Jump to content

blogging @ myphone.gr: Το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών Final [POLL]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; Final  

1.199 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; Final

    • Nokia N900
      88
    • Samsung Galaxy S
      59
    • Nokia 6310i
      105
    • HTC HD2
      121
    • Ericsson T28/T68
      72
    • Nokia 3310
      273
    • Apple iPhone
      302
    • Siemens SL45i
      40
    • Nokia 7650
      60
    • Samsung Galaxy Note
      79


Recommended Posts

Ο τελικός που όλοι (τουλάχιστον εγώ) περιμέναμε έφτασε ladies and gentlemen! Ήρθε η ώρα να ανακηρύξουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ (ντουμ ντουμ νταμ ντουμ ντουμ νταμμμμ).

 

Οι ημιτελικοί κύλησαν αρκετά ήρεμα με τα φαβορί να επιβεβαιώνονται πανηγυρικά. Έτσι, στον πρώτο ημιτελικό το Nokia 3310 έπαιξε χωρίς αντίπαλο, αποδεικνύοντας ότι είναι ακόμα φαβορί στην καρδιά μας, ενώ στον δεύτερο γύρο, το iPhone ήταν ο καθαρός νικητής, κερδίζοντας την εκτίμηση και την αποδοχή ακόμα και από τους πιο αιμοδιψείς haters.

 

Στον τελικό λοιπόν μαζέψαμε τις 10 πρώτες συσκευές σε ψήφους συνολικά και από τους δύο ημιτελικούς. Αφού λοιπόν αποδώσουμε ενός λεπτού σιγής για τις συσκευές που δεν τα κατάφεραν (Motorola DynaTAC 8000X, Nokia 808, HTC Dream, Nexus One, Blackberry 6210, BellSouth/IBM Simon Personal Communicator, Motorola Razr V3, Siemens SX1, Ericsson R380, Nokia 9000) πάμε να δούμε ποιες είναι αυτές που εύκολα ή δύσκολα πέρασαν στον τελικό, ώστε να αναδείξουμε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ (ντουμ ντουμ νταμ ντουμ ντουμ νταμμμμ)!

 

Nokia N900

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23789/nokia-n900.jpg

 

To πρώτο από τα Nokia του τελικού, και συνάμα ένα από τα πιο επαναστατικά. Το smartphone του «αν» μια και αν το είχε αφήσει η Nokia να εξελιχθεί, η ιστορία θα ήταν τελείως διαφορετική. Ας όψεται όμως η Microsoft που ανάγκασε την φιλανδική εταιρία να το βάλει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Στην καρδιά μας θα έχει πάντα μια ξεχωριστή θέση.

 

Samsung Galaxy S

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23794/samsung-galaxys.jpg

 

Δύο Samsung πέρασαν στο τελικό, ένα επίτευγμα σημαντικό αν αναλογιστεί κανείς την σύντομη ιστορία της κορεάτικης εταιρίας στην κορυφή των κινητών. Το Galaxy S δεν θα μπορούσε να λείψει από τον τελικό, μια και είναι αυτό που προώθησε και αντιπροσώπευσε όσο κανένα το όραμα της Google και της Samsung. Το ότι μόνο δύο στις δέκα συσκευές είναι με λειτουργικό Android, και αυτές και οι δύο της Samsung, μόνο τυχαίο δεν μπορεί να θεωρηθεί.

 

Nokia 6310i

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23992/nokia-6310i-02.jpg

 

Κοιτώντας κανείς τα σχόλια στο δεύτερο ημιτελικό, θα προσέξει ότι ελάχιστοι ήταν αυτοί που εκθείασαν το 6310i. Και όμως ήρθε δεύτερο σε ψήφους, δείχνοντας ότι μερικά εργαλεία δεν χρειάζονται διαφήμιση. Φτάνει η σιωπηλή δουλειά για να το κάνει ένα από τα καλύτερα κινητά στην ιστορία. Και το 6310i είναι δικαιωματικά ένα από αυτά.

