Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε σε κατηγορώ που προσπαθείς να βγάλεις μια άκρη με ο,τι πραγματικά γίνεται, σε κατηγορώ που είσαι τόσο κουραστικός, προσπαθώντας να ακυρώσεις ο,τι δεν ασπάζεσαι ή ο,τι δε μπορείς να αποδείξεις. Πλην όμως ότι δε μπορεί να βγει πραγματικά άκρη, γιατί αν έβγαινε θα είχαμε βγει παράνομοι και θα είχε σβηστεί το topic. Μας κατηγορείς για συνομωσιολογους, χωρίς να μπορείς να δεχτείς ότι μπορεί να έχουμε πληροφορίες όχι από τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία, αλλά από την αντίπερα όχθη... Και ο νοών νοειτω.

Τόσες σελίδες πίσω που συσκευές μπαίνουν και... βγαίνουν, δε σε είδα να βγάζεις άχνα. Αλλά εδώ θεωρείς τριγωνική αποστολή την NL post...

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι:

- οι έλεγχοι έχουν ενταθεί αλλά παραμένουν δειγματοληπτικοί,

- δέματα τριγωνικών αποστολών από Ευρώπη έχουν μικρότερη πιθανότητα ελέγχου (ΟΧΙ μηδενική) σε σύγκριση με δέματα που έρχονται κατευθείαν από Ασία.

- λειτουργούν σε μαζική κλίμακα, χωρίς τη δυνατότητα για τους υπερβολικά στοχευμένους ελέγχους για ιδιώτες αγοραστές που συνωμοσιολογικά ισχυρίζονται μερικοί εδώ, γιατί ό,τι θα ήταν να βγάλουν από εκτελωνισμούς θα το χρεώνονταν σε εργατοώρες και σε χώρο και σε χρόνο παραμονής σε αποθήκες.

 

...κατάντησαν μερικοί εδώ να ισχυρίζονται ότι

- τελωνειακοί παρακολουθούν το νήμα για να εντοπίσουν μεμονωμένα κινητά

- αλλά ξέρουν ήδη εκ των προτέρων τα πάντα, τη προέλευση, το περιεχόμενο κτλ

χωρίς να κατανοούν την αντίφαση στη σκοπιμότητα...επειδή προφανώς δεν το σκέφτονται πρακτικά.

 

Αν αντί να σκέφτεστε από τη σκοπιά αυτού που περιμένει, το προσεγγίσετε από τη σκοπιά αυτού (του προσώπου και της αρχής) που έχει την ευθύνη του ελέγχου την ώρα που συσσωρεύονται χιλιάδες δέματα προς επεξεργασία, μπορεί να επικρατήσει κάποια στοιχειώδης λογική στη συζήτηση στο νήμα...

 

....έχετε κάνει το νήμα χώρο ξεχαρμανιάσματος, κι όχι χώρο συλλογής πληροφοριών κι ενημέρωσης.

 

Στο ξαναλέω γιατί χάνεις το δίκιο σου έτσι.

Μη χάνεις την ψυχραιμία σου.

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το ύφος σου.

 

απο την σκοπια αυτου που το περιμενει να μπει στην χωρα το βλεπουμε φιλε, γιατι εχουμε γνωστους και φιλους που ειναι και στα ελτα και στα τελωνεια, και μας λενε τι εντολες παιρνουν, απλα εσυ δεν θες να καταλαβεις. Το τι εχουμε κανει το νημα δεν εισαι σερ θεση να το κρινεις, υπαρχει αλλος που το κρινει. Κατ εμε καλυτερα που ειναι μπαχαλο το νημα, αν ειναι τελικα. Μαζευει λιγοτερες πληροφοριες η ινφοαπαυτη και οποιος αλλος θελει, γτ αν νομιζεις οτι δεν διαβαζουν οχι μονο αυτο το νημα και το φορουμ αλλα ολης της ελλαδος εισαι γελασμενος, στο ξαναλεω αν γραφαμε ολα αυτα πριν απο κανα 8μηνο θα χε μπει μεσα ο mod και θα μας ειχε banαρει ολους, τυχαιο που εξαφανιστηκαν και δεν συμβαινει πια? οπως και τα νηματα απο τα κινεζομαγαζα .... ακομη αναβαθμιζονται....

