Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά τα είπε.

Από τη στιγμή που δε γίνεται εκτελωνισμός στην όποια χώρα εισέλθει, τι παραπάνω στοιχεία θες;

Αυτό ακριβώς να αποδείξει κάποιος με στοιχεία και όχι με λόγια ότι δεν γίνεται εκτελωνισμός, αλλιώς μια χαρά μπορώ να σε κατηγορησω και εγώ ότι κλέβεις την εφορία

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς να αποδείξει κάποιος με στοιχεία και όχι με λόγια ότι δεν γίνεται εκτελωνισμός, αλλιώς μια χαρά μπορώ να σε κατηγορησω και εγώ ότι κλέβεις την εφορία

 

MI 5 via Tapatalk

 

Από τη στιγμή που φέρνεις ένα αντικείμενο από τρίτη χώρα, το εισάγεις στην ΕΕ και δεν έχεις παραστατικά εκτελωνισμού, θεωρείται λαθραίο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που φέρνεις ένα αντικείμενο από τρίτη χώρα, το εισάγεις στην ΕΕ και δεν έχεις παραστατικά εκτελωνισμού, θεωρείται λαθραίο.

 

στην περίπτωση του priority line ομως του gearbest εκτελωνίζεται στην Αγγλία, άρα μπαίνουν Ευρωπαϊκοί δασμοί ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που φέρνεις ένα αντικείμενο από τρίτη χώρα, το εισάγεις στην ΕΕ και δεν έχεις παραστατικά εκτελωνισμού, θεωρείται λαθραίο.

 

Ποιος να το εχει το παραστατικο ο αγοραστης, εγώ δηλαδή?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλα συνεχιστε να γραφετε...και στο τελος θα σας χρεωνουν και τις κοπιτσες.......ελεος.......καλα μερικοι τι δεν καταλαβατε??

Εγω ξερω συγκεκριμενα υψηλοβαθμα στελεχοι στο ε.β. που τους ανοιξατε τα ματια σχετικα με τις εσωτερικες οδηγιες που επρεπε να δωσουν σχετικα με ελενχους.........

Ολοι οι γνωστες εδω γραφετε,ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ρε παλικαρια αλο την βοηθεια σας........:X

Και μην μου πει κανενας για μαγαζακια κτλ..............:mad:

Αντε και καλες αγορες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση του priority line ομως του gearbest εκτελωνίζεται στην Αγγλία, άρα μπαίνουν Ευρωπαϊκοί δασμοί ή κάνω λάθος;

 

Εμ δεν εκτελωνίζεται.

Αν είχε εκτελωνιστεί θα το συνόδευαν χαρτιά εκτελωνισμού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος να το εχει το παραστατικο ο αγοραστης, εγώ δηλαδή?

 

Σαφώς και πρέπει.

Η όποια απόδειξη, δασμοί, ΦΠΑ καταλήγει στα χέρια του αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει.

Η όποια απόδειξη, δασμοί, ΦΠΑ καταλήγει στα χέρια του αγοραστή.

Mαλιστα, αν θέλεις ανεβασε κάποιο επισημο εγγραφο που να το ορίζει.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα, αν θέλεις ανεβασε κάποιο επισημο εγγραφο που να το ορίζει.

 

Τα όποια παραστατικά συνοδεύουν το αντικείμενο σε όλη την πορεία του και στο τέλος αφού το αντικείμενο καταλήγει στον αγοραστή, έρχονται σε σένα.

Τώρα σοβαρά μιλάς ότι θες γι αυτό επίσημο έγγραφο; :X

Link to comment
Share on other sites

Τα όποια παραστατικά συνοδεύουν το αντικείμενο σε όλη την πορεία του και στο τέλος αφού το αντικείμενο καταλήγει στον αγοραστή, έρχονται σε σένα.

Τώρα σοβαρά μιλάς ότι θες γι αυτό επίσημο έγγραφο; :X

Βεβαιως και μιλαω σοβαρα, δηλαδή αυρίο αν πάω να πάρω ένα cubot από σκρουτζομαγαζο και του ζητήσω το παραστατικό του εκτελωνισμού θα μου το δώσει ή θα με κοιτάει σαν κινέζος?

