Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση, θέλω να πάρω 2 βιβλία από αμαζον.com , ελλοχεύει ο κίνδυνος για τελωνείο;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. παράγγειλα απο vickmall κινητό και πλήρωσα και τα έξτρα 20 για το shipping χωρίς τελωνείο. ενώ το έστειλαν έτσι σε τρεις μέρες επικοινώνησαν μαζί και μου λέεν ότι το δέμα επέστρεψε πίσω και ότι αν θέλω να το στείλουν με nl post και ότι δεν θα έχω θέμα με τελωνείο γιατί δεν τους έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο (ψεύτες) και ότι σν τυχόν περάσει τελωνείο να τους στείλω την απόδειξη να πληρώσουν τα έξοδα. εγώ όμως δεν ήθελα γιατί 1ον είμαι σίγουρος ότι θα μπει τελωνείο, 2ον αν μπει τελωνείο θα κάνει κανένα μήνα να βγει και τρίτον δεν θέλω να βασιστώ στα λόγια τους ότι θα καλύψουν τα έξοδα. Τους απάντησα μια μέρα μετά ότι δεν θέλω και θέλω refund και παίρνω απάντηση ότι συγνώμη αλλά επειδή αργήσατε να απαντήσατε το στείλαμε με nl post. και ρωτάω, σε αυτή την περίπτωση αν επικοινωνήσω κατευθείαν με paypal καθώς δεν τήρησαν τους αρχικούς όρους με τους οποίους έγινε η αγορά θα με δικαιώσει ή θα μου πει περίμενε να παραλάβεις πρώτα και στείλε πίσω το δέμα έτσι ώστε να σου επιστρέψουν τα λεφτά;

 

Έχω κάνει αρκετές αγορές από vickmall αλλά πρώτη φορά είχα τέτοια αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. παράγγειλα απο vickmall κινητό και πλήρωσα και τα έξτρα 20 για το shipping χωρίς τελωνείο. ενώ το έστειλαν έτσι σε τρεις μέρες επικοινώνησαν μαζί και μου λέεν ότι το δέμα επέστρεψε πίσω και ότι αν θέλω να το στείλουν με nl post και ότι δεν θα έχω θέμα με τελωνείο γιατί δεν τους έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο (ψεύτες) και ότι σν τυχόν περάσει τελωνείο να τους στείλω την απόδειξη να πληρώσουν τα έξοδα. εγώ όμως δεν ήθελα γιατί 1ον είμαι σίγουρος ότι θα μπει τελωνείο, 2ον αν μπει τελωνείο θα κάνει κανένα μήνα να βγει και τρίτον δεν θέλω να βασιστώ στα λόγια τους ότι θα καλύψουν τα έξοδα. Τους απάντησα μια μέρα μετά ότι δεν θέλω και θέλω refund και παίρνω απάντηση ότι συγνώμη αλλά επειδή αργήσατε να απαντήσατε το στείλαμε με nl post. και ρωτάω, σε αυτή την περίπτωση αν επικοινωνήσω κατευθείαν με paypal καθώς δεν τήρησαν τους αρχικούς όρους με τους οποίους έγινε η αγορά θα με δικαιώσει ή θα μου πει περίμενε να παραλάβεις πρώτα και στείλε πίσω το δέμα έτσι ώστε να σου επιστρέψουν τα λεφτά;

 

Έχω κάνει αρκετές αγορές από vickmall αλλά πρώτη φορά είχα τέτοια αντιμετώπιση.

 

Τι να σου κάνει το paypal;

Πλήρωσες και στο έστειλαν. Μόνο αν δεν έρθει θα έκαναν κάτι.