 

HTC HD2

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23785/htc-hd2.jpg

 

To HD2 είχε για την πλάκα του τον ημιτελικό. Και πως δεν θα μπορούσε να είναι έτσι, όταν το υπερεργαλείο χαμαιλέοντας, το αγαπημένο smartphone του MacGyver, το smartphone βαλιτσάκι του Sport Billy τα κάνει όλα και συμφέρει. Αχ βρε HTC βγάλε ένα καινούργιο τέτοιο εργαλείο να τα διαλύσεις όλα…

 

Ericsson T28/T68

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23790/t28-ericsson.jpg

 

Το αντίπαλο δέος της Nokia την εποχή του Υ2Κ και των δίδυμων πύργων, ήταν πάντα στην κορυφή της τεχνολογίας. Με κινητά σαν το Τ28 και Τ68 η σουηδική εταιρία φαινόταν ότι μπορούσε να φτάσει πολύ μακριά. Δυστυχώς όμως δεν έχουν ακούσει την ιστορία του Ίκαρου, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή έχασαν το τρένο με τους Ιάπωνες της Sony στην αρχή να τους πλευρίζουν και μετά να τους απορροφούν. Αυτό που μας έμεινε ήταν μνήμες για ένα από τα πιο όμορφα clamshell κινητά που κυκλοφόρησαν ποτέ.

 

Nokia 3310

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23783/1-nokia-3310-580-90.jpg

 

To σφυρί του Θορ. Οι 100 πόντοι του Wilt Chamberlain. Nokia 3310. Τι κοινό έχουν αυτά τα 3; Είναι τρία πράγματα που δεν σπάνε ΠΟΤΕ. Και το 3310 ήταν και ένα πολύ καλό κινητό. Ένα από τα ακλόνητα φαβορί για να κερδίσει το τρόπαιο, είναι σίγουρα το κινητό της καρδιάς μας. Και ακόμα και αν δεν κερδίσει, δεν πειράζει. Σε 50 χρόνια από τώρα, τα iphone δεν θα υπάρχουν πια. Το 3310 όμως θα είναι ακόμα εκεί.

 

Apple iPhone

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23991/530201361437pm-635-apple-iphone-first-gen.png

 

Οι μισοί το μισούν. Οι άλλοι μισοί το λατρεύουν. Όλοι αναγνωρίζουν όμως ότι τα smartphone δεν θα ήταν όπως τα ξέραμε σήμερα αν δεν υπήρχε το όραμα του Steve Jobs. Και από μόνο του αυτό το κάνει ένα από τα ακλόνητα φαβορί για να σηκώσει το βραβείο. Θα τα καταφέρει;

 

Siemens SL45i

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23997/240511-sl45-001.jpg

 

Το SL45i τα κατάφερε να πάει στον τελικό και αυτό από μόνο του είναι ένα επίτευγμα για την γερμανική εταιρία που εδώ και χρόνια δεν βγάζει κινητά. Και πώς να μην ήταν η όμορφη συσκευή από την Siemens, με τα τόσα χαρακτηριστικά μπροστά από την εποχή του. Αξέχαστο θα μείνει στον υποφαινόμενο η στιγμή που άκουσε για πρώτη φορά mp3 από το κινητό. Γεράσαμε…

 

Nokia 7650

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23993/nokia7650.jpg

 

Φανατικό κοινό ψήφισε το 7650, και δεν το κατηγορούμε. Έτσι και αλλιώς ήταν ένα από τα smartphone που άλλαξαν την ιστορία, με τον πρωτοποριακό σχεδιασμό του και τα πρώτα πραγματικά feature smartphone. Η Nokia το 2002 με το 7650 έδειξε τον δρόμο της εξέλιξης, άσχετο αν μετά τον έχασε και η ίδια.

