Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεχνάς κάτι σημαντικό, τα tracking δε έχουν την πορεία τους μόνο μετά την παραλαβή τους απ'το ταχυδρομείο αλλά υπάρχουν και τα στοιχεία των κουριερ(4px,quantium,flytexpress) που τα πάνε σε αυτά. Ένα priority με NL ακολουθεί την πεπατημένη διαδρομή του απλού ταχυδρομείου οπώς λες μόνο που στην ανίχνευση από τον κουριερ γράφει Europe Processing center ως πρώτο status ενώ με το απλό φαίνεται ξεκάθαρα ότι έρχεται από Κίνα.

 

( τουλάχιστον στο priority του banggood )

 

- Δηλαδή λες ότι φεύγουν από Ευρώπη;

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα έβλεπες καν την flytexpress, που είναι μεταφορική που παραλαμβάνει το δέμα από το κατάστημα και το παραδίδει στο ταχυδρομείο που θα το στέιλει στην Ευρώπη.

 

- Αν λες ότι απλώς "κρύβεται" η προέλευση από Κίνα, δεν θυμάμαι να αναφέρεται ρητά η Κίνα και στο απλό ολλανδικό.

Το "europe processing center" μπορέι να μην είναι τίποτε άλλο από "ξεδιάλεγμα" των πακέτων με προορισμό την Ευρώπη, ώστε να προωθηθούν πιο γρήγορα.

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορεί να παρεξηγηθώ με αυτό που θα γράψω αλλά... θα το γράψω και ας παρεξηγηθώ.

αυτό που ζητάς, δεν γίνεται. βασικά, τελωνειακός είσαι και ζητάς τέτοιες πληροφορίες;

και αν δεν είσαι θα πρότεινα να σταματήσει η συγκεκριμένη συζήτηση για το πώς έρχεται. έρχεται όπως έρχεται και γλυτώνουμε επιπλέον χρεώσεις. δεν χρειάζεται να αναλύουμε πολύ τα πράγματα, διαβάζουν κι άλλοι το νήμα και θα κλαίμε πάλι. καλημέρα.

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Από συνωμοσιολογία σ' αυτό το νήμα άλλο τίποτα....όχι ξεδιαλέγουν μόνο τα Χιαομι για να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα συγκεκριμένων καταστημάτων, όχι "καταγράφονται" οι κωδικοί παρακολούθησης μέσω της ιστοσελίδας ή που αναφέρονται εδώ κοκ.

 

Είσαι οξυδερκέστατος, διεισδυτικός κοκ, δεν σου ξεφεύγει τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο priority την αποστολή την αναλαμβάνει η flytexpress. Αυτό αναγράφεται ξεκάθαρα πάνω στο αυτοκόλλητο του φακέλου χωρίς άλλα διακριτικά. Γενικά το αυτοκόλλητο έχει πολύ λίγες πληροφορίες, Ούτε καν την αξία του δέματος και τι περιλαμβάνει το δέμα δεν αναγράφει. Το απλό αναγράφει πάνω το σήμα της nl post και με πολλά άλλα διακριτικά με αξία, περιεχόμενο κλπ. Τουλάχιστον αυτά έχω δει Εγώ σε αυτά που έχω παραλάβει με τις 2 μεθόδους.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Δεν ισχύει αυτή η διαφορά στα δικά μου δείγματα.

 

Το αυτοκόλλητο από πακέτο κινητού που είχα παραλάβει κοντά τον Μάρτη/Απρίλη με το απλό Ολλανδικό δεν έχει καμία διαφορά από αυτό που παρέλαβα τώρα με Priority.

Ούτε τιμή αναφέρεται, ούτε περιεχόμενο, ούτε τίποτα, και στα δύο

 

Μόνο

- Σήμα Flytexpress και δίπλα το σήμα των Ολλανδικών ταχυδρομείων

- Διεύθυνση PO BOX στην Ολλανδία

- Κωδικός/barcode των Ολλανδικών ταχυδρομείων

- Διεύθυνση παραλήπτη

- Εσωτερικός κωδικός παρακολούθησης (υποθέτω) για τη μεταφορική flytexpress, με 16 χαρακτήρες.