Στην περίπτωσή σου εγώ αναγκαστικά θα περίμενα και θα έκανα αυτό που σου είπαν και αν ερχόταν τελωνείο θα τους έστελνα να πληρώσουν το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. παράγγειλα απο vickmall κινητό και πλήρωσα και τα έξτρα 20 για το shipping χωρίς τελωνείο. ενώ το έστειλαν έτσι σε τρεις μέρες επικοινώνησαν μαζί και μου λέεν ότι το δέμα επέστρεψε πίσω και ότι αν θέλω να το στείλουν με nl post και ότι δεν θα έχω θέμα με τελωνείο γιατί δεν τους έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο (ψεύτες) και ότι σν τυχόν περάσει τελωνείο να τους στείλω την απόδειξη να πληρώσουν τα έξοδα. εγώ όμως δεν ήθελα γιατί 1ον είμαι σίγουρος ότι θα μπει τελωνείο, 2ον αν μπει τελωνείο θα κάνει κανένα μήνα να βγει και τρίτον δεν θέλω να βασιστώ στα λόγια τους ότι θα καλύψουν τα έξοδα. Τους απάντησα μια μέρα μετά ότι δεν θέλω και θέλω refund και παίρνω απάντηση ότι συγνώμη αλλά επειδή αργήσατε να απαντήσατε το στείλαμε με nl post. και ρωτάω, σε αυτή την περίπτωση αν επικοινωνήσω κατευθείαν με paypal καθώς δεν τήρησαν τους αρχικούς όρους με τους οποίους έγινε η αγορά θα με δικαιώσει ή θα μου πει περίμενε να παραλάβεις πρώτα και στείλε πίσω το δέμα έτσι ώστε να σου επιστρέψουν τα λεφτά;

 

Έχω κάνει αρκετές αγορές από vickmall αλλά πρώτη φορά είχα τέτοια αντιμετώπιση.

 

το εξτρα 20ρικο που εδωσες στο επεστρεψαν;;;

Επισης εχει ζητησεις κανενας σε αγορα να βαλει μεσα ο πωλητης τιμολογιο;; Κανονικο με ποσο με ολα αναλυτικα; στο τελωνειο το κοιτανε η αδιαφορο τους ειναι; γιατι πηρα ενα κινητο τωρα σε προσφορα 150$ και ειπα στο πωλητη να βαλει αναλυτικα μεσα Commercial Invoice μου το εστειλε κι ολας ο ανθρωπος να το ελεγξω με τα στοιχεια του καιντα δικα μου μεσα αναλυτικα κοστος ολα. θα κοστολογησουν με βαση αυτο αν ανοιχτει το δεμα η οτι θελουν παλι θα βαλουν γιατι εδω η συσκευη κανει κανα 200ρι ευρω.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. παράγγειλα απο vickmall κινητό και πλήρωσα και τα έξτρα 20 για το shipping χωρίς τελωνείο. ενώ το έστειλαν έτσι σε τρεις μέρες επικοινώνησαν μαζί και μου λέεν ότι το δέμα επέστρεψε πίσω και ότι αν θέλω να το στείλουν με nl post και ότι δεν θα έχω θέμα με τελωνείο γιατί δεν τους έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο (ψεύτες) και ότι σν τυχόν περάσει τελωνείο να τους στείλω την απόδειξη να πληρώσουν τα έξοδα. εγώ όμως δεν ήθελα γιατί 1ον είμαι σίγουρος ότι θα μπει τελωνείο, 2ον αν μπει τελωνείο θα κάνει κανένα μήνα να βγει και τρίτον δεν θέλω να βασιστώ στα λόγια τους ότι θα καλύψουν τα έξοδα. Τους απάντησα μια μέρα μετά ότι δεν θέλω και θέλω refund και παίρνω απάντηση ότι συγνώμη αλλά επειδή αργήσατε να απαντήσατε το στείλαμε με nl post. και ρωτάω, σε αυτή την περίπτωση αν επικοινωνήσω κατευθείαν με paypal καθώς δεν τήρησαν τους αρχικούς όρους με τους οποίους έγινε η αγορά θα με δικαιώσει ή θα μου πει περίμενε να παραλάβεις πρώτα και στείλε πίσω το δέμα έτσι ώστε να σου επιστρέψουν τα λεφτά;

 

Έχω κάνει αρκετές αγορές από vickmall αλλά πρώτη φορά είχα τέτοια αντιμετώπιση.

 