 

Samsung Galaxy Note

 

http://content.myphone.gr/photo/full/23996/samsung-galaxy-note-1.jpg

 

Ο δεύτερος εκπρόσωπος της Samsung και ίσως ο πιο σημαντικός της κορεάτικης εταιρίας. Το 2011 την έλεγαν τρελή. Τα smartphone θυροτηλέφωνα όχι μόνο δεν ήταν στην μόδα, αλλά οι ιδιοκτήτες τους τα έκρυβαν διακριτικά. Τρία χρόνια μετά, ένα όλο και μεγαλύτερο ποσοστό συσκευών βγαίνουν σε αυτές τις ίντσες. Αν μιλάμε για μια συσκευή που έχει αλλάξει τα δεδομένα από το 2010 και μετά, δεν χρειάζεται να ψάξουμε αρκετά.

 

Αυτές λοιπόν ήταν οι 10 δημοφιλέστερες επιλογές σας για να ανακηρυχθεί ο νικητής του ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΩΝ (ντουμ ντουμ νταμ ντουμ ντουμ νταμμμμ). Ψηφίστε ψηφίστε ψηφίστε λοιπόν για να δούμε ποιος θα πάρει τον τίτλο. Σε μια εβδομάδα από σήμερα θα ξέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 241
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

4 απο τα 10 τηλεφωνα ειναι nokia... Παλι ψηφισα Ν900. Αν και δεν το χρησιμοποιω ειναι διπλα μου στο κομοδίνο και οχι στο κουτι του.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν μεταξύ 3310 και t28s αλλα περισότερο λόγο "νοσταλγίας" .

 

Η ψήφος τελικά έπεσε στο iphone γιατι νομίζω οτι ήταν το μεγάλο μπαμ και το εναυσμα για να μπουν όλοι στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και πάλι iPhone θα ψηφίσω και νομίζω πως θα είναι και ο νικητής αυτής της ψηφοφορίας, κι όχι άδικα! :)
Link to comment
Share on other sites

3310 διότι 1) είναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ, 2) είναι ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΟ, και 3) έχει το φιδάκι. Είναι η μοναδική συσκευή που ο Chuck Norris δε μπορεί να σπάσει και η μοναδική συσκευή που χρησιμοποιεί ο Μητσοτάκης (και θα χρησιμοποιεί για πάντα, αφού ο χάρος τους έχει ξεχάσει).
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που iPhone είχα μόνο το 2G (2007-2009) ψήφησα αυτό διότι θεωρώ ότι ήταν η συσκευή που άλλαξε τα smartphones και τα διαμόρφωσε όπως τα ξέρουμε σήμερα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone γιατί έβαλε τις οθόνες αφής στην καθημερινότητα μας αλλάζοντας τον τρόπο που αλληλεπιδρούμε το κινητό μας.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάμε καθαρά για κινητά ΤΗΛΕΦΩΝΑ, και οχι για μινι υπολογιστές, επιλέγω ΝΟΚΙΑ 6310ι. Τηλέφωνο, μπαταρία, ποιότητα κλήσεων και κατασκευής. ΕΡΓΑΛΕΙΟ!!!

Για μινι υπολογιστες φυσικα iphone 1 !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος των 6 απο τα 10.Θα έλεγα οτι την επανάσταση και την χρηστικότητα του iPhone δεν την έκανε κανένα άλλο...Θυμάμαι κάτι εποχές στο λύκειο με 10άδες μηνύματα σκονάκια στα εξερχόμενα του 3310..Αχχχ γεράσαμε...χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που iPhone είχα μόνο το 2G (2007-2009) ψήφησα αυτό διότι θεωρώ ότι ήταν η συσκευή που άλλαξε τα smartphones και τα διαμόρφωσε όπως τα ξέρουμε σήμερα.

 

Ακριβώς με την ίδια λογική ψήφισα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

7650 από μένα (ο 1 από τους 2 :lol:) γιατί:

-imo ξεκίνησε την έννοια smartphone (και την έννοια τεράστια bezel τώρα που το ξαναβλέπω).

