Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα δύο δεματα ένα registered και ένα unregistered με bpost από gearbest καιρό δε νομίζω να ανέφερε πουθενά στο tracking ή πάνω στο δέμα Κίνα. Από Βέλγιο φαινόταν ότι έρχεται

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Όλα τα registered δέματα τους τελευταίους τέσσερις μήνες που παρέλαβα έγραφαν χώρα προέλευσης Κίνα με ψιλά γράμματα στο πίσω μέρος. Και όλα πέρασαν αέρα τελωνείο. Τώρα τι παίζει δεν ξέρω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι προιοντα ηταν?? Κινητα?? Μηπως παίζει και αυτο ρολο!!
2 Τάμπλετ και κονσόλα video game ήταν τα πιο πρόσφατα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απο banggood?? Οπότε εχω ελπίδες να μην περασει!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μορφη απο το tracking ετσι ηταν??

RG974276798BE

Link to comment
Share on other sites

Απο banggood?? Οπότε εχω ελπίδες να μην περασει!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μορφη απο το tracking ετσι ηταν??

RG974276798BE

 

Από gearbest, αλλά το tracking ήταν της ίδιας μορφής που αναφέρεις. Εννοείται έχεις ελπίδες, λογικά το ίδιο ταχυδρομείο που χρησιμοποιεί το gearbest είναι, αλλά ενσωμάτωσε στις προσδοκίες σου ότι υπάρχει περίπτωση να περάσει ώστε να μην απογοητευτείς μετά. Κυριακή κοντή γιορτή, σε καμία 10αρια μέρες θα γνωρίζεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην αναφέρει επάνω "CN"

Αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, αυτό ήταν π.χ. στο πίσω μέρος πακέτου που παρέλαβα πριν λίγο καιρό από το gearbest με Belgium Post.

Επισημαίνω σε κόκκινο κύκλο το... επίμαχο σημείο.

Σύμφωνα με το tracking, ούτε που πλησίασε το τελωνείο! (και το επιβεβαιώνει και η ταχύτητα με την οποία παραδόθηκε)

IMG_20180611_162310.jpg

Άγνωσται αι βουλαί των... Κινέζων!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, αυτό ήταν π.χ. στο πίσω μέρος πακέτου που παρέλαβα πριν λίγο καιρό από το gearbest με Belgium Post.

Επισημαίνω σε κόκκινο κύκλο το... επίμαχο σημείο.

Σύμφωνα με το tracking, ούτε που πλησίασε το τελωνείο! (και το επιβεβαιώνει και η ταχύτητα με την οποία παραδόθηκε)

IMG_20180611_162310.jpg

Άγνωσται αι βουλαί των... Κινέζων!

Γι αυτό είπα ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι! Το εύχομαι!! Θα σας ενημερώσω οταν με το καλο μπει Ελλάδα!! Ευχαριστώ!!
Στείλε λίγο το tracking σου μέχρι αυτή τη στιγμή

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, αυτό ήταν π.χ. στο πίσω μέρος πακέτου που παρέλαβα πριν λίγο καιρό από το gearbest με Belgium Post.

Επισημαίνω σε κόκκινο κύκλο το... επίμαχο σημείο.

Σύμφωνα με το tracking, ούτε που πλησίασε το τελωνείο! (και το επιβεβαιώνει και η ταχύτητα με την οποία παραδόθηκε)

IMG_20180611_162310.jpg

Άγνωσται αι βουλαί των... Κινέζων!

Α μπράβο, αυτό εννοούσα σε προηγούμενο ποστ. Και σε εμένα σε όλα τα δέματα που παρέλαβα υπάρχει αυτό, και ανάλογα με το δέμα μπορεί να είναι σε διαφορετικό σημείο γραμμένο. Τώρα τι παίζει, άγνωστο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! έγινε μια παραγγελία από aliexpress, Κινέζος πωλητής και έστειλε μέσω bpost international....

