Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

Παιδια μπορει καποιος με σιγουρια,

να μου πει τα 3 ευρο ειπανε εγιναν υποχρεωτικα οταν το πακετο ειναι συστημμενο και χωρις ελεγχο απο τελωνειο νομιζω πρεπει να γραφει 3 ευρο τελος παρουσιασης που σιγουρα τα πληρωνεις.τι λετε

Link to comment
Share on other sites

Το δεμα το παρέλαβα σήμερα όλα καλά ούτε τελωνείο ούτε τίποτα. Λοιπόν τι είχε το δέμα. Ήταν ένα xiaomi Mi Max 4gb 128gb μοντέλο σταλμένο από banggood με Nl post. Το είχα σίγουρο ότι θα περάσει τελωνείο με όλα αυτά που διάβαζα. Ευτυχώς δεν πέρασε. Η αγορά έγινε στα 238 ευρώ για το συγκεκριμένο μοντέλο. Πραγματικά τσάμπα για αυτά που προσφέρει αυτή η κινηταρα. Εξαιρετικό.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Η Infoquest θα αφρίζει από το κακό της...αλίμονο στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ που θα σηκώσουν το τηλέφωνο και θα ακούσουν τα παράπονά της...

...κι εσύ αν έγραφες ότι περιμένεις ακριβό Xiaomi κινητό, ξέρεις, θα διακινδύνευες περισσότερο...ευτυχώς απέφυγες τη παγίδα...

 

...όπως έχω πει εδώ στο νήμα πολλάκις, το ότι πέρασε το δέμα ενός δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει αυξημένος έλεγχος...αλλά ούτε και τέτοιο στοχευμένο κυνήγι που να συντηρεί την συνωμοσιολογία ορισμένων εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Να προσεχουμε μερικοι μη γινομαστε κουραστικοι με τον ψυχολογικο μας πολεμο και επικινδυνοι/ανευθυνοι παιρνοντας στο λαιμο μας άλλους, ο καθενας παιρνει γνωμες και πρατει, δεν ειναι υποχρεωτικο να ακολουθησουν ολοι την προσωπικη μας (ανεδαφικη και επιπολαιη ενδεχομενως) γνωμη.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να προσεχουμε μερικοι μη γινομαστε κουραστικοι με τον ψυχολογικο μας πολεμο και επικινδυνοι/ανευθυνοι παιρνοντας στο λαιμο μας άλλους, ο καθενας παιρνει γνωμες και πρατει, δεν ειναι υποχρεωτικο να ακολουθησουν ολοι την προσωπικη μας (ανεδαφικη και επιπολαιη ενδεχομενως) γνωμη.

 

Το ανεδαφικό και επιπόλαιο φαίνεται και φωνάζει...

 

...έπειτα, τόσο πολύ που έχεις επενδύσει τον εαυτό σου στο θέμα (δείγμα επιπολαιότητας) καταλήγεις να μην διαβάζεις τί γράφει ο άλλος...

 

...παραπάνω έγραψα πχ σε εκείνον που ήθελε να παραγγείλει ακουστικά, ότι θα καταλάβαινα τον δισταγμό του αν επρόκειτο για ακριβό κινητό, όχι όμως για κάτι αξίας 20€

 

κι ακριβώς από πάνω τόνισα ότι σαφώς έχουν αυξηθεί οι έλεγχοι...

 

...αλλά σαφώς ΔΕΝ δικαιολογούν τη συνωμοσιολογία που εκφράζουν κάποιοι εδώ...γιατί πρόκειται περί πολύ ειδικού και συγκεκριμένου επιχειρήματος...

 

...αλλά ξέρω, έχεις πληροφορίες εκ των έσω, που μπορεί να μην θες να μοιραστείς...

...από αποδείξεις έχεις το ότι σου άνοιξαν το δέμα της ταμπλέτας επειδή "προφανώς" έψαχναν για Xiaomi κινητά...επειδή σε δέμα ταμπλε΄τας θα τα έψαχναν τα xiaomi κινητά...

