Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω καταλαβαίνω απλά πρέπει και αυτοί να καταλάβουν οτι αυτό το ποσο δεν πρόκειται ποτέ να το δουν. Και ετσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

 

Νομιζεις τους ενδιαφερει? 1000 επαιρναν μισθο 1000 θα παιρνουν, εαν υπαρξει ποτε ενα ειδος αξιολογησης της ορθοτητας της εργασιας τους με αντικτυπο στα μισθολογικα τους τοτε θα ξυπνησουν, εως τοτε..... Εδω δεν καταλαβαινουν το κακο που κανουν στην χωρα διεθνως με τις γελοιες καθυστερησεις τους, βγηκε ο προεδρος των ελτα στο ραδιοφωνο και ειπε κλασικα οτι ο κοσμος θα κινηθει στις ιδιωτικες μεταφορικες, και λογικο ειναι. Τα ελτα θα μεινουν να μοιραζουν συνταξεις ΟΓΑ, επιστολες τραπεζων, ΔΕΗ , Τηλεπικοινωνιες κλπ. Αυτα για χατηρι των τελωνειακων.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις τους ενδιαφερει? 1000 επαιρναν μισθο 1000 θα παιρνουν, εαν υπαρξει ποτε ενα ειδος αξιολογησης της ορθοτητας της εργασιας τους με αντικτυπο στα μισθολογικα τους τοτε θα ξυπνησουν, εως τοτε..... Εδω δεν καταλαβαινουν το κακο που κανουν στην χωρα διεθνως με τις γελοιες καθυστερησεις τους, βγηκε ο προεδρος των ελτα στο ραδιοφωνο και ειπε κλασικα οτι ο κοσμος θα κινηθει στις ιδιωτικες μεταφορικες, και λογικο ειναι. Τα ελτα θα μεινουν να μοιραζουν συνταξεις ΟΓΑ, επιστολες τραπεζων, ΔΕΗ , Τηλεπικοινωνιες κλπ. Αυτα για χατηρι των τελωνειακων.

 

Αν οι καθυστερήσεις και τα "χαράτσια" είναι αυτού του ύψους τότε η μετάβαση στις ιδιωτικές μεταφορικές είναι ζήτημα χρόνου!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

H ατελεια 22€ καταργηθηκε;

Και το τελος επανεξετασης;;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

H ατελεια 22€ καταργηθηκε;

Και το τελος επανεξετασης;;

 

Η ατέλεια των 22€ εξακολουθεί να ισχύει (έως ότου την καταργήσουν κι αυτή) και για το τέλος "επανεξέτασης" αναστέλλεται η είσπραξή του.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αμφισβητουμε μαζικα...(; )

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες.

Η αμφισβήτηση αφορά στην αξία CIF που ορίζει ο τελωνειακός για να χρεώσει τον ΦΠΑ, ενώ οι αλλαγές που συζητάμε αφορούν στα τέλη των ΕΛΤΑ, ανεξάρτητα αν θα χρεωθεί ΦΠΑ ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι καθυστερήσεις και τα "χαράτσια" είναι αυτού του ύψους τότε η μετάβαση στις ιδιωτικές μεταφορικές είναι ζήτημα χρόνου!

 

Μη σου πω οτι ηδη ολοι στρεφονται/ψαχνονται για μεταφορα με ιδιωτικη εταιρεια, σιγα μην περιμενουν τα ελτα και τα τελωνεια να βγαλουν ενα πακετο σε 30 μερες, και να πληρωσεις και αδρα γι αυτη την καθυστερηση και να πας να το παρεις και ο ιδιος με οση ταλαιπωρια μπορει να εχει αυτο. Το θεμα ειναι οτι ακομη και αν στραφουμε στις ιδιωτικες ολοι, ακομη θα πρεπει να καταβαλουμε φορους για να ικανοποιησουμε μισθολογικα 6000 ατομα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορά απο Αμερική (2 ηχεία 20kgr έκαστον) δεν μπορώ να καταλάβω το ''import charges'' και αν θα πληρώσω και στην Ελλάδα και άλλα έξοδα?

 

Quantity: 1

US $749.00

Expedited (6-9 business days)

International Priority Shipping

+ US $43.95

Import charges

+ US $217.10

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες.