 

02-08-2018 01:40:48 Item is at the shippers warehouse

02-08-2018 14:41:00 Item is announced / bpost received the information

02-08-2018 15:41:00 Item is ready for transport

03-08-2018 13:00:00 Arrival at export hub

09-08-2018 18:56:43 Parcel is handled

10-08-2018 07:21:01 Departure to country of destination

10-08-2018 15:15:51 Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Το τελευταίο σημαίνει ότι έχει έρθει στο ταχυδρομείο της περιοχής μου ή ότι βρίσκεται αεροδρόμιο και περιμένουμε αν περάσει τελωνείο ή όχι? Ευχαριστώ!

Edited by GreekHunter7
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για το δέμα αξίας 40€, χρεώθηκα 26€ στο τελωνείο!! Απλά τραγικοί... :(
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για το δέμα αξίας 40€, χρεώθηκα 26€ στο τελωνείο!! Απλά τραγικοί... :(
Δεν χρεώθηκες 26 ευρώ στο τελωνείο.

τα 15 Ευρώ σου τα πήραν τα ΕΛΤΑ. Καλό είναι να λέμε ποιος είναι ο τραγικός και να αποδίδουμε ευθύνες εκεί που ανήκουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεώθηκες 26 ευρώ στο τελωνείο.

τα 15 Ευρώ σου τα πήραν τα ΕΛΤΑ. Καλό είναι να λέμε ποιος είναι ο τραγικός και να αποδίδουμε ευθύνες εκεί που ανήκουν

 

Γιατί μου πήραν 15€ τα ΕΛΤΑ; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου πήραν 15€ τα ΕΛΤΑ; :wacko:

Γιατι μπορουν.:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς

Αν φορολογηθείς έστω και για ένα ευρώ αμέσως τα ΕΛΤΑ επιβάλουν τέλος εκτελωνισμού 15 ευρώ. Γιατί ανέλαβαν το ρόλο του εκτελωνιστή (δεν έκαναν τίποτα απολύτως φυσικά .)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς

Αν φορολογηθείς έστω και για ένα ευρώ αμέσως τα ΕΛΤΑ επιβάλουν τέλος εκτελωνισμού 15 ευρώ. Γιατί ανέλαβαν το ρόλο του εκτελωνιστή (δεν έκαναν τίποτα απολύτως φυσικά .)

 

Δηλαδή κερατιάτικα τα υπόλοιπα 15€... Εγώ περίμενα να πάει μόνο 10-12€ το "αγγούρι" του ΦΠΑ. Ελλαδιστάν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κερατιάτικα τα υπόλοιπα 15€... Εγώ περίμενα να πάει μόνο 10-12€ το "αγγούρι" του ΦΠΑ. Ελλαδιστάν...

 

Έχεις υποχρέωση πριν εισάγεις τίποτα στη χώρα να γνωρίζεις τι ισχύει.

Η νοοτροπία του εισάγω πρώτα και μετά ψάχνω να βρω τι προβλέπουν οι νόμοι ή τι χρεώσεις υπάρχουν και να γκρινιάζω μετά επειδή δε μου αρέσουν, αυτή ακριβώς είναι που μας χαρακτηρίζει ως Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεωρία "άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται" Στην πράξη όμως δεν έχουμε σπουδάσει όλοι στην Νομική....

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λειτουργούν οι αγωγοί ενημέρωσης , και εδώ τουλάχιστον στο myphone το έχουμε γράψει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεωρία "άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται" Στην πράξη όμως δεν έχουμε σπουδάσει όλοι στην Νομική....

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λειτουργούν οι αγωγοί ενημέρωσης , και εδώ τουλάχιστον στο myphone το έχουμε γράψει πολλές φορές.

 

Θα έφερνες ποτέ ένα αυτοκίνητο από έξω πριν μάθεις τις χρεώσεις; δε νομίζω.

Για το κάθε κινητό ή οτιδήποτε άλλο, γιατί να μη το κάνεις; επειδή απλά είναι πιο φθηνά; Με ποια λογική γίνεται; Πριν τις ονλάιν αγορές δεν πέρναγαν τελωνείο τα αγαθά; Απλά έχουμε τώρα την ευκολία να αγοράζουμε από το σπίτι μας χωρίς να εξετάζουμε το παραμικρό. Και μας φταίει το κράτος μετά. Όχι λοιπόν. Η νοοτροπία μας φταίει πρώτα ως πολίτες. Το κράτος είναι ο καθρέφτης μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...