Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να σας ρωτήσω από την εμπειρία σας, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι-τρενάκι από Αμερική όπου επάνω ο πωλητής-ιδιώτης έχει γράψει "USED" και την αξία των $130. Η κατάσταση του δέματος είναι η παρακάτω, τι λέτε θα πληρώσω φόρο; σε ποιο στάδιο είναι αυτό που λέμε ότι τελικά πέρασε ή δεν πέρασε το δέμα από την επιβολή του φόρου;

 

Date & Time Location Status

29/9/2017, 10:58:17 AMAROUSIOU (KK) - ELTA ITEM ARRIVED AT

28/9/2017, 23:42:59 ATHENS PARCEL CENTER DISPATCH CLOSED (--> AMAROUSIOU (KK) - ELTA)

28/9/2017, 22:43:32 ATHENS PARCEL CENTER ITEM ARRIVED AT

28/9/2017, 21:42:59 ATHENS PARCEL CENTER ITEM ARRIVED AT

27/9/2017, 18:43:55 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)

27/9/2017, 00:17:13 ATHENS AIRMAIL CENTER ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS

27/9/2017, 16:43:55 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ITEM ARRIVED AT

26/9/2017, 00:11:45 ATHENS AIRMAIL CENTER ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS

12/9/2017, 18:20:00 UNITED STATES OF AMERICA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

12/9/2017, 18:20:00 UNITED STATES OF AMERICA ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

11/9/2017, 14:11:00 UNITED STATES OF AMERICA POSTING/COLLECTION

 

Πήρα τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι το κόστος είναι 50€. Το θεωρείτε λογικό για ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι $130 από Αμερική και να προχωρήσω σε αμφισβήτηση ή δεν θα βγάλω κάτι ουσιαστικό οπότε να το παρατήσω. Θεωρούσα ότι ειδικά τα μεταχειρισμένα πράγματα δεν θα είχαν πρόβλημα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι το κόστος είναι 50€. Το θεωρείτε λογικό για ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι $130 από Αμερική και να προχωρήσω σε αμφισβήτηση ή δεν θα βγάλω κάτι ουσιαστικό οπότε να το παρατήσω. Θεωρούσα ότι ειδικά τα μεταχειρισμένα πράγματα δεν θα είχαν πρόβλημα.

 

Ο τελωνειακός δεν γνωρίζει αν το περιεχόμενο του δέματος είναι μεταχειρισμένο ή όχι και πολύ περισσότερο δεν πείθεται από το τι γράφει ο πωλητής στο αυτοκόλλητο.

 

Εάν το ποσό που σε χρέωσαν είναι πράγματι 50€, σημαίνει ότι ο ΦΠΑ είναι 35€ (και το τέλος ΕΛΤΑ 15€) και η αξία CIF που υπολόγισε είναι 145.83€.

Επομένως, δεν θα σε ωφελήσει σημαντικά η αναδασμολόγηση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω από την εμπειρία σας, αγόρασα ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι-τρενάκι από Αμερική όπου επάνω ο πωλητής-ιδιώτης έχει γράψει "USED" και την αξία των $130. Η κατάσταση του δέματος είναι η παρακάτω, τι λέτε θα πληρώσω φόρο; σε ποιο στάδιο είναι αυτό που λέμε ότι τελικά πέρασε ή δεν πέρασε το δέμα από την επιβολή του φόρου;

 

Date & Time Location Status

29/9/2017, 10:58:17 AMAROUSIOU (KK) - ELTA ITEM ARRIVED AT

28/9/2017, 23:42:59 ATHENS PARCEL CENTER DISPATCH CLOSED (--> AMAROUSIOU (KK) - ELTA)

28/9/2017, 22:43:32 ATHENS PARCEL CENTER ITEM ARRIVED AT

28/9/2017, 21:42:59 ATHENS PARCEL CENTER ITEM ARRIVED AT

27/9/2017, 18:43:55 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)

27/9/2017, 00:17:13 ATHENS AIRMAIL CENTER ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS

27/9/2017, 16:43:55 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ITEM ARRIVED AT

26/9/2017, 00:11:45 ATHENS AIRMAIL CENTER ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS

12/9/2017, 18:20:00 UNITED STATES OF AMERICA DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

12/9/2017, 18:20:00 UNITED STATES OF AMERICA ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

11/9/2017, 14:11:00 UNITED STATES OF AMERICA POSTING/COLLECTION

Ο κακός της παρέας,δηλαδή εγώ,και με το συμπάθειο,θα ρωτήσω το εξής.