Το νημα στο οποιο γραφεις δεν εχει σχεση με το προβλημα σου αλλα παμε : 1ον αν σου ειπαν δεν θα μπει, τοτε μαλλον δεν θα μπει, 2ον αν μπει, ναι θα κανει κανα μηνα να βγει, 3ον το vickmall ψευτες? μαλλον δεν ψωνισες απο κανα gearbest, refund 10$ για κινητο 160$ (καλο,ε? ) 4ον αν σου ειπαν οτι θα σου καλυψουν τα εξοδα εκτελωνισμου θα το κανουν, επενδυουν πολυ στην αγορα της ελλαδας και δεν θελουν να εχουν ασχημο χαρακτηρισμο, εξαλλου φημιζεται για το aftersales του, 4ον αν ανοιξεις dispute στο paypal, δεν θα κανεις απολυτως τιποτα γιατι ειναι το μονο μαγαζι που πληρωνει ασφαλεια δεματος στο paypal (για το καλο σου το κανουν οι "ψευτες" απο τους οποιους ψωνισες και δεν εμπιστευεσαι), κατι που σημαινει οτι το paypal θα λαβει tracking και οταν με το καλο φτασει ελλαδα και ειτε περασει τελωνειο ειτε οχι , θα σου πει case closed. Μονο σε περιπτωση που το χασουν ή ερθει χαλασμενο σε καλυπτει το paypal.

Υ.Γ. Το 20$ το πηρες πισω? αν οχι ζητησε το, θα στο επιστρεψουν, αν βρεις δυσκολια στειλε μου P.M.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το εξτρα 20ρικο που εδωσες στο επεστρεψαν;;;

Επισης εχει ζητησεις κανενας σε αγορα να βαλει μεσα ο πωλητης τιμολογιο;; Κανονικο με ποσο με ολα αναλυτικα; στο τελωνειο το κοιτανε η αδιαφορο τους ειναι; γιατι πηρα ενα κινητο τωρα σε προσφορα 150$ και ειπα στο πωλητη να βαλει αναλυτικα μεσα Commercial Invoice μου το εστειλε κι ολας ο ανθρωπος να το ελεγξω με τα στοιχεια του καιντα δικα μου μεσα αναλυτικα κοστος ολα. θα κοστολογησουν με βαση αυτο αν ανοιχτει το δεμα η οτι θελουν παλι θα βαλουν γιατι εδω η συσκευη κανει κανα 200ρι ευρω.

 

Το gearbest βαζει μεσα την λιστα με τους κωδικους αγορας, οχι τιμες ομως, απο εκει ψαχνουν στο gearbest (ειναι που δεν ξερουν απο που το πηρες, λενε μερικοι εδω μεσα) και βρισκουν ακριβως την τιμη αγορας, εκτος αν το ειχε ή το εχει σε flash sale, εκει ειτε κερδιζεις ειτε χανεις, αναλογα....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου κάνει το paypal;

Πλήρωσες και στο έστειλαν. Μόνο αν δεν έρθει θα έκαναν κάτι.

Στην περίπτωσή σου εγώ αναγκαστικά θα περίμενα και θα έκανα αυτό που σου είπαν και αν ερχόταν τελωνείο θα τους έστελνα να πληρώσουν το ποσό.

 

Έλεγα μήπως αν εξηγούσα ότι η αγορά έγινε με άλλους όρους και τελικά αλλιώς ολοκληρώθηκε μήπως μπορούσαν να κάνουν κάτι. αλλά δεν βλέπω να βγάζω άκρη.

 

Το νημα στο οποιο γραφεις δεν εχει σχεση με το προβλημα σου αλλα παμε : 1ον αν σου ειπαν δεν θα μπει, τοτε μαλλον δεν θα μπει, 2ον αν μπει, ναι θα κανει κανα μηνα να βγει, 3ον το vickmall ψευτες? μαλλον δεν ψωνισες απο κανα gearbest, refund 10$ για κινητο 160$ (καλο,ε? ) 4ον αν σου ειπαν οτι θα σου καλυψουν τα εξοδα εκτελωνισμου θα το κανουν, επενδυουν πολυ στην αγορα της ελλαδας και δεν θελουν να εχουν ασχημο χαρακτηρισμο, εξαλλου φημιζεται για το aftersales του, 4ον αν ανοιξεις dispute στο paypal, δεν θα κανεις απολυτως τιποτα γιατι ειναι το μονο μαγαζι που πληρωνει ασφαλεια δεματος στο paypal (για το καλο σου το κανουν οι "ψευτες" απο τους οποιους ψωνισες και δεν εμπιστευεσαι), κατι που σημαινει οτι το paypal θα λαβει tracking και οταν με το καλο φτασει ελλαδα και ειτε περασει τελωνειο ειτε οχι , θα σου πει case closed. Μονο σε περιπτωση που το χασουν ή ερθει χαλασμενο σε καλυπτει το paypal.

Υ.Γ. Το 20$ το πηρες πισω? αν οχι ζητησε το, θα στο επιστρεψουν, αν βρεις δυσκολια στειλε μου P.M.

