Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παραγγείλει μέσω sweden πριν 2 μήνες και δε μου πέρασε τελωνείο smart box tv μεγαλύτερο από κινητό κιόλας. Άρα για να σταμάτησε το sweden ποιος ξέρει μπορεί να γίνει και με το belgium. Ανάθεμα που δεν έβαλα με priority line που το είχε 3-4 ευρώ μεταφορικά. Από 22/05 αποστολή και announced to belgium και ακόμα δε βλέπω τίποτα στο belgium tracking...Δε ξέρω αν είναι καλό αυτό αλλά διάβαζα ότι το belgium περνάει σφαίρα. Εν αναμονή λοιπόν...

 

Μεχρι στιγμης καμια αποστολη με Belgium δεν εχει περασει τελωνειο αλλα φυσικα τπτ δεν ειναι σιγουρο.

Το καλο με το Belgium ειναι οτι δειχνει να ξεκιναει το πακετο απο το Βελγιο και οχι απο Κινα. Δεν υπαρχει εν ολιγοις καμια αναφορα στη διαδρομη μεχρι εκει.

Για Sweden δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης καμια αποστολη με Belgium δεν εχει περασει τελωνειο αλλα φυσικα τπτ δεν ειναι σιγουρο.

Το καλο με το Belgium ειναι οτι δειχνει να ξεκιναει το πακετο απο το Βελγιο και οχι απο Κινα. Δεν υπαρχει εν ολιγοις καμια αναφορα στη διαδρομη μεχρι εκει.

Για Sweden δεν εχω ιδεα.

 

παιδια εγω με belgium που παρηγγειλα το redmi note 5 ηρθε πριν 1 βδομαδα χωρις να περασει τελωνειο. Τωρα ηθελα να παραγγειλω κ αλλο ενα κινητο αλλα με αυτο το μνμ οτι που ειδα απο τον NeOSL δεν ξερω αν αξιζει πλεον αυτη η μεθοδος. Αναμενω νεοτερα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει πλεον αυτη η μεθοδος. Αναμενω νεοτερα...

 

αν δεις 3 μηνύματα μετά, έγραψα ότι είχε παραλείψει (αυτός που παρήγγειλε από GB) να αναφέρει ότι του άλλαξαν τον τρόπο αποστολής από Belgium σε Sweden. το θέμα δεν ήταν ότι σταμάτησε αποστολή του Belgium αλλά ότι αλλάχτηκε η μέθοδος αποστολής.

 

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

αν δεις 3 μηνύματα μετά, έγραψα ότι είχε παραλείψει (αυτός που παρήγγειλε από GB) να αναφέρει ότι του άλλαξαν τον τρόπο αποστολής από Belgium σε Sweden. το θέμα δεν ήταν ότι σταμάτησε αποστολή του Belgium αλλά ότι αλλάχτηκε η μέθοδος αποστολής.

 

 

Και ποιος μας εξασφαλίζει ότι αυτό δεν θα επαναληφθεί αύριο ή μεθαύριο;

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος μας εξασφαλίζει ότι αυτό δεν θα επαναληφθεί αύριο ή μεθαύριο;

 

Δυστυχώς κανείς :(

Τελευταία, έχει πέσει πολύ η αξιοπιστία αυτού του μαγαζιού...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανείς :(

Τελευταία, έχει πέσει πολύ η αξιοπιστία αυτού του μαγαζιού...

 

Γι' αυτό, ακριβώς, έγραψα το προηγούμενο σχόλιο, αφού τα ίδια έγιναν στο τέλος 20127 όταν πολλοί προτιμούσαν την τότε προτεινόμενη μέθοδο αποστολής που δεν περνούσε από (ελληνικό) τελωνείο, και πλήρωναν το πιπλέον ποσό και τ συγκεκριμένο μαγαζί έστελνε αυθαίρετα με άλλη μέθοδο, με αποτέλεσμα να σταματάνε τα δέματα στο τελωνείο, και να προσπαθούν οι αγοραστές να βρουν το δίκιο τους και το μαγαζί να απαντάει ότι τα έξοδα βαρύνουν το παραλήπτη (!!!).

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από gearbest. βλέπω αυτό στη σελίδα του ελτα. τι σημαίνει?

6/6/2018, 11:02:45 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

6/6/2018, 07:46:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/6/2018, 09:35:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

το πιο κουραστικο τοπικ.

