Jump to content

WP 8.1 Developers Preview


x8052
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη την αναβάθμιση την πήρες ενώ είσαι σε preview?

 

Μου γράφει ότι έχω την έκδοση 8.10.12382.878, αυτή δεν είναι η τελευταία;

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρωτησα στο live chat της samsung και μου ειπαν πως η εγγυηση θα χαθει για παντα σε οποιον βαλει 8.1 developer στο ativ, ισχυει κατι τετοιο? το εχει ψαξει κανεις το θεμα?

Σας παρακαλω πειτε μου με πιον τροπο μπορω να γυρισω παλι σε 8.0

 

Η μεγαλύτερη ******* που έχω ακούσει ever...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μου γράφει ότι έχω την έκδοση 8.10.12382.878, αυτή δεν είναι η τελευταία;

 

Αυτή είναι. Και βελτιώνει όντως αρκετά τη μπαταρία. Αν και παλι εχεις θέμα, κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναστησε τη συσκευή στα μετρα σου. Αν και παλι παρατηρεις αυξημένη κατανάλωση, ίσως πρεπει να επισκεφθεις κάποιο service

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι η μπαταρία κρατάει πολύ πιο λίγο με την preview...

 

Επιβεβαιώνω κι εγω με 820 ότι η μπαταρία έχει βελτιωθεί αρκετά με 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο γράφετε. ;)

 

Του απαντάω και επιβεβαιώνω αυτά που γραψανε οι υπόλοιποι κάτω απο το αρχικό post του.Ενταξει.

Η ουσία είναι ότι βελτιώθηκε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

-Και στη δικια μου συσκευη στο ativ s η μπαταρια νομιζω πως βελτιωθηκε αισθητα, το αφηνω σε αδρανεια για κανα 3ωρο και βλεπω 100% τη στιγμη που πριν μου ετρωγε τουλαχιστον 2 με 3

-Τα εχω τρεις μερες τωρα και δεν εχω ουτε μια επανεκινηση ενω πριν ειχα μια τουλαχιστον μεσα στη μερα σε καθημερινη βαση, ακομη και οταν το κινητο βρεθει εκτος ληψης για ωρες οπως συνιθιζετε στα μερη που μενω δεν κανει επανεκινηση, και να μου ξανακανει παντως κλαιν μαιν προς τα τοσα πλεονεκτηματα των windows δεν ειναι τιποτα.

-Η καμερα προβληματαρα, τη μαμισανε κυριολεκτικα, ουτε μερα μπορεις να τραβηξεις, το μοναδικο προβλημα θα ελεγα σε εμενα τουλαχιστον μαζι με το οτι χανει τον ηχο κλησης που δε το θεωρω σοβαρο απλως το αναφερω αλλα σχετικα με τη καμερα εχω κατεβασει μια καλη εφαρμογουλα απο το store που λειτουργει σχετικα καλα με πολυ σπανιοτερα και λιγοτερα bugs οποτε τη κανω τη δουλεια μου κουτσα στραβα μεχρι να ερθει η επισημη.

 

Super τα 8.1, για preview πραγματικα δεν τα περιμενα τοσο καλα και σταθερα τα πραματα. Το κινητο το ''σκιζω'' στα παιχνιδια, στις εφαρμογες και στο πασπατεμα σε σημειο να καιει τοσο που να τηγανιζεις αυγα πανω του :P και λειτουργει καλυτερα και πιο σταθερα απο πριν!

Πραγματικα ειναι φορες που ξεχναω πως εχω τη preview.

Η καλυτερη εμπειρια που ειχα ποτε σε λειτουργικο σε θεμα σταθεροτητας και scrolling, ακομα και το τετραπυρινο galaxy s3 ενως φιλου μου καπου χολενει οταν απλα ρολαρεις καποιες φορες.

 

Το μονο μου αγχος ειναι μη χασω την εγγυηση για παντα, 2 χρονια ειναι αυτα και θα ξενερωσω πολυ αν χαθει ετσι :(

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρα πολυ ευχαριστημενος απο την 8.1 preview, αλλα η αληθεια ειναι οτι κατι χαζοκολληματακια τα τρωει . . .

Εχω κανει και κανα 2-3 restart, κατι που δεν ειχε συμβει πριν με τα 8...

Ειναι ομως τοσα τα καλουδια της 8.1, που χαλαλι (γνωριζοντας δε, οτι με την επισημη, θα εξαφανιστουν λογω Νokia . . )

Ακουγα ολους να λενε για την καλυτερη διαρκεια της μπαταριας, με την 8.1 και μου εκανε εντυπωση, γιατι εγω δεν ειχα δει κατι τετοιο . . .

Το αφησα λοιπον σημερα να κλεισει απο μπαταρια, οπωε εχει γραψει ενας φιλος εδω και το φορτισα, με ενεργοποιημενη την οικονομια μπαταριας (δε ξερω αν χρειαζοταν αυτο . . .)

