Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει πιθανοτητα, αλλα δεν ειναι το επικρατεστερο σεναριο. Αν πληρωσεις θα ειναι γυρω στα 120-150€. Καλυτερα να το ακυρωσεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε τους μηνυμα, λογικα θα δεχτουν. Επιστρεφουν οπως εφυγαν, στην ιδια καρτα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει απ'το καλοκαίρι αναδασμολόγηση και έχει πάρει απάντηση?

Δεν μπορεί να έχουν γίνει αιτήσεις για αναδασμολόγηση από τον Ιούλιο και να μην έχει απαντηθεί ούτε μια!

 

Μήπως να μαζευτούμε να πάμε στην Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων που λένε ότι πάνε τα δέματα αναδασμολόγησης (ή όπου αλλού πάνε) και να απαιτήσουμε να γίνει επιτόπου η διαδικασία?

 

 

110 μέρες περιμένω το δέμα μου. Ήμαρτον πια... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει απ'το καλοκαίρι αναδασμολόγηση και έχει πάρει απάντηση?

Δεν μπορεί να έχουν γίνει αιτήσεις για αναδασμολόγηση από τον Ιούλιο και να μην έχει απαντηθεί ούτε μια!

 

Μήπως να μαζευτούμε να πάμε στην Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων που λένε ότι πάνε τα δέματα αναδασμολόγησης (ή όπου αλλού πάνε) και να απαιτήσουμε να γίνει επιτόπου η διαδικασία?

 

 

110 μέρες περιμένω το δέμα μου. Ήμαρτον πια... :mad:

 

Απαράδεκτο! Δηλαδή όλο αυτό το πανυγήρι που κάνουν είναι νόμιμο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα δέμα και εγώ ΤΕΛΩΝΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ αξίας 10 δολάρια

 

Screenshot_2017_11_16_Courier.png

upload pic

 

image.jpg

upload pic

 

Τελικά η ημερομηνία αποστολής δεν παίζει ρόλο,

όπως νάνε ΕΡΧΟΝΤΑΙ

 

Screenshot_2017_11_16_17_TRACK.png

upload pic

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα θήκη/τζαμάκι κινητού, που είχε κολλήσει από τις 23 Σεπτεμβρίου.

 

Είχα επικοινωνήσει με τα ΓΕΤΑ, παρέχοντας αποδείξεις φωτογραφίες κτλ για την αξία του πακέτου, και μου είπαν μόλις δω να "κινείται" να τους ξαναστείλω το μήνυμα.

 

Ωστόσο σήμερα είδα ότι "έκλεισε" από τα ΓΕΤΑ....έχει νόημα να τους ξαναστείλω το μήνυμα;

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-09-2017 02:54 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-11-2017 14:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 16-11-2017 15:27 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 16-11-2017 17:27 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα θήκη/τζαμάκι κινητού, που είχε κολλήσει από τις 23 Σεπτεμβρίου.

 

Είχα επικοινωνήσει με τα ΓΕΤΑ, παρέχοντας αποδείξεις φωτογραφίες κτλ για την αξία του πακέτου, και μου είπαν μόλις δω να "κινείται" να τους ξαναστείλω το μήνυμα.

 

Ωστόσο σήμερα είδα ότι "έκλεισε" από τα ΓΕΤΑ....έχει νόημα να τους ξαναστείλω το μήνυμα;

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-09-2017 02:54 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-11-2017 14:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 16-11-2017 15:27 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) 16-11-2017 17:27 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

Όχι .

Όταν βλέπεις γρήγορη διεκπεραίωση κατά πάσα πιθανότητα περνάει ως "ελεύθερο".

Έτσι κι αλλιώς θα σε ειδοποιήσουν πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι .

Όταν βλέπεις γρήγορη διεκπεραίωση κατά πάσα πιθανότητα περνάει ως "ελεύθερο".