- εν έτει 2002 υπήρχε εφαρμογή που αξιοποιούσε τη θύρα IrDA ως τηλεκοντρόλ (και το θυμήθηκαν τα γατάκια το 2013 πάλι...)

- είχε ενσωματωμένη κάμερα με την υπερτιτατομέγιστη ανάλυση των 640x480 εικονοστοιχείων (για φωτογραφίες μόνο βεβαίως βεβαίως).

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

6310 το φορτιζες δευτερα και μετα παλι την ερχομενη Δευτέρα. Φοβερό κινητό. Για το iPhone δεν εχω αποψη ξεκινησα απο το 3. τωρα εχω note 3.
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα NOKIA 7650. Ο λόγος είναι απλά οτι είναι από τα κινητά που άλλαξαν τα δεδομένα στο χώρο της κινητής.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

"Λυπάμαι" για την ψήφο μου, αλλά δεν μπορώ να μην ψηφίσω το iPhone!..Ακόμη θυμάμαι την χαρά μου όταν έμαθα ότι το SL45 έπαιζε MP3, τον θαυμασμό μου όταν πρωτοείδα το T28, θαύμασα το 6310, ακόμη και τώρα θαυμάζω το HD2, αλλά όλα αυτά είναι μοντέλα που έρχονται και παρέρχονται.Το iPhone όμως μας άλλαξε όλους για πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το Ν900. Γιατί το iphone (που άλλαξε τα πάντα :X) έχει χρόνια ακόμα για να το φτάσει...
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Καλό το 3310 αλλά τι παραπάνω είχε από το 6310 6110 3210. Όλα είχαν φιδάκι. Εγώ ξεκίνησα με το 5110 και ακόμα μετανιώνω που το πούλησα. Μετά πάμε στα smartphone. Κορυφή το hd2 και το note και το sgs και είμαι fun των android. Αλλά ψήφισα iphone γιατί νομίζω ότι αυτό έδωσε την ώθηση για την αλλαγή σε smartphone. Η Google και η Samsung βρήκαν στόχο και εξέλιξαν το Android.
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που iPhone είχα μόνο το 2G (2007-2009) ψήφησα αυτό διότι θεωρώ ότι ήταν η συσκευή που άλλαξε τα smartphones και τα διαμόρφωσε όπως τα ξέρουμε σήμερα.

 

αυτο ακριβως και απο εμενα

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σε Nokia 3310, την επιτομή της αντοχής και της απλότητας και το Apple iPhone, το εργαλείο που υποχρέωσε όλους τους άλλους να βελτιωθούν σε όλους τους τομείς.

Αυτά τα δυο είχα ψηφίσει στους ημιτελικούς και τώρα μάλλον, δεν δυσκολεύτηκα και πολύ να αποφασίσω.

Με κρύα καρδιά μεν, αλλά και ένα τεράστιο ευχαριστώ στον οραματιστή - εφευρέτη που το εμπνεύστηκε, Apple iPhone λοιπόν, γιατί χωρίς αυτό ακόμα θα βασανιζόμασταν με άχρηστες εφαρμογές και ringtones...

Link to comment
Share on other sites

iPhone. Αν και λατρεύω το Τ28 το οποίο ακόμα κατέχω, αν και πέρασα χρόνια με το 3310 και ώρες με το φιδάκι, αν και ότνα μου το έδωσε ο πατέρας μου το 6310 είχα τρελαθεί από την χαρά μου δεν μπόρεσα να ψηφίσω κανένα από αυτά. Το μηλοτηλέφωνο άλλαξε τα πάντα και για αυτό το ψήφισα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Iphone γιατί ότι κι αν λέμε τα κινητά ποτέ δεν ήταν ποτέ ξανά ίδια από εκείνη την μέρα του Γενάρη 2007.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...