Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tablet 160 ευρώ από aliexpres με dhl και δεν πέρασε τελωνείο. Πως έγινε αυτό?

και εγω που εχω παραγγειλει 3 action cam, σε ενα τετοιο θαυμα υπολογιζω και ευχομαι!!! :P

εχουμε ξαναπει οτι πολλες φορες ειναι θεμα τυχης, σε δειγματοληπτικους ελεγχους..

 

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν διάβασα αρκετά σχόλια αλλα έχω χαθεί... Το δικό μου θέμα είναι λίγο διαφορετικό. Δηλαδή δεν είναι συσκευή αλλά κάτι εξαρτήματα/ανταλλακτικά για την μηχανή. Τα παρήγγειλα πριν κάτι εβδομάδες σχεδόν μήνας από ΗΠΑ και το ποσό του δέματος ειναι 200+ ευρό και λίγο βαριά λογικά. Μπήκα σήμερα να δω που είναι το δέμα και μου λέει τα εξής:

 

25/9/2017, 18:56:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

25/9/2017, 16:56:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/9/2017, 00:15:06 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

22/9/2017, 00:11:39 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

6/9/2017, 14:31:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Τι σημαίνει ακριβός αυτό? Μπήκε τελωνείο και βγήκε σε μια μέρα? Θα πληρώσω κάτι (ναι ξέρω) και πως θα μάθω το ποσό?

 

Έχω πάρει αρκετά πράγματα από aliexpress μέχρι και πριν 2 μήνες αλλα ήταν όλα οκ...

Τωρα τι γίνετε? Ευχαριστώ και συγνώμη για οποίο λάθος.

 

μπηκε και βγηκε, σιγουρα θα πληρωσεις κατι. μπορεις να παρεισ τηλ να σου πουν.

 

εγω θελω να ρωτησω το εξης:

εχω παραγγειλει 3 selfομπαστουνα για action cam απο alliexpress.. κανουν 19$ το καθενα. το δεμα μου εχει κολησει στο "εφτασε στη χωρα προορισμου" πριν 15 μερες περιπου. οταν τα παρηγγειλα δεν ηξερα τα νεα μετρα των τελωνιων. οποτε αναρωτιεμαι τι να κανω.

να τους στειλω μηνυμα να τα παρουν πισω αν γινεται και να τα στειλουν 3 ξεχωριστα δεματα (αξια 16Ε εκκαστο) η να περιμενω να δω τι θα γινει? κατω απο 22Ε ειναι τελωνιακως ελευθερο σωστα?

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρακαλώ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί όπως του Theodore41 νωρίτερα, το ποστ διεγράφη και παρόμοια επίθετα θα έχουν ποινή στο μέλλον, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο Ali πριν 15 μερες περιπου αυτο Το πηρα σε flash sale με 14,90. Χθες ηρθε το χαρτι απο το ταχυδρομειο με τελη εκτελωνισμου 15 ευρω το οποιο δεν με πειραζε να το πληρωνα αλλα μου βαλανε και ΦΠΑ 12 ευρω. Το συγκεκριμενο graphic tablet μπηκα και ειδα ποσο κανει στην official σελιδα της HUION και κανει 25 ευρω. Ακομη και αν το κοστολογησαν σε αυτη την τιμη δεν βγαινει 12 ευρω ΦΠΑ ή υπαρχει κατι που δεν πιανω? Σε περιπτωση που δεν γινετε κατι μπορω να το στειλω πισω και να ζητησω refund απο τον seller στο Ali?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρήγγειλα 1 κινητό τον Αύγουστο από Κίνα όπως κάνω τα τελευταία χρόνια.

Είδα στο tracking ότι πήγε στο τελωνείο και βγήκε και το είδα ότι πήγε στο ταχυδρομείο.

Μου έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος ένα χαρτί που λέει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ/ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ" και το tracking number μου δίπλα.

Για 1 κινητό αξίας 105 ευρώ μου χρέωσαν 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 36 ευρώ ΦΠΑ,

το σύνολο 51 ευρώ. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Και το κατάστημα που το πήρα είχε γράψει πάνω "HANDSET $30".

Τι γίνεται τώρα? Πρώτη φορά μου συμβαίνει προφανώς λόγω της αλλαγής πολιτικής των τελωνείων.

 

Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει πίσω και να πάρω τα λεφτά μου?

Ή αν δεν πάω στο ταχυδρομείο το τσεπώνουν οι ταχυδρόμοι και δεν παίρνω τίποτα πίσω?

Δώστε τα φώτα σας αν κάποιος το έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρήγγειλα 1 κινητό τον Αύγουστο από Κίνα όπως κάνω τα τελευταία χρόνια.

Είδα στο tracking ότι πήγε στο τελωνείο και βγήκε και το είδα ότι πήγε στο ταχυδρομείο.