 

...επιλεκτική λογική που επικυρώνει απλώς τη προκατάληψη...

 

...αν κάτι σε ενοχλεί, μην το επαναφέρεις συνέχεια στη συζήτηση, κουράζεσαι προφανώς κι ο ίδιος, όταν μιλάς για "ψυχολογικό πόλεμο"...κάνε ένα μικρό διάλειμμα από το φόρουμ αν σε στεναχωρεί τόσο η διαφωνία...

 

Αν νιώθεις ότι μπορείς να γίνεις πιστευτός απευθύνοντάς μου το λόγο ΩΣΑΝ να λέω ότι δεν υπάρχουν έλεγχοι και δεν υπάρχει κίνδυνος, απλώς εκτίθεσαι περισσότερο.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι το banggood έστειλε το κινητό με τριγωνική αποστολή μέσω Ολλανδίας και δηλαδή φάνηκε ότι έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη. Υποψία μιας και όσα xiaomi έχω δει περνάνε όλα εδώ και 3 μήνες. Τι γλιτώσαμε ευτυχώς.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δυσκολο. Θα επρεπε να σου δωσει δευτερο tracking number και εκτος αυτου, ακομα και αυτοι που προσφερουν τριγωνικη αρχιζουν να την κοβουν. Ειχαν vickmall, yeso, eglobal και ενας απο aliexpress, νομιζω εμεινε vickmall και eglobal.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ανεδαφικό και επιπόλαιο φαίνεται και φωνάζει...

 

...έπειτα, τόσο πολύ που έχεις επενδύσει τον εαυτό σου στο θέμα (δείγμα επιπολαιότητας) καταλήγεις να μην διαβάζεις τί γράφει ο άλλος...

 

...παραπάνω έγραψα πχ σε εκείνον που ήθελε να παραγγείλει ακουστικά, ότι θα καταλάβαινα τον δισταγμό του αν επρόκειτο για ακριβό κινητό, όχι όμως για κάτι αξίας 20€

 

κι ακριβώς από πάνω τόνισα ότι σαφώς έχουν αυξηθεί οι έλεγχοι...

 

...αλλά σαφώς ΔΕΝ δικαιολογούν τη συνωμοσιολογία που εκφράζουν κάποιοι εδώ...γιατί πρόκειται περί πολύ ειδικού και συγκεκριμένου επιχειρήματος...

 

...αλλά ξέρω, έχεις πληροφορίες εκ των έσω, που μπορεί να μην θες να μοιραστείς...

...από αποδείξεις έχεις το ότι σου άνοιξαν το δέμα της ταμπλέτας επειδή "προφανώς" έψαχναν για Xiaomi κινητά...επειδή σε δέμα ταμπλε΄τας θα τα έψαχναν τα xiaomi κινητά...

 

...επιλεκτική λογική που επικυρώνει απλώς τη προκατάληψη...

 

...αν κάτι σε ενοχλεί, μην το επαναφέρεις συνέχεια στη συζήτηση, κουράζεσαι προφανώς κι ο ίδιος, όταν μιλάς για "ψυχολογικό πόλεμο"...κάνε ένα μικρό διάλειμμα από το φόρουμ αν σε στεναχωρεί τόσο η διαφωνία...

 

Αν νιώθεις ότι μπορείς να γίνεις πιστευτός απευθύνοντάς μου το λόγο ΩΣΑΝ να λέω ότι δεν υπάρχουν έλεγχοι και δεν υπάρχει κίνδυνος, απλώς εκτίθεσαι περισσότερο.

 

Φίλε το παρακάνεις κι ας συμφωνώ σε πολλά.

 

Έχω μια υποψία ότι το banggood έστειλε το κινητό με τριγωνική αποστολή μέσω Ολλανδίας και δηλαδή φάνηκε ότι έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη. Υποψία μιας και όσα xiaomi έχω δει περνάνε όλα εδώ και 3 μήνες. Τι γλιτώσαμε ευτυχώς.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Αφου παρακολουθείς το θέμα θα έπρεπε να δεις ότι δεν περνάνε όλα.

