Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω το εξής θέμα.

 

Έχω απενεργοποιήσει τις αυτόματες ενημερώσεις στο play store και ενεργοποιώ τα δεδομένα της εταιρείας αλλά δεν μου αφήνει να κατεβασω μεγάλες σε όγκο εφαρμογές ενώ θέλω να το κάνω. Μου βγάζει το μήνυμα για λήψεις ΜΟΝΟ με wifi το ξετικάρω αλλά τίποτα... Αν συνδεθω με wifi κατεβάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Έχω το εξής θέμα.

 

Έχω απενεργοποιήσει τις αυτόματες ενημερώσεις στο play store και ενεργοποιώ τα δεδομένα της εταιρείας αλλά δεν μου αφήνει να κατεβασω μεγάλες σε όγκο εφαρμογές ενώ θέλω να το κάνω. Μου βγάζει το μήνυμα για λήψεις ΜΟΝΟ με wifi το ξετικάρω αλλά τίποτα... Αν συνδεθω με wifi κατεβάζει κανονικά.

 

Πηγαινεις στην εφαρμογη ληψεις πατας αριστερο πληκτρο πηγαινει ρυθμισεις και οριζεις στο Χρηση δεδομενων το οριο των mb. Εγω το εχω στο απεριοριστο

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινεις στην εφαρμογη ληψεις πατας αριστερο πληκτρο πηγαινει ρυθμισεις και οριζεις στο Χρηση δεδομενων το οριο των mb. Εγω το εχω στο απεριοριστο

Να σαι καλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μία απο τα ίδια και η 3.20

Η μόνη λύση για τα fcs (αν και προσωρινή) φαίνεται να είναι το restart. Προφανώς είναι θέμα διαχείρησης της μνήμης.

 

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει ένα ποσοστό που αντιμετωπίζει σε όλες τις rom FCs και κάποιοι άλλοι που δεν το έχουν δει σε καμία rom...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα, είμαι κάτοχος 1s από Vickmall με MIUI version JHCCNBO92.0 root kai multy από την Vickmall. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να πατήσω το κουμπί της “ενημέρωσης συστήματος” μπας και σταματήσουν τα διάφορα bags και κλαταρίσματα που έχω? Θα δω τίποτα σε βελτίωση μπαταρίας? Θα πρέπει να κάνω backup? Σημειωτέων είμαι σχετικά άσχετος με την τεχνολογία. Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχει ένα ποσοστό που αντιμετωπίζει σε όλες τις rom FCs και κάποιοι άλλοι που δεν το έχουν δει σε καμία rom...

Εξαρτάτε απο το χρήστη, και γω πριν φύγω διακοπές δεν παρατήρησα τίποτα, όταν άρχισα ποιο heavy use το σιχτίρισα ξαναβγαλα απο το ντουλάπι το jiayu g2f και περιμένω φως απο miui 6

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε απο το χρήστη, και γω πριν φύγω διακοπές δεν παρατήρησα τίποτα, όταν άρχισα ποιο heavy use το σιχτίρισα ξαναβγαλα απο το ντουλάπι το jiayu g2f και περιμένω φως απο miui 6

 

ετσι ακριβως

και καλα stable roms

και κουραφεξαλα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εξαρτάτε απο το χρήστη, και γω πριν φύγω διακοπές δεν παρατήρησα τίποτα, όταν άρχισα ποιο heavy use το σιχτίρισα ξαναβγαλα απο το ντουλάπι το jiayu g2f και περιμένω φως απο miui 6

 

Πως ορίζεις το... heavy use;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις -> Αφαίρεση Unicode -> Αφαίρεση όλων των χαρακτήρων

 

Σε ευχαριστω!

αυτο ειχα κανει και τη προηγουμενη φορα και δεν δουλεψε, το ξαναδοκιμασα μιας και το ανεφερες μηπως κατι δεν εκανα σωστα και τελικα μετα τη ρυθμιση λειτουργησε με ενα restart

πλεον το αντικατεστησα για το βασικο App για msg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε Νορμάλ χρήση παρατήρησα fcs σε όλες τις ελληνικές που δοκιμασα αλλά και στη μουλτι 33. Αν δεν βρεθεί λύση το κινητό πάει άχρηστο μιας και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σοβαρή δουλειά.