Και voila με χαλαρη χρηση :

 

[ATTACH]45515[/ATTACH]

 

Επισης, για καποιους που τους λειπει, σαν κι εμενα λογω bluetooth ακουστικων κράνους στη μηχανη, η Car Kit στ'αμαξι, η αναγγελια ονοματος καλουντως, μπορουν να γυρισουν τη γλωσσα τηλ σε US και να συμπληρωσουν σαν επιθετο στις πιο συχνες επαφες τους, το ονομα στα Αγγλικα!

Ετσι θα εχουν και φωνητικη ταχεια κληση . . . ;)

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μέρες παρατήρησα κάτι.. Το κινητό αν το φορτίσω και το βγάλω από την πρίζα πριν κοιμηθώ όταν ξυπνήσω θα είανι στο 100% ακόμα.. Και μόλις ανοίγω λίγο WiFi άντε να πέσει μετά παό 10 λπετάστο 97 πχ...

 

Το περιέργο όμως είναι ότι όταν πέφτω για ύπνο και το κινητό δεν είναι πλήρως φορτισμένο μπορεί πχ να έιναι στο 80% το βράδυ στην αναμονή χάνει γύρω στο 13-15% :mad:

 

Μιλάω για ύπνο 6 ώρες περίπου και για το κινητό σε πλήρη αναμονή με τα πάντα κλειστά...

 

Και το κορυφαίο είναι ότι η διαχείριση την υπόλοιπη μέρα είναι μια χαρά... Δηλ όσο χάνω στη δουλειά με 3G μέσα σε 4-5 ώρες να το χάνω και στον ύπνο μου (κυριολεκτικά)??? :lol:

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που στο 8ωρο περιπου που μου τρωει 4% στο ativ οταν ειναι σε αδρανεια και με ολα απενεργοποιημενα ειναι φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε θα βγάλετε άκρη με την μπαταρία είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που παίζουν ρόλο, ακόμα και η θερμοκρασία με την υγρασία, που σχεδόν ποτέ δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Αν στην γενική του χρήση το κινητό βγάζει τον χρόνο που είναι λογικός για τον κάθε έναν μας, ανάλογα με την χρήση που κάνει, μην κάθεστε να ψάχνετε πότε πέφτει πιο γρήγορα και πότε πιο αργά. Συνυπολογίστε και το γεγονός ότι ένδειξη του μετρητή μπαταρίας είναι πολύ σχετική και συχνά ανακριβής.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα hard reset στο τηλέφωνο αλλά έχω μια απορία για όποιον παρακαλώ γνωρίζει.. Έχει κάποια διαφορά να κάνω hard reset και να το ξαναστήσω από την αρχή από το να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων εφαρμογών κτλ κτλ κτλ????
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα hard reset στο τηλέφωνο αλλά έχω μια απορία για όποιον παρακαλώ γνωρίζει.. Έχει κάποια διαφορά να κάνω hard reset και να το ξαναστήσω από την αρχή από το να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων εφαρμογών κτλ κτλ κτλ????

 

Ακριβώς το ίδιο είναι. Οπότε είτε κάνεις το ένα είτε το άλλο, πάλι θα ξαναστήσεις το τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισε κανείς κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τα 8.1? (πρόβλημα κατα την εγκατάσταση, battery drain κτλ.)

Ζητάω συγνώμη αν έχει δωθεί απάντηση σε προηγούμενο post αλλά δεν έχω τον χρόνο (πανελλήνιες :cry: ) να διαβάσω όλες τις σελίδες!

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα σχετικά με χάρτες και με εφαρμογές πλοήγησης μεταφέρθηκαν στο ανάλογο θέμα.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισε κανείς κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τα 8.1? (πρόβλημα κατα την εγκατάσταση, battery drain κτλ.)

Ζητάω συγνώμη αν έχει δωθεί απάντηση σε προηγούμενο post αλλά δεν έχω τον χρόνο (πανελλήνιες :cry: ) να διαβάσω όλες τις σελίδες!