 

1. Κι άλλοι έχουμε γνωστούς. Το μου είπαν, σου είπαν δεν είναι απόδειξη.

2. Επαναλαμβάνω ότι οι αυξημένοι έλεγχοι είναι πανευρωπαικοί και έχει ασχοληθεί μέχρι και η ευρωπαική επιτροπή με το θέμα για τους διαφυγόντες δασμούς. Αν έχει "γνωστούς" στην ευρωπαική επιτροπή, στα ταχυδρομεία και στα τελωνεία όλης της Ευρώπης η ινφοτέτοια, από μόνο του θα έπρεπε να μην είναι άξιο σχολιασμού.

3. Ποτέ δεν μπαναρίστηκε κανένας για αυτά που λες. Το δε συμβαίνει πια και περί 8μηνου κλπ, απλά δεν συνέβηκε ποτέ.

4. Τα νήματα από τα κινεζομάγαζα, επειδή ακριβώς γνωρίζω πολύ καλά το θέμα, καλά έκαναν και καταργήθηκαν για λόγους παντελώς άσχετους με το θέμα που αναφέρεις.Μην έχεις άποψη για κάτι που δεν γνωρίζεις.

 

Το μόνο ακριβές από όσα γράφεις είναι ότι είναι μπάχαλο το νήμα.

 

 

Δε σε κατηγορώ που προσπαθείς να βγάλεις μια άκρη με ο,τι πραγματικά γίνεται, σε κατηγορώ που είσαι τόσο κουραστικός, προσπαθώντας να ακυρώσεις ο,τι δεν ασπάζεσαι ή ο,τι δε μπορείς να αποδείξεις. Πλην όμως ότι δε μπορεί να βγει πραγματικά άκρη, γιατί αν έβγαινε θα είχαμε βγει παράνομοι και θα είχε σβηστεί το topic. Μας κατηγορείς για συνομωσιολογους, χωρίς να μπορείς να δεχτείς ότι μπορεί να έχουμε πληροφορίες όχι από τα ΕΛΤΑ και τα ταχυδρομεία, αλλά από την αντίπερα όχθη... Και ο νοών νοειτω.

Τόσες σελίδες πίσω που συσκευές μπαίνουν και... βγαίνουν, δε σε είδα να βγάζεις άχνα.

 

Αυτός που ισχυρίζεται κάτι πρέπει να αποδείξει τον ισχυρισμό του. Και όχι το ανάποδο.

Το μου είπαν οι γνωστοί μου δεν θεωρείται απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενα ταμπλετακι μαλλον περασε αλωβητο, περιμενω να παραλαβω, αλλα εχω φερει τοσα πραγματα τοσα χρονια απο Κινα χωρις δασμους, που δε θα με πειραζε καθολου να πληρωσω το αντιστοιχο ποσο (φπα+τελος).

Σταματηστε να γκρινιαζετε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενα ταμπλετακι μαλλον περασε αλωβητο, περιμενω να παραλαβω, αλλα εχω φερει τοσα πραγματα τοσα χρονια απο Κινα χωρις δασμους, που δε θα με πειραζε καθολου να πληρωσω το αντιστοιχο ποσο (φπα+τελος).