Επισύναψε εδώ ένα επίσημο εγγραφο που να ορίζει αυτά που λες σε παρακαλώ και εγώ θα σου πώ ''μπράβο εχεις δίκαιο.''

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και μιλαω σοβαρα, δηλαδή αυρίο αν πάω να πάρω ένα cubot από σκρουτζομαγαζο και του ζητήσω το παραστατικό του εκτελωνισμού θα μου το δώσει ή θα με κοιτάει σαν κινέζος?

Επισύναψε εδώ ένα επίσημο εγγραφο που να ορίζει αυτά που λες σε παρακαλώ και εγώ θα σου πώ ''μπράβο εχεις δίκαιο.''

 

Κάνεις λάθος. Εδώ μεσολαβεί κατάστημα.

Όποιος το εισήγαγε θα το έχει τα παραστατικά εκτελωνισμού.

Αν το έκανε απευθείας θα το έχει αυτός, αλλιώς θα το έχει κάποιος εισαγωγέας που το πούλησε.

Αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να σου το δείξει.

Εσύ θα πάρεις την απόδειξη του ΦΠΑ.

Στην προηγούμενη περίπτωση που είναι η απόδειξη ότι πλήρωσες έστω το ΦΠΑ;

Κάνε μια κανονική εισαγωγή και θα δεις.

Ή δες τα παιδιά που περνάνε τελωνείο ότι παίρνουν απόδειξη ΦΠΑ (ή και δασμών ανάλογα την περίπτωση).

Εσύ τώρα χωρίς κανένα χαρτί θεωρείς ότι έχει γίνει εκτελωνισμός και έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ και ζητάς εγώ να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει παρανομία; Φως φανάρι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Εδώ μεσολαβεί κατάστημα.

Όποιος το εισήγαγε θα το έχει τα παραστατικά εκτελωνισμού.

Αν το έκανε απευθείας θα το έχει αυτός, αλλιώς θα το έχει κάποιος εισαγωγέας που το πούλησε.

Αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να σου το δείξει.

Εσύ θα πάρεις την απόδειξη του ΦΠΑ.

Στην προηγούμενη περίπτωση που είναι η απόδειξη ότι πλήρωσες έστω το ΦΠΑ;

Κάνε μια κανονική εισαγωγή και θα δεις.

Ή δες τα παιδιά που περνάνε τελωνείο ότι παίρνουν απόδειξη ΦΠΑ (ή και δασμών ανάλογα την περίπτωση).

Εσύ τώρα χωρίς κανένα χαρτί θεωρείς ότι έχει γίνει εκτελωνισμός και έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ και ζητάς εγώ να σου αποδείξω ότι δεν υπάρχει παρανομία; Φως φανάρι είναι.

Ναι φίλε μου αν έρθει απευθείας στη χώρα μου από τριτη χώρα ισχύει αυτό που λες ότι πρέπει να εκτελωνιστει και να μπουν δασμοί αν προβλέπεται, εδώ όμως έρχεται μέσω άλλης χώρας εντός ΕΕ και μου λες οτι αυτή η χώρα δεν τα εκτελωνιζει και σου ζητάω να μου το αποδείξεις και μου λες κάτι για έγγραφο και τώρα που σου λέω να πάρω το έγγραφο μου λες άλλα.

Γι αυτό λέω μη λέτε μπούρδες αν δεν έχετε κάτι χειροπιαστό..

Στα λόγια όλοι καλοί είμαστε

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ξεστραβωθείτε λεμε.....