 

στο θέμα αγορές από Κίνα ήθελα να το ποστάρω αλλά τα μπέρδεψα.

 

Το θέμα μου με το vickmall είναι ότι σκόπιμα βιάστηκαν και το έστειλαν χωρίς να δώσω πρώτα έγκριση για να μην χάσουν τα λεφτά, όπως είπα έχω κάνει πολλές αγορές από εκεί και ποτέ μου δεν αντιμετώπισα θέμα. Για το ψεύτες που τους είπα, δυστυχώς είναι καθώς έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ περιπτώσεις που αγόρασαν κινητό από εκεί και πέρασαν τελωνείο, σε αντίθεση με αυτό που είπαν ότι δεν έχει τύχει ποτέ και για αυτό ακριβώς το λόγο επέλεξα τον άλλο τρόπο αποστολής για να μην έχω τέτοια θέματα. Δεν φοβάμαι μήπως χάσω τα λεφτά μου, ξέρω ότι είναι αξιόπιστοι σε αυτό το κομμάτι, το θέμα μου είναι ότι ήθελα το κινητό σχετικά σύντομα, δυστυχώς τώρα έμπλεξα όμως και θα πρέπει να περιμένω.

 

Το 20άρικο από την πρώτη στιγμή μου είπαν ότι θα το επιστρέψουν, δεν τους κατηγόρησα ποτέ ότι είναι κλέφτες, απλά για να μην χάσουν την πώληση έκαναν κάτι που έξαρχής ήθελα να αποφύγω και αυτό με πείραξε.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

περαστικά...δεν μπορείς να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό σου και μηδενίζεις...

 

...τουλάχιστον έκανες την κατάλληλη αντιστοιχία ανάμεσα

- σε αυτό που εγώ σκόπιμα περιέγραφα ως αστήρικτο ισχυρισμό που θα μπορούσα να κάνω στη δική μου περίπτωση,

αν σκεφτόμουν σαν και σένα,

- και σε αυτό που εσύ σοβαρά και "προφανώς" συμπεραίνεις...

 

...όπως μπορείς εσύ να συμπεράνεις ότι ψάχνουν για κινητά Xiaomi επειδή σου άνοιξαν το δέμα της...ταμπλέτας, άλλο τόσο θα μπορούσα εγώ να ισχυριστώ ότι ψάχνουν ταμπλέτες, επειδή δεν μου σταμάτησαν το κινητό....

...αυτοί είναι ισάξιοι και εξίσου αστηρικτοι ισχυρισμοί...

 

Το τί πληροφορίες έχεις φαίνεται...από τη μούφα που κυκλοφορεί κατά καιρούς άλλο τίποτα...γεμίσαμε "insiders"...

 

...κατά τ' άλλα συνειδητή επιλογή δειγμάτων χρειάζεται για να συμπεράνει κανείς ότι ψάχνουν ειδικά για Xiaomi κινητά (σε δέματα μεγάλα για ταμπλέτες λολ) και είναι ενδεικτικό εδώ ότι προηγήθηκε η φημολογία για την "αιτία" της αύξησης των ελέγχων, που "εξηγουσε" επαρκώς, για μερικούς, τη κατάσταση...

 

...το μόνο τεκμηριώσιμο συμπέρασμα μέχρι στιγμής είναι ότι "προτιμούν" τα δέματα που εισάγονται απευθείας από Ασία...όλα τα άλλα είναι τόσο τυχαία που δεν επιτρέπουν έγκυρη εξαγωγή συμπερασμάτων...

Πείραμε 4 mi box διαφορετικές παραγγελίες τα 3 με nl και το ενα με Sweden post και τα 4 τον φάγανε..τα τρία χρεώθηκαν για 100 ευρω και το ενα για 70...προστασία οθόνης 3 ευρώ με China post μπήκε και αυτή και χρεώθηκα 3 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πείραμε 4 mi box διαφορετικές παραγγελίες τα 3 με nl και το ενα με Sweden post και τα 4 τον φάγανε..τα τρία χρεώθηκαν για 100 ευρω και το ενα για 70...προστασία οθόνης 3 ευρώ με China post μπήκε και αυτή και χρεώθηκα 3 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δωσε μας tracking