Είσαι ένας από τους "τυχερούς".

Όχι ο μοναδικός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι το banggood έστειλε το κινητό με τριγωνική αποστολή μέσω Ολλανδίας και δηλαδή φάνηκε ότι έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη. Υποψία μιας και όσα xiaomi έχω δει περνάνε όλα εδώ και 3 μήνες. Τι γλιτώσαμε ευτυχώς.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Με NL Post δεν στο έστειλαν;

Δεν πρόκειται περί "υποψίας" λοιπόν, εφόσον εστάλη μέσω Ευρώπης - όπως είπαμε στατιστικά έχουν μικρότερη πιθανότητα να περάσουν τελωνείο - πρόκειται για τριγωνική αποστολή...

...αρκεί ο αριθμος tracking για να το συμπεράνεις αυτό....

 

Το Banggood είχε στραφεί στη Swiss Post, τώρα βλέπω πάλι από άλλους - κι από μένα - χρησιμοποιεί περισσότερο τα Ολλανδικά...

 

τους είχα ρωτήσει μάλιστα και μου είχαν αναφέρει και μια άσχετη εταιρεία ως πιθανή μεταφορική, μια Dutch Green Register, που δεν την έχω ξανακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα βρουν τρόπο να σταματήσουν και αυτήν την τακτική. Ελπίζω όχι σύντομα.

 

Η τακτική αυτή είναι επειδή δεν είμασταν η μόνη ... μπανανία στους τελωνειακούς ελέγχους.

Βρίσκουν τα λαμόγια οι κινέζοι ποια χώρα έχει τους λιγότερους ή μηδαμινούς ελέγχους και τα φέρνουν μέσω αυτής.

Επειδή όμως είναι πανευρωπαικό το φαινόμενο και γι αυτό ασχολήθηκε και η ευρωπαική επιτροπή, οδεύουν σιγά σιγά όλες οι χώρες της ένωσης προς αυξημένους ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι όλο το tracking

 

Screenshot_20170330-163359.jpg

 

Δεν φαίνεται κάτι για τριγωνική αποστολή. Ένα tracking μου έδωσαν. Σίγουρα είναι θέμα τύχης απλά επειδή βλέπω ότι σχεδόν όλα τα xiaomi περνάνε ειδικά Θεσσαλονίκη δεν περίμενα να τι γλιτωσω. Ένα xiaomi Router πέρασε έκατσε 28 λεπτά σου τελωνείο και έδωσα 3 ευρώ ακόμα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το παρακάνεις κι ας συμφωνώ σε πολλά.

 

Αφου παρακολουθείς το θέμα θα έπρεπε να δεις ότι δεν περνάνε όλα.

Είσαι ένας από τους "τυχερούς".

Όχι ο μοναδικός.

 

Τόση συνωμοσιολογία πια, σηκώνει και λίγο δούλεμα...όταν βλέπεις να καλλιεργείται τόσο συστηματικά, μόνο με την ειρωνεία μπορείς διαπεράσεις αυτό το πλέγμα σκέψης...

 

...έπειτα καλό είναι να τίθενται τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις...όταν επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια περί Infoquest σε τόσες σελίδες, κι αυτό καλλιεργεί κλίμα που επηρεάζει πολύ περισσότερους αναγνώστες από τους φορείς της συγκεκριμένης εικασίας...

...το είδαμε μόλις παραπάνω...

