Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το priority direct mail του gearbest ειναι ασφαλες η να επλεξω belgium registered (αξια προϊόντος 52ευρω)

 

Η δική μου εμπειρία είναι θετική.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 6 δεματακια εδώ και κάνα τρίμηνο; Μήπως παίζει να τα κρατάνε για να τα φορολογήσουν... Είχα ακούσει ότι με το νέο έτος θα φορολογει το τελωνείο, τα πάντα

 

Στάλθηκε από το huawei p20 pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει να αλλάζει κάτι στη διαχείριση και φορολόγηση των δεμάτων - και πιστεύω ότι αν άλλαζε, θα είχε μαθευτεί εδώ στο forum... την ίδια μέρα!

Απλά, ό,τι στάλθηκε από Κίνα (και παρεμφερείς προελεύσεις) από Νοέμβριο ως και το τέλος του έτους (περίπου) παρουσιάζει τρελλές καθυστερήσεις.

Συμβαίνει κάθε χρόνο, με τις διάφορες προσφορές τύπου 11/11 των Κινέζων και Black Friday και βεβαίως τις γιορτές (Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά), αλλά φέτος ίσως ήταν και λίγο χειρότερα...

Πάντως αν έχεις τρεις μήνες που περιμένεις για πράγματα, είναι πάρα πολύ - μάλλον θα πρέπει να τα θεωρήσεις χαμένα.

Οπότε θα πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση να διεκδικήσεις αποζημίωση (π.χ. dispute σε paypal και όλα τα σχετικά).

Εγώ άρχισα αυτές τις μέρες να παραλαμβάνω δέματα που έχουν κλείσει (ή και περάσει) το δίμηνο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει να αλλάζει κάτι στη διαχείριση και φορολόγηση των δεμάτων - και πιστεύω ότι αν άλλαζε, θα είχε μαθευτεί εδώ στο forum... την ίδια μέρα!

 

Απλά, ό,τι στάλθηκε από Κίνα (και παρεμφερείς προελεύσεις) από Νοέμβριο ως και το τέλος του έτους (περίπου) παρουσιάζει τρελλές καθυστερήσεις.

 

Συμβαίνει κάθε χρόνο, με τις διάφορες προσφορές τύπου 11/11 των Κινέζων και Black Friday και βεβαίως τις γιορτές (Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά), αλλά φέτος ίσως ήταν και λίγο χειρότερα...

 

Πάντως αν έχεις τρεις μήνες που περιμένεις για πράγματα, είναι πάρα πολύ - μάλλον θα πρέπει να τα θεωρήσεις χαμένα.

 

Οπότε θα πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση να διεκδικήσεις αποζημίωση (π.χ. dispute σε paypal και όλα τα σχετικά).

 

Εγώ άρχισα αυτές τις μέρες να παραλαμβάνω δέματα που έχουν κλείσει (ή και περάσει) το δίμηνο...

Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το huawei p20 pro χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. 11 μέρες είναι στο αεροδρόμιο κάποια πακετάκια και ακόμη τίποτα. Μεγάλη καθυστέρηση.

Μεγάλη; Δε νομίζω. Διάβασε και προηγούμενα μηνύματα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. 11 μέρες είναι στο αεροδρόμιο κάποια πακετάκια και ακόμη τίποτα. Μεγάλη καθυστέρηση.

Θα σου πω, πως απο τέλος Νοέμβρη, περιμενω 5 διαφορερικα πακέτα.

Ουτε το τρακινγκ δεν δουλευει. Ολα απο αμαζον, εβαυ, και απο Κίνα

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω, πως απο τέλος Νοέμβρη, περιμενω 5 διαφορερικα πακέτα.

Ουτε το τρακινγκ δεν δουλευει. Ολα απο αμαζον, εβαυ, και απο Κίνα .

 

Φίλε το πέτυχα και το άλλο θρέντ και φρίκαρα. Κουράγιο. Μάλλον πάμε για δίμηνο παραλαβής.

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Νοέμβρη - αρχές Δεκέμβρη τα έφαγε η μαρμαγκα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Νοέμβρη - αρχές Δεκέμβρη τα έφαγε η μαρμαγκα

 

Σε ολους το ιδιο εχει συμβει.