 

Μένει να δοκιμασω την English-chinese.

Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζεις το... heavy use;

το 99% γύρω μου χρησιμοποιεί μόνο τα τηλέφωνα , μηνύματα , facebook app και κάνα free παιχνιδάκι (βαριά άντε και κάνα twitter), ότι παραπάνω σε θεωρούν φρικιό, χακερά που κάθεσαι όλη τη μέρα και ασχολείσαι με το κινητό σου και ήθελα να ΄ξέρα τι κάνεις όλη μέρα με αυτό :lol: Η δεύτερη κατηγορία για μένα είναι οι ποιο heavy. Είναι το πρώτο μου xiaomi και ομολογώ οτι περίμενα να εχει καλύτερο firmware. To Miui που τρέχει τρώει πολύ μνήμη χωρίς λόγο και δεν αφήνει να παίσει σε deep sleep το τηλέφωνο με αποτέλεσμα να τρώει και μπαταρία, άσε δε που δεν μπορείς να αποθηκεύσεις ούτε μια φωτο στην external sd. Αναμένω λοιπόν για μια σωστή αναβάθμιση.

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

το 99% γύρω μου χρησιμοποιεί μόνο τα τηλέφωνα , μηνύματα , facebook app και κάνα free παιχνιδάκι (βαριά άντε και κάνα twitter), ότι παραπάνω σε θεωρούν φρικιό, χακερά που κάθεσαι όλη τη μέρα και ασχολείσαι με το κινητό σου και ήθελα να ΄ξέρα τι κάνεις όλη μέρα με αυτό :lol: Η δεύτερη κατηγορία για μένα είναι οι ποιο heavy. Είναι το πρώτο μου xiaomi και ομολογώ οτι περίμενα να εχει καλύτερο firmware. To Miui που τρέχει τρώει πολύ μνήμη χωρίς λόγο και δεν αφήνει να παίσει σε deep sleep το τηλέφωνο με αποτέλεσμα να τρώει και μπαταρία, άσε δε που δεν μπορείς να αποθηκεύσεις ούτε μια φωτο στην external sd. Αναμένω λοιπόν για μια σωστή αναβάθμιση.

 

Για φωτο κατεβασε απο το play την camera360 την εβαλα προχθες στης γυναικας μου και μια χαρα τις περναει στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζεις το... heavy use;

 

Καλησπερα. Δεν χρειαζεται κανενα Heavy use για να καταλαβεις οτι πασχει απο μπαταρια. Ειναι το προβλημα του πως να το κανουμε. Τα fcs ειναι ενα αλλο θεμα που οντως σε αλλους υπαρχει πολυ και σε αλλους οχι.

Κατι που διαπιστωσα μετα απο περασμα 128 :) roms μεχρι τωρα ειναι το εξης. Αν τις περνας απο πανω και δεν κανεις full format το κινητο δεν θα δουλευει σε ολα καλα. Πρεπει δυστηχως να κανει wipe kai delete τα παντα αν θες να δεις αν πραγματικα τι κανει μια ρομ.

Παραδειγμα περασα πανω απο την 3.18 (που παρεπιπτοντως δουλευει καλα) την multi 36 με μονο wipe cache και το κινητο εψεινε για πρωτη φορα απο τοτε που το πηρα 5 αυγα στο δευτερολεπτο. Format ξανα και περασμα την 3.18.

Αυτο που με ανησυχει πιο πολυ απο ολα ειναι οτι και στην miui 6 δεν αναφερεται πουθενα καλυτερη εκμεταλευση μνημης 'η μπαταριας, οπως και οτι τοσες roms μεχρι τωρα κανεις δεν εχει καταφερει κατι με την μπαταρια

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαίνετε σε διαφορετικές εκδόσεις της ίδιας ρομ, δεν χρειάζεται full wipe.

