Jump to content

Σήμα στο G2


Nikos751
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εμπειρία έχετε γενικά με το σήμα της Cosmote/Vodafone κτλ στο g2 σας;

Γενικά στο διαδίκτυο αναφέρονται θεματάκια και παράπονα ότι δεν έχει καλό σήμα, το χάνει εύκολα κτλ.

Πχ δείτε εδώ

 

Σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wind,Qcard κανενα απολυτως προβλημα!

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει και το ισχυρότερο σήμα και το λέω από προσωπική εμπειρία όπου κάτι τηλέφωνα της πλάκας είχαν σήμα(με την ίδια εταιρία) σε σημείο που το g2 δεν είχε! Πάντως γενικά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μην απογοητευτείς και δεν το πάρεις γιατί στα λεφτά του είναι μακράν το καλύτερο τηλέφωνο και ένα από τα καλύτερα και πιο πλήρη ανεξαρτήτως κόστους! Στο θέμα σήμα όμως όσο θυμάμαι το "ρεζιλίκι" που έφαγε το g2 μου από ένα πανάρχαιο nokia στον ηλεκτρικό δεν θα το ξεχάσω! Το είχα ξαναγράψει και το ξαναγράφω, διαδρομή Νερατζιώτισσα μέχρι Αττική και μου διέκοψε την κλήση 3 φορές λόγω σήματος και μάλιστα περίμενα για κάποια λεπτά μέχρι να βρει πάλι σήμα. Ακριβώς απέναντί μου καθόταν μία κυρία με το αρχαίο nokia(χωρίς εξωτερική κεραία) που ανέφερα πριν και δεν της έκανε ούτε μία διακοπή σε όλη την διαδρομή κατα την διάρκεια της οποίας μιλούσε και αυτή! Μόλις το έκλεισε -και αφού λέω δεν μπορεί, θα έχει άλλο πάροχο- την ρώτησα τι εταιρία έχει και είχε την ίδια με εμένα! Κάγκελο εγώ!

Επίσης σε ένα βουνό που δεν είχα καθόλου σήμα καμία στιγμή, ένα samsung clamshell των 25€ κατάφερνε αρκετές στιγμές να βρει σήμα και να πραγματοποιήσει κανονικά κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μην απογοητευτείς και δεν το πάρεις γιατί στα λεφτά του είναι μακράν το καλύτερο τηλέφωνο και ένα από τα καλύτερα και πιο πλήρη ανεξαρτήτως κόστους! Στο θέμα σήμα όμως όσο θυμάμαι το "ρεζιλίκι" που έφαγε το g2 μου από ένα πανάρχαιο nokia στον ηλεκτρικό δεν θα το ξεχάσω! Το είχα ξαναγράψει και το ξαναγράφω, διαδρομή Νερατζιώτισσα μέχρι Αττική και μου διέκοψε την κλήση 3 φορές λόγω σήματος και μάλιστα περίμενα για κάποια λεπτά μέχρι να βρει πάλι σήμα. Ακριβώς απέναντί μου καθόταν μία κυρία με το αρχαίο nokia(χωρίς εξωτερική κεραία) που ανέφερα πριν και δεν της έκανε ούτε μία διακοπή σε όλη την διαδρομή κατα την διάρκεια της οποίας μιλούσε και αυτή! Μόλις το έκλεισε -και αφού λέω δεν μπορεί, θα έχει άλλο πάροχο- την ρώτησα τι εταιρία έχει και είχε την ίδια με εμένα! Κάγκελο εγώ!

Επίσης σε ένα βουνό που δεν είχα καθόλου σήμα καμία στιγμή, ένα samsung clamshell των 25€ κατάφερνε αρκετές στιγμές να βρει σήμα και να πραγματοποιήσει κανονικά κλήσεις.

 

Χρησιμοποιώ καθημερινά τον ηλεκτρικό και μόλις μου άναψαν λίγο τα λαμπάκια μ' αυτό που είπες :lol: Σκέφτομαι και το s4..Χειρότερο hardware, αλλά θα χει σημαντική διαφορά στο πόσο θα κρατήσει σε σχέση με το LG?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καθημερινά τον ηλεκτρικό και μόλις μου άναψαν λίγο τα λαμπάκια μ' αυτό που είπες :lol: Σκέφτομαι και το s4..Χειρότερο hardware, αλλά θα χει σημαντική διαφορά στο πόσο θα κρατήσει σε σχέση με το LG?