 

 

απ το στομα σου και στου... τελωνειακου τ αυτι :lol: Με τσιμπησαν και μενα σημερα (πρωτη φορα) σε μικροδεμα των 27 ευρώ και εκλεισε το δεμα οπως του φιλου παραπάνω. Ας ελπισω πως δεν θα διπλασιαστει η αξια αγορας :worry:

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 54 μέρες αναμονή. Ένα MI band 2 είναι. 58144dadbb890d5d55b322a94f06ab04.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ένα drone πριν 2 εβδομάδες αξίας 40€ περίπου από Κίνα (banggood) αλλά στην παρακολούθηση της παραγγελίας λέει πως έρχεται μέσω Ολλανδίας. Αυτή τη στιγμή λέει receive item at office of exchange. Μπορώ να ξέρω από τώρα αν θα πληρώσω τελωνείο ή είναι νωρίς ακόμα;

Συγκεκριμένα η ως τώρα πορεία:

2017-11-17 06:34

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-15 06:31

ITEM UNLOADED

2017-11-15 08:31

The item has arrived in the country of destination

2017-11-15 08:31

The consignment has arrived in the country of destination

2017-11-07 16:16

The item is on transport to the country of destination

2017-11-06 23:12

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-11-06 23:11

The item is at the PostNL sorting center

2017-11-02 09:57

The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ σήμερα που πήρα στα ΕΛΤΑ μου είπαν πως για μια wifi camera που την αγόρασα 23.50€ πρέπει να πληρώσω 21€. Τι στο καλό να κανω, δεν είναι κοροϊδία να την πληρώσω δίπλα? Είπαμε να πληρώσω το ΦΠΑ αλλά τι στο καλό έχουν βάλει επιπλέον? Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνω να κάνεις είναι

1) Να κάνεις αγορές πάντα με priority.

2) Να μήν ξανα πάρεις τηλεφωνώ στα ΕΛΤΑ γιατί χειροτερεύεις την θέση σου, αν υπήρχε μια περίπτωση να μην περάσει τελωνεία τώρα θα περάσει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνω να κάνεις είναι

1) Να κάνεις αγορές πάντα με priority.

2) Να μήν ξανα πάρεις τηλεφωνώ στα ΕΛΤΑ γιατί χειροτερεύεις την θέση σου, αν υπήρχε μια περίπτωση να μην περάσει τελωνεία τώρα θα περάσει σίγουρα.

Μα ήδη έχει βγει από το τελωνείο εδώ και 5 μέρες και βρίσκετε στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου απο σήμερα και γι'αυτό σημερα πήρα τηλέφωνο να δω ποτέ θα μου το παραδώσουν. Μου είπαν πως με ταυτότητα μπορώ λογικά και σήμερα να το παραλάβω. Όταν τους ρωτισα εάν υπάρχουν κάποια επιπλέον έξοδα, για να έχω λεφτά μαζί μου, η υπάλληλος μου είπε 21€. Να τυπώσω από το AliExpress την σελίδα της παραγγελίας που φαίνεται το ποσό αγοράς και ο αριθμός αποστολής και να το επισυνάψω μαζί με την αίτηση αναδασμολογησης? Τι ακριβώς είναι το priority, γιατί στο AliExpress δεν είδα πουθενά αυτή την επιλογή.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ σήμερα που πήρα στα ΕΛΤΑ μου είπαν πως για μια wifi camera που την αγόρασα 23.50€ πρέπει να πληρώσω 21€. Τι στο καλό να κανω, δεν είναι κοροϊδία να την πληρώσω δίπλα? Είπαμε να πληρώσω το ΦΠΑ αλλά τι στο καλό έχουν βάλει επιπλέον? Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

τιποτα να μην κανεις κανονικα σε χρεωσαν

Link to comment
Share on other sites

τιποτα να μην κανεις κανονικα σε χρεωσαν
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από πού προκύπτει το κανονικά με χρέωσαν για να ξέρω από εδώ και πέρα?

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τιποτα να μην κανεις κανονικα σε χρεωσαν

Παραδόξως, θα έλεγα, όντως σωστά (23.50 * 24% + 15 ~ €21)!

Το κακό είναι ότι αν δεχθούμε ότι υφίσταται ατέλεια μέχρι τα €22, εξάντλησαν την αυστηρότητά τους φορολογώντας κάτι που έκανε +1.5 ευρώ και ρίχνοντάς του από πάνω και το... τέλος διεκπεραίωσης των €15, κατέληξαν σε ένα αποτέλεσμα νομότυπο μεν, πρακτικά εντελώς άδικο δε...