Σταματηστε να γκρινιαζετε. :rolleyes:

 

ποιος σου ειπε πως δεν θελουμε να πληρωσουμε το φπα? αλλα να πληρωνουμε (αν χρειαζεται) και αυτο που αναλογει στην τιμη που το αγορασαμε! εμεις γκρινιαζουμε επειδη μπαινουν τελωνιο πραγματακια των 5 και 10 ευρω που δεν θα πρεπε να μπαινουν! αν αγορασεις κατι 50 ευρω και σου βγαλουν να πληρωσεις 45 ευρω εσυ δεν θα γκρινιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε πως δεν θελουμε να πληρωσουμε το φπα? αλλα να πληρωνουμε (αν χρειαζεται) και αυτο που αναλογει στην τιμη που το αγορασαμε! εμεις γκρινιαζουμε επειδη μπαινουν τελωνιο πραγματακια των 5 και 10 ευρω που δεν θα πρεπε να μπαινουν! αν αγορασεις κατι 50 ευρω και σου βγαλουν να πληρωσεις 45 ευρω εσυ δεν θα γκρινιαξεις?

 

Αυτό ακριβώς.

Έχει χαθεί λίγο η μπάλα σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλέω γιατί χάνεις το δίκιο σου έτσι.

Μη χάνεις την ψυχραιμία σου.

Συμφωνώ σε όλα, εκτός από το ύφος σου.

 

 

 

1. Κι άλλοι έχουμε γνωστούς. Το μου είπαν, σου είπαν δεν είναι απόδειξη.

2. Επαναλαμβάνω ότι οι αυξημένοι έλεγχοι είναι πανευρωπαικοί και έχει ασχοληθεί μέχρι και η ευρωπαική επιτροπή με το θέμα για τους διαφυγόντες δασμούς. Αν έχει "γνωστούς" στην ευρωπαική επιτροπή, στα ταχυδρομεία και στα τελωνεία όλης της Ευρώπης η ινφοτέτοια, από μόνο του θα έπρεπε να μην είναι άξιο σχολιασμού.

3. Ποτέ δεν μπαναρίστηκε κανένας για αυτά που λες. Το δε συμβαίνει πια και περί 8μηνου κλπ, απλά δεν συνέβηκε ποτέ.

4. Τα νήματα από τα κινεζομάγαζα, επειδή ακριβώς γνωρίζω πολύ καλά το θέμα, καλά έκαναν και καταργήθηκαν για λόγους παντελώς άσχετους με το θέμα που αναφέρεις.Μην έχεις άποψη για κάτι που δεν γνωρίζεις.

 

Το μόνο ακριβές από όσα γράφεις είναι ότι είναι μπάχαλο το νήμα.

 

 

 

 

Αυτός που ισχυρίζεται κάτι πρέπει να αποδείξει τον ισχυρισμό του. Και όχι το ανάποδο.

Το μου είπαν οι γνωστοί μου δεν θεωρείται απόδειξη.

 

Εδώ που τα λέμε, δεν έχει κι άδικο ο φίλος. Συμφωνώ... Ουδείς μπαναρίστηκε. Αλλά μέχρι πριν λίγους μήνες τόσο χύμα κουβέντα για τελωνεία, τριγωνικές αποστολές κ.λπ. πατέντες δεν ήταν ανεκτή και γινόταν άμεσα κατ' ελάχιστον παρατήρηση...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, δεν έχει κι άδικο ο φίλος. Συμφωνώ... Ουδείς μπαναρίστηκε. Αλλά μέχρι πριν λίγους μήνες τόσο χύμα κουβέντα για τελωνεία, τριγωνικές αποστολές κ.λπ. πατέντες δεν ήταν ανεκτή και γινόταν άμεσα κατ' ελάχιστον παρατήρηση...

 

Δεν επιτρέπεται η δημόσια συζήτηση για τρόπους απάτης είναι το σωστό.

Να σου εξηγήσω τη διαφορά.

Με την τριγωνική δεν εξαπατάς το τελωνείο.

Εσύ απλά κάνεις 2 αποστολές. Ουδέν μεμπτόν.

Το αν στην πρώτη χώρα εισόδου κάνουν πλημελλή έλεγχο, δεν είναι απάτη.

Μπορεί και να σε χρεώσουν βέβαια. Τα πάντα είναι πιθανά.

Εξάλλου παλιά δεν υπήρχε θέμα συζήτησης περί τέτοιων συναλλαγών, μιας και δεν υπήρχε η ανάγκη.

