Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Υ.Γ Όταν έκανα το update σε 3.18 δεν έκανα τα Wipes φοβούμενος μήπως χάσω εφαρμογές και δεδομένα. Ισχύει ή δεν χάνεις τίποτα ακόμα και με τα wipe data και cache;

 

Αν κάνεις τα wipe, χάνεις ότι έχεις βάλει εσύ και μένει ότι προυπήρχε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν κάνεις τα wipe, χάνεις ότι έχεις βάλει εσύ και μένει ότι προυπήρχε.

 

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς δεν τα έκανα γιατί θα έκλαιγα τις εφαρμογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ζητησεις να μην σου ρουταρουν το κινητο και απλα να σου βαλουν την εκδοση που θελεις , ειτε την αγγλοκινεζικη ειτε την πολυγλλωση.

Εσυ τι θελεις , θες να εχεις δικαιωματα root ή οχι ; Αν ναι θα περνας εσυ τις ενημερωσεις , αν οχι το κινητο θα την κανει μονο του.

 

Προσωπικα και για μενα ειναι το 1ο smartphone δεν το ζητησα ρουταρισμενο , δεν το εχω ρουταρει ακομα, εχω την αγγλοκινεζικη και ειμαι οκ, με τα οποια ελλατωματα εχουν ακομα οι εκδοσεις του λειτουργικου.

 

" με τα οποια ελλατωματα εχουν ακομα οι εκδοσεις του λειτουργικου"

οπως?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 31.0 και μου κλείνει μερικές φορές ο φυλλομέτρητης χωρίς λόγο. Επίσης το θέμα με την πιθανή αυξημένη κατανάλωση ενέργειας . Αυτά έχω δει σε μένα μέχρι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ισχυει οτι με την original rom κανεις update online απο το κινητο ενω με την multi (που ειναι ροοταρισμενο) δεν γινεται και πρεπει να κατεβασεις το update, να το περασεις μετα στο κινητο κτλ?

ετσι μου ειπαν οι κινεζοι

Ναι έτσι είναι,αλλά προυπόθεση για να γίνει το ΟΤΑ αυτόματα στην official,είναι να μην έχεις πειράξει τίποτα(πχ recovery),πράγμα δύσκολο και επιπλέον αφαιρεί το root(πρέπει να ξαναγίνει),απ'την άλλη σε μια ρουταρισμένη multi πετάς το αρχείο στην SD,το φλασάρεις από την recovery και έτοιμος σε 2 λεπτά.

Μπορεις να ζητησεις να μην σου ρουταρουν το κινητο και απλα να σου βαλουν την εκδοση που θελεις , ειτε την αγγλοκινεζικη ειτε την πολυγλλωση.

Εσυ τι θελεις , θες να εχεις δικαιωματα root ή οχι ; Αν ναι θα περνας εσυ τις ενημερωσεις , αν οχι το κινητο θα την κανει μονο του.

τά'χεις μπερδέψει ολίγον.το root δεν έχει άμεση σχέση με το ΟΤΑ update.ένα ρουταρισμένο τηλ μπορεί να κάνει ΟΤΑ update κανονικά,απλά μετά το update θα χάσει το root.Επίσης όταν παραλαμβάνεις το τηλ με άλλη ROM πέρα απ' την official (en/chi) είναι σίγουρο ότι θα έρθει με root,αφού έτσι μόνο αλλάζει η ROM.

Καλημέρα, υπαρχει καποιος τροπος να τερματιζει τις κλήσεις το κουμπί power;

Με τη δερμάτινη θήκη θα με βολευε πολυ

settings/accessibility/power button ends call

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς δεν τα έκανα γιατί θα έκλαιγα τις εφαρμογές μου.

wipe data=χάνεις όλα σου τα δεδομένα και εφαρμογές (εκτός SD φυσικά)

wipe cache και wipe dalvik cache=διαγράφουν προσωρινά δεδομένα των εφαρμογών και καλό είναι να γίνεται σε κάθε αναβάθμιση ή αλλαγή ROM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπερδεύεστε, αν είναι root το κινητό δεν γίνεται να πάρει ota Update, για να περάσετε άλλη έκδοση θα πρέπει να την flashαρετε μέσα από το recovery...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μπερδεύεστε, αν είναι root το κινητό δεν γίνεται να πάρει ota Update, για να περάσετε άλλη έκδοση θα πρέπει να την flashαρετε μέσα από το recovery...

 

Και εσυ μπερδευτηκες. Υπαρχει updater app μεσα στο κινητο. Δεν χρειαζεται recovery mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

settings/accessibility/power button ends call

 

 

Ευχαριστώ φιλέ.