 

(κάποια έχουν και το τηλέφωνό μου κάτω-κάτω, κάποια άλλα όχι)

Link to comment
Share on other sites

- Δηλαδή λες ότι φεύγουν από Ευρώπη;

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα έβλεπες καν την flytexpress, που είναι μεταφορική που παραλαμβάνει το δέμα από το κατάστημα και το παραδίδει στο ταχυδρομείο που θα το στέιλει στην Ευρώπη.

 

- Αν λες ότι απλώς "κρύβεται" η προέλευση από Κίνα, δεν θυμάμαι να αναφέρεται ρητά η Κίνα και στο απλό ολλανδικό.

Το "europe processing center" μπορέι να μην είναι τίποτε άλλο από "ξεδιάλεγμα" των πακέτων με προορισμό την Ευρώπη, ώστε να προωθηθούν πιο γρήγορα.

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σαφέστατα και αναφέρεται ρητά η Κίνα στα απλά στο tracking των κουριερ ( κάτι το οποίο τα ταχυδρομεία/τελωνείο κτλπ το βλέπουν εννοείται ). Ψωνίζω σχεδόν κάθε 2-3 ημέρες εδώ και 2 χρόνια πράγματα ανεξαρτήτου αξίας και σε όλα αναγραφόταν κανονικά η περιοχή αναχώρησης του πακέτου στο τρακινγκ των κουριερ.

Μπορεί το europe processing center να είναι χιλια δυο, εμένα με ενδιαφέρει ότι στο priority βλέπω αυτό κι όχι ως έναρξη την εκάστοτε αποθήκη( hk κτλπ )

Eπίσης στο παρακάτω είσαι λάθος

 

Δεν ισχύει αυτή η διαφορά στα δικά μου δείγματα.

 

Το αυτοκόλλητο από πακέτο κινητού που είχα παραλάβει κοντά τον Μάρτη/Απρίλη με το απλό Ολλανδικό δεν έχει καμία διαφορά από αυτό που παρέλαβα τώρα με Priority.

Ούτε τιμή αναφέρεται, ούτε περιεχόμενο, ούτε τίποτα, και στα δύο

 

Μόνο

- Σήμα Flytexpress και δίπλα το σήμα των Ολλανδικών ταχυδρομείων

- Διεύθυνση PO BOX στην Ολλανδία

- Κωδικός/barcode των Ολλανδικών ταχυδρομείων

- Διεύθυνση παραλήπτη

- Εσωτερικός κωδικός παρακολούθησης (υποθέτω) για τη μεταφορική flytexpress, με 16 χαρακτήρες.

 

(κάποια έχουν και το τηλέφωνό μου κάτω-κάτω, κάποια άλλα όχι)

 

Είτε δεν είχες ποτέ σου δέμα με priority direct mail είτε μπερδεύεις τα priority.

Με το απλό ολλανδικό πάντα υπάρχει custom declaration που αναγράφεται η περιγραφή του πακέτου με την τιμή , ονοματεπώνυμο του παραλήπτη, πάντα το σηματάκι της NL Post κι όλα τα σχετικά που αναγράφονται στα απλά.

Και για του λόγου το αληθές

 

http://i68.tinypic.com/rabubm.jpg

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και αναφέρεται ρητά η Κίνα στα απλά στο tracking των κουριερ ( κάτι το οποίο τα ταχυδρομεία/τελωνείο κτλπ το βλέπουν εννοείται ). Ψωνίζω σχεδόν κάθε 2-3 ημέρες εδώ και 2 χρόνια πράγματα ανεξαρτήτου αξίας και σε όλα αναγραφόταν κανονικά η περιοχή αναχώρησης του πακέτου στο τρακινγκ των κουριερ.