 

"Τυχεροί" δε, είναι αυτοί που τα δέματά τους πέρασαν τελωνείο, αφού είναι η μειοψηφία ασφαλώς....η πλειοψηφία τη γλιτώνει, προς το παρόν...το αν θα αλλάξει αυτό θα το δούμε, αλλά αμφιβάλλω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ είναι όλο το tracking

 

 

Δεν φαίνεται κάτι για τριγωνική αποστολή. Ένα tracking μου έδωσαν. Σίγουρα είναι θέμα τύχης απλά επειδή βλέπω ότι σχεδόν όλα τα xiaomi περνάνε ειδικά Θεσσαλονίκη δεν περίμενα να τι γλιτωσω. Ένα xiaomi Router πέρασε έκατσε 28 λεπτά σου τελωνείο και έδωσα 3 ευρώ ακόμα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

"σχεδόν όλα τα Xiaomi περνάνε"; από πού το συμπέρανες αυτό;

Αφενός δεν γράφει εδώ μέσα καθένας που παραγγέλνει Xiaomi, αφετέρου ίσως εσύ δίνεις μεγαλύτερη προσοχή στα Xiaomi επειδή είχες παραγγείλει τέτοιο.

 

...εμένα ένα Xiaomi Redmi 3s Prime δεν πέρασε από τελωνείο, πάντως...που δεν αναιρεί αλλά ουτε και θεμελιώνει κάποιον κανόνα.

 

Εφόσον εστάλη με NL Post, πέρασε πρώτα από Ολλανδία και μετά ήλθε Ελλάδα....TO "PostNL Sorting Center είναι σαφώς στην Ολλανδία, ενώ στο λέει ξεκάθαρα "Netherlands, Send item abroad"...

 

..τον τελευταίο καιρό, πάντως, το tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων μπορεί να είναι ελλιπές...πχ μου έτυχε εμένα να μην εμφανίζει καθόλου το στάδιο "pre-advised" και να φανεί ξαφνικά μόνο αφού φύγει από το κέντρο διαλογής στην Ολλανδία.

 

Επίσης, δοκίμασε τους ίδιους κωδικούς στο postnl.post , εκεί μπορεί να δεις στάδια που καμιά φορά δεν τα "πιάνει" το 17track, για οποιοδήποτε λόγο...

 

...στο νήμα για τις αποστολές από τη Κίνα καταγράφονται αναλυτικά τα στάδια από τα οποία περνάει κάθε δέμα για κάθε ταχυδρομείο.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι όλο το tracking

 

Δεν φαίνεται κάτι για τριγωνική αποστολή. Ένα tracking μου έδωσαν. Σίγουρα είναι θέμα τύχης απλά επειδή βλέπω ότι σχεδόν όλα τα xiaomi περνάνε ειδικά Θεσσαλονίκη δεν περίμενα να τι γλιτωσω. Ένα xiaomi Router πέρασε έκατσε 28 λεπτά σου τελωνείο και έδωσα 3 ευρώ ακόμα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Τριγωνική είναι εκτός αγόρασες από Ολλανδία :p

 

Σαφώς, αλλά πόσο επιπλέον κινδυνεύεις πρακτικά να πληρώσεις;

Να είναι 3€; Ξενέρωμα, το είπα και παραπάνω, αλλά όχι σοβαρός λόγος τέτοιου δισταγμού και "στοχασμού"...

 

...μόνο με την μετάπτωση στην υπερβολή μπορεί να συντηρηθεί τέτοιος δισταγμός, αλλά μετά μιλάμε για φοβία, όχι για ανησυχία περί τελωνείου...

 

Σε τζαμάκι μονοψήφιου κόστους έχει έρθει 36άρι...

Δεν είναι απλά τα πράγματα.

 

Τόση συνωμοσιολογία πια, σηκώνει και λίγο δούλεμα...όταν βλέπεις να καλλιεργείται τόσο συστηματικά, μόνο με την ειρωνεία μπορείς διαπεράσεις αυτό το πλέγμα σκέψης...

 

...έπειτα καλό είναι να τίθενται τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις...όταν επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια περί Infoquest σε τόσες σελίδες, κι αυτό καλλιεργεί κλίμα που επηρεάζει πολύ περισσότερους αναγνώστες από τους φορείς της συγκεκριμένης εικασίας...

...το είδαμε μόλις παραπάνω...