Περεξηγημενο μενού η προσβασιμοτητα

 

Δεν βολευει γιατι το power button ειναι απο δεξια και θα κλείνεις την κλίση χωρις να το καταλαβεις.

Βολευε και εμενα σε αλλα κινητα αλλα οχι στο Mi

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Και εσυ μπερδευτηκες. Υπαρχει updater app μεσα στο κινητο. Δεν χρειαζεται recovery mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν βολευει γιατι το power button ειναι απο δεξια και θα κλείνεις την κλίση χωρις να το καταλαβεις.

Βολευε και εμενα σε αλλα κινητα αλλα οχι στο Mi

Όχι φίλε μου εγώ δεν μπερδεύτηκα καθόλου. OTA σημαίνει να σου βγάλει ειδοποίηση το κινητό για νέα έκδοση και να την κατεβάσει κατευθείαν από τον σερβερ της xiaomi, κάτι το οποίο δεν θα συμβεί αν έχεις root.

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21881&extra=page%3D1&mobile=2

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ μπερδευτηκες. Υπαρχει updater app μεσα στο κινητο. Δεν χρειαζεται recovery mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι φίλε μου εγώ δεν μπερδεύτηκα καθόλου. OTA σημαίνει να σου βγάλει ειδοποίηση το κινητό για νέα έκδοση και να την κατεβάσει κατευθείαν από τον σερβερ της xiaomi, κάτι το οποίο δεν θα συμβεί αν έχεις root.

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21881&extra=page%3D1&mobile=2

 

Αναφέρεις στο μήνυμα σου στην αρχη την εννοια του ΟΤΑ (πολύ σωστά) και μετα οτι για να βάλουμε την νεα rom το κάνουμε μέσω recovery.

Σε αυτό το δεύτερο σου απάντησα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

 

Αναφέρεις στο μήνυμα σου στην αρχη την εννοια του ΟΤΑ (πολύ σωστά) και μετα οτι για να βάλουμε την νεα rom το κάνουμε μέσω recovery.

Σε αυτό το δεύτερο σου απάντησα.

 

Εντάξει μπλέξαμε τα μπούτια μας :)

Link to comment
Share on other sites

[quote=chalk;5548803

 

Δεν βολευει γιατι το power button ειναι απο δεξια και θα κλείνεις την κλίση χωρις να το καταλαβεις.

Βολευε και εμενα σε αλλα κινητα αλλα οχι στο Mi

Όπως είπα έχω τη δερμάτινη nilkin θήκη

Το κουμπί είναι λίγο πιο μέσα οποτε δεν κλείνει κατα λάθος

Επίσεις όταν μιλάω έχω κλειστό το κάλυμμα της οθόνης και για να τερμάτισω την κλήση πρεπει να το ανοιξω παλι ενω με το κουμπί πατάμε και φεύγω. Ευχαριστώ παντως

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις σε θηκη . Πασο
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

παρήγγειλα και εγώ το 1S το οποίο ήρθε σε 10 μέρες (μαζί με τα σαββατοκυριακα)

1 ήμερα σήμερα σε λειτουργεια , του πέρασα την αγγλοκινεζικη έκανα root έβαλα και το play store

 

τι βλέπω μέχρι τώρα τις λιγες ωρες λειτουργίας για τα άτομα που σκευτονται να το αγοράσουν..

 

για τα 120 ευρώ είναι μια χαρά αξιο πρεπεστατο από hardware και υλικό κατασκευής , πολύ τίμια πρόταση

Από θέμα λειτουργικού έχει τα θέματα του όμως (δεν έχω δοκιμάσει την ελληνική )

τα θέματα που έχει όμως δε το επηρεάζουν από το να είναι λειτουργικό σαν συσκευή και να καλύπτει μεγάλο όγκο στη καθημερινή χρήση απροβληματιστα (web mail phone sms)

 

να αναφέρω ότι έχω βάλει τον nova lancher και με το rom toolbox εχω αφαιρέσει και παγώσει οτι κινεζια θεωρούσα περιττή

παρολαυτα ο Launcer δεν μπορούσε να μπει με τίποτα σαν default και αναγκάστηκα να ξηλώσω τον Launcher της Miui

στα sms Όταν στέλνει κάποιος ενώ υπάρχει ο αριθμός του στα contact δεν εμφανίζει το όνομα αλλά τον αριθμό (το οποίο το κανει rantom)

φυσικά υπάρχει και το πρόβλημα με τους 160 χαρακτήρες στα sms το οποίο δε με ενοχλεί προσωπικά , αλλά δε παύει να είναι πρόβλημα

στο 3g νομίζω οτι κατι δε πάει καλα αλλά δεν εχω προλάβει ακόμα να το εξακριβώσω

 

το gps του είναι εξαιρετικό

για όσους σκευτεστε το θέμα της μπαταρίας , για όποιον δε παίζει παιχνίδια είναι μια χαρά , εγώ που το χρησιμοποιώ επαγγελματικα για τηλέφωνα κ sms απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 14.00 το μεσημέρι έχει χάσει 12%

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εμφανιστηκε η Stable 33 για την κινα (οχι Global).