Μπορεί το europe processing center να είναι χιλια δυο, εμένα με ενδιαφέρει ότι στο priority βλέπω αυτό κι όχι ως έναρξη την εκάστοτε αποθήκη( hk κτλπ )

Eπίσης στο παρακάτω είσαι λάθος

 

 

Είτε δεν είχες ποτέ σου δέμα με priority direct mail είτε μπερδεύεις τα priority.

Με το απλό ολλανδικό πάντα υπάρχει custom declaration που αναγράφεται η περιγραφή του πακέτου με την τιμή , ονοματεπώνυμο του παραλήπτη, πάντα το σηματάκι της NL Post κι όλα τα σχετικά που αναγράφονται στα απλά.

Και για του λόγου το αληθές

 

http://i68.tinypic.com/rabubm.jpg

Φαίνεται ξεκάθαρα η προέλευση. Στο priority φαίνεται μόνο Ολλανδία.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και αναφέρεται ρητά η Κίνα στα απλά στο tracking των κουριερ ( κάτι το οποίο τα ταχυδρομεία/τελωνείο κτλπ το βλέπουν εννοείται ). Ψωνίζω σχεδόν κάθε 2-3 ημέρες εδώ και 2 χρόνια πράγματα ανεξαρτήτου αξίας και σε όλα αναγραφόταν κανονικά η περιοχή αναχώρησης του πακέτου στο τρακινγκ των κουριερ.

Μπορεί το europe processing center να είναι χιλια δυο, εμένα με ενδιαφέρει ότι στο priority βλέπω αυτό κι όχι ως έναρξη την εκάστοτε αποθήκη( hk κτλπ )

Eπίσης στο παρακάτω είσαι λάθος

 

 

Είτε δεν είχες ποτέ σου δέμα με priority direct mail είτε μπερδεύεις τα priority.

Με το απλό ολλανδικό πάντα υπάρχει custom declaration που αναγράφεται η περιγραφή του πακέτου με την τιμή , ονοματεπώνυμο του παραλήπτη, πάντα το σηματάκι της NL Post κι όλα τα σχετικά που αναγράφονται στα απλά.

Και για του λόγου το αληθές

 

http://i68.tinypic.com/rabubm.jpg

 

Από περιέργεια φίλε.

Μπορείς σε αυτό το registered να αναφέρεις την πορεία του; Τις χώρες που μετακινήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε θα κανεις αναθεώρηση και θα πας την απόδειξη αγορας 99,9 δεν θα πληρωσεις τιποτα το πολυ πολθ να δωσεις το 3ευρω

Σίγουρο αυτό;Είχα την αίσθηση ότι το 15αρι θα χρεωθεί και θα γλυτώσω μόνο το ΦΠΑ.Σε ευχαριστω θα το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ξεκάθαρα η προέλευση. Στο priority φαίνεται μόνο Ολλανδία.

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα αυτό ακριβώς λέω, φαίνεται ξεκάθαρο ότι είναι απ'τη Κίνα γιατί έχει custom declaration κτλπ στοιχεία

Αυτό που έβαλα δεν είναι priority direct mail του banggood αλλά απλό registered του gearbest, μιας και ο φίλος πιο πάνω έγραψε ότι και στο απλό registered δεν έχει καθόλου στοιχεία πάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από περιέργεια φίλε.

Μπορείς σε αυτό το registered να αναφέρεις την πορεία του; Τις χώρες που μετακινήθηκε.

 

Το συγκεκριμένο είναι απλό κι όχι priority direct mail

Αν θες πες μου αν θες απ'το απλό ή απ'το direct να σου δώσω ακριβής πορεία κάποιου πρόσφατου δέματος.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέω, φαίνεται ξεκάθαρο ότι είναι απ'τη Κίνα γιατί έχει custom declaration κτλπ στοιχεία

Αυτό που έβαλα δεν είναι priority direct mail του banggood αλλά απλό registered του gearbest, μιας και ο φίλος πιο πάνω έγραψε ότι και στο απλό registered δεν έχει καθόλου στοιχεία πάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το συγκεκριμένο είναι απλό κι όχι priority direct mail

Αν θες πες μου αν θες απ'το απλό ή απ'το direct να σου δώσω ακριβής πορεία κάποιου πρόσφατου δέματος.