 

"Τυχεροί" δε, είναι αυτοί που τα δέματά τους πέρασαν τελωνείο, αφού είναι η μειοψηφία ασφαλώς....η πλειοψηφία τη γλιτώνει, προς το παρόν...το αν θα αλλάξει αυτό θα το δούμε, αλλά αμφιβάλλω.

 

Ε κι εμένα βαλτό της ινφουέστ με είπαν για να κάνω τον κόσμο να ψωνίζει από Ελλάδα ή από ευρωπαικές αποθήκες κινέζων :wacko:

Τώρα πως συνδυάζονται ένας θεός ξέρει.

Αλλά μπορούμε να μιλάμε και πιο ήρεμα :)

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και στο post nl και βγάζει τα ίδια. Εφόσον είναι τριγωνική ένα μπράβο στο banggood και ελπίζω να τα στέλνει σε όλους έτσι να μην περνάνε και πληρώνουν τσάμπα χρήματα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και στο post nl και βγάζει τα ίδια. Εφόσον είναι τριγωνική ένα μπράβο στο banggood και ελπίζω να τα στέλνει σε όλους έτσι να μην περνάνε και πληρώνουν τσάμπα χρήματα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Μα δεν υπάρχει συνταγή για αποφυγή του τελωνείου...

 

...κι από αυτά τα δέματα "τσιμπάνε" στον εκτελωνισμό...μάλιστα πέρυσι πριν τα Χριστούγεννα ήταν και η πλειοηψφία των καταγεγραμμένων περιστατικών...(κι αντιθέτως περνουσαν τα singapore post)

 

Τα δέματα PostNL μάλιστα είναι τα μόνο που έρχονται συχνά επάνω με αυτοκόλλητο που λέει ότι παραβιάζονται άρθρα του νομικού πλαισίου της Ε.Ε., δεν το έχω δει με άλλα ταχυδρομεία...

 

...ούτε πανικός χρειάζεται για τελωνείο, ούτε επανάπαυση είναι συνετή, με τριγωνική αποστολή...

 

...απλώς οι πιθανότητες για δέματα μέσω ευρώπης είναι στατιστικά μικρότερες σε σχέση με εκείνα που εισάγονται απευθείας μέσω Ασίας, αφού τα πρώτα κανονι΄κα δεν εκτελωνίζονται κι είναι δυσκολότερο να τα πετύχει ο δειγματοληπτικός έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και στο post nl και βγάζει τα ίδια. Εφόσον είναι τριγωνική ένα μπράβο στο banggood και ελπίζω να τα στέλνει σε όλους έτσι να μην περνάνε και πληρώνουν τσάμπα χρήματα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Φιλε μου μπραβο! Οποιος απο την ινφοτετοια αλλα και απο ελτα ή τελωνεια διαβασει το νημα και τα ποστ σου, ειναι σιγουρο οτι θα σταματανε οχι μονο τα post nl, αλλα και δεματα εσωτερικου.... Μην ξεχνατε μερικοι οτι εδω μπαινουν και διαβαζουν πολλοι....που δεν ειναι φιλοι μας. Να σας θυμισω οτι οι τελωνιακοι ξερουν ποια πακετα ερχονται απο banggood, gearbest, aliexpress κλπ κλπ... και πλεον τσεκαρουν τιμες αγορας απο τα barcode και τους κωδικους που εχουν επανω τα πακετακια....

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εγω 2 φορες παρελαβα με CZ post μεγαλα δεματα και δεν πληρωσα τελωνιο ενω ειχαν το κιτρινο αυτοκολητο πανω . το τελευταιο δεμα ηρθε με post NL και δεν ειχε αυτο το κιτρινο αυτοκολητο και ουτε σε αυτο δεν πληρωσα κατι.
Link to comment
Share on other sites

εγω 2 φορες παρελαβα με CZ post μεγαλα δεματα και δεν πληρωσα τελωνιο ενω ειχαν το κιτρινο αυτοκολητο πανω . το τελευταιο δεμα ηρθε με post NL και δεν ειχε αυτο το κιτρινο αυτοκολητο και ουτε σε αυτο δεν πληρωσα κατι.