Φυσικό είναι να χρειάζεται factory reset όταν πηγαίνετε πχ από official σε multi όπου έχει γίνει χαμός με τις αλλαγές στα language files.

 

Η miui 6 θα βγει για εμάς σε beta αρχικά στο τέλος του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

επίσης το camera zoom fx και αυτο μια χαρά αποθηκεύει στην εξωτερική κάρτα μνημης

 

το κινητο όπως έρχεται πάσχει απο μπαταρία οντως το καταλαβαίνει ο καθένας

 

@ DArk master

για ram και μπαταρία έχω παγώσει οτι εφαρμογή θεωρούσα άχρηστη για τη δική μου χρήση

το κινητό πλέων ξεκινάει με 430 περίπου free ram μετα απο reboot

γενικά με εφαρμογές να τρέχουν έχει περίπου 210-240 free

σε καθε clean ελευθερώνει και πάει περίπου στα 325

 

επίσης εχω κατεβάσει την ταχύτητα του επεξεργαστη στα 1400 απο 1593 που ήταν.

εδω και 2 ημέρες δεν έχω καταλάβει διαφορά στην απόδοση για τη χρήση που του αλλα να τονίσω οτι ΔΕΝ παίζω παιχνίδια οπότε δε ξέρω πως θα φερθει εκεί

 

η φωτεινότητα οθόνης περίπου στο 30%

 

μετά παραπάνω δείχνει το κινητό να έχει αποκτήσει σημαντικά περισσότερη αυτονομία αλλα σίγουρο συμπέρασμα λογικά θα βγάλω μετα απο μια εβδομαδα δοκιμών

βέβαια αυτές οι ταρζανιες δε δικαιολογούν την αγορά του κινητου για κάποιον που χρειαζεται αυτονομια

 

κάτι άλλο που παρατήρησα

κλείνοντας το wifi η διάρκειά της μπαταρίας δεν μεγαλώνει απλός αλλά εκτοξεύετε οπότε το εχω βάλει όταν κοιμάμαι να κλείνει το wifi

 

έχω την αγγλοκινεζικη ρομ FC δεν εχω αλλά εχω παρατηρηση 1-2 Minimize που και που όταν το ζορίζω τρελά

 

αυτο που λεει ο chalk για το clean install έχει απόλυτο δίκιο

σε κάθε ρομ φαίνεται να θέλει full format αλλιώς κατι παντα δε θα παίζει σωστά

 

προσωπικά δε παραπονιέμαι γιατί κάνει 120 ευρώ και δεν εχω τρελές απαιτήσεις

με 120 ευρω κάνεις σχεδόν (το σχεδόν το αναλύω πιο κάτω) τέλεια αυτο που λες οτι κανει το 99% των ανθρώπων τηλέφωνα msg facebook , αυτο που βλέπω όμως οτι εαν το πειράξεις αποτελέσματα για κινητό που θα αγοραζες απο εδώ με 300-350 ευρώ

 

 

Για το σχεδον που ειπα το πραγματικό μου θεμα το οποίο ακόμα δεν εχω βρει χρόνο να ασχοληθώ και δε ξέρω καν αν λυνετε είναι οτι όταν μιλάω αρκετές φορές ειναι μαύρη η οθόνη και δε μπορώ να κλεισω τη γραμμή (τη κλείνει ο συνομιλητής μου)

Edited by snoof
Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα εγώ χρησιμοποίησα snapit camera. Snoof εχεις βάλει κάνα screen protector περίεργο ? ο proximity sensor στην κάνει την λαδιά. Είναι κρίμα και άδικο τόσο ωραίο κινητό και από ποιότητα κατασκευής και hardware να το χαντακώνει το ιδιο του το Miui :confused: την αγγλοκινεζικη δεν την εχω περασει για να δω .
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

120 ναι ειναι πολυ οκ

 

απο μπαταρια ομως κλαφτα χαραλαμπε

και δεν γινεται να εισαι συνεχεια με τις ρομ κλπ κλπ

 

ειδα επεσε στα 220 το s4 mini θα παω να το παρω να μην ασχολιεμαι με βλακειες

 

με αυτα και με αυτα

ευτυχως που δεν πηρα το mipad

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει την 3.19 δύο μέρες τώρα. Πολύ καλή και σταθερή, με εξαίρεση ότι μου έχει κολλήσει στις κλίσεις μου 3 φορές μέχρι τώρα. Μετά η βγάζω μπαταρία η κάνει μόνο του επανακινηση. Το έχει κανείς άλλος αυτό?

