Jump to content

blogging @ myphone.gr: Το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών part 2 [POLL]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; [part 2]  

780 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το καλύτερο κινητό στην ιστορία των κινητών; [part 2]

    • BellSouth/IBM Simon Personal Communicator
      6
    • Samsung Galaxy Note
      91
    • Motorola Razr V3
      43
    • Nokia 7650
      112
    • Siemens SX1
      35
    • Nokia 6310i
      122
    • Apple iPhone
      275
    • Ericsson R380
      26
    • Siemens SL45i
      45
    • Nokia 9000
      25


Recommended Posts

επιασα την καρδια μου και ψηφισα το moto v3. Απο τους πρωτους με αλουμινιο, και ειναι αυτο που εδειξε το δρομο για το διαχρονικο ρητο '' slim is sexy'' με αποτελεσμα να βγαινουν πιο ομορφα κινητα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και πολέμιος, αναμφίβολα η συσκευή που άλλαξε το μέλλον ήταν το iphone!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειναι στην λιστα

SonyEricsson P800 ΑΠΛΑ οταν πηγα στο σχολιο ηταν ολοι με ανοιχτο το στομα ολοι..... αχχχ ρε Ericsson

I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το κινητό που άλλαξε την ιστορία και αυτό είναι το iphone κατ' εμέ. Συμφωνώ πάντως με τον φίλο που είπε για την ατυχή επιλογή. Το 2ο μέρος έχει τόσα κινητά ορόσημα που είναι δύσκολο. Οχι ότι το πρώτο δεν είχε απλώς ήταν πιο εύκολη θεωρώ η επιλογή. Θα μπορούσε να έχει 4 parts με "ίδιες" συσκευές και να πέρναγαν στον τελικό οι δυο από κάθε part.

Επίσης ίσως θα ήταν καλύτερο να υπάρξουν ημιτελικοί. :lol::p 2 πεντάδες με τον νικητή από κάθε μία να περάσουν στον τελικό. Η μάχη! :p:rolleyes:

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παρότι σχεδόν όλα μου τα τηλέφωνα σχεδόν ήταν νοκια ψήφισα το iphone,ασχέτως αν δεν μου αρέσει η τιμολογιακή της πολιτική..έκανε κάτι το πρωτοποριακό το οποίο οι άλλοι ακολούθησαν μετά.
Nokia 5110,Nokia 6150,Nokia 3310,Nokia 7250i,Motorola V1050,Motorola razr v3i,Sony Ericsson k750i,Sony Ericsson w800i,Sony Ericsson w810i,Nokia N70-Nokia N70ME,Nokia N73-Nokia N73ME,Nokia N85,Nokia C5-03,Nokia N8-00 Dark Grey
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τη τεράστια αλλαγή που έφερε το iPhone στο τομέα των κινητών τηλεφώνων, αξίζει αυτή τη ψήφο για μένα.
Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το κινητό που άλλαξε την ιστορία και αυτό είναι το iphone κατ' εμέ. Συμφωνώ πάντως με τον φίλο που είπε για την ατυχή επιλογή. Το 2ο μέρος έχει τόσα κινητά ορόσημα που είναι δύσκολο. Οχι ότι το πρώτο δεν είχε απλώς ήταν πιο εύκολη θεωρώ η επιλογή. Θα μπορούσε να έχει 4 parts με "ίδιες" συσκευές και να πέρναγαν στον τελικό οι δυο από κάθε part.

Επίσης ίσως θα ήταν καλύτερο να υπάρξουν ημιτελικοί. :lol::p 2 πεντάδες με τον νικητή από κάθε μία να περάσουν στον τελικό. Η μάχη! :p:rolleyes:

 

πρακτικά αυτοί είναι οι ημιτελικοί, ο τελικός θα είναι την επόμενη εβδομάδα με τα 10 πρώτα σε ψήφους ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Αν δείτε συγκριτικά των δυο εβδομάδων, κανένα δεν θα μείνει απ' έξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,δεν ήθελε πολύ σκέψη.