 

Ναι το ξέρω ότι είναι απλό registered.

Για το απλό θέλω :)

Μόνο τις χώρες.

Δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι είναι απλό registered.

Για το απλό θέλω :)

Μόνο τις χώρες.

Δε διαφωνώ με αυτά που γράφεις.

 

Arrived at facility HK

Departure from outward Office of Exchange HK ( εδώ άρχισε και το pre-advised της NL )

Και μετά τα κλασικά

Άρα χονγκ κονγκ, ολλανδία κι ύστερα Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αψογα. Priority από banggood ήρθε σε 9 μερούλες ούτε τελωνείο ούτε τίποτα. Μηχανικό πληκτρολόγιο το πέτυχα σε προσφορά 23 ευρώ τώρα έχει 50.

 

2232d5d2afc383074db496974b2ea0ba.jpg

82d2c2e3523baef0bb807bc869de634c.jpg

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα και αναφέρεται ρητά η Κίνα στα απλά στο tracking των κουριερ ( κάτι το οποίο τα ταχυδρομεία/τελωνείο κτλπ το βλέπουν εννοείται ). Ψωνίζω σχεδόν κάθε 2-3 ημέρες εδώ και 2 χρόνια πράγματα ανεξαρτήτου αξίας και σε όλα αναγραφόταν κανονικά η περιοχή αναχώρησης του πακέτου στο τρακινγκ των κουριερ.

Μπορεί το europe processing center να είναι χιλια δυο, εμένα με ενδιαφέρει ότι στο priority βλέπω αυτό κι όχι ως έναρξη την εκάστοτε αποθήκη( hk κτλπ )

Eπίσης στο παρακάτω είσαι λάθος

 

 

Είτε δεν είχες ποτέ σου δέμα με priority direct mail είτε μπερδεύεις τα priority.

Με το απλό ολλανδικό πάντα υπάρχει custom declaration που αναγράφεται η περιγραφή του πακέτου με την τιμή , ονοματεπώνυμο του παραλήπτη, πάντα το σηματάκι της NL Post κι όλα τα σχετικά που αναγράφονται στα απλά.

Και για του λόγου το αληθές

 

http://i68.tinypic.com/rabubm.jpg

1) Δώσε μου τράκινγ με Ολλανδικό που να αναφέρεται η Κίνα....δεν μίλησα γενικά, αλ΄λα για τα ολλανδικά ταχυδρομεία.

 

2) Βρήκα ό,τι φωτογραφία έχω κρατήσει από πακέτο με NL Post τον τελευταίο χρόνο.

 

Το εξής περίεργο

- Ποτέ δεν είχα επιλέξει "Priority" πριν τη τελευταία αγορά (και ποτέ δεν είχα πληρώσει παραπάνω για μεταφορικά)

- Όλα τα δέματα που έλαβα από Banggood το 2017 με Post NL πρόσεξα τώρα ότι γράφουν πάνω "Priority".

 

Le Max 2 (απρίλης-Μάης)

http://s26.postimg.org/9kkbt18jd/P1020104.MOV_snapshot_00.11.jpg

Χιαομι Redmi Note 4 (ίδια περίοδος)

P1020075-1.mp4_snapshot_00.00.jpg

 

Οπότε ανάποδα τα λες...απλώς πρόσφατα δεν είχα λάβει κανένα Ολλανδικό που να μην ήταν Priority, ακόμη κι αν δεν το είχα επιλέξει...

 

...άρχισε να χρεώνει αυτό που πριν έδινε δωρεάν;

 

Πρόσφατα έκανα εκκαθάριση παλιών φωτό/βίντεο και δεν έχω πρόχειρες παλιότερες εικονες, αλλά θα κοιτάξω για επιβεβαίωση.

