Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι..θα πληρώσεις μετά,αφού παραλάβεις,εάν είσαι σωστός σαν άνθρωπος πάνω από όλα......και όχι λαμόγιο.Οποτε μην γελάτε........:shifty:

 

Καλοοοοοο ξερω ομως ενα με τον τοτο που τα σπαει ξυπνα φιλε στην χωρα του τσιπρα εισαι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοο ξερω ομως ενα με τον τοτο που τα σπαει ξυπνα φιλε στην χωρα του τσιπρα εισαι :lol:

 

AleksLand που λέει και ένας διάσημος φίλος.μου.

Είμαστε η χώρα με τα 7-8 εκατομμύρια Αλεκσηδες

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

AleksLand που λέει και ένας διάσημος φίλος.μου.

Είμαστε η χώρα με τα 7-8 εκατομμύρια Αλεκσηδες

 

ετσι χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ένας χρήστης που έχει τη δική του γνώμη, δεν σε κατηγορώ αν το προτεινεις, την άποψη σου ήθελα απλά μιας και απλή συζήτηση κάνουμε εδώ.

Για μένα και η υπομονή έχει τα όρια της, αν σταματήσουν να στέλνουν σαφέστατα και δε θα μου αρέσει αλλά δε θα κάνω και ντουπεκί σε σοβαρές καθυστερήσεις απλά και μόνο μη σταματήσουν οι κινέζοι να στέλνουν. Δε λέω να ζητάμε refund με το παραμικρό αλλά να περιμένω παραγγελία απ'τον Αύγουστο χωρίς να πάρω τα λεφτά μου πίσω, σορρυ αλλά δε μπορώ κι ας μη μου φταίει ο κινέζος.

 

Όσο γι'αυτούς που νομίζουν ότι και να καθυστερήσει κάτι, σίγουρα θα το παραλάβεις κάποια στιγμή, λογικά ή ήταν πολύ τυχεροί στη ζωή τους ή δεν έχουν και μεγάλη εμπειρία στις αγορές. ''Περιμένω'' απ'το 15' αρκετές παραγγελίες που δεν ήρθαν ποτέ.

Λοιπόν πρέπει να είμαι πολύ τυχερός τελικά.:)Δεν έχω ζημιωθεί ποτέ.Κάποτε που χάθηκαν κάτι ακουστικά,ακριβά μάλιστα,(160 $),μου τα ξανάστειλε ο Κινέζος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρέπει να είμαι πολύ τυχερός τελικά.:)Δεν έχω ζημιωθεί ποτέ.Κάποτε που χάθηκαν κάτι ακουστικά,ακριβά μάλιστα,(160 $),μου τα ξανάστειλε ο Κινέζος.

 

Είσαι φίλε μου και θα θελα πολύ να ήταν αυτός ο κανόνας. Έχω γύρω στις 4 παραγγελίες του 15 και καμιά 10ριά του 16 που δεν ήρθαν ποτέ., πάλι καλά φέτος μόνο 1. Κάποιες είναι με συστημένο κι άλλες με απλό.

Αν λοιπόν ακολουθήσω την λογική να μη ζητάω refund στις καθυστερήσεις γιατί δε μου φταίει ο κινέζος, πάει μπήκα μέσα τόσα λεφτά χωρίς να φταίω ούτε εγώ.

Απ'την άλλη ο κινέζος, ειδικά αν δεν είναι ιδιώτης με κανα μικρομάγαζο και είναι εταιρεία σαν το gear ή το banggood, έχει ασφαλίσει τα πράγματα του και μια χαρά παίρνει πίσω τα λεφτά του για τα χαμένα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοο ξερω ομως ενα με τον τοτο που τα σπαει ξυπνα φιλε στην χωρα του τσιπρα εισαι :lol:

Φιλε δεν ειμαστε ολοι στο ιδιο επιπεδο...σε ολα τα επιπεδα....μην μπερδευεσαι.......σχετικα με τα πολιτικα μυνηματα στην ειπαν μια φορα....αληθεια τι δεν καταλαβες??