Μου έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος ένα χαρτί που λέει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ/ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ" και το tracking number μου δίπλα.

Για 1 κινητό αξίας 105 ευρώ μου χρέωσαν 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 36 ευρώ ΦΠΑ,

το σύνολο 51 ευρώ. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Και το κατάστημα που το πήρα είχε γράψει πάνω "HANDSET $30".

Τι γίνεται τώρα? Πρώτη φορά μου συμβαίνει προφανώς λόγω της αλλαγής πολιτικής των τελωνείων.

 

Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει πίσω και να πάρω τα λεφτά μου?

Ή αν δεν πάω στο ταχυδρομείο το τσεπώνουν οι ταχυδρόμοι και δεν παίρνω τίποτα πίσω?

Δώστε τα φώτα σας αν κάποιος το έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7335798#post7335798

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχετε tn και μπορείτε να δείτε που είναι το δέμα σας, το ίδιο μπορεί να κάνει και το εν λόγω κατάστημα που έχετε παραγγέλλει.δεν είναι ******* αυτοί και εμείς οι έξυπνοι.τους καλό πιανουμε να το ξανά στείλουν με priority line ή επανεκτίμηση δέματος.

 

Επίσης ,λογική και δημόσιο δεν συμβαδίζουν, οπότε μη ρωτάμε συνέχεια γιατί κοστολόγησαν τόσο το δέμα μας.ότι θέλουν κάνουν

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!!

Εγώ παρήγγειλά ένα tablet 02/08, εφτάσε Ελλάδα 12/08, ο σάκος ανοίχτηκε 10/09, μπήκε τελωνείο 13/09 ( τρελές ταχύτητες δεν το συζητώ )και απο τότε άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει. Μέχρι σήμερα το πρωι, που σκάει μυτη ο κυρ ταχυδρόμος με συστημένη επιστολή απο το τελωνείο όπου μου ζητούν ευγενέστατα να τους στείλω έγγραφο απόδειξης αγοράς για να το εκτελωνίσουν. Δεν είχα ξαναδιαβάσει τέτοια περίπτωση στο φόρουμ και είπα να την αναφέρω.

 

(Θετική χειρόνομία πάντως να μου ζητηθεί απόδειξη για να εκτελωνιστεί σωστο ποσό αγοράς..... Εκτός κ αν δεν του αρέσει το χαρτί του τελωνειακού και εκτελωνίσει ό,τι ποσό του κατέβει πάλι :lol: ... Οψόμεθα :cry:)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!!

Εγώ παρήγγειλά ένα tablet 02/08, εφτάσε Ελλάδα 12/08, ο σάκος ανοίχτηκε 10/09, μπήκε τελωνείο 13/09 ( τρελές ταχύτητες δεν το συζητώ )και απο τότε άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει. Μέχρι σήμερα το πρωι, που σκάει μυτη ο κυρ ταχυδρόμος με συστημένη επιστολή απο το τελωνείο όπου μου ζητούν ευγενέστατα να τους στείλω έγγραφο απόδειξης αγοράς για να το εκτελωνίσουν. Δεν είχα ξαναδιαβάσει τέτοια περίπτωση στο φόρουμ και είπα να την αναφέρω.

 

(Θετική χειρόνομία πάντως να μου ζητηθεί απόδειξη για να εκτελωνιστεί σωστο ποσό αγοράς..... Εκτός κ αν δεν του αρέσει το χαρτί του τελωνειακού και εκτελωνίσει ό,τι ποσό του κατέβει πάλι :lol: ... Οψόμεθα :cry:)

Θενξ φορ σέρινγκ Σωτηρία.

 

Αν η συγκεκριμένη κίνηση γίνει ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, αποτελεί πολύ θετική εξέλιξη (κατ'εμέ).

 

Υ.Γ. Επιτέλους ένα χρήσιμο ποστ, χωρίς παράπονα για το ποσό χρέωσης...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θενξ φορ σέρινγκ Σωτηρία.

 

Αν η συγκεκριμένη κίνηση γίνει ο κανόνας και όχι η εξαίρεση, αποτελεί πολύ θετική εξέλιξη (κατ'εμέ).

 

Υ.Γ. Επιτέλους ένα χρήσιμο ποστ, χωρίς παράπονα για το ποσό χρέωσης...

