Jump to content

Παπούτσια


MiuMiu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο πελματογράφος που έχουν σε καταστήματα (όπως λ.χ. στο Intersport) είναι στατικός και το αποτέλεσμά του πελματογραφήματος είναι μία ένδειξη που καλύπτει με σχετική ακρίβεια τις ακραίες περιπτώσεις. Παρόμοιο αποτέλεσμα σε ακρίβεια μπορεί να επιτευχθεί ακόμα και στο σπίτι, πατώντας με υγρό πόδιο σε πλακάκι. Υπάρχουν αρκετά tutorials στο youtube που δείχνουν τη συγκεκριμένη διαδικασία.

 

Για σημαντικά μεγαλύτερη ακρίβεια και ειδικά για τις περιπτώσεις ήπιας τάσης ή/και overlapping, το ιδανικό είναι ο δυναμικός πελματογράφος με συνεχή καταγραφή. Γίνεται σε συγκεκριμένα κέντρα και υπάρχει και το ανάλογο κόστος.

 

Για χαμηλού φόρτου ή/και περιστασιακή προπόνηση, το στατικό πελματογράφημα μπορεί να βοηθήσει σε κάποιο βαθμό. Αν υπάρχουν όμως υψηλές απαιτήσεις, το δυναμικό πελματογράφημα είναι μια καλή επένδυση που μπορεί να αποτρέψει αρκετές άσχημες καταστάσεις κατά τη διάρκεια της προπόνησης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, ευχαριστω για της απαντησεις :)

πηγα το πρωι στο γνωστο καταστημα που αναφερθηκε και εκανα πελματογραφημα, το αποτελεσμα εδειξε οτι ειμαι στο φυσιολογικο.

 

Πριν απο 15 χρονια ειχε μαζεψει υγρο (οχι αιμα) το αριστερο μου γονατο και μου το εβγαλαν με παρακεντηση σε στρατιωτικο νοσοκομειο, αυτο το γονατο ''κουραζετε'' ευκολα.

Επισης μπορει να με πιασει αραια και που και που πονος στη μεση.

Πειτε μου εσεις μιας και ξερετε καλυτερα ποια μοντελα να ψαξω ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Θέλω να πάρω καινούργια αθλητικά παπούτσια. Γενικά φοράω πάρα πολύ αθλητικό και επειδή τα κρατάω καιρό και έχω ιστορικό με ρήξη χιαστου και στα δύο πόδια δίνω αρκετά λεφτά σε παπούτσια ώστε όταν κάνω γυμναστική αλλά και στην καθηνερινοτητα μου να μην έχω προβλήματα.

Γενικά αγόραζα από nike σε free run και air max για πιο casual.

 

Πλέον λέω να δοκιμάσω asics kayano 21 ή nimbus 16. Δοκίμασα τα Nimbus και έπαθα πλάκα αλλά θα δοκιμάσω και τα kayano να δω.

Η γυμναστική που κάνω δεν είναι πολύ τρέξιμο αλλά κυρίως πολύ περπάτημα κοντά 1μιση ώρα την ημέρα σε γυμναστήριο (ναι αυτό είναι το πολύ για εμένα :P )

Φοβάμαι μόνο αυτά που λέτε για τις φθορές. Έχετε να προτείνετε κάτι σαν πιο ειδικοί? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Aπό άποψη απόδοσης, τα asics παραμένουν στις κορυφαίες επιλογές, όμως η αλήθεια είναι ότι τα νεότερα μοντέλα δεν έχουν την αντοχή που είχαν τα παλαιότερα.

 

Με την προπόνηση που περιγράφεις δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα πάντως. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τα Mizuno αν και εκεί ενδέχεται να χρειαστεί να ανέβεις σε κόστος.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό άποψη απόδοσης, τα asics παραμένουν στις κορυφαίες επιλογές, όμως η αλήθεια είναι ότι τα νεότερα μοντέλα δεν έχουν την αντοχή που είχαν τα παλαιότερα.

 

Με την προπόνηση που περιγράφεις δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα πάντως. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τα Mizuno αν και εκεί ενδέχεται να χρειαστεί να ανέβεις σε κόστος.

Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι πως δεν κάνω σκληρή γυμναστική και έχω και τα nike για εφεδρικό σε προπόνηση.

Απλά θέλω ένα παπούτσι άνετο και καλό.

Θα κοιτάξω να δοκιμάσω και τίποτα άλλο. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Aπό άποψη απόδοσης, τα asics παραμένουν στις κορυφαίες επιλογές, όμως η αλήθεια είναι ότι τα νεότερα μοντέλα δεν έχουν την αντοχή που είχαν τα παλαιότερα.

 

Με την προπόνηση που περιγράφεις δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα πάντως. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τα Mizuno αν και εκεί ενδέχεται να χρειαστεί να ανέβεις σε κόστος.

Εγώ τα asics που είχα πάρει στις εκπτώσεις και έδωσα 160 ευρώ, είχαν κρατήσει γύρω στις 10-20 ώρες περπατήματος πριν αρχίσουν να σπάνε...