Τουλάχιστον μέχρι περίπου τα Χριστούγεννα....

 

Το να βάζεις όμως ψεύτικα κόστη, χαρακτηρισμοί ως δώρα κλπ και η συζήτηση ή προτροπή χρήσης τέτοιων μεθόδων, αυτά ναι απαγορεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται η δημόσια συζήτηση για τρόπους απάτης είναι το σωστό.

Να σου εξηγήσω τη διαφορά.

Με την τριγωνική δεν εξαπατάς το τελωνείο.

Εσύ απλά κάνεις 2 αποστολές. Ουδέν μεμπτόν.

Το αν στην πρώτη χώρα εισόδου κάνουν πλημελλή έλεγχο, δεν είναι απάτη.

Μπορεί και να σε χρεώσουν βέβαια. Τα πάντα είναι πιθανά.

Εξάλλου παλιά δεν υπήρχε θέμα συζήτησης περί τέτοιων συναλλαγών, μιας και δεν υπήρχε η ανάγκη.

Τουλάχιστον μέχρι περίπου τα Χριστούγεννα....

 

Το να βάζεις όμως ψεύτικα κόστη, χαρακτηρισμοί ως δώρα κλπ και η συζήτηση ή προτροπή χρήσης τέτοιων μεθόδων, αυτά ναι απαγορεύονται.

To να συζηταμε ομως τοσο χυμα για τις τριγωνικες αποστολες με σκοπο την αποφυγη του τελωνειου στην ελλαδα, δεν επιτρεποταν φιλε. Γιατι κακα τα ψεμματα, οι τελευταιες 15 σελιδες ειναι συζητηση για το αν περασε τελωνειο, και για το πως δεν θα περασει τελωνειο.

Καμια σχεση για το πως θα γινει ο εκτελωνισμος πχ τι απαιτειται κλπ.... ολα ειναι για το πως θα γινει αποφυγη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

To να συζηταμε ομως τοσο χυμα για τις τριγωνικες αποστολες με σκοπο την αποφυγη του τελωνειου στην ελλαδα, δεν επιτρεποταν φιλε. Γιατι κακα τα ψεμματα, οι τελευταιες 15 σελιδες ειναι συζητηση για το αν περασε τελωνειο, και για το πως δεν θα περασει τελωνειο.

Καμια σχεση για το πως θα γινει ο εκτελωνισμος πχ τι απαιτειται κλπ.... ολα ειναι για το πως θα γινει αποφυγη.

 

Δεν υπάρχει παρανομία στην τριγωνική αποστολή.

Όπως λέγαμε να παραγγέλνεις με ελτα κι όχι με κούριερ. Δεν ήταν απάτη και το λέγαμε αυτό.

Έτσι και τώρα δε μιλάμε για καμία απάτη. Λέμε στέλνε με .. ελτα στην Γαλλία.

Δεν υπάρχει παρανομία και δε ξέρω πόσο πιο απλά να το εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Η αποστολή από χώρα Ε.Ε είναι τρόπος αποφυγής τελωνείου? Άλλο πάλι και ετούτο
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε. Η αποστολή από χώρα Ε.Ε είναι τρόπος αποφυγής τελωνείου? Άλλο πάλι και ετούτο

 

Η αποστολη απο κινα, με ταχυ ταχυδρομειο με αλλαγη tracking σε χωρα της EE για να μην πληρωσεις 120ευρω το mi5s plus αν θα εφτανε ελλαδα με xxpost αλλα να δωσεις μονο 20$ μεταφορικα εξτρα, ειναι νομιμο? Eιναι δεν λεω...εσυ δεν παρανομεις, αλλα ειναι τροπος αποφυγης τελωνειου. Οχι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει παρανομία στην τριγωνική αποστολή.

Όπως λέγαμε να παραγγέλνεις με ελτα κι όχι με κούριερ. Δεν ήταν απάτη και το λέγαμε αυτό.

Έτσι και τώρα δε μιλάμε για καμία απάτη. Λέμε στέλνε με .. ελτα στην Γαλλία.