Η αμφισβήτηση αφορά στην αξία CIF που ορίζει ο τελωνειακός για να χρεώσει τον ΦΠΑ, ενώ οι αλλαγές που συζητάμε αφορούν στα τέλη των ΕΛΤΑ, ανεξάρτητα αν θα χρεωθεί ΦΠΑ ή όχι.

 

Με λιγα λογια λες, οτι αν κατα την αμφισβητηση, αποδειχθει οτι το αντικειμενο εχει αξια χαμηλοτερη απο αυτη κατα την οποια μπορουν να του επιβληθουν φπα και δασμοι, επειδη ασχοληθηκε εκτελωνιστης το 15+3 θα πληρωθει, σωστα? οποτε? τι πιστευες? για αντικειμενα 25 ευρω ας πουμε? πχ λαμπες Η4 led αυτοκινητου αξιας 20-24 ευρω τι κανεις? πισω?

Να δεις που θα γινει ενας χαμος με τα επιστρεφομενα, και μετα θα το αλλαξουν, οχι! δεν θα κατεβασουν τα τελη, θα σε χρεωσουν ειτε παραλαβεις ειτε οχι, και αν αρνηθεις θα στα στελνουν στις ΔΟΥ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορά απο Αμερική (2 ηχεία 20kgr έκαστον) δεν μπορώ να καταλάβω το ''import charges'' και αν θα πληρώσω και στην Ελλάδα και άλλα έξοδα?

 

Quantity: 1

US $749.00

Expedited (6-9 business days)

International Priority Shipping

+ US $43.95

Import charges

+ US $217.10

 

Τα $217.10 είναι τα έξοδα εκτελωνισμού του δέματος που υπολογίζει ο πωλητής και πληρώνεις προκαταβολικά.

Αλλά ο τρόπος αποστολής σημαίνει πρόσθετα έξοδα όταν το δέμα φτάσει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα $217.10 είναι τα έξοδα εκτελωνισμού του δέματος που υπολογίζει ο πωλητής και πληρώνεις προκαταβολικά.

Αλλά ο τρόπος αποστολής σημαίνει πρόσθετα έξοδα όταν το δέμα φτάσει στην Ελλάδα.

 

Εφοσον του χρεωνει "εισαγωγικα εξοδα" 217.10$ , θελει επικοινωνια με τον πωλητη, μπορει να τους προπληρωνει ετσι ωστε να μην εχει εξτρα χρεωσεις οταν το δεμα φτασει ελλαδα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια λες, οτι αν κατα την αμφισβητηση, αποδειχθει οτι το αντικειμενο εχει αξια χαμηλοτερη απο αυτη κατα την οποια μπορουν να του επιβληθουν φπα και δασμοι, επειδη ασχοληθηκε εκτελωνιστης το 15+3 θα πληρωθει, σωστα? οποτε? τι πιστευες? για αντικειμενα 25 ευρω ας πουμε? πχ λαμπες Η4 led αυτοκινητου αξιας 20-24 ευρω τι κανεις? πισω?

Να δεις που θα γινει ενας χαμος με τα επιστρεφομενα, και μετα θα το αλλαξουν, οχι! δεν θα κατεβασουν τα τελη, θα σε χρεωσουν ειτε παραλαβεις ειτε οχι, και αν αρνηθεις θα στα στελνουν στις ΔΟΥ.

 

Πρέπει να καταλάβουμε ότι μετά την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτη άλλαξαν προς το χειρότερο όλα, σε ότι αφορά στα ΕΛΤΑ, και το τσάμπα που ξέραμε πρέπει να το ξεχάσουμε.

 

Από όσα περιστατικά αμφισβήτησης έχουν αναφερθεί είναι αφενός δύσκολη η διαδικασία (χρονοβόρα) αφετέρου σε ελάχιστες περιπτώσεις άλλαξε η αξία (για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι καμία). Τα νέα τέλη θα εφαρμόζονται ανεξάρτητα από τη χρέωση ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να καταλάβουμε ότι μετά την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτη άλλαξαν προς το χειρότερο όλα, σε ότι αφορά στα ΕΛΤΑ, και το τσάμπα που ξέραμε πρέπει να το ξεχάσουμε.

 

Από όσα περιστατικά αμφισβήτησης έχουν αναφερθεί είναι αφενός δύσκολη η διαδικασία (χρονοβόρα) αφετέρου σε ελάχιστες περιπτώσεις άλλαξε η αξία (για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι καμία). Τα νέα τέλη θα εφαρμόζονται ανεξάρτητα από τη χρέωση ΦΠΑ.