 

Ευχαριστώ δεν το ήξερα ότι έχει παρατηρηθεί και με άλλα ταχυδρομεία, η επικόλληση αυτής της σήμανσης...

 

όσα έχω παραλάβει με Swiss Post δεν το είχαν, ενώ με NL Post από τη πρώτη φορά που έλαβα με τέτοιο (κανά 2 χρόνια πριν περίπου) το είχε επάνω...

...μου είχαν στείλει μια ταμπλέτα από Aliexpress, και μάλιστα είχαν κολλήσει πάνω στο δέμα ασπρόμαυρη φωτογραφία με το περιεχόμενο και το ακριβές κόστος!!

...δεν θα ήθελα να μου συμβεί κάτι τέτοιο τώρα, με τίποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου μπραβο! Οποιος απο την ινφοτετοια αλλα και απο ελτα ή τελωνεια διαβασει το νημα και τα ποστ σου, ειναι σιγουρο οτι θα σταματανε οχι μονο τα post nl, αλλα και δεματα εσωτερικου.... Μην ξεχνατε μερικοι οτι εδω μπαινουν και διαβαζουν πολλοι....που δεν ειναι φιλοι μας. Να σας θυμισω οτι οι τελωνιακοι ξερουν ποια πακετα ερχονται απο banggood, gearbest, aliexpress κλπ κλπ... και πλεον τσεκαρουν τιμες αγορας απο τα barcode και τους κωδικους που εχουν επανω τα πακετακια....

 

Θα σταματήσουν και τα δέματα του εσωτερικού διαβάζοντας το νήμα;; επειδή τα διαχειρίζονται μαζί, τα εισερχόμενα και τα εσωτερικώς διακινούμενα;

Πού τα βρίσκετε βρε παιδιά και τα λέτε αυτά, σοβαρά τώρα.

 

Πώς ξέρουν ποιά πακέτα έρχονται από ποιά καταστήματα; Μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Αλλά νομίζεις δλδ πως θα κάτσει κανείς και θα κάνει συλλογή από τα εμφανιζόμενα εδώ δέματα (αν έδινε κάποιος τον αριθμό παρακολούθησης) και θα "τσίμπαγε" τα συγκεκριμένα από το αεροδρόμιο;

 

- μήπως τα μέλη της κοινότητας κι αυτά που γράφουν εδώ είναι τα μόνα που παραγγέλνουν από Ασία;

- ή μήπως μέσα στον απέραντο όγκο των καθημερινών δεμάτων, θα κάτσει κανείς να κοσκινίσει τα συγκεκριμένα;

- έχουν να κερδίσουν κάτι παραπάνω από τον όποιο έλεγχο ήδη κάνουν στα εισερχόμενα δέματα

 

...νομίζω ότι το σκεφτόμαστε περισσότερο από τη δική μας οπτική και τη προβάλλουμε στους άλλους με αντίστροφο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εμφανισιακα μπορουνε να σταμπαρουνε ποια ειναι απο gearbest και bangood αφου σχεδον ολα ερχοντε σε γκρι σακουλα. εγω τωρα περιμενω απο gearbest μεγαλο δεμα 2 κιλων με NL post και θα ενημερωσο για την πορεια του.
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εμφανισιακα μπορουνε να σταμπαρουνε ποια ειναι απο gearbest και bangood αφου σχεδον ολα ερχοντε σε γκρι σακουλα. εγω τωρα περιμενω απο gearbest μεγαλο δεμα 2 κιλων με NL post και θα ενημερωσο για την πορεια του.

 

Τι έχει μέσα; laptop? 2kg!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εμφανισιακα μπορουνε να σταμπαρουνε ποια ειναι απο gearbest και bangood αφου σχεδον ολα ερχοντε σε γκρι σακουλα. εγω τωρα περιμενω απο gearbest μεγαλο δεμα 2 κιλων με NL post και θα ενημερωσο για την πορεια του.