 

Όχι τίποτα σημαντικό. Εξαιρετική αναβάθμιση και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας + ένα κάρο νέα καλούδια. Προτείνω ανεπιφύλακτα άμεση εγκατάσταση. :)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα σημαντικό. Εξαιρετική αναβάθμιση και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας + ένα κάρο νέα καλούδια. Προτείνω ανεπιφύλακτα άμεση εγκατάσταση. :)

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ώρα να περάσω και εγώ τα 8.1 τότε. :)

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεμα με τις επανεκινησεις ουτε με τα 8.1 το λυσανε, παλι επανεκινηση σε ativ, δυστηχως τα windows θα ειναι μια ζωη ενα βημα πισω απο τα android σε αυτον το τομεα αλλα και σε αλλους πολλους στα οποια ερχοντε δευτερα και καταιδρωμενα και θελουν πολλα πολλα χρονια για να στρωσουν εστω και στο ελαχιστο αλλα θα κερδιζουν σε ταχυτητα παντα και αυτος ειναι ενας παρα πολυ σημαντικος παραγοντας, παντως στην επομενη αγορα μου θα προτιμησω android, καλα και ωραια τα windows αλλα αν δε κανουν κατι με τις επανεκινησεις που αντιμετωπιζουν το 80% στατιστικα των συσκευων που εχουν το συγκεκριμενο λειτουργικο θα ειναι η πρωτη και η τελευταια μου αγορα σε windows.
Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεμα με τις επανεκινησεις ουτε με τα 8.1 το λυσανε, παλι επανεκινηση σε ativ, δυστηχως τα windows θα ειναι μια ζωη ενα βημα πισω απο τα android σε αυτον το τομεα αλλα και σε αλλους πολλους στα οποια ερχοντε δευτερα και καταιδρωμενα και θελουν πολλα πολλα χρονια για να στρωσουν εστω και στο ελαχιστο αλλα θα κερδιζουν σε ταχυτητα παντα και αυτος ειναι ενας παρα πολυ σημαντικος παραγοντας, παντως στην επομενη αγορα μου θα προτιμησω android, καλα και ωραια τα windows αλλα αν δε κανουν κατι με τις επανεκινησεις που αντιμετωπιζουν το 80% στατιστικα των συσκευων που εχουν το συγκεκριμενο λειτουργικο θα ειναι η πρωτη και η τελευταια μου αγορα σε windows.

 

Έχεις τσεκάρει μήπως φταέι η sim αν την έχεις κομμένη, ή η κάρτα μνήμης να ειναι class 4 ή 6?

 

Πάντως στα lumia δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα.

Και για το 80% των συσκευών που λες ότι έχουν θέμα είναι υποκειμενικό, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεμα με τις επανεκινησεις ουτε με τα 8.1 το λυσανε, παλι επανεκινηση σε ativ, δυστηχως τα windows θα ειναι μια ζωη ενα βημα πισω απο τα android σε αυτον το τομεα αλλα και σε αλλους πολλους στα οποια ερχοντε δευτερα και καταιδρωμενα και θελουν πολλα πολλα χρονια για να στρωσουν εστω και στο ελαχιστο αλλα θα κερδιζουν σε ταχυτητα παντα και αυτος ειναι ενας παρα πολυ σημαντικος παραγοντας, παντως στην επομενη αγορα μου θα προτιμησω android, καλα και ωραια τα windows αλλα αν δε κανουν κατι με τις επανεκινησεις που αντιμετωπιζουν το 80% στατιστικα των συσκευων που εχουν το συγκεκριμενο λειτουργικο θα ειναι η πρωτη και η τελευταια μου αγορα σε windows.

 

80% στατιστικά των συσκευών; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...:confused: Το 920 το έχω πλέον 5 μήνες και οι επανεκκινήσεις που έχει κάνει, με βαριά χρήση, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μήπως έχει να κάνει με την Samsung; Αντιθέτως τα android φίλων ναι μεν δεν κάνουν από μόνα τους επανεκκινήσεις αλλά με τόσα κολλήματα που βγάζουν αναγκάζονται οι χρήστες τους να κάνουν εκούσια επανεκκίνηση για να τα ξεμπουκώσουν:p. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι τα wp υστερούν σε πληρότητα οπότε όταν έρθει η ώρα να αλλάξω συσκευή, αργεί ακόμα πάνε οι παλιές εποχές :X, θα το ξανασκεφτώ.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

80% στατιστικά των συσκευών; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...:confused: Το 920 το έχω πλέον 5 μήνες και οι επανεκκινήσεις που έχει κάνει, με βαριά χρήση, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μήπως έχει να κάνει με την Samsung; Αντιθέτως τα android φίλων ναι μεν δεν κάνουν από μόνα τους επανεκκινήσεις αλλά με τόσα κολλήματα που βγάζουν αναγκάζονται οι χρήστες τους να κάνουν εκούσια επανεκκίνηση για να τα ξεμπουκώσουν:p. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι τα wp υστερούν σε πληρότητα οπότε όταν έρθει η ώρα να αλλάξω συσκευή, αργεί ακόμα πάνε οι παλιές εποχές :X, θα το ξανασκεφτώ.

 

εγω δεν ειμαι φαν κανενος(φαινεται απο την υπογραφη μου)και επανεκκινησεις με windows δεν εχω!περιεργο!και ειχα και ativ s με 8 ομως και παλι δεν ειχα

Link to comment
Share on other sites

Εχω ταυτόχρονα Lumia 1020 (vodafone ήταν αλλά το φλασαρα σε unbranded αγγλική ρομ) και Ativ S με ATO CSC. Μέχρι πριν ένα μήνα και οι δύο συσκευες φορούσαν wp8, πλέον και οι δύο φορούν 8.1 dev preview.