 

Και η επίσημη multi (Global, όπως την αποκαλούν) έχει μείνει στην 29 ακόμη... :down:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

να αναφέρω ότι έχω βάλει τον nova lancher και με το rom toolbox εχω αφαιρέσει και παγώσει οτι κινεζια θεωρούσα περιττή

παρολαυτα ο Launcer δεν μπορούσε να μπει με τίποτα σαν default και αναγκάστηκα να ξηλώσω τον Launcher της Miui

 

Κακώς, υπάρχει στις ρυθμίσεις των miui rom επιλογή για default Launcher. Δεν πρόκειται για bug του λειτουργικού και έχε υπόψιν πως αν δεν κάνεις τον Nova system app, σε περίπτωση που κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν θα μπορείς να ξεκινήσεις τη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η 33.0 πρέπει να ήταν κάτι kb , με το που πατησα το κουμπί να κατέβει έκανε επανεκκινηση. Οπότε για hotfix την κοβω κάποιας σαχλαμαρας της 31.0
Link to comment
Share on other sites

Και η επίσημη multi (Global, όπως την αποκαλούν) έχει μείνει στην 29 ακόμη... :down:

 

Με αυτη τι εγινε τελικα ξερουμε? Την ειχαν βγαλει την εκδοση 31 για λιγες ωρες και μετα την πηραν πισω ως ελαττωματική.. Παντως εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω την "Global" την δικια τους με 5 γλωσσες υποστηριξης, αλλα την multi.. Τουλαχιστον εκει θα βγαλουν την 33.. ελπιζω.. Αν και ακομα δεν εχουν εμφανιστει ουτε changelogs.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Συμφωνα με το forum του en.miui.com : Fixed a micro-channel no sound problem, small package.

Edited by bigmen2007
Link to comment
Share on other sites

Κακώς, υπάρχει στις ρυθμίσεις των miui rom επιλογή για default Launcher. Δεν πρόκειται για bug του λειτουργικού και έχε υπόψιν πως αν δεν κάνεις τον Nova system app, σε περίπτωση που κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν θα μπορείς να ξεκινήσεις τη συσκευή.

 

σε ευχαριστώ πολύ για τα info, το ότι υπήρχε επιλογή για να αλλάζεις ta default απο τα settings στο miui δε το γνώριζα. μόλις το είπες το έψαξα στις ρυθμίσεις και το έφτιαξα (είχα κρατηση back up τον default launcher και τον εκανα restore ) .

 

έχει κάποιο θεμα το κινητό με το 3g η είναι ιδεα μου ? εχω μια κάρτα sim και μόνιμα μου δειχνει το σημα Ε ποτέ δεν έχει γυρίσει σε 3G , γνωρίζει κάνεις κάτι? αν ειναι καποιο Bug της ρομ η γενικά εχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

 

Αναφέρεις στο μήνυμα σου στην αρχη την εννοια του ΟΤΑ (πολύ σωστά) και μετα οτι για να βάλουμε την νεα rom το κάνουμε μέσω recovery.

Σε αυτό το δεύτερο σου απάντησα.

Ta OTA updates εγκαθίστανται απ το stock recovery, απλά γίνεται αυτοματοποιημένα

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιο θεμα το κινητό με το 3g η είναι ιδεα μου ? εχω μια κάρτα sim και μόνιμα μου δειχνει το σημα Ε ποτέ δεν έχει γυρίσει σε 3G , γνωρίζει κάνεις κάτι? αν ειναι καποιο Bug της ρομ η γενικά εχει θέμα?

Όχι δεν έχει θέμα.Έχοντας την 31.0.0 multi δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.Το θέμα του ιντερνετ είναι συνέχεια στο H+.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το 2ο Redmi 1S για τον αδερφό μου. Το συνδέω στο pc και αντί να το δει όπως βλέπει το δικό μου ψάχνει για driver (γιατί άραγε, αφού υποτίθεται υπάρχει ήδη εγκατεστημένος)

Μου βγάζει MTP Failed. Και το βλέπει σαν CD Rom.

Καμιά ιδέα ;

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το παρέλαβα εχτες μετά απο 13 ημέρες.... Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Το απίστευτο είναι οτι με μέση χρήση, δηλαδή τα βασικά σε μια μέρα θέλει 2 φορτισματα! Κρίμα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...