Πραγματικά, πολύ καλή εξέλιξη. Και μια σκέψη: αν ζητούσαμε από το κατάστημα να βάλει στο πακέτο εκτύπωση της απόδειξης πληρωμής από το paypal και από το λογαριασμό και να αναγράφει τη σωστή αξία στο πακέτο, δε θα βοηθούσε στην επίσπευση των διαδικασιών και στη σωστή δασμολόγηση; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, πολύ καλή εξέλιξη. Και μια σκέψη: αν ζητούσαμε από το κατάστημα να βάλει στο πακέτο εκτύπωση της απόδειξης πληρωμής από το paypal και από το λογαριασμό και να αναγράφει τη σωστή αξία στο πακέτο, δε θα βοηθούσε στην επίσπευση των διαδικασιών και στη σωστή δασμολόγηση; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Λειτουργεί;

 

αρχικα, σκεψου οτι καποιοι γλυτωνουν τελωνειο απο θεμα τυχης. οποτε κανεις δεν θα το κανει, γιατι σκεφτεται: αν τη γλυτωσω?

δευτερον, δεν νομιζω οτι η καθυστεριση οφειλεται στο να βρουντ ην τιμη, αλλα σε διαδικαστικα, στην ελλειψη υπαλληλων, στο αργο και μη μεθοδικο συστημα κλπ κλπ.

 

ενδεικτικα:

 

 

Καθ 'οδόν

Σιγκαπούρη(Singapore Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-09-05 12:51 Arrival at Destination Post (Country: GR)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 830 ms

2017-09-04 03:21 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 6984 ms

2017-09-05 12:51 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-09-04 03:21 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

απο τις 2017-09-05, εχει μεινει στασιμο στο πουθενα. δεν ειναι οτι μπηκε τελωνειο και περιμενουμε..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!!

Εγώ παρήγγειλά ένα tablet 02/08, εφτάσε Ελλάδα 12/08, ο σάκος ανοίχτηκε 10/09, μπήκε τελωνείο 13/09 ( τρελές ταχύτητες δεν το συζητώ )και απο τότε άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει. Μέχρι σήμερα το πρωι, που σκάει μυτη ο κυρ ταχυδρόμος με συστημένη επιστολή απο το τελωνείο όπου μου ζητούν ευγενέστατα να τους στείλω έγγραφο απόδειξης αγοράς για να το εκτελωνίσουν. Δεν είχα ξαναδιαβάσει τέτοια περίπτωση στο φόρουμ και είπα να την αναφέρω.

 

(Θετική χειρόνομία πάντως να μου ζητηθεί απόδειξη για να εκτελωνιστεί σωστο ποσό αγοράς..... Εκτός κ αν δεν του αρέσει το χαρτί του τελωνειακού και εκτελωνίσει ό,τι ποσό του κατέβει πάλι :lol: ... Οψόμεθα :cry:)

Να φανταστώ ότι ως απόδειξη αγοράς έδωσες εκτυπωμένο το e-mail της παραγγελίας του tablet ;;;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το νήμα λέγεται "Τελωνείο και εκτελωνισμοί", οπότε όποιος μιλάει για αυτά είναι στο θέμα. Εκτός θέματος είναι προφανώς όποιος ζητάει να μη μιλάμε εντός θέματος. Για όποιο λόγο κι αν το κάνει.

Όσο για το ποιός διαβάζει και ότι δήθεν βγάζουμε τα μάτια μας: αν κάτι γίνεται νόμιμα, όποιος και να διαβάζει δε μας απασχολεί. Αν δε γίνεται νόμιμα κι εμείς ζητάμε το παράνομο (που μας βλάπτει κιόλας μακροπρόθεσμα, ως κράτος κι ως εργαζόμενους) να μείνει κρυφό, τότε μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.

Δηλαδή εσύ θες να κάνεις μάθημα στους άλλους με το ζόρι,μιάς και σου λέμε και σου ξαναλέμε ότι όλα όσα χρειάζεται να ξέρεις είναι ήδη γραμμένα,ή θες να αλαλάζεις ότι κατάφερες να περάσεις κάτι χωρίς να πληρώσεις;Αν ναι,μπράβο σου και καλά έκανες.Ετσι κι αλλοιώς,ο καθείς είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Για ποιό λόγο όμως θέλεις να ανακατεύεις τα πράγματα δημιουργωντας εγγενώς προβλήματα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το priority direct mail του banggood περναη τελωνειο;

 

Θα απαντηση κανεις με σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ θες να κάνεις μάθημα στους άλλους με το ζόρι,μιάς και σου λέμε και σου ξαναλέμε ότι όλα όσα χρειάζεται να ξέρεις είναι ήδη γραμμένα,ή θες να αλαλάζεις ότι κατάφερες να περάσεις κάτι χωρίς να πληρώσεις;Αν ναι,μπράβο σου και καλά έκανες.Ετσι κι αλλοιώς,ο καθείς είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Για ποιό λόγο όμως θέλεις να ανακατεύεις τα πράγματα δημιουργωντας εγγενώς προβλήματα;

Δε βλέπω άλλους να μου λένε και να μου ξαναλένε - μίλα για τον εαυτό σου. Δε θα κρίνεις εσύ τι χρειάζεται να ξέρω κι αν είναι ήδη γραμμένο. Τα υπόλοιπα είναι δικά σου, εντελώς άκυρα συμπεράσματα, που πουθενά δεν έγραψα. Ξαναδιάβασε το ποστ μου, που παρέθεσες.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν εξακολουθεί να ισχύει το τέλος των 3 ευρώ που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ για τα δέματα που δεν υπόκεινται σε εκτελωνισμό, γιατί διαβάζω ότι άλλοι πληρώνουν κι άλλοι όχι.
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, άλλοι υπάλληλοι κρίνουν ότι πρέπει να πληρωθεί και άλλοι όχι, λειτουργουν με διαφορά φάσης (περίπου δύο μηνών).