Δεν υπάρχει παρανομία και δε ξέρω πόσο πιο απλά να το εξηγήσω.

 

Δεν σου λεω για παρανομια, αυτο δεν μας αφορα εδω, εφοσον την ολη δουλεια δεν την κανεις εσυ ή ο Χ Ψ καταναλωτης, μιλαω για αποφυγη του τελωνειου με εμμεσο τροπο, πιο απλα δεν μπορω να το εξηγησω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολη απο κινα, με ταχυ ταχυδρομειο με αλλαγη tracking σε χωρα της EE για να μην πληρωσεις 120ευρω το mi5s plus αν θα εφτανε ελλαδα με xxpost αλλα να δωσεις μονο 20$ μεταφορικα εξτρα, ειναι νομιμο? Eιναι δεν λεω...εσυ δεν παρανομεις, αλλα ειναι τροπος αποφυγης τελωνειου. Οχι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν σου λεω για παρανομια, αυτο δεν μας αφορα εδω, εφοσον την ολη δουλεια δεν την κανεις εσυ ή ο Χ Ψ καταναλωτης, μιλαω για αποφυγη του τελωνειου με εμμεσο τροπο, πιο απλα δεν μπορω να το εξηγησω.

 

Μα δεν ζητάω να μην περάσει τελωνείο.

Είσαι ο κινέζος. Και σου λέω στείλε μου κάτι σε ένα φίλο στη Γαλλία.

Περάσει δε περάσει τώρα τελωνείο είναι θέμα των Γάλλων.

Προχωράμε τώρα...

Έστω ότι δεν το περάσουν τελωνείο οι Γάλλοι.Δικό τους θέμα.

Το παίρνει ο φίλος και μου το στέλνει εμένα στην Ελλάδα.

Βρήκες κάτι περίεργο; Όχι.

Ε αυτό συμβαίνει μόνο που ο φίλος είναι φίλος του κινέζου.

 

Αν έμενα Γαλλία επίσης θα ήταν παράνομο; όχι.

Αν το έστελνα εγώ μετά σε κάποιον στην Ελλάδα θα παρανομούσα; Όχι.

 

Δεν αποφεύγω εγώ το τελωνείο της ΕΕ. Άλλο αν κάνει τη δουλειά του ή όχι το ταχυδρομείο της Γαλλίας που δεν το στέλνει.

Αυτό που λέγαμε απαγορεύεται είναι τρόποι αποφυγής του τελωνείου με σαφώς παράνομους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω ούτε αυτούς σαν παράνομους τρόπους, είναι σα να παίζεις τα φώτα στον αντίθετο στην εθνική για να κόψει ταχύτητα αν έχει μπλοκο, πρέπει να φας εσύ κλήση για αποφυγή επιβολής προστίμου; το νομιμο δεν είναι και ηθικό

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ηθικό δεν έχει σημασία στην κουβέντα σας. Και αυτό γιατί πρέπει να καταλάβουμε πως όταν το οποιοδήποτε φόρουμ έχει στους Ο.Χ. όρους περί πνευματικής ιδιοκτησίας ή σαν αυτόν που συζητάτε, ο κύριος λόγος είναι για να είναι καλυμμένο νομικά. Εμένα δεν πρόκειται να με πείσει κανείς πως όσοι θέτουν τέτοιους όρους εδώ ή αλλού, τους τηρούν απαραίτητα και προσωπικά-ιδιωτικά, αλλά κατανοώ πλήρως πως επίσημα και δημόσια δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζουν και να προτρέπουν κάτι μη νόμιμο μέσα από μια πλατφόρμα που αποτελεί και επιχείρηση, διότι υπάρχει πάντα ο φόβος για νομικές κυρώσεις.

 

Και εκεί είναι η μόνη μου ένσταση ως προς τα λεγόμενα του Stratos για την τριγωνική. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας λες και μας τη βάρεσε να πληρώνουμε +20 ευρώ για τριγωνική ξαφνικά, ο λόγος είναι ξεκάθαρος. Αλλά αφού ΤΥΠΙΚΑ-ΝΟΜΙΚΑ δεν αποτελεί παρανομία, κουβέντα ας γίνεται...