 

Μαζι σου, αρκει να βελτιωθουν οι χρονοι παραδοσης. Απο την αλλη μερια, αντικειμενο με αξια cif 21ευρω, αποδεδειγμενα. Τελη ηδη 18ευρω αν περασει τελωνειο, το παραλαμβανω? Μπα.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τα φώτα σας.

για προϊόντα πραγματικής αξίας 6€ μού ζήτησαν από τα ΕΛΤΑ 23€ για τελωνείο. εννοείται ότι αρνήθηκα να πληρώσω.

τι κάνω τώρα; μιλάω με το κατάστημα; (gearbest). και τι να τους πω κιόλας; έχω 3 βδομάδες χρόνο μέχρι να επιστρέψει το δέμα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα πρεπει να σταματησει. Δεν ειναι δυνατον να ζητανε για 6€ να πληρωσεις κατι παραπανω απο 1€.. Αυτο ειναι πολλαπλη κλοπη, αντισυνταγματικο και ληστρικο και επιπλεον εκδικητικο.. Δε μπορουμε να κανουμε κατι να σταματησει αυτο το βιολι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ήταν κι άλλο ένα παλικάρι πριν από μένα, κι αυτός αρνήθηκε. ήταν πιο ψύχραιμος. ντάξει, αν είναι να περιμένουμε 40+ μέρες για ένα registered, και να περνάνε αέρα τα unregistered, θα κινηθούμε όλοι προς τα εκεί, θα ελέγχουν και τα unregistered, για 60+ μέρες παράδοση το κόβω. ΣΥΝ την πληρωμή του τελωνείου!

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τα φώτα σας.

για προϊόντα πραγματικής αξίας 6€ μού ζήτησαν από τα ΕΛΤΑ 23€ για τελωνείο. εννοείται ότι αρνήθηκα να πληρώσω.

τι κάνω τώρα; μιλάω με το κατάστημα; (gearbest). και τι να τους πω κιόλας; έχω 3 βδομάδες χρόνο μέχρι να επιστρέψει το δέμα.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Ζήτα αναδασμολόγηση, για λίγο καιρό τουλάχιστον θα είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπέρασα τις 60 μέρες αναμονής πλέον για 2 δέματα που περιμένω. Παίρνω έτσι για τον χαβαλέ στην Υπηρεσία Εντοπισμού Δεμάτων των ΕΛΤΑ χτες, καλημέρα σας, καλημέρα σας, τους δίνω το tracking number, "ναι, τα δέματα σας δεν έχουν φτάσει Ελλάδα ακόμα, ακόμα ταξιδεύουν". Α, μάλιστα λέω, μου λέτε δηλαδή ότι επί 2 μήνες τα δέματα μου είναι πάνω σε ένα αεροπλάνο και πετάνε; "Ναι κύριε, τα δέματα σας δεν έχουν φτάσει Ελλάδα". Το tracking number γιατί λέει ότι έχουν φτάσει σε εσάς εδώ και 2 μήνες; "Αυτό είναι εκτίμηση του πωλητή κύριε, αν δεν γράψουμε εμείς ότι φτάσανε Ελλάδα, μην πιστεύετε τίποτα". Το ΕΠΙΣΗΜΟ tracking number που αναφέρει μέχρι και την ακριβή ΩΡΑ που φτάσανε εδώ είναι "εκτίμηση του πωλητή"; "Μάλιστα κύριε, επικοινωνήστε με τον πωλητή για να επιβεβαιωθείτε ότι όντως έστειλε το δέμα".

 