Δεν ακούμπησαν ποτέ πουθενά, ούτε σε ανώμαλο έδαφος, απλά άρχισαν να σπάνε...

Δεν είναι καιρός για να πετάμε λεφτά σε ελαττωματικά προιόντα, άμα οι εταιρίες δεν σέβονται αυτό που πουλάνε και τον πελάτη.

 

Εκτός από ναικ που θα ψωνίζω πάντα, δοκίμασα και salomon speedcross τώρα.

Είναι πάρα πολύ καλά, πολύ μαλακό παπούτσι. Τώρα έχω φτάσει την χρήση στην οποία μου έσπασαν τα ασικς(2 μήνες τα φοράω δηλαδή). Δεν θα έλεγα ότι τα προσέχω ισιαίτερα και τα παπούτσια είναι σαν καινούρια.

 

Βέβαια πάνε σε λίγο άλλο είδος, αλλά εγώ τα έχω καθαρά για περπάτημα.

Στη βροχή σε λείο έδαφος (δρόμο-πεζοδρόμιο) δεν μπορώ να σταθώ όρθιος, οπότε εκεί χρησιμοποιώ τα νάικ.

Επίσης και τα ασικς γλιστρούσαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει ποτέ asics από Ελλάδα και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με αυτά. Όλα έβγαζαν φθορές μετά από αρκετά βαριά χρήση. Διαβάζω όμως και ακούω αρκετά παράπονα για παπούτσια που κυκλοφορούν στην Ελλάδα (όχι μόνο τα asics) και θεωρώ εξωπραγματικό να δίνει κανείς 160 ευρώ και το προϊόν να παρουσιάζει σχεδόν αμέσως φθορές.

 

Δύο τα ενδεχόμενα, είτε το προϊόν είναι ελαττωματικό οπότε έπρεπε να διεκδικήσεις αντικατάσταση, είτε το ζευγάρι ήταν β', γ', ..., ω' διαλογής ή ακόμα και μαϊμού. Δυστυχώς, το τελευταίο είναι φαινόμενο που μπορεί να το συναντήσει κανείς με αυξημένη συχνότητα τον τελευταίο καιρό στη χώρα μας.

 

Δεν νομίζω η asics, η Nike, η adidas, η puma και οι άλλοι μεγάλοι κατασκευαστές αθλητικών ειδών να δίνουν εσκεμμένα στους εισαγωγείς ελεεινής ποιότητας προϊόντα, όμως το τελευταίο δεν αναιρεί το γεγονός ότι, σε μεγάλο βαθμό, η ποιότητα κατασκευής και η αντοχή των παπουτσιών τελευταίας γενιάς δεν έχει καμία σχέση με αυτήν που ήταν ο κανόνες παλαιότερα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγω δεν αγοραζω αθλητικα απο την ελλαδα να πω οτι στα asics kayano 16 - 18 - 20 που εχω φοραω το 44 νουμερο. Στα 21 που τα δοκιμασα οταν πηγα να κανω πελματογραφημα φοραω το 45. Το νου σας, οποιος ενδιαφερεται να τα αγορασει να παει πρωτα να δοκιμασει νουμερο ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος, η διαφορά στα νούμερα πρωτοεμφανίστηκε με τα 19...στα 17-18 φόραγα 44 και στα 19 ήθελα 44.5...οπότε ναι, όσοι αγοράζετε από έξω, βόλτα στα intersport πρώτα για δοκιμή. :)
Link to comment
Share on other sites

Περυσι το καλοκαιρι αγορασα για πρωτη φορα σταρακια.Τα πηρα απο φυσικο καταστημα περιπου 75 ευρω αν θυμαμαι καλα.Τα φορεσα καλοκαιρι και παλι οχι για σκληρη χρηση, ωστοσο αυτα αρχιζαν να τριζουν απο την αρχη σχεδον σε καθε βημα. Καποια εβδομαδα τριζαν αλλη μια σταματουσαν κτλ. Επισης ειδα οτι ξεκολλησε το πλαστικο της σολας που εφαρμοζει πανω στο υφασμα , στα σημεια που οπως περπατας δεχονται την μεγαλυτερη πιεση.Ξεκολλησε ελαχιστα κ στην αριστερη κ στην δεξια πλευρα του καθε παπουτσιου.

 

Και ρωτω ..τα σταρακια ολα ετσι ειναι?? Τριζουν απο τον 1ο μηνα κ ξεκολανε τα πλαστικα της σολας?

 

Εμενα πρωτη φορα μου εχει συμβει σε παπουτσι αυτο σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα.Ελεγα να παρω ακομα ενα ζευγαρι φετος αλλα το σκεφτομαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και εγώ all star. Τα έχω από το καλοκαίρι κοντά το προηγούμενο. Τρίζουν που και που αλλά αυτό με το ξεκολλημα δεν το έχω πάθει. Βέβαια δεν τα φοράω συνέχεια. Είναι ότι χειρότερο για το πόδι και τα φοράω μόνο με τζιν ώστε να πηγαίνει με το ντύσιμο.