Δεν μας ενδιαφερουν εδω το της πολιτικης,ειπαρχουν αναλογα fora να μπεις τον πονο σου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν ειμαστε ολοι στο ιδιο επιπεδο...σε ολα τα επιπεδα....μην μπερδευεσαι.......σχετικα με τα πολιτικα μυνηματα στην ειπαν μια φορα....αληθεια τι δεν καταλαβες??

Δεν μας ενδιαφερουν εδω το της πολιτικης,ειπαρχουν αναλογα fora να μπεις τον πονο σου.

 

χαχαχαχα ο κλασικος ελληναρας θιχτηκε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ο κλασικος ελληναρας θιχτηκε :lol::lol:

 

Α μαλιστα καταλαβα περι τινος επιπεδου προκειται........:X

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η λύση βρίσκεται κάπου στη μέση. Προφανώς και αν το δέμα σου κάνει... τρία έτη δίσεκτα (σχήμα λόγου βεβαίως) να εμφανισθεί - και ειδικά αν πρόκειται για κάτι με υπολογίσιμη αξία, θα χρησιμποιήσεις τα όποια μέσα έχεις στη διάθεσή σου, προκειμένου να αποζημιωθείς (ή έστω να περιορίσεις τη ζημιά σου).

Η ένσταση αφορά αυτούς οι οποίοι για ψύλλου πήδημα και με το που αργήσει καμιά βδομάδα παραπάνω το δέμα τους, κάνουν αμέσως dispute.

 

Και το άλλο μισό αυτής της υπόθεσης έχει να κάνει με το να ξέρει κανείς πού 'βρίσκεται' και τί ακριβώς πάει να κάνει.

Προφανώς γνωρίζουμε πλέον όλοι ότι οι αγορές από Κίνα ενέχουν αρκετούς κινδύνους και δυσκολίες και θεωρώ ότι πρέπει να το λαμβάνουμε υπ' όψη μας πριν πάμε να κάνουμε κάποια παραγγελία.

Τον τελευταίο καιρό ας πούμε, έχω παραγγείλει αρκετά μικροαντικείμενα χαμηλής αξίας, επιλέγοντας unregistered αποστολή (μήπως και... βελτιώσω κάπως τις πιθανότητες - είπαμε, μικρής αξίας, αλλά δεν ξέρει κανείς πόσο θα το κοστολογήσουν οι... φωστήρες κατά τον τελωνειακό έλεγχο - ενώ αν περάσει τελωνείο, το δίμηνο+ καθυστέρησης είναι σίγουρο). Έχω αποδεχθεί το γεγονός ότι πιθανότατα θα αργήσουν πολύ, ενδέχεται να τα παραλάβω κατεστραμμένα, και ενδέχεται να τρέχω και για αναδασμολογήσεις.

Κάποια ήρθαν σε χρόνους που θύμιζαν παλιές καλές εποχές (8 μέρες ένα!). Κάποια έχουν περάσει το δίμηνο - και συνεχίζουν... ακάθεκτα.

Σκοπεύω να αφήσω κανένα μήνα ακόμα πριν κάνω κάτι γι' αυτά - και (δεδομένης της μικρής αξίας), πιθανόν τελικά και να μην κάνω (ναι, αν η αξία ήταν μεγαλύτερη, δε θα το έλεγα αυτό! :p)

Η ιστορία αυτή είναι πλέον μέρος του παιχνιδιού και το αποδέχθηκα όταν έκανα την παραγγελία.

 

Για αντικείμενα μεγαλύτερης αξίας - και πιθανώς σημασίας για μένα, παραγγελία *μόνο* με Priority - ή όποια τέτοια μέθοδο είναι διαθέσιμη. Αν δεν το κάνω, απλώς πάω γυρεύοντας...

 

Είναι χαρακτηριστικό ότι αυτές τις μέρες πέτυχα ένα-δύο αντικείμενα στο Gearbest που με κουπόνι έβγαιναν σε πάρα πολύ καλές τιμές - από €30-40 και πάνω όμως, ήτοι περιοχή... τελωνείου. Μιας και το GB δεν έδινε EU Prioriy γι' αυτά, όσο και να με έτρωγε το χέρι μου, δεν παρήγγειλα.