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το νημα στο οποιο γραφεις δεν εχει σχεση με το προβλημα σου αλλα παμε : 1ον αν σου ειπαν δεν θα μπει, τοτε μαλλον δεν θα μπει, 2ον αν μπει, ναι θα κανει κανα μηνα να βγει, 3ον το vickmall ψευτες? μαλλον δεν ψωνισες απο κανα gearbest, refund 10$ για κινητο 160$ (καλο,ε? ) 4ον αν σου ειπαν οτι θα σου καλυψουν τα εξοδα εκτελωνισμου θα το κανουν, επενδυουν πολυ στην αγορα της ελλαδας και δεν θελουν να εχουν ασχημο χαρακτηρισμο, εξαλλου φημιζεται για το aftersales του, 4ον αν ανοιξεις dispute στο paypal, δεν θα κανεις απολυτως τιποτα γιατι ειναι το μονο μαγαζι που πληρωνει ασφαλεια δεματος στο paypal (για το καλο σου το κανουν οι "ψευτες" απο τους οποιους ψωνισες και δεν εμπιστευεσαι), κατι που σημαινει οτι το paypal θα λαβει tracking και οταν με το καλο φτασει ελλαδα και ειτε περασει τελωνειο ειτε οχι , θα σου πει case closed. Μονο σε περιπτωση που το χασουν ή ερθει χαλασμενο σε καλυπτει το paypal.

Υ.Γ. Το 20$ το πηρες πισω? αν οχι ζητησε το, θα στο επιστρεψουν, αν βρεις δυσκολια στειλε μου P.M.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το gearbest βαζει μεσα την λιστα με τους κωδικους αγορας, οχι τιμες ομως, απο εκει ψαχνουν στο gearbest (ειναι που δεν ξερουν απο που το πηρες, λενε μερικοι εδω μεσα) και βρισκουν ακριβως την τιμη αγορας, εκτος αν το ειχε ή το εχει σε flash sale, εκει ειτε κερδιζεις ειτε χανεις, αναλογα....

Μακαρι να το κάνουν έτσι εγώ το πήρα σε flash sale γι αυτό και ζήτησα να μπει κανονικό τιμολόγιο με όλα τα στοιχεία οπότε να μη ψάχνουν και ταλαιπωρούνται οι άνθρωποι. Πιστεύω να χρεώσουν με βάση αυτο στο τελωνείο. Θα φανεί και θα ενημερώσω

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το κάνουν έτσι εγώ το πήρα σε flash sale γι αυτό και ζήτησα να μπει κανονικό τιμολόγιο με όλα τα στοιχεία οπότε να μη ψάχνουν και ταλαιπωρούνται οι άνθρωποι. Πιστεύω να χρεώσουν με βάση αυτο στο τελωνείο. Θα φανεί και θα ενημερώσω

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πως ζητησες να μπει τιμολογιο? με μηνυμα?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

πως ζητησες να μπει τιμολογιο? με μηνυμα?

 

Με μηνυμα πως αλλιως; και μου το εστειλε και στο μειλ πρωτα να το ελεγξω οτι ειναι ολα σωστα αλλα οπως διαβαζω εδω μεσα και παλι οτι θελουν χρεωνουν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τελωνειο και για προστασιες οθονης...

Και με postNL...

Δεν θεωρω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν δασμοι, απλα πρεπει να ειναι δικαιοι και με ξεκαθαρους ορους, ωστε να βλεπεις αν σε συμφερει να φερεις κατι απο εξω.

Θα βγαλει το κρατος λεφτα για κανα τριμηνο ακομα και μετα θα κοιταει δασμους με το κυαλι, γιατι θα σταματησει ο κοσμος να αγοραζει γενικως, λογο τιμης.

Ο εκαστοτε επισημος αντιπροσωπος των επωνυμων συσκευων παντως, δεν θα πουλησει αυτα που αναμενει, αφου το vfm παει περιπατο. .

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Τα 3€ δεν είναι φορος τελωνείου.

Είναι ένα στάνταρ ποσό που ανέκαθεν πληρώναμε για όσα πακέτα περνάγανε από ένα συγκεκριμένο τμήμα μετά τον έλεγχο.

3€ είχα δώσει και για κινητό αξίας 200€, το ίδιο και για κάτι που έκανε 50€.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναγράψει αλλά ας το πούμε μια φορά ακόμη.

