Jump to content

blogging @ myphone.gr: Το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών Final [POLL]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; Final  

1.199 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; Final

    • Nokia N900
      88
    • Samsung Galaxy S
      59
    • Nokia 6310i
      105
    • HTC HD2
      121
    • Ericsson T28/T68
      72
    • Nokia 3310
      273
    • Apple iPhone
      302
    • Siemens SL45i
      40
    • Nokia 7650
      60
    • Samsung Galaxy Note
      79


Recommended Posts

Ακομα μια φορα θα ψηφισω iphone αν και ποτε δεν το ειχα ουτε με βλεπω να αγοραζω στο μελλον. Εκανε την επανασταση και ειναι ο πατερας των smartphones. Του αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 241
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα, αυτό που με έκανε να νιώσω τότε το 3310 και το 8310 ήταν κάτι πρωτοποριακό. Αθάνατα χρόνια και στιγμές. Με εκείνα μεγάλωσα και μπήκα στον κόσμο των κινητών τηλεφώνων ;)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Το 6310 μαζί με το SL45 ήταν τα καλύτερα κινητά με μονόχρωμη οθόνη.

Θα ψηφίσω τους Γερμανούς αυτή τη φορά, ήταν από τις καλύτερες αγορές μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου οπτική είναι μάλλον λίγο διαφορετική από των υπολοίπων.

 

Ξεχωρίζω τα κινητά τις δεκάδας σε δύο κατηγορίες. Τηλέφωνα και smartphone.

Στα τηλέφωνα συγκαταλέγω τα 3310 , Τ28/68 , sl45 και 6310i.

Από αυτά θα διάλεγα το 6310i , ως το πιο πλήρες από την γενιά του. Dumphone σωστά φτιαγμένο θα το χαρακτήριζα. Από τα τελευταία της εποχής του , πλήρως ραφιναρισμένο.

 

Στα smartphone που είναι και η βασική κατηγορία , εκεί που "παίχτηκαν" πολλά, νομίζω πως είναι άδικο να μην λάβω υπόψιν και την εποχή που βγήκαν στην αγορά.

Έτσι ο "νικητής" iphone με το τεράστιο βήμα του ως προς το ui και την οθόνη του, έχανε σε τόσα άλλα σημεία από τον τότε ανταγωνισμό που μάλλον είναι ύβρης να το χαρακτηρίσεις το καλύτερο κινητό.

Το Ν900 αν και πολύ καλό, δεν τα πήγε καλά ως οικοσύστημα. Smartphone χωρίς πληθώρα εφαρμογών λίγο δύσκολο.

Το SGS αν και έδωσε "άλογα" στο λαό (επεξεργαστή/ram και γενικά "νούμερα") σαν υλοποίηση έχανε. Ακόμα και τώρα ακούω "σύστημα αρχείων" και με λούζει κρύος ιδρώτας.

Το 7650 είναι η δεύτερη μου επιλογή. Σε ένα ώριμο περιβάλλον (s60) η nokia έκανε αυτό που ήξερε καλύτερα από όλους. Τα έβαλε όλα, όσο πιο σωστά μπορούσε. SD card του έλειπε για να γίνει Ν95 πριν το Ν95.

Για το ΝΟΤΕ , διαφωνώ. Θεωρώ πως απλά ψηλάφισε την αγορά. Το ΝΟΤΕ ΙΙ έκανε την διαφορά. Δεν είναι όμως στην λίστα.

Ο νικητής για μένα με διαφορά είναι το HD2. Υπολογιστής με δυνατότητες τηλεφώνου, κατασκευασμένο για να αντέξει.

Όποιος δούλευε wm είδε ένα λειτουργικό να μεταμορφώνεται με ... iphone responsiveness, microusb 2.0, wifi n, capacitive οθόνη, cpu κ.τ.λ.

Δε νομίζω να υπάρχει άλλη συσκευή που να μεταμόρφωνε ένα λειτουργικό τόσο πολύ. Ήταν καθαρά hardware βελτιώσεις. Το ίδιο λειτουργικό σε άλλη συσκευή ήταν για πέταμα. Στο HD2 όμως μπορούσες να το κρατήσεις άνετα. To ένιωθες σαν mercedes με δίχρονο κινητήρα. Όλα τα περιφερειακά ήταν τόσο καλά που μπορούσες να παραβλέψεις τις αδυναμίες των "δίχρονων" WM 6.5.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που βγαζω σπυριά με τα καμώματα της APPLE και περισσότερο μου τη δίνουν οι σημερινοί χρήστες των διαφόρων συσκευών της που, μπορεί να μην έχουν δεύτερο βρακί να φορέσουν και λεφτά για μονάδες στο κινητό, αλλά όλα τα μπαρ και οι καφετερίες έχουν τουλάχιστον ένα iPhone πάνω σε κάθε τραπέζι, ψηφίζω το iPhone γιατί ο μακαρίτης ήταν τεράστιο μυαλό, έτη φωτός μπροστά από την εποχή του και η συγκεκριμένη συσκευή ήταν όχι απλώς επανάσταση, αλλά το ουσιαστικό πέρασμα από τα κινητά στους, στην κυριολεξία, φορητούς υπολογιστές.
Link to comment
Share on other sites

Μα το 6310i φυσικά...