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Το ηθικό δεν έχει σημασία στην κουβέντα σας. Και αυτό γιατί πρέπει να καταλάβουμε πως όταν το οποιοδήποτε φόρουμ έχει στους Ο.Χ. όρους περί πνευματικής ιδιοκτησίας ή σαν αυτόν που συζητάτε, ο κύριος λόγος είναι για να είναι καλυμμένο νομικά. Εμένα δεν πρόκειται να με πείσει κανείς πως όσοι θέτουν τέτοιους όρους εδώ ή αλλού, τους τηρούν απαραίτητα και προσωπικά-ιδιωτικά, αλλά κατανοώ πλήρως πως επίσημα και δημόσια δεν είναι δυνατόν να υποστηρίζουν και να προτρέπουν κάτι μη νόμιμο μέσα από μια πλατφόρμα που αποτελεί και επιχείρηση, διότι υπάρχει πάντα ο φόβος για νομικές κυρώσεις.

 

Και εκεί είναι η μόνη μου ένσταση ως προς τα λεγόμενα του Stratos για την τριγωνική. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας λες και μας τη βάρεσε να πληρώνουμε +20 ευρώ για τριγωνική ξαφνικά, ο λόγος είναι ξεκάθαρος. Αλλά αφού ΤΥΠΙΚΑ-ΝΟΜΙΚΑ δεν αποτελεί παρανομία, κουβέντα ας γίνεται...

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός του δαχτύλου :lol:

Αφού ακριβώς τα περιέγραψες στην πρώτη παράγραφο μετά την πλήρη κατανόηση :happy:

Link to comment
Share on other sites

@apVga βεβαιοτατα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε δέμα με κινητό από τελωνείο, όπου είχε μπεί 1-3-2017 ( κλείσιμο Κ.Δ Αεροδρομίου, Δασμοί) απλά το αναφέρω για να έχουμε μία εικόνα ημερομηνίας εκτελωνισμου δεμάτων.
:!:
Link to comment
Share on other sites

Παράνομο είναι να το παραγγείλω από κίνα και αντί να γράφει πάνω ότι είναι τηλέφωνο γράφει κάτι άλλο, ή γράφει μικρότερη τιμή ή οτιδήποτε άλλο.

Εφόσον το παίρνω μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης και σαν κανονικό τηλέφωνο με κανονική τιμή και όλα του που είναι το παράνομο. Ειπε κανείς ότι δεν έχει εκτελωνιστει στη χώρα που έφτασε? Αλλά εκεί μπορεί να εκτελωνιζουν ολόκληρα κοντεϊνερ, όχι ένα ένα. Εμένα αυτό δε με απασχολεί.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τριγωνική πώληση δεν είναι Κινέζος ο πωλητής, Ευρωπαίος ο αγοραστής, Ευρωπαικός ο μεταφορέας.

Τριγωνική πώληση δεν είναι Κινέζος ο πωλητής, Ευρωπαίος ο αγοραστής, Διεθνής (εκτός Ε.Ε.) ο μεταφορέας.

Τριγωνική πώληση δεν υφίσταται χωρίς παραστατικό πώλησης όπως Τιμολόγιο.

 

Τριγωνική πώληση είναι όταν μεταξύ 2 (αγοραστής-πωλητής) εμπλέκεται και 3 πρόσωπο-εταιρεία.

Ο ένας είναι ο πραγματικός πωλητής

Ο άλλος είναι ο πραγματικός παραλήπτης

Ο άλλος είναι συνήθως εταιρεία συμφερόντων του παραλήπτη.

 

Π.Χ. Κατά την εισαγωγή η χώρα τιμολόγησης ενός προιόντος να είναι διαφορετική από την χώρα προέλευσης.