 

Πότε έβαλε το "priority" ως ειδική επιλογή το Banggood ;

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

1)

 

Οπότε ανάποδα τα λες...απλώς πρόσφατα δεν είχα λάβει κανένα Ολλανδικό που να μην ήταν Priority, ακόμη κι αν δεν το είχα επιλέξει...

 

...άρχισε να χρεώνει αυτό που πριν έδινε δωρεάν;

 

Πρόσφατα έκανα εκκαθάριση παλιών φωτό/βίντεο και δεν έχω πρόχειρες παλιότερες εικονες, αλλά θα κοιτάξω για επιβεβαίωση.

 

Πότε έβαλε το "priority" ως ειδική επιλογή το Banggood ;

 

 

Το αν το είχε δωρεάν στη παραγγελία σου ή δε το πρόσεξες λόγω ευτελούς ποσού σαφέστατα και δε το ξέρω μιας και το κόστος των μεταφορικών μεταβάλλεται από τα κιλά, το είδος κτλπ μέχρι και το vip level.

Αυτό που έβαλες όμως είναι το priority του banggood και δεν είναι το κλασικό registered, άρα δεν έγραψα κάτι ανάποδα και έπεσα μέσα στο ότι μπερδεύεις τα priority. Σου έδειξα φωτογραφία δέματος με απλό registered από Post NL και βλέπεις ξεκάθαρα το custom declaration,CN22 και ένα ωραιότατο CHINA με bold γράμματα. Oπότε έχεις την διαφορά που ζήτησες μεταξύ priority και registered.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω κάνει μια παραγγελία από gear best και από την στιγμή που έγινε η αποστολή το trunking number είσαι στο παρακάτω κατάσταση...

 

13 Sep 2017 22:20 Southall Your parcel is on its way...

 

Έχει κάποιος ιδεα τι γίνεται με το δέμα μου;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by goldenangel
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με το priority line eu express του gearbest περναη τελωνειο. Ρωταω γτ ειναι ενα συν 25€ σε αυτο που θελω να παρω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω κάνει μια παραγγελία από gear best και από την στιγμή που έγινε η αποστολή το trunking number είσαι στο παρακάτω κατάσταση...

 

13 Sep 2017 22:20 Southall Your parcel is on its way...

 

Έχει κάποιος ιδεα τι γίνεται με το δέμα μου;

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λογικα θα σου ερθει με dpd uk μεσω Αγγλιας!!! Ετσι εκανε εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και σε άλλο θέμα...

Η χρέωση των 3€ επί των τελωνειακώς ελεύθερων αντικειμένων επιβάλλεται μόνο σε δέματα και όχι σε επιστολές.

Link to comment
Share on other sites

Το αν το είχε δωρεάν στη παραγγελία σου ή δε το πρόσεξες λόγω ευτελούς ποσού σαφέστατα και δε το ξέρω μιας και το κόστος των μεταφορικών μεταβάλλεται από τα κιλά, το είδος κτλπ μέχρι και το vip level.

Αυτό που έβαλες όμως είναι το priority του banggood και δεν είναι το κλασικό registered, άρα δεν έγραψα κάτι ανάποδα και έπεσα μέσα στο ότι μπερδεύεις τα priority. Σου έδειξα φωτογραφία δέματος με απλό registered από Post NL και βλέπεις ξεκάθαρα το custom declaration,CN22 και ένα ωραιότατο CHINA με bold γράμματα. Oπότε έχεις την διαφορά που ζήτησες μεταξύ priority και registered.

 

Ποτέ δεν είχα πληρώσει επιπλέον μεταφορικά μέχρι τώρα από Banggood (από το 2013 που ψωνίζω από εξωτερικό), κι αυτά που σου έδειξα ήταν πακέτα από κινητά, όπου χρεώνει γύρω στο 8€...