 

Τα 3€ είναι "το τέλος παρουσίασης" των ΕΛΤΑ που το χρεώνει σε όσα δέματα μπαίνουν μεν στο τελωνείο αλλά, για οποιοδήποτε λόγο, δεν χρεώνεται ΦΠΑ. Τόσο σ' εμένα όσο και σε άλλους συμφορουμίτες, έχει χρεωθεί το τέλος αυτό σε δέματα μεσαίας αλλά και μικρής αξίας.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι χρεώνεται μόνο όταν το δέμα μπει στο τελωνείο και βγαίνει χωρίς να χρεωθεί ΦΠΑ, αλλά δεν γνωρίζουμε με ποια κριτήρια το χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις μπερδεψει πολλα φιλε μου, και οχι τα εχεις μπερδεψει απλα, προσπαθεις να μας αποδειξεις οτι επειδη περασε το δικο σου Postnl απο το banggood οτι ολα ειναι ετσι , και φυσικα δεν ξερεις απο κινα. Υπαρχει συγκεκριμενη εντολη, με sgpost κινδυνευεις πολυ περισσοτερο, αυτο γιατι απο εκει κανουν shipping κυριως international μοντελα (κινητα) και μαλιστα με χαμηλες τιμες, με hk post εισαι στον ιδιο στοχο αν και ξερουν οτι δεν μεταφερει κινητα το hkpost το ιδιο και το cnpost ,υπαρχει δεσμευση απο την κινεζικη νομοθεσια γι αυτο. Τωρα μενει το postnl και λοιπα ταχυδρομεια για να διωξουν κινητα και λοιπα αντικειμενα απο mainland και shenzhen , εαν πιστευεις οτι οι τελωνειακοι του Κ.Α.Τ. δεν ξερουν τι εχει μεσα το πακετο-σακουλα σου εισαι γελασμενος, ξερουν τα παντα. Πιστεψε με τα παντα. Το οτι ο dream master θα παρει ενα δεμα 2kg και μπαουλο ατελως ειναι επειδη κυνηγανε τα κινητα, εχουν ομως σαφη οδηγια για τις κατηγοριες ταχυδρομειων που θα σταματησουν κατα 99%, πχ εμενα... φακελο με αναρτησεις 9.5$ cnpost., του dream master action cam με malaisia post (στανταρακι gearbest και να δεις που θα του βρουν την τιμη απο το barcode και θα την παρει ατελως), του αλλου μικροπραγματα με turkey post, και τελος να ξερετε οτι το swiss post ειναι στην ιδια μοιρα, γιατι η ελβετια ειναι χωρα εκτος ΕΕ, την γλυτωνει μετρκες φορες γτ συνεργαζεται με τα ελτα ως προς τις αποστολες στην κινα ως transit country.

 

Σύγχυση στο τετράγωνο, ακόμη και στην εικόνα του γραπτού.

 

Πού είπα εγώ ότι επειδή πέρασε το δικό μου, περνάνε όλα, ότι δεν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου; Δώσε μου συνδέσμους και παραθέσεις συγκεκριμένων μηνυμάτων μου....ως άσκηση διανοητικής συνέπειας τουλάχιστον, που προφανώς δεν τηρείτε.

 

Σε άλλα φόρουμ τσακώνομαι με όσους δεν θέλουν να πιστέψουν ότι έχουν ενταθεί οι έλεγχοι, εδώ έχουμε τους επαγγελματίες φορουμίτες συνωμοσιολόγους ή πικραμένους..

 

Αδυνατείτε να κάνετε χρήσιμους πρακτικούς διαχωρισμούς και διακρίσεις και φυσικά σταθερό στοιχεία σ' αυτά τα "ξερολικά" μηνύματα είναι η συνδήλωση "inside information" και η επιλεκτικότητα στις αναφορές.

 

Εγώ λέω ότι:

- οι έλεγχοι έχουν ενταθεί αλλά παραμένουν δειγματοληπτικοί,

- δέματα τριγωνικών αποστολών από Ευρώπη έχουν μικρότερη πιθανότητα ελέγχου (ΟΧΙ μηδενική) σε σύγκριση με δέματα που έρχονται κατευθείαν από Ασία.

- λειτουργούν σε μαζική κλίμακα, χωρίς τη δυνατότητα για τους υπερβολικά στοχευμένους ελέγχους για ιδιώτες αγοραστές που συνωμοσιολογικά ισχυρίζονται μερικοί εδώ, γιατί ό,τι θα ήταν να βγάλουν από εκτελωνισμούς θα το χρεώνονταν σε εργατοώρες και σε χώρο και σε χρόνο παραμονής σε αποθήκες.