Aπο το 0.15 εως το 0.26......0.59 εως 3.45.......καλα δεστε ολο...ειναι οι απαντησεις σε ολα οσα ρωτατε.....:X

https://www.youtube.com/watch?v=_dBlg2SuKbo

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου αν έρθει απευθείας στη χώρα μου από τριτη χώρα ισχύει αυτό που λες ότι πρέπει να εκτελωνιστει και να μπουν δασμοί αν προβλέπεται, εδώ όμως έρχεται μέσω άλλης χώρας εντός ΕΕ και μου λες οτι αυτή η χώρα δεν τα εκτελωνιζει και σου ζητάω να μου το αποδείξεις και μου λες κάτι για έγγραφο και τώρα που σου λέω να πάρω το έγγραφο μου λες άλλα.

Γι αυτό λέω μη λέτε μπούρδες αν δεν έχετε κάτι χειροπιαστό..

Στα λόγια όλοι καλοί είμαστε

 

MI 5 via Tapatalk

 

Αφού αγοράζεις απευθείας είναι τουλάχιστον άτοπο να το συγκρίνεις με αγορά από κατάστημα που το έχει εκτελωνίσει ήδη.

Ο τελικός αγοραστής τα πληρώνει αυτά στην περίπτωση της απευθείας αγοράς. ΦΠΑ και δασμούς.

Κάτσε να θεωρείς ότι χωρίς καμία απόδειξη, έχεις πληρώσει τελωνείο και ΦΠΑ. Δικαίωμά σου να νομίζεις ότι θες.

Και για μένα μπούρδες είναι αυτά που λες, αλλά δεν τα χαρακτήρισα. Οπότε λίγο προσοχή στις εκφράσεις σου.

Δε σου δίνουν περισσότερο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε χαρακτήρισα εσένα αλλά τα λεγόμενα χωρίς αποδείξεις.

 

Αυτό που πιστεύω σίγουρα είναι ότι εκείνοι έχουν περισσοτερο εμπορικό μυαλό από εμάς και γι αυτό δε νομίζω ότι χρειάζονται αποδείξεις. :)

 

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Aντε να σας δωσω και την απαντηση των τελωνων προς καθε ενδιαφερομενο......:D

https://www.youtube.com/watch?v=0NAkZOro7Pw

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ντοντ φιντ δεμ...Για το Αλί Δεν ξέρει κανείς να μου πει τι επιλέγουμε?

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια σταματηστε να λετε για αγγλιες και ολλανδιες γιατι στο τελος θα ανοιγονται και αυτα τα πακετα στο τελωνειο ,και μετα θα λετε μα γιατι;;...αφου ειναι απο χωρα ευρωπαικης ενωσης...αφου ξερετε οτι σε αυτη την χωρα εφαρμοζονται παντα τα αναποδα απο αυτα που λενε και πρεπει να κανουν η να μην κανουν,,οποτε δεν θελουν και πολυ στο τελωνειο να ξεκινησουν να ανοιγουν πακετα και ας εχει μπει φορος σε αλλη ευρωπαικη χωρα,,,,αλλο που δεν θελουν με το κυνηγι που μας κανουν απο οικονομικης πλευρας και μας εχουν ρημαξει να ανοιγονται τα παντα και να φορολογουνται και ας εχει μπει ο φορος σε αλλη ευρωπαικη χωρα...και μετα βγαινεται και λετε,,,,,μα ειναι απο ευρωπαικη χωρα γιατι να πληρωσω φορο;;;....και αντε μετα επανεκτιμηση στο τελωνειο γιατι πληρωσα πολλα,,,και φυσικα δικιο δεν θα βρισκεται και θα λετε ας επιστραφει στον πωλητη και διαφορα αλλα σεναρια...οποτε πρεπει να σταματησει αυτη η κουβεντα σχετικα με τους τελωνες και φαρισαιους ,,, στο τελος θα καουνε και οι τριγωνικες αποστολες και τερμα οι αγορες και κινα η απο οπου αλλου ειναι το δεμα......Και μαλλον καλυτερα θα ητανε να σβηστει ολο το νημα που αφορα τελωνεια και εκτελωνισμους να τελειωνουν και οι διαξιφισμοι αναμεσα στα ατομα που γραφουν και να κλεισει εκει το θεμα,,,,χωρις τελωνιακα παρατραγουδα,,,,,Ας κλεισει το νημα να τελειωνει η ιστορια...
Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει ενα τζαμακι για το κιν μου απο ebay Και το δειχνει στην ελλαδα απο τις 8 του σεπτεμβρη αλλα ακομα δε το χω παραλαβει