Νομίζω ότι η επιλογή της Mercedes να το βάλει, εργοστασιακό, στα αυτοκίνητά της λέει πολλά...

Στην καρδιά μου θα είναι πάντα το N8. To πούλησα και αυτό σε καλά όμως χέρια... ;)

Αν και εκτός απο Nokia δεν είχα αλλά κινητά. (μονη εξαίρεση ένα S Advance που αναγκαστικά το πήρα, έχει από καιρό πουληθεί)

 

Για μένα όλα, άρχισαν με το 7650... από κει και μετά ιστορία...

 

 

(Για την ιστορία επίσης Iphone δεν θα αγοράσω ποτέ.)

(ΟΧΙ γιατι είναι κακό τηλέφωνο ούτε γιατί έχει κακό λειτουργικό.)

 

Τώρα που δεν υπάρχει πια Νόκια θα περιμένω για 2-3 χρονια ακόμη είμαι καλυμένος..

Edited by stardrive

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατα τα Ν900 και HD D2 αλλα δεν ειναι αυτα που αλλαξαν τον κοσμο της κινητης τηλεφωνιας.Ωραιες και οι ωρες με το φιδακι της ΝΟΚΙΑ αλλα ουτε αυτα κανανε την τοσο μεγαλη διαφορα οσο το μηλοφωνο.

Οποτε η ψηφος μου στο iphone!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ο βασιλιάς των dumb phones Nokia έσβησε. Τα WinCE έσβησαν και η πλατφόρμα καταργήθηκε. Τα κουμπιά εξαφανίστηκαν. Οι οθόνες αφής έγιναν capacitive. Και η Samsung έφερε την επανάσταση κάνοντας αυτό:

 

http://cdn.macrumors.com/article-new/2014/05/iphonegalaxys.jpg

 

Όλοι εξαφανίστηκαν με την έλευση του iPhone και ο έτερος ακόμα τρέχει στα δικαστήρια γιατί κόπιαρε μέχρι και το... φορτιστή :lol:

 

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/styles/large/public/field/image/2012/08/ipod_dock_samsung_dock.jpg

 

Αλήθεια, ποια από τις "μοναδικές" τεχνολογίες που εισήγαγε το 3310 ή το GS ή το HD2 μας ακολουθούν ακόμα;

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ποια από τις "μοναδικές" τεχνολογίες που εισήγαγε το 3310 ή το GS ή το HD2 μας ακολουθούν ακόμα;

 

Η ΝΟΚΙΑ εφερε τα "γραφικα" κι οχι τις απλες γραμμες που ειχαν οι υπολοιποι με το 3210 αν θυμαμαι καλα.

Το HD2 ηταν ουσιαστικα(ανεπισημα) το 1ο phablet.Τρελο εργαλειο.

Το GS εφερε το android.Κακα τα ψεματα η σειρα galaxy κυριως εκανε "γνωστο" το Android στον κοσμο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία, πώς αυτούς που αναγνωρίζουν την ιστορική σημασία του iPhone ώς τη σημαντικότερη μεταξύ των συσκευών της λίστας.

Είναι πιο σημαντικό το προϊόν που δεν ήρθε ποτέ στη χώρα, απευθύνθηκε σε λίγους (λόγω τιμής), δεν έχει καμία πραγματική πρωτοπορία σε τεχνολογία ή σχεδιασμό (σε όλα όσα διέθετε υπήρχαν σε προηγούμενα δείγματα) από κάποιο που δημιούργησε την αγορά;

 

Όπως το 3310 ή το ericsson T28. Πριν από τα φθηνά Nokia και Ericsson δεν υπήρχε κινητό τηλέφωνο - για τη συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου...