Αν μου λέγανε "Αδερφέ όλοι τόσο περιμένουν πλέον. Δεν έχουμε άτομα. Είναι όντως τεράστια η αναμονή. Κάνε υπομονή και θα έρθει", δεν θα έλεγα κουβέντα. Αλλά αυτή η ΚΟΡΟΙΔΙΑ μέσα στα μούτρα σου "δεν φταίμε εμείς, πάρε τηλέφωνο τον πωλητή" είναι που με εξοργίζει. ΑΥΤΗ είναι η σιχαμερή νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου. Η επίσημη γραμμή των ΕΛΤΑ είναι ότι μπορεί το δέμα σου να είναι 2 και 3 μήνες στον αέρα και να κόβει βόλτες, πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπέρασα τις 60 μέρες αναμονής πλέον για 2 δέματα που περιμένω. Παίρνω έτσι για τον χαβαλέ στην Υπηρεσία Εντοπισμού Δεμάτων των ΕΛΤΑ χτες, καλημέρα σας, καλημέρα σας, τους δίνω το tracking number, "ναι, τα δέματα σας δεν έχουν φτάσει Ελλάδα ακόμα, ακόμα ταξιδεύουν". Α, μάλιστα λέω, μου λέτε δηλαδή ότι επί 2 μήνες τα δέματα μου είναι πάνω σε ένα αεροπλάνο και πετάνε; "Ναι κύριε, τα δέματα σας δεν έχουν φτάσει Ελλάδα". Το tracking number γιατί λέει ότι έχουν φτάσει σε εσάς εδώ και 2 μήνες; "Αυτό είναι εκτίμηση του πωλητή κύριε, αν δεν γράψουμε εμείς ότι φτάσανε Ελλάδα, μην πιστεύετε τίποτα". Το ΕΠΙΣΗΜΟ tracking number που αναφέρει μέχρι και την ακριβή ΩΡΑ που φτάσανε εδώ είναι "εκτίμηση του πωλητή"; "Μάλιστα κύριε, επικοινωνήστε με τον πωλητή για να επιβεβαιωθείτε ότι όντως έστειλε το δέμα".

 

Αν μου λέγανε "Αδερφέ όλοι τόσο περιμένουν πλέον. Δεν έχουμε άτομα. Είναι όντως τεράστια η αναμονή. Κάνε υπομονή και θα έρθει", δεν θα έλεγα κουβέντα. Αλλά αυτή η ΚΟΡΟΙΔΙΑ μέσα στα μούτρα σου "δεν φταίμε εμείς, πάρε τηλέφωνο τον πωλητή" είναι που με εξοργίζει. ΑΥΤΗ είναι η σιχαμερή νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου. Η επίσημη γραμμή των ΕΛΤΑ είναι ότι μπορεί το δέμα σου να είναι 2 και 3 μήνες στον αέρα και να κόβει βόλτες, πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε αυτοί.

 

Λες κι ο πωλητής μπορεί να πειράξει τα status των tracking number :lol: Ούτε καν να πουν εκτίμηση της ξένης ταχυδρομικής υπηρεσίας.

Τουλάχιστον μέχρι τώρα εμένα μου χουν πει την αλήθεια ότι φταίνε οι ίδιοι επειδή γίνεται τις κακομοίρας στο αεροδρόμιο.

 

Αναδασμολόγηση που ζητάμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Στα Ελτα της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Αντε να δούμε τώρα για 21 ευρώ τι ποσό εκτελωνισμού θα ζητήσουν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το θέμα μου είναι ένα. Αν θέλουν να βάλουν σειρά ας βάλουν, να πληρώσουμε τελωνείο ναι, αλλά 1)να μην περιμένουμε μήνες για ένα δέμα, και 2)να ξέρουμε από ΠΡΙΝ το ΑΚΡΙΒΈΣ ποσό που θα πληρώσουμε. Όχι ότι του κατέβει το καθενός να μας χρεώνει, όπως τον φίλο από πάνω που για 6€ πράγμα του βγήκε 25€ τελωνείο. Δεν στέκουν αυτά!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δύο δεματάκια της πλάκας,αξίας 9 και 4 δολλαρίων,πέρασαν αέρα, χωρίς επιβάρυνση.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα σε μία ομάδα στο FB ότι κι άλλες περιπτώσεις είναι σαν τη δική μου, δηλαδή χαμηλή αξία (κάτω από 22 ευρώ) και να έχουν χρεώσεις πάνω από 3.

κάποιοι που τα είχαν ανάγκη τα πλήρωσαν. κάποιοι άλλοι όχι. δεν ξέρω πώς έχουν κινηθεί από κει και πέρα. αυτό περιμένω να μάθω κι εγώ, ώστε να κινηθώ καταλλήλως.

edit: τεσπα, σταματάω να ασχολούμαι για λίγο καιρό. είναι πολύ κούραση το θέμα με το τελωνείο. δεν μπορούν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και την τρώμε εμείς, οι πελάτες. να πληρώσω κύριε, κάτι λογικό και βάσιμο, και να έρθει σπίτι μου σε λιγότερο από μήνα.. όχι 45+ μέρες.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...