για μικρες παραγγελιες μεχρι 3 ευρω πληρωνουμε τελωνια κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το νήμα λέγεται "Τελωνείο και εκτελωνισμοί", οπότε όποιος μιλάει για αυτά είναι στο θέμα. Εκτός θέματος είναι προφανώς όποιος ζητάει να μη μιλάμε εντός θέματος. Για όποιο λόγο κι αν το κάνει.

Όσο για το ποιός διαβάζει και ότι δήθεν βγάζουμε τα μάτια μας: αν κάτι γίνεται νόμιμα, όποιος και να διαβάζει δε μας απασχολεί. Αν δε γίνεται νόμιμα κι εμείς ζητάμε το παράνομο (που μας βλάπτει κιόλας μακροπρόθεσμα, ως κράτος κι ως εργαζόμενους) να μείνει κρυφό, τότε μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι σήμερα παρέλαβα το χαρτί από ΕΛΤΑ για ένα κινητό αξίας 42€.....το χαρτί μου ζητάει 40€........Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?????γράφει ΦΠΑ 24€ και τέλη εκτελωνισμου 15€. Σύνολο άρα 39€ Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι σήμερα παρέλαβα το χαρτί από ΕΛΤΑ για ένα κινητό αξίας 42€.....το χαρτί μου ζητάει 40€........Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?????

Αντίρρηση η οποία είναι δωρεάν. Για 42 ευρώ κινητό θα πληρώσεις 10 ευρώ το ΦΠΑ και 3 ευρώ για λοιπά έξοδα. Το 15αρι στους απατεώνες μην το δώσεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αντίρρηση η οποία είναι δωρεάν. Για 42 ευρώ κινητό θα πληρώσεις 10 ευρώ το ΦΠΑ και 3 ευρώ για λοιπά έξοδα. Το 15αρι στους απατεώνες μην το δώσεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom[/quote πωςακριβώς θα το κάνω????

Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ρε παιδιά; Ξετσουτσούνισαν πάλι οι συνωμοσιολόγοι που νομίζουν ότι εμεί ξέρουμε καλύτερα από τους τελωνειακούς, ότι περιμένουν να μάθουν από εμάς εδώ για να οργανώσουν "αντεπίθεση", ότι μας παρακολουθούν γιατί αλλιώς πώς θα πιάσουν τα κινεζοδέματα;

 

...φτάνει πια με τους insiders και τους "έξυπνους" κουτοπόνηρους των φόρουμ...ο κόσμος είναι μεγάλος και εκτείνεται πέρα από την μύτη του καθενός...ό,τι βλέπουν μερικοί, αυτό αναγνωρίζουν ως "σχετική αιτία"...

 

Είχαν ζοριστεί πριν 2-3 μήνες κι είχαν λουφάξει (και παραπονιόντουσαν για "ψυχολογικό πόλεμο"), τώρα πάλι τα ίδια.

 

Οπου και να κοιτάξει κανείς (ακόμα και στο χωριστό ελληνικό φόρουμ των xiaomi και σε χωριστούς οδηγούς), αλλά και σχεδόν σε κάθε νήμα για κινητά εδώ, γράφεται από ποιόν θα παραγγείλεις και με ποιόν τρόπο

Χιλιάδες παρόμοια δέματα περνούν συνέχεια από τα χέρια τους, αλλά πώς να λύσουν τον γρίφο;;

Σ' ένα νημα του myphone θα βρουν την απάντηση για να ξετυλίξουν τον μίτο του ορθού εκτελωνισμού, και οι ευγενείς ιππότες βρίσκονται εδώ για να μας προφυλάξουν από τον εαυτό μας και να νιώσουν καλύτερα για τον δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...