 

Αναγνωρίζω ότι είναι ένα από τα πιο σημαντικά, αξίζει πιστεύω μία θέση σε ένα top 5 όλων των εποχών, αλλά τη πρώτη θέση; Για μένα σίγουρα όχι...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα πω SGS.Μεχρι τοτε το μηλοτηλεφωνο ηταν μπροστα και σε σπεκς και σε ολα.Μετα το γαλαξια απλα ακολουθουσε κρατωντας τα μεταλλα , τα τζαμια και το Ui.Συγκρινετε οποιο galaxy θελετε με το αντιστοιχο μηλο.Anyway μεγαλη κουβεντα με πολλες υποκειμενικες αποψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ιδιαίτερα τυχερός γιατί ήμουν κάτοχος όλων το συσκευών της λίστας πλην του Ν900 :ninja: Προσωπικά το WΟW Factor που μου άφησε το HD2, δεν το άφησε κανένα. Τρελό ΕΡΓΑΛΕΙΟ ;)
Link to comment
Share on other sites

Μία απορία, πώς αυτούς που αναγνωρίζουν την ιστορική σημασία του iPhone ώς τη σημαντικότερη μεταξύ των συσκευών της λίστας.

Είναι πιο σημαντικό το προϊόν που δεν ήρθε ποτέ στη χώρα, απευθύνθηκε σε λίγους (λόγω τιμής), δεν έχει καμία πραγματική πρωτοπορία σε τεχνολογία ή σχεδιασμό (σε όλα όσα διέθετε υπήρχαν σε προηγούμενα δείγματα) από κάποιο που δημιούργησε την αγορά;

 

Όπως το 3310 ή το ericsson T28. Πριν από τα φθηνά Nokia και Ericsson δεν υπήρχε κινητό τηλέφωνο - για τη συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου...

 

Αναγνωρίζω ότι είναι ένα από τα πιο σημαντικά, αξίζει πιστεύω μία θέση σε ένα top 5 όλων των εποχών, αλλά τη πρώτη θέση; Για μένα σίγουρα όχι...

 

Αυτό το επιχείρημα "δεν ήρθε ποτέ στην χώρα" δεν το καταλαβαίνω. Δλδ η Ελλάδα, τεχνολογικά, τι μέτρο σύγκρισης είναι; Δεν μιλάμε για το καλύτερο κινητό που ήρθε στην Ελλάδα, αλλά για το καλύτερο παντού και πάντα.

 

Επίσης, αυτό το επιχείρημα "ήταν μόνο για λίγους" πάλι δεν το καταλαβαίνω. Αν ήξερες πόσες πατέντες έχουν περάσει από την F1 στα απλά αυτοκίνητα, ή από τα διαστημόπλοια στην καθημερινή μας ζωή, θα καταλάβαινες ότι δεν υπάρχει για λίγους όταν βοηθάει στην εξέλιξη (btw, ας με βοηθήσουν οι φίλοι της Nokia, το 6310i ήταν high-end σωστά; ).

 

Όντως δεν υπήρχε καμία πρωτοπορία σε σχεδιασμό ή τεχνολογία. Ξέρεις πόσα μοντέλα ήταν κατασκευασμένα εξ΄ ολοκλήρου με οθόνη, πόσα είχαν multitouch panel και πόσα είχαν λειτουργικό φτιαγμένο εξ΄ ολοκλήρου πάνω στην τεχνολογία που αυτή την στιγμή υπάρχει σε όλα (μα όλα) τα smartphone που πουλιούνται ανά το πλανήτη πριν από το iPhone; oh, wait...

 

Καλός ο φανατισμός, καλή η νοσταλγία, αλλά μην πετάμε ότι μας έρχεται βρε παλικάρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το επιχείρημα "δεν ήρθε ποτέ στην χώρα" δεν το καταλαβαίνω.

 

Το ότι δεν ήρθε στην Ελλάδα σημαίνει πως δεν υπάρχει ιδία άποψη για την συσκευή αλλά ότι έχει ακουστεί γενικά.

Όπως και να το κάνουμε αλλη αξία έχουν τα κριτήρια από προσωπική εμπειρία και άλλη αξία όταν βασίζονται στο κάποτε κάποιος άκουσε ή του είπαν.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το επιχείρημα "δεν ήρθε ποτέ στην χώρα" δεν το καταλαβαίνω. Δλδ η Ελλάδα, τεχνολογικά, τι μέτρο σύγκρισης είναι; Δεν μιλάμε για το καλύτερο κινητό που ήρθε στην Ελλάδα, αλλά για το καλύτερο παντού και πάντα.

 

Επίσης, αυτό το επιχείρημα "ήταν μόνο για λίγους" πάλι δεν το καταλαβαίνω. Αν ήξερες πόσες πατέντες έχουν περάσει από την F1 στα απλά αυτοκίνητα, ή από τα διαστημόπλοια στην καθημερινή μας ζωή, θα καταλάβαινες ότι δεν υπάρχει για λίγους όταν βοηθάει στην εξέλιξη (btw, ας με βοηθήσουν οι φίλοι της Nokia, το 6310i ήταν high-end σωστά; ).