Οι καιροί έχουν αλλάξει και -όσο κι αν δε μ' αρέσει- δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να το διορθώσω, άρα πρέπει να προσαρμοστώ.

 

Τον τελευταίο καιρό βλέπω εδώ αρκετούς που κάνουν δηλώσεις του τύπου:

Εμένα δε με νοιάζει τίποτα. Τελωνεία και ιστορίες δε με ενδιαφέρουν, θα παραγγείλω όπως έκανα και παλιά, έχω την εξασφάλιση του Paypal, μόλις αργήσει θα κάνω dispute, και ας πάει ο Κινέζος να βρει την άκρη με τα τελωνεία (της Ελλάδας!) - και με όποιον άλλον μπορεί να του φταίει.

 

Νομίζω ότι οι διαμαρτυρίες περί κατάχρησης του δικαιώματος του dispute απευθύνονται σε αυτούς ακριβώς και όχι στο συνειδητοποιημένο αγοραστή, ο οποίος αφού έλαβε τα όποια μέτρα μπορούσε, έκανε τις όποιες ενέργειες μπορούσε, βρέθηκε τελικά να κινδυνεύει να χάσει τα λεφτά του - και το προϊόν που παρήγγειλε βέβαια.

 

Και στην τελική, όπως ορθώς ανέφεραν και πολλοί άλλοι προηγουμένως, ο σωστός αγοραστής θα φροντίσει να πληρώσει τελικά τον έμπορο που του έκανε refund, αν/όταν τελικά παραδοθεί το προϊόν που αγόρασε (κάτι που βέβαια ο μέσος Ελληναράς σιγά μην το κάνει - δυστυχώς...)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ο κλασικος ελληναρας θιχτηκε :lol::lol:
μεγαλε δεν πας καμια βολτα σε κανα φορουμ του μακελειο?Εκει κολλας πιο πολυ.
Link to comment
Share on other sites

ναι ο ελληναρς θα τρεξει να πληρωσει μετα :lol::lol::lol:

 

Εσυ οχι ?:confused:

 

Νεα πληρωμη σε δεματακι που ειχε αργησει και ειχα παρει refund ;)

 

q2WDgNQ.jpg

 

Δεν ειμαι ουτε καλο παιδι ουτε τερας ηθικης , απλα με αυτους που ειναι σωστοι προσπαθω να ειμαι δικαιος.

Αν ο κινεζος στειλει αυτο που παράγγειλες τον (ξανα)πληρωνεις κρατας το προιον και τελειωσε το θεμα

Αν αγορασεις μαυρο και ερθει ακομη και γκρι, κρατας το προιον παιρνεις τα λεφτα πισω του ριχνεις και μια αρνητικη για να ισιωσει.Δικαια πραγματα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με EMS περνάει τελωνείο;

 

100%.

 

ΕΜΣ = καμπανακι οτι το προιον ειναι καποιας αξιας.

 

Κανεις δεν στελνει με EMS 5$ προιον.

 

Και με το παλιο τελωνειακό καθεστώς τα ΕΜΣ σταματουσανε τελωνειο αλλα αν ειχανε μικρη δηλωμενη αξια δεν πληρωνες τιποτα ή εστω 3 ευρω.

Με το νεο καθεστως τα ξερεις.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με EMS περνάει τελωνείο;

 

Η EMS είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων και εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα.

Επομένως, το δέμα θα ακολουθήσει την ίδια διαδικασία, όπως τα υπόλοιπα και, δυστυχώς, εξαφανίζεται και η έννοια της ταχύτερης παράδοσης με courier.

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

100%.

 

ΕΜΣ = καμπανακι οτι το προιον ειναι καποιας αξιας.

 

Κανεις δεν στελνει με EMS 5$ προιον.

 

Και με το παλιο τελωνειακό καθεστώς τα ΕΜΣ σταματουσανε τελωνειο αλλα αν ειχανε μικρη δηλωμενη αξια δεν πληρωνες τιποτα ή εστω 3 ευρω.

Με το νεο καθεστως τα ξερεις.

Ευχαριστώ

Να ρωτήσω

Δεν εχω ξαναγοράζεσαι απο geekbuying ως τώρα μονο απο AliExpress και για καλή μου τύχη και τα δυο κινητά που πήρα δεν περάσαν τελωνείο.