Τι νόημα έχει να μάθεις δυό μέρες πριν, το αν και πόσα θα πληρώσεις;Αν το ρώταγες πριν το παραγγείλεις,θα ήταν απόλυτα λογικό γιατί θα αποφάσιζες αν αξίζει τον κόπο να το παραγγείλεις,αλλά τώρα τι θα κερδίσεις αν κάποιος σου πει κάτι,που κι αυτό προσέγγιση θα είναι,δεν θα είναι συμβόλαιο...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός δεν γνωρίζει αν το περιεχόμενο του δέματος είναι μεταχειρισμένο ή όχι και πολύ περισσότερο δεν πείθεται από το τι γράφει ο πωλητής στο αυτοκόλλητο.

 

Αρα αν κανω επανεξεταση και το ανοιξουμε το δεμα και δει οτι ειναι φθαρμενο θα αλλαξει κατι; ξερουμε τι γινεται με τα πραγματικα μεταχειρισμενα;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αρα αν κανω επανεξεταση και το ανοιξουμε το δεμα και δει οτι ειναι φθαρμενο θα αλλαξει κατι; ξερουμε τι γινεται με τα πραγματικα μεταχειρισμενα;

Οπως του την κάτσει,πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο...:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οπως του την κάτσει,πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο...:)

 

Λοιπόν πήγα και το πήρα, ο εκτελωνιστής το εκτίμησε (παρότι κλειστό) για 147€ (παρότι είχε επάνω ταμπέλα για $130) και απέδωσε φόρο 35€ και επιπλέον 15€ για έξοδα εκτελωνισμού, σύνολο 50€. Το θέμα είναι αν τα μεταχειρισμένα έχουν και αυτά φόρο δεδομένου ότι όταν αγοράστηκαν κάποια στιγμή ως καινούργια είχαν αποδώσει με τη σειρά τους το φόρο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η ληστεια αν δεν το εχετε καταλαβει ειναι διπλη, τριπλη και τετραπλη. Γιατι; οταν ενα κινητο που παιρνουμε 220, το κοστολογουν με ελληνικη τιμη 350, που εμπεριεχει το ΦΠΑ και ξαναβαζουν ΦΠΑ, χωρις να μπορει να επιστραφει κανενα απο τα δύο, συν τα ληστρικα εξοδα και τους δασμους που δεν δικαιολογουνται μιας και δεν παραγεται κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα, τι ειναι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα και το πήρα, ο εκτελωνιστής το εκτίμησε (παρότι κλειστό) για 147€ (παρότι είχε επάνω ταμπέλα για $130) και απέδωσε φόρο 35€ και επιπλέον 15€ για έξοδα εκτελωνισμού, σύνολο 50€. Το θέμα είναι αν τα μεταχειρισμένα έχουν και αυτά φόρο δεδομένου ότι όταν αγοράστηκαν κάποια στιγμή ως καινούργια είχαν αποδώσει με τη σειρά τους το φόρο.

 

Εδώ κάνεις λάθος.

Μεταχειρισμένο ήταν στην Αμερική όπου και πλήρωσε αυτός που στο πούλησε τον όποιο φόρο στην πολιτεία του.

Όταν το εισάγεις εδώ (στην ΕΕ) οφείλεις να πληρώσεις τον ΦΠΑ τουλάχιστον.

 

Εν πάση περιπτώσει, ο τελωνειακός δεν ανοίγει το δέμα και δεν ξέρει αν είναι μεταχειρισμένο, όπως έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνεις λάθος.

Μεταχειρισμένο ήταν στην Αμερική όπου και πλήρωσε αυτός που στο πούλησε τον όποιο φόρο στην πολιτεία του.

Όταν το εισάγεις εδώ (στην ΕΕ) οφείλεις να πληρώσεις τον ΦΠΑ τουλάχιστον.