 

Όντως δεν υπήρχε καμία πρωτοπορία σε σχεδιασμό ή τεχνολογία. Ξέρεις πόσα μοντέλα ήταν κατασκευασμένα εξ΄ ολοκλήρου με οθόνη, πόσα είχαν multitouch panel και πόσα είχαν λειτουργικό φτιαγμένο εξ΄ ολοκλήρου πάνω στην τεχνολογία που αυτή την στιγμή υπάρχει σε όλα (μα όλα) τα smartphone που πουλιούνται ανά το πλανήτη πριν από το iPhone; oh, wait...

 

Καλός ο φανατισμός, καλή η νοσταλγία, αλλά μην πετάμε ότι μας έρχεται βρε παλικάρια. :)

Το της διαθεσιμότητας αλλά και το της τιμής έχει να κάνει με την επίδραση που είχε στους χρήστες. Εσύ αναφέρεσαι στην επίδραση που είχε στους ανταγωνιστές και το σχεδιασμό που ακολούθησαν. Αυτή είναι η διαφορά στο συλλογισμό μας. Υπό αυτή την έννοια, αντιλαμβάνομαι τη ψήφο.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

HD2. Ψήφισα μόνο και μόνο γιατί το έτερο αγαπημένο μου κινητό δεν υπάρχει στη λίστα (δεν ξέρω για ημιτελικούς), το TyTnII (Kaiser). Για τα δικά μου κριτήρια ήταν μπροστά από την εποχή τους. Για τα άλλα κινητά δεν έχω να πω κάτι. Κάθε ένα ήταν μπροστά σε κάτι. Πιο "τυχερό" το iphone (ήταν ώριμη η κοινωνία για τέτοιους είδους τηλέφωνα λόγω προηγούμενων προσπαθειών από άλλους) γιατί έκανε το μεγαλύτερο ντόρο (από το 3gs και μετά θεωρώ πιο πολύ), οπότε φυσιολογικά το ακολούθησε σε σχεδίαση και λειτουργικότητα ένα μεγάλο ποσοστό της βιομηχανίας των κινητών, προκειμένου να κλέψουν πελάτες (εκτός κλασσικής ξεροκέφαλης nokia που πάντα τα έκανε αλλιώς).

 

Αλλά το HD2 (όπως και το kaiser), τι εργαλείο θεέ μου. Δεν το είχα ποτέ, αλλά θυμάμαι όταν πέρασα android στο tytnII, στο xda όλοι έλεγαν για το HD2 και το πως πρέπει να γίνουν όλα σαν αυτό που είναι το πιο "ανοικτό" κινητό, και μπράβο htc και πάντα τέτοια κ.α.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

T28 καθαρά για συναισθηματικούς λόγους αν και πιστεύω ότι με τα σημερινά δεδομένα θα πρέπει να βγει το iphone μιας και άλλαξε τα δεδομένα και διαμόρφωσε την σημερινή αγορά. Προσωπικά αν δεν ψήφιζα Τ28 θα ψήφιζα το HD2 γιατί είναι αθάνατο και δείχνει πως θα έπρεπε να σκέφτονται οι εταιρίες.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Να βλέπω το 3310 μέσα στην λίστα με τα καλύτερα κινητά και να είναι και στα δύο πρώτα μου προκαλεί γέλιο. Την περίοδο του 3310 δούλευα στον τομέα της κινητής και όλη την μέρα ασχολούμασταν με τις επιστροφές του τηλεφώνου το οποίο είχε ένα ποσοστό αστοχίας υλικού της τάξης του 30-40% αν θυμάμαι καλά. Από άποψη τεχνολογίας δεν είχε τίποτα το νέο και το διαφορετικό να δώσει. Ήταν ένα entry level κινητό της εποχής του. Το 6310i ήταν ένα εκπληκτικό τηλέφωνο όπως και το 6210 που ανέβασαν τα stantart της εποχής, το Τ28 δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με το T68 και είναι μαζί αφού είναι δύο τελείως διαφορετικά τηλέφωνα (το Τ28 λεπτό και από τα πρώτο τηλέφωνα με wap και το Τ68 από τα πρώτα με έγχρωμη οθόνη και το πρώτο που έπαιρνε εξωτερική κάμερα για φωτογραφίες). Το HTC HD2 ένα τηλέφωνο που μπορούσες να του βάλεις ότι λειτουργικό ήθελες και ακόμα και στις μέρες μας στέκεται αξιοπρεπός, το Iphone έβαλε τις βάσεις για να στραφεί η αγορά στα smartphone (άνοιξε ουσιαστικά την αγορά και στις κορασίδες τρεντί νεανίδες), το Galaxy S ήρθε και έγινε η βάση για να εκθρονιστεί ο βασιλιάς μήλος από τον θρόνο, έβαλε δυνατά το android στην αγορά και άνοιξε δρόμους και για τους άλλους, το NOTE δημιούργησε μια αγορά που δεν υπήρχε πριν από αυτό. Τα 7650 και Ν900 αν και δεν τα έπιασα ποτέ στα χέρια μου ξέρω ότι άφησαν τις καλύτερες των εντυπώσεων και όσοι τα είχαν δεν τα άλλαζαν με τίποτα. Για το SL45i τι να πρωτοπείς τα πάντα έκανε για την εποχή του. Γενικά νομίζω ότι αδικούνται πολλά τηλέφωνα που λείπουν από την λίστα...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες συσκευές του poll έχουν κάτι να δώσουν (και είναι κι άλλες). Αν και είναι δύσκολο σε ένα οικοδόμημα να πεις πιο τούβλο είναι το πιο χρήσιμο, έτσι κι εδώ επιλέγεις αυτό που είχε τη μεγαλύτερη επιρροή από μια σειρά συσκευών που όλες λίγο ή πολύ κάτι προσέφεραν.