Nokia 6310i

Κι αμέσως μετά siemens sx1.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Motorola Razr V3, Το μοναδικό τηλέφωνο που έχω κρατήσει 6 χρόνια. Το μοναδικό τηλέφωνο που καθόμουν με τις ώρες έτσι απλά να το χαζεύω.... Αν έβγαινε με σημερινά χαρακτηριστικά, ευχαρίστως θα παράταγα όλα βαρετά, κακάσχημα τηλέφωνα που μας κατάντησαν google & apple να χρησιμοποιουμε
Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά που λέτε και συμφωνώ... Πανέμορφο το v3, ιστορικό το 6310, πολύ μπροστά το 7650 την εποχή του. Αλλά κακά τα ψέματα, το iPhone ήταν τεχνολογικό checkpoint στα κινητά τηλέφωνα. Όταν βγήκε το 1ο (2007) ήταν τουλάχιστον 5 χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό και πραγματικά άλλαξε τα κινητά και ΌΛΟΥΣ τους κατασκευαστές.
Link to comment
Share on other sites

το 6310i ηταν το πρωτο κινητο τηλεφωνο με ενσωματωμενη κεραια !!!

Αν και εξακολουθω να ψηφιζω το s700i . Απλα δεν ηταν επιτυχια γιατι το 2004 εκανε $$$ και μαγκας ησουν αν ειχες ενα απλο κινητο, αμαξι και σοβαρη δουλεια . Τωρα μαγκας ειναι οποιος εχει τις πιο πολλες ιντσες:lol:

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη ειναι απλα πανευκολη. απλα iphone. η συσκευη που εδειξε τι ειναι το smartphone. και μονο που εξαιτιας της καταστραφηκαν κολοσσοι σαν την nokia και τη rim καταλαβαινει κανεις τη σημασια του προιοντος

 

Το iphone σίγουρα αποτελεσε οροσημο αλλα ψηφισα Note γιατι θεωρω ντροπη να ψηφισω ο, τιδηποτε αλλο ως ελαχιστο σεβασμο στην ανθρωπινη τεχνολογια κινητης τηλεφωνιας.

το καταλαβαινεις οτι ο μονος λογος που υπαρχει το note ειναι επειδη προηγηθηκε το iphone λιγα χρονια πριν... αληθεια ποσο μελοδραματικοι θα γινετε ορισμενοι? ακου εκει ελαχιστον σεβασμος στην ανθρωπινη τεχνολογια κινητης τηλεφωνιας..

1. δε μιλαμε πλεον για κινητη τηλεφωνια αλλα για mobile computing

2. υπαρχει και εξωγηινη τεχνολογια κινητης τηλεφωνιας?

Edited by bahamut_zero

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

SL45i γιατί εισήγαγε multimedia(mp3), JAVA και επεκτάσιμο χώρο αποθήκευσης στην κινητή τηλεφωνία.
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ, και δεν βλέπω να αποκτώ σε αυτήν τη ζωή, iphone. Δεν τα χωνεύω ούτε αυτά, ούτε την εταιρία τους, ούτε την λογική και την νοοτροπία τους, αλλά δεν μπορώ να παραγνωρίσω την μαγεία-από κάθε άποψη-που έφερε στη ζωή μας.
Link to comment
Share on other sites

1. δε μιλαμε πλεον για κινητη τηλεφωνια αλλα για mobile computing

 

Ακριβώς. Το iPhone ήταν η δεύτερη μεγάλη επανάσταση στην ιστορία των προσωπικών υπολογιστών, μετά το τον πρώτο προσωπικό υπολογιστή (μαζικής παραγωγής) με γραφικό περιβάλλον - τον Apple Lisa. Και οι δύο επαναστάσεις βασίστηκαν σε δύο καινούργια μοντέλα αλληλεπίδρασης του ανθρώπου με τη μηχανή. Επίσης, ήταν η πρώτη πραγματική φορητή διαδικτυακή συσκευή μαζικής παραγωγής. Αυτό άλλαξε τα πάντα. Με μία παρουσίαση μιας ώρας απαξιώθηκε τεχνολογικά ένας ολόκληρος κλάδος και άλλαξε το ρουν της ιστορίας για πολλούς άλλους, μεταξύ των οποίων και του desktop computing.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά δύσκολη λίστα (αν και τα την γνώμη μου θα πρέπει να υπάρξουν καναδυο ακόμη ημιτελικοί με 2 ακόμη δεκάδες)