 

...κατάντησαν μερικοί εδώ να ισχυρίζονται ότι

- τελωνειακοί παρακολουθούν το νήμα για να εντοπίσουν μεμονωμένα κινητά

- αλλά ξέρουν ήδη εκ των προτέρων τα πάντα, τη προέλευση, το περιεχόμενο κτλ

χωρίς να κατανοούν την αντίφαση στη σκοπιμότητα...επειδή προφανώς δεν το σκέφτονται πρακτικά.

 

Αν αντί να σκέφτεστε από τη σκοπιά αυτού που περιμένει, το προσεγγίσετε από τη σκοπιά αυτού (του προσώπου και της αρχής) που έχει την ευθύνη του ελέγχου την ώρα που συσσωρεύονται χιλιάδες δέματα προς επεξεργασία, μπορεί να επικρατήσει κάποια στοιχειώδης λογική στη συζήτηση στο νήμα...

 

....έχετε κάνει το νήμα χώρο ξεχαρμανιάσματος, κι όχι χώρο συλλογής πληροφοριών κι ενημέρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναγράψει αλλά ας το πούμε μια φορά ακόμη.

 

Τα 3€ είναι "το τέλος παρουσίασης" των ΕΛΤΑ που το χρεώνει σε όσα δέματα μπαίνουν μεν στο τελωνείο αλλά, για οποιοδήποτε λόγο, δεν χρεώνεται ΦΠΑ. Τόσο σ' εμένα όσο και σε άλλους συμφορουμίτες, έχει χρεωθεί το τέλος αυτό σε δέματα μεσαίας αλλά και μικρής αξίας.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι χρεώνεται μόνο όταν το δέμα μπει στο τελωνείο και βγαίνει χωρίς να χρεωθεί ΦΠΑ, αλλά δεν γνωρίζουμε με ποια κριτήρια το χρεώνουν.

Και το δικό μου που ήταν κινητό αξίας περίπου 200 ευρώ και μπήκε τελωνείο για 15 μέρες γιατί δε χρεώθηκε τίποτα;

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου που ήταν κινητό αξίας περίπου 200 ευρώ και μπήκε τελωνείο για 15 μέρες γιατί δε χρεώθηκε τίποτα;

 

 

 

Γιατί είσαι ο ... υπερτυχερός ....

Link to comment
Share on other sites

Να πάω να παίξω τζόκερ αν είναι έτσι!

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εύκολα,και εάν θες να τό παίξουμε μισό μισό.....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Δεν εχω παραλαβει το κινητο απο το ταχυδρομιο, το εχω αφησει εκει. Με τον πωλητη εχουμε συνεννοηθει για επιστροφη. Επειδη μου ζηταει tracking number ο πωλητης σημαινει οτι εγω πρεπει να παω στο ταχυδρομιο να το ξαναστειλω πισω; Δηλαδη ενδεχομενως να πληρωσω τιποτα μεταφορικα; Η διασικασια ποια ειναι ακριβως;
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνεις, πας και λες να γυρίσει στη μάνα του. Αν το παραλαμβανες θα πλήρωνες και τους φόρους. Το tracking number είναι το ίδιο, οι Κινέζοι στέλνουν μηνύματα χωρίς να σκέφτονται, εντελώς αυτοματοποιημενα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνεις, πας και λες να γυρίσει στη μάνα του. Αν το παραλαμβανες θα πλήρωνες και τους φόρους. Το tracking number είναι το ίδιο, οι Κινέζοι στέλνουν μηνύματα χωρίς να σκέφτονται, εντελώς αυτοματοποιημενα

 

Για αυτο και δεν το πηρα. Μου χρεωσαν 41 ευρω τελωνειο συν οτι αργοτερα εμαθα οτι αυτα τα κινεζικα δεν παιζουν την 800αρα.

Σε ευχαριστω.

Αμα ειναι θα παω αυριο να δηλωσω οτι δεν το αποδεχομαι και μετα να συνεννοηθω με τον πωλητη για το tracking του...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα μιλήσεις με τους Κινέζους για το αν το δέχονται.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα μιλήσεις με τους Κινέζους για το αν το δέχονται.