 

Τώρα πλήρωσα πρώτη φορά για Priority Direct και και μου χρέωσε 8€ για το κινητό και 3.4€ περίπου για θήκη/τζαμάκι

 

Και στις περισσότερες περιπτώσεις (εκτός μίας που θυμάμαι με τσέχικο ή ελβετικό και μία με γερμανικό) όλα τα τηλέφωνα και ταμπλέτες από Banggood μου έχουν έρθει μέσω Post NL (ενώ το ζητούσα κι από κάθε άλλο μαγαζί κινέζικο, τα εμπιστευόμουν περισσότερο) κι όλα, απ' ότι φαίνεται, ήταν Priority, χωρίς να το έχω ζητήσει ειδικά και χωρίς να έχω πληρώσει παραπάνω

(ένα ελάχιστο ποσό, 1-1.5$, πρέπει να είχα πληρώσει στο Gearbest για επιλογή Post NL)

 

Οπότε μέχρι πρόσφατα το Banggood έδινε δωρεάν - για μεγαλύτερα δέματα - αυτό που τώρα χρεώνει...

 

Επαναλαμβάνω ακόμη και λίγο πριν το καλοκαίρι, δύο τηλέφωνα ήρθαν με Post NL - Priority, δωρεάν, χωρίς να το έχω ζητήσει.

Και σίγουρα ίσχυε και παλιότερα σε μεγάλα δέματα, γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ δήλωση τελωνείου κλπ σε τέτοια δέματα με Ολλανδικό (με άλλα ταχυδρομεία, σαφέστατα)

 

Τα μικρά δεματάκια σε μένα τα έστελναν στις πλείστες των περιπτώσεων με Κινεζικό, Σιγκαπούρης και αδήλωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε από το προηγούμενο ποστ που έβαλα ότι δε συμφέρει να κάνετε θόρυβο;Διαβάστε προηγούμενα ποστ.Ο,τι ενδιαφέρει έχει γραφτεί τους τελευταίους 2 μήνες.Α'λλα δεν χρειαζεται να ξέρετε προς το παρόν.Ούτε χρειάζεται να κοκορευόσαστε ότι δεν πληρώσατε για τα κινητά σας.Κάντε το και μη μιλάτε.

Μου θυμίζουν μερικοί,και μη προς κακοφανισμό τους,εκείνο το παλιό που λέει, "θέλει .... και η χαρά δεν την αφήνει".

Στο τέλος θα μάθουν κάποιοι τα πάντα και δεν θα περνάει τίποτα.Αυτο το έχετε σκεφτεί ποτέ;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε από το προηγούμενο ποστ που έβαλα ότι δε συμφέρει να κάνετε θόρυβο;Διαβάστε προηγούμενα ποστ.Ο,τι ενδιαφέρει έχει γραφτεί τους τελευταίους 2 μήνες.Α'λλα δεν χρειαζεται να ξέρετε προς το παρόν.Ούτε χρειάζεται να κοκορευόσαστε ότι δεν πληρώσατε για τα κινητά σας.Κάντε το και μη μιλάτε.

Μου θυμίζουν μερικοί,και μη προς κακοφανισμό τους,εκείνο το παλιό που λέει, "θέλει .... και η χαρά δεν την αφήνει".

Στο τέλος θα μάθουν κάποιοι τα πάντα και δεν θα περνάει τίποτα.Αυτο το έχετε σκεφτεί ποτέ;

σωστος..ετσι μας πηρανε χαμπαρι και οργανωθηκαν ...δινουμε φως στους τυφλους....αυτο το thread πρεπει να κλεισει...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μη λέτε μπούρδες. Τα δέματα εκτελωνιζονται Ολλανδία και μετά έρχονται νομιμοτατα σε εμάς.

Το τι συμφωνίες έχει συνάψει η Ολλανδία και οι υπηρεσίες της και οποιαδήποτε άλλη χώρα εντός Ε.Ε με τα εισερχόμενα της από τρίτες χώρες χεστ@ηκαμε και δε μας ενδιαφέρει.