Προσωπικά ψήφισα το iPhone. Όλα κάτι έδωσαν. Όλα πήγαν την τεχνολογία ένα βήμα πιο μπροστά, αλλά το iPhone είναι αυτό που εδώ και 5-6 χρόνια είναι η βάση (η μαγιά) πάνω στην οποία πατάνε τα πάντα. Δεν ανακάλυψε τον τροχό. Δεν έκανε κάτι που δεν έκαναν τα προηγούμενα. Παρόλα αυτά κοιτώντας τα προ iPhone και μετά iPhone καταλαβαίνεις την αξία της συγκεκριμένης συσκευής.

 

Να βλέπω το 3310 μέσα στην λίστα με τα καλύτερα κινητά και να είναι και στα δύο πρώτα μου προκαλεί γέλιο. Την περίοδο του 3310 δούλευα στον τομέα της κινητής και όλη την μέρα ασχολούμασταν με τις επιστροφές του τηλεφώνου το οποίο είχε ένα ποσοστό αστοχίας υλικού της τάξης του 30-40% αν θυμάμαι καλά. Από άποψη τεχνολογίας δεν είχε τίποτα το νέο και το διαφορετικό να δώσει. Ήταν ένα entry level κινητό της εποχής του. Το 6310i ήταν ένα εκπληκτικό τηλέφωνο όπως και το 6210 που ανέβασαν τα stantart της εποχής, το Τ28 δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με το T68 και είναι μαζί αφού είναι δύο τελείως διαφορετικά τηλέφωνα (το Τ28 λεπτό και από τα πρώτο τηλέφωνα με wap και το Τ68 από τα πρώτα με έγχρωμη οθόνη και το πρώτο που έπαιρνε εξωτερική κάμερα για φωτογραφίες). Το HTC HD2 ένα τηλέφωνο που μπορούσες να του βάλεις ότι λειτουργικό ήθελες και ακόμα και στις μέρες μας στέκεται αξιοπρεπός, το Iphone έβαλε τις βάσεις για να στραφεί η αγορά στα smartphone (άνοιξε ουσιαστικά την αγορά και στις κορασίδες τρεντί νεανίδες), το Galaxy S ήρθε και έγινε η βάση για να εκθρονιστεί ο βασιλιάς μήλος από τον θρόνο, έβαλε δυνατά το android στην αγορά και άνοιξε δρόμους και για τους άλλους, το NOTE δημιούργησε μια αγορά που δεν υπήρχε πριν από αυτό. Τα 7650 και Ν900 αν και δεν τα έπιασα ποτέ στα χέρια μου ξέρω ότι άφησαν τις καλύτερες των εντυπώσεων και όσοι τα είχαν δεν τα άλλαζαν με τίποτα. Για το SL45i τι να πρωτοπείς τα πάντα έκανε για την εποχή του. Γενικά νομίζω ότι αδικούνται πολλά τηλέφωνα που λείπουν από την λίστα...

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω την παρουσία του 3310 στη δεύτερη θέση σε poll για την καλύτερη συσκευή. Μια συσκευή entry level, χωρίς καμιά καινοτομία, καμιά πρωτοτυπία που απλά ήταν γερή. Ε και;

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...