 

Με αυτον ειμαι ενταξει. Εχω συνεννοηθει. Το παραξενο ειναι οτι δεν μου κραταει τιποτα για τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Σύγχυση στο τετράγωνο, ακόμη και στην εικόνα του γραπτού.

 

Πού είπα εγώ ότι επειδή πέρασε το δικό μου, περνάνε όλα, ότι δεν υπάρχει κίνδυνος τελωνείου; Δώσε μου συνδέσμους και παραθέσεις συγκεκριμένων μηνυμάτων μου....ως άσκηση διανοητικής συνέπειας τουλάχιστον, που προφανώς δεν τηρείτε.

 

Σε άλλα φόρουμ τσακώνομαι με όσους δεν θέλουν να πιστέψουν ότι έχουν ενταθεί οι έλεγχοι, εδώ έχουμε τους επαγγελματίες φορουμίτες συνωμοσιολόγους ή πικραμένους..

 

Αδυνατείτε να κάνετε χρήσιμους πρακτικούς διαχωρισμούς και διακρίσεις και φυσικά σταθερό στοιχεία σ' αυτά τα "ξερολικά" μηνύματα είναι η συνδήλωση "inside information" και η επιλεκτικότητα στις αναφορές.

 

Εγώ λέω ότι:

- οι έλεγχοι έχουν ενταθεί αλλά παραμένουν δειγματοληπτικοί,

- δέματα τριγωνικών αποστολών από Ευρώπη έχουν μικρότερη πιθανότητα ελέγχου (ΟΧΙ μηδενική) σε σύγκριση με δέματα που έρχονται κατευθείαν από Ασία.

- λειτουργούν σε μαζική κλίμακα, χωρίς τη δυνατότητα για τους υπερβολικά στοχευμένους ελέγχους για ιδιώτες αγοραστές που συνωμοσιολογικά ισχυρίζονται μερικοί εδώ, γιατί ό,τι θα ήταν να βγάλουν από εκτελωνισμούς θα το χρεώνονταν σε εργατοώρες και σε χώρο και σε χρόνο παραμονής σε αποθήκες.

 

...κατάντησαν μερικοί εδώ να ισχυρίζονται ότι

- τελωνειακοί παρακολουθούν το νήμα για να εντοπίσουν μεμονωμένα κινητά

- αλλά ξέρουν ήδη εκ των προτέρων τα πάντα, τη προέλευση, το περιεχόμενο κτλ

χωρίς να κατανοούν την αντίφαση στη σκοπιμότητα...επειδή προφανώς δεν το σκέφτονται πρακτικά.

 

Αν αντί να σκέφτεστε από τη σκοπιά αυτού που περιμένει, το προσεγγίσετε από τη σκοπιά αυτού (του προσώπου και της αρχής) που έχει την ευθύνη του ελέγχου την ώρα που συσσωρεύονται χιλιάδες δέματα προς επεξεργασία, μπορεί να επικρατήσει κάποια στοιχειώδης λογική στη συζήτηση στο νήμα...

 

....έχετε κάνει το νήμα χώρο ξεχαρμανιάσματος, κι όχι χώρο συλλογής πληροφοριών κι ενημέρωσης.

 

απο την σκοπια αυτου που το περιμενει να μπει στην χωρα το βλεπουμε φιλε, γιατι εχουμε γνωστους και φιλους που ειναι και στα ελτα και στα τελωνεια, και μας λενε τι εντολες παιρνουν, απλα εσυ δεν θες να καταλαβεις. Το τι εχουμε κανει το νημα δεν εισαι σερ θεση να το κρινεις, υπαρχει αλλος που το κρινει. Κατ εμε καλυτερα που ειναι μπαχαλο το νημα, αν ειναι τελικα. Μαζευει λιγοτερες πληροφοριες η ινφοαπαυτη και οποιος αλλος θελει, γτ αν νομιζεις οτι δεν διαβαζουν οχι μονο αυτο το νημα και το φορουμ αλλα ολης της ελλαδος εισαι γελασμενος, στο ξαναλεω αν γραφαμε ολα αυτα πριν απο κανα 8μηνο θα χε μπει μεσα ο mod και θα μας ειχε banαρει ολους, τυχαιο που εξαφανιστηκαν και δεν συμβαινει πια? οπως και τα νηματα απο τα κινεζομαγαζα .... ακομη αναβαθμιζονται....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...