Παίδες η 3.20 έχει αυτό το πρόβλημα ή να την περάσω;

Πάντως από την 3.17 και μετά τα FC σε εμένα μειώθηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν κάνω κανένα wipe μετά την εγκατάσταση, και αποτι βλέπω έχω τα ίδια προβλήματα με άλλους που έχουνε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

120 ναι ειναι πολυ οκ

 

απο μπαταρια ομως κλαφτα χαραλαμπε

και δεν γινεται να εισαι συνεχεια με τις ρομ κλπ κλπ

 

ειδα επεσε στα 220 το s4 mini θα παω να το παρω να μην ασχολιεμαι με βλακειες

 

με αυτα και με αυτα

ευτυχως που δεν πηρα το mipad

 

Αν θες να με ακούσιεςππάρε οποίοττηλέφωνο θες εκτός απο ααυτόπου ανεφερες. Το εχει φίλος κα ζαχαρωνει το 1s. Οποτε καταλαβαινεις

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου!

Καιρο αναγνωστης του φορουμ αυτου αλλα πρωτη μου μερα μελος και ταυτοχροα πρωτο μου ποστ!

Συγχαρητηρια για τον ογκο πληροφοριων που παρεχει!

Στο θεμα μας......

Κατεληξα μετα απο διαβασμα και βιντεακια στον εν λογο τηλεφωνο που το thread διαπραγματευται.

Εχω λοιπον μια ερωτηση που δεν βρηκα καθαρα αν και σιγουρα θα εχει απαντηθει!

Απο που να ψωνισω?

Απο σκορπιες πληροφοριες ειμαι αναμεσα σε Minideal.net και Vickmall!

Ποιο ειναι καλυτερο απο θεμα αποστολης ( ταχυτητα συσκευασια) επικοινωνιας κλπ?

Μπορω να τους ζητησω δωρα? Υπαρχει καποιος κωδικος εκπτωσης ?

Καθε εμπειρια/γνωμη ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω και καλως σας βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα εγώ χρησιμοποίησα snapit camera. Snoof εχεις βάλει κάνα screen protector περίεργο ? ο proximity sensor στην κάνει την λαδιά. Είναι κρίμα και άδικο τόσο ωραίο κινητό και από ποιότητα κατασκευής και hardware να το χαντακώνει το ιδιο του το Miui :confused: την αγγλοκινεζικη δεν την εχω περασει για να δω .

Όχι δεν εχω βάλει τίποτα..

 

Το miui είναι απλά ενα λειτουργικό δεν το χαντακονει αυτο. Υπάρχουν αλλα τηλέφωνα και συσκευές κατ ομολογία που παιζουν εξαιρετικά με το miui. Το προηγούμενο μοντέλο παράδειγμα δεν έχει προβλημα με τη μπαταρία και έχει το ιδιο λειτουργικό. Μπορεί να φταίει ο kernel η κάποιος κακογραμμενος driver, αν ασχοληθούν αυτα διορθώνονται.

 

Να σου πω κάτι απλό πού εχω παρατήρηση. Στον επεξεργαστή μπορείς να μειώσεις την ταχύτητα και να πιάνει μαξ τοσο. Τρώει ομως κάποια σκαλωματα και αντι το μίνιμουμ να ειναι 300 παει στα 900κατι και μένει εκει. Αυτό σημαίνει οτι σε κατάσταση ηρεμίας αντι να τρέχει με τη χαμηλότερη δυνατή συχνότητα αρα λιγότερη κατανάλωση τρεχει στα 900mhz που σημαίνει σαφως κατανάλωση ενέργειας. Σε αυτό ευθύνεται ο kernel και οχι το miui

Βέβαια και ο κερνελ ανήκει στην xiaomi που απο όσο ξέρω δεν διαθέτει τον κώδικά σε 3ους

 

 

 

Τρελή κατανάλωσή έχει και το wifi, με τη λογική οτι είναι το ίδιο με το προηγούμενο μοντέλο και το προηγούμενο μοντέλο δεν έχει πρόβλημα κατανάλωσης ενέργειας μπορεί να σημαίνει κακογραμμενος driver

(κάντε ενα τεστ και όταν δεν το χρειάζεστε κλειστε το!)