 

Άλλοι φίλοι που έχουν all star και τα φοράνε καθημερινά ναι έχει ξεκολλήσει το πλάι.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

ολα τα σταρακια τριζουν. κυριως τα μποτακια. τριβεται η φτερνα στο πισω μερος που εχει καουτσουκ, για αυτο ακουγεται. εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

 

 

φοραω χρονια σταρακια. είναι τα πιο βολικα παπουτσια για μενα! ολη μερα να τα φοραω και να κανω πολλα χλμ λ, δεν εχω προβλημα.

αλλοι δε μπορουν ουτε μια ωρα με αυτα. ειναι πως θα σε κατσει.

επισης φοραω πατους απλους (του ενος ευρω απο σουπερ μαρκετ) μονο και μονο για να μη φθειρεται ο πατος.

 

επισης φθορες θα δεις στο "σπασιμο" που κανουν τα δαχτυλα και στο πισω μερος (στα μποτακια πιο πολυ) που ξηλωνεται το υφασμα απ το πλαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και γω τους προλαλήσαντες για τα Σταρακια.. Είχα ψιλοαπογοητευτεί κ γω είναι η αλήθεια..
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, άμα το σταράκι δεν το σκίσεις, δεν το απολαμβάνεις :p

Αν το σταρακι δεν είχε 60 ευρώ θα το εσκιζα και εγώ εύκολα. Δυστυχώς έχει πάρει μια τιμή απαράδεκτη σε σχέση με το τι δίνει.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αν το σταρακι δεν είχε 60 ευρώ θα το εσκιζα και εγώ εύκολα. Δυστυχώς έχει πάρει μια τιμή απαράδεκτη σε σχέση με το τι δίνει.

Παιδια εγω που εχω παρει Jordan Retro(110€) μετα απο μερικους μηνες τρυπησε το πανι μπροστα... δεν του εκανα και ιδιαιτερα σκληρη χρηση απ οσο θυμαμαι.Απο την αλλη τωρα πηρα Vans Era(70€) τα οποια απλα για περπατημα ειναι απιστευτα.Χθες περπατουσα 2 ωρες workout με sports tracker και δεν με κουρασαν καθολου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν το σταρακι δεν είχε 60 ευρώ θα το εσκιζα και εγώ εύκολα. Δυστυχώς έχει πάρει μια τιμή απαράδεκτη σε σχέση με το τι δίνει.

 

Κρίνοντας από τα άτομα της ηλικίας μου που φοράνε σταράκια, μαζί και με εμένα μέσα, κυρίως λόγω αυτής της τιμής τους αλλάζουμε τα φώτα. Θα βγει από πάνω μας μόνο αν πλέον είναι αδύνατον να φορεθεί!

Link to comment
Share on other sites

προσοχη απο που αγοραζετε σταρακια παντως. παιζει πολυ μουφα στην αγορα, που τα πλασαρουν για οριτζιναλ. φυσικα μιλαω για γνωστα καταστηματα, οχι κινεζικα, κλπ
Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από τα άτομα της ηλικίας μου που φοράνε σταράκια, μαζί και με εμένα μέσα, κυρίως λόγω αυτής της τιμής τους αλλάζουμε τα φώτα. Θα βγει από πάνω μας μόνο αν πλέον είναι αδύνατον να φορεθεί!

Προφανώς φίλε μου. Απλά και εγώ αυτά που πήρα είχαν 75 αλλά για την ποιότητα τους δεν τα αξίζουν. Γνώμη μου βέβαια

όπως και ότι είναι για περπάτημα η και τα vans που λέει ο φίλος. Δεν ξέρω παίδες αν είναι άνετα κτλ αλλά μακροχρόνια ίσως σας ενοχλήσουν.

Λόγο προβλημάτων με τα γόνατα μου έχω ρωτήσει πολλούς γιατρούς για αυτό το θέμα γιατί και εγώ πιτσιρικάς vans φορούσα και Stan Smith κτλ κτλ.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά

Ξέρει κάποιος ποια ειναι αυτά τα παπούτσια;

http://s6.postimg.org/d2wiyiwm5/image.jpg

Nike SB είναι η σειρά. Έχει πολλά σχέδια χρώματα

http://www.ebay.com/itm/111485084154

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα παιδιά. Τις προαλλες έπεσα πάνω σε ενα σαιτ που πουλάει μόνο παπούτσια και είδα οτι οι τιμες του είναι υπερβολικά χαμηλές και μάλιστα έχει όλα τα νούμερα. Χαρακτηριστικό ότι παπούτσια όπως nike air max με τιμη 200+ ευρώ τα έχουν 50. Αν παρατηρησετε όμως κι εσείς θα δείτε ότι η μετάφραση στο σαιτ είναι από google translate και μονο οι συχνές ερωτήσεις είναι σωστά γραμμένες. Από το σαιτ μπορείς να πάρεις μόνο με visa master card κλπ και ότι πάρεις χρεωνεσαι 10 ευρώ τα μεταφορικά που τα φέρνει η dhl. Εχει αγοράσει κανείς ποτέ να μας πει εντυπώσεις; πιστεύετε ότι αξίζει η θα κλαψουμε τα λεφτά μας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...