Λες και εξαφανιστηκαν.

Σκεφτομαι μηπως βραχηκαν και χαλασαν, και 'απλα' τα πεταξαν. Γιατι αλλιως δεν θα παλευονταν το θεμα αν πηγαινε προς 'αποζημιωση'.

Δεν πιστευω θα παραλαβω ποτε, οτι ειναι εντος αυτης της περιοδου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άρχισαν ως... δια μαγείας να μου 'ρχονται μαζεμένα τα της... επίμαχης περιόδου.

Τρία παρέλαβα τις προηγούμενες 2 μέρες - σταλμένα μεταξύ μέσων Νοεμβρίου και πρώτου δεκαημέρου του Δεκεμβρίου.

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άρχισαν ως... δια μαγείας να μου 'ρχονται μαζεμένα τα της... επίμαχης περιόδου.

Τρία παρέλαβα τις προηγούμενες 2 μέρες - σταλμένα μεταξύ μέσων Νοεμβρίου και πρώτου δεκαημέρου του Δεκεμβρίου.

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι...

 

Μπραβο!

Τι να πω, αντε και στα δικα μας; Εχω απογοητευτει...

Link to comment
Share on other sites

Μας δίνεις κουράγιο :-)

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

οι δημόσιοι υπάλληλοι του τελωνείου και των ΕΛΤΑ άρχισαν σιγά σιγά να επιστρέφουν δυναμικά από τις διακοπές των Χριστουγέννων!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι δημόσιοι υπάλληλοι του τελωνείου και των ΕΛΤΑ άρχισαν σιγά σιγά να επιστρέφουν δυναμικά από τις διακοπές των Χριστουγέννων!

 

Μην είσαι βιαστικός περίμενε πρώτα να πιούν καφέ και να καπνίσουν στους κλειστούς χώρους που κατά τα αλλά απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν σημερα 17 πακετα μαζεμενα...μπηκα σπιτι το απογευμα και βρηκα ενα βουναλάκι απο δαύτα,ακόμα ανοίγω.:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν σημερα 17 πακετα μαζεμενα...μπηκα σπιτι το απογευμα και βρηκα ενα βουναλάκι απο δαύτα,ακόμα ανοίγω.:lol:

 

το παλιοτερο απο ποια ημερομηνια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το παλιοτερο απο ποια ημερομηνια?
Τέλος 11ου φίλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

780ed833b032d5337a31d8763e82fca3.png

 

παιδιά ξέρετε γιατί αργή τόσο? έχω δώσει αποδείξεις τα πάντα μου είπαν και σε email απο της 29 του μηνά "Ολοκληρώθηκε η υποβολή των παραστατικών για το δέμα σας και αναμένεται η απελευθέρωσή του από το Τελωνείο ώστε να αποσταλεί στο τοπικό σας ταχυδρομικό κατάστημα. Σας ευχαριστούμε."

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τσέκαρα σήμερα τα μαιλ,όπως κάθε μέρα,και είδα ότι έχει φτάσει το δέμα στις...26/01.Και σήμερα ενημερώθηκε το 17tracking.

Γράφει δε,

26/1/2019, 10:10:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Το δεματάκι αφορά σε ένα στικάκι USB 3.0 με τιμή €15,00 από το ΗΚ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έκανα πρόσφατα μια αγορά από Αμερική. Τα συγκεκριμένα προϊόντα που αγόρασα εκείνη την περίοδο ήταν σε προσφορά, και με την χρήση ενός κουπονιού (στο checkout), το κατάστημα έδινε έκπτωση 60%. Οπότε το ποσό που πλήρωσα ήταν $22 (από $55 αρχική τιμή) +$15 έξοδα αποστολής. Ο πωλητής στο customs declaration form έβαλε την αρχική τιμή των προϊόντων (υπήρχε περιγραφή όλων των προϊόντων με την αρχή τους τιμή χωρίς την έκπτωση, και τελικό ποσό $55). Το πακέτο (όπως ήταν αναμενόμενο με $55 δηλωμένη τιμή), σταμάτησε τελωνείο. Στην απόδειξη αγοράς & πληρωμής paypal που προσκόμισα, φαίνεται αναλυτικά τόσο η αρχική τιμή των προϊόντων, όσο και η έκπτωση, καθώς και το τελικό ποσό που πλήρωσα. Τε τελωνείο με χρέωσε τελικά με την τιμή που μου κόστισαν τα προϊόντα (με την έκπτωση) και όχι με την αρχική τιμή. Σε επικοινωνία μου με τον πωλητή, ισχυρίζεται ότι ορθώς δήλωσε την αρχική τιμή των προϊόντων (και όχι την τιμή με την έκπτωση), διότι αυτή είναι η αξία των προϊόντων, και όχι η τιμή με την έκπτωση που πλήρωσα.