 

Λοιπόν εγώ θα ψηφίσω πονηρά!:p

Τι εννοώ;

Παρότι απεχθάνομαι την apple θα έδινα με πολύ ευκολία την ψήφο μου στο iphone. Απλά άλλαξε τον ρου της κινητής τηλεφωνίας και αυτό είναι αρκετό. Έλα όμως που βλέπω οτι οι περισσότεροι ψηφίζετε αυτό! Αρα σίγουρα θα παίξει μια θέση στην 5αδα (μάλλον η 1η θέση). Οπότε θα πάω στην δεύτερη επιλογή μου για να την βοηθήσω να μπει στην 5αδα αυτού του ημιτελικού.

 

Επιλέγω το Ericsson R380. Το είχε φέρει ένα παλικάρι όταν ήμουν το 2001 στον στρατό. Ναυτικός εκείνος αγόρασε ένα κινητό που λίγοι κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα. Οταν το έπιασα στα χέρια μου ήταν σαν να έπιανα ένα κομμάτι απο το μέλλον. Δεν ήξερα καν ότι ένα κινητό θα μπορούσε να είναι ένας μικρός ηλεκτρονικός υπολογιστής με τέτοιες δυνατότητες. Επίσης, χρονικά για εμένα δεν χωράει αμφισβήτηση οτι πρόκειται για το πρώτο smartphone μαζικής παραγωγής! Ελπίζω να μπει στην 5αδα, το αξίζει!

 

Παρόμοια και η δική μου επαφή με το R380... Είχα βρεθεί Η.Π.Α εκείνο το διάστημα και το είχε γνωστός μου... Αξιοζήλευτες δυνατότητες για συσκευή τέτοιου μεγέθους! Το ψηφίζω για το ίδιο λόγο που επισήμανες, ήταν το πρώτο μαζικής παραγωγής!

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Siemens SX1 γιατι οταν το ειχα παρει ολοι το κοιτουσαν σαν να ηταν απο αλλο κοσμο.

Παιδια πολυ μπροστα για την εποχη του με πολλες πολλες δυνατοτητες.

+1 απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Καλό το r380 της Ericsson αλλά το sony ericsson p800 την επόμενη χρονιά ή p900 την μεθεπόμενη δεν συγκρίνονται ούτε σε καινοτομίες (symbian, έγχρωμη οθόνη με πενάκι , καλό επεξεργαστή για την εποχή, απόλαυση να βλέπεις ταινίες εκείνη την εποχή, κάρτα μνήμης κτλ κτλ) ούτε σε επιτυχία (μαζί με εμένα ήξερα αμέτρητους που είχαν αν όχι το p800 που είχα εγώ, σίγουρα το ακριβό p900...)

Μεγάλο το δίλημμα με αυτά που είναι στην λίστα και μάλλον αφού δεν έχει συγκεκριμένα sony ericsson που θεωρούσα top και καινοτόμα, τείνω προς τα Nokia, την έτερη μεγάλη αγάπη (από το nokia 5110 που ήταν το πρώτο μου κινητό εν έτη 1998-99 με το φοβερό φιδάκι μέχρι το φανταστικό nokia n8 που ήταν το τελευταίο μου nokia και που δεν ήθελα να αποχωριστώ)

 

ps. άσχετο.. θυμάμαι που με είχε βγάλει ο δρόμος εκεί ανάμεσα 98-99 δεν θυμάμαι, σε έναν που ήταν φίλος, φίλου ο οποίος μόλις είχε γυρίσει απο ταξιδάκι αναψυχής απο Ιαπωνία (φτωχαδάκι) και είχε φέρει ένα κινητό αναδιπλούμενο έγχρωμο που θυμάμαι το κοιτάγαμε όλοι σαν εξωγήινο.. δεν θυμάμαι ούτε τι ήταν ούτε τίποτα αλλά θυμάμαι ότι έκανα χρόνια να δω κάτι παρόμοιο ξανά

Edited by Craven
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...