αντι να γραφεται στα αναλογα τοπικ περι αγορες απο κινα κ για τα sites των μαγαζιων, εχετε γεμισει το παρον τοπικ με αμετρητα ποστ που δεν αφορουν το τελωνειο.

πχ. μπαινει ο καθενας κ γραφει οτι ΔΕΝ μπηκε τελωνειο το δεμα του.

Και χανονται τα σημαντικα ποστ και τα πραγματικά συμβαντα με τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

το πιο κουραστικο τοπικ.

αντι να γραφεται στα αναλογα τοπικ περι αγορες απο κινα κ για τα sites των μαγαζιων, εχετε γεμισει το παρον τοπικ με αμετρητα ποστ που δεν αφορουν το τελωνειο.

πχ. μπαινει ο καθενας κ γραφει οτι ΔΕΝ μπηκε τελωνειο το δεμα του.

Και χανονται τα σημαντικα ποστ και τα πραγματικά συμβαντα με τελωνειο.

βασικά για εμένα το λες ? αν ναι ζητώ συγγνώμη αλλά κατάλαβα ότι εδώ μπορώ να γράψω και να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Αγορά κινητού από gearbest. βλέπω αυτό στη σελίδα του ελτα. τι σημαίνει?

6/6/2018, 11:02:45 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

6/6/2018, 07:46:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/6/2018, 09:35:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

ότι δεν περνάς τελωνείο και τη γλύτωσες... αν επιτρέπεται πριν πόσο καιρό έγινε η παραγγελία? Γιατί περιμένω κι εγώ ένα ανάλογο από 22/5?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για να μου φύγει το άγχος;

 

Πρώτη φορά μπήκε δέμα μου σε τελωνείο και ήταν αναμενόμενο. Έχω πάρει από το Aliexpress έναν αναμεταδότη σήματος κινητής τηλεφωνίας, αξίας 30,5€. Ο πωλητής μου έγραψε χαμηλότερη τιμή είπε.

 

Σήμερα είδα ότι το δέμα μου μπήκε και βγήκε από το ΓΕΤΑ Αθήνας μέσα σε 2 ώρες. Αν βγει τόσο γρήγορα, υπάρχει περίπτωση να μη με έχουν χρεώσει τίποτα έξτρα;

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Πριν λίγες ώρες, έφτασε στο κέντρο διαλογής Αττικής. Μάλλον θα παραλάβω Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τις ώρες εισόδου/εξόδου από το τελωνείο και έχουν ακριβώς δύο ώρες διαφορά, μέχρι το δευτερόλεπτο, τότε το πιο πιθανό είναι ότι βλέπεις κάποια "τυπική" εισαγωγή στο τελωνείο και το δέμα σου θα έχει περάσει (ελπίζουμε)... αλώβητο.

Η τελική ετυμηγορία βέβαια θα είναι όταν το πακέτο φτάσει στα χέρια σου (και ζητήσουν ή όχι λεφτά - αλλά ελπίζουμε ότι δε θα ζητήσουν...)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τις ώρες εισόδου/εξόδου από το τελωνείο και έχουν ακριβώς δύο ώρες διαφορά, μέχρι το δευτερόλεπτο, τότε το πιο πιθανό είναι ότι βλέπεις κάποια "τυπική" εισαγωγή στο τελωνείο και το δέμα σου θα έχει περάσει (ελπίζουμε)... αλώβητο.

Η τελική ετυμηγορία βέβαια θα είναι όταν το πακέτο φτάσει στα χέρια σου (και ζητήσουν ή όχι λεφτά - αλλά ελπίζουμε ότι δε θα ζητήσουν...)

 

Οι ώρες που μπήκε και βγήκε είναι ακριβώς 2. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση και ρωτάω μήπως η εισαγωγή στο τελωνείο ήταν "αέρας".

 

Ευχαριστώ. Ελπίζω να γλιτώσω. :)

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες που μπήκε και βγήκε είναι ακριβώς 2. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση και ρωτάω μήπως η εισαγωγή στο τελωνείο ήταν "αέρας".

 

Ευχαριστώ. Ελπίζω να γλιτώσω. :)

 

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι όσα δέματα έχουν εισαγωγή στο ΓΕΤΑ και εξαγωγή σε 2 ώρες ακριβώς, δεν έχουν χρέωση εξόδων εκτελωνισμού, εκτός ενδεχομένως από το τέλος ΕΛΤΑ (3€).

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για αγορα 750 ευρω (μεσα και μεταφορικα) τι πληρωνω;Τωρα σταλθηκε απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενος :p

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για αγορα 750 ευρω (μεσα και μεταφορικα) τι πληρωνω;Τωρα σταλθηκε απλα θελω να ειμαι προετοιμασμενος :p

Για σκύψε λίγο να δούμε κάτι.. :lol:

 

Αν η αποστολή έχει γίνει με «απλό» ταχυδρομείο και όχι με εταιρεία ταχυμεταφορών, θα πληρώσεις +24% ΦΠΑ, 25€ τέλη εκτελωνισμού + δασμούς/φόρους ανάλογα το περιεχόμενο του δέματος (955€ + δασμούς).

 

Αν η αποστολή έχει γίνει με ταχυμεταφορά τα τέλη εκτελωνισμού θα είναι πολλαπλάσια (των 25€) :(

Link to comment
Share on other sites

Για σκύψε λίγο να δούμε κάτι.. :lol:

 

Αν η αποστολή έχει γίνει με «απλό» ταχυδρομείο και όχι με εταιρεία ταχυμεταφορών, θα πληρώσεις +24% ΦΠΑ, 25€ τέλη εκτελωνισμού + δασμούς/φόρους ανάλογα το περιεχόμενο του δέματος (955€ + δασμούς).

 

Αν η αποστολή έχει γίνει με ταχυμεταφορά τα τέλη εκτελωνισμού θα είναι πολλαπλάσια (των 25€) :(

Με απλό ταχυδρομείο είναι.Δυστυχως το αντικείμενο υπάρχει μόνο usa πουθενά αλλού και ήξερα ότι θα μου κοστίσει μια περιουσία αλλά τι κάνουμε.Το μόνο καλό είναι ότι είναι πολύ μικρό οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να μην του δώσουν σημασία

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Με απλό ταχυδρομείο είναι.Δυστυχως το αντικείμενο υπάρχει μόνο usa πουθενά αλλού και ήξερα ότι θα μου κοστίσει μια περιουσία αλλά τι κάνουμε.Το μόνο καλό είναι ότι είναι πολύ μικρό οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να μην του δώσουν σημασία
Από περιέργεια, τι είναι αυτό που υπάρχει μόνο Αμερική?
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, τι είναι αυτό που υπάρχει μόνο Αμερική?

Moxy device for runners

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι όσα δέματα έχουν εισαγωγή στο ΓΕΤΑ και εξαγωγή σε 2 ώρες ακριβώς, δεν έχουν χρέωση εξόδων εκτελωνισμού, εκτός ενδεχομένως από το τέλος ΕΛΤΑ (3€).

 

Ωραία. Παρέλαβα σήμερα το δέμα μου και δε με χρέωσαν τίποτα! Μου το έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εχετε εικονα ποσες μερες θελει απο την αφιξη για να μπει σε τελωνειο? πακετο εχει ερθει απο τη δευτερα ελλαδα και στο τρακινγ των ελτα ακομα στην αποστολη αντικειμενου ειναι
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ανοιχτεί ο σάκος με τα δέματα και να σκαναριστούν.

Μετά θα μάθεις αν μπήκε στο τελωνείο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Vasileios παρηγγειλα ενα κινητο απο gearbest μεEU priority Line μεθοδο αποστολης και με το στειλανε με dhl οταν με το εστειλαν δεν με ενημερωσαν με τη προκειται να το στειλουν Shipping Methods Ευρωπαϊκή Γραμμή (HQ-D) [Αποθήκη Χονγκ Κονγκ] λεει αυτο θα πληρωσω τελωνειο?

Όχι δεν πλήρωσα τελωνείο και εμένα έτσι έγινε Σημερα παρέλαβα όλα καλά τίποτα κακό σε 15 μερούλες

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να ανοιχτεί ο σάκος με τα δέματα και να σκαναριστούν.

Μετά θα μάθεις αν μπήκε στο τελωνείο ή όχι.

 

ναι ρε συ...αλλα ειναι απο τη δευτερα εδω και μενει ακινητο...με ολλανδικο ερχεται και λογικα θα μπει και θα την φαω τη σφαλιαρα...απο λαθος του gb...αλλα θα τους πρηξω να μου τα γυρισουν πισω

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...