 

Τι εννοείς με το πόσο θα κρατήσει σε σχέση με το s4; γιατί το g2 είναι καλύτερο από θέμα hardware άρα η λογική λέει ότι σε βάθος χρόνου θα τα βγάλει πιο εύκολα πέρα με μελλοντικές πιο απαιτητικές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι για το σημα το εχουμε αναφερει ξανα οτι δεν διεκδικει δαφνες:( το αγαπημενο μας G2, προσωπικα μεσα στο σπιτι δεν εχω καταφερει να μιλησω(vodafone) και πρεπει να βγω εξω, λογω της περιοχης οπου εχει θεμα με το σημα, εντυπωση βεβαια μου προκαλει πως το νοκια 925 του αδερφου μου καθως και ενα παλαιο νοκια πως εχουν σημα και ανταποκρινονται κανονικα.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου δυστηχως μας απαγοητευει στο θεμα αυτο, το νοτε3 στα ιδια σημεια μεσα στο σπιτι ηταν αξιοπρεπες, ενω στο G2 βλεπω το κοκκινο Χ στην θεση του σηματος και τι να πω:(

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ,μέχρι και το galaxy mini που έχω έχει καλύτερο σήμα .το θέμα πάντως δεν είναι ότι έχει χειρότερο σήμα, αλλά το ότι δεν έχει καθόλου σε μέρη που είχα πάντα σήμα με το iPhone και το mini ....
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Κακό αυτό. Από την άλλη το s4 έχει θέματα με την υπερθέρμανση, τη μπαταρία που φουσκώνει και τα σχετικά. ΠΡΟΒΛΗΜΑ :p
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μην απογοητευτείς και δεν το πάρεις γιατί στα λεφτά του είναι μακράν το καλύτερο τηλέφωνο και ένα από τα καλύτερα και πιο πλήρη ανεξαρτήτως κόστους! Στο θέμα σήμα όμως όσο θυμάμαι το "ρεζιλίκι" που έφαγε το g2 μου από ένα πανάρχαιο nokia στον ηλεκτρικό δεν θα το ξεχάσω! Το είχα ξαναγράψει και το ξαναγράφω, διαδρομή Νερατζιώτισσα μέχρι Αττική και μου διέκοψε την κλήση 3 φορές λόγω σήματος και μάλιστα περίμενα για κάποια λεπτά μέχρι να βρει πάλι σήμα. Ακριβώς απέναντί μου καθόταν μία κυρία με το αρχαίο nokia(χωρίς εξωτερική κεραία) που ανέφερα πριν και δεν της έκανε ούτε μία διακοπή σε όλη την διαδρομή κατα την διάρκεια της οποίας μιλούσε και αυτή! Μόλις το έκλεισε -και αφού λέω δεν μπορεί, θα έχει άλλο πάροχο- την ρώτησα τι εταιρία έχει και είχε την ίδια με εμένα! Κάγκελο εγώ!

Επίσης σε ένα βουνό που δεν είχα καθόλου σήμα καμία στιγμή, ένα samsung clamshell των 25€ κατάφερνε αρκετές στιγμές να βρει σήμα και να πραγματοποιήσει κανονικά κλήσεις.

 

Αν κάνεις συχνά την διαδρομή αυτή, Βάλτο gsm Και πες μας τα αποτελέσματα, όπως ηταν της κυρίας με το αρχαίο Nokia. Γιατί αν το είχες 3g ή 4g δεν είναι το ίδιο, όπως και οι υπόλοιποι που το συγκρίνετε με παλιές συσκευες. Σύγκριση να κάνετε με καινούργιες συσκευές στις ίδιες ρυθμίσεις δικτύου. Δεν είναι ορθό να συγκρίνουμε συσκευές με μικρό sar με παλιές που είχαν μεγάλη κεραία και ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις συχνά την διαδρομή αυτή, Βάλτο gsm Και πες μας τα αποτελέσματα, όπως ηταν της κυρίας με το αρχαίο Nokia. Γιατί αν το είχες 3g ή 4g δεν είναι το ίδιο, όπως και οι υπόλοιποι που το συγκρίνετε με παλιές συσκευες. Σύγκριση να κάνετε με καινούργιες συσκευές στις ίδιες ρυθμίσεις δικτύου. Δεν είναι ορθό να συγκρίνουμε συσκευές με μικρό sar με παλιές που είχαν μεγάλη κεραία και ακτινοβολία.

 

Δυστυχώς δεν την κάνω σχεδόν ποτέ αυτή την διαδρομή. Αλλά απ' όσο γνωρίζω, το κινητό αν δεν βρει σήμα σε 3g ή 4g ψάχνει αυτόματα και σε 2g(gsm). Όσο για την κεραία που αναφέρεις, όπως γράφω στο μήνυμά μου το Nokia δεν είχε εξωτερική κεραία(δεν ήταν τόσο παλιό).