Την τιμολόγιση την κάνει συνήθως μια εταιρεία και η οποία συνήθως ανήκει στον εισαγωγέα (off shore) :lol:

 

Τριγωνική πώληση είναι όταν παραγγέλνω από Κίνα ένα τηλ ας πούμε. Το στέλνει ο Κινέζος με Τιμολόγιο σε κάποια εταιρεία σε κάποια χώρα στην Ευρώπη όχι Ελλάδα (λόγω τελωνείου) και εν συνεχεία η εταιρεία το στέλνει σε μένα ως ελεύθερο (ενδοκοινοτικό) αλλά με Τιμολόγιο και μάλιστα με ΦΠΑ.

 

Παρατηρείται πως, όταν έρχεται το δέμα μου με το τηλ. χωρίς τιμολόγιο μέσα ή ηλεκτρονικό από Χώρα της Ε.Ε. είναι για λόγους φοροαπαλλαγής της εταιρείας που το απέστειλε. Οτιδήποτε πωλείται συνοδεύεται από εμπορικό τιμολόγιο.

 

Περισσότερα για το τι όφελος έχει ο μεσάζων που Πρέπει να το τιμολογήσει και όχι ο πρώτος αποστολές περιγράφονται

στο παρακάτω link

 

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=695804

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι παραγγελνω μέσω ευρωπαϊκής αποθήκης. Τώρα τι λέει το γράμμα του νόμου και τι κάνουν αυτοί δε με ενδιαφέρει. Ας ζητησουν το λόγο από εκείνους που τα στέλνουν αν κάνουν κάτι παρατυπα , εγώ τι δουλειά έχω? Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Nα υποθέσω ότι γλυτώσαμε τελωνείο στο δεύτερο κινητό...?(Doogee) Δεν αναφέρει για ΥΕΔ Θεσσαλονίκης. :p

 

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Καβάλας(Θεσσαλονίκη))

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Παρέλαβα σήμερα τελικά χωρίς τελωνείο...Το δέμα δεν είχε ανοιχτεί έγραφε στην ετικέτα ότι πρόκειται για τηλεφωνο doogee αξίας 30$ και παρόλα αυτά πέρασε αέρας... :D

Να δούμε με τη δευτερη συσκευη τι θα γίνει καθώς βρίσκεται ΥΕΔ Θεσσαλονίκης από τις 22 του μήνα χωρίς να εισαχθεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τελικά χωρίς τελωνείο...Το δέμα δεν είχε ανοιχτεί έγραφε στην ετικέτα ότι πρόκειται για τηλεφωνο doogee αξίας 30$ και παρόλα αυτά πέρασε αέρας... :D

Να δούμε με τη δευτερη συσκευη τι θα γίνει καθώς βρίσκεται ΥΕΔ Θεσσαλονίκης από τις 22 του μήνα χωρίς να εισαχθεί ακόμη.

 

Κατ' αρχάς, να το χαρείς.

Επειδή έχεις γράψει παλαιότερα ότι έχεις παραγγείλει ένα αξίας 56€ και άλλο 69€, αυτό που παρέλαβες ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε δέμα με κινητό από τελωνείο, όπου είχε μπεί 1-3-2017 ( κλείσιμο Κ.Δ Αεροδρομίου, Δασμοί) απλά το αναφέρω για να έχουμε μία εικόνα ημερομηνίας εκτελωνισμου δεμάτων.

 

Δεν γράφεις όμως αν σε χρέωσαν, αν βγήκε από αεροδρόμιο ή ΥΕΔ, ποιο κινητό πήρες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις όμως αν σε χρέωσαν, αν βγήκε από αεροδρόμιο ή ΥΕΔ, ποιο κινητό πήρες κλπ

 

Αναφερω οτι βγήκε δέμα με κινητό από τελωνείο, δασμοι, και ναι με χρεωσαν μιας και μολις πηγα και το πηρα απο τα ΕΛΤΑ.

Κινιτο Bluboo Dual αξιας 99$ from Banggood με CH και πληρωσα το 36αρι μου. Ολα καλα...:)

:!:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...