 

 

Πάντως μη το τραβάμε και στα άκρα οκ λεμε εχει θέμα με τη μπαταρία γιατί θα μπορούσε να κρατάει περισσότερο.

Απο ότι εχω διαβάσει στους πεσσοτερους σιγουρα κρατάει 1 ημερα με κανονική προς βαρια χρήση, δεν είναι ότι κάθε 4-5 ώρες είσαι με το φορτιστή στο χέρι..

 

 

 

Καλησπερα φιλοι μου!

Καιρο αναγνωστης του φορουμ αυτου αλλα πρωτη μου μερα μελος και ταυτοχροα πρωτο μου ποστ!

Συγχαρητηρια για τον ογκο πληροφοριων που παρεχει!

Στο θεμα μας......

Κατεληξα μετα απο διαβασμα και βιντεακια στον εν λογο τηλεφωνο που το thread διαπραγματευται.

Εχω λοιπον μια ερωτηση που δεν βρηκα καθαρα αν και σιγουρα θα εχει απαντηθει!

Απο που να ψωνισω?

Απο σκορπιες πληροφοριες ειμαι αναμεσα σε Minideal.net και Vickmall!

Ποιο ειναι καλυτερο απο θεμα αποστολης ( ταχυτητα συσκευασια) επικοινωνιας κλπ?

Μπορω να τους ζητησω δωρα? Υπαρχει καποιος κωδικος εκπτωσης ?

Καθε εμπειρια/γνωμη ευπροσδεκτη!

 

Ευχαριστω και καλως σας βρηκα!

 

Επειδή το παρέλαβα πρόσφατα, το αγόρασα απο vickmall την ίδια μέρα μου στειλανε track number και φωτογραφίες του πακέτου και σε περίπου 12 ημέρες μαζι με τα σκ το είχα στα χέρια μου. Κουπόνι έκπτωση κάτι δε ζήτησα, ειχα διαβάσει πως απο εκεί δε στέλνουν μαϊμού το συγκεκριμένο και έτσι το προτίμησα

Υπάρχει chat βέβαια δε χάνεις τίποτα να ζητήσεις από τη selina καλύτερη τιμή.

 

Σκέψου αν θες και ακουστικά. Εγω το μετάνιωσα που μαζί δε πείρα και τα pistons. Και τα παράγγειλα προχτές απο το merimobiles (λογω κόστους) και ποιος ξέρει σε ποσο καιρό θα έρθουν απο εκει.. Εαν πάρεις 2-3 πραγματάκια ζητά καλύτερη τιμη εαν μπορούν

 

Minideal δεν εχω παραγγείλει ποτέ δεν έχω άποψη..

 

Καλώς ήρθες!!

Edited by snoof
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανενας tempered glass στην οθονη; Αξιζει να το παραγγειλω;

Περιμενω το κινητο και ειμαι στην φαση να παραγγειλω ενα σωρο αξεσουαρ.

Link to comment
Share on other sites

 

Για το σχεδον που ειπα το πραγματικό μου θεμα το οποίο ακόμα δεν εχω βρει χρόνο να ασχοληθώ και δε ξέρω καν αν λυνετε είναι οτι όταν μιλάω αρκετές φορές ειναι μαύρη η οθόνη και δε μπορώ να κλεισω τη γραμμή (τη κλείνει ο συνομιλητής μου)

 

και της κοπέλας μου το ίδιο... έχει την 3.13 τώρα και σκέφτομαι να της περάσω την 3.18 η οποία ακούω ότι δεν έχει πρόβλημα μπας και λυθεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...