Από τη 6μηνη ταυτόχρονη χρήση τους με δύο sim του ίδιου παρόχου (wind) και πάντοτε σχεδον στον ίδιο χώρο, η ΜΟΝΗ περίπτωση που το ativ κάνει επανεκκίνηση είναι όταν χάνει για άνω των 5-10 λεπτών το σήμα κινητής τηλεφωνίας. Aντιθέτως δεν θυμάμαι σχεδόν ποτέ το 1020 να έκανε επανεκκίνηση είτε με WP8 είτε με WP8.1 dev preview.

 

 

ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ (δεν είμαι εξειδικευμένος) σαν χρήστης ότι η Samsung έχει ρυθμίσει το firmware της (κάποιον driver του πομποδέκτη λογικά) να προκαλεί επανεκκίνηση στο σύστημα μετά από ορισμένο χρονικό διάστημα χωρίς σήμα, ώστε να βοηθήσει τη συσκευή να ξαναψάξει εξαρχής για σήμα. Αντιθέτως, η Nokia δεν έχει κάποια τέτοια ρύθμιση και αφήνει το σύστημα να ερευνά για σήμα χωρίς επανεκκίνηση.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ πως με το νεο official firmware της Samsung ΙΣΩΣ ο νέος driver για 8.1 που είναι υπεύθυνος για τον πομποδέκτη κεραίας κινητής τηλεφωνίας να έχει διαφορετική διαχείριση της απώλειας σήματος. ΊΣΩΣ και όχι.

 

Για τους λόγους που προανέφερα, θεωρώ πως οι επανεκκινήσεις του Ativ S δεν πρέπει να θεωρούνται "προβλήματα υλικού ή λογισμικού", απλώς ΜΑΛΛΟΝ είναι ρύθμιση της ίδιας της Samsung.

 

Αν φυσικά κάποιος έχει τυχαίες επανεκκινήσεις χωρίς καμία απώλεια σήματος, τότε πρέπει να ερευνηθούν άλλοι παράγοντες, sim, sd card, μπαταρία και τέλος έλεγχος πλακέτας.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Λόγω χρόνου δεν μπορώ να διαβάσω κάποιο ανάλογο με εμένα πρόβλημα στο thread.

Έχω Lumia 925, καινούριο και εγκατέστησα αμέσως την 8.1.

Παρατηρώ πολύ χαμηλό σήμα στο wifi, μέχρι πρότινος, σε μέρη που είχα μέσα στο σπίτι με 15 lumia που έχω αλλάξει μέχρι στιγμής, πλέον με το ζόρι να πιάνω σε διπλανό δωμάτιο.

Επίσης παρατηρώ χαμηλότερο σήμα και στο τηλέφωνο..

Συμβαίνει και σε άλλους;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Λόγω χρόνου δεν μπορώ να διαβάσω κάποιο ανάλογο με εμένα πρόβλημα στο thread.

Έχω Lumia 925, καινούριο και εγκατέστησα αμέσως την 8.1.

Παρατηρώ πολύ χαμηλό σήμα στο wifi, μέχρι πρότινος, σε μέρη που είχα μέσα στο σπίτι με 15 lumia που έχω αλλάξει μέχρι στιγμής, πλέον με το ζόρι να πιάνω σε διπλανό δωμάτιο.

Επίσης παρατηρώ χαμηλότερο σήμα και στο τηλέφωνο..

Συμβαίνει και σε άλλους;

 

Το σήμα που πιάνεις είναι ακριβώς το ίδιο... Απλά στα 8 δεν υπήρχε ακριβής ένδειξη... Δηλ έδειχναν μόνο αν είσαι συνδεδεμένος σε WiFi ή όχι και όχι την ισχύ του σήματος... Στα 8.1 πλέον δείχνει και την ισχύ...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το σήμα που πιάνεις είναι ακριβώς το ίδιο... Απλά στα 8 δεν υπήρχε ακριβής ένδειξη... Δηλ έδειχναν μόνο αν είσαι συνδεδεμένος σε WiFi ή όχι και όχι την ισχύ του σήματος... Στα 8.1 πλέον δείχνει και την ισχύ...

 

 

μια χαρά έδειχνε την ισχύ και στα 8. :wacko:

έχω το ρούτερ στο υπόγειο και στο δωμάτιο μου, έβλεπα μία άσπρη από τις 4-5 παυλίτσες που είχε. δίπλα στο ρούτερ άσπριζαν και οι 5..

εδώ λέμε ότι δεν συνδέεται καν σε μέρη όπου με τα υπόλοιπα lumia έπιανε σχεδόν κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...