 

Εν πάση περιπτώσει, ο τελωνειακός δεν ανοίγει το δέμα και δεν ξέρει αν είναι μεταχειρισμένο, όπως έγραψα παραπάνω.

 

Μάλλον τη διαφορά του ΦΠΑ εννοείς γιατί αν στην Αμερική έχει ας πούμε ΦΠΑ 10% και εδώ 24% θα έπρεπε (φαντάζομαι) να πληρώσεις το επιπλέον 14%.

 

Πέραν τούτου όμως το ερώτημα που δεν έχω πάρει απάντηση είναι αν τα μεταχειρισμένα, τα πραγματικά μεταχειρισμένα, υπόκεινται και αυτά σε φορολόγηση.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Eφοσον υπαρχει εμπορικη συναλλαγη ναι.

Αν ειναι στο γιουσουρουμ του Σχιστου οχι..

Απο που θα τα βγαλει, απο τη Fraport και τους βαριομοιρους εφοπλιστες;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τη διαφορά του ΦΠΑ εννοείς γιατί αν στην Αμερική έχει ας πούμε ΦΠΑ 10% και εδώ 24% θα έπρεπε (φαντάζομαι) να πληρώσεις το επιπλέον 14%.

 

Πέραν τούτου όμως το ερώτημα που δεν έχω πάρει απάντηση είναι αν τα μεταχειρισμένα, τα πραγματικά μεταχειρισμένα, υπόκεινται και αυτά σε φορολόγηση.

 

Φυσικά, και δεν εννοώ αυτό που γράφεις.

Ξεχνάς ότι οι ΗΠΑ είναι τρίτη χώρα και εμείς ανήκουμε στην ΕΕ.

Κάθε αντικείμενο που εισάγεται από τρίτες χώρες στην ΕΕ, χρεώνεται με τον ΦΠΑ της χώρας εισαγωγής ανεξάρτητα με το αν είχε πληρωθεί ΦΠΑ στη χώρα εξαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός δεν γνωρίζει αν το περιεχόμενο του δέματος είναι μεταχειρισμένο ή όχι και πολύ περισσότερο δεν πείθεται από το τι γράφει ο πωλητής στο αυτοκόλλητο.

 

Εάν το ποσό που σε χρέωσαν είναι πράγματι 50€, σημαίνει ότι ο ΦΠΑ είναι 35€ (και το τέλος ΕΛΤΑ 15€) και η αξία CIF που υπολόγισε είναι 145.83€.

Επομένως, δεν θα σε ωφελήσει σημαντικά η αναδασμολόγηση.

Καλησπερα.Και που γνωριζει ο τελωνειακος τι περιεχει ενα δεμα οταν ειναι απο ιδιωτη (Αμερικη) και το κοστολογει χωρις να το ανοιξει και να δει τι περιεχει; Ρωταω διοτι και εγω περιμενω απο εναν ξαδερφο μου ενα μηχανημα μεταχειρισμενο. Μου το εστειλε ο ιδιος.

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Και που γνωριζει ο τελωνειακος τι περιεχει ενα δεμα οταν ειναι απο ιδιωτη (Αμερικη) και το κοστολογει χωρις να το ανοιξει και να δει τι περιεχει; Ρωταω διοτι και εγω περιμενω απο εναν ξαδερφο μου ενα μηχανημα μεταχειρισμενο. Μου το εστειλε ο ιδιος.

 

Τα έχουμε πει πολλές φορές στο άλλο forum.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα Xiaomi TV box, έχει κανείς να προτείνει (έστω σε p.m. για ευνόητους λόγους) κάποιο μαγαζί και τρόπο για να περιορίσω τους κινδύνους; σκεφτόμουν bangood :rolleyes:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα Xiaomi TV box, έχει κανείς να προτείνει (έστω σε p.m. για ευνόητους λόγους) κάποιο μαγαζί και τρόπο για να περιορίσω τους κινδύνους; σκεφτόμουν bangood :rolleyes:.

 

Banggood με priority κι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές στο άλλο forum.

