμής, είναι θέμα ανίχνευσης bug, πέρα από τα fcs που ήταν αδικαιολογητο, τα περισσότερα μόνο με τη χρήση βρίσκονται και τα διορθώνονται, γιατί καμια εταιρεία δεν θα αφιερώσει μήνες δουλειας για να τελειοποιήσει ένα mid range κινητό. Και επειδή με προηγούμενα κινητα έχω περασει χειροτερα (bugs που δεν διορθώθηκαν ποτέ, ελαττωματικα εξαρτηματα κλπ) γενικα από ένα κινητό αυτής της τιμής δεν περιμένω και πολλα, όσο κανει καλα τη δουλεια του και δεν βγαζει σοβαρα προβλήματα είμαι ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κουραζετε πολύ το κινητό παίδες. Πέρασε του την αγγλοκινεζικη, ένα πληκτρολόγιο για ελληνικά και ένα απ για τα μνμ και είναι Οκ το κινητο ,να το άφησετε στην ησυχία του να ηρεμήσει και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Μην το κουραζετε πολύ το κινητό παίδες. Πέρασε του την αγγλοκινεζικη, ένα πληκτρολόγιο για ελληνικά και ένα απ για τα μνμ και είναι Οκ το κινητο ,να το άφησετε στην ησυχία του να ηρεμήσει και αυτό.

 

Ποιά αγγλοκινέζικη, αυτή που είναι κατά 80% κινέζικη ; :ninja:

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω το παρακατω προβλημα.

Στις εφαρμογες whatsapp & viper, δεν μου εμφανιζονται τα ονομα αλλα οι επαφες ειναι σαν νουμερα.

Πως μπορει να φτιαχτεί αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μην το κουραζετε πολύ το κινητό παίδες. Πέρασε του την αγγλοκινεζικη, ένα πληκτρολόγιο για ελληνικά και ένα απ για τα μνμ και είναι Οκ το κινητο ,να το άφησετε στην ησυχία του να ηρεμήσει και αυτό.

 

Ποιος ο λόγος να κάνει κάποιος τέτοιο συμβιβασμό από τη στιγμή που η ελληνική 3.19 δουλεύει άψογα; Περί ορέξεως...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, το PC Suite για το Mi3 λειτουργει και για το 1S μας?
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

ξαναπερασα την 3,18 με wipe cache πριν και μετα απο χτες το βραδυ

δειχνουν ολα καλα

 

αυτο που δεν μπορω με τιποτα να σταματησω

ειναι να ανοιγει τα δεδομενα , το wifi και να σβηνει την οθονη αμεσως ενω τη ρυθμιζω στα 2 λεπτα

ποσο σπαστικο

λετε να ειναι κανας γιατρος που τα κανει αυτα?

εχω

DU battery / DU booster / Battery calibration ....αυτα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Βγήκε νέα επίσημη έκδοση 34.0. Και μάλιστα, τώρα υπάρχει και το λεγόμενο "Global" variant. Αν και έχω φρέσκια περασμένη από το Σάββατο την 33.0 multilanguage rooted (από miuiandroid/xiaomi.eu), σκέφτομαι να περάσω official γιατί δεν έμεινα ικανοποιημένος: διάφορα περίεργα όπως laggy response, sound glitches/hickups όταν παίζω στο background μουσική και ταυτόχρονα κάνω interact με άλλες εφαρμογές, π.χ. browsing.

Link to comment
Share on other sites

ξαναπερασα την 3,18 με wipe cache πριν και μετα απο χτες το βραδυ

δειχνουν ολα καλα

 

αυτο που δεν μπορω με τιποτα να σταματησω

ειναι να ανοιγει τα δεδομενα , το wifi και να σβηνει την οθονη αμεσως ενω τη ρυθμιζω στα 2 λεπτα

ποσο σπαστικο

λετε να ειναι κανας γιατρος που τα κανει αυτα?

εχω

DU battery / DU booster / Battery calibration ....αυτα

 

Σβήσε ότι εφαρμογή έχεις που υποτίθεται σου κάνει εξοικονόμηση ενέργειας.. (και τις τρεις αυτές) Καμία δεν δουλεύει όπως πρέπει και πιστεύω τα αποτελέσματα που φέρνουν είναι placebo. Επίσης αν έχεις εφαρμογές τύπου Antivirus διώξτες και αυτές.. Αν εγκαθιστάς εφαρμογές από το playstore με καλή βαθμολογία δε θα έχεις πρόβλημα με ιούς.

Αν θες να κάνεις εξοικονόμηση σβηνε τα data, Bluetooth, συγχρονισμό όποτε δεν τα χρησιμοποιείς και πήγαινε την φωτεινότητα οθόνης όσο πιο χαμηλά μπορείς.

Επίσης κατέβασε το greenify και κάνε freeze εφαρμογές που τρέχουν συνέχεια στο παρασκήνιο και τις οποίες δεν χρησιμοποιείς συνέχεια.

Αν δεν σταματήσουν τα προβλήματα που έχεις κάνε άλλο ένα reset και μη περάσεις καμιά εφαρμογή μέχρι να δεις αν όλα δουλεύουν κανονικά, τότε πέρνα μια μια τις εφαρμογές σου και θα δεις ποια σου βγάζει προβλήματα.. Πολλές εφαρμογές που κυκλοφορούν στο Play store είναι για τα σκουπίδια και δημιουργούν προβλήματα

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...