 

Σε γκρι σακούλα έχω παραλάβει πολλά πολλά πράγματα από διαφορετικά καταστήματα, που δεν έχουν μάλιστα καμία σχέση και με κινητά...

το ίδιο ισχύει και για συσκευασίες styrofoam ή box-in-box, που χρησιμοποιούν κατά καιρούς τα πιο γνωστά καταστήματα...

 

...σκεφτόμαστε και πάλι από τη δική μας σκοπιά κι όχι από τη σκοπιά αυτών που έχουν να επεξεργαστούν αποστολές σε μαζική κλίμακα...με διαφορετικές κατηγορίες παραληπτών.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρουν ποιά πακέτα έρχονται από ποιά καταστήματα; Μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Ξέρουν ακριβώς κάθε πακέτο από πιο κατάστημα είναι. Το λέω πληροφοριακά.

 

Τα tracking number δεσμεύονται ανά χιλιάδες σαν πακέτο απο τα καταστήματα, και πχ η NLpost (όπου σε αυτήν ισχύει σίγουρα) είναι υποχρεωμένη σε οποιοδήποτε τελωνειακό έλεγχο, αν απαιτηθεί , να δώσει τα στοιχεία που χρειάζονται για να δουν ποιος είναι πίσω απο την αποστολή.

 

Παρόλα αυτά δεν μπορούν να σταματάν δέματα συγκεκριμένων καταστημάτων κ ο λόγος είναι ότι τα καταστήματα αυτά πουλάν χιλιάδες ακόμα αντικείμενα εκτός των κινητών :)

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουν ακριβώς κάθε πακέτο από πιο κατάστημα είναι. Το λέω πληροφοριακά.

 

Τα tracking number δεσμεύονται ανά χιλιάδες σαν πακέτο απο τα καταστήματα, και πχ η NLpost (όπου σε αυτήν ισχύει σίγουρα) είναι υποχρεωμένη σε οποιοδήποτε τελωνειακό έλεγχο, αν απαιτηθεί , να δώσει τα στοιχεία που χρειάζονται για να δουν ποιος είναι πίσω απο την αποστολή.

 

Μπερδεύεις τη διαδικασία του κοσκινίσματος των δεμάτων για τελωνειακό έλεγχο με τη διαδικασία αφού κάποιο δέμα επιλεγεί για έλεγχο...

 

...αυτό που λέω εγώ είναι πως όταν έχουν να επεξεργαστούν ένα τεράστιο όγκο δεμάτων, αυτό το ψιλό κοσκίνισμα/επιλογή των δεμάτων προς έλεγχο δεν μπορεί να γίνεται με κριτήριο το κατάστημα προέλευσης...

 

...αυτή είναι περισσότερο η λογική του αγοραστή που περιμένει ένα συγκεκριμένο δέμα κι όχι εκείνου που κάνει έλεγχο στο τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα συγκεκριμένα σε αυτό που έγραψες τίποτα περισσότερο, ξέρουν συγκεκριμένα απο που έρχονται :)

 

Αυτό μπορούν να το εκμεταλλευτούν και για να ξεχωρίζουν δέματα κατά την διαλογή πριν την εισαγωγή στο τελωνείο αλλά,

πως γίνεται αυτό που λες κοσκίνισμα δεν μπορεί να το ξέρει κανένας, σίγουρα έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα αλλά ότι κ να πει κάποιος είναι θεωρίες.

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν και αγχώθηκα τη γλίτωσα τελικά! Παρόλο που έμεινε τελωνείο για 15 μέρες δεν πλήρωσα τίποτα. Πάνω στο δέμα είχε κολλημένο αυτοκόλλητο του τελωνείου που έγραφε ελεύθερο. Για την ιστορία ήταν Leeco Le max 2 64gb αξίας 194€!

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...