Το γνωριζω αλλα δεν ειναι κακο να παιρνουμε και αλλες γνωμες φιλε μου. Ψαχνουμε ολοι οι εμπλεκομενοι να βρουμε μια ηλιαχτιδα μεσα απο το σκοτεινο κρατος της αβεβαιοτητας...:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Banggood με priority κι είσαι οκ.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, εννοείς το "Priority Direct Mail" με μία επιπλέον χρέωση των <$2 αντί του default "Air Parcel Register"?

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, εννοείς το "Priority Direct Mail" με μία επιπλέον χρέωση των <$2 αντί του default "Air Parcel Register"?

 

Ναι αυτό εννοώ. Υπάρχει και το gearbest αν θες αλλά η τριγωνική του είναι ακριβότερη, είναι το EU EXPRESS.

Σύγκρινε τις τιμές τους και δες ποιο σε συμφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι? πολλοί από εδώ ασχολούνται με αυτοκίνητα ;) μα είναι αστείο μας λες μεγάλη αγορά και μετά λες κινητό? τότε αν θέλεις να πάρεις computer ας πούμε τι θα πεις τεραστια :p

 

Εγω θελω να παρω ενα alienware που το ρημαδι το εχουν αμερικη 999$... Θα μου το κρατησουν τελωνιο και θα μου ζητησουν τα υπολοιπα 1000 που το εχουν εδω?

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. Υπάρχει και το gearbest αν θες αλλά η τριγωνική του είναι ακριβότερη, είναι το EU EXPRESS.

Σύγκρινε τις τιμές τους και δες ποιο σε συμφέρει περισσότερο.

Ευχαριστώ, έφυγε ήδη με bangood. Χρόνια τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμα και με τις επιστροφές. Ο άλλος μου έκανε νερά με 2 στα 2 ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έφυγε ήδη με bangood. Χρόνια τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμα και με τις επιστροφές. Ο άλλος μου έκανε νερά με 2 στα 2 ;).

 

Και πολύ καλά έκανες

Με το καλό να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να παρω ενα alienware που το ρημαδι το εχουν αμερικη 999$... Θα μου το κρατησουν τελωνιο και θα μου ζητησουν τα υπολοιπα 1000 που το εχουν εδω?

 

:lol::lol::lol:

 

Δεν θα σε χρεώσουν τα υπόλοιπα 1000, αλλά τον ΦΠΑ στην αξία CIF που θα βάλει ο τελωνειακός (και μη ρωτήσεις πόσο θα βάλει) + το τέλος των ΕΛΤΑ που αντιστοιχεί στην αξία CIF.

Link to comment
Share on other sites

Ups Μου είχε έρθει ένα kindle από εκεί αλλά έχει αρκετά χρόνια.Αν Έχει αλλάξει κάτι Δεν γνωρίζω..

Τώρα στο Δικό μου δέμα από Αλί..

21-09-17 arrived at destination country.

22-09-17 shipment with local shipping company..

Κι ακόμη περιμένω.Δεν νομίζω να πέρασε τελωνείο λόγω των παραπάνω αλλά έχει περάσει μια βδομάδα που δόθηκε στα ΕΛΤΑ( ??? ) κι ακόμη τίποτα..Ανάλογη εμπειρία για να μου πει κανείς πόσο ακόμη θα περιμένω?

Same Sh1t...Different Day

Edited by karajim80
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε χρεώσουν τα υπόλοιπα 1000, αλλά τον ΦΠΑ στην αξία CIF που θα βάλει ο τελωνειακός (και μη ρωτήσεις πόσο θα βάλει) + το τέλος των ΕΛΤΑ που αντιστοιχεί στην αξία CIF.

 

CIF?

"

Cost, insurance and freight (CIF) is a trade term requiring the seller to arrange for the carriage of goods by sea to a port of destination, and provide the buyer with the documents necessary to obtain the goods from the carrier.

 

Read more: Cost, Insurance and Freight (CIF) http://www.investopedia.com/terms/c/cif.asp#ixzz4u4vdhUiw

Follow us: Investopedia on Facebook

"

 

Παρακατω αν πατησεις το λινκ, περιγραφει ενα αντικειμενο σαν αποδειξη... το ΦΠΑ για κατι τετοιο φανταζομαι οτι ειναι 999$+23% αρα 1229

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...