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Νομιμοτατα έρχονται σε σένα αλλά εκεί γίνεται προφανώς παρανομία. Πχ τα αγγλικά τελωνεια είναι διατρητα, φαντάζομαι και τα ολλανδικά. Η Ένωση ήδη το βλέπει το θέμα τώρα που η Βρετανία εξερχεται. Οπότε το ότι λειτουργεί το θέμα του priority ας ελπίσουμε ότι θα μείνει έτσι γιατί παίζει να πάψει και αυτό. Τέλος το off topic αλλά και εγώ νομίζω ότι καλό θα ήταν η συζήτηση να περιοριστεί με κάποιο τρόπο. Όχι να εξαλειφθεί βέβαια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα πληρώσει επιπλέον μεταφορικά μέχρι τώρα από Banggood (από το 2013 που ψωνίζω από εξωτερικό), κι αυτά που σου έδειξα ήταν πακέτα από κινητά, όπου χρεώνει γύρω στο 8€...

 

Τώρα πλήρωσα πρώτη φορά για Priority Direct και και μου χρέωσε 8€ για το κινητό και 3.4€ περίπου για θήκη/τζαμάκι

 

Και στις περισσότερες περιπτώσεις (εκτός μίας που θυμάμαι με τσέχικο ή ελβετικό και μία με γερμανικό) όλα τα τηλέφωνα και ταμπλέτες από Banggood μου έχουν έρθει μέσω Post NL (ενώ το ζητούσα κι από κάθε άλλο μαγαζί κινέζικο, τα εμπιστευόμουν περισσότερο) κι όλα, απ' ότι φαίνεται, ήταν Priority, χωρίς να το έχω ζητήσει ειδικά και χωρίς να έχω πληρώσει παραπάνω

(ένα ελάχιστο ποσό, 1-1.5$, πρέπει να είχα πληρώσει στο Gearbest για επιλογή Post NL)

 

Οπότε μέχρι πρόσφατα το Banggood έδινε δωρεάν - για μεγαλύτερα δέματα - αυτό που τώρα χρεώνει...

 

Επαναλαμβάνω ακόμη και λίγο πριν το καλοκαίρι, δύο τηλέφωνα ήρθαν με Post NL - Priority, δωρεάν, χωρίς να το έχω ζητήσει.

Και σίγουρα ίσχυε και παλιότερα σε μεγάλα δέματα, γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ δήλωση τελωνείου κλπ σε τέτοια δέματα με Ολλανδικό (με άλλα ταχυδρομεία, σαφέστατα)

 

Τα μικρά δεματάκια σε μένα τα έστελναν στις πλείστες των περιπτώσεων με Κινεζικό, Σιγκαπούρης και αδήλωτα.

 

φιλε μας κουρασες αν δεν το καταλαβαίνεις εσυ προβλημα σου εμεις τι σου φταιμε που μας τα εκανς τσουρεκια για κατι που δεν καταλαβαίνεις μονο εσυ ?

 

ελεος σταματα να επαναλαμβανεις και να χαλας τον μιτο !:X

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοτατα έρχονται σε σένα αλλά εκεί γίνεται προφανώς παρανομία. Πχ τα αγγλικά τελωνεια είναι διατρητα, φαντάζομαι και τα ολλανδικά. Η Ένωση ήδη το βλέπει το θέμα τώρα που η Βρετανία εξερχεται. Οπότε το ότι λειτουργεί το θέμα του priority ας ελπίσουμε ότι θα μείνει έτσι γιατί παίζει να πάψει και αυτό. Τέλος το off topic αλλά και εγώ νομίζω ότι καλό θα ήταν η συζήτηση να περιοριστεί με κάποιο τρόπο. Όχι να εξαλειφθεί βέβαια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Που το ξέρεις ότι γίνεται εκεί παρανομία. Έχεις στοιχεία ή τα λέμε έτσι για να δημιουργούμε εντυπώσεις?

 

 

MI 5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Που το ξέρεις ότι γίνεται εκεί παρανομία. Έχεις στοιχεία ή τα λέμε έτσι για να δημιουργούμε εντυπώσεις?

 

 

MI 5 via Tapatalk

 

Καλά τα είπε.

Από τη στιγμή που δε γίνεται εκτελωνισμός στην όποια χώρα εισέλθει, τι παραπάνω στοιχεία θες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...