 

Τα θέμα είναι, ότι με αναγραφόμενο ποσό $22, το πακέτο μου θα περνούσε ελευθέρας από το τελωνείο (χωρίς περεταίρω χρέωση), ενώ τώρα χρεώθηκα, διότι με τα έγγραφα που προσκόμισα, συμπεριλήφθηκαν και τα ταχυδρομικά ($15), οπότε λόγο CIF κλήθηκα να πληρώσω συνολικά 23€ στο τελωνείο.

 

Τελικά τι ισχύει? Έχει δίκαιο ο πωλητής που δήλωσε την αρχική τιμή, ή ο τελωνιακός που υπολόγισε τα τέλη με την εκπτωτική τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έκανα πρόσφατα μια αγορά από Αμερική. Τα συγκεκριμένα προϊόντα που αγόρασα εκείνη την περίοδο ήταν σε προσφορά, και με την χρήση ενός κουπονιού (στο checkout), το κατάστημα έδινε έκπτωση 60%. Οπότε το ποσό που πλήρωσα ήταν $22 (από $55 αρχική τιμή) +$15 έξοδα αποστολής. Ο πωλητής στο customs declaration form έβαλε την αρχική τιμή των προϊόντων (υπήρχε περιγραφή όλων των προϊόντων με την αρχή τους τιμή χωρίς την έκπτωση, και τελικό ποσό $55). Το πακέτο (όπως ήταν αναμενόμενο με $55 δηλωμένη τιμή), σταμάτησε τελωνείο. Στην απόδειξη αγοράς & πληρωμής paypal που προσκόμισα, φαίνεται αναλυτικά τόσο η αρχική τιμή των προϊόντων, όσο και η έκπτωση, καθώς και το τελικό ποσό που πλήρωσα. Τε τελωνείο με χρέωσε τελικά με την τιμή που μου κόστισαν τα προϊόντα (με την έκπτωση) και όχι με την αρχική τιμή. Σε επικοινωνία μου με τον πωλητή, ισχυρίζεται ότι ορθώς δήλωσε την αρχική τιμή των προϊόντων (και όχι την τιμή με την έκπτωση), διότι αυτή είναι η αξία των προϊόντων, και όχι η τιμή με την έκπτωση που πλήρωσα.

 

Τα θέμα είναι, ότι με αναγραφόμενο ποσό $22, το πακέτο μου θα περνούσε ελευθέρας από το τελωνείο (χωρίς περεταίρω χρέωση), ενώ τώρα χρεώθηκα, διότι με τα έγγραφα που προσκόμισα, συμπεριλήφθηκαν και τα ταχυδρομικά ($15), οπότε λόγο CIF κλήθηκα να πληρώσω συνολικά 23€ στο τελωνείο.

 

Τελικά τι ισχύει? Έχει δίκαιο ο πωλητής που δήλωσε την αρχική τιμή, ή ο τελωνιακός που υπολόγισε τα τέλη με την εκπτωτική τιμή?

 

Ο πωλητής (Αμερικάνος, δηλαδή σωστός) δήλωσε την κανονική αξία και το τελωνείο σου έκανε χάρη που υπολόγισε την αξία που πλήρωσες και όχι την κανονική, όπως κάνουν συνήθως.

Τα μεταφορικά συνυπολογίζονται στην αξία CIF.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...