 

Όποτε ποια μέθοδο Shipping πρέπει να επιλέξω ; (μου είχε επιλεγμένη την EMS απο μονο του).

Link to comment
Share on other sites

με την ασκοπη χρήση dispute κτλπ αυτό που θα γίνει ειναι να αρχίσουν να μην στέλνουν Ελλάδα όλοι οι κινέζοι...και στο τέλος εμείς θα τον πιούμε...τον καφέ......
Link to comment
Share on other sites

μεγαλε δεν πας καμια βολτα σε κανα φορουμ του μακελειο?Εκει κολλας πιο πολυ.

 

χαχαχα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ οχι ?:confused:

 

Νεα πληρωμη σε δεματακι που ειχε αργησει και ειχα παρει refund ;)

 

q2WDgNQ.jpg

 

Δεν ειμαι ουτε καλο παιδι ουτε τερας ηθικης , απλα με αυτους που ειναι σωστοι προσπαθω να ειμαι δικαιος.

Αν ο κινεζος στειλει αυτο που παράγγειλες τον (ξανα)πληρωνεις κρατας το προιον και τελειωσε το θεμα

Αν αγορασεις μαυρο και ερθει ακομη και γκρι, κρατας το προιον παιρνεις τα λεφτα πισω του ριχνεις και μια αρνητικη για να ισιωσει.Δικαια πραγματα.

Πολύ σωστός ο παίχτης.

Άσε τους άλλους να χαχανιζουν.

Ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα σαν εσένα, να δείχνουν και αυτό το πρόσωπο των Ελλήνων.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

100%.

 

ΕΜΣ = καμπανακι οτι το προιον ειναι καποιας αξιας.

 

Κανεις δεν στελνει με EMS 5$ προιον.

 

Και με το παλιο τελωνειακό καθεστώς τα ΕΜΣ σταματουσανε τελωνειο αλλα αν ειχανε μικρη δηλωμενη αξια δεν πληρωνες τιποτα ή εστω 3 ευρω.

Με το νεο καθεστως τα ξερεις.

Aπό την Ιαπωνία είχα πάρει με ΕΜS δυό ρολογάκια SEIKO των 200€,αλλά ήταν πολύ παλιά,7~8 χρόνια, οπότε δεν είχα πρόβλημα.Και μάλιστα το ένα είχε έλθει σε δυόμισυ μέρες στο σπίτι μου!!!!Παγκόσμοο ρεκόρ λέμε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αποστολές απο iHerb έχουμε θέμα με τελωνείο? Εάν ναι ,κάποιο εναλλακτικό απο ευρώπη?

Ευχαριστώ

Δοκίμασε στο Amazon.de.Μερικές φορές βρίσκεις πολλά που δεν τα περιμένεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αποστολές απο iHerb έχουμε θέμα με τελωνείο? Εάν ναι ,κάποιο εναλλακτικό απο ευρώπη?

Ευχαριστώ

 

Ναι έχουν πια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και το site των ΕΛΤΑ απο εχθες εχει βαρέσει κανονι....βαζεις t.n......αλλα παπαλα...:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αποστολές απο iHerb έχουμε θέμα με τελωνείο? Εάν ναι ,κάποιο εναλλακτικό απο ευρώπη?

Ευχαριστώ

 

Μια παραγγελία από iherb (15 ευρώ) μου ζήτησαν με επιστολή από το τελωνείο να τους στείλω υπεύθυνη δήλωση ότι το κουτί περιέχει συμπληρώματα διατροφής/καλλυντικά για προσωπική χρήση, χωρίς απαγορευμένες ουσίες. Αργότερα μου ζήτησαν και απόδειξη paypal ενώ δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο στην επιστολή που έλαβα. Έκαναν πάνω από ένα μήνα να το εκτελωνίσουν και πλήρωσα 3 ευρώ.

 

Άλλη παραγγελία κάτω των 20 ευρώ, υποτίθεται ότι έφτασε στην Ελλάδα πριν δύο μήνες, αλλά δεν την έχω λάβει και δεν ξέρω αν έχει κολλήσει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...