Πάντως συνήθως δεν χρεώνεται, πρέπει να είναι μικρό το ποσοστό των καθυστερημενων.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα ταχυδρομείο και είδα ότι το κινητό που είχα αγοράσει 111€ απ'το Gearbest μου το κοστολόγησαν 350€ στο τελωνείο (το έγραφε πάνω το δέμα), γι'αυτό μου ήρθε χαρτάκι να πληρώσω 104€ (20€ τέλη + 84€ ΦΠΑ). Ζήτησα να το στείλουν ξανά τελωνείο για επανεξέταση. Μου είπαν θα το στείλουν αλλά έχουν στείλει πάρα πολλά δέματα εδώ και 1.5 μήνα και δεν έχουν πάρει απαντήσεις.

 

Σκέφτομαι να παω αεροδρόμιο με τα αποδεικτικά στοιχεία της αγοράς μου (μου το πρότειναν κι απ'τα ΕΛΤΑ, μπας και... ) για να το επισπεύσω!

 

Όταν πάω θα ενημερώσω. Όποιος θέλει μπορεί να προσευχηθεί για μένα... :D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα ταχυδρομείο και είδα ότι το κινητό που είχα αγοράσει 111€ απ'το Gearbest μου το κοστολόγησαν 350€ στο τελωνείο (το έγραφε πάνω το δέμα), γι'αυτό μου ήρθε χαρτάκι να πληρώσω 104€ (20€ τέλη + 84€ ΦΠΑ). Ζήτησα να το στείλουν ξανά τελωνείο για επανεξέταση. Μου είπαν θα το στείλουν αλλά έχουν στείλει πάρα πολλά δέματα εδώ και 1.5 μήνα και δεν έχουν πάρει απαντήσεις.

 

Σκέφτομαι να παω αεροδρόμιο με τα αποδεικτικά στοιχεία της αγοράς μου (μου το πρότειναν κι απ'τα ΕΛΤΑ, μπας και... ) για να το επισπεύσω!

 

Όταν πάω θα ενημερώσω. Όποιος θέλει μπορεί να προσευχηθεί για μένα... :D

 

Με ποιά υπηρεσία στο έστειλαν;

Link to comment
Share on other sites

Απο gearbest, σημερα παρελαβα 4 μπαταριες. δεν περασε τελωνειο, με απλο ταχυδρομειο μεσω belgium post.

1b6ce003f1ec196d0e0e3f383de81219.jpg

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Εγινε παραγγελια απο Κινα 11/9 ενα Navi για αυτοκινητο κοστους 200 ευρω και μεχρι στιγμης εχω τα εξης στοιχεια συνοπτικα: Σταλθηκε με Τ.Ν. της Yun Express, ταξιδεψε Ολλανδια οπου εγινε custom clearance και επειτα εμφανιστηκε με επιπροσθετο Τ.Ν. της DHL και απο 25/9 ειναι στο σταδιο οπου λεει ''The shipment will be transported to the destination country...". Το ερωτημα μου ειναι εαν εχει καποιος παρομοια εμπειρια και αν γνωριζει ποσο θα περιμενω περιπου για την παραλαβη.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις! :D

Edited by LGakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Εγινε παραγγελια απο Κινα 11/9 ενα Navi για αυτοκινητο κοστους 200 ευρω και μεχρι στιγμης εχω τα εξης στοιχεια συνοπτικα: Σταλθηκε με Τ.Ν. της Yun Express, ταξιδεψε Ολλανδια οπου εγινε custom clearance και επειτα εμφανιστηκε με επιπροσθετο Τ.Ν. της DHL και απο 25/9 ειναι στο σταδιο οπου λεει ''The shipment will be transported to the destination country...". Το ερωτημα μου ειναι εαν εχει καποιος παρομοια εμπειρια και αν γνωριζει ποσο θα περιμενω περιπου για την παραλαβη.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις! :D

 

35+ μέρες στο σύνολο....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με παραγγελίες απο to2c και vickmall;

παρατηρώ στο σαιτ τους έχουν επιλογές για διαφορετική ταχυδρομική αποστολή, που χρεώνεται φυσικά, είναι όμως ασφαλής;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...