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ είμαι ευχαριστημενος με το σήμα του. Πιστεύω ότι επηρεάζει πολύ την αυτονομία του αυτό το πράγμα. Κάτι κάνει λάθος η LG μάλλον γιατί τα ίδια έκανε και το Optimus G. Στο αυτόματο δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ καλή διαχείριση, δεν ξέρει αν πρέπει να κλειδώσει σε 2g, 3g,4g και όλη μέρα το παλεύει. Εγώ αλλάζω χειροκίνητα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και εκεί το σήμα παίζει συνέχεια.

 

Έχω Vodafone και ειμαι σίγουρος ότι κάπου φταίει και η Vodafone σε αυτό. Το Optimus G Τώρα που το έχει ο αδερφος μου με Wind έχει καλύτερη αυτονομία από ότι σε μένα και ο αδερφός μου όλη μέρα παίζει clash of clans.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μέχρι τώρα, άψογο σήμα.

Βέβαια δεν του έχω δύσκολα ακόμα για να συγκρίνω.

 

Και 4G Πιανει μεσα στο σπιτι.

Με οοκλα τεστ, 10mbps έπιασα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

7

Δυστυχώς δεν την κάνω σχεδόν ποτέ αυτή την διαδρομή. Αλλά απ' όσο γνωρίζω, το κινητό αν δεν βρει σήμα σε 3g ή 4g ψάχνει αυτόματα και σε 2g(gsm). Όσο για την κεραία που αναφέρεις, όπως γράφω στο μήνυμά μου το Nokia δεν είχε εξωτερική κεραία(δεν ήταν τόσο παλιό).

 

Ναι αν το έχεις 4Γ θα ψάξει 3γ θα ψάξει..... κλπ και αν το σήμα δεν είναι καλό δεν θα κλειδώσει. Αν το έχεις από την αρχή gsm να κλειδώσει εκεί τότε θα μπορούμε να μιλάμε με ασφάλεια. Δεν είναι ανάγκη να έχει εξωτερική κεραία για την ακτινοβολία, μπορεί να έχει έναν σαλίγκαρο στην πλάτη και το sar να ψήνει ποπ κορν, εκτός και αν ήταν περσινό....

Pop corn with cell phones:

Edited by vanas
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν την κάνω σχεδόν ποτέ αυτή την διαδρομή. Αλλά απ' όσο γνωρίζω, το κινητό αν δεν βρει σήμα σε 3g ή 4g ψάχνει αυτόματα και σε 2g(gsm). Όσο για την κεραία που αναφέρεις, όπως γράφω στο μήνυμά μου το Nokia δεν είχε εξωτερική κεραία(δεν ήταν τόσο παλιό).

 

Ακριβώς όταν χειροτερέψει το σήμα σε 3g, 4g και χρειαστεί να αλλάξει είδος δικτύου είναι που θα αποσυνδεθεί και ανάλογα με τις συνθήκες μπορεί να καθυστερήσει να συνδεθεί.

Συγκρίνοντας το με smartphones αντίστοιχου SAR δεν θεωρώ ότι έχει κακό σήμα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει δύο 32αρια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το σήμα, συγκρίνοντας και με το Note 3 που είχα πριν.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μην απογοητευτείς και δεν το πάρεις γιατί στα λεφτά του είναι μακράν το καλύτερο τηλέφωνο και ένα από τα καλύτερα και πιο πλήρη ανεξαρτήτως κόστους! Στο θέμα σήμα όμως όσο θυμάμαι το "ρεζιλίκι" που έφαγε το g2 μου από ένα πανάρχαιο nokia στον ηλεκτρικό δεν θα το ξεχάσω! Το είχα ξαναγράψει και το ξαναγράφω, διαδρομή Νερατζιώτισσα μέχρι Αττική και μου διέκοψε την κλήση 3 φορές λόγω σήματος και μάλιστα περίμενα για κάποια λεπτά μέχρι να βρει πάλι σήμα. Ακριβώς απέναντί μου καθόταν μία κυρία με το αρχαίο nokia(χωρίς εξωτερική κεραία) που ανέφερα πριν και δεν της έκανε ούτε μία διακοπή σε όλη την διαδρομή κατα την διάρκεια της οποίας μιλούσε και αυτή! Μόλις το έκλεισε -και αφού λέω δεν μπορεί, θα έχει άλλο πάροχο- την ρώτησα τι εταιρία έχει και είχε την ίδια με εμένα! Κάγκελο εγώ!

Επίσης σε ένα βουνό που δεν είχα καθόλου σήμα καμία στιγμή, ένα samsung clamshell των 25€ κατάφερνε αρκετές στιγμές να βρει σήμα και να πραγματοποιήσει κανονικά κλήσεις.

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι το παλίο κινητό λειτουργεί μόνο σε gsm ενώ το δικό σου στο έχεις αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...