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως, θα έλεγα, όντως σωστά (23.50 * 24% + 15 ~ €21)!

Το κακό είναι ότι αν δεχθούμε ότι υφίσταται ατέλεια μέχρι τα €22, εξάντλησαν την αυστηρότητά τους φορολογώντας κάτι που έκανε +1.5 ευρώ και ρίχνοντάς του από πάνω και το... τέλος διεκπεραίωσης των €15, κατέληξαν σε ένα αποτέλεσμα νομότυπο μεν, πρακτικά εντελώς άδικο δε...

Αφού το σύνολο βγαίνει έτσι όπως τα γράφεις καλά μου κάνανε. Ας είχα φροντίσει να μην κόστιζε η camera 23,50€, αλλά κάτω από 22€. Αφού δεν το ήξερα και είναι όλα τα υπόλοιπα νόμιμα θα το πάρω και δεν θα πω και κουβέντα. Αρκεί βεβαίως να ακολουθήσουν την ίδια τακτική και σε άλλη παραγγελία που έχω με ποσό 12€.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως, θα έλεγα, όντως σωστά (23.50 * 24% + 15 ~ €21)!

Το κακό είναι ότι αν δεχθούμε ότι υφίσταται ατέλεια μέχρι τα €22, εξάντλησαν την αυστηρότητά τους φορολογώντας κάτι που έκανε +1.5 ευρώ και ρίχνοντάς του από πάνω και το... τέλος διεκπεραίωσης των €15, κατέληξαν σε ένα αποτέλεσμα νομότυπο μεν, πρακτικά εντελώς άδικο δε...

 

Kαθε χαρατσωμα ειναι αδικο, απλα σε αυτην εδω την περιπτωση μεγιστοποιειται η αδικια και γινεται πιο καταφανης

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ένα drone πριν 2 εβδομάδες αξίας 40€ περίπου από Κίνα (banggood) αλλά στην παρακολούθηση της παραγγελίας λέει πως έρχεται μέσω Ολλανδίας. Αυτή τη στιγμή λέει receive item at office of exchange. Μπορώ να ξέρω από τώρα αν θα πληρώσω τελωνείο ή είναι νωρίς ακόμα;

Συγκεκριμένα η ως τώρα πορεία:

2017-11-17 06:34

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-15 06:31

ITEM UNLOADED

2017-11-15 08:31

The item has arrived in the country of destination

2017-11-15 08:31

The consignment has arrived in the country of destination

2017-11-07 16:16

The item is on transport to the country of destination

2017-11-06 23:12

The item is processed at the PostNL sorting center

2017-11-06 23:11

The item is at the PostNL sorting center

2017-11-02 09:57

The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα ένα drone πριν 2 εβδομάδες αξίας 40€ περίπου από Κίνα (banggood) αλλά στην παρακολούθηση της παραγγελίας λέει πως έρχεται μέσω Ολλανδίας. Αυτή τη στιγμή λέει receive item at office of exchange. Μπορώ να ξέρω από τώρα αν θα πληρώσω τελωνείο ή είναι νωρίς ακόμα;

 

Αν εχεις βαλει priority direct ως τροπο αποστολης δε θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έβαλα, priority direct mail. Απλά ανησυχώ λίγο επειδή έλεγε 6-14 εργάσιμες και ακόμα περιμένω από την 1/11. Αλλά αν είναι να γλύτωσα το τελωνείο είμαι τυχερός.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έβαλα, priority direct mail. Απλά ανησυχώ λίγο επειδή έλεγε 6-14 εργάσιμες και ακόμα περιμένω από την 1/11. Αλλά αν είναι να γλύτωσα το τελωνείο είμαι τυχερός.

Ευχαριστώ

 

Ξέρεις βέβαια ότι αυτό είναι απλά εκτιμώμενο κι όχι ότι θα είναι 100% ; Επίσης 14 εργάσιμες = 18 ημερολογιακές

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω δεματακι απο banggood 21.52 ευρω πραγματικη αξια.

Τι λετε θα μου τη φορεσουν ?:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Το BG δηλωνει χαμηλοτερη τιμη ή